Van 'fakkelzak' tot kwaliteitspakket GESPREK VAN DE DAG Knal-cd moet hond van vuurwerkangst afhelpen I Nederlandse consument stelt steeds hogere eisen aan vuurwerk Het favoriete vuurwerk De laatste vuurwerkfabriek O O Lonely at the top ZATERDAG 28 DECEMBER 20 MENSELIJK De Britse koningin Eliza beth II heeft kroonprins CHARLES opgedragen niet langer deel te nemen aan de VOSSENJACHT. Zij wil zo verdere schade aan de monarchie voorkomen. Ook Charles' vriendin Camilla Parker Bowles en zijn zo nen William en Harry zou den de sport op moeten ge ven, ook al gaat het parle ment waarschijnlijk ak koord met gedeeltelijke handhaving van de vossen jacht. Dat heeft een voor aanstaand lid van de Britse hofhouding meegedeeld aan het Britse boulevard blad Daily Mirror. ,,De prins loopt het risico on herstelbare schade aan zijn reputatie toe te brengen als hij tegen de wil van het volk ingaat", aldus de hof functionaris. Het Britse La gerhuis stemde eerder de ze maand in met een wets voorstel dat de vossenjacht met een strikte vergunning in bepaalde delen van het land toestaat. De regeren de Labourpartij is voorstan der van een algeheel ver bod, maar dat stuit bij een meerderheid van het Ho gerhuis op bezwaren. Foto: AP Een meerderheid van de Zweedse parle mentsleden is voor afschaffing van de MONARCHIE ten gunste van een repu bliek. Dat bleek uit een enquête in op dracht van het con servatieve dagblad Svenska Dagbladet, waarvan de resulta ten gisteren zijn ge publiceerd. Officieel zijn vier van de vijf in de Riksdag (het parlement) vertegenwoordigde partijen voor de monarchie. Van de 349 leden van het parlement zijn er echter 167 voor afschaffing, 163 anderen willen koning Carl Gustav en koningin Silvia op de troon hou den. Zeven parlementsleden wilden zich niet uitspreken en twaalf zeiden geen mening te hebben of zijn van oor deel dat een monarchie en een republiek gelijkwaardig zijn. De voorstanders van de republiek zijn vooral te vin den ter linkerzijde. Bij de rechtse partijen is er nog een nipte meerderheid voor het behoud van de 460 jaar oude Zweedse dynastie. Foto: EPA Amerikaanse tienermeisjes verliezen hun MAAGDE LIJKHEID vooral tijdens de KERSTVAKANTIE. De kans dat het in deze periode ge beurt, is voor 'serieuze stel len' zelfs driemaal groter dan tijdens een andere pe riode. Dat blijkt uit onder zoek van de Mississippi State Universiteit, zo be richt de Amerikaanse zen der ABC. ,,We spreken dan ook van het kerstman-ef fect", aldus onderzoekslei der Martin Levin. Het on derzoek is gebaseerd op langlopend onderzoek on der jongeren en uit de ant woorden van 21.000 tie ners op vragen over hun seksualiteit. Een van de re denen waarom december extra opwindend is voor tie ners, is volgens de onder zoekers dat de jongeren zich minder onder toezicht voelen staan door hun ou ders of anderen dan tijdens de zomervakantie. Boven dien voelen velen zich aan getrokken door de sfeer van 'gezelligheid en samen zijn'. Het EMPIRE STATE BUILDING is sinds de aanslagen van 11 september vorig jaar ongekend populair bij bezoekers van New York. In de eerste tien maanden van dit jaar wer den er 2,7 miljoen kaartjes verkocht voor een bezoek aan de uitkijkplaatsen op de 85e etage op een hoogte van 320 meter. Dat waren er 400.000 meer dan in dezelfde periode in 2001, volgens The New York Times. Het Empi re State Building (tot aan het puntje van de mast 443,2 meter) is sinds de aanslagen op de Twin Towers het hoog ste gebouw van 'The Big Apple'. Foto: Reuters Omdat een masseuse geen seks met hem wilde, heeft een Thaise militair vermoe delijk een HANDGRANAAT IN EEN MASSAGESALON gegooid. De 35-jarige eige naar van de salon in Lopbu- ri (zo'n honderd kilometer ten noorden van Bangkok) werd daarbij gedood, zo heeft de politie gisteren ge meld. De soldaat