ECONOMIE Meevaller voor haven Rotterdam 2002: Jaar vergeefs wachten op economisch herstel Het loonstrookje mag wel iets begrijpelijker :hone lucht wordt komende jaren miljardenhandel Interpay uit race voor opvolger strippenkaart Overslag in 2002 bijna op recordhoogte Grootste oliehaven van Rusland ost- Europa in praktijk n informele eurozone R 20C verkoopt voor Ijard euro Het Duits reiscon- iJI heeft bijna een mil- |ro binnengehaald uit de 3 van energieactiviteiten F bedrijfsonderdeel j AG. Koper is het Fran- oncern Gaz de France, pcern is vrijwel klaar met vorming van industrieel hieraat tot een toeris- pncern. De naamsveran- vond officieel in juli '90 .De verkoop heeft plaats 33 huari 2003. Er is nog wel pming van de kartelauto- 53 en de commissarissen !oo fl nodig. Over de verkoop 'buitenlandse activiteiten 73 feussag AG wordt nog on- .00 jdeld. ,02 J iwe metro in i Delhi succes 31 I tlhi - De nieuwe metro ^oo Delhi is zo'n succes dat .oo fcriteiten de bevolking gg h opriepen de treinen dit '.25 nde te mijden. De lijn •0° llometer zou volgens de 85 hg per dag 200.000 men- .13 jvoeren maar woensdag fclat er meer dan 1,2 mil- 44 r zijn geen voor een rit .85 jgde electronische pen- |gQ imeer, doordat reizigers '55 puvenir mee naar huis ■5° 4 genomen. Omdat dit !;|g ekeinde nog meer passa do orden verwacht, plaatste |.J0 jctie in de belangrijkste i[oo (1 een advertentie waarin .18 ppgroepen te stoppen perreisjes. 1.35 ■So ra loonstijging j; ire inkomens' ,;So meer - De Abvakabo FNV .33 003 voor laagbetaalde [•gQ jmers een loonstijging 180 |er uitkomt dan het door .38 linet en de sociale part- gQ gesproken maximum 'si procent. De FNV-bond ^6 voor die groep een oo jging die gedeeltelijk uit ,70 it bedrag bestaat. Door tn voor 'centen in plaats jcenten' kan de loonstij- .31 or de minstbetaalden I 25 en op 3 tot 4 procent. '70 ïördinator Paping be- 96 it het sociaal akkoord ,»mzeild omdat wordt louden aan een con- 'instijging van 2,5 pro- or iedereen. .43 1 stopt met ht Ivoorkust dam - De KLM stopt van 46 hri tot 29 maart met haar 'oo p naar de havenstad !o5 i van Ivoorkust. Sinds gstroepen en opstande- ijo n het Afrikaanse land in .00 her met elkaar in ge- 32 lakten, is het aantal pas- jop de drie vluchten per •50 ferk gedaald. Wegens de '72 len laat de KLM de be- .63 ig niet langer in Abidjan 75 fen, maar in de Ghanese ad Accra. Daardoor 1 de vliegtuigen op de te- 'ht een extra tussenstop zaterdag 28 DECEMBER 2002 door Maurice Wilbrink den haag - De Nederlander is in 2002 langzaam ontwaakt uit de droom van de eeuwigdurende economische voor spoed. Jaren van hoogconjunctuur, particuliere vermogenswinsten en uit bundige consumptie kwamen tot een eind. 2001 bracht nog veel belasting verlaging, maar het afgelopen jaar is de naakte economische realiteit gelei delijk doorgedrongen: de magere ja ren zijn aangebroken. Op 1 januari 2002 was dat besef nog niet aanwezig. Nederlanders liepen tijdens hun nieuwjaarswandelingetje en masse naar de geldautomaten, nieuwsgierig naar de nieuwe eurobil jetten. Een lichte euforie maakte zich meester van velen: het nieuwe geld was gearriveerd, voorbode van nieuwe Europese welvaart voor allen. Maar dat sloeg al snel om in een wat katterige stemming. Verward door al het omrekenen, kwamen tienduizen den huishoudens aan het eind van de maand ineens geld tekort. De euro werd nogal eens uitgegeven als een gulden, en de nieuwe munt werd her en der aangegrepen om prijzen extra te verhogen. Ineens leek het leven een stuk duurder, en de inflatie, die ook