Noord-Korea Stuurt China ongewild speler in pokerspel Noord-Korea VN-inspecteurs weg BUITENLAND 'In België vallen amper gewonden met vuurwerk' Oppositie Venezuela woest over olieleverantie Bewakingscamera's al weggehaald Kenyanen vreedzaam naar 'nieuwe tijd' >r»°' 'r sen in gevecht rebellen - De Franse vredestroe- 3 i Ivoorkust zijn gisteren luw slaags geraakt met de en bij Duékoué in het n van het land. Dat heeft ordvoerder van het e leger gemeld. Een week en kwam het ook tot een ontatie in d.at gebied. De dvoerder zei dat de Franse ssoldaten schoten op de El en van de Volksbeweging iet Verre Westen van oakust 'uit legitieme zelfver- ing'. Volgens hem vielen tot veertig rebellen op eer 500 meter van Dué- vvaar de Franse vredes- en hun basis hebben, een e^uille aan. tl odweer in prden Portugal ie sy on - Zware regenval en n e storm hebben in het 3 len van Portugal een leven Een vrouw kwam bij U! om het leven toen een e' laiende boom op haar au- 1 v I. Dat heeft de nationale 13 burgerbescherming gis- gemeld. Het noodweer ^ook grote schade aange- De dienst burgerbescher- in de hoofdstad Lissabon de dat het noodweer voor- irovincies Porto, Viano do I lo en Viseu trof. Hier over- nden een aantal dorpen 5C1 de elektriciteit uit. Het onverkeer ligt plat en op ïige trajecten rijden geen n meer. p bers: Oorlog rdt een ramp - Een oorlog met Irak en humanitaire ramp be ien. Dat zei VN-vluchtelin- >4mmissaris Ruud Lubbers ten voor de Britse radio. >of me, vanuit een huma- perspectief zal het een izijn", aldus Lubbers. Hij )t een oorlog tegen Irak vluchtelingenstroom v hg zou brengen en er mo- Ajtoe zou leiden dat Irake- m het leven komen door iische en biologische wa- '1e in het land liggen op- in. „We moeten strikt en zijn tegen Saddam Hus- laar het doel is hem te •nen Alleen als hij iet neerlegt bij de inspec- n de gevolgen van de in- ies zou dat een reden voor ingrijpen kunnen zijn." Hand houdt trendum EU Letland houdt op 20 sep- 2003 een referendum Ie toetreding tot de Euro- Jnie. Dat maakte de rege- 1 Riga gisteren bekend. De ïalige Sovjet-republiek is in de tien, voornamelijk Europese, landen die tij de EU-top in Kopenhagen :genodigd om in mei it de EU toe te treden, linieonderzoek blijkt 46 it van de Letten de toe- te steunen, terwijl 36 it van de ondervraagden is. In vergelijking met de fe Baltische landen is de dvoor toetreding tot de EU Bg in Letland. kije maakt er gasmaskers ia - Turkije verhoogt de Ictie van gasmaskers in tid met een dreigende l in buurland Irak. Dat is na overleg tussen di- Dverheidsinstanties, aldus jirkse semi-officiële pers- uAnadolu gisteren. Bo- pn worden teams van des- igen gevormd die de -takelijke maatregelen in Iran een aanval met nucle- pemische en biologische |is, moeten beoordelen. grado geeft umenten ado - Joegoslavië is bereid itoe geheime documen- tn de Opperste Verdedi- 1 faad ter beschikking te 1 aan het Joegoslavië-tri- Dit is gisteren in Bel- officieel bekendgemaakt. oriteiten in Belgrado lig- j jaren overhoop met het i if in Den Haag over ge- ge samenwerking. Zo n verdachten als Srebre- eul Mladic niet gearres- en worden documenten 'erhandigd. sische panden arijs doelwit - De moslimextremisten afgelopen twee weken in ijk zijn aangehouden, aanslagen plegen op che doelen en vooral de che ambassade in Parijs, eft het Franse ministerie tinenlandse zaken giste- kendgemaakt. De groep totaal negen extremisten in 'Tsjetsjeens netwerk' aar om tot actie over