St Gerard van As: een oude rot in de nieuwe politiek Oud zeer van. Dick de Blaeij Oud nieuws v fov natte voeten Oude kranten n juli en augustus 18 Het Rijnsburgs bloemen corso trekt wegens de hitte maar weinig publiek. samengevat in één kleine agen da. Maandag 25 februari, 15.30 uur: eerste afspraak met Pim in de Kubus in Rotterdam. Naast Pim zijn ook Langendam, De Booij en Dost aanwezig. Van As opteert in eerste instantie voor een bestuursfunctie, is nog even in beeld voor een wethou- derspost in Rotterdam, en komt uiteindelijk als nummer 22 op de lijst voor de Tweede Kamer terecht. Maandag 6 mei. De dag van de moord. „Dat was wel een enor me klap. Je kon je die eerste da gen niet voorstellen dat hij dood was. Je zat in een soort tivilight zone. Je waande je in een andere wereld." Negen dagen later zijn er ver kiezingen en haalt de LPF 26 zetels. De volgende dag komt de fractie voor het eerst bij el kaar. „Ik heb die eerste verga dering meteen al aangeboden om fractieleider te worden. Ik zou dan iedereen kunnen coa chen in het politieke werk. Je moet rekenen: samen met Jans sen van Raaij was ik de enige met politieke ervaring. Maar ze vonden mij te ambtelijk, te for meel. En zo werd Mat Herben fractieleider, omdat hij het dichtste bij Pim stond en nog het meest een samenbindende factor was." In een paar maanden tijd zag Van As hoe bestuur, fractie en bewindslieden van de LPF de partij in hoog tempo naar de af grond toe ruzieden. De Alphe- naar werd door de fractie naar voren geschoven om te bemid delen tussen de ruziënde be stuursleden. Als in augustus de kritiek op het optreden van Mat Herben leidt tot het opstappen van de fractieleider, is Van As De Alphense LPF'er Gerard van As. „Achteraf hadden we voor de oppositie moeten kiezen." Foto: Henk Bouwman de meest serieuze tegenkandi daat voor Harry Wijnschenk. En wanneer het kabinet op klap pen staat als gevolg van de ru zie tussen de LPF-ministers Bomhoff en Heinsbroek, onder neemt Van As een ultieme po ging om het kabinet te redden. Hij pakt zijn agenda er nog maar eens bij. Vrijdag 11 okto ber, 12.00 uur: lunchafspraak met Zalm. „Wij zouden Wijn schenk afeetten, maar dat kon op dat moment niet omdat Prins Claus nog boven aarde stond. Daags na de begrafenis viel het kabinet." Was het allemaal anders gelo pen wanneer Van As in de zo mer wel tot fractieleider geko zen zou zijn? Hij twijfelt. „Nie mand weet wat de werkelijke agenda van Zalm was", zegt hij aanvankelijk. Om er even later aan toe te voegen dat hij altijd geweten heeft dat de WD-lei- der er een dubbele agenda op na hield. „Op 16 mei wist ik al dat de WD.de stekker eruit zou trekken. We wisten alleen het tijdstip niet. Waarom we toch de regering in gegaan zijn? Om dat er anders geen meerderheid te vormen was. Linksom was onmogelijk met zo'n kleine PvdA, dit was de enige moge lijkheid om te voorkomen dat de informateur aan de koningin moest melden dat er geen kabi net kon komen en er opnieuw verkiezingen zouden worden uitgeschreven. Ja, achteraf had den we er beter aan gedaan om de oppositie in te gaan. Dan hadden we kunnen werken aan de saamhorigheid in de fractie en zouden we bij de nieuwe verkiezingen minstens net zo sterk zijn teruggekomen. Maar ik heb er geen spijt van. Ook dit is een leerschool. We weten nu hoe we het niet moeten doen, en ook hoe het wel moet." Hoe het wel moet, is gewoon: niet lullen en hard werken. Sinds de val van het kabinet zijn er nog een stuk of tien LP- F'ers die arbeidsmoraal