Gretha en Jenita blijven gewoon zussen Oberstdorf opent met kunstsneeuw SPORT Hersman en Oonk niet in selectiewedstrijd Nys soepel naar zege Schaatssters hebben geen ruzie, maar gaan ieder hun eigen weg m f rdel gewond I ongeluk pe Janeiro - Mario Jardel is ien ongeluk in de Brazili- [e badplaats Fortaleza ge- 1 geraakt. De aanvaller van rting Lissabon is met een b wond aan het rechter- h opgenomen in een zie- huis. Over de toedracht van bngeval is nog niets bekend, (el bracht de feestdagen met tfamilie door in zijn vader- lesse-spits irtel te koop hem Vitesse-spits Didier el wil zo snel mogelijk weg. zaakwaarnemer Tom Man- heeft hem bij diverse clubs eboden. Met name vanuit land - Sunderland en Bol- Vanderers - zou er concre- langstelling voor de Franse aller zijn. De transfermarkt op 1 januari open. tebka adviseur emier Oekraïne (-Voormalig olympisch pioen polsstokhoogsprin- iergej Boebka is benoemd dviseur van premier Viktor ekovitsj van Oekraïne, ilea, de zesvoudig wereld pioen die in zijn loopbaan ereldrecords vestigde, 1 in maart in het parlement zen voor de partij Verenigd aïne. Boebka (39) gaat de lier adviseren over sociale ^stukken. =tliaan fluit inse topper I - De Italiaanse scheids- jter Pierluigi Collina fluit op jnuari de topper in de Fran- fcetbalcompetitie tussen hpique Lyon en Olympique atjieille. Collina is benaderd Leijat de Franse voetbalbond ieefhaar eigen scheidsrechters ie periode een trainingssta- ict% Biarritz houdt. isnich in staat _n beschuldiging ^en - De Engelse voetbal- heeft Chelsea-doelman Bosnich officieel in staat leschuldiging gesteld voor diskrediet brengen van letbalsport en het overtre- 'an de dopingwetgeving. jrg(0-jarige Bosnich werd in kmber betrapt op het ge- van cocaïne. Bosnich was zijn club al voorlopig ge- imbi kvai [zijn cli misjev naar irlux-ploeg ésel - De Rus Dmitri Konis- r jjdt komend jaar voor de jsche wielerploeg Marlux. fsjev bereikte overeenstem- r| met de grote man achter Toeg, Noel Demeulenaere. jsjev fietste de afgelopen keizoenen voor het Itali- e Fassa Bortolo. itlon in stadion n Schalke 04 enkirchen De grasmat «de Duitse Bundesligaclub ^tlke 04 is voor even bedekt (een grote lading sneeuw. Haag wordt er in het stadion biatlonrace gehouden op ^68 meter lange skibaan, s de eerste keer dat er een bnwedstrijd op een voet lid plaatsvindt. BN haalt udai terug I Haag - De Bob en Slee I Nederland (BSBN) kan in teede helft van het seizoen euw een beroep doen op fld Czudai. De Duitse h, die in 1994 in Lilleham- Dlympisch goud veroverde I viermansbob, bereidde ft dit jaar de Nederlandse wen voor op de Olympi- (Spelen. tiek Hewitt II Rusedski H - De Australische tennis- leyton Hewitt heeft kritiek b afzegging van Greg fdski voor het Daviscup- |tussen Australië en Groot- annië op 7 februari in Syd- |De Brit besloot in een g stadium wegens een blessure te bedanken, zo- let team tijdig een vervan- ian zoeken. Hewitt kan wei- legrip opbrengen voor de ssing. BADMINTON lagen. Copenhagen Masters. n, groep 1: Pi Hong Yan (Fra) - Meulen- led) 11-38-11 11-1. 2 Audina (Ned) - Jun Jae Youn (Kor) [-5. BASKETBAL h Basketbal Week. Mogi Valtra (Bra) - SBA All Stars (VSt) (34-34). Toeschouwers. 