Schrijver, acteur en globetrotter KUNST CULTUUR Vrouwen, sporters, avonturiers en zeelieden roken er op los Hongaarse kunst CBK heeft hoge kwaliteit Orkest gaat zelf cd's opnemen Expositie o oorlogskun Kaartjes voor popconcert worden steeds duurdeie Fries Museum meer bezocht Leeuwarden - Het instellen van een dag per week waarop be zoekers gratis naar het Fries Museum kunnen, heeft die in stelling meer bezoekers opgele verd. Kwamen er in 2001 nog 52.000 mensen, in 2002 liep dat wegens de gratis woensdag op naar ruim 61.000. Dat liet het museum gisteren weten. De gratis openstelling was een wens van Rick van der Ploeg, de \Toegere staatssecretaris voor cultuur. Hij hoopte zo meer jongeren naar musea te trek ken. Het Fries Museum gaf ge hoor aan zijn wens en kon dat doen door een grote sponsor. In totaal maakten 13.500 men sen gebruik van de mogelijk heid kosteloos langs te gaan. Het museum is zo enthousiast over het resultaat dat ook in 2003 een bezoekje op woensdag gratis is. Fotograaf Ritts overleden los anceles - In Los Angeles is de Amerikaanse mode- en so- ciety-fotograaf Herb Rins over leden aan de gevolgen van complicaties bij een longont steking. Dat heeft zijn uitgever Stephen Huvane bekendge maakt. Ritts. die 50 jaar werd, verwierf faam met portretten van bekende mensen op kwets bare momenten. Hij schoot on der meer plaatjes van een naak te Boris Becker en de aan een rolstoel gekluisterde acteur Christopher Reeve, maar ook de acteur Tom Cruise, zangeres Madonna en supermodel Christy Turlington. Portretten van jazztrompettist Dizzy Gille spie en acteur Jack Nicholson als The Joker' in de film 'Bat- man' behoren eveneens tot be roemde platen van Ritts. londen/amsterdam - Het Ko ninklijk Concertgebouworkest zit binnen afzienbare tijd zonder cd-maatschappij. Wanneer de huidige chef-dirigent Riccardo Chailly uit Amsterdam vertrekt om het Gewandhausorchester Leipzig te gaan leiden neemt hij Decca met zich mee. Met Chail ly, niet met het orkest, heeft het Britse concern een contract. Het Concertgebouworkest wil nu in eigen beheer cd's te gaan pro duceren. Want er bestaan ook geen plannen voor opnamen van het orkest onder leiding van Mariss Jansons, de 59-jarige di rigent uit Letland, die in 2004 Chailly in Amsterdam opvolgt Jansons' maatschappij EMI houdt de boot af. „We maken wel opnamen van Jansons met de Berliner Philharmoniker, zegt desgevraagd Peter Ahvard, pre sident van EMI Classics', „maar afspraken met het Concertge bouworkest hebben we niet." Hoewel het in Londen gevestig de EMI al veel cd's van Jansons op de markt heeft gebracht, met onder meer orkesten in Oslo en St. Petersburg, is deze maat schappij voorlopig terughou dend wat betreft de samenwer king met deze dirigent. Net als de andere grote maat schappijen neemt EMI vanwege de malaise op de cd-markt slechts mondjesmaat klassiek repertoire op. Dit label heeft momenteel niet meer dan drie dirigenten onder contract: Si mon Rattle, Franz Welser-Möst en Antonio Pappano. Het toeval wil, dat naast Jansons ook deze drie net een andere functie heb ben aanvaard. De populaire Rattle is van Birmingham naar de Berliner Philharmoniker ge gaan en heeft daarmee plaatsge nomen op de hoogste troon in de internationale muziekwereld. Op de glansrijke combinatie Rattle/Berlijn heeft EMI al zijn hoop gevestigd. Er is een zeven jarig contract getekend. De Oos tenrijker Welser-Möst is naar het befaamde orkest van Cleve land gegaan en Antonio Pappa no heeft na Bernard Haitink de artistieke leiding over het Lon- dense Royal Opera House, ofte wel Covent Garden. Ook met deze twee dirigenten heeft EMI plannen