op kun nen brengen. Waarbij volgens Van As gewoon goed werk wordt verricht waarmee - en dat steekt wel een beetje - in te genstelling tot met het geruzie nauwelijks de pers wordt ge haald. „Ik heb bij de financieel- economische beschouwingen bijvoorbeeld een heel belangrij ke motie ingediend om alle rijkstaken te beoordelen op 'nut en offer': wat kost het, wat krij gen we ervoor terug, en willen we dat? Dat wordt een heel be langrijke operatie, zeker nu net bekend is geworden dat we in de periode 2003-2007 nog tien miljard euro extra moeten be zuinigen." Van As is in de fractie inmiddels opgeklommen tot vice-fractie- voorzitter en staat voor de vol gende verkiezingen op een vier de plek. Ironisch genoeg een even spannende positie als in mei zijn plaatsje 22. De samen werking met fractieleider Her ben loopt gesmeerd. „We wer ken heel goed samen, Mat en ik. We sluiten naadloos op el kaar aan. Ik ben een powerplay- er, dat heeft Mat nodig. Maar hij komt weer beter over bij de kiezer. Ik ben te hard. De kie zers vinden Mat een knuffel beertje. Hij is de goedheid zel ve. Dat heeft voordelen. Veel mensen vragen zich af waar ze tegenwoordig nog een eerlijke politicus kunnen vinden. Dan zeg ik: hij is de eerlijkheid zel ve." Waar haalt de Alphenaar het enthousiasme vandaan om on danks alle ellende waar de LPF sinds mei doorheen is gegaan zo hard voor die partij te wer ken? „Het is een soort roeping. Politiek is voor mij altijd een uit de hand gelopen hobby ge weest. Het zit gewoon in de aard van het beestje. Iedere dag is een feest voor mij. Ik rijd ie dere ochtend fluitend naar mijn werk. Begin vorig jaar heb ik een zware hartoperatie gehad. Ik dacht niet dat ik daar door heen zou komen. Ik heb nu twee bypasses. Ik heb een her kansing gekregen in het leven en heb zoiets van: geniet ervan, wees blijmoedig." Maar wat nu als de LPF bij de komende verkiezingen zo op zijn donder krijgt dat zelfs de nummer vier naar een zetel kan fluiten? „Dan ga ik in ieder ge val lang op vakantie. En mis schien vestig ik me wel in het buitenland, in het Caribisch ge bied, of in Florida. Ik heb me al jaren geleden voorgenomen om te verhuizen uit Alphen. Sinds 1996 zit ik in een huurhuis, ik ben financieel onafhankelijk, dus als ik wil ben ik zo weg." Ruud Sep iet druk, zo in de laat- voor het kerstreces, bijna een week voordat m een afspraak te ma in is het ineens: kom nu ;s. In de kleine drie lie hij beschikbaar heeft nterview moet er ver- ok nog even een brood- gegeten in het be- van de Tweede i iedere vijf minuten ilefoon. Korte, zakelijke Ja, het is keihard V\aar dat doe ik graag, het leuk. En zo lang je de die je doet leuk vindt, is probleem. Gezelligheid geen tijd." van As, 58, Alphenaar. met zijn vertrek uit de Al- in 1994 een punt te hebben achter zijn leven als poli- Maar kon in februari van de neiging niet onder- om toen hij hoorde oprichting van de Lijst zich direct aan te de nieuwe partij. Fortuyn hem als vaste Class van Harry erg aansprak. „Ik de indruk van zijn dat ze strookten met opvattingen." 1 zijn agenda erbij, idee: de hele ge- van opkomst en on- van de nieuwe politiek ••etaris-directeur de Blaeij - officieel is hij dat nog tot 1 maart - had zich een ander afscheid tiet waterschap De Oude Rijnstromen voorgesteld. 