OUD 8t NIEUW 'Eigenlijk gek, dat je je mooiste momenten al hebt Oud Oud nieuws vijf ove het mooiste sportmoment van 2002 Oude kranten van november en december 'J v Paul van der Zwaan 3 In discotheek The Matrixx in Nijmegen wordt een portier doodgeschoten. 15 GroenLinks-leider Rosen- möller trekt zich onverwacht te rug als lijsttrekker. 19 De olietanker Prestige breekt in tweeën en zinkt. Dui zenden liters olie stromen-de zee in en spoelép aan opdè ni westkust van Spanje. 4 Woubruggenaar Henk Ange- nent is Nederlands kampioen op de tien kilometer schaatsen. 27 De Verenigde Naties begin nen met hun wapeninspecties in Irak. 5 Melanie Schultz staat op plek drie voor de WD bij de Tweede- Kamerverkiezingen. 7 Het burgemeestersreferen dum in Leiden wordt afgeblazen, wegens onvoldoende geschikte kandidaten. ÊÊÊÊ/g- JÊÊ 13 Muziekvereniging DSS uit Aarlanderveen wint de cultuur prijs Zilveren Veer. 23 Naturalis krijgt de collectie van het Zoölogisch Museum Am sterdam erbij: 13 miljoen vogels, schaaldieren en insecten. 27 Harry Groen blijkt de enige geschikte kandidaat voor het Leidse burgemeesterschap. 29 Burgemeester Koopman schap verruilt Zoeterwoude voor Diemen. 2 Uit een enquête blijkt dat 80 procent van de Leidenaars Harry Groen liever niet als burgemees ter heeft. v 9 Internetsupermarkt Max Foodmarket uit Leiden gaat fail liet. 13 Vijf als agenten verklede overvallers beroven een busje met Chinese toeristen in Lisse. 17 De Leidse Pieterskerk krijgt 1,7 miljoen euro rijkssubsidie voor dringende restauratiewerk zaamheden. De Hooglandse kerk ontvangt een half miljoen. 18 Minister Remkes bepaalt J dat de procedure voor de burge- meestersbenoemrng in Leiden opmoet.'Groen kondigt aarr op nieuw te solliciteren. 19 De Rijnsburgse gemeente raad besluit dat burgemeester Van der Lee, door privégedrag in opspraak geraakt, mag worden herbenoemd. 2 In het Haagse Museon voor miljoenen aan diamai en juwelen geroofd. 4 Bommeldingen bij alle derlandse IKEA-vestiginge het persbureau ANP en bij NAM. 7 Irak maakt de opgesteli penlijst van duizenden pat openbaar waarin het wil aa nen dat het niet over mass nietigingswapens beschikl 17 De commissie-Van di Haak presenteert haar ond naar de beveiliging van de moorde Pim Fortuyn. ZATERDAG 28 DECEMBER 2<] .Rijnsburger Jan Siemerink was dertien jaar proftennisser. In die periode be hoorde hij vrijwel onafgebroken tot de beste honderd tennissers van de we reld. In september was het afgelopen. Siemerink, die dit jaar van Monaco naar Noordwijk verhuisde, zette een punt achter een prachtige loopbaan. De tennisser, die het ooit tot een veer tiende plaats op de wereldranglijst bracht, kijkt om naar 'oud' en blikt vooruit naar 'nieuw'. Hetnieuwe9 leven AAijn leven als tennisser begon toen ik mijn eindexamen had ge haald en fulltime ben gaan tennis sen, elke dag ging trainen. Ik be schouwde mezelf toen meteen als een prof. Dat had voor mij niks te maken met geld verdienen of met de vraag of ik nu wel of niet in mijn ei gen levensonderhoud voorzag. Het gekke is dat ik aan het begin van mijn profloopbaan helemaal niet aan geld dacht. Je weet wel dat het er moet zijn om te reizen, om de trai ner te betalen. Maar ik was bezig om beter te worden. In 1990 kwalificeer de ik me voor de eerste keer voor een grand-prixtoemooi en kwam ik in de halve finale. Kreeg ik voor de eerst keer een cheque waar een sub stantieel bedrag op stond. Toen dacht ilc hé, da's best aardig, dit is echt geld. Deze cheque moet ik niet kwijtraken. Maar zelfs toen was ik niet met geld bezig. Je neemt die cheque mee naar huis, het wordt op de bank gezet. Ik was eigenlijk steeds met tennis bezig. Je vindt alles zo normaal; dat het steeds beter gaat, dat je van top- spelers wint. Je beseft op het mo ment niet dat je best aardige presta ties levert, dat je stijgt op de ranking, dat je bij de beste tennissers van de wereld hoort. Je vindt alles normaal, je staat er niet bij stil dat het bijzon der is. Voor mij was een enorme motivatie dat ik de doelen die ik me stelde meestal ook haalde. Eerst wil je een C-toemooi