ontwikkeld. Het Concertgebouworkest heeft met Chailly in de afgelopen ja ren voor Decca talrijke opna men gemaakt, die internationaal de aandacht trokken. Zo zagen registraties van symfonieën van onder anderen Schumann, Brahms, Bruckner en Mahler het licht, evenals van 20ste- eeuwse werken van Stravinsky en Varèse. In het bijzonder de opname van de complete or kestwerken van Edgar Varèse werd algemeen als een toppres tatie beschouwd en met prijzen overladen. Ook qua klanktech niek worden deze Decca-pro- ducties als toonaangevend ge zien. Niet alleen dit grote Britse cd-label heeft de belangstelling voor Amsterdam verloren, ook achter de Teldec-opnamen van het Concertgebouworkest onder leiding van Nikolaus Hamon- court is een punt gezet. zaterdag 28 decem8er 2q den haag/gpd - Roken is dodelijk, wie weet dat niet? Het staat tegenwoordig in koeien- letters op elk pakje sigaretten. En volgens de antirook campagne-spotjes op televisie is een roker eerder stom dan stoer. Nog niet zo heel lang geleden was dat wel anders. Roken was gezond, werd geassocieerd met sport, zo leert de tentoonstelling 'Uitge rookt?' over roken en reclame in het Muse um voor Communicatie in Den Haag. De tentoonstelling is klein en compact en met name gericht op het reclamewerk van Johannes Frederik Lavies, kortweg Jan La- vies. De bekende Nederlandse grafisch ont werper is in september honderd jaar gewor den. Om die reden heeft het museum een soort hommage aan de Haagse ontwerper gemaakt. De getoonde affiches van Lavies zijn van de vroegere tabaksfabrikant Lau rens (inmiddels overgenomen door British American Tobacco) uit de hofstad. Het me rendeel van die posters is in de jaren '50 van de vorige eeuw. Lavies lokte de koper met door hem gecre- eerd vrouwelijk schoon dat op zwoele wijze van een sigaret geniet. Maar ook sporters, avonturiers en zeelieden roken er lekker op los volgens de reclames van weleer. Bolero's voor vrouwen, Buffalo's - slechts 75 cent voor een pakje van twintig stuks - voor stoe re cowboys en Oranges voor de voorstan ders van het koninklijk huis. Faroko's - 'het Indische product' zo staat op de poster - kosten slechts vijftien cent per pakje. Wie die Indische sigaretten moet roken, wordt echter in het midden gehouden. Naast de fraaie affiches die de kijker moet verlokken tot het kopen van tabakswaar toont 'Uitgerookt?' ook hoe de overheid en instanties als Defacto (voorheen Stivoro) juist trachten mensen van het roken af te helpen. Ook die 'anti-reclame' heeft een ontwikkeling doorgemaakt. De affiches uit de tachtiger jaren zijn nog humoristisch, bij voorbeeld met chimpansees die roken. In het decennium ema wordt met name de jeugd bestookt met een 'harde' campagne. Onder het motto 'Roken, dood- doodzon de' krijgen jongeren morbide plaatjes met bijvoorbeeld een jonge overledene in een doodskist in de vorm van een sigarettenpak je voorgeschoteld. Het was dr. L. Meinsma die in 1963 de eer ste campagne tegen roken begon. De cam pagne leidde tot verschillende maatregelen van de overheid. Zo is sinds 1980 bij wet verboden om reclame op radio en televisie te maken voor tabakswaar. De nieuwe ta bakswet 2002 maakt reclame voor rookwa ren per 1 januari 2003 geheel onmogelijk. De tentoonstelling is gemaakt naar aanlei ding van deze nieuwe wet. Het belichten van zowel een eeuw tabaksre clame en enkele decennia campagnes tegen het roken moeten de bezoekers uitnodigen tot discussie over de meest recente regelge ving. Om de mensen een handje op weg te helpen is in het midden van de expositie ruimte een zuil geplaatst. Op de zuil staan vier stellingen waarop de bezoekers kunnen