te vlet de arrestaties is vol et ministerie uitvoering in plan voorkomen. zaterdag 28 DECEMBER 2002 WENEN-SEOUL/AFP-RTR-ANP - Noord-Korea heeft gisteren de uitwijzing van de twee VN-in specteurs van het Internationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA) aangekondigd. De lAEA-inspec- teurs zijn in Noord-Korea om toe zicht te houden op de kernreactor in Yongbyon. Die was in 1994 buiten werking gesteld nadat Pyongyang een akkoord had gesloten met de Verenigde Staten. Noord-Korea zou afzien van zijn nucleaire ambities. In ruil daarvoor zou Washington helpen bij de bouw van kerncentrales voor vreedza me doeleinden en in' de tussen tijd energie leveren. Noord-Korea beschuldigt de VS ervan het akkoord niet na te le ven. Daarom wil het communis tische bewind de kernreactor weer opstarten. De voorberei dingen zijn inmiddels in gang gezet. De IAEA-bewakingscame- ra's zijn weggehaald. Het IAEA wil in de eerste week van januari met een zeer kritisch rapport komen over de meest recente ontwikkelingen in Noord-Korea. Het agentschap wil zijn inspecteurs in Noord- Korea houden, zo maakte het vrijdag in Wenen bekend als re actie op het Noord-Koreaanse besluit. Ook Zuid-Korea heeft de noorderburen opgeroepen terug te komen op het omstreden be sluit. In Yongbyon kan plutonium voor atoombommen worden gemaakt. Deskundigen zijn het erover oneens hoe snel het tota litaire bewind in Pyongyang een atoombom zou kunnen maken, als het dat zou willen. Volgens de Britse atoomgeleerde John Large zou Noord-Korea binnen dertig dagen na het opstarten van de reactor de beschikking kunnen hebben over een atoombom. Volgens dr. Koen de Ceuster, universitair docent moderne Koreaanse geschiedenis aan de Universiteit Leiden, zou het 'ze ker nog maanden duren voordat ze zover zijn'. „Als er al sprake is van een echte dreiging." Vol gens de Russische minister van kernenergie, Aleksandr Roe- miantsov, kan Noord-Korea he lemaal geen kernwapens ma ken, omdat daarvoor een ont wikkelde industrie nodig is. De Noord-Koreaanse industrie stelt echter weinig voor. door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - Noord-Korea speelt een nucleair pokerspel met Amerika en verhoogt bijna elke ronde de inzet. Het verwijderen van ze gels van de kernreactor in Yong byon, het plaatsen van nieuwe brandstofstaven in Yongbyon en, als laatste in de reeks, het uitzetten van de inspecteurs van het Internationaal Atoomener gie Agentschap (IAEA), alles is er op gericht om de Amerikanen te overbluffen. Maar 'pokerface' George W. Bush verblikt of ver bloost niet en weigert een non agressiepact te sluiten met Kim Jong II. Rusland, Japan, Zuid-Korea en China hebben allemaal gepast, maar de speeltafel nog niet ver laten. Amerika dringt er met na me bij Rusland en China op aan hun invloed bij Kim te gebrui ken om het levensgevaarlijke spel te beëindigen. De vraag is alleen hoever die invloed reikt en, zeker in het geval van Pe king, in hoeverre er sprake is van een verborgen agenda. Wat betreft de reikwijdte van de Chinese invloed betreft kan er geen misverstand bestaan. Wanneer Peking zou willen, stort het stalinistische bolwerk van Kim binnen een paar maan den ineen. Het straatarme Noord-Korea is voor tweederde van de energiebehoefte en een groot deel van de voedselvoor ziening afhankelijk van de grote broer. Het stopzetten van de olieleveranties door de Amerika nen en bondgenoten als reactie op de Noord-Koreaanse ontboe zeming dat