in 2001 al erg hoog was, werd helemaal aan de euro geweten. In werkelijkheid werd het grootste deel van de inflatie door iets heel an ders veroorzaakt. Nederland had vijf jaar boven z'n stand geleefd en de oververhitte economie, extra aange jaagd door vele miljarden lastenver lichting, leverde een totaal overspan nen arbeidsmarkt op. Resultaat forse loonsverhogingen die de inflatie op stuwden. Maar de verwende Nederlandse con sument reageerde z'n chagrijn liever af op de nieuwe euro. Tegelijkertijd daalde z'n vertrouwen in de economie naar het niveau van 1983. Steeds weer moest hij bovendien in de krant lezen dat het economisch herstel uitbleef. Het kwam niet in de eerste helft van het jaar, het kwam niet na de zomer, en ook nu is er nog geen teken van le ven in de economie. Tegelijkertijd begonnen de ramingen voor de werkloosheid somberder te worden, hoewel de feitelijke cijfers nog meevielen. Ook daar brak het be sef van mindere tijden heel geleidelijk door. Hoewel de economie al kwarta len was stilgevallen, bleef de arbeids markt draaien: er waren nog veel va catures op te vullen, zowel in bedrijfs leven als bij de (semi-) overheid. De krach op de aandelenmarkten, eerst in juli en toen nog eens in sep tember, versterkte de malaise-stem- ming verder. De consument die nog extra uitgaven had gedaan uit vermo genswinsten, zag zijn reserves nog ernstiger aangetast. En ineens werd ook duidelijk dat grote delen van de economie tegenwoordig gevoelig zijn voor de ontwikkelingen op de effec tenbeurzen. Zo werd ook de absolute zekerheid van het pensioen ineens twijfelachtig. Het 'beste pensioenstelsel ter wereld' bleek zomaar in de gevarenzone te zijn beland door gigantische vermo- gensverliezen. Gepensioneerden kre gen te horen dat hun inflatiecompen satie niet of deels werd toegepast en werknemers zagen zich geconfron teerd met forse premieverhogingen. Ook de beleggingshypotheek ging weer in de ban. Steeds meer mensen voelen aan dat er weer ouderwets ge spaard moet worden, want schulden - zeker op basis van aandelen- blijken wel degelijk een risico. Op de pof naar de wintersport is er niet meer bij. En steeds vaker zag men in de laatste maanden van 2002 de werkloosheid binnendringen in het kringetje van fa milie, vrienden en kennissen. Een loonmatigingsakkoord, in november afgesloten, helpt daar niet meer. Vlak voor kerst kwam dan de bevesti ging van het naderende economische onheil. Het Centraal Planbureau be cijferde dat Nederland de komende jaren structureel minder hard groeit, en dat onze voorzieningen snel veel te duur worden als er niet wordt inge grepen. Een rijk landje begint zich zorgen te maken. Rotterdam/gpd - Een 'eindsprint' heeft de overslagcijfers van de Rotterdamse haven bijna tot re cordhoogte gebracht. Met een to taal van 321,9 miljoen ton is het record uit 2000 van 322,4 miljoen ton bijna geëvenaard. Juist in de laatste maanden zijn de resulta ten van de overslag van contai ners en olieproducten de beste ooit. 'Een meevaller', typeerde alge meen-directeur Scholten van het Gemeentelijk Havenbedrijf gisteren de cijfers. Op een zó groot overslagtotaal was niet ge rekend, gelet op de tegenvallen de economische ontwikkelin gen. Opvallend is dat Rotterdam na twee jaren van achteruitgang nu ook op het gebied van con tainers weer ccn 'plus' scoort. De containeroverslag is met 7 procent gegroeid tot een record totaal van 6,5 miljoen standaard containers (teu's). Rotterdam profiteerde vooral van het short- sea-verkeer, het vervoer tussen Europese havens. Volgens