3607 (uitver- 1 EBBC Den Bosch 1-2 (80-71), 2. HOC 191 zaterdag 28 DECEMBER 2002 door Mariëlle Verstegen heerenveen/anp - Martin Hers- door hem voor de duur van vier rouveen - Met echte boter krijg je ze weer aan tafel. Wie kan zich de reclamecampagne met onder meer Frank Rijkaard en Rudi Vol ler niet herinneren? Een goeie ook voor Gretha Smit en Jenita Huizebosch. Tenminste, dat wordt zo links en rechts gedacht. Maar de zusjes kunnen nog ge woon samen aan tafel. De boerderij van de familie Smit is in mist gehuld. Verder ligt al les er precies zo bij als een jaar geleden. Dezelfde blauwe over alls wapperen aan de waslijn. Alleen op de plek waar eerder een Opel Corsa stond, staat nu een grote VW Golf stationwa gen. Met olympische ringen aan de zijkant. Binnen in de keuken pruttelt de koffie. Pa Smit komt dadelijk voor zijn koffiepauze. Zo op het eerste oog lijkt er niet veel veranderd in het leven van de familie Smit. Gretha weet be ter. Voor haar is er heel veel an ders geworden. Ruim een jaar geleden ging de Rouveense nog iedere dag naar haar werk, een bloemist in Staphorst. In de zo mer skeeleren, 's winters schaat sen. Soms verlangt ze wel eens terug naar die tijd. „Vooral omdat ik toen niet zoveel gezeur aan mijn hoofd had. Het is heel mooi dat je nu alleen maar met schaatsen bezig kan zijn, maar er komt zo veel meer bij kijken. Je hebt meer verplichtingen, iedereen wil wat van je. En ik snap wel dat die dingen erbij horen, maar van mij hoeft dat allemaal niet zo." Ze neemt binnenkort ook maar een ander telefoonnummer. Want iedereen lijkt het mobiele nummer van Gretha Smit te kennen. Zeker deze periode wordt er veel gebeld, stromen de verzoeken voor interviews binnen. Ze was genomineerd voor sportvrouw van het jaar. Een eer, ook voor Gretha. Maar eigenlijk zit ze daar niet op te wachten. .Achteraf vond ik het wel leuk. Maar er zijn zoveel van die dingen die je er nu bij moet doen. En ik ben daar het type niet voor. Ik doe het liefst waar ik zelf zin in heb. Zus Jenita Huizebosch heeft het wat dat betreft een stuk rustiger. Kan zich volledig op het schaat sen storten. Voor haar (nog) geen gala's en nominaties. Zij heeft het hele jaar keihard ge traind. Om zich een weg terug te schaatsen naar het oude niveau. En ze is weer een beetje terug op het oude niveau. „Conditio neel is het wel goed. Maar het is ook moeilijk om je te verbete- Jenita won afgelopen donderdag le dag met schaatsen bezig, je rijdt op topijs. Ik dacht ook: Weer een jaar marathons rijden is leuk, maar ik wilde iets nieuws." De zusjes gingen op zoek naar een sponsor. Erik Huizebosch deed dat voor ze en vond DSB. Jenita vond het oké, Gretha niet. Zij had er geen goed gevoel bij. Mede omdat trainer Ingrid Paul niet mee mocht. Een paar hefti ge gesprekken later ging ieder zijn weg. Jenita tekende bij DSB, Gretha zocht een nieuwe spon sor. Gretha: „Natuurlijk is er wat gebeurd, maar het wordt vaak zo opgeklopt Dat je zusjes bent, betekent niet dat je ook je hele i nationale marathontitel op kunsti leven dezelfde kant opgaat. Ik heb gewoon andere ideeën dan Jenita over bepaalde dingen. Nou, dat kan." Jenita: „We trainden ook al een hele tijd niet meer samen. Sinds ik uit huis ben, was dat al veran derd. Maar we zien elkaar vaak genoeg, bij wedstrijden of thuis, net als eerder. Zoveel is er niet veranderd. Ja, we rijden allebei met andere letters op het schaatspak." Een blik in de toekomst Het zou zomaar kunnen, bij een World Cup of NK. Jenita in baan 1, zus Gretha ernaast „Dat is mis schien wel raar, dat je tegen el kaar moet rijden. Maar daar Foto: ANP/Vincent Jannink maak ik me niet druk om. Van Gretha kun je best verliezen en het is meer een race tegen de klok dan dat je tegen elkaar rijdt", vindt Jenita. Gretha: „We hebben wel vaker tegen elkaar gereden in marathons als we sa men weg waren. Dan hebben we er ook altijd om gesprint. Dan zeg je ook niet: Hier win jij maar, want je bent m'n zus. En je bent ook met je eigen wed strijd