het nog steeds werkt aan kernwapens is in feite een wassen neus. Pas als China de kraan zou dicht draaien komt Pyongyang echt in de proble men. Maar hier komt het eigenbelang van China om de hoek kijken. Peking is de eigenzinnige fratsen van Kim Jong LI meer dan zat en torpedeerde bijvoorbeeld het Noord-Koreaanse plan voor een kapitalistische zone aan de grens met China door de Chi nees-Nederlandse gouverneur Yang Bin op te pakken. Maar Noord-Korea vormt nog steeds een welkome buffer tussen Chi na en de 37.000 Amerikaanse soldaten die in Zuid-Korea zijn gestationeerd. Als Noord-Korea in elkaar ploft en het Koreaanse schiereiland wordt herenigd, staat het Amerikaanse leger plots aan de Chinese grens. Dat was precies de reden waarom de Grote Roerganger Mao Ze- dong in 1950 een achteruit hol lend Noord-Korea te hulp schoot tijdens de Koreaanse Oorlog. Bovendien zou bij het verdwij nen van het regime van Kim een grote stroom uitgemergelde vluchtelingen richting China op gang komen. Ook daar zitten ze in Peking niet op te wachten. Ze hebben al genoeg problemen met de enorme werkeloosheid in Mantsjoerije, dat grenst aan Noord-Korea. Wat eens het in dustriële hart van het land was, daar liggen nu verouderde fa brieken als afgedankt schroot weg te roesten. China is dus ge baat bij het in het zadel houden van Kim, al zal het niet altijd van harte gaan. Peking wil echter ten koste van alles voorkomen dat het onhan delbare broertje kernwapens in handen krijgt. Het zou immers het startsein kunnen zijn van een nucleaire wapenwedloop waarin ook Japan zich meldt. Of voor de Amerikanen het teken om met nog meer vaart en over tuiging het door de Chinezen verfoeide raketschild tot leven te wekken. In beide gevallen is China de verliezer. Ziedaar het dilemma van China. Het moet Noord-Korea tot de orde roe pen, maar kan daarbij geen machtwoord gebruiken. Het zal dus met zachte dwang Pyongy ang moeten overtuigen de kaar ten op tafel te gooien. En dan is de vraag dus wel opeens zinvol hoever Pekings invloed eigenlijk reikt. Misschien is de persoonlijke re latie tussen president Jiang Ze- min en Kim Jong II een indica tie, zij het een niet erg hoopge vende. Tijdens zijn ontmoeting met president Bush in Crawford in oktober van dit jaar gaf Jiang toe niet zoveel contact te heb ben met Kim. Op de vraag van Bush of Jiang dacht dat Kim een 'vredelievende man' was, leun de Jiang volgens het blad Time naar voren en zei: „Eerlijk ge zegd, ik zou het niet weten." Oppositie zwaar favoriet bij 'historische verkiezingen' assfifèl In Kenya worden de stemmen nog met de hand geteld. Het tellen kan enige dagen duren. Foto: EPA/Alexander Joe door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - De Kenyanen hebben gisteren gedisci plineerd een stap gezet naar wat de meeste van de tien miljoen kiezers omschrijven als hoe dan ook een nieuw tijdperk De verkiezingen voor een pre sident, parlement en lokale bestuurders kenden een hoge opkomst en verliepen relatief vreed zaam. Grote favoriet voor de opvolging van de na 24 jaar terugtredende Daniel arap Moi blijft Kwai Kibaki. De 71-jarige econoom leidt de Regenboogcoalitie (NARC), een verband van de belangrijkste opposi tiepartijen, waarbij zich ook een groot aantal kop stukken uit Moi's partij KANU hebben aangeslo ten. Volgens de laatste peilingen ligt Kibaki 47 punten voor op de jeugdige Uhuru Kenyatta, zoon van Kenya's eerste president. Moi verraste vriend en vijand door