'Je raakt ook gewend aan absurditeit' BINNENLAND 2 Het jaar van Pim werd het jaar van Mat zaterdag 28 DECEMBER 2002 Paul Koopman 6rPau Hhaa, Hij kreeg 'stank voor maar werd toch lijsttrekker, jmaanden lang bevond voor defensie-ambtenaar Mat :n zich in het oog van de po- orkaan die over het Haag- jschap raasde. Een orkaan iral in zijn eigen partij ver ingen aanrichtte. Herben [voor één keer terug op het bewogen jaar uit de parle- ire geschiedenis. „Ik ben laïef geweest." t kluwen van gebeurtenis- kan hij zich vooral één mo lt nog loepzuiver herinne- IHet is maandag 22 juli, tien Het kabinet is net ge fileerd, de ministersploeg op het punt de trappen kaleis Huis ten Bosch af te ji. Mat Herben vertelt: „Ik J mijn kamer, en een mede- zegt: kom kijken, kom Het is op tv. Het kabinet straks klaar voor de foto!" restaurant van Des Indes, Jotel waar de LPF op 15 mei Verkiezingszege vierde, valt jjcorte stilte. In gedachten Dnken prikt Herben in zijn Zegt dan: „Het was Euforisch moment. Echt. Ik voldoening die ik toen nauwelijks beschrijven, kd het toch maar voor elkaar •ègen: een centrum-rechtse 'ttie met de LPF. Maar tege- fajd voelde ik alle energie wegvloeien..." E' s en uitputting, triomf en lag. Het is een mix van ens die Herbens bliksem- ière in politiek Den Haag ft gekenmerkt. Uit het niets p hij daar ineens, midden in De gemoede- wat grijze defensie-amb- als opvolger van de flamboyante politicus die de Rijndelta op het to- verschenen. En diezelf- thieu Herben smeedde tot :ing van velen samen met ler, Balkenepde en Zalm in [maanden een regeerak- en een kabinet. Hij kreeg dding over een fractie van tan. Maar steeds waren er tvelduivels die afbraken wat kas opgebouwd, lenkt met weemoed terug de tijd dat hij als woord der met Fortuyn samen kon pkken. „Er werd enorm veel ig tegen Fortuyn ge- In maart moest ik hem toed in praten, hij zag het en helemaal niet meer Je moet weten: Pim zocht ting, hij ging er erg onder dat hij als rechts-extre- erd afgeschilderd. Maar een maand later, was :ld totaal gekeerd. De 7e- ïf staakte zijn campagne de LPF. De bordjes waren igen. We wisten met aan teid grenzend vertrouwen: dit winnen, we komen regering. Voor het eerst we er toen over gepraat ve concreet zouden gaan als Pim premier zou wor- file, Fortuyn reed bij uit ering mee met de fiat Brava filosofeerden ze jde nakende macht. Als de (liet de grootste zou wor- was het idee, zou Fortuyn (eleider worden. Herben wellicht, het staatsse- van defensie verwer- Fortuyn wèl het To- veroveren, dan zou Her hopen op een baan pctiesecretaris. „Fractie- jitter was uitgesloten. Een oordvoerder van de pre- Mat kreeg stank voor dank en werd toch lijsttrekker. Foto: GPD/Cees Zorn mier maak je geen fractieleider." Op 6 mei werd aan deze bespie gelingen een bloedig einde ge maald:. Herben: „Als we toen niet opgeroepen hadden tot kalmte, waren een paar dagen van rellen gevolgd. Ik zeg niet dat het land was ontploft. Uit eindelijk keert de normaliteit toch wel weer terug. Wat mij toen motiveerde - en nu nog steeds - was een gevoel van re vanche: terreur mag niet wor den beloond. Ik werd tegen wil en dank partijleider. Je baas is vermoord en daar sta je dan. Ik vond dat ik een ereschuld aan Pim had in te lossen." De kogel kwam van links, riepen LPF'ers in eerste instantie. Ook Herben. Toen bleek dat linkse politici te maken kregen met zware bedreigingen en intimi daties, werd die uitspraak genu anceerd. Herben zegt daarover nu: „Links was een verkeerde term. Je kon de sociaal-demo cratie ook niet verwijten dat destijds het huis van staatsse cretaris Kosto werd opgeblazen. Maar het maatschappelijk kli maat speelde wel een rol bij die aanslag op Pim. Je kan niet vol houden dat Volkert van der G. een geïsoleerde gek was. Ik ben echt bang dat hij applaus ver wachtte voor zijn daad. Overi gens: zonder die opmerking wa ren Melkert en Rosenmöller óók bedreigd. Mensen trekken nu eenmaal hun eigen conclusies." In de hectische