winnen, daarna een B- toemooi. Vervolgens wil je A-speler worden, daarna in A bij de besten Jan Siemerink na zijn laatste wedstrijd. „Het laatste jaar kreeg ik steeds meer problemen met de motivatie. Ik kon het niet meer opbrengen om elke week te spe len. Ik heb de leukste toernooien eruit gepikt omdat ik dan in elk geval wel gemotiveerd zou zijn. Foto: ANP/Toussaint Kluiters horen etcetera. Toen ik twintigste van de wereld was, wilde ik proberen bij de beste tien te horen. In 1995 en 1996 heb ik het jaar in de toptwintig afgesloten. Nu gaan we naar de toptien, dacht ik. Maar de prestaties kwamen niet, ik wilde zo graag dat het tegen me ging werken. Ik raakte verkrampt, terwijl er ont spanning in mijn spel moet zitten. Ik moest scherp zijn in het bewegen, scherp zijn in mijn hoofd, maar ont spanning hebben in mijn hand. Daar gaat het om in mijn spel. Het is allemaal best ingewikkeld. Dat is ook 'tennisprofessional zijn'. Er komt van alles bij kijken. Dat moet je leuk vinden. In dat jaar eindigde ik nog net in de tophonderd omdat ik het laatste toernooi van het jaar, in Stockholm, de finale haalde. Het jaar daarop, 1998, was het beste uit m'n loopbaan. Ik stond veertien de op de wereldranglijst, haalde de kwartfinale op Wimbledon. Je moet dan nog heel wat punten halen om in de toptien te komen. Met een beetje geluk had dat er wel ingeze ten, maar ik had pech dat ik aan het einde van het jaar ziek werd. Voor grote toernooien als Stuttgart en Pa rijs was ik geplaatst. In Stuttgart stond ik in de kwartfinale tegen Rios, maar ik moest opgeven. En in Parijs verloor ik de eerste ronde terwijl ik nog ziek was en Stockholm heb ik toen opgegeven. Ik kwam er achter dat het een illusie was om die veertiende plek te verbe teren, dat dat misschien mijn top was. Het was de omslag in mijn loopbaan. Die motivatie om steeds je ranking te verbeteren was weg. Het echte heilige vuur was verdwe nen. Het brandde nog wel, maar het kwam niet meer hoog genoeg. Ik speelde kleinere toernooien, kom je jonge* spelers tegen die in je nek staan te hijgen. Die moeten wel ach ter me blijven, dacht ik dan. Daar putte ik weer motivatie uit, maar dat soort dingen zijn kortstondig, na een jaar is dat weer over. Veel tegenslagen heb ik niet gehad, daarmee heb ik geluk gehad. Ik ben een paar keer geblesseerd geweest, ik heb periodes meegemaakt waarin het moeilijk liep, maar over het alge meen is het goed gegaan. Er zijn zo veel jongens en meiden die net zo hard hebben getraind als ik of nog harder en die het niet hebben gered. Het profcircuit is een apart wereldje. Je komt altijd dezelfde tennissers, dezelfde coaches, dezelfde mensen er omheen tegen. Ik vergelijk het al tijd met een groot circus dat van stad naar stad trekt. Het is een klein wereldje. Ik vond dat niet erg. We za ten er met een groepje Nederlanders in, dat was gezellig. Het is geen gla- mourwereldje, integendeel. De men sen hebben er een mooiere voorstel ling van dan dat het is. Je zit met z'n allen in een hotel, je traint allemaal, er moet gewerkt worden. Wat er om heen gebeurt, is voor de meeste spe lers niet interessant. Er worden wel eens promotiefilmpjes gemaakt van spelers die naar party's gaan, maar de meeste tennissers zitten tijdens een toernooi niet op een feestje te wachten. Veel mensen denken dat dat profle ven zo geweldig is. Ja, ik ben overal geweest, maar ik heb niets gezien. Vaak kom je niet verder dan je hotel kamer en de tennisbaan. Natuurlijk is dat wat overdreven, maar laten de mensen niet denken dat elke trip een ontdekkingsreis was. Het laatste jaar kreeg ik steeds meer problemen met de motivatie. Ik kon het niet meer opbrengen om elke week te spelen. Ik heb de leukste toernooien eruit gepikt omdat ik dan in elk geval wel gemotiveerd zou zijn. Maar als je weinig speelt, moet het de keren dat je op de baan staat, wel goed gaan. Anders haal je nog geen punten. Ik besloot op de US Open de balans op te maken. In het vliegtuig naar huis wist ik dat ik mijn laatste wedstrijd had gespeeld. Toen pas ben ik gaan nadenken over wat ik na het tennis zou gaan