OUD NIEUW Het optimisme van de papieren Aalmarkt Oud zeer Oud nieuws «yt Oude kranten an januari en februari Ma var Johan Klerks ver de 'nieuwe' Lakenfeesten ZATERDAG 28 DECEMBER 2d Op deze kille decemberdag ziet de vervallen binnenplaats achter de Aalmarktschool er nog grau wer uit dan anders. De verweerde muren hebben een vernis van groene alg. De scheurtjes in het beton van een fantasieloze uit bouw bloeden roest en de hou ten kozijnen kruimelen langzaam weg. Er staan enkele mooie, eeu wenoude achtergeveltjes langs het kleine pleintje, maar een gro te houten schutting ontneemt vrijwel al het zicht daarop. Tegen de achtergevel van de Waalse kerk ligt een kerstboom, een nordman. Maar aan de kleur van de naalden te zien, tegen oker geel aan, ligt die er al minstens een jaar. Het is een troosteloze plek waar een fietsenstalling zo ongeveer het enige leven in de brouwerij brengt. laar op papier schijnt de zon. Vaag getekende terrasgan- gers ontspannen zich op een mooie zomerdag onder grote parasols - laat in de middag, of het begin van de avond, aan de schaduwen te zien. Een breed klinkerpad slingert zich door een ruim, fris geel oplichtend grasveld. Op de achtergrond verbindt een hypermoderne ge vel van speels gezet glas moei teloos de al even modern ogen de Aalmarktschool met het eeu wenoude baksteen van de Waalse kerk. De oude rode beuk, die ook lang niet meer zo groot lijkt, breekt de onmetelij ke ruimte. Cultuurtuin heet dit stukje Leiden nu, en het gaat naadloos over in de foyers van de Stadsgehoorzaal. Een rondje met de tekeningen van het nieuwe Aalmarktplan langs de bestaande gebouwen, maakt de ideeën van de pro jectgroep des te fleuriger. En de werkelijkheid soms des te schrijnender. De in felle kleu ren geschilderde toekomstvisie laat het verval in het gebied pijnlijk duidelijk uitkomen. De tails die het oog in de loop der jaren niet meer ziet, springen opeens extra fel naar voren. Die roestige stutbalken voor het pand langs de Mandenmakers- steeg bijvoorbeeld, hoe lang staan die er ook alweer? De steeg ziet er in de plannen van de Aalmarktwerkgroep opeens een stuk breder en lichter uit. Alsof de Waag een metertje of wat is opgeschoven. Het is ook nauwelijks voor te stellen dat in deze benauwde steeg straks een van de hoofd ingangen van V&D komt. Veel gelegenheid om daarbij stil te staan, is er trouwens niet Wie een stapje achteruit doet om het pand te bestuderen waar het winkelend publiek straks De binnenplaats achter de Aalmarktschool nu en straks, ingericht als cultuurtuin. Foto: Hielco Kuipers in- en uitloopt, loopt al snel het gevaar door een fiets of brom mer tegen de klinkers te wor den gereden. Jacques van Berge Henegou wen, eigenaar van de gelijkna mige luxe elektronicazaak aan de Aalmarkt, moet een beetje glimlachen als hij de tekenin gen ziet. ,,We zijn op de goede weg, hoor, laat ik dat voorop stellen. Maar of het wordt zoals het op papier staat, dat moet ik allemaal nog zien. Ik volg al 26 jaar de verschillende plannen die voor dit gebied zijn ge maakt, en ook dit plan is het volgens mij nog niet. Er zijn meer winkels gepland, en dat is mooi. Maar wat erin komt, daar lees ik nog weinig over. Daar gaat het toch om." De cultuurtuin is volgens hem een onderdeel uit het huidige plan waar het winkelend pu bliek ook niet echt op zit te wachten. „Het ziet er inderdaad mooi uit op papier. Maar in werkelijkheid zal er denk ik nooit een mens op het terras gaat zitten. De gebouwen er omheen zijn veel te hoog. Er komt nauwelijks zon. Een paar dagen in de zomer kun je er lel&er zitten, meer niet. Het ligt gewoon aan de verkeerde kant." Het woord 'afwachten' blijkt bij veel betr okkenen trouwens het sleutelbegrip te zijn. Een van de medewerksters van de Joho Company