Kenyatta (42) aan te wijzen als zijn troonopvolger. Kenyatta is een rijke, in de Verenigde Staten gevormde zaken man zonder enige politieke ervaring. Toen hij gis terochtend zijn stem uitbracht zei Kenyatta te ver wachten dat de kiezers op hem zullen stemmen, „omdat ze een nieuw begin nodig hebben, een nieuwe start, een breuk met het verleden." Kenyatta gebruikt zijn leeftijd en politieke onerva renheid als wapen tegen zijn opponent, die al sinds de zeventigerjaren politiek op het hoogste niveau bedrijft en onder meer twaalf jaar vice-pre sident was onder Moi. Kibaki brak met Moi, toen in 1991 een meerpartijenstelsel werd ingevoerd. Hoewel dit gebeurde onder grote druk van de bui tenlandse geldschieters van het land, toonde de immer autoritair en manipulatief gebleven Moi zich gisteren een ware democraat. „Ik wens wie mij ook zal opvolgen, veel succes. Ik ben blij af te treden daar ik mijn twee termijnen heb volbracht in de meerpartijendemocratie", zei de 78-jarige in het stemlokaal. Kibaki en Kenyatta zijn het erover eens dat de op volger van Moi zich vooral zal moeten concentre ren op het opruimen van de puinhoop die 24 jaar Moi hebben opgeleverd. Hoewel ooit de belofte van Afrika, balanceert het land economisch gezien al weer jaren op de rand van de afgrond. Dankzij de chronische corruptie wordt het land gemeden door investeerders, maar ook donoren en geld schieters als het IMF. De werkloosheid is 25 pro cent en meer dan de helft van de Kenyanen moet zien rond komen van een dollar per dag. De vraag is wat dit keer het effect zal zijn van KA- NU's legendarische vermogen om verkiezingen via het misbruik van overheidsgelden, trucs en fraude te beïnvloeden. De anti-corruptie organisa tie Transparency International meldde dat de af gelopen maanden 50 miljoen dollar in de KANU- campagne is gestroomd via nep-overheidscon- tracten. Gisteren klaagden vele honderden dat hun naam niet in het kiesregister voorkwam, een gegeven dat door de oppositie direct in verband bracht met fraude. NARC-voorman Raila Odinga, die ge dreigd heeft het presidentieel paleis te zullen laten bestormen mocht KANU winnen, zei dat de ont brekende namen zijn van leden van etnische groepen die in het verleden de oppositie steun den. Aan de andere kant belooft een nieuwe procedu re, waarbij stemmen in het stemlokaal worden ge teld, een grotere garantie voor transparantie. De uitslag wordt niet eerder dan morgen of maandag verwacht. Vuurwerkhandelaar kent voorliefde voor gevaarlijk spul door onze correspondent Pascale Thewissen lanaken - In de aanloop naar het nieuwe jaar trekken nogal wat Nederlanders de grens over om in België illegaal vuurwerk in te slaan. Een gesprek met 'vuur- werkmeester" Robert Vangelab- beek uit Lanaken over de voor liefde van Nederlanders voor ge vaarlijk spul. Nee, hij verkoopt geen mortie ren, Chinese rollen of honderd duizendklappers. „Er valt grof geld mee te verdienen, zeker. Vooral onder jongeren is der gelijk knalvuurwerk razend po pulair. Het is een interessante maar illegale markt, en dus niks voor mij. Ik wil mijn op drachtgevers in Nederland niet voor het hoofd stoten. Boven dien: dat geknal is toch afschu welijk." Vuurwerkhandelaar Robert Vangelabbeek uit het Belgische Lanaken, net over de grens bij Maastricht, is één van de grootste vuurwerkspecialisten van België. Hij heeft veel Ne derlandse klanten die de grens oversteken om (op dit moment nog illegaal) fonteinen, Ro meinse kaarsen