OUD Niti 'De drinktraditie is in Katwijk nu eenmaal Oud van... Hilde Rost Oud nieuws Oude kranten van september en oktober vijf c er.het masterplan voor Noordwijk 16 De stukken van het persbu reau ANP over de nog geheime Miljoenennota lekken uit, tot grote woede van politiek Den Haag. 17 De eerste Miljoenennota van het kabinet-Balkenende is somber van toon: iedereen gaat erop achteruit. 20 Volkert van der G. zet een punt achter zijn hongerstaking. 20 Naar aanleiding van een nieuwe golf zelfmoordaanslagen trekt Israël Ramaliafrop de Westoever binnen, waar het rege- ri ngscomplex van Yasser Arafat vrijwel wordt verwoest. 12 Zware autobommen ijl ploffen in Kuta Beach op 24 Na tien doden en driji wonden pakt de politie van? hington twee mensen op ir|v sluipschutterzaak. r; 4 Een tentpen van Circus Renz slaat een lek in een gasleiding onder het Wantveld in Noord wijk. Woningen in de omgeving moeten worden ontruimd. 9 De Katwijkse politie houdt een 23-jarige Katwijker aan, die ervan wordt verdacht 32 branden in het dorp te hebben gesticht. 9 Zwembad De Zijl in Leiden wordt ontruimd nadat er chloorg as lekte in de machinekamer on der het binnenbad. 22 Op het Katwijkse strand spoelt een verzwakte zeehond aan. Hij wordt opgevangen en 'Arend' gedoopt. Jfi 24 Het 25 Onroerendgoedmagnaat Ronnie van de Putte presenteert zijn Masterplan voor Noordwijk. 25 De Alphense WD-wethou- der Donath houdt het na vijf maanden voor gezien. 29 Cosmeticabedrijf Konink lijke Sanders vertrekt na 151 jaar uit Leiden. 10 De werkplaats van sportar tikelenfabrikant Heemskerk Sport in Roelofarendsveen brandt volledig uit. 11 De Zoeterwoudse wielren- ster Suzanne de Goede wordt we reldkampioen bij de junioren. 5 Voor de burgemeesterspost in Leiden melden zich 12 sollici tanten. 23 In de haven van Katwijk verdrinkt een 46-jarige Katwij ker. 30 De Leidse gemeenteraad stemt een referendum over de Rijn Gouwe Lijn weg. 7 De Leidse raad wil de ex- treem-rechtse band Brigade M uit het Muziekhuis weren. 17 Wijkverenigingen vragen een referendum over de Rijn Gouw Lijn aan. 24 Treinreizigers hebben het opnieuw zwaar na een kabel breuk bij Warmond. 25 De Leidse hoogleraar Jouke de Vries stelt zich kandidaat als lijsttrekker voorde PvdA. 28 Elise uit Leiden 2 De bierprijs voor 3 oktober houdt de gemoederen bezig in Leiden. 2 Een chaos in Leiden. 21 Donald Duck viert zijn vijf tigste verjaardag in de Leidse Groenoordhallen. 22 Het Leidse Hilde Rost, WD-fractievoorzitter in Rijnsburg, heeft zich het afgelopen jaar geregeld boos ge maakt over de gang van zaken in haar gemeente. Er was nogal wat aan de hand. Zo werd be sloten te fuseren met Katwijk en Valkenburg en was er veel commotie rond de buitenechtelij ke escapades van de burgemeester. Rost voelde zich als lid van de oppositie geregeld een roe pende in de woestijn. „Mijn grootste ergernis van het afgelopen jaar is de manier van informatieverstrekking. Er wordt uiteraard wel informatie verstrekt aan de raad, maar die krijg je vaak te laat, onvolledig of alleen als je iets ont dekt en ernaar vraagt. Achteraf wordt in elk geval de WD geconfronteerd met zaken waarvan de discussie vooraf met de raad hoort plaats te vinden en niet achteraf. Ook burgers weten niet meer tot wie ze zich moeten wenden. Ik word steeds va ker aangesproken door mensen die ten einde raad zijn omdat de overheid hen arrogant behandelt en die niet meer we ten bij wie ze moeten zijn. Maar als poli tiek en bestuur zijn wij er voor de bur gers en niet omgekeerd. Ik word regelmatig geconfronteerd met zaken op het gebied van ruimtelijke or dening waar uiteindelijk de rechter een uitspraak over moet doen. Maar niet alle inwoners weten hoe ze daarmee moeten omgaan. Ik probeer te helpen waar ik kan, maar voor mij houdt het ook een keer op. Ook ik krijg niet voldoende in formatie om te begrijpen waarom Jantje wel een vrijstelling krijgt voor iets en Pietje niet. Ik