31 December 2004, op de laatste dag de fusie van De Oude Rijnstromen met drie nieuwe waterschappen, had zijn laatste werk- het waterschapshuis in Leiderdorp moeten zijn. Zover is het niet gekomen. Noodge- zit de hoogste ambtenaar van het waterschap al vier maanden thuis in Oegstgeest. leidsreceptie organiseerde hij drie weken geleden zelf. „Om nou niks te doen, terwijl goede contacten met de andere personeelsleden en mensen in het gebied had", mij- hij. Op cynische toon: „Bovendien: als dominant figuur, kun je toch niet in stilte vertrek- i de Blaeij verwijst daarmee naar een vernietigend rapport van bureau DynaVision dat an derhalf jaar geleden verscheen over de organisatie van het waterschap. Hij werd erin afgeschilderd als een dominant figuur, dat aan vriendjes politiek deed. Hij verzucht: „Ik ben veel bescheidener dan iedereen denkt." Duidelijk werd toen ook dat hij en de een jaar daarvoor aangetre den dijkgraaf Panman niet met elkaar door één deur konden. „Die heeft vanaf het begin geprobeerd mij te lo zen", weet De Blaeij. De Oegstgeestenaar, tevens CDA- raadslid in zijn gemeente, zal niet snel toegeven dat hij door de hele af faire beschadigd is. „Het gaat prima met mij hoor", antwoordde hij her haaldelijk sinds het conflict tussen eg hem en het dagelijks bestuur op 22 Jstus dit jaar zijn hoogtepunt bereikte. De dijkgraaf, bijgestaan door heemraad Schouffoer, PjJrste hem die dag met als officiële reden dat hij het personeel te veel in verwarring zou 3 jgen. „De verenigde vergadering heeft de schorsing later bekrachtigd. Zónder mij te horen. ta b geen kans gehad om mij te verdedigen." /e twintig jaar werkte hij als secretaris-directeur met hart en ziel, op zijn eigen wijze, voor ïreenvolgens de waterschappen De Oude Venen, De Veen- en Geestlanden en de Oude tromen. Fusie na fusie maakte hij mee. „De belangen van het personeel in de nieuwe or- U iatie vond ik steeds het belangrijkst. Daar vocht ik voor." Opnieuw staat er een fusie voor aJeur. Maar begin juli besloot de verenigde vergadering dat Dick de Blaeij zich uitsluitend jstnet de secretaristaken mocht bezighouden. Bemoeienis met het personeel mocht niet ;tj De Blaeij was die avond niet de enige verliezer: de verenigde vergadering besloot even- n middels een motie het vertrouwen in de dijkgraaf en de zes heemraden op te zeggen. De jytraaf kreeg enkele dagen later alsnog het vertrouwen terug. ju laeij zat sindsdien met het 'pretpakket' dat hij overhield, met zijn ziel onder de arm. Met e^cennis en ervaring die hij zo graag in de tijd naar de fusie toe had willen gebruiken, kon hij df. Anderhalve maand nadat zijn takenpakket 'werd uitgehold', volgde schorsing. Op die >ajrsing volgde weer ontslag met een gouden handdruk. Geld maakt niets goed. „Voor geld 12»k niet te koop. Maar mijn gezin leed onder de sores en daarom stop ik ermee." al Marieta Kroft foto: Dick Hogewoning De regen kwam met bakken uit de hemel, afgelopen jaar. Dat leverde eind augustus flinke wateroverlast op, in een paar straten in Alphen aan den Rijn en in de polders, waar poldergemaal Nieuwkoop in brand vloog. Is de schade weer hersteld? En zijn er maatregelen genomen om natte voeten in de toekomst te voorkomen? Martijn Tichelaar, bewoner van de Oranjestraat in Alphen aan den Rijn: „Toen ons huis eind augustus onder water kwam te staan, hadden we alles net opgeknapt. De muren en de vloer zijn helemaal verpest en die hebben we opnieuw moe ten doen. Al met al zijn we daar wel een paar weken mee bezig geweest. Eind november heb ben we pas definitief te horen gekregen dat we alles vergoed krijgen. Ik heb er wel vertrou wen in dat we het nieuwe jaar droog doorkomen. Honderd procent zeker kun je