reageren. Meningen mogen op de zuil wor den geschreven. De eerste stelling luidt: ik vind de vrouwen van Lavies helemaal niet sexy, want ze roken. Eén reactie staat reeds op de zuil gekalkt. Een anoniempje: „Kojak had een lolly in zijn mond. Een lolly zou meer sexy zijn dan een sigaret! Als je de si garet wegdenkt vind ik de vrouwen toch frisser...Maar de vrouwen van Lavies vind ik best wel sexy (ondanks de sigaret) (die vind ik alleen stom staan)." Museum voor Communicatie, Zeestraat 80-82, Den Haag. Tentoonstelling 'Uitge rookt? Roken in de reclame: zwoele verlei ding en confronterende voorlichting' tot 17 maart 2003. Toen rokende vrouwen nog populair waren; een poster uit vervlogen tijden. Publiciteitsfoto den haag/gpd - Het Fries; seum in Leeuwarden hou( mend jaar een tentoon: over het onderzoek herkomst van oorlogski in bezit is van de Nederl staat. Het museum is ti initiatief gekomen omi zelf een aantal belangrijl ken in bruikleen heeft uit genaamde NK-collectie lands Kunstbezit-collectii ruim 4000 kunstvooi die door de nazi's wart roofd en na de Tweede \N\ oorlog werden teruggi Het onderzoek door het ingestelde Bureau Hei Gezocht wordt in 2003 rond. Tijdens de oorlog kwami duizenden kunstvooi door al dan niet verkoop, roof en inbesl; in handen van het Duit- me. Van de werken die oorlog werden 'gerecupi werd een deel onder vooi den teruggegeven aan de matige eigenaars. De tentoonstelling is van bruari tot en met 31 augiujii zien in het Fries Museum. Michael Palin drie maanden op expeditie door de Sahara enschede- Zijn vader werkte bij een exportfirma en kreeg elke Kerstmis een doos dadels van een relatie uit Algerije. Weliswaar ge richt aan de heer Palm, maar daar zeurde hij niet over, uit angst dat de jaarlijkse zending zou stoppen. Een halve eeuw la ter is Michael Palin er zijn vader nog dankbaar voor. De dozen, met Arabische tekens en afbeel dingen van de woestijn, wakker den zijn verlangen naar verre, exotische oorden aan. En hoewel hij de laatste veertien jaar voor de Britse televisie al heel wat lan den tussen noord- en zuidpool heeft bezocht, bleef de Sahara lokken. door Alice Plekkenpol „Ik was dan ook erg blij dat de BBC begin 2000 met het voorstel voor een vijfde reis kwam. We zouden een aantal vroegere Franse koloniën in Afrika bezoe ken. Ik was net terug uit Sri Lanka, en had in het vliegtuig op het informatieschermpje de vliegroute bekeken, met halver wege die grote zandbak. Daar om voerde ik meteen aan dat het wel erg Franse uitgangspunt wellicht niet zo zou aanslaan bij de Britse tv-kijkers, dus waarom niet als rode draad de Sahara kiezen?!" Het voorbereiden van een der gelijke drie maanden durende expeditie duurt een jaar, zodat Palin pas in 2001 zijn koffers kon pakken. Hij trok met de filmcrew vanaf Gibraltar door onder meer Marokko. Algerije, Mali, Niger, Senegal en Tunesië. „Ik was al eens met vakantie in Marokko geweest, en tijdens de opnamen van Monty Pythons 'Life of Brian' filmden we in het zuiden van Tunesië. Beide keren Michael Palin: „Als ik het even helemaal heb gehad probeer ik toch positief te blijven." Foto: GPD/Roland de Bruin zat ik aan de rand van de Saha ra, en dan is het net als met zwemmen. Je steekt je teen in het water maar je wilt het liefst midden in het bad springen." Hoewel het hem niet tegenviel, bleek de Sahara toch anders dan hij zich voorstelde. „Slechts de helft is zand, verder zijn er veel bergen en ook veel groen." De Sahara-landen zijn doorgaans geen bestemmingen die het gro te publiek aanspreken. „Ik vind dat ook niet nodig. Als je je er gens oprecht voor interesseert is alles boeiend. Ik ben