Bloedbad na explosies in Tsjetsjenië Zondag open! "mj intr Ml, D66'er Welling Leids politicus van 2002 dern/tferi! Aanslag op regeringsgebouw MMENTAAR Terugblik op 2002 Beeld Fortuyn in Tussaud's Doden bij aanval op nederzetting tj intratuin 1T.L3HET GR0EI Chipkaart tegen agressie in bus, tram en trein 'Klant is mijn keurmeester en die hoor ik niet klagen' Kom Zondag 29 december IKE AT Leidsch Dagblad nu NR. 43116 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 tnyanen zetten reedzame stap lar nieuwe tijd sderlands fonds «ft banden et al-Oaeda verslag haven rtterdam naar jna record kers zijn nieuwe apen tegen egaal vuurwerk irkwachters iveiligen het lorderpark Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 28 DECEMBER 2002 VRAGEN np moskou/afp-dpa-rtr - Een zelf moordaanslag op het gebouw van de pro-Russische regering in de Tsjetsjeense hoofdstad Groz ny heeft gisteren aan ten minste 46 mensen het leven gekost. Ze ker tachtig mensen raakten ge wond. Een onbekend aantal slachtoffers ligt nog onder het puin. Dat hebben Russische au toriteiten volgens het Russische persbureau Interfax gemeld. Twee daders reden met een vrachtwagen en jeep volgela den met springstof door de zware bewaking rond het ge bouw waarna zij de explosie ven tot ontploffing brachten. De explosies verwoestten de vier etages van het pand in het centrum van Grozny geheel. Volgens de Russische televisie werken op een gewone werk dag ongeveer 150 tot tweehon derd mensen in het getroffen gebouw. Een Tsjetsjeense rebellenleider heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. De door opstandelingen gerunde internetsite Kavkaz Center zei dat een leider die zijn naam niet noemde naar het kantoor (advertentie) ËLDTRANSPORT inveilig is Nederland? In ar waarin burgers en poli aar overschreeuwden over ;est nationale thema, kan meer verbazen. En toch is irmerend dat in een land, onveiligheid zo heftig beleefd, de avonduren in- Is ook als onveilig gelden ïldtransporten. eschouwd is het onge- dat gerespecteerde waar- sporteurs als Brink's en ;t onder druk van aanhou- zware criminaliteit heb- koeten besluiten hun geld- |orten in de avonduren te En de situatie wordt nog fcer als de reactie van het tar ministerie in ogen- r wordt genomen. Want i internationaal opereren de erin slaagt in korte tijd derland zeker tien geld- orten te overvallen, is al ig. Maar dat het OM lijd- toeziet tot politiekorpsen ondernemen, is ronduit ik. ogste man van het OM, eur-generaal De Wïjker- kondigde enkele maan- eleden aan dat justitie an voorrang zou geven ■nstige zaken. Het heette at de fietsendief geen prio- »ad om zo tijd vrij te ma- or de bestrijding van zwa- iliteiL De vraag dringt hoe zwaar criminaliteit pjn eer justitie effectief ac- erneemt. tionale criminaliteit is ationale overheden lastig rijden. En sinds het open- van de Europese binnen- t en het wegvallen van de muur is die vorm van liteit wijdvertakter en [gewelddadiger geworden, net kan niet zo zijn dat lands geldeconomie zo rijke geldtransporten al- j bij klaarlichte dag ver- kunnen worden. En het minder worden geduld situatie voortduurt door |>ptreden van justitie. Nog ap verder en Nederland cht trekken van een bana- ubliek. an der Malen A LIFE LESS ORDINARY BeoVision Avant 28732" DVD Deze BeoVision Avant DVD heeft een geïntegreerde dvd-speler. De mogelijkheid bestaat zelfs om via de ingebouwde Dolby* Digital decoder te genieten van surround sound Home Theater effect van ongeëvenaarde klasse. Leverbaar in vijf verschillende kleuren en aan te vullen met bijpassende luidsprekers. Tevens verkrijgbaar met geïntegreerde videorecorder. Tevens prachtige 'Second Life' BeoVision Avants in Leiden BANG OLUFSEN Lange Voort 11 A, Oegstgeest. Telefoon 071 519 33 33 Botermarkt 25, Leiden. Telefoon 071 512 26 69 BANG 6. OLUFSEN van de site had gebeld met de mededeling dat 'het gebouw van de bezetters was opgebla zen als gevolg van een aanslag door Tsjetsjeense martelaren'. Achmed Kadyrov, de pro-Rus sische leider van Tsjetsjenië, heeft de leider van de separa tistische opstandelingen Asian Maschadov ervan beschuldigd achter de aanslag te zitten. „Ik weet zeker dat Maschadov de organisator en opdrachtgever van deze tragedie is", zei hij. Achmed Zakajev, afgezant van Maschadov, heeft ontkend dat de Tsjetsjeense president erbij betrokken was. Voor het radio station Echo van Moskou zei hij dat de officiële Tsjetsjeense gewapende troepen geen ge bruik maken van zelfmoord