directeur Scholten is de groei ook te danken aan het ac tieplan dat eerder dit jaar is ge start als reactie op de teruggelo pen overslag in 2000 en 2001. Grote klanten worden extra in de watten gelegd en er zijn bo nussen voor nieuwe ladingstro men. Ook de verbeterde afspra ken over de douanecontrole hebben ook bijgedragen aan de groei. De overslag van kolen is welis waar 2,3 procent lager uitgeko men, maar na het haast ramp zalige eerste halfjaar (-17 pro cent) is de totale hoeveelheid van ruim 23 miljoen ton behan delde kolen de op één na hoog ste ooit. Met de overslag van pet cokes, aardolieproducten en roll-on/roll-off-lading zijn flinke plussen geboekt. Aardolie, che micaliën en agribulk behoren Een luchtopname van de containeroverslag in de haven van Rotterdam. Foto: ANP/Robin Utrecht tot de 'dalers'. De totale aanvoer van goederen in de Rotterdamse haven is af gelopen jaar licht toegenomen (0,8 procent, 2 miljoen ton). De afvoer van goederen is met een groei van 7,7 procent (5 miljoen ton) fors toegenomen. De Rotterdamse haven profi teert op dit moment van gunsti ge ontwikkelingen elders. Het zijn vooral de hoge consumptie in Groot-Brittannië, de hoge productie in China, de Russi sche export van olieproducten en de florerende staalindustrie in Duitsland, België en Oosten rijk. De sterke stijging van de olie prijs afgelopen jaar heeft geleid tot een verminderde aanvoer van ruwe olie (-1,8 procent, 1,8 miljoen ton). De aanvoer van olieproducten was met een groei van 27 procent tot een to taal van 35,5 miljoen ton bijzon der groot. De extra lading kwam vooral uit het Midden-Oosten, waar steeds meer bij de bron wordt geraffineerd, en uit Rus land, dat steeds meer benzine voor eigen gebruik produceert en dus meer stookolie heeft om uit te voeren. Via Rotterdam gaat deze olie in grote hoeveel heden naar het Verre Oosten. De overslag van chemicaliën is iets achtergebleven bij de vorige twee topjaren, maar de chemie- industrie rekent voor 2003 weer op flinke groei. Het roll-on/roll-offverkeer, dat sinds 1975 is verdrievoudigd, heeft afgelopen jaar de lichte te rugval van 2001 geheel goedge maakt met een groei van 8,3 procent tot een totaal van 9.8 miljoen ton. De sector 'overig stukgoed' is met 11 procent (7,2 miljoen ton) opnieuw sterk te ruggelopen door het toenemen de containergebruik. rotterdam/gpd - Het Gemeen telijk Havenbedrijf Rotterdam is met de grote Russische olie maatschappijen in gesprek om hun export via Rotterdam te la ten verlopen. De havens in west-Rusland en de Baltische staten zijn te klein voor super tankers. Met kleinere tanksche pen moeten alle olieproducten naar Rotterdam worden ge bracht om van hieruit hun weg over de wereld te vinden. In Rusland is de raffinagecapa- citeit fors uitgebreid, mede door de sterk gestegen eigen vraag naar autobrandstof. Verder is vanwege de 'honger' naar bui tenlandse deviezen de Russische olieproductie fors opgevoerd tot 8 miljoen vaten per dag. De afgelopen maanden hebben veel Ideine tankers vanuit Rus land stookolie in Rotterdam aangevoerd. Die olie is later met supertankers getransporteerd naar het Verre Oosten om daar als scheepsbrandstof te worden verkocht. Juist in Singapore en China is de vraag groot en dus de prijs hoog. De totale overslag van oliepro ducten is in 2002 met 27 pro cent gegroeid tot 35,5 miljoen ton. Volgens directeur Scholten is een einde aan die groei nog niet in zicht. „Als opslagbedrij- ven als Odfjell en Vopak blijven investeren wordt komend jaar opnieuw een grote groei ge boekt" Volgens