aan de Stille Rijn haalt vriendelijk haar schouders op als zij bij haar baas heeft ge ïnformeerd of hij commentaar op de plannen wil leveren. „Hij zit nu even in vergadering, maar ik begreep dat hij niet zo'n behoefte heeft om er wat over te vertellen. Wij zijn niet zo betrokken bij de Aalmarktplan nen." Het argument dat er nochtans een compleet nieuwe steeg dwars door haar winkel is gepland, stuit slechts op een beminnelijke glimlach. „Ja? Nou ja, we zullen wel zien." Hans Edink van de Stripshop ziet de Aalmarktplannen ook nog niet een-twee-drie rondko men, en baalt daar eigenlijk vreselijk van. Want ondertussen gebeurt er weinig aan het on derhoud van zijn winkelpand. „Ik wil het hier binnen best voor twintig-, dertigduizend eu ro opknappen. Heb ik het geld ook voor. Maar ik zou natuur lijk wel gek zijn als ik dat geld uitgeef zonder dat ik weet of ik hier wel mag blijven. Dat steekt me toch vooral. Er worden al lerlei plannen gemaakt, maar de kleine winkeliers betrekken ze er niet bij. De gemeente koopt ondertussen de panden op, maar vertelt ons niet wat ze ermee van plan is. Dat is frus trerend. En om eerlijk te zijn: ik vind de plannen veel te ambiti eus. Laat ze gewoon maai" be ginnen om de boel langs de Aalmarkt op te knappen. Dan wordt het hier vanzelf wel weer wat." Met zijn fiets in de hand, die hij zojuist uit de fietsenstalling achter de Aalmarktschool heeft gehaald, kijkt voorbijganger Bart van Dam belangstellend naar de tekening van de cul tuurtuin. „Ziet er mooi uit", zegt hij en zijn blik dwaalt van het papier naar de kale boom die op het hoekje van de bin nenplaats staat. „Dat is zeker de rode beuk? Mooi hoor. Maar ik moet het allemaal nog zien. Er wordt al zo lang over ge praat. Maar dat er wat moet ge beuren, dat is wel duidelijk. Kijkt u maar om u heen. Zeker met de Aalmarktschool moeten ze snel opschieten. Dat zou ik wel leuk vinden, want dat is mijn oude zondagsschool ge weest. Lang geleden hoor, heel lang geleden." In het vale licht van de straat lantaarns ziet de gevel van de Aalmarktschool er kwetsbaar uit. De bakstenen lijken zo on geveer door het pleisterwerk bijeen te worden gehouden. Hoeveel beter is het in het plan? De Aalmarktschool, met de gla zen pui op de begane grond en de glazen opbouw op het dak, baadt in het licht, terwijl bezoe kers van de Stadsgehoorzaal in en uit lopen. Het papier is misschien gedul dig, maar in elk geval ook een stuk vrolijker. Wim Wegman Over de 'horecaconnectie' van de Leidse WD werd in de aanloop naar de verkiezingen fluiste rend dan wel gekscherend gesproken. Johan Klerks echter, uitbater van brasserie De Poort van Leyden, beschuldigde de liberalen in het openbaar, en met de volumeknop ver open, van 'vriendjespolitiek'. Medio februari verkondigde hij: „Ik ben gebruikt en belazerd door wethouder Rogier van der Sande van de WD." Aanleiding voor deze uitval was het huurcontract dat de wet houder in februari had afgesloten voor het gebruik als grand- café van de zijvleugel van het stadhuis. Van der Sandes keuze was daarbij gevallen op de Van Leeuwen Horeca Groep en niet op Klerks. De kogel ging door de kerk vóór de verkiezin gen en vóór een bijeenkomst die Klerks had willen regelen met alle raadsleden om hen te overtuigen dat zijn plannen met de stadhuisvleugel de beste waren. De horeca-ondernemer was - en is - ervan overtuigd dat niet kwaliteit maar connecties de doorslag hebben gegeven. Was de Van Leeuwen Horeca Groep immers niet de gastheer van de Leidse liberalen voor de verkiezingsavond in Stadscafé Van der Werff? En was in diezelfde periode Van der Sande niet de gastheer van Richard van Leeuwen tijdens een politiek café van de WD? Van der Sande ontkende alles maar gaf wel toe dat het zuiverder was geweest als de