De snipperdag van Fritz en Tommy SPORT Met de caddie heb je een soort verkering' Vergeten WK? ZZ S2 Engelse en Duitse militairen voetbalden tussen de loopgraven ZATERDAG 28 DECEMBER 2002 raanzin van de oorlog is zelden zo pak- aangetoond als op 25 december 1914. De je Wereldoorlog had aan de diverse fron- |l honderdduizenden het leven gekost, top eerste kerstdag kropen op tal van sen in Vlaanderen Britten en Duitsers uit oopgraven om elkaar te ontmoeten in andsland. Er werd gezongen, gedronken >edsel en souvenirs uitgewisseld. En er gevoetbald. 'Fritz tegen Tommy'. Het bi- verhaal over een oorlog die een snipper- lam. decembermaand van 1914 waren de ende partijen in de Eerste Wereldoor- ast komen te zitten. Het front strekte in het westen uit van Vlaanderen via krijk tot aan de Zwitserse grens. Aan kanten groef men zich in, zo ontston- rilometers lange loopgraven, met aan ie zijde Duitsers en aan de andere kant ;n, Fransen en Britten. Het landschap n de loop der jaren een ware hel wor- net als ingrediënten: bommen, grana- :ogels, prikkeldraad, ratten, muizen, n, vlooien, vuil, modder en nog eens der en de dood als dagelijkse gebeurte- ortom een kunstwerk van de duivel, een betrokkene het beschreef, ten de combattanten in de loopgraven I iemandsland', op sommige plaatsen groter dan een voetbalveld en zelfs dat :ens. Op gezette tijden werden soldaten door stompzinnige generaals doorheen om terreinwinst te boeken. Veran- 1 aan de situatie deed dat nauwelijks LVat de ene dag veroverd werd, moest idere dag weer worden prijsgegeven, costte het steeds duizenden het leven. :n en Fransen waren heftig gebeten op uitsers, want die stonden op hun igebied. Daar waar Britten tegenover »ers lagen waren de emoties minder L Zij bevonden zich in een vreemd land fe gewone Britse soldaat had geen uitge- ken bittere gevoelens jegens zijn Duitse ga, behalve dan dat hij hun geschut joekte. annenbaum n december 1914 kregen de mannen in (opgraven ijzige regenbuien te verwer- die het leven nog verder vergalden. Het jdeel was dat ze troepenbewegingen iel onmogelijk maakten. Het bleef bij op lid schieten. In de tweede helft van de nd begon het licht te sneeuwen. Op tal blaatsen waar Duitsers en Britten op el- jstuitten, stopten de schietpartijen vrij pt op de avond voor Kerstmis. Aan ■e kant werd begonnen met het zingen llerlei liederen, van 'O Tannenbaum" (ie Wacht am Rhein'. En er werden, de verbaasde ogen van de Britten. Domen met lichtjes pal voor de loop- n neergezet. Daar waar de soldaten en schreeuwafstand van elkaar lagen, tn de Duitsers 'you no shoot, we no it', 'you no fight, we no fight' en 'no shoot tonight, sing tonight'. Na enige aarze ling, de reaches waren niet overal hetzelfde, gooiden de Britten er ook maar het nodige gezang tegenaan, van 'Silent Night' tot 'Auld Lang Syne'. Het initiatief om elkaar te ontmoeten ging vooral van de Duitsers uit. Bewaard is geble ven het relaas hoe het toeging bij het tweede Bedfordshires regiment. Een jonge Duitse officier verliet de loopgraaf en vroeg de Brit ten aan de andere kant of een van hun offi cieren hem halverwege wilde ontmoeten. „Ik ben alleen en ongewapend". De Britten aarzelden. Was dit niet een valstrik? De Duitser was al bijna halverwege en riep: „Heren, ik wacht". Toen besloot ook een Britse officier het er op te wagen. Ze schud den elkaar de hand en een ogenblik later stond niemandsland vol soldaten van beide partijen, die elkaar 'a happy christmas' wensten. Er werd gezongen, gedronken en er werden sigaretten en chocolade uitgewis seld. In één sector rolden de Duitsers zelfs twee vaten bier naar de Engelse linie. De wapenstilstand met Kerstmis was het werk van gewone militairen, commandan ten ter plaatse sloten er de ogen voor, de hogere officieren en zeker de generaals wa ren razend: verbroedering met de vijand, is er nog iets ergers te bedenken? Maar toen zij ingrepen was Kerstmis al weer voorbij. Opgevulde hoed Op tal