SERVICE I Blinis met zalm HDC160 MAANDAG 30 DECEMBER CD VAN DE DAG Genre: soul Stevie Wonder The Definitive Collection/2cd (Motown/Universal 0665472) In 1968, 34 jaar geleden, bracht Stevie Wonder al zijn eerste Grea test Hits-verzameling uit. Dat was op een moment dat het zwarte platenlabel Motown zijn grootste sterren nog aan banden legde en platenbaas Berry Gordy duidelijk maakte eigenlijk niks van de ver- wonenheden van de sixties te begrijpen. Pas later, met albums als Talking Book, Irmervisions, Fulfillingness' First Finale en Songs In The Key Of Life, zou de blinde man er blijk van geven dat zich ach ter zijn donkere brillenglazen een oneindig boeiende innerlijke wereld uitstrekte. Nu Wonder allang niet meer de revolutionaire soulman is, husselt zijn aloude label 38 grote hits in een hoge hoed en dient het resultaat op als een potpourri zonder basisgedachte. Het maakt niks uit: Stevie's liedjes en zijn flexibele stem (die later Mariah Carey op verkeerde gedachten zou brengen) staan onmis kenbaar overeind: IWish, Master Blaster, Isn't She Lonely, etcetera. Stom dat deze uitgave pas begin januari in de winkel ligt. Op Stevie moet je eigenlijk oud nieuw vieren: meegalmen met Heaven Help Us All en er het beste van hopen. BOEK VAN DE DAG Genre: kinderboek Linda de Haan Tor het vrachtautootje uitg. Gottmer Prijs: 13,90 Hoe je in de opvoeding ook de zaken probeert bij te sturen, er is geen ontkomen aan: meisjes vallen op poppen en jongens willen alleen maar auto's. Om de laatste subgroep toch nog enig besef van de wereld buiten de vier wielen bij te brengen, is er nu een al leraardigst boekje voor mannelijke peuters verschenen: Tor het vrachtautootje. In dit uitklapbare boek volgen we de belevenissen van Tor door de vier seizoenen. In de lente regent het vaak, de zo mer brengt de zon, de herfst laat de zon weer wegwaaien en de winter, die is wit natuurlijk. Bijzonder is dat het boek zich eenmaal uitgelezen tot een machtige racebaan laat openklappen, waarop je met auto's een soort ganzenbord kan spelen. Een uitstekend idee van de maakster van het boek, Linda de Haan. Want met die race baan als toetje, krijg je zelfs de grootste boekenhater een paar mi nuten aan het lezen. KOKKERELLEN Blinis zijn kleine tamelijk dikke pannenkoekjes uit de Russische keuken. Ze worden er al honder den jaren gebakken van een ge rezen beslag van tarwebloem en boekweitmeel. Blinis danken hun bekendheid aan de kaviaar die de vermogende Russen er in combi natie met zure room bij eten. Het beslag wordt samengesteld met aardappelpuree. De blinis met zalm sluiten zich morgenavond graag aan bij een glas champag ne of een andere feestelijke belle tjeswijn. Recept voor 12 blinis: Voor 12 stuks: 400 - 500 gram verse gefileerde zalm; (zee) zout; 300 gram aardappelen (geen afkokers); 75 gram boter, gesmol ten; 100 gram bloem, gezeefd; 2 eieren; ca. 11/2 dl melk; witte peper uit de molen; 3 eetL (zonne bloem) olie; 2 eetL fijngesneden dille; 1.25 dl crème frai- che; ca. 50 gram ver se spinazieblaadjes; 4 eieren, hard ge kookt, in parten ge sneden. Spoel de zalm onder stro mend koud water. Verdeel de vis in 4 a 6 stukken. Breng een royale hoeveelheid water aan de kook. Laat er wat (zee) zout in oplossen. Leg de stukken zalm in het kokende water. Temper onmiddellijk daarna de warmtebron en houd alles 6 - 8 minuten (tijd is afhankelijk van de dikte van de stukken vis) te gen de kook aan. Neem daarna de pan van de warmtebron en laat de zalm in het pocheer vocht koud worden. Laat de