Scholten zien de Russi sche oliereuzen Rotterdam als een springplank voor hun ex port. Het havenbedrijf overlegt over nadere invulling met de vier grootste Russische maat schappen (Lukoil, Yukos, Tyu men Oil en Sibneft) die samen goed zijn voor de helft van de olieproductie. Die vier kondig den overigens recent aan in Moermansk een grote olietermi- nal te willen bouwen. utrecht/anp - Interpay, het sa menwerkingsverband van ban ken dat het elektronisch beta lingsverkeer regelt, is voorlopig afgevallen in de race voor het elektronisch betaalsysteem voor het openbaar vervoer in Neder land. Een woordvoerster van In terpay heeft dat gisteren beves tigd. Interpay was samen met het Au stralische ERG Transit Systems een van de drie consortia die streden voor de opvolger van de strippen- en treinkaart. Het tweede consortium wordt ge vormd door Accenture, MTRC Corporation, Thales en Vialis. De laatste is een dochter van Volker Wessels Stevin en het enige Nederlandse bedrijf in de groep. Het derde pact bestaat uit de Amerikaanse onderne ming EDS, Cubic en Siemens Nederland. Opdrachtgever is Trans Link Systems (TLS). Daarin zitten de vijf grootste openbaarvervoer bedrijven van Nederland (NS, Connexxion, GVB Amsterdam, RET en HTM). Met de opdracht voor het gesloten vervoersbe wijssysteem is in totaal een be drag gemoeid van ongeveer 1 miljard euro. De bedoeling is dat het nieuwe systeem in 2003 als proef wordt ingevoerd in Rotterdam. In 2006 moet het systeem landelijk zijn ingevoerd. De woordvoerster van Interpay benadrukt dat het bankenbedrijf is uitgesloten van de eerste proef in de regio Rotterdam. „Als die slaagt, is iedereen weer welkom voor de volgende fase van het project", aldus de woordvoerster. es Bechtold Set Udense ingenieurs- BGP verdient de komen- een miljoen euro aan lucht in Slowakije. Vol- t in 1999 afgesloten Ver- 11 Kyoto moet de uitstoot 3dioxide(C02) tussen 12012 wereldwijd met 'procent zijn terugge- Kooldioxide zorgt voor ïikaseffect waardoor de lordt opgewarmd en de puur stijgt. ;is de uitstoot in 1990. iand heeft zich verplicht in de periode 2008-2012 de uit stoot van C02 te hebben terug gebracht met 6 procent", zegt ingenieur Wim Maaskant van BGP. De vermindering hoeft niet in eigen land plaats te hebben. Landen mogen elders de lucht schoner maken en dat optellen bij hun eigen koodioxidereduc- tie. Maaskant verwacht dat er de komende jaren voor 'honderden miljoenen euro's' aan C02- rechten worden verhandeld. „Vermindering van de uitstoot kost hier 10 tot 20 euro; in Oost- Europa kost dat een kwart. Dus is het begrijpelijk dat overheden elders op zoek gaan om de afge sproken reductie te halen. Ne derland is het eerste land ter wereld, dat werk maakt van de reductie", aldus Maaskant. De overheid heeft een wereld wijde aanbesteding gedaan van vier projecten, twee in Roeme nië, één in Slowakije en één in Hongarije. BGP heeft als enig Nederlands bureau een van de vier aanbestedingen ter waarde van drie miljoen euro binnenge haald. „Wij gaan samen met twee Nederlandse en een Slo waakse partner bij acht afval- stortplaatsen biogasinstallaties bouwen. Het gas dient voor de opwekking van stroom. Het mes snijdt aan veschillende kanten: „Het milieu wordt schoner in Slowakije, het is goed voor de economische ontwikkeling daar en Nederland doet wat aan de C02-emissie", aldus Maaskant. Overigens vloeit de helft van de drie miljoen die Nederland in vesteert weer terug naar ons land. De installaties worden hier gebouwd en uiteraard wordt BGP er ook wijzer van. Ongeveer eenderde