bezig, de tijd telt." Snelle tijden rijden. Dat willen ze alle bei. Dat wil iedere sporter. „En ik hoop ook dat Gretha goed rijdt. Natuurlijk wil je dat je zus jes het ook goed doen. Het is en blijft je zussie." Zonder Scandinaviërs geen Vierschansentournee oberstdorf/gpd - De Vierschan sentournee begint dit weekein de in Oberstdorf aan zijn 51e editie. Maar als douaniers en Noren een beetje lastiger had den gedaan was er in 1953 na de eerste keer misschien al een ein de aan gekomen. Internationaal lag het schans springen na de Tweede Wereld oorlog op zijn gat. De oorlogsja ren hadden de sport verscheurd. Na afloop van een vriendschap pelijk treffen op 1 december 1951 bedachten drie Oostenrijk se skiverenigingen uit Inns bruck, Bischofshofen en Kitzbü- hel daarom dat er een nieuwe impuls moest komen. Bij het skispringen in Bergisl eerder dat jaar was al aange toond dat een wedstrijd pas een wedstrijd was, als er Scandinavi sche wereldtoppers ingevlogen zouden worden. Aangezien tic kets voor die tijd schandalig duur waren, zagen de Oostenrij kers 'geen andere oplossing' dan een tournee te organiseren. Het moest immers wel rendabel blijven. De meest vooraanstaande ski springclubs in de Alpenlanden mochten de organisatie op zich nemen, bedachten ze. Behalve Bischofshofen en Innsbruck werd daar ook het Zuid-Duitse Garmisch-Partenkirchen toe ge rekend. Om een evenwicht te Mogi Valtra 1-2 (82-77). 3. SBA All Stars 2-0 (147-163). Poule Y: Ricoh Astronauts - USBL All Stars (VSt) 72-53 (33-27). Toeschouwers: 3607 (uitverkocht) Topscorers Astronauts: Spinks 19 (13 rebounds). Ridl 12, Tomel|ak 11, Mc- Guthrie 11, USBL Edwards 18, Montgomery 13. Gittens 10 (12 reb Stand: 1 Racing Basket Antwerpen 1-2 (97-80), 2 Ricoh As tronauts 2-2 152-150), 3. USBL All Stars 1- 0(53-72). HANDBAL Limburgse Handbal Dagen. hebben in Oostenrijkse en Duit se wedstrijden besloten die drie dat er nog een vierde, Duitse or ganisator bij moest komen. Ze waren het meest gecharmeerd van Oberstdorf. Op 14 december 1952 bezegel den de vier verenigingen hun samenwerking voor de eerste Vierschansentournee. Oberst dorf opent dit weekend, zoals gebruikelijk, de tournee. Van daag is de kwalificatie, morgen het hoofdtoernooi. De allereerste keer, in 1953, had overigens Garmisch-Partenkir chen de ouverture, traditioneel op nieuwjaarsdag. Behalve de beste Duitse en Oostenrijkse skispringers klommen ook vier Zweden, drie Noren, drie Zwit sers en vijf Slovenen de schans. Met de Scandinaviërs erbij kre gen de wedstrijden meer allure, zo bewezen de Noren. Elk won nen ze er één: Doelplads in Gar- misch, Krocken in Oberstdorf en Naes in Bischofshofen. De Oos tenrijker Bradl, winnaar in Inns bruck, was echter overall de beste. Bijna was er vroegtijdig een ein de gekomen aan de Vierschan sentournee. De Zweden - zo noodzakelijk voor de internatio nale allure - mochten Oostenrijk niet in, omdat ze niet over de benodigde visa beschikten. Maar omdat de hoogstgeplaats- te douanier een fervent liefheb ber was van het schansspringen, mochten ze toch nog door. En dan de Noorse supersterren. Zij beklaagden zich over het ver schil in behandeling tussen hen en de Zweden. Die hadden tele foons op hun hotelkamer en de Noren niet. Ze dreigden zelfs niet te springen. Uit de extreem hoge rekeningen van enkele ja ren later bleek wel waarom ze in 1953 zo lastig deden. De laatste jaren stellen de Scan dinaviërs weinig meer voor in het schansspringen. Voor de duidelijkheid: Finland is geen Scandinavisch land. In 1989 was Boklöv de laatste Zweed die tij dens de Vierschansentournee won (Innsbruck). En Bredesen deed dat in 1994 voor Noorwe gen (Garmisch-Partenkirchen en Bischofshofen). Tegenwoor dig vormen Japan en Polen sa men met Duitsland, Oostenrijk en Finland de top. Maar, er is een nieuwe Noorse ster opgestaan: Sigurd Pettersen. De 22-jarige springer was twee weken geleden in Trondheim de eerste Noor sinds Bredesen in 1998 die een World Cup won. Hij staat vierde op de ranglijst en zou het topfavorieten als Hannawald (Dui), Höllwarth (Oos) en Ahonen (Fin) weieens lastig kunnen maken in Oberst dorf. SPORTUITSLAGEN Poule A: Tatabanya Carbonex KC (Hon) - HK Drammen (Noo) 30-30, Team Helsmge (Den) - Sittardia (Ned) 37-33. Poule 8: Wealer/V en L (Ned) - Stjarnan (IJs) 28-23, Lovcen Osiguran- je Cetinje (Joe) - Direkt Mail/BFC (Ned) 33-22 PAARDENSPORT Mechelen. CSI-W/CDI-W. Land Rover Masters, na vierde barrage: 1 Lu- do Philippaerts (Bel) Vereist Quebec 0-45,48. 2. Wylde (VSt) Mania Jolly 4-51,58, 3 Mer- schformann (Dui) Collin 8-48,85, 4 Bourdy (Fra) Golfinger Gerbreaux 8-52,40, 5. Gerco Schröder (Ned) Eurocommerce Monaco 8- 55,86. Dressuur, Grand Prix: 1. Van Grunsven (Ned) Gestion Krack C 70,80 procent, 2. Ramseier (Zwi) Rali Baba 69.40, 3. Marlies van Baaien (Ned) Idocus 68,12, 4. Falandt (Ned) Jarwo 67,84, 5. Schellekens-Bartels (Ned) Gestion Janssen 66,40, 6. Cappellmann-Lutkemeier (Dui) Amando 66,04 PRIJSVRAGEN Lucky Day 2982, d.d. 27.12.2002 1.8 25.27.28 34.37.38 46.47.8.53 54.62.67.68,72.78.79.80 Onder voorbehoud van typefouten man en Frouke Oonk hebben zich afgemeld voor de selectie wedstrijden van dit weekeinde in Thialf, waar startbewijzen voor de WK sprint te verdienen zijn. Hersman, die afgelopen weekeinde bij het NK allround in Assen uitviel, is nog niet vol doende hersteld van een rug blessure. Oonk heeft griep. Aangezien de commissie top sport van de schaatsbond KNSB al vijf schaatsers heeft aangewe zen voor het toernooi, zijn er nog drie van de acht startplaat sen te vergeven. Bij de mannen komt er uit de wedstrijden in Heerenveen nog één deelnemer bij het trio Gerard van Velde, Jan Bos en Erben Wennemars. Bij de vrouwen voegen zich nog twee schaatssters bij Marianne Timmer en Andrea Nuyt. Schaatser Ralf van der Rijst wordt volgend weekeinde tij dens het EK allround in Heeren veen bijgestaan door zijn priva- coach Wim den Eisen. De KNSB heeft die mogelijkheid gecreëerd dagen op te nemen in de bege leidingsstaf van de nationale schaatsbond. Wim den Eisen moet, als coach uit het schaatsgewest Zuid-Hol land, strikt genomen zijn pupil tijdens internationale wedstrij den overdragen aan een van de coaches van de merkenteams. Van der Rijst, zondag verrassend vierde op het NK allround, hield er al rekening mee dat hij zou worden begeleid door Jac Orie van de voormalige SpaarSelect- ploeg. Van der Rijst heeft zich tot vol gende week donderdag aange sloten bij de DPA-ploeg van Ids Postma en Gretha Smit. Ingrid Paul leidt de trainingen van de 25-jarige allrounder uit Woer den omdat Wim den Eisen in het buitenland op vakantie is. De Zoeterwoudse schaatstrainer breekt zijn vakantie eerder af om op het EK allround, dat vrij dag 3 januari begint, aanwezig te zijn. Gretha zit stuk na haar wereldbek ren. Dat trainen is niet moeilijk, maar om zo het trainen dat je ook echt beter wordt wel." Dat is de situatie nu. Even weer terug naar het begin, vorig jaar deze tijd. De beelden zitten nog vers in het geheugen, het meisje in het zwarte Nefit-pak verraste iedereen door zich met een Ne derlands record op de 5000 me ter te kwalificeren voor de Olympische Spelen. „Het werd altijd zo gebracht alsof