en ander vuur werk in te slaan. Op de toon bank ligt een stapel foldertjes, speciaal voor de Nederlandse klanten. „We maken u erop at tent dat sommige producten in Nederland verboden zijn en el ke koper zelf verantwoordelijk is voor hetgeen hij koopt", staat te lezen. „Beperk het ge bruik van vuurwerk tot einde- jaarsavond", luidt een ander advies. „In het verleden stond de poli tie in de eindejaarsperiode hier, voor mijn zaak, op de par keerplaats om kopers af te schrikken. De Nederlandse wetgeving bepaalt dat je enkel vuurwerk mag bezitten tussen 28 en 31 december. Absurd! In België mag vuurwerk het hele jaar door en is er amper over last van jongeren die in de we ken voor nieuwjaar vuurwerk afschieten. In Nederland is dat schering en inslag. De wet schiet zijn doel toch volledig voorbij." De regels die bepalen welk vuurwerk mag en welk niet, zijn volgens Vangelabbeek sinds de invoering in 2000 van een verbod in België op de ver koop van zwaar vuurwerk aan particulieren, ongeveer gelijk in beide landen. De wensen van Belgen en Nederlanders ver schillen echter nogal. „Belgen houden van siervuur werk. Van mooie tekeningen in de lucht. Tachtig procent van mijn Nederlandse klanten", zegt Vangelabbeek, „is door gaans ook op zoek naar nor maal siervuurwerk. Twintig procent wil iets extreems. Nog al wat Nederlanders zijn dol op rotjes, Chinese rollen en mor tieren. Als het maar lawaai maakt." Vangelabbeek verzorgt gere geld vuurwerk bij grote evene menten. Hij krijgt aanvragen uit heel Nederland. „Tot Fries land aan toe." Zo werd hij in gehuurd door de organisatie van Euro 2000 om bij de afslui ting van het Europees kampi oenschap voetbal in Amster dam het vuurwerk te verzorgen en was hij betrokken bij de feestelijkheden ter ere van de introductie van de euro, bijna een jaar geleden in Maastricht. „Na afloop krijg ik in Neder land vaak dezelfde reactie: prachtige show maar wel wei nig geknal." Het verklaart volgens hem waarom in Nederland meer ongelukken gebeuren met vuurwerk. „Belgen willen kleu ren zien. Nederlanders willen geknaL Hoe harder hoe beter. Vaak wordt er geëxperimen teerd. Terwijl knalvuurwerk op zich al gevaarlijk is." Mortieren en honderdduizend klappers zijn zowel in Neder land als in België verboden. In de grensstreek is er echter een levendige zwarte markt. „Voor al in de streek boven Antwer pen en in Midden-Limburg worden geregeld grote partijen verboden vuurwerk in beslag genomen. Voor nogal wat vuurwerkfreaks is de smokkel onderdeel van de kick. Ze ris keren het erop." Sommigen lopen echter tegen de lamp. Zo werd vorige week bij de grensovergang Hazel- donk een 40-jarige Belg aange houden met 1200 kilo illegaal vuurwerk in zijn bestelbusje. Ook in België zelf zijn er con troles. Vangelabbeek kreeg eer der deze week ambtenaren van de Economische Inspectie over de vloer om te kijken of hij geen illegaal toonbank onder de toonbank had liggen. Alles was in orde. Natuurlijk. Het stoort me wel eens dat vuurwerk voortdurend in een slecht daglicht wordt gesteld. Toegegeven: vuurwerk is ge vaarlijk. Je moet het op de goe de manier gebruiken. Maar dat geldt ook voor zoveel andere dingen. Voor de auto bijvoor beeld. Er vallen in de nacht van oud op nieuw meer slachtof fers als gevolg van rijden onder invloed of roekeloos rijgedrag dan door vuurwerk." Voor Vangelabbeek is vuurwerk kunst. En de meeste Belgen snappen dat. „In België zijn de voorbije jaren amper nog ge wonden gevallen