weken die volg den, ervoer Herben de formatie als een verademing. „We zaten daar met formateur Donner in de beslotenheid van de Eerste Kamer, niet gehinderd door de boze buitenwereld. Bij hem was het veilig en rustig, konden we met goede ambtelijke onder steuning beleid maken. Ik zag het als mijn taak om vertrouwen te winnen, redelijkheid uit te stralen. Dat is ook gelukt." Maar er klonk al snel gemor. Herben sloeg niet met zijn vuist op tafel zoals Fortuyn zou heb ben gedaan, was het verwijt. Hij liet zich inpakken door Zalm en Balkenende, werd vermoed. De fractie stuurde hem een paar keer terug naar de onderhande lingstafel. Herben, verongelijkt: .„De anderen raadpleegden hun fracties minstens zo vaak. Het is een vals beeld dat ik me bij de hand heb laten nemen. Op mijn manier heb ik negentig procent van onze programmapunten weten binnen te halen. Maar om dit kabinet te laten slagen was het óók nodig dat de LPF een brugfunctie tussen CDA en WD vervulde. Daar lag histo risch gegroeid wantrouwen, dat tot Paars-1 had geleid. Van een deel van de fractie en de partij kreeg ik echter stank voor dank." Op vakantie in Duitsland be- De leus voor de nieuwe verkiezingscampagne: Wij hebben lef, wij stemmen LPF. Foto: GPD/Phil Nijhuis sloot Herben het bijltje erbij neer te gooien. Zijn ereschuld aan Fortuyn was ingelost, meende hij. De mediadruk, de bedreigingen van zijn gezin en het constante geruzie in de par tij waren hem opgebroken. Zijn vrouw had gezegd: waar doe je het voor? Herben: „Dal is mijn échte fout geweest, ik had er nooit de brui aan moeten geven. Maar ik was het zó zat! Bij het debat over de regeringsverkla ring was ik al hondsmoe ge weest. En kwam meteen in aan varing met een groep uit de fractie onder leiding van Harry Wijnschenk. Ik ging op vakantie en ook die werd nog vergald door allerlei telefoontjes. Ik dacht: doe het dan maar zelf, als je het zo goed weet." De weken die volgden zijn in dit bestek amper goed te beschrij ven. Er was haast permanente crisis in de partij, in de fractie, geruzie in het kabinet. Er ont brandde een strijd om de macht tussen de ministers Bomhoff en Heinsbroek. Het partijbestuur mengde zich in de ruzie. Het ka binet viel. Fractieleider Wijn schenk werd afgezet. En uit de kruitdampen herrees Herben. De bemiddelaar. De beminnelij ke. De man met wie niemand écht ruzie kon maken. De kabeljauw heeft zich laten smaken, aan een belendend ta feltje bieden twee mannen van middelbare leeftijd een impo sante sigaar aan. „Mijnheer Herben, wij hebben toevallig op uw partij gestemd. Voor een ro kertje kunt u altijd bij ons te recht", knipogen ze. Herben steekt er de brand in, zegt op ge dempte toon: „Wie goed doet, goed ontmoet." Vervolgt: „Ik ben te naïef ge weest. Je projecteert natuurlijk altijd jezelf op je omgeving. Ik had niet gedacht dat mensen zó slecht met elkaar overweg zou den kunnen. Allebei waren Bomhoff en Heinsbroek prima ministers. Maar ze konden niet met elkaar door één deur. En fractielid Wijnschenk had de tijd moeten nemen, ik wilde het een jaartje doen en dan plaatsma ken. Maar hij was ongeduldig. Ik heb daar geen oog voor gehad. Aan de andere kant: die naïviteit van mij zou ik ook niet graag willen kwijtraken." Een jeugdherinnering komt op tafel, met een bitter randje: „Ik ben opgevoed als katholiek jon getje. Boven onze kerststal hing een bordje met daarop: 'vrede op aarde, aan alle mensen van goede wil'. Ik ga er maar steeds vanuit dat mensen van goede wil zijn. Nou, nee dus! Soms denk ik: bij de LPF kun je beter gereformeerd zijn. Die hebben de overtuiging dat de mens in zonde is geboren en geneigd is tot alle kwaad." Het afgelopen halfjaar was één aaneenschakeling van absurdi teiten, memoreert Herben. „Het begon al op de eerste dag dat het kabinet aantrad, met de cri sis rond onze staatssecretaris Bijlhout, die meteen moest af treden. Onlangs nog werd ons partijbestuur door de rechter ongeldig verklaard. Intussen werd je gek van het