van plaatsen aan het front werd op de avond voor Kerstmis besloten de volgen de dag tegen elkaar te gaan voetballen. Het klinkt bijna ongelooflijk, maar dit verhaal is ontleend aan het recent verschenen boek Silent Night, The story of the World War I Christmas Truce van Stanley Weintraub, emeritus hoogleraar aan de Pennsylvania State University. Hij baseert zich op brieven die militairen naar huis stuurden, op talloze dagboeken, op memoires, op verslagen van oorlogscorrespondenten en op officiële do cumenten. Het hoofdstuk Bronnen in zijn boek beslaat maar liefst zeventien pagina's. Voetballen tussen de loopgraven in nie mandsland. Tommy tegen Fritz, want zo werden ze genoemd in het dagelijkse spraakgebmik. Niet overal was het omge ploegde veld daar geschikt voor, dan speel de men soms achter de linies. Vlak voor Kerstmis was het gaan vriezen zodat de modderige ondergrond vrij hard was gewor den. Je vraagt je af hoe men aan het front aan een voetbal kwam. Britse regimenten namen die vaak mee om in hun vrije tijd te gebruiken. Waar een bal ontbrak werd ge speeld met een opgevulde hoed of zak. Pet ten deden dienst als doelpalen. In het gebied van leper speelden The Argyll and Sutherland Highlanders tegen Pruissen en Hannoverianen. De wedstrijd eindigde in een gelijkspel. De Duitsers zagen nu met ei gen ogen wat ze al bij geruchte hadden ge hoord: dat de Schotten onder hun kilt niets droegen. Een medisch korps van de Britten kwam in zijn sector uit tegen militairen uit Saksen en verloor met 3-2. Weintraub geeft nog enkele uitslagen, de meeste keren in Fritz' voordeel, maar dat kan ons, negentig jaar ervaring later, niet echt verbazen Lang niet overal ging het met elf tegen elf, soms speelden hele hordes tegen elkaar. Er nie Williams van het eerste Cheshire regi ment meldde dat ze bezig waren met de Duitsers pudding voor worst te ruilen toen er opeens een bal in niemandsland rolde. „Waar hij vandaan kwam, ik weet het niet, waarschijnlijk van hun kant. Er werden snel een paar doelen gemaakt en we gingen met ze allen achter de bal aan. Ik denk dat er wel een paar honderd man aan meedeed. Ieder een vermaakte zich kostelijk. Er was geen scheidsrechter, maar er deed zich geen en kel incident voor. Alleen gingen die zware schoenen als lood wegen en dat gold ook voor de bal". Hoe krankzinnig de situatie was, bleek uit een andere mededeling van Williams: „Ter wijl wij aan het voetballen waren, vochten op hooguit zevenhonderd meter links van ons Fransen en Duitsers op leven en dood met elkaar". Bij een wedstrijd tussen het Wessex regi ment en een Saksisch legeronderdeel was wel een scheidsrechter aanwezig, een Britse legerpredikant. Een Engelse ooggetuige: „Toen we eens op een nachtelijke patrouille door niemandsland kropen leek het ons wel tien kilometer lang te zijn. In werkelijkheid zagen we nu dat het niet groter was dan twee voetbalvelden. Wij zorgden voor de bal en maakten doelen van de stokken van brancards. Dominee Jolly trad op als scheidsrechter, maar die toonde wat te veel christelijke naastenliefde. Hij keurde het winnende doelpunt van de Duitse linksbui ten goed, hoewel die mijlen buitenspel stond, wat hij na het eindsignaal ook direct toegaf'. Opmerkelijk is dat Weinstaub nergens is gestuit op ernstige ongeregeldheden bij het voetballen. Gewone mensen Niet overal ging het idyllisch toe. Er waren ook plaatsen waar de manschappen graag tegen elkaar wilden spelen, maar comman danten dreigden hun eigen soldaten neer te schieten als ze met de vijand zouden pacte ren. Want een van de dingen die er uit het voetballen en de gezamelijke drank- en zangpartijen naar voren kwamen was dat men wederzijds merkte met gewone men sen van doen te hebben en niet met de monsters en barbaren die de propaganda van hen hadden gemaakt. Dat paste niet in het ooriogsdenken van hoge officieren en politici. De wapenstilstand met Kerstmis 1914 kon zeker niet overal worden doorgevoerd. Soms