van de 3 miljoen, uit gesmeerd over een looptijd van 5 jaar, is voor het consortium onder leiding van BGP. Maaskant verwacht dat deze omzet de komende jaren enorm zal stijgen. De handel in schone lucht is booming. .Afgelopen jaar is er wereldwijd voor 60 miljoen euro aan emissierech ten afgesloten. Veel rijke wester se landen proberen in goedko pere streken als Oost-Europa, Azië en Afrika projecten op te zetten om zo aan hun vermin dering van de uitstoot te komen. Het kan dus zijn dat we gaan meedoen bij de aanbestedingen van andere landen omdat die meer geld bieden voor bepaalde projecten. Dan ontstaat er een echte markt. Voor komend jaar gaat het om enkele honderden miljoenen euro's. In 2004 wordt naar verwachting de grens van een miljard euro bereikt." BGP heeft voor het komend jaar al een paar ijzers in het vuur. „We zijn een paar vergelijkbare projecten aan het bekijken in Hongarije en Bulgarije. Boven dien zullen de energiemaat schappijen meedoen, want ook zij hebben zich verplicht om hun uitstoot van C02 te vermin deren." In het buitenland op zoek naar C02-uitstoot. Foto: EPA/John Giles te correspondent 1 Zweeden Ica - Ze hebben geen iwoordigers in Frank- jar Montenegrijnen en en koesterden dit jaar liefdevol aan de borst. - onze munt', luidde de een affiche nabij de Bank in Podgorica legro). En: 'Dichter bij met de euro'. egro en Kosovo hadden Joegoslavische dinar, n geestdrift voor die inde toen de inflatie tot 313 miljoen procent per maand steeg. Montenegro ging over op de Duitse mark, gevolgd door Kosovo. Toen vorig jaar die mark werd begraven, hadden de twee gebieden (geen van beide heeft de status van land) geen andere keus dan de euro. Voor de economieën was die overgang heilzaam, omdat Montenegrijnen en Kosovaren miljarden marken uit hun oude sokken moesten halen. Veel van dat geld kwam terecht bij de banken, wat een opsteker was voor de economie. Maar ook in andere landen waar zwart geld in de vorm van marken werd bewaard, zagen de banken hun kassen vollopen. In Servië, dat nog zweert bij de dinar, werd in de eerste twee dagen van de eu ro 800 miljoen mark gedepo neerd. Elders had de invoering van de euro andere gevolgen. In Hon garije werd in de aanloop naar In de serie 'De euro na één jaar' blikken zes van onze buitenlandse correspon denten terug op de effecten die de introductie van de nieuwe Europese munt, de euro, op 1 januari van dit jaar had. Vandaag de vierde aflevering over Oost-Euro pa. de euro zo veel zwart geld in de bouw van protserige Idtschpa- leizen gestoken, dat de markt voor viüa's dit jaar volledig in stortte. Overal in Boedapest staan nu huizen leeg, vooral in deze kitschsector, en de huur prijzen zijn gehalveerd. Kroatië is trots op zijn kuna, maar niet zo trots dat huizen- verkopers hun prijzen er niet in marken afficheerden. Sinds ja nuari zijn dat euro's, maar de meeste Kroaten lijken niet te be- seffeh dat er meer dan twee marken in een euro gaan. Prij zen zijn gehalveerd, wat voor de koper van een bovenmodaal huis al gauw een voordeel van enkele duizenden euro's ople vert. Van de belangrijkste financiële afrekening die we periodiek onder ogen krijgen be grijpt bijna niemand een snars. De auto dealer, de tandarts of de loodgieter zou den met een dergelijke ondoorzichtige re kening niet ver komen. Maar de overheid blijkbaar wel. Zij bepaalt immers hoe de loonstrook er uitziet. Die staat bijna gelijk aan absolute ondoorzichtigheid. Toch ne men 7 miljoen Nederlanders er elke maand genoegen mee. En een financiële bijslui ter? In