voel me soms net een Lie ve Iita. Ad-hocbeleid voert hier de bo ventoon. Er moet wat worden geregeld voor Jantje en daar kunnen dan blijk baar alle regels voor wijken. Daarnaast hebben we via de samenwer king met Arcadis in projectontwikke lingsmaatschappij Floris V de controle over het ruimtelijk beleid uit handen gegeven. Hoe moet je dan als burger nog het vertrouwen hebben in een overheid die zelf afwijkt van de re gels en de normale gang van zaken als het zo uitkomt? Ik begrijp dan ook best dat een pro gramma als Breekijzer bestaat." tekst: Sjaak Smakman foto: Dick Hogewoning Dronken worden voor een gulden Steven van der Plas (23, schilder) en Leendert Haasnoot (20, stof feerder) zijn inmiddels brave jon gens. Wekelijks tref je ze aan in het Katwijkse uitgaansleven, hooguit aangeschoten, maar nooit dronken, zeggen ze zelf. Ze vinden uitgaan nu - zo'n vijfjaar nadat ze zelf begonnen - minder leuk dan toen. Dat de stappers steeds jonger, bezopener en agressiever zijn, weet niet alleen de politie en de politiek. De jon geren constateren het zelf ook als ze ertussen staan op de Tram straat, tot diep in de nacht. Wat zijn de kenmerken van uitgaan anno nu? Natuurlijk doen ook Van der Plas en Haasnoot aan voordrin ken: alcohol nuttigen vóór het uitgaan. Na de zaterdagmiddag in de kantine van Quick Boys gaat het na een douche en op knapbeurt rechtstreeks door naar het huis van een vriend. De maaltijd schiet er vaak bij in. Maar nooit gaan ze dronken het dorp in. Zo komen ze er later in de nacht ook niet vandaan trouwens. „Als ik niet meer uit mijn woorden kom, stap ik over op fris." Wordt er meer gedron ken dan vijf jaar geleden? „Het lijkt er wel op", vindt Haasnoot. Met zijn vier Smirnoffs staat hij te kijken van de hoeveelheid die andere stappers achterover slaan. Van der Plas begrijpt het wel. De drinktraditie is in Kat wijk nu eenmaal ingeburgerd. Ook in zijn familie staat op za terdagochtend om twaalf uur de jenever op tafel. „Een borrel en een biertje, dat hoort bij het zeemansleven." Jong Met stijgende verbazing zien de Leendert Haasnoot (links) en Steven van der Plas zijn zelden dronken, ze kennen tegenwoordig hun grenzen. Maar tot diep in de nacht blij ven kletsen op de Katwijkse Tramstraat, ja, dat hoort nu eenmaal bij uitgaan. Foto: Taco van der Eb twee vrienden het uitgaanspu bliek verjongen. Haasnoot ont dekte op zijn zestiende de kroeg. „Nu zijn ze 14,15 jaar in 'de Cas'. Veel meer meisjes ook, die na wat breezertjes laveloos rondhangen, terwijl de jongens steeds opgefokter worden." Dat die jeugd tot drie uur buiten blijft staan, was ondenkbaar toen zij begonnen met uitgaan. 1 Uur thuis, soms een halfuur tje smokkelen, maar veel later werd het niet. Tegenwoordig staan Van der Plas en Haasnoot ook een uur na te praten voor de deur van de Casa Cara. „Het is gewoon gezellig buiten. En het gekke is, het is bijna altijd mooi weer op zaterdagnacht." Agressief En dan wil het wel eens tot een opstootje komen. De twee vrienden geven toe dat zij dan ook geen lieverdje zijn en ver haal gaan halen bij de politie. En vroeger stond Van der Plas bij Quick Boys ook wel eens te knokken. Toch kijken ze op van de agressie in het uitgaansle ven. Toen de 16-jarige Van der Plas per ongeluk een oudere ca fébezoeker zijn biertje uit de hand stootte, zei hij sorry en dat was dat.Als ik nu tegen een ventje opbots, schreeuwt-ie gelijk 'wat moet je dan?' en staan er vijf jochies voor je neus. Dan gaat het dus over normen en waarden, die zijn overal ver te zoeken. Ik weet niet waarom, misschien zijn de ouders makkelijker geworden." Eigenwijs In de kerk wordt hen wel eens gezegd: probeer nou een keer om twaalf uur thuis te zijn, het hoeft niet altijd zo laat te wor den. Maar daar beginnen de stappers niet aan, het wordt dan net gezellig. Sowieso heeft de dominee weinig invloed op het drink- en stapgedrag van de eigenwijze jongeren anno nu, denken