mislukte het simpelweg omdat de ar tillerie er anders over dacht dan de man schappen te velde. En de wapenstilstand werd hier en daar ook gebruikt om bij elkaar te spioneren. Pogingen om op tweede kerstdag weer te voetballen als de dag ervoor mislukten gro tendeels. Van hogerhand werd bepaald dat het afgelopen moest zijn met dat gedoe. Er De impressie van een Britse tekenaar van het begin van de kerstvrede op de avond van 24 december 1914, zoals die verscheen in de London Il lustrated News. Een Duitse militair (met kerstboompje) ontmoet zijn Engelse collega's bij prikkeldraadversperring. Archieffoto moest weer oorlog worden gevoerd, al kwam het daar door het slechte weer niet daadwerkelijk van. Op nogal wat plaatsen ontstond aan beide zijden onwil om het krijgsbedrijf te hervatten. Een officier van een Saksische compagnie deelde zijn Engel se collega tijdens een korte ontmoeting in niemandsland mee dat op last van zijn kolo nel het schieten weer moest beginnen 'so wam the men to keep down, please'. Bij een compagnie van het 19de Saksische legerkorps brak bijna muiterij uit toen de order werd gegeven om de oorlog te hervat ten. „Dat kunnen we niet doen, het zijn pri ma kerels daar", was hun antwoord op het bevel. De zaak liep zo hoog op dat officieren dreigden 'te schieten en niet op de vijand'. Toen schoten de onwilligen dan maar naar de overkant, maar wel, ter waarschuwing, langdurig in de lucht. Elders werd via bor den met teksten gewaarschuwd dat de oor log zou worden hervat. Op tal van plaatsen werden troepen die men niet meer volledig betrouwbaar achtte, tijdelijk vervangen of overgeplaatst. De Britse generaal sir Horace Smith-Dorrien gaf in een legerorder nog eens duidelijk aan dat het weer 'business as usual' moest zijn: „Ik heb strikte orders uitgevaardigd dat er geen enkel vriendelijk contact mag zijn tus sen de troepen te velde. Om deze oorlog snel te beeindigen moeten we de vechtlust op een hoog peil houden en alles ontmoedi gen wat het tegendeel in de hand werkt. Ik wil dat mij bijzonderheden worden gerap porteerd over officieren en onderdelen die aan de kerstontmoetingen hebben meege daan met het oog op disciplinaire maatrege len". De Eerste Wereldoorlog zou nog vier jaar voortduren. Een hele generatie ging er in ten onder. Naar schatting negen miljoen mannen in uniform vonden de dood aan het oostelijk en westelijk front, ruim 21 mil joen werden gewond. Het voetballen met Kerstmis 1914 was een klein, hulpeloos teken hoe absurd het hele oorlogsbedrijf eigenlijk was. Ruud Paauw feber aast op die ene zege om door te dringen tot de top van de golfwereld Henri van der Steen iNSWAARD - Menig opper- ige sportliefhebber vindt ■en loser: elke zondag be llij als leider van het klasse- aan de laatste dag om dan gewoon 33ste te worden, is jerhaal. Het is kletskoek. Jr Maarten Lafeber (28) le in 2002 in zijn rol als itiële topspeler en pres- feitelijk wonderbaarlijk bmgeving was het afgelo- iaar extreem positief. Nogal es. Lafeber veranderde ri- £us van swing. „Dat ging feertien, vijftien maanden In naar verwachting. Als je Ing verandert, krijg je gega- berd een terugslag, pas na kun je weer twèe stap- rooruit zetten. Ik dacht dus hoeilijk jaar te krijgen, j het is goed gegaan, al is iving nog steeds niet com- bel, zelfs niet toen ik goed Ide. Hij moet strakker wor- met een kortere backswing, 'fe grip moet dikker." f abacadabra voor de leek, golf in de top gaat om de- ran details. Tussen winnen ït winnen zitten millime- -afeber: „Je moet leren vier 1 goed te spelen. Dit jaar is teleurgesteld gereageerd ijn derde ronde. Die was leurstellend in vergelijking Ie eerste twee dagen! Ja, als scores van de eerste twee 1 had doorgetrokken, had toernooien gewonnen, de mensen vergissen zich concurrentie. Het is geen s, waar je één tegenstander :er hebt. Met tennis kun je ïn, ondanks dat je niet speelt. Als die ander dan slecht is die dag. In het eb je 30 man achter je