commando's. Hij sprak wel van een 'geslaagde wraakactie te gen een van de best beveiligde gebouwen van Tsjetsjenië, dat de Tsjetsjenen beschouwen als een strategisch doel'. Het regeringsgebouw is een van de weinige in Grozny dat is herbouwd na de inname van de stad door Russische militai ren in 2000. Kadyrov was ten tijde van de explosies niet in Werknemers in het regeringsgebouw in Grozny komen aangeslagen naar buiten gelopen na de explosie. Foto: AP het gebouw. Tsjetsjeense sepa ratistische rebellen beschou wen de pro-Russische rege ringsvertegenwoordigers als verraders en hebben de afgelo pen jaren veel van hen gedood. President Vladimir Poetin heeft Europese oproepen tot vredes besprekingen met de Tsje tsjeense gekozen president Ma schadov altijd verworpen. Hij zegt dat Maschadov of mede plichtig is aan de aanslagen, of niet in staat om die te voorko men, en dus 'irrelevant'. Naar aanleiding van de aanslag heeft Moskou extra veiligheidsmaat regelen genomen. Vooral elek triciteitscentrales en ministe ries worden streng bewaakt. Jan Siemerink die terugkijkt op zijn oude leven als proftennisser en voor uitblikt op zijn nieuwe leven. LPF- Kamerlid Gerard van As die de oude en de nieuwe politiek vergelijkt. En jonge en oude Katwijkers die de nieuwe en de oude overlast in het uitgaanscentrum van de badplaats in kaart brengen. 'Oud' en 'Nieuw" is een centraal thema in de regionale Eindejaarsbijlage die vandaag in de ze krant verschijnt In zes pagina's oud nieuws, oud zeer, oude kranten koppen en oude foto's wordt het nieuwsjaar 2002 doorgenomen. Amsterdam - Pim Fortuyn krijgt een plek in Madame Tussaud's in Amsterdam. Dat heeft het wassenbeeldenmuseum laten weten. Samen met het beeld komt er een reeks tijdelijke ten toonstellingen waar aandacht wordt geschonken aan het le ven van Fortuyn. Naar ver wachting zijn het beeld en de tentoonstelling gereed rond Pa sen 2003. otniel - Twee gewapende Pa- lestijnen hebben gisteravond in de joodse nederzetting Otniel nabij Hebron op de Westoever het vuur geopend op joodse re ligieuze studenten die een sab- batsmaal werden. Zij doodden vier Israëliërs en verwondden er acht, voordat zij zelf werden doodgeschoten. De militante groep Islamitische Jihad heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. (advertenties) door Wim Koevoet leiden - D66-fractievoorzitter O. Welling is volgens de gemeenteraad de Leidse politi cus van 2002. De democraat heeft met 38 punten een enorme voorsprong op C. Broeyer, fractievoorzitter van de PvdA en F. van As van de Christenunie, die de tweede plaats delen met ieder 18 punten. De raads leden M. van den Berg (PvdA) en G. van Gruting (WD) zijn ex aequo op vier geëin digd met ieder 15 punten. De jury bestond uit de gemeenteraad zelf. Die wees WD-wethouder R. van der Sande met 10 punten aan tot het beste lid van het college. Van der Sande versloeg waarne mend burgemeester W. Lemstra met welge teld één punt. De wethouders M. Rabbae (Groenlinks) en A. Pechtold (D66) scoorden ieder vier punten en komen daarmee op een gedeelde derde plek uit Gevolgd door de naar het kabinet Balkenende overgestap te WD' er M. Schultz (2 punten). Bij de raadsleden bezet Groenlinkser G. van Hees de zesde plaats met 12 punten. De ze vende plaats wordt door drie raadsleden ge deeld: PvdA'er L. Hesselink en de voorman nen L. de Lange van de WD en W. Bleijie van het CDA, ieder goed voor 9 punten. J. de Coo staat tiende met 6 punten. Die moet hij delen met C. Vergeer van de SP. Vergeer was in 2002 tot de verkiezingen in maart actief als raadslid. Zijn partijgenoten P. Day en H. van Dam gunnen hem de eerste plek op hun lijstjes. Wethouder R. Hülebrand (PvdA) behaalde maar één punt. Dat is des te op vallender als wordt bedacht dat hij in 1996 tot politicus van het jaar werd uitgeroepen. Hillebrand was toen nog fractievoorzitter. De redactie van het Leidsch Dagblad bena derde voor de verkiezingen van de politicus van het jaar 2002 alle 39 raadsleden. Het college mocht niet meestemmen. Dat mag het immers in de raadzaal ook niet meer sinds het dualisme is ingevoerd. Pagina Ri: Waardering voor 'interessante grijstinten' HET GROENE WARENHUIS amsteroam/gpd - Om agressie in het openbaar vervoer tegen te gaan, zou de landelijke chip kaart voor het openbaar vervoer gekoppeld moeten worden aan de registers van politie en justi tie. Mensen die zich eerder aan dergelijke agressie hebben schuldig gemaakt, kunnen daar door in het openbaar vervoer worden