natuurlijk nooit zijn, maar de gemeente heeft de nodige maatregelen genomen en ikzelf ben ook op amateuristische wijze bezig ge weest. Ik heb een opvangbak in mijn tuin gemaakt met een pomp." Maarten de Vries, machinist van het poldergemaal Nieuw koop dat juist tijdens de wa teroverlast in brand vloog: „Het gemaal is eind augustus bijna helemaal uitgebrand. Op dit moment doe ik mijn werk in een noodgebouw. De bemaling voldoet en is vrijwel hetzelfde als bij het oude gemaal. Dat zijn we overigens aan het opknap pen. De zijwanden en de topge vel staan nog, maar de rest wordt allemaal vervangen. Als alles volgens plan gaat, moet het in 2004 klaar zijn. Het oude gemaal liep op diesel, het nieu we gemaal willen we op elektri citeit laten lopen. Dat is een stuk voordeliger. Je hebt er minder onderhoud van, het geeft minder geluid en je hebt geen dieselopslag meer. Dat is ook weer beter voor het mi lieu." Mark Volwater runt een bloe- menkwekerij in Roelofarends- veen die eind augustus onder water kwam te staan: „Mijn chrysanten liepen onder water. De bloemen hebben te lang met hun wortels in het water gestaan waardoor ze allemaal doodgingen. Ik heb nu een schadepost van ruim 5.000 eu ro. De claim loopt nog en dat zal ook nog wel even duren. Ik heb via rechtsbijstand een schadeclaim ingediend bij het waterschap, maar daar schui ven ze het weer af op de verze kering. Het kan jaren gaan du ren eer ik eens wat hoor, laat staan dat ik het geld terugkrijg. Op zich valt mijn schade nog wel mee. Een collega had door de wateroverlast tegen de 30.000 euro schade. Dat is veel erger." Hoogheemraad John Steegh pleit - ondanks de schade van afgelopen jaar - juist voor het vasthouden van water: „Water overlast is erg, maar watertekort is ook zeer vervelend. In de zo mer is er vaak droogte en juist dan is het water meer dan wel kom. Daarom pleit ik voor het reserveren van water in de win ter, zodat het in de zomer het tekort kan aanvullen. Over an derhalf jaar wordt er begonnen met de aanleg van een zoetwa- terbasin bij Gouda. Hierin kan water worden vastgehouden. Dan heeft het gebied rond de Reeuwijkse Plassen zelf genoeg water om de omgeving van vocht te voorzien. Op deze ma nier hoeft er in geval van droog te geen vies water uit de Rijn te worden gehaald. Als alles vol gens plan verloopt is het basin in 2006 klaar." Maarten Noort, directeur weerbedrijf Meteo Consult, waarschuwt voor toenemende regen in het najaar: „De water overlast in de regio rond Leiden is eenvoudig te verklaren. In het najaar is het water in de Noord zee flink opgewarmd. De zee geeft vocht af aan de atmosfeer en wanneer er weinig beweging is, regenen buien uit op één be paalde plaats. Zo had Alphen aan den Rijn veel last van wa teroverlast en het nabijgelegen Woerden vrijwel niet. In de toekomst zullen er in het najaar ook weer flinke buien vallen. Het is algemeen bekend dat de aarde warmer wordt door het broeikaseffect. De zeeën war men ook op en hoe warmer het zeewater, hoe groter de kans op dit soort toestanden." algemeen r (fj een botsing tussen twee :uigen boven Zuid-Duits- ';omen 71 mensen om het onder wie vijftig Russi- rujkinderen. ez| Volkert van der G. gaat in jerstaking uit protest tegen lermanente cameratoezicht :ht in zijn cel. Aardbeving in Limburg met racht van 4,9 op de schaal ichter. J1a Het nieuwe kabinet wordt ?nitalleerd. Philomena Bijl- <LPF) treedt negen uur later staatssecretaris van eman- neieen familiezaken. Tij lteDe Rijksvoorlichtingsdienst lt de gezondheidstoestand ■rins Claus voor het eerst siilijk- Een man wijst in de duinen jmond de piek aan waar de art 1997 vermiste Marion van ioCn en haar dochtertje Romy iven liggen. regionaal 2 Het bestuur van waterschap De Oude Rijnstromen wordt na jarenlange interne strubbelingen naar huis gestuurd. 