aan, ïn drie slagen. Dat is een j! Je kunt niemand achter- n, jij wordt achtervolgd. Maarten Lafeber: „Ze noemen me Hannibal op de tour, ik reageer soms helemaal gestoord." Foto: AP Dat is moeilijker, daar moet je mee leren omgaan." In Taiwan was hij heel dicht bij de zege. „Eén moment van con centratieverlies: een drie-putt. Ik scoorde er een bogey op het verkeerde moment. Het moet ook meezitten. En je hebt echt geen idee hoe breed de wereld top is. Paddraig Harrington was jarenlang de eeuwige nummer twee. Tot hij een keer won. Hij wint nu geregeld. Die heeft ge zegd: 'Once he leams to win, he will win a lot of tournaments.' Dat is wat als zo'n topper dat over je zegt." Lafeber staat dus op het punt zijn eerste toernooi te winnen. Maar hoe groot is vervolgens de kans dat het bij die ene zege blijft? „Ik heb te veel talent om dat te laten gebeuren." Kijk, dat is andere koek dan het voorzich tige gewauwel over wat ooit mo gelijk gebeurt. En begin dus al helemaal niet tegen Lafeber over de mogelijkheid dat hij de Ar nold Bruggink van het golf is, het eeuwige talent. „Ik ben PSV-supporter, maar Bruggink is echt een speler die alleen goed genoeg is voor Ne derland. Een jongen als Van der Vaart schopt ze er in de Cham pions League ook in, Bruggink juist niet." Lafeber is de beste van Neder land, beter dan Rolf Muntz, hoewel daar niet iedereen van overtuigd is. „Rolf Muntz had dit jaar zijn beste seizoen ooit en ik ben hem toch voorbij ge gaan. Mij zegt dat trouwens he lemaal niks. Ik wil de beste van de wereld worden, als het ware. Nee, ik heb geen relatie met Muntz. Hij heeft wat dingetjes gedaan die heel onsportief zijn." De beste van de wereld moet toch een beetje kannibaal zijn. Sukkelt de Brabander niet enigs zins met zijn imago van good guy? Zou hij niet wat John Daly- achtige trekjes moeten hebben? „Die heb ikl Ze noemen me Hannibal op de tour, ik reageer soms helemaal gestoord, schop tegen m'n tas, geef mijn caddie op zijn flikker. Nee, ik ben wild genoeg. Ik ben een hele emotio nele speler." Daar is zijn caddïe klaar mee. Vanaf september heeft hij een nieuwe, de 39-jarige Ier Gerry Byme, die er net mee wilde op houden. „Harrington adviseerde hem meteen door te gaan toen ik hem vroeg als mijn caddie." Op de tour wisselen golfers va ker van caddie dan van stokken. „Met je caddie heb je een soort verkering. Mijn vorige bleef stil staan, groeide niet mee. Op de tour worden caddies soms na twee weken alweer bedankt, dan heeft de een genoeg van de an der of andersom. Muntz heeft al vijftien caddies versleten. Ik ben niet zo wisselachtig. Een lange relatie rendeert het beste. Ik heb eens rustig rondgekeken. Ik kon dat omdat ik wist hoe ik in de markt lig." Lafeber betaalt zijn caddie goed, maar heeft ook een stevig eisen pakket. „Als ik ergens kom voor een toernooi moet mijn caddie er al zijn. Hij moet de baan in tussen kennen en alles hebben voorbereid. In de baan ben ik echt veeleisend. Mijn caddie moet ook geen domme fouten maken." Dat gebeurde dit jaar wel op de laatste hole van zijn laatste wed strijd. „Ik wilde per se een birdie maken. De laatste slag naar de green wilde ik met een ijzer-9 doen. Hij adviseerde een 8. Dat bleek een club te veel te zijn; lag ik in de bunker achter de green, weg birdie. Dan ga ik tegen hem te keer, geef ik hem op z'n flik ker. Uiteindelijk beslis ik zelf na tuurlijk met welke stok ik sla, maar bij twijfel of als je met an dere gedachten zit, luister je naar je caddie. Hij moet mij de goeie clubs geven. Bij een mis ser is het dan schelden. Ik moet mijn frustratie dan kwijt. Hij is ook de enige tegen wie ik te keer kan gaan natuurlijk, dat weet- ie." Lafeber gebruikt de toernooiloze tijden om te trainen. Dan maakt hij dagen van half acht in de ochtend tot zes uur of later in de avond. Lafeber oefent op Lake Nona in Florida, waar het Ne derlands elftal tijdens het WK van 1994 zat; een golfresort van de fijnste kwaliteit. „Mijn hart ligt