wilde na zijn massage seks met de masseuse, niet ongebruike lijk in Thailand, maar de vrouw weigerde. „Getuigen zeggen dat de verdachte woedend werd en daarop een handgranaat de kamer ingooide", zei een politie woordvoerder. Een aantal medewerksters van de sa lon liep door de granaatex plosie verwondingen op. De politie heeft het leger ge vraagd mee te werken en de verdachte over te dragen. Vermoedelijk houdt de man zich schuil op zijn militaire basis, waar de politie geen arrestaties mag verrichten. Een nacht BROMMEN VOOR DE LOL. Dat kan vannacht in het voormalige Huis van Bewaring Oostereiland in Hoorn. Liefhebbers kunnen zich tegen betaling van 50 eu ro een nacht laten opsluiten. De 'delinquenten' worden bij binnenkomst om vier uur vanmiddag gefouilleerd en hun spullen worden nagekeken. Morgenochtend om elf uur ko men ze weer vrij en krijgen ze een ontslagbewijs mee. „En daarna willen we ze nooit meer terugzien", aldus een woordvoerder van de organisatie. Gedetineerden die het echt niet meer uithouden kunnen vroegtijdig naar huis. Het idee voor de gevangenisovernachting is ontstaan bij de bewakers. Die kregen op verjaardagen vaak te horen dat een gevangenis net een hotel is. De organisator wil la ten zien dat dit nietzo is. Het geld dat wordt opgehaald met de actie komt ten goede aan het Roparunteam van de Penitentiaire Inrichting Noord-Holland Noord. Roparun is een stichting die zich inzet voor verbetering van de leef omstandigheden van terminale kankerpatiënten. Oudejaarsavond is oliebollen, champagne en vuurwerk. Voor menig hondenbezitter betekent het ook een drama. Want hon den en vuurwerk vormen geen ideale combinatie. Dat wordt janken, staart tussen de benen en bijten. Toch is het mogelijk, vuurwerk en een vrolijk kwispe lende viervoeter. Door training. De bekendste dierenarts van Nederland, tv-dokter Henk Lommers van het tv-program- ma Alle dieren tellen mee en vroeger van AVRO's service salon weet hoe: Pavlov in een mo dem jasje. Het principe is simpel. Zorg dat je hond de link legt tussen vuur werkknallen en leuke dingen zo als een bak vol eten en spelen met de baas. Dan zijn die gillen de keukenmeiden en duizend klappers opeens zo eng niet meer. Lommers heeft daarom een cd met \-uurwerkgeluiden en een werkboekje uitgebracht waarmee mensen hun trouwe viervoeter kunnen trainen. De opdracht: de cd dagelijks draai en, eerst zacht en dan steeds harder, en ondertussen eten ge ven en spelletjes met de hond doen. En het werkt, weet de televisie dokter inmiddels. De cd Prettige Jaarwisseling!met vuurwerk hond is net op de markt (alleen verkrijgbaar bij de AVRO) en is volgens Lommers een door slaand succes. „We zijn hele maal overdonderd. Dit hadden we nooit verwacht. En het mooiste is dat we veel mailtjes krijgen van mensen dat het werkt. Mijn advies is minimaal drie weken te trainen, maar we horen nu van mensen dat het ook al na een week werkt. Ge weldig. Daar hebben we het dus voor gedaan. Dus niet om winst te maken, want we verkopen de cd tegen kostprijs." De training is alleen geschikt voor honden die alleen bang zijn voor vuurwerkgeluiden, be nadrukt de tv-dierendokter. „Dat staat ook in koeienletters in de tekst. Dit is totaal onge schikt voor honden die van alle geluiden bang zijn zoals een brommer of vliegtuig. Daarvoor is speciale hondentraining no dig. Wat dat betreft is het geen wondermiddel." De bekendste hondentrainer van Nederland is Martin Gaus. Zijn hondenscholen en gedrags centrum gebruiken al een tijd een geluids-cd om honden te trainen. Het principe is hetzelf de. Helemaal nieuw is het idee van Lommers dus niet. „Er staat vuurwerk op, maar ook onweer. Het wordt veel gebruikt bij the rapie", vertelt een medewerkster van het Martin Gaus Gedrags centrum Nederland. „En het werkt inderdaad." Het