internet, waar allerlei ontevreden partijle den elkaar zaten op te jutten en allemaal vonden dat zij de wijs heid van Pim in pacht hadden. Er was altijd wel wat. Een voor beeld: op 10 december wilde ik niet naar de Tweede Kamer, omdat die dag mijn zus werd gecremeerd. Maar diezelfde avond kon ik alweer aantreden vanwege een stemming over een motie van wantrouwen te gen onze minister Nawijn. Ik bedoel maar. Het merkwaardige is: je raakt ook aan absurditeit gewend." Dat Herben in deze kolkende chaos nog op zijn benen staat, mag een klein wonder heten. Heeft het afgelopen jaar dan geen tol geëist? Absoluut, zegt hij. „Fysiek was het slopend. Ik ben nog niet helemaal op krach ten. Als je ziet wat er allemaal gebeurd is... Hoe Pim zou heb ben gereageerd op alle conflic ten in de LPF? Hij was boos ge worden en weggelopen. Hij was ermee gestopt, dat weet ik vrij zeker. Maar ik zie niet om, ik ben niet rancuneus. Echt: ik geef Harry Wijnschenk, Eduard Bomhoff en Herman Heins broek nog steeds met plezier een hand. We hebben de partij te laat op orde gekregen en het kabinet moest erdoor vallen, dat is wèl zuur." Herben blijft een optimistisch mens. Zijn partij mag in de pei lingen dan zijn weggezakt tot een handvol zetels, hij rekent op een vrij glorieuze come-back. „Vijftien zetels moeten haalbaar zijn. En dan heeft een doorstart van het centrumrechtse kabinet mijn voorkeur, maar met vijftien zetels kunnen we desnoods ook een vuist maken in de opposi tie." De nieuwe fractie die na de ver kiezingen aantreedt, zal geen problemen meer veroorzaken, bezweert hij. „Het is een club van buffelende middenvelders geworden. De spitsen die vooral voor zichzelf willen spelen zijn eruit. Zij zijn vervangen door voetballers a la Neeskens en Van Hanegem. Wat wij de komende weken moeten uitstralen is rust en eenheid. Ik sla wel niet met mijn vuist op tafel, maar met ge duld en tact kom je ook een heel eind, heb ik gemerkt." Geaarzeld heeft Herben wel, toen hem werd gewaagd op nieuw de kar te trekken. Zou hij het nog wel opbrengen? Zou hij, na de deconfiture van Nawijn, niet als tweede keuze worden ervaren? Maar de man uit Mont- foort heeft zichzelf overtuigd. „Ik ben geen tweede keus, want ik heb al eerder 'nee' gezegd te gen het fractieleiderschap en het lijsttrekkerschap. Al kostte me dat wel moeite, toen. Ik zeg na melijk niet makkelijk nee. Ik oe fen weieens voor de spiegel: nee, nee, nee. Maar nu ben ik weer gemotiveerd. Ik voel me ook verantwoordelijk voor al die fractiemedewerkers, Kamerle den en bewindslieden die hun vaak goede baan er voor de LPF aan hebben gegeven." Heeft Herben als lijsttrekker een speciale troef? Hij aarzelt: „Ik heb een handicap: ik voel me het prettigst achter de scher men, ik geniet niet van de schijnwerpers. Dat is best lastig in campagnetijd. Ik vond het zo vervelend dat ik een bekende Nederlander was geworden, dat ik op vakantie in Madeira mijn snor eraf heb gehaald. Ik was die kop van mezelf gewoon zat. Wilde even niet meer herkend worden, had vooral behoefte aan rust. Maar een troef? Nou ja, ik ben denk ik wel een gewone jongen gebleven. Veel mensen kunnen zich in mij wel herken nen. Ik ben nog altijd geen Haagse heer." Herbens vrouw heeft uiteinde lijk het beslissende argument geleverd. Na het terugtreden van Nawijn als kandidaat-lijst trekker zei zij tegen haar man: „Mat, je moet het maar doen, anders is alle ellende voor niets geweest." Herben dacht aan de absurde maanden die achter hem lagen en besloot: inder daad. Ze heeft gelijk. Hij legt zijn sigaar in de asbak en zegt, bijna verontschuldi gend: „Dat gaf voor mij de door- F-lijsttrekker gaat op de foto voor de website van de partij. Foto: ANP/Robert Vos Een vlaggetje markeert de plek in de Kamer waar Pim Fortuyn had moeten zitten. Foto: GPD/Phil Nijhuis Balkenende feliciteert LPF-onderhandelaar Herben met het behaalde regeerakkoord. Foto: GPD/Roland de Bruin

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7