Van der Plas en Haas noot. Als ze hem al horen. Van der Plas:Als je sommige kop pen ziet op zondagochtend in de kerk. Vaak komen die pas van de bank omhoog als ze amen horen. Anderen zitten de hele dienst met elkaar te sm- s'en. En niemand die daar wat van zegt." Saskia Buitelaar »c Elk weekeinde stappen? Ben je gek. Daar hadden we geen tijd en geen geld voor." Uitgaan in Katwijk tussen 1930 en 1940 was andere koek dan in deze eeuw. Drie tachtigers raken in bejaardenhuis Overduin aan de praat over hun jonge jaren. Over dienders met snorren, dronken worden voor een gul den en blote buiken. „Nooit ge zien." Tweede kerst-, paas- en pink sterdag was het feest voor de Katwijkse jongeren. In Leiden dan, waar ze stiekem heen reis den om een borrel te drinken, vertelt J. Hellenberg (83). Voor elk weekeinde stappen zoals nu gebeurt, ontbrak het hem aan tijd - zoals de meesten op de vaart was hij twee dagen per week aan wal - en geld. „Thuis moest je je loon afgeven en af wachten hoeveel zakgeld je van je ouwelui kreeg. De één een knaak, de ander een gulden." Van die piek kon Hellenberg trouwens behoorlijk drinken, want het goedkoopste biertje kostte acht cent. Er werd na tuurlijk gedronken in Katwijk, behoorlijk ook. Zeker als in de cember het visseizoen was af gelopen en de loggers binnen liepen. De afrekening werd di rect in de cafés verdronken en dan wilde het wel eens uit de hand lopen. J. Geyteman (84) weet na ruim zestig jaar de grootste herrie schoppers nog te noemen. „Een zekere Jan van Duijn en Jaap Does, beresterk." Als die met een slok te veel op de poli tie tegenkwamen, ging het er hard aan toe. Vooral bij diender Schaap of Buffel, grote kerels, grote snorren, knuppels losjes C. de Mol, J. Geyteman en J. Hellenberg (v.l.n.r.) maakten in hui ge jaren Katwijk al onveilig. Van een liter spiritus brouwden ze[ flessen drank. Foto: Dick Hogewoning in de hand. „Die waren streng hoor, je kon echt niets doen of ze grepen je in je kippennek. Zelf ben ik ook wel eens opge bracht wegens dronkenschap. Maai' ja, dat had je op de vaart: als je even thuis was, ging je een lekker borreltje drinken tot je centen op waren." De keuze was beperkt, want het aantal cafés bedroeg een hand vol. „Maar iedereen wist precies dat je bij Piet Parrel een groter glas kreeg dan bij Lefeber, een Lei- denaar natuurlijk." Goedkoper dan een avond drinken was het om met wat snoepjes naar de Voorstraat te gaan, beter bekend als de hu welijksmarkt, om op omzichti ge wijze een meisje te versieren. „Soms had je drie meisjes aan de praat gehad met je snoepje en ging er uiteindelijk eentje mee, verder wandelen op het strand." Bij de 15-jarigen die zich tegenwoordig - navels bloot - hutje mutje door de Ca sa Cara bewegen, kan Geyte man zich weinig voorstellen. „Blote buiken? Die heb ik in die tijd nooit gezien, nee, ookfj op het strand." Echt de beest uithangen k den de vissers alleen in Di aan de Noord-Franse kust de slemp- en knokpartij er die havenplaats gaan de w verhalen door de kofïïekai Overduin. G. de Mol (89) zich er als 17-jarige gerege middenin. Hij raakte ooit gewond toen hij in een ve partij belandde. „Ik kreeg barkruk tegen mijn hoofd, dagen in het ziekenhuis g( gen, mijn hele hoofd in h< band en niet meer varen week." Daarbij vergeleken was K< maar saai. Ja, van een litei tus voor een gulden maak met water en sinaasappel len drie flessen drank. Ma Mol kan het aantal flessen hij ooit dronk in een krat 1 kwijt. Hoeveel tijd had hij nou helemaal voor? Nach werd het niet. „Half elf thij anders zwaaide er wat.r; b Saskia Buitelaar 1] Noordwijk moet mooier en chiquer worden. Zo staat het in het masterplan 'Licht op de badplaats Noordwijk' van vastgoedmagnaat Ronnie van de Putte, dat eind gelanceerd. Samen met architect/urbanist Léon Krier ontwikkelde hij grootscheepse bouwplannen voor diverse locaties in Noordwijk. Maar moet Noordwijk wel inwoners geven hun