de verste verte niet te bekennen. Dat blijft niet zonder gevolgen. Ymi Knaap, hoofd belastingservice van de FNV, weet dat door die ondoorzichtig heid geregeld fouten worden gemaakt. "Loonstroken zijn onleesbaar, soms zelfs cryptisch. En omdat er bijna niemand is die ze begrijpt, blijven die fouten vaak onontdekt. Met alle nadelige gevolgen van dien voor zowel werknemer als werkgever." Daarom een poging tot verheldering. Hoe het toch komt dat van een mooi bruto-salaris een bescheiden netto-inko men overblijft. Natuurlijk gaat het daarbij om de grote lijnen. Er zijn belangrijke verschillen tus sen bedrijven en beroepen en het bedrijfsleven en de ambtelijke wereld. Maar in grote trekken vormt het on derstaande de bewegwijze ring waarlangs alle salaris trajecten van bruto naar netto lopen. Van het mooie bruto-be- drag bovenaan de loon strook gaat altijd eerst de pensioenpremie af. Die va rieert per bedrijfstak van zo'n 10 tot 20 procent van het bmto salaris - 24 pro cent is het wettelijk maxi mum. Dat wil zeggen het bruto-salaris minus de zo genoemde AOW-franchise. Dat is een mooi woord voor dat deel van het loon waarvoor later de AOW-uitke- ring het pensioen vomit. Daarvoor wordt premie ingehouden, waarover later meer. De twee uitkeringen samen moeten na pensionering op rond 70 procent van het laatstverdiende loon uitkomen. Vervolgens gaan er, afhankelijk van de sector, bedragen af voor VUT- en/of pre- EIGEN BEURS Hans Sonders pensioenregelingen. Het be drag dat vervolgens over blijft, heet het 'premieplich tig inkomen'. Over dat be drag worden de premies voor de werknemersverzekeringen berekend. Onder die verze keringen vallen de werkloos heidswet, de ziekenfondswet en de wet op de arbeidson geschiktheid. De premie voor die laatste verzekering wordt echter geheel door de werk gever betaald. Die staat dus niet op de loonstrook. De ziekenfondspremie, 1,7 procent, wordt alleen betaald door hen die onder de inko mensgrens voor het zieken fonds vallen (2003:32.050 euro). De premie voor de werkloosheidswet is 4,75 procent van het 'premieplichtig inkomen'. Maar nooit over inkomen boven 41.499 euro per jaar. Eerst moet bij het nu bereikte be drag weer worden opgeteld de bijdrage van de werkgever aan de ziektekosten verzekering en zjjn we beland bij het 'be lastbaar inkomen'. Natuurlijk zijn we dan nog lang niet bij het netto-salaris. Want nu gaat de zoge heten loonheffing er nog van af. Die be staat uit vier 'schijven' en omvat niet al leen belasting maar ook de premies voor AOW, AWBZ en ANW* De loonheffing bedraagt 32,9 procent over de eerste 15.883 euro, 37,95 procent over de volgende 12.967 euro en 42 pro cent over de volgende 20.615 euro. Voor alles wat daarboven wordt verdiend, wordt 52 procent aan heffing afgetrok ken. Saillant detail is dat voor de eerste twee schijven respectievelijk 1,7 en 6,75 procent daadwerkelijk aan loonbelasting wordt ingehouden. De rest is premie voor de werknemersverzekeringen. Van alle genoemde bedragen gaan eerst nog heffingskortingen af. De belangrijk ste zijn de algemene heffingskorting en de arbeidskorting, respectievelijk 1.775 en 1.108 euro (alle bedragen gelden voor 2003). Er zijn ook nog kortingen voor kin deren en kinderen-en-werk. Die komen echter niet op de loonstrook tot uiting. Zij kunnen net als de teruggave voor be taalde hypotheekrente wel maandelijks van de belastingdienst op de rekening worden ontvangen. Aan het einde van de lange weg zijn we eindelijk bij het netto salaris.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9