WD zich in de aanloop naar de verkiezingen niet had ingelaten met het bedrijf van de gebroeders Van Leeuwen. De schijn was onvoldoende verme den. Ruim tien maanden later zegt Klerks dat hij geen 'haatdragen de terugblik' wil. Hij wenst de Van Leeuwens succes met hun grand-café in het stadhuis. „Ik was toen boos. Dat is normaal. Boos blijven niet." Hij neemt geen woord terug van zijn scherpe commentaar van destijds. Van der Sande heeft hij na dien alleen nog maar 'indirect' zoals hij zelf zegt, ontmoet. Op recepties en dergelijke. De twee hebben de zaak nooit uitge praat. „Van der Sande is altijd moeilijk te bereiken geweest." Volgens Klerks heeft de WD niets geleerd van zijn kritiek op de vriendjespolitiek die de partij volgens hem bedrijft. „Ze spelen elkaar nog altijd de bal toe, kijk maar naar die toestan den rondom burgemeesterskandidaat Groen." „Maar nogmaals, ik ben niet haatdragend. Ik zou het Leidse stadsbestuur wél willen zeggen dat het eens lef moet krijgen, dat het er eens voor moet gaan. Dat het over een mooi initiatief, zoals het mijne, niet eerst vijf jaar moet gaan zitten nadenken." De Leidse Lakenfeesten: Onder deze naam zijn de tien dagen vol feestelijkheden de laatste jaren uitgegroeid tot een begrip in Leiden en omgeving. Dit jaar werden de feest heden, ondanks vele protesten, ingekort tot vier dagen. Succesformule of kapitale blunder? tekst: Wim Koevoet foto: Hielco Kuipers Aad van der Luit, sinds jaar en dag de drijvende kracht achter de Leidse Lakenfeesten: „De Lakenfeesten zijn door het in nog maar vier dagen te doen overzichtelijk en beheersbaar geworden. Alles is nu samenge pakt in een lang weekend. Voorheen duurden de feesten wel tien dagen, maar was er doordeweeks niets te doen. Dit jaar zag ik mensen op donder dag naar Leiden komen, ze pak ten een hotelletje en bleven tot en met zondag. Het evenement is niet voor niets in één keer omhoog geschoten in de lande lijke evenementen tophonderd. Van de 61ste naar de 39ste plaats." Alexander Pechtold, cultuur wethouder en tot afgelopen zomer verantwoordelijk voor evenementen in de stad: „De Lakenfeesten van dit jaar waren naar mijn idee beter dan voor gaande jaren. Alle hoogtepun ten zijn nu in vier dagen sa mengevat. Met als gevolg dat de stad die paar dagen echt bruist. Dat geeft meer eenheid in de feestelijkheden en bovendien is vier dagen een kortere span ningsboog voor alle vrijwilli gers. Ik heb dan ook geen ver zoeken gekregen naar aanlei ding van de laatste feesten om terug te gaan naar de oude op zet." Peter Labruyère, middenstan der, betrokken Leidenaar en organisator van een ander zo- merevenement, de Leidse Wa terdagen: „Hartstikke goed, perfect eigenlijk. Ik kan niet an ders zeggen. Aanvankelijk was er wel wat angst dat de Laken feesten in afgezwakte vorm au tomatisch minder zouden zijn. Maar het tegendeel is waar. Be paalde onderdelen die Van der Luit niet meer doet, zijn door andere organisatoren overge nomen. Dan krijg je automa tisch specialisaties en dat komt het feest alleen maar ten goe de." Rene Verhoef, dirigent en tot dit jaar betrokken bij de Gre goriaanse gezangen in de Har- tebrugkerk en het VSB Avondspektakel op het water voor de Waag: „Jaren geleden was ik betrokken bij grote, tweejaarlijkse muziek- en to neelproducties voor de Laken feesten. Die werden gehouden in de Pieterskerk. De kerk zat al die jaren tien avonden bomvol. Ik vind het dan ook erg jammer dat de culturele poot onder de Lakenfeesten is afgebrokkeld. Erg zonde dat alle goede mu- ziekonderdelen zijn geschrapt. 