nieuwsgie rig, wil altijd weten hoe een land is ontstaan, wat is de historie, hoe leeft de bevolking? Als ik privé reis, gedraag ik mij vooral als een toeschouwer, ook al om dat ik nogal verlegen ben. Maar voor de televisie kan dat niet. De BBC wil graag een beetje luchtig programma, dus vraagt de regis seur mij dikwijls dingen te doen die ik normaal zdu vermijden. Jaren geleden was ik al eens in een hammam, een openbaar badhuis, maar nu werd dat ge filmd. Het bleek moeilijk toe stemming te krijgen, dus moes ten we een beetje manipuleren. De enige overeenkomst met mijn eerste bezoek was de pijn lijke massage", grijnst hij. De inmiddels 59-jarige Palin be seft dat de aanwezigheid van een filmcrew - .Altijd dezelfde mensen, we kennen elkaar door en door en worden ook samen ouder" - soms belemmerend werkt bij het leggen van contac ten. „Ook al gaan we discreet te werk. We gebruiken zo weinig mogelijk licht en microfoons en vragen de mensen nooit te acte ren." Zelf doet hij een enkele keer wel een beroep op zijn ac- teerervaring.Als ik het even he lemaal heb gehad probeer ik toch positief te blijven. En als het leggen van contacten stroef verloopt, gebruik ik humor en stuntel ik een beetje. Dat werkt altijd, vooral bij kinderen. ,Af en toe heb ik de behoefte om even alleen te zijn, meer op te gaan in het land en de bevol king. Echt alleen reizen zou ik overigens niet willen, ik denk niet dat ik tegen de eenzaam heid kan. Eerlijk gezegd vind ik het ook een beetje eng. Als er iets gebeurt sta je er wel hele maal alleen voor. Tijdens mijn laatste reis ben ik een dag met een groep ervaren dromedaris- rijders door de woestijn getrok ken. Het was 45 graden en veel te snel had ik mijn drinkwater op. Bovendien raakte ik achter, want in dat mulle zand kun je niet zomaar versnellen. Lang zaam zag ik de groep voor me achter een zandmg verdwijnen, toen raakte ik behoorlijk in pa niek. Ik begon te roepen en te zwaaien met de lege waterfles, en gelukkig kreeg iemand in de gaten dat ik problemen had. Zulke ervaringen doen me be seffen hoever wij eigenlijk van de natuur afstaan en hoe nietig wij mensen kunnen zijn. Wij zijn niet meer gewend ons te oriënteren op de sterren, of re kening te houden met de wreedheid van de woestijn. Want daar kan een boom het verschil betekenen tussen leven en dood. Palin ziet zichzelf niet als een wereldreiziger pu hij spendeert immers hei1 meer tijd thuis dan tóP vreemde. „Eigenlijk voel ik me net schrijver als acteur", li( toe. „Ooit was ik zo do beide beroepen in mijl poort te laten noteren, toen werd ik bij de gre J Sierra Leone geweigerd 1 ze dachten dat ik een joi 0 was. Daarom staat er nu pas alleen nog acteur ven e Recent verscheen zijn bo<l( de Sahara. Michael Palin zijn belevenissen zoveel lijk op om herinneringen houden en alles nog een a te overdenken. Hij hoopt ook dat hij de1' van zijn boeken iets kan ven. „Want op de tv lukt d echt, mensen kijken vooa geamuseerd te worden," indruk. Dikwijls voelt Michael Pa 1 een bevoorrecht mens. „11 en mijn uitgever betair goed voor de reizen die ik) En dan is het soms een moeilijk als je ergens kon a de mensen bijna niets b of er uitzien als halve sk waarvan je weet dat ze 1 f gende jaar niet zullen ha wanneer je mensen ontm ogen als zeventig, terwijl schien maar dertig jaar z ,v ik dan weer thuis kom i den, besef ik terdege h<15 mijn eigen leven is. Ov 11 merk ik ook dat naama meer reis, ik mij steeds n ger aan onze westersÉ sumptiemaatschappij. Wf1' ben alles al, en dan mq nog steeds groter, mooie! Ier. Als je ziet hoe de men een paar uur vliegen vt vandaan leven, weet je soms ook wel wat