El NDEJ AARSBIJ LAGE t i „Ik heb voor een spectaculaire foto gekozen, van het Nederlands kampioenschap kitesurfen in Noordwijk. Een opname waar je ook een beetje over moet nadenken omdat je niet direct ziet wat er gebeurt. De combinatie van zee en wind doet mijn hart altijd sneller kloppen." Dick Hogewoning Mark Lamers „Zomaar een kiekje, maar je blijft ernaar kijken. Zeven uur 's ochtends is heel vroeg voor een opdracht op het Katwijkse strand, maar als je dit ziet liggen dan werkt je fantasie wel weer. Man vermist?" Frans Roomer „Terug in de tijd: een gewone zaterdagmorgen. Een brug aan het Steenschuur, een fietser in de mist. De combinatie maakt Leiden gewoon nostalgisch mooi." „Deze foto maakte ik in januari van dit jaar. Ik was op de terugweg van een opdracht in Wassenaar, toen ik tegen zonsondergang mistflarden over de Papenwegsepolder zag hangen. Ik werd getroffen door de lichtval op de mist en probeerde die zo snel mogelijk te fotograferen. Binnen vijf minuten was het beeld verdwenen. Zulke foto's laten zien hoe bijzonder de eigen omgeving kan zijn." i ":l*g Taco van der Eb „Er was mij gevraagd in de Dorps straat van Warmond een foto te maken van een huis dat er niet meer stond. Dus eigenlijk een foto van niets. Ik kan op zo'n moment erg genieten van de toevallighe den die zich voordoen: de kat die op de voorgrond langsspurt, waar door het beeld diepte krijgt. Op de kat schijnt een heel zacht licht, waardoor het lijkt alsof die los komt van de achtergrond. Ik vind het resultaat een beetje mystiek, desolaat en spannend. Dan denk ik: toch een leuke foto van niets," Een jaar in oude foto's, oud nieuws, oude krantenkoppen en oud zeer: dat levert uiteindelijk toch weer een nieuwe bijlage op. In dit eindejaarskatern kijken we volgens een vast stramien terug op 2002. In de rubriek 'Oud Nieuw' zetten we verleden en toekomst tegenover elkaar, in 'Oud Zeer' mag iemand met verbittering terugkijken op een persoonlijk ongerief en in 'Oud Nieuws' laten steeds vijf personen hun licht schijnen over een kwestie uit het voorbije jaar. En ten slotte is er onder de kop 'Oude kranten' de jaarlijkse nieuwskalender. Op deze pagina beginnen we onze terugblik met 'Oude foto's': de fotografen van het Leidsch Dagblad kozen 'hun' foto van het afgelopen jaar en geven een toelichting op die keuze. „Ik heb voor deze foto geko zen vanwege de nieuwswaar de op dat moment en het feit dat deze foto goed de gevoe lens weergeeft van een groot deel van de Nederlandse be volking. Ik heb een plek ge zocht, ergens langs de route waar de rouwstoet van Pim Fortuyn zou langskomen. De ze foto is genomen op het via duct over de A4 bij Zoeter- woude. Toen ik aankwam stonden er al vijftig mensen op de stoet te wachten. Het werd steeds drukker. Veel mensen parkeerden hun auto midden op de weg. Opeens kwam de man met de rode au to aanrijden, maar het was te druk voor hem om de stoet te zien want er stonden toen al ongeveer 200 mensen te wachten. Deze man was hevig geëmotioneerd en hij was niet van plan om iets te missen van het geheel. Toen is hij maar boven op zijn auto ge klommen en bracht op het moment dat de stoet passeer de de 'At your service'-groet aan Pim Fortuyn. Veel men sen klapten in hun handen of gooiden bloemen van het via duct. Ik heb dat als een on Nederlands tafereel ervaren. Zeer indrukwekkend." 7 V -4 jfff Henk Bouwman Hielco Kuipers Eric Taal „De omstandigheden voor deze opnamen waren erg moeilijk: een kerkhof in Katwijk aan den Rijn op Allerzielen, mensen met hun verdriet. Hoe kun je de sfeer weergeven zonder inbreuk te maken op hun gevoelens? Ik besloot een lange sluitertijd te gebruiken (nietteflitsen) en een laag standpunt in te nemen. Hierdoor kon ik de kaars, het kruis en (vaag) mensen in beeld krijgen, waardoor ik de juiste sfeer kon oproepen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 29