'Ik zou toch wel weer met een aantal mensen om de tafel wil len zitten om deze onderdelen terug te brengen in de Laken feesten." Wilfred Tegelaar, eigenai restaurant De Gouvernai voorzitter van het Culina Festival, de opvolger van den Culinair: „Leiden Cu is niet echt losgemaakt va Lakenfeesten. Er zijn alleefj paar dingen veranderd. Zd ben we de naam omgedo<£ Culinair Festival, zijn we \fJ het plein voor de Pieterskr verhuisd naar de Garenna en heb ik samen met eenfl anderen de organisatie vaie van der Luit overgenomerf' jaar was een groot succes.f1 hebben naar aanleiding va jaar weer extra toezegging van deelnemers voor kom! jaar gekregen." algemeen 1 De introductie van de euro verloopt soepel. Nederlanders staan in drommen bij de geldau tomaat. 2 De vrijwel voltallige top van de Nederlandse Spoorwegen stapt op na grote druk van minister Nete lenbos. 4 Drugssmokkelaars blijken vaak te worden weggestuurd (met dagvaarding) vanwege het cellentekort. De Tweede Kamer vindt dit onacceptabel. 4 De Zaanse paskamermoord wordt na bijna achttien jaar opge lost. De dader blijkt overleden. 13 Twee Nederlanders worden in Kashmir gedood door Indiase veiligheidstroepen. 17 Tientallen doden en hon derdduizenden vluchtelingen na een uitbarsting van de vulkaan Nyiragongo in Goma (Oost-Con- go). regionaal 1 Politie verricht tientallen ar restaties in de Leidse regio tij dens de jaarwisseling. 3 Biermagnaat Freddy Heine- ken overlijdt; Noordwijk verliest markant inwoner. io Zakken vol oud geld gesto len uit het postkantoor in Oegst- geest. 13 Gewonde bij schietpartij voor café op Nieuwe Beesten markt. 15 Stier Herman vertrekt defi nitief naar Naturalis.. 15 Sassenheimse oud-wethou der Piet Westerbeek (81) overle den. 15 Ter Aarse wethouder Li- selotte van Doorn (57) onver wacht overleden. Brand aan de Hoge Rijndijk in Leic 16 Tien 'lokaio's' uit Leidse regio op groslijst van Leefbaar Nederland. 17 Miljoenenschade bij uit- s laan de brand aan de Hoge Rijn dijk. 22 Referendum over Aalmarkt plan op de valreep afgeblazen. n. Foto: Hielco Kuipers 23 Jazzkroegentocht: veel kroeglopers, weinig interesse in jazz. 27 Leiden streeft naar de ves tiging van een donorbank voor hoornvliezen. 29 Sassenheimse burgemees ter Buddenberg op verkiezings- toernee in Vlaardingen. regionaal 1 Leidse delegatie geniet in Arena van spectulair feest op vooravond koninklijk huwelijk. 4 Dekker Hout en tientallen jachten gaan in vlammen op. 4 Dode en twee gewonden bij ontploffing bestelbus in Rijns burg. 5 Stichting Pieterskerk kampt met miljoenentekort voor restau ratie. 6 Treiterende jongeren kwellen Leiden-Noord. 8 Ministerie geeft Swetterhage 25 miljoen voor vernieuwings plan. 13 Leidse archeologen stuiten in Egypte op dubbelmasker. 17 Javier Guzman haalteerste prijs op Leids Cabaret Festival. algemeen 2 Prins Willem-Alexandeib' treedt in het huwelijk met maZorreguieta. j Q i 8 Het kabinet kiest voor dd me aan de ontwikkeling va Amerikaanse gevechtsvlieg Joint Strike Fighter. 11 10 Pim Fortuyn moet wej Leefbaar Nederland na uit 1 ken over het schrappen vai*r kei 1 van de Grondwet. Hij1 sluit met een eigen lijst m« doen aan de Tweede-Kamt kiezingen. 10 Het parkeerdek van h der Valk-motel in Tiel stort gens een constructiefout. 18 De hogefluxreactor in ten wordt stilgelegd vanwei scheurtje in het reactorvat 1 20 Een treinbrand in Eg|| kost het leven aan 373 per[| Een bestelbusje ontploft in Rijnsburg. Foto: Hielco Kuipers 17 Dode bij brand op camping in Rijnsburg. 18 Leidsch Dagblad protes teert met grijze vlakken tegen bezuinigingsplannen directie. 21 Weer crisis in college van Leiden; wethouder Laurier stapt op. 22 Komst Rijn Gouwe Lijn in gevaar; zorgen over financiering. 26 Zuidwesterstorm teistert Leidse regio. 27 BurgerBelangen Leidi dorp beschuldigt wethouders van campagnevoeren op kosten van de burger. De Mandenmakerssteeg nu en na de herinrichting van gebied. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 30