belangrijkste is een nare er varing vervangen door een posi tieve ervaring. Lommers: „En wat is er nou positiever voor een hond dan eten? De eerste dag zet je zachtjes de cd op als je eten geeft. Wordt de hond bang, dan het geluid direct afzetten. En niet troosten! Dat is de groot ste fout die mensen kimnen ma ken." Door de extra aandacht van de baas wordt de angst bij de hond immers juist versterkt omdat het gedrag door de baas wordt be vestigd. De kans is groot dat de hond daarna nog banger wordt. Immers, dan krijg je extra aan dacht, weet het dier. „Doe dat dus nooit! Is de hond geschrok ken. dan geef je 'm de volgende dag geen eten. Dat kan heli geen kwaad. De dag daaroj het beest vreselijk hongerij zet je de cd op als je eten v< hem klaarmaakt. Doe daar ker lang over. De hond hee dan alleen nog oog voor zij eten. Als ie z'n bak half leej heeft, zet je de cd uit. Zo g; vijf, zes dagen door. Telker je het geluid wat harder. N; week ga je ook 's ochtends draaien als je met de hond favoriete spelletje speelt. O dan de knallen steeds hard zetten." Sandra de Vliegh Oudjaar in Nederland: overal vuurwerk. Foto: Archief/United Photos de Boer Lontjes die wegspringen. Van die nieuwigheid verwacht vuurwerkimporteur Schuurmans veel. Het pistooltje met confettibommetje was geen succes. De vuurwerktrends van dit jaar. Het is een bekend verschijnsel: je koopt een zak vol vuurwerk waar je een poosje mee bezig bent. maar waarvan niemand in de straat op kijkt. Een knalletje hier. Een flitsje daar en voor al veel rook. Een 'Fakkelzak' noemen ze zo'n pakket in de vuurwerkbranche. „Lekker veel voor weinig geld. Maar langzamerhand betalen mensen liever iets meer voor wat minder vuur werk. De kwaliteit gaat tellen zegt Willem Heij- boer, voorzitter van de Brancheorganisatie Con sumentenvuurwerk Nederland (BCN). Maar hoe kom je er als leek bijtijds achter of vuurwerk kwaliteit heeft? Namen zoals Angel Birds, Party Cake en Angel Kiss klinken verleide lijk, maar zeggen niets over de inhoud. Ook de verpakking geeft nauwelijks houvast. Daarom zijn bedrijven zoals Broekhoff en Schuurmans enkele jaren geleden gestart met videopresenta ties in winkels. Broekhoff doet dat met de Crown Collection, waarbij je kunt zien wat de effecten zijn van de Silver Blast ('Zestien meter hoge zilver komeet met twaalf schoten'). Schuurmans heeft in de Diamond Collection de Goldfinger ('Romeinse kaars, zes schots met gouden staart"). De Schuurmans-show is te zien in honderden van de 3600 winkels waaraan het bedrijf levert. Volgens directeur Jan Tinga is de Diamond Col lection een groot succes. Vooral nadat het con sumentenprogramma Kassa dit assortiment be schreef als 'de Rolls Royce onder het vuurwerk' en een 9+ als rapportcijfer gaf. Tinga benadrukt dat behalve de videopresenta tie en bestelfolder ook het internet een belang rijke informatiebron is van vuurwerkliefhebbers. „Rond deze tijd wordt onze website dagelijks door zo'n vijftigduizend bezoekers bezocht." Volgens Tinga is de voorkeur voor siervuurwerk vooral te danken aan het besluit van de over heid om zwaarder siervuurwerk toe te laten. Dat moest de illegale handel een slag toebrengen. In plaats van maximaal 50 gram kruit mocht er voortaan 200 gram in het siervuurwerk. Daar mee zijn mooiere effecten mogelijk en kan het vuurwerk langer in de lucht blijven hangen. Tinga denkt niet dat de maatregel voorkomt dat veel illegaal vuurwerk vooral via België in Ne derland belandt Hij verwacht dat dit jaar voor ruim vijftig miljoen euro illegaal vuurwerk in Nederland wordt afgestoken. Dat is hetzelfde bedrag als legaal wordt besteed. De verkoopstijging van legaal siervuurwerk ten koste van rotjes en ander knallend spul betekent een extra belasting van het milieu. Want stoffen zoals cadmium en arseen zorgen voor de fraaie kleuren, maar zijn ook schadelijk voor het mi lieu. Daarom stelde het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in 1997 voor om op centrale plaatsen gratis vuur werk af te steken en te verbieden dat het op an dere plaatsen zou gebeuren. Daar is niets van terecht gekomen. Nieuwigheden zijn er dit jaar vooral bij het sier vuurwerk. Tinga verwacht veel van een nieuw effect bij de traditionele 'multishots' waarbij lontjes wegspringen. „Dat is een effect dat van het evenementenvuurwerk is overgekomen naar het consumentenvuurwerk zegt Tinga. Soms slaat een nieuwtje niet aan. Tinga: „Jaren geleden hadden we een pistool met confetti bommetje. Daar zijn we mee gestopt. De iets oudere jeugd vond het te kinderachtig. En de jonge kinderen mochten het niet hebben van de ouders omdat ze het te gevaarlijk vonden." Vuurwerkliefhebbers kunnen onder meer te recht bij fietsenzaken, boekhandel^, tabaksza ken, hengelsportzaken en speelgoedwinkels. „Het zijn zaken die het over het algemeen niet zo druk hebben rond deze tijd. Voor een aantal bedrijven is het een aardig product om er bij te hebben maar meer ook niet", zegt Heijboer van de branchevereniging. Hij verwacht dat over ruim een jaar een kwart van de vuurwerkverkooppunten is afgevallen door de strengere eisen. De middenstanders mogen vanaf maart 2004 alleen nog vuurwerk verkopen als zij sprinkler- en brandmeldinstal- laties hebben geïnstalleerd. „Het kost gemid deld zo'n twintigduizend euro om aan de stren gere eisen te voldoen. Dat kan en wil lang niet iedereen opbrengen. Maar er blijven genoeg verkooppunten over." Vuurwerkbedrijf Van der Nat, de laatste vuur werkfabriek in Nederland, sluit eind deze maand voorgoed de deuren. Het bedrijf dat sinds 1986 in Steenwijk is gevestigd, mag nog wel vuurwerk verkopen, maar moet door stren gere eisen van de overheid stoppen met de fa bricage van vuurwerk. Na de vuurwerkramp in Enschede is bepaald dat vuurwerk alleen mag worden gemaakt op minstens achthonderd meter van andere ge bouwen. Daar kan het bedrijf van Christiaan van der Nat (41) niet aan voldoen. De fabriek waar zeven mensen werken, ligt tweehonderd meter van andere bebouwing. Nadat Christiaan het bedrijf van zijn vader had overgenomen maakte hij zo'n zestig artikelen. Van der Nat levert onder meer Bengaals vuur voor de Crown Collectie van Broekhoff. „Onze fonteinen, goud of zilver en Bengaals vuur wa ren altijd een groot succes. Het is jammer dat een gezond bedrijf op deze manier aan zijn ein de moet komen", zegt Christiaan. Verreweg het meeste vuurwerk dat in Nederland wordt afgestoken, komt uit China. „Ze maken daar vuurwerk voor prijzen waar je als Neder lands bedrijf nauwelijks mee kunt concurreren. Met Bengaals vuur lukte dat wel. Maar met het maken van vuurpijlen viel niet te concurreren. In de jaren vijftig en zestig maakten Chinezen vuurpijlen voor een prijs waarvoor je als Neder landse fabrikant amper het stokje kon betalen. De kwaliteit was slecht. Dat is nu een stuk beter en ze blijven het goedkoop maken." Gebaseerd op bestellingen van winkels en klanten heeft vuurwerkrmporteur Schuur-^ mans een top tien samengesteld van het ffc voriete vuurwerk. Schuurmans levert vuuqd werk aan ruim 3600 winkels. De adviesprijs voor het meest geliefde vuurwerk is 32,50 1Diamond Collection nr. 24 Skycrossing (siervuurwerk) 2. Diamond Collection nr. 27 Polar Light (siervuurwerk) q 3. Diamond Collection nr. 32 Multi Color Typhoon (siervuurwerk) - tE 4. American Dream nr. 001 Wild West 300hf shots (siervuurwerk) ja 5. American Dream nr. 006 Pooltable (sierl vuurwerk) f,( 6. American Dream nr. 004 Crazy Bull (sie)r( vuurwerk) hg 7. Diamond Collection nr. 18 (pakket metfrc fonteinen en multishots) (0 8. Diamond Collection nr. 28 (pakket metb; multishots) n 9. American Dream nr. 2 Eagle Flight (pijlfri assortiment) |ts 10. American Dream nr. 47 grotere potten multishots (assortiment-doos) L CU CL h- LO Onderiverp van vandaag: succes en het gebrek daar aan. Eerst twee citaten. Het eerste is uit een interview dat Max Pam jaren ge leden had met Jan Hein Donner. 