mindert Negen kunstenaars te zien in Leiden beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: '9 x 9', negen Hongaarse kunstenaars in Leiden. Te zien: t/m 19/1, wo t/m za 12-17 uur.zo u-16 uur, gesloten t/m 5/1. Centrum Beeldende Kunst, Hooglandsekerkgracht 19-21, Leiden. De Europese beeldende kunst ontwikkelt steeds meer een ei gen beeldtaal. Door de moderne communicatiemiddelen, de steeds grotere mobiliteit en al lerlei culturele uitwisselingspro gramma's vervagen de verschil len tussen oost en west, noord en zuid. Dat is precies wat de tentoonstelling van negen Hon gaarse kunstenaars in het Cen trum Beeldende Kunst (CBK) zichtbaar maakt. De expositie is onderdeel van een groter project. Gelijktijdig met de tentoonstelling in Leiden exposeren negen Leidse kunste naars in Budapest Omdat kun stenaars in Hongarije tegen woordig dezelfde artistieke vrij heid kennen als hun westerse collega's, is ervoor gekozen het accent niet te leggen op hun specifieke Hongaarse identiteit, maar op het internationale ka rakter van hun kunst. En dat is ruimschoots gelukt. Wie zonder te weten waar de kunstenaars vandaan komen de tentoonstelling bekijkt, ziet slechts aan hun namen dat zij een andere culturele herkomst hebben. Over het algemeen is hun werk van hoge kwaliteit. Te zien zijn schilderkunst, beeld houwwerk, fotografie en een in stallatie. De thema's die deze kunstenaars behandelen ver schillen nauwelijks van die van andere hedendaagse kunste naars. Lószló Fehér schildert enorme portretten van mensen. We zien bijvoorbeeld een vrouw die haar nagels lakt, een angstig kind op schoot bij een volwassene of Fe hér zelf die ons zelfverzekerd aankijkt Het zijn indringende beelden waarvan de kracht, be halve door het formaat van de doeken, nog versterkt wordt door het kleurgebruik, dat zich hoofdzakelijk beperkt tot zwart, wit, grijs en beige. Dezelfde di recte manier van communice ren is te zien in het beeldhouw werk 'De Vlag' van het kunste naarsduo Kis Varsó. Deze bron zen vlag, die parmantig aan de wand hangt te wapperen, kan ÏSTSTwIR1 Ij^r- .,5 W r 1 - 1 3 4 Ook al gaat dit werk van Balazs Beöthy volgens de titel nergens over, het prikkelt wel de fantasie. Publiciteitsfoto vele betekenissen hebben. Mis schien is het feest, maar we kunnen ook denken aan machtsvertoon of aan het over winningsteken van een vreemde bezetter. Een stuk raadselachtiger is een groot geschilderd tweeluik van Attila Sztics. Op het ene doek zien we een weidelandschap waarin een man als een grote reus op een klein huisje zit. Om hem heen rijden rode autootjes. Op het andere doek zit de man nog steeds in het landschap, maar nu is het nacht en heeft hij gezelschap gekregen van zijn dubbelganger. Samen kijken zij naar het kampvuur dat voor hun voeten is ontstoken. Ook het werk van Balózs Beöthy is verre van rationeel. 'Dit liedje gaat nergens over' is de titel van een grote panoramafoto waarop een moderne woonwijk staat af gebeeld. Op het dak van het voorste gebouw zijn drie vol wassenen indiaantje aan het spelen. Af en toe horen we ge luidsfragmenten uit een oude indianenfilm. Ook al gaat dit werk volgens de titel nergens over, het prikkelt wel de fanta sie. Dat is ook het leuke van de tentoonstelling: sommige wer ken blijven verbazen. Amsterdam - Popconcerten zijn nog steeds erg in trek. Neem nou de concerten die The Rol ling Stones in de Amsterdam Arena geven, volgend jaar au gustus: in een half uur waren ze uitverkocht En de prijzen liegen er toch niet om. Vanaf 66 euro kostten de kaarten, maar dan had je wel de goedkoopste en daar waren er weinig van. Voor de duurste plaatsen voor de rockