Eiland van Ome Nick blijft oer-Hollands en k OUD NIEUW 1 Oud van... Henk Vergeer Oud nieuws >ve kleine dorpen, grote supers Oude kranten van maart en april 4 a 12 Burgemeester Postma wil tussentijdse verkiezingen voor gemeenteraad mogelijk maken. ZATERDAG 28 DECEMBER 2002 'De smaak en geur van oude gerechten probeer ik in ere te houden' indruk op je vriendin te ma- ;a je niet naar het eiland van Nick." De nog jonge dyna- he gastheer, Robert-Jan Eek- 31), zegt het met spijt in zijn Hij houdt van oude tradities indt dat jonge mensen die zo snel overboord moeten en. „Romantisch tafelen kan ook. Kijk naar die rode vuur- lie nu onder gaat en de glin- ng in het grasland. Fazanten, •n, alles zie je langs komen, k nu een heerlijk slibtongetje »er met een glaasje witte zitje hier toch zalig?" bert-Jan Eekhof, een jonge net een ouderwetse inslag, al van Ome Nick aan de ieweg in Voorschoten mer een moderne tent ma- „Integendeel, ik houd van 65 jaar oude volkszaak. Ik d van de sfeer en de men- üe binnenkomen. Oerde- Ik ben ook zo. Ik kook treffelijk rechttoe rechtaan. "Jillon van echte botten, hete ;em, erwtensoep, andijvie- ippot, hachee, zachte kalfs- met uitjes en spek. Ik zal mandek van het verleden at aantasten." kok, die het vak gewoon van ouders heeft geleerd, smult '~jj de gedachte. Slibtongetjes iik al leren bakken toen ik in de wieg lag. Ik kom uit lechte visfamilie. Jonge |sen moeten deze eenvou- l gezelligheid niet altijd uit veg gaan", is zijn devies, loopt tegen vijven. De wei- len dampen, de ramen be kt. Binnen is het behaaglijk jn. De kerstverlichting zorgt -4 de sfeer in deze donkere dagen. De stamgasten komen voor een neut. De vertegen woordigers en vrachtwagen chauffeurs voor een smeuïge Hollandse maaltijd, de wande laars voor de warme soep en de families met kinderen voor de pannenkoeken. Er wordt niet gejengeld, maar geconverseerd door jong en oud. De een wat luidruchtiger dan de ander. De tafel aan de raamkant wordt al de hele middag bezet door een groep wijze mannen en vrouwen die de tactiek van hun bedrijf aan het doornemen zijn. Kan hier zonder problemen. Het personeel loopt af en aan met borrelhappen en drankjes. De o zo Nederlandse spreuk 'gezelligheid kent geen tijd' wordt niet ontkracht. Het eiland van Ome Nick - 'een prettig verblijf op ons niet tro pische oord' - ligt net buiten de bebouwde kom van Voorscho ten. Je kunt er de drukte van de Randstad bijna letterlijk de rug toekeren. Een eettentje omge ven door een sloot en uitkij kend op de uitlopers van de Horsten. De naam gaat terug naar de eerste uitbater: Nick Sonneveld. Hij kocht in 1936 een keet op een stuk grond waar je met veel goede wil een eiland in kunt zien. Sonneveld verkocht daar aanvankelijk zijn groente en fruit. Tijdens de be zetting moest het stalletje op last van de Duitsers worden ge sloten, omdat zij in de bossen van de Horsten lanceerinstalla- ties voor vliegende bommen hadden neergezet. Direct na de bevrijding gaf de baron van het naburige kasteel Duivenvoorde toestemming voor de verkoop van koffie, thee en limonade. Nog immer wordt de grond gepacht, nu van de er ven van het landgoed stichting Duivenvoorde. En nog immer wordt er koffie en limonade ge schonken. En dat is in 2003 al 65 jaar het geval. Voor Robert-Jan Eekhof moet dat een kroonjaar worden. Hij heeft de zaak in 1999 van zijn ouders overgenomen, die op hun beurt in 1981 de keet van Ome Nick overnamen. In 1993 hebben zij er nog voor gezorgd dat er een stenen optrekje kwam, een beetje meer aange past aan de eisen van deze tijd. „En dat is nooit ten koste van de sfeer gegaan", zegt zoon Eekhof, die zelf net de bar heeft vernieuwd. De drieduizend stamgasten die uit het hele land komen, doen op wisselende tijden nog steeds dit wegrestaurant aan. „Ik ken ze. Ze willen even rust en een smakelijke hap, Sommigen hebben ook een vaste tafel. Daar zorg ik voor. Als jongetje van elf jaar liep ik hier al tafels schoon te maken of het terras aan te vegen." „Vergelijk het maar met Frank rijk. Aan de grote binnenwegen van Frankrijk zie je veel van dit soort zaken, waar het ongelofe lijk gezellig is. De hele familie werkt mee. Om acht uur 's mor gens is er koffie met een crois sant en om acht uur 's avonds worden de laatste klassieke maaltijden - steak au poivre met frites - geserveerd. En dat allemaal tegen een billijke prijs. Als reiziger stap je dan weer met een perfect gevoel in je au to, als vakantieganger ben je ontspannen Frankrijk aan het ontdekken." „Zo werk ik ook." Gastheer Eekhof houdt van werken. „Rustig wil ik het niet hebben. Ik ben er voor mijn oude, maar ook voor nieuwe gasten die even genoeg hebben van al die futuristische happen. Met mijn ouderwetse tradities wil ik wel vernieuwend bezig zijn. De smaak en geur van oude ge rechten probeer ik in ere te houden. Nu heb ik me voor de jaarwisseling weer van alles op mijn hals gehaald. Op bestel ling maak ik een ouderwetse huzarensalade of een prachtige vleeswarenschotel en wat dacht je van deze noordzeesalade?" Voor het nieuwe jaar borrelt hij ook van de ideeën. Oude ge rechten in sprookjessfeer serve ren, de vertrouwde gulden weer in het leven roepen, of een feest met een traditionele maaltijd en als toetje munt ijs met cho- coladewiebels. Bij zijn nieuw jaarsborrel op 3 januari (aan vang 16.30 uur) zou hij alle mensen willen ontmoeten die foto's en overleveringsverhalen van het eiland hebben. Er moet op deze plek zoveel zijn gekletst en besloten. Dat interesseert mij mateloos. Die geschiedenis wil ik vastleggen. Ik weet nog te weinig." Een geurig bloemkooltje met een bloemige aardappel en een mooi gebakken rundersaucijsje wordt smakelijk verorberd door een wat oudere heer. Hij gaat als hij in deze regio moet zijn altijd de snelweg af om in deze uitspanning de files te ontwij ken. „Hoe is het met je moe der", vraagt hij aan de jonge Eekhof. Eekhof pakt er een kop je koffie bij en bestelt voor de heer een boerenjongens. Saskia Stoelinga oemt het 'een wondje dat vast nog wel eens heelt'. Voor Warmonder Henk Vergeer (67) het jaar 2002 de boeken in als het jaar waarin hij negen en een halve week lang wet- der was. Drie maanden had hij nodig voordat hij weer een beetje de oude was. „Het is ;n leerzaam, gepasseerd station." tan zonder politieke ervaring werd dit voorjaar wethouder voor de nieuwe politieke Warmond Anders die na de verkiezingen ineens de grootste in Warmond was. Door lorzitterschap van de harddraverij, zijn tien jaar lange voorzitterschap van de Leidse sn zijn bestuurservaring bij het waterschap De Oude Veenen (13 jaar) en bij de Rabo- (27 jaar) sprong hij in het oog. Het programma van Warmond Anders stond Vergeer aan, want met het gevoerde beleid van de WD en Progressief Warmond (PW) had hij weinig op. „Ik stoorde mij er aan dat het hier al acht jaar stilstond. Er werd niet gebouwd dus de jongeren liepen weg. Ook kun je hier nooit eens fatsoenlijk je auto kwijt. Al die mensen gaan dan maar naar Sassenheim. Ik wil Warmond juist steunen, want hier ben ik geboren." Maar wethouder Vergeer raakte verstrikt in de pa piermolen. En dan met name de papiermolen van buiten de gemeente. „De Vereniging Nederlandse Gemeenten, het Samenwerkingsorgaan Duin en Bol lenstreek, het Pact van Teylingen, Vluchtelingenwerk, het streekplan, het dualisme waarvoor je zelfs een cursus moest volgen, het bleef maar aanzwellen. Hij ging steeds vroeger naar het gemeentehuis, op den duur zelfs om zes uur 's ochtends, om alle rapporten te