ik hele maal uit het niets kwam. Het bloemenmeisje rijdt even een record. Maar dat was natuurlijk niet zo. Ik heb jarenlang hard getraind. Anders kan het toch niet." rstrijd in Heerenveen. Rechts Ingrid Gretha vroeg Jenita mee naar de Olympische Spelen in Salt Lake City. Ze vond het prettig, een vertrouwd iemand om haar heen. En samen konden ze ook nog mooi trainen. Het hoogte punt? Tuurlijk, de zilveren race op de vijf kilometer. „Wat er al lemaal gebeurt in een paar mi nuten tijd, dat heb je zelf dan helemaal nog niet zo door", blikt Gretha terug. Jenita kan zich de hele race nog precies herinneren. „Ik was zo machtig zenuwachtig langs de kant. Ongelooflijk. Ik dacht ook: Als ik daar zou staan bij de start, dan zak ik helemaal in elkaar. Gretha reed van die snelle rond- Paul. Foto: ANP/Juan Vrijdag jes en Gerard Kemkers maar knikken naar mij. Zo van: Dit komt goed. Ik dacht: Man, hoe weet-ie dat nou?" Maar het kwam goed, Gretha won de zilveren medaille. „Nee, die hangt niet aan de muur. In een kluis? Ach, nee, wat moet ie mand daar nou mee? Dat ding ligt ergens op zolder." De herin neringen zijn mooier dan het metaal. Lang nadenken na de Winter spelen hoefde het duo niet. Gre tha wilde verder in de lange- baan. Ook Jenita wilde de over stap maken: „Ik had constant mee getraind daar en dat was zo mooi om te doen. Je bent de he- men, concentreerde Groenen- daal zich op de strijd om de tweede plaats. Samen met Tom Vannoppen, Mario de Clercq, Peter van Santvliet en - later - Bart Wellens. Halverwege de wedstrijd kwam hij voor de tweede keer in aanvaring met een toeschouwer. „Iemand die de andere kant op keek, botste met zijn hoofd tegen het mijne. Het zal geen opzet geweest zijn, maar ik was wel even van de wereld. Een ronde lang heb ik met hoofdpijn gereden." Daarna herstelde hij de rangor de alsnog. De Clercq viel ver te rug. Wellens moest passen en in de laatste ronde reed Groenen- daal weg bij Vannoppen. De schans in Oberstdorf is bedekt met kunstsneeuw. De hellingen zijn groen. Foto: AP/Jan Pitman WIELRENNEN Loenhout. Azencross. 1 Nijs (Bel) 1.01.33. 2 Groenendaal (Ned) 0.51. 3. Vannoppen (Bel) 1.11,4. Wellens (Bel) 1.37. 5 Van Santvliet (Bel) 1.55, 6. De Clercq (Bel) 2.24. 9 De Knegt 2.57, 15. Nijland 7 04, 21 Van den Bergh op 1 ronde. 25. Bronkhorst. ZEILEN Palamos. Christmas Race. Stand na 3 races. Laser: 1. Postma (Ned) 5 punten, 2. Pruvot (Fra) 7, 3. De Haas (Ned) 12, 4. Bon 12. 8 Sietzema 13, 9. Peeters 15 49'er: 1 Martine z/Fernandez (Spa) 3, 2 Joyeux/Moreau (Fra) 12, 3 Panagiotidhis'Panagiotidhis (Gri) 13,4 Lantermans/Nieuwenhuis 13. Europa 1. Niemann (Dui) 6, 2. Garriga (Spa) 7.3 Petzke (Dui) 8.7. Bes 22. Finn: 1. Van Muyden (Ned) 6, 2. Trujillo Villar (Spa) 7, 3 Florent (Fra) 8, 4 Zielhuis 9. 7 Willems 20. 470. mannen: 1. Bartasievitsj/Petrovitsj (WRu) 7. 2 Leboucher/Garos (Fra) 8, 3 Fernandez- /Belzunce (Spa) 12, 9 Peeters/Bakker 27. loenhout/gpd - Alleen de azen winnen in Loenhout. Sven Nys is zo'n grote. In het slijk van het Vlaamse grensdorpje reed hij onbedreigd naar de zege. De cy- clocrosser uit Baal bleef zijn Ra- bo-ploeggenoot Richard Groe nendaal bijna een minuut voor. De rest volgde op nog veel gro tere achterstand. „De conditie is al weken prima, maar waarom het de ene dag wel lukt en de andere totaal niet, kan ik niet verklaren. Als ik het wist, zou ik ze allemaal win nen", sprak de man die de dag ervoor in Mechelen nog een mi nuut had moeten toegeven op winnaar Groenendaal. Nadat Nys pijlsnel een beslis sende voorsprong had geno-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23