als gevolg van gestunt met vuurwerk. Daar kunnen ze in Nederland nog wat van leren." door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - De Venezolaanse gelegenheidsoppositie ver enigd in het Democratisch Co- ordinaat (CD) heeft furieus ge reageerd op het zenden van een olietanker door buurland Brazilië om de ergste olienood te lenigen. De aankomst ervan staat dit weekeinde gepland. Het olierijke Venezuela is sinds 2 december het toneel van een massale algemene staking, die de strategische olie-industrie vrijwel volledig heeft platge legd. Daarmee probeert de op positie de links-populistische president Hugo Chavez tot op stappen te dwingen. Het CD noemt de noodleve- rantie van 88 miljoen liter ben zine een ontoelaatbare inmen ging in de interne aangelegen heden. Vakbondsvoorman Ti- moteao Zambrano - een van de drijvende krachten achter het protest tegen Chavez - be schuldigt Brazilië ervan de soe vereiniteit van Venezuela te schenden. Hij spreekt van een vijandige daad, die tot doel heeft het volksverzet te onder mijnen. Chavez had bij de Bra ziliaanse regering om de nood- zending gevraagd, omdat de pogingen om de staking in de cruciale olie-industrie te bre ken tot dusver weinig tastbaar resultaat hebben opgeleverd. De staatsoliemaatschappij PDVSA draait nog steeds op slechts tien procent van haar capaciteit. Zowel de uitgaande Braziliaan se president Cardoso als Lula - die op 1 januari aantreedt - verdedigen de leyerantie als hulp die is overeengekomen tussen twee constitutionele re geringen. Cardoso heeft demo cratisch gekozen Chavez altijd gesteund. De mislukte staats greep in april door dezelfde ge legenheidoppositie veroordeel de hij destijds scherp. Ook 'co ming man' Lula - die net als Chavez de levensstandaard van de armen wil opkrikken, maar op meer tactische wijze - dringt aan op een 'democratische op- Een aanhangster van Chavez draagt een portret van de president op haar borst. Foto: Reuters lossing' aan de onderhande lingstafel. Maar het overleg waarbij de Organisatie van Amerikaanse Staten bemiddelt ligt vrijwel stil. Het contract voor de hulpzen ding is buiten de (ontslagen) directie om afgesloten door Ali Rodriguez, de Chavez-gezinde voorzitter van de Venezolaanse staatsoliemaatschappij PDVSA. Het bedrijf is de ruggengraat van de staking. De 40.000 werknemers van PDVSA beslo ten donderdag met overgrote meerderheid een bevel van de Hoge Raad te negeren om weer aan het werk te gaan. De sta king wordt net zolang voortge zet totdat Chavez is opgestapt. Ook gedurende de kerst trok ken duizenden tegenstanders van Chavez met kaarsen en lampions door de straten van de hoofdstad Caracas om hem het autoritaire staatshoofd tot aftreden te bewegen. Pro-Cha- vez manifestanten reageerden met tegendemonstraties. De overkoepelende vakbond CTV organiseert met de werkgevers organisatie Fedecameras nieu we massale protestmarsen. Chavez wil niet van wijken we ten. Hij houdt vast aan de con stitutie. De grondwet voorziet in een referendum over zijn aan blijven op de helft van zijn ambtstermijn. Dat is pas in au gustus. Door de aanhoudende staking is er tekort aan zowat al les. Melk(producten), vlees en rijst wordt geïmporteerd uit Co lombia en de Dominicaanse Re publiek. Ook zit het land met het nieuw jaar in zicht zonder bier. Alleen sterke drank is nog te koop. De Venezolanen zijn de grootste bierdrinkers van Latijns Ameri ka

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5