4 De Leidse gemeenteraad is in meerderheid voor een burge meestersreferendum. 9 De Oegstgeestse woning van NAC-directeur Roelant Oltmans krijgt politiebewaking, nadat supporters er vernielingen heb ben aangebracht. 16 Leiderdorper Cees van Leeuwen wordt staatssecretaris cultuur en media. 17 Studentenvereniging Mi nerva opent een discotheek in de kelder van het pand aan de Bree- straat. 18 Een grote brand richt forse schade aan op de Haagsche Golf Country Club in Wassenaar. 19 De Leidse WD-wethouder Melanie Schultz wordt benoemd tot staatssecretaris van verkeer en waterstaat. Melanie Schultz staatsecretaris van verkeer en waterstaat. Foto: Henk Bouwman 21 Alexander Geertsema volgt Schultz op als wethouder. 23 De zandhagedis is volgens het ministerie van natuurbeheer belangrijk genoeg om het bouw project Dunimar in Noordwijker- hout tegen te houden. 25 De Leidse politie rolt een bende op die voor meer dan 600.000 euro fraudeerde met girokaarten. 29 Wim Rijsbergen vertrekt naar Saudi-Arabië om daar trai ner te worden. algemeen 9 Prins Claus krijgt een pace maker nadat zijn artsen onregel matigheden in het hartritme con stateerden. 9 Voetballer David Beckham roept de verdwenen Engelse meisjes Holly en Jessica (10) op naar huis te komen. De twee blij ken later te zijn vermoord. 12 In de Tsjechische hoofd stad Praag worden 50.000 men sen geëvacueerd. De rivier de Moldau treedt daar ver buiten haar oevers. 22 Klokkenluider Ad Bos wordt ondervraagd in het eerste verhoor van de parlementaire en quête die de bouwfraude onder zoekt. 22 Een man uit Enschede wordt veroordeeld tot vijftien jaar cel wegens het stichten van brand bij S.E. Fireworks, dat de vuurwerkramp tot gevolg had. 29 In het Centraal Station in Amsterdam wordt het jongetje Luca ter vondeling achtergela ten. regionaal 7 De Katwijkse vishandel Schuitemaker brandt af. 18 Een 17-jarige Zoetermeer- der verdrinkt tijdens het water fietsen op de Noord-Aa bij Zoe- terwoude. 21 De intercity Leiden-Hoofd- dorp wordt door jonge vandalen in brand gestoken en volledig verwoest. 7 Zilkers Fred Waasdorp en Ro-j land Daalman worden in Gronin-J gen Nederlands kampioen 'bom metje springen'. 8 Drie Leidenaars verschijnen voor de rechter na diefstal van schilderijen en een diamant bij veilinghuis Sotheby's. 19 Een 81-jarige fietser komt om het leven nadat hij ten vat komt op de omstreden verhoogde fietsstrook aan het Utrechtse Veer rtr Lelden. 19 Stortbuien zorgen voor wa teroverlast in de regio. Met name de Duin-en Bollenstreek wordt getroffen. 25 Dit keer is de Rijnstreek het slachtoffer van wateroverlast na hevige regenval. Het gemaal van de Nieuwkoopse polder brandt tot ovefmaatvan rafrrp ook nog eens af. 26 Alphen aan den Rijn biedt door de overstromingen getroffen inwoners 1000 euro steun aan. li Kroonprins Willem-Alexan- der bezoekt het EK Hobie cata maranzeilen in Katwijk. li Regionale aannemers en gemeenten figureren in het boek over de bouwfraude dat de broer van klokkenluider Ad Bos schreef. 18 Brand verwoest een bollen schuur in Lisse. Parkeergarage aan de Tramstraat in Katwijk onder water na stortbui en. Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 33