mening. Piet Smit (74): „Voor mij hoeft Noordwijk niet te veranderen. Dat kost alleen maar geld. Dat kunnen ze beter besteden aan het parkeren. Volgend jaar moet overal in het centrum van Noordwijk aan Zee worden be taald. Mensen die er wonen, moeten een vergunning kopen. Laat de gemeente die kaart ge woon gratis verstrekken. Dan wordt het geld beter besteed dan aan het zogenaamd op knappen van Noordwijk. Daar wordt al jaren over gesproken en er gebeurt niets. Terecht trouwens. Het dorp is zo mooi genoeg." Els Teekens (39): „Het lijkt me wel leuk als dat masterplan wordt uitgevoerd. Een beetje Anton Pieckstijl spreekt me wel aan. Meer sfeer en sprookjes achtig, zoals in de Efteling. Zo is het op dit moment bepaald niet. Al die nieuwe gebouwen en dat gras voor de Hotels van Oranje horen hier niet. De oude boulevard met die karakteristie ke gebouwen sprak me veel meer aan. Dat was veel mooier en daar kwam je graag. Van mij mag die stijl terugkomen. Graag zelfs." Martin van der Meulen (22): „Het zou zonder meer een vooruitgang voor Noordwijk betekenen als dat masterplan kan worden verwezenlijkt. Die traditinele stijl spreekt me wel aan. Als dan tegelijkertijd het parkeerprobleem wordt opge lost, vind ik dat helemaal pri ma. En dat gaat, heb ik begre pen, gebeuren onder de boule vard. Vooral 's zomers is dat een uitstekende oplossing. Al leen moet het niet zo zijn dat mensen, zoals in de noorddui nen, moeten wijken. Dat gaat me te ver. Maar verder kan Noordwijk er alleen maar op vooruitgaan." Dicky Jue (75): „Die boulevard is nu toch treurig. Armoedig. Als het mooi weer is, zitten we altijd met een groepje op het bankje tegenover het Vuurto renplein. Nou, voor mij mag dat plein best wel eens worden opgeknapt Net als het Palace- plein, zodat het veel mooier wordt. Nu is het allemaal braaksel. Vroeger was het netter en gezelliger. Toen had je ook allemaal mooie hotels staan, waar de chic kwam: hotel Hoek en hotel Hollander. En dan stond er een kasteeltje bij het oude Huis ter Duin. Die leuke, sfeervolle plekjes mis je ge woon." Hugo van Hal (54): „Hetih grote frats dat masterplan; riekoek. Als ze het goed wl aanpakken, moet je heel Noordwijk afbranden en q opnieuw beginnen. Dan T het pas echt anders. Je ku£ toch niet zomaar alles afbfr Goed, er zijn gaten, zoals Palaceplein en het Vuurtty plein. Die kun je opvulle|| maar op de boulevard zelfc je niets doen. Die is toch l lig? En dan die plannen o£ der de boulevard een parlf kelder aan te leggen. VanP hoogheemraadschap ma£< helemaal niet graven. !I algemeen 11 Over de hele wereld worden de aanslagen van 11 september 2001 herdacht. De meeste aan dacht gaat naar Ground Zero, waar het WTC stond. 28 Voor de kust van Senegal vergaat de zwaar overbeladen veerboot Joola. Er vallen ruim duizend doden, onder wie twee Nederlanders. algemeen rr 6 Prins Claus overlijdt inf' AMC in Amsterdam op 76|< leeftijd. w 16 Het kabinet-Balkene^ valt. jc I 22 Een opmerking over IJ' gedrag van twee bromfietsll" een Venlose supermarkt m 22-jarige René Steegmani taal. Een van de jongens s|j hem dood. t; 26 Russische troepen btj men het theater in Moskoi Tstjetsjenen honderden m gijzelen. Er vallen 120doi| 27 De zwaarste storm injl dertien jaar teistert ons laija komen drie mensen om. regionaal 1 De Universiteit Leiden vreest door bezuinigingen een deel van de collectie te moeten verkopen. Zeehond Arend strandt in Katwijk. Foto: Piet Kort Europa'. 20 Ter nagedachtenis aan de doodgestoken scholier Stephan Hendriksen komt een gedenk plaat in het trottoir op De Grent in Noordwijk. aan de Langhort ju Oegstgeest wordt overvallen. 26 De Leidse dichter/schrijver IIja Pfeijffer wint de Anton Wachterprijs voor zijn roman 'Rüpert, een bekentenis'. De Leidse Elise Boulogne (rechts) wordt Miss Nederland. Foto: Hielco Kuipers wordt gekroond tot Miss Holland. regionaal

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 34