kunnen lezen. „Misschien wilde ik er te diep op in gaan", zegt hij nu. Zijn vrouw Annie Vergeer weet wel waarom. „Jij bent een man die alles onder controle wil houden, maar vervolgens wil je wel resultaat boe ken. Jij bent geen theoreticus." De druk van de oppo sitie kwam daar nog eens bij, en viel Vergeer zwaar. Na een week of zes werden de problemen zichtbaar. „Je kreeg weer last van je maag. Ik kookte eten en je o( et staan", zegt zijn vrouw. Vergeer merkte het ook. „Op een avond begon ik me te erge- v an mijn kleinkinderen die hier liepen. Ik lag 's nachts wakker, en mijn huisarts waar- jg wde me. Drie weken heb ik gedubd. Ik kon rustgevende middelen krijgen van hem, n waar ben je dan mee bezig, vroeg ik me af." Zo kwam hij ertoe zijn ontslagbrief te a jven. „We willen graag nog samen in gezondheid genieten van ons laatste trimester." /a eer heeft al zijn oude hobby's weer opgepakt, en is erbij gaan golfen. „Dat heb ik van kinderen cadeau gekregen, om te ontspannen. Maar het blijft jammer dat ik niet nog neer heb kunnen bijdragen aan het verbeteren van Warmond." Janneke Dijke foto: Henk Bouwman n In Warmond moet een grote supermarkt komen en in Zoeterwoude wil de Ciooo op een andere plek in het dorp uitbreiden. Met angst en beven zien sommige dorpsbewoners de ontwikkelingen tegemoet. Ze zijn bang dat de projecten ten koste gaan van het dorpse karakter. Is die vrees terecht? Alphons Eversteijn uit Zoeter woude, ex-middenstander, nu commercieel manager in de timmerindustrie: „Nee. Ik denk eerder dat het dorpse ka rakter van Zoeterwoude erdoor wordt versterkt. Van de winke liers zelf begrijp ik dat ze heel positief zijn over de plannen. Als de supermarkt veel aantrek kingskracht heeft, doen wij daar lekker in mee, redeneren ze. Bang dat er een lelijke puist in het dorp verrijst ben ik niet. De gemeente wil dat er iets komt dat past in het dorp. Wat mij betreft hoeft dat geen pand te worden met rode dakpannen en trapgeveltjes, maar het moet wel verantwoord zijn." George Versluys uit Warmond, supermarkthouder aan de Burgemeester Ketelaarstraat: „Nee, want in Warmond is het dorpse winkelkarakter al jaren geleden een stille dood gestor ven. Sommigen zeggen dat een grote supermarkt het begin van een nieuwe bloei kan zijn. Ik denk dat het niets uithaalt: je zult hier nooit meer een schoe nenzaak of een platenzaak zien openen. Ik moet nog zien of een grote supermarkt het hier redt. Ik denk helemaal niet aan stoppen; ik wil nog jaren door gaan met deze winkel, maar het liefst zonder grote supermarkt in de buurt." Corry Zonderop uit Rijpwete- ring, waar op dit moment vrij wel geen winkelgelegenheid is: „Wat mij betreft zou zo'n su permarkt er meteen mogen ko men. Liever vandaag dan mor gen. In Rijpwetering zit tegen woordig helemaal niets meer. Ik moet altijd naar Leiderdorp of naar Roelofarendsveen om mijn boodschappen te doen. Je moet hier een auto hebben, an ders kom je echt nergens. Het dorpse karakter wordt door de komst van een supermarkt ze ker niet aangetast. Het zou de 'dorps-spirit' alleen maar ten goede komen. Een grote winkel zou juist een hoop gezelligheid met zich meebrengen." Fotograaf Jan van Bemmelen uit Zoeterwoude:Alles moet maar wijken voor zo'n super markt. Dat vind ik toch zo'n on zin. Ik ben laatst in Heukelum geweest in de Betuwe. Een heel mooi lief dorpje. Daar zouden alle middenstanders uit Zoeter woude een keer moeten gaan kijken. Dan zouden ze tegen de plannen zijn. Naast een school hebben ze daar een ontiegelijk grote supermarkt neergezet. Maar alle kleine winkeltjes staan er te koop of zijn al ver bouwd tot woning. Zo gaat Zoeterwoude er straks ook uit- Bea van Bemmelen, lid van de dorpsraad in Stompwijk: „Ik denk dat het goed is als een su