toch in de Ver enigde Staten, ik wil er straks op de tour. De entourage in Ameri ka is ongelooflijk. Het prijzen geld ook. Voor komend jaar gaat het om een totaal van 225 mil joen euro. De kleinste toernooi en hebben 4 miljoen euro prij zengeld, dat zijn hier de grote toernooien. In Amerika word je slapend rijk als je 70ste eindigt", aldus Lafeber. Hij verdiende in 2002 bijna 600.000 euro. Dat geld ging in een pot waaruit de aandeelhouders werden betaald die in hem hebben geïnves teerd. Eind 2003 worden die aandeelhouders uitgekocht; vanaf dat moment is al het prij zengeld voor hemzelf. Het jaar 2002 was het jaar van het WK voetbal. Een WK dat al weer vergeten lijkt. Was het in derdaad een toernooi van niks? De Noordwijkse scheidsrech ter Wout Schaap: „Er zaten voor de arbitrage heel veel leermomenten in. Er wa ren veel situaties waarbij de scheidsrechter anders optrad dan de assistent-scheidsrech ter. Voor mij springt de wed strijd Zuid-Korea - Italië er wat dat betreft uit, toen Totti eruit werd gestuurd met tweemaal geel. Je leert daarvan. Als scheidsrechter moet je in dat soort situaties honderd procent zeker zijn van je zaak. Op voetbalgebied is er tijdens het WK niet zoveel nieuws ont staan, maar dat gebeurt de laatste jaren toch niet meer. Al le systemen zijn al bedacht of geperfectioneerd. Het voetbal wordt alleen maar sneller en fysieker, en dat maakt het werk voor scheidsrechters moeilij ker. Het is aantrekkelijk dat het vol gende WK in Europa wordt ge speeld. Dat is lekker dichtbij, dan krijg je er meer van mee." Leiderdorper Frans Sjardijn, trainer van Alkmania: „Het was leuk dat Guus Hid- dink het met Zuid-Korea zo goed deed. Maar om nu te zeg gen dat het een spectaculair toernooi was, nee. Op voetbal- technisch gebied heb ik ook weinig nieuwe dingen gezien. Dat Ronaldo zijn stempel er toch op de een of andere ma nier op kon drukken, was wel opvallend." Oud-intemational Wim Rijs- bergen, volgde het WK als analyticus in de NOS-studio's: Als voetballiefhebber hoop je altijd dat je leuke wedstrijden ziet en dat waren er misschien te weinig. Het was niet echt een WK met allemaal hoogstandjes. Ronaldo wordt in de WK-finale onderuit gehaald door de Duitser Thomas Linke. Foto: AP Topspelers van toplanden zoals Argentinië en Frankrijk lever den topprestaties bij hun clubs maar niet op het WK. Dan denk je: hoe kan dat. Het lijkt wel alsof ze zich dan niet meer kunnen opladen. En een hele boel spelers waren misschien heel erg moe, daar kan ik me ook wel wat bij voorstellen. Een denktank is nu bezig om te kij ken of er minder wedstrijden gespeeld kunnen worden, dat lijkt me ook wel goed. Rob van der Zanden uit Oegst- geest, redacteur van voetbal maandblad Johan: „Ik heb ontzettend veel geke ken, maar ik hoef geen minuut terug te zien, dat is wel alles zeggend, denk ik. Door de uit schakeling van de toplanden was het toernooi snel van zijn kwaliteit beroofd. En daardoor kreeg je te maken met kleine landen die voor verrassingen zorgden. Dat was denk ik een incident, ik denk niet dat in 2006 weer kleine landen verras send in de halve finale staan. Ik vind het gezeur dat het voet bal steeds slechter wordt. Er zijn heel veel briljante voetbal lers, het voetoal wordt steeds beter en snarer, het is hooguit zo dat landen hun tactiek aan passen. In de finale speelde Duitsland tegen een land dat ook Duits voetbal speelt, want Brazilië speelt natuurlijk allang geen sambavoetbal meer. Bra zilië is het symbool van de ver zakelijking van het voetbal." Noordwijker Mike Zonneveld, speler van NEC: „Ik denk dat het vooral komt doordat Nederland niet mee deed. En als iets voorbij is, dan is het klaar, dat is met heel veel dingen zo. En nu ben je alweer bezig met EK-kwalificaties en zó. Ik vond het een heel verras send WK. landen als Turkije en Senegal speelden leuk voetbal, en Zuid-Korea ook. Daarom vond ik het niet saai."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21