geweigerd. Het plan komt van de Amster damse WD-wethouder M. van der Horst. Hij wil dat zijn partij dit onderwerp aankaart in de komende verkiezingscampagne. De chipkaart voor het openbaar vervoer moet tussen 2004 en 2006 landelijk worden inge voerd. Koppeling van een derge lijke elektronische betaalpas aan politie- en justitieregisters is nu nog niet wettelijk geregeld. De wethouder van vervoer noemt invoering van de kaart daarvoor een goed moment. Vervoersbe drijven kunnen dan een reisver bod opleggen en de chipkaart blokkeren. Onder meer vanwege de agres sie mijdt in Amsterdam een op de drie mensen het openbaar vervoer. De eerste negen maan den van dit jaar steeg het aantal meldingen over agressie met ze ventien procent in vergelijking met dezelfde periode in 2001. Bijna 3100 reizigers en mede werkers in het openbaar vervoer werden lastig gevallen. Vooral agressieve jongeren en rond hangende drugsgebruikers zor gen voor veel overlast. Het aan tal klachten daarover steeg met 23 procent. Behalve deze landelijke maatre gel om de agressie in het open baar vervoer aan te pakken, ziet Van der Horst ook wel iets in een eigen openbaar-vervoerpo- litie voor de hoofdstad. Oliebollentest fiasco voor Leidenaar OBpideOin cadeaus te qev vfeer aangebroken. Verras je en een ander... van 12.00 tot 17.00 uur naar Intratuin. -• Voorschoten, Leidseweg 518, vrijdag/zaterdag/maandag koopavond. John Fredrikstadt Archieffoto: Ton Kastermans V oetbalstatisticus Fredrikstadt (68) in Bussum overleden bussum - Voetbalstatisticus John Fredrikstadt is in zijn woon plaats Bussum overleden. Fre drikstadt hield vanaf 1962 alle cijfers en statistieken bij over het betaalde voetbal in Nederland. Hij werd 68 jaar. John Fredrikstadt leverde jaren lang aan diverse media alle mo gelijke informatie over doelpun ten, kaarten en toeschouwers. De Bussumer, groeide uit tot de wandelende voetbalencyclope die van Nederland.Hij grapte ja renlang dat zijn zoon het werk ooit wel zou overnemen. Maar Fredrikstadt verkocht een paar jaar geleden zijn archief aan het bedrijf Infostrada. (advertenties) WOON FACTORY OUTLET door Laurens Foudraine en Gerard Baas leiden/katwijk - De verkiezing van 'Beste Oliebollenbakker', ie der jaar gehouden door het Al gemeen Dagblad, is voor Jan Overdevest (65) op een fiasco uitgelopen. De Leidenaar is in de test van zestig oliebollenbak kers en -kramen op de op twee na laatste plaats geëindigd. Zelf kan de oliebollenbakker op de Garenmarkt er niet warm of koud van worden. „De klant is mijn keurmeester en die hoor ik bijna niet klagen. Ik bak toch niet voor een of andere veriae- zing?" Eigenlijk snapt Overdevest niks van de dramatische uitslag.Als mijn oliebollen echt zo slecht zijn, dan zou ik toch ook geen klanten hebben? Dat is het pro bleem niet, want ik verkoop ge noeg." Volgens eigen zeggen ko men er zelfs klanten van buiten de stad speciaal voor zijn olie bollen. De 58ste plek mag hem dan niet zo veel doen, toch moet iets hem van het hart. „Die fantasieverhalen dat mijn bollen zouden smaken als een vaatdoek, die doen pijn. Daar trap je mensen mee de grond in." Bakker John Tijssen, met win kels in Leiden, Zoeterwoude en Voorschoten, staat trots op de zevende plaats van de zestig. „Grandioos", roept hij uit. Tijs sen kreeg van de officiële keur meesters een 5, maar van de consument een 7,5. Hoe ver klaart Tijssen dat? „Voor de technische uitvoering is het be langrijk of je een schepoliebol maakt, of een machinale. De consument keurt op smaak." En dat verkoopt, hoopt hij. „Nor maal bakken we er tussen de 15.000 en 16.000. Nu hoop ik dat we er 20.000 wegzetten." Hoogst geklasseerde streekgenoot is op nieuw bakkerij Van Maanen uit Katwijk. Vorig jaar eindigde zijn oliebol nog als de beste, dit jaar werd hij derde. Nog steeds een uitstekend resultaat, vindt direc teur Van Maanen. Pagina R5: Je kan niet verwachten dat alle oliebollen perfect zijn' (advertenties) www.teriinischwerk.coin ■Éiflil Amsterdam, Delft, Duiven, Eindhoven, Heerlen en Utrecht Op zondag 29 december zijn deze IKEA vestigingen, tijdens de SALE, open van 10-17 uur. Ma f/m vr 10-21 uur. 2a 9 - 18 uur. www.IKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10/min.) Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDV Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling s mijn bank-glronummer Handtekening: 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl uagc WiTT

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1