permarkt kan uitbreiden. De mensen willen een grote sorte ring en een goede kwaliteit. Ik vind alleen niet dat zo'n grote supermarkt ten koste mag gaan van de winkeliers die er al veer tig jaar zitten. Het is heel be langrijk dat je de dagelijkse boodschappen in je eigen dorp kunt doen. Met name voor de mensen die oud zijn en niet wegkunnen. Daarom doe ik zelf mijn boodschappen in het dorp. Ik wil het goede voor beeld geven, want als iedereen wegloopt kunnen de winkels in Stompwijk niet draaien." algemeen Bmeenteraadsverkiezingen inorme winst voor lokale- en e(J>aarpartijen. it Het kantoor van Yasser Ara- Gaza-Stad wordt vernield dde Israëlische luchtmacht, /a Pim Fortuyn wordt met :n bekogeld. vi jtjAcht Nederlandse toeristen arSn om het leven bij een bus- <jj|uk in het Franse Metz. ne na Historisch verlies van KPN: biljard euro. )r^ Honderden doden bij twee Devingen in Afghanistan. JP' Een Fransman schiet in gjferre acht raadsleden dood iHet Israëlische leger bezet §ren van Yasser Arafat in lllah. regionaal 1 Leiden ziet af van claim op vliegkamp. 1 Helft Leidenaars tegen tram door de Breestraat. 3 Felle discussies en dames op stelten bij Leids verkiezingsde bat in De Waag. 4 Problemen bij verkiezingen in Oegstgeest na dood oud-wethou der Van Eisen. 6 Lokaio's verstevigen hun po sitie bij de gemeenteraadsverkie zingen in de regio. 10 Verdriet, bezorgdheid en angst in Hazerswoude-Dorp na opduiken meningokokkenbacte- 14 Leidse uitgever noteert 40.000nabestellingen in 24 uur van boek Pim Fortuyn. 20 Politie treft tank en raket ten aan in pand Noordwijker- hout. regionaal 1 Paaszon lokt honderdduizen den dagjesmensen naar Bollend® streek. 3 Rijnland Ziekenhuis begint met inenting kinderen van perso neelsleden. 4 Ministerie van verkeer en wa terstaat komt met nieuw plan voor Bollenstad. 7 Vaak seksuele intimidatie in politiekorps Hollands Midden. 9 Leidse archeologen vinden 4700 jaar oud koningsgraf in Egypte. 11 Misbruiken prostitutie in Leids asielzoekerscentrum Nieu- weroord. 14 Enorme brand verwoest Mercedes-garage in Alphen aan den Rijn. Tanks en ander oorlogstuig in beslag genomen in Noordwijkerhout. Foto: Dick Hogewoning 22 Leiderdorps verpleeghuis Leythenrode diep in de rode cij fers. !4 Meer dan 2500 handteke ningen tegen sluiting marine- "fnp Valkenburg. 25 Hangjongeren belagen wet houders Rijnsburg. 26 Pronk haalt een streep door kassengebied Hazerswoude. 26 Leiderdorps raadslid van BBL in opspraak wegens uitke ringsfraude. 29 Eén gewonde bij brand in Alphens verzorgingstehuis Sint Joseph. 15 Rabbae kandidaat wethou der in Leiden. 17 Rijnsburg wil van burge meester af vanwege privégedrag. is Burgemeester Rijnsburg niet welkom bij aubade. 19 'Korting' bij Singelloop le vert droomttijden op. 23 In opspraak geraakte bur gemeester Van der Lee smeekt bij Rijnsburgsgemeenteperso- neel om vergiffenis. 24 Leids museum De Laken hal koopt een Van Ruysdael. 28 Mediahistoricus Thomas von der Dunk moet weg uit Lei den. algemeen 5 Israël bezet zeven van de acht Palestijnse steden op de Weste lijke Jordaanoever. 10 Het NIOD presenteert zijn rapport over de val van Srebreni ca. 16 Het tweede paarse kabinet- <elfov< Kok struiki Srebrenica. o ver de kwestie- Snelle tijden bij de Singelloop. Foto: Mark Lamers 24 Herman du Bois en Wilco Viets worden vrijgesproken van de moord op Christel Ambrosius uit Putten. Het duo zat tien jaar achter de tralies. 27 Eeen oud-leerling schiet op een school in het Duitse Erfurt veertien leraren, twee leerlingen en een politieman dood. 29 De Palestijnse leider Ara fat, die sinds december opgeslo ten zat in zijn residentie in Ramallah, is weer vrij om te gaan en te staan waar hij wil.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 31