'In het Hoogoventoernooi speelt Langeweg tegen Lengyel. Zo'n Langeweg is een veel betere scha ker dan Lengyel, daar is geen twijfel over mogelijk, alleen Lengyel is een grootmeester die toernooien wint. En Langeweg nee, die zul je dat nooit zien doen Nog een citaat uit een ander inter view. Gijs Zandbergen laat Peter Post aan het woord over de wieler sport: 'Je hebt knech ts die soms har der fietsen dan hun kopman. Maar zeg niet tegen zo'n knecht dat hij moet winnen want dat wordt niks. Begra ven die handel. Kunnen ze niet. Wor den ze nerveus van'. Het laatste citaat is niet letterlijk want ik kan het knipsel in mijn papierberg ondanks vlijtig zoeken niet vinden maar de strekking klopt. Hoe komt het dat sommige hard werkende mensen die barsten van het talent nooit de top halen? Terwijl anderen, vaak minder ge talenteerd, dat wel doen. Vraag: is er ergens in otis wezen een aparte gave verborgen, een gave die onze plek in de pikorde bepaalt? Daar heb ik veel over na gedacht. Niet om wille van de filosofie maar omdat ik les geef aan de Toneelschool. En bijna al die leerlin gen willen natuurlijk naar de top. Mijn ant woord is: ja, zo'n aparte gave bestaat. Je ziet het ook in een quiz die ik presenteer. Je hebt winnaars en deelnemers die niet willen winnen. Ze weten evenveel of misschien meer dan hun tegenstanders. Maar het enige dat ze willen is: niet afgaan. Ze willen met ere ver liezen. Dat ze ook zouden kunnen winnen, komt niet in hen op. Omdat ze winnen niet beschouwen als iets dat van nature pij hen hoort. Zeker, ze winnen wel eens. Iedereen wint wel eens. Maar bij hen is winnen uit zondering en verliezen is regel: 'Die anderen zijn zoveel beter'. En in die houding zit hun nederlaag besloten. Omgekeerd kan ook. Mensen die kost wat kost niet willen verliezen. Ik schrijf van tijd tot tijd voor een bridgeblad. Dus maak ik soms bridgetoemooien van dichtbij mee met een perskaart op mijn revers. Nederlands meest gelauwerde speelster is Bep Vriend. Ik zat ooit achter haar toen ze een wedstrijd speelde tegen Tsjechië. De Tsjechische dame werd nerveus van pottenkijkers en verzocht mij heen te gaan. Bep siste: „Ze mag je niet wegsturen, je bent van de pers!" „Die dame wordt nerveus", zei ik. „Dat is in ons voor deel, zitten blijven!" Een mooi voorbeeld van winnaarsmentaliteit. Een mentaliteit die me vrouw Vriend voor de wedstrijd reserveert. Want buiten de kaarttafel is zij de lieflijkheid in persoon. Aan het toneel is het eigenlijk hetzelfde. Je hebt acteurs die de hoofdrol opeisen en ac teurs die diep in hun hart geen hoofdrol wil len spelen. Ze gedijen het beste in de scli van anderen. Natuurlijk zijn die anderó goede acteurs. Je handhaaft je niet op hl voorste plan zonder talent. Maar die aiii beschouwen een hoofdrol als bijna van sprekend. Ergens in de wieg hebben ze d vriendschap gesloten met de schijnwerj. vergeet nooit een televisiescène waarin j Millecam, net van de Toneelschool, in e braakpand moest knokken met een aati jonge collega 's. Je ziet hoe Sylvia om zicM heen slaat. Niet alleen omdat de rol het\ maar ook om goed in beeld te blijven. A cam was een groot talent, geen misversl daarover, maar het was die instelling d verschil maakte. Een instelling die eiger los van haar talent stond. Of die aan dt lent leek toegevoegd. Een instelling waardoor sommigen een worden. Of schaaktoernooien winnen e lerwedstrijden, bridgekampioenschapp televisiequizzen. En anderen niet. |er

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2