zalm daarna op een stuk keu kenpapier uitlekken. Verdeel de zalm in kleine stukjes. Kook de aardappelen in 20 mi nuten gaar in ruim water, waar aan wat zout is toegevoegd. Laat de aardappelen na het afgieten enkele minuten droog stomen. Wrijf de nog warme aardappe len door een fijne zeef. Roer de gesmolten boter er door. Maak een glad beslag van ge zeefde bloem, losgeroerde eie- 1 ren en 1 deciliter melk. Vermeng het beslag met de aardappelpu ree en voeg er naar eigen smaak en inzicht nog wat zout, peper enl eetlepel dille aan toe. Laat het beslag 15 minuten rusten. Roer het daarna opnieuw vrij krachtig door en voeg er wat ex tra melk aan toe wanneer het beslag wat al te dik uitvalt Het beslag dient dikker dan dat voor pannenkoeken te zijn. Verhit een grote koekenpan en laat er 11/2 eetlepel olie door walsen. Schep 6 bergjes be slag, met een onderlinge afstand van ca. 8 cm. in de pan. Temper de warmtebron. Het be slag zal enigszins uit vloeien tot ronde pan nenkoekjes. Bak de pannenkoekjes in 8 - 10 minuten aan weers zijden goudbruin en gaar. Bak hierna nog maals zes blinis. Laat de blinis na het bakken koud worden. Klop in een kom de crè me fraiche met een gar de even flink op. Spatel er daarna mayonaise, zout, peper en 1 eetlepel dille door. Presentatie: Leg de blinis op een grote schaal. Bedek ze met spinazie blaadjes. Schik op elke blini een deel van de in stukjes verdeelde zalm Leg er in parten gesneden hard gekookte eieren tussen. Schep de saus met dille er over. Tip: In plaats van spinazie kunt u ook kiezen voor waterkers, veld sla en in smalle reepjes gesne den of in kleine stukjes ge scheurde kropsla. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: (in beide richtin gen) Al Knooppunt Eemnes - knooppunt Hoevelaken en A16 Rid derster - grens Hazeldonk. Morgen zijn er ook controles op de A2 bij Ouder-Amstel. Dinsdag: Al 5 bij Tiel. Woensdag: alleen dedage- lijkse vaste controles. Donderdag: A15 bij Tiel en A73 bij Beunin- gen. Vrijdag: A2 bij Eindhoven en A15 bij Sliedecht. Zaterdag: A9 bij Haarlemmermeer en Al 5 bij Tiel. Zondag: A79 bij Meerssen en A15 bij Sliedrecht. BC Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat besta letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 let Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maart moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet word blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Schop; 5. wandpilaster; 7. zedenleen 8. vogelverblijf; 9. kleinste vinger; 11. weldra; 14. di rei; 16. speelgoed; 17. pluim; 18. kleur; 19. armoedj je; 20. ogenblik; 22. donder en bliksem; 25. kanaal;j 27. schaakstuk; 29. kaarsendover; 30. plakband; 31 ft£r mr e*. naak. vrr pat wu pê 6-W66«6N Moer&\ N6M6N. CSjm CBFATORS mr. leiding. 1 Verticaal: 2. Bloem; 3. Engels werpspel met pijltjes; soort; 6. platvis; 8. dus (Latijn); 9. kramp v.h. middi 10. waterdiepte; 12. hoofdstad van Albanië; 13.2 gezelschap; 15. vlek; 16. mestvocht; 19. verbond, 21. Europeaan; 22. gekuifde vogel; 23. vriend van d* 24. platvis; 26. vrouw van Zeus; 28. koude valwindtt Oplossing van zaterdag: 0 Horizontaal: 1. Zijn; 5. eta; 7. kubisme; 10. la; 12. pvc; 14. ab; 15. aïl 17. olie; 19. ma; 20. no; 21. sten; 23. gooi; 25. eg; 26. oke; 28. ps; èl nia; 33. kijf; 34. gum. ft Verticaal: 2. Uk; 3. nut; 4. Kiev; 5. Ems; 6. te; 8. plaksel; 9. obelisk; Vi 12. piano; 13. congé; 14. ai; 16. ome; 18. loo; 22. tg; 24. op; 27. kliji 30. lig; 31. pij; 32. au. fc

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10