doen." Het 'oude' leven e laat iets achter je. Eerst had ik behoefte aan rust, ik wilde een ander leven. Ik had een vakantiegevoel. Ik heb het een paar weken heel druk gehad met interviews, in novel ben ik op vakantie gegaan. Toe ik gaan nadenken: wat wil je ni der? Misschien klinkt dat stom zo was het wel. Ik wilde vroege leen maar met tennis bezig ziji dere dingen vond ik niet leuke tennis. Waarom zou je dan bez met andere dingen? Ik heb nu geen vast omlijnde p nen wat ik in mijn leven ga do( probeer van allerlei dingen iets te pikken. Dat lijkt me eigenlijk leukste, allerlei dingen op freel basis doen. Zo heb ik commen gegeven voor RTL, maar tennis mentaar geven is natuurlijk gei fulltime job. Ook ben ik met de tennisbond sprek geweest. Dat was oriënt* Ik ben in elk geval niet van pla met een groepje jonge spelers wereld rond te reizen. Ik zou b iets met de opleiding van talen len doen. Als ik maar wel zelfsl kan werken, ik ga niet onder e< bondscoach balletjes aan staai slaan. Komend seizoen speel ik nog v competitie. Daarvoor moet ik i ning. Ik kom dan tegen jongen staan die heel graag van me wi winnen. En ik wil niet afgaan. I zo'n goede basis opgebouwd c met een aantal keren per week nen toch een heel goed niveau kunnen halen. Op zich heb ik i zoveel te winnen in de compel Maar aan de andere kant heb i tijd zo graag getennist, dat ik h zonde vind om er zomaar hele mee op te houden. Ik wilde ook nog in Duitsland petitie spelen, maar dat gaat n door. De club, Blauw-Weiss Si dern, wil heel graag kampioen den. Die heeft als eis gesteld di wel fulltime tennisser moet zij vind ik ook logisch, als je kamj wilt worden kun je niet met ee parttimer spelen. Voorlopig ben ik van plan vers lende dingen te gaan doen. M; zal nooit zo gaaf zijn als het pr nis. Voor mij is dat het mooist* ik ooit gedaan heb en ooit in d komst zal doen. Dat klinkt eigenlijk gek, dat je mooiste momenten uit je levei hebt beleefd." Willem Spierdijk Sportief beschadigd? Nee. Teleurgesteld in mensen? Ja. Paul van der Zwaan kijkt met gemeng de gevoelens terug op zijn laatste jaar bij UVS. De Leiderdorper werd als eerste trainer in de ge schiedenis van UVS voortijdig ontslagen. „Het bestuur vond dat er een onwerkbare situatie was, maar ik kon met de spelersgroep nog prima samenwerken. Veel spelers waren het niet met de beslissing eens. In de nacompetitie nam de huidige trainer van UVS, Hans van Leeuwen, plaats op de bank. Onder zijn leiding kon de Leidse voetbalclub geen promotie afdwingen. Eerder in het seizoen kreeg Van der Zwaan al te horen dat zijn con tract na drie jaar dienstverband niet zou worden verlengd. „Ik vernam later dat die periode het absolute maximum was. In gesprek met het be stuur is dat niet tegen mij gezegd. Ik respecteer de beslissing om niet door te gaan, maar geef me wel een plausibele reden. Die heb ik nooit gehad." Van der Zwaan meent dat een aantal bestuursle den het niet meer in hem zag zitten. Hij kreeg de bevestiging in de thuiswedstrijd tegen WSB. Se cretaris John Boom zinspeelde na het duel openlijk op het naderende ontslag van de trai ner. „Hij haalde mij door het slijk, terwijl ik er niet bij was. Ik denk dat je dan niet het niveau bezit om die functie uit te oefenen. Als een supporter zoiets roept, vind ik het prima, maar als een bestuurslid het zegt, heeft het een heel andere context." Van der Zwaan voelt zich daar naast beschadigd door de in zijn ogen negatieve publicaties in deze krant. „Het plezier in het voetbal was ik niet kwijt Richting spelersgroep was er niets veranderd. Ik had niet het gevoel dat er sprake was van een onwerkbare situatie. In die fase ging het meer om de randverschijnselen. Dat zorgde er wel voor dat ik met minder plezier rondliep. Of UVS door het conflict de titel heeft verspeeld? Ik kan dat niet hardmaken." UVS zorgde met het ontslag van Van der Zwaan voor een unicum. „Ik heb er geen prijs voor gekregen. Het zij zo. In die fase vond ik dat niet meer zo erg. Ik was leeg, maar ik heb me nooit ongelukkig gevoeld. Ontslag is een onderdeel van het trainersvak. Op een gegeven moment zet je de gevoelens van je af. Het is dan altijd lekker om ergens anders met een schone lei te begin nen." Van der Zwaan is nu trainer bij Meerburg. tekst: Peter van der Hulst foto: Taco van der Eb Barry Opdam uit Lisse, voet baller bij AZ: „De zware Alpen rit die Michael Boogerd won in de Tour de France. Ik heb met zoveel bewondering zitten kij ken. Als je zo kunt afzien, zo lang alleen rijdt, en dan net wint... dat is echt topsport." Maarten van Vliet uit Leiden, korfballer bij Die Haghe: „De tweede plaats van de tumploeg op het EK. Ik heb veel respect voor de turnsters, omdat ik weet wat ze ervoor over moeten hebben, hoeveel ze moeten trainen en hoe moeilijk turnen Suzanne de Goede uit Zoeter- woude, wereldkampioene wielrennen bij de junioren vrouwen: „Het WK, daar hoef ik niet over na te denken. Twee momenten waren het mooist, toen ik over de finish kwam en toen ik mijn ouders zag. Dat was pas drie kwartier of een uur later. Het moment dat ik over de finish kwam, was heel apart. Ik dacht: hee, ik lig eerste. Ik kon het niet geloven. Het was. echt heel mooi." Bram Wassenaar uit Voor schoten, trainer bij Leiden At letiek: „Het Europees record van Simon Vroemen op de 3000 meter steeple chase in 8.06,91. Omdat dat voor mij de meest onverwachte prestatie was. Het Nederlands record stond op 8.13, we dachten dat dat wel haalbaar was, maar dat het Eu ropees record er ook in zat, hadden we niet verwacht. Si mon Vroemen traint bij mij, daarom hoefde ik niet zo lang na te denken over mijn keuze." Albert Mantingh uit Oeg geest, sportcommentato RTL 5: „De overwinning t Pete Sampras op de US 0 Vooral omdat hij door vel was afgeschreven, maar t( zijn dertiende Grand Slan te. En dan speelde hij in nale ook nog tegen Andre si, in een bijzondere omg vanwege de aanslag op 11 tember van het jaar daarv Het was een aardig spekt, stuk." algemeen 6 Bij een brand in een slaapwa gon van een trein bij de Franse stad Nancy komen 12 mensen om het leven. 6 De rechtbank in het Griekse Kalamata spreekt Nederlandse vliegtuigspotters in hoger beroep vrij van spionage. regionaal 1 Joost Zwagerman volgt Arnold Heumakers op als gastschrijver van de Universiteit Leiden. 21 Bij rellen rondde M World-verkiezingen in Nigeria vallen zeker honderd doden. 6 Een 36-jarige Leidenaar wordt tot 11 jaar cel veroordeeld voor de beruchte 'Stevenshof- moord'. 11 WÈl JËÈF jPiaaW* iipil i 11 De politie pakt 14 jongeren op bij een massale nachtelijke vechtpartij in het centrum van Katwijk. 18 Alfons Groenendijk stapt op als trainer van W Katwijk, John Eelman vervangt hem. 18 Bij een brand in een Al- phense flat komt een 68-jarige vrouw om het leven. 22 Woningbouwvereniging Portaal wil bijna allé huizon aan de Oranje- en Waardgracht sló pen. 26 De leden van de Leidse voetbalclubs VCL en De Sleutels spreken zich uit voor een fusie. 8 De voordracht van Harry iroen leidt tot veel kritiek. Zijn dëclaratieverleden en het afbla zen van het referendum zijn de voornaamste struikelblokken. regionaal 6 De gemeönte Leiden k< een algeheelrookverbod sporthallen en zwembaden. 8 Leerlingen van het Alphense Groene Hart College winnen het NK debatteren in Leiden. 10 Het Rijnland ziekenhuis in Leiderdorp moet de couveuseaf deling afsluiten na besmetting met de MRSA-bacterie. 16 Burgemeester Van der Sluijs verruilt Noordwijk voor Maarssen. 18 De Leidse voetbalclubs Leidsche Boys, VNA en LFC kon digen een fusie aan. 18 Na veel dicussie, protest, vernielingen en diefstal ver dwijnt het seksreclamebord bij de A4 in Roelofarendsveen. 22 In Sassenheim slaat het paard van de kerstman op hol en draaft de sloot in. Kerstman en koetsier raken lichtgewond. Het seksreclamebord bij de A4 verdwijnt. Foto: ANP/Robin Utrecht algemeen 8 Vrieskou in heel Nederl zorgt dagenlang voor ijsprf overlast. 12 Minister Korthals stal na de presentatie van het rapport van de enquêtecor sie bouwfraude. 18 De rechtbank in Rottl spreek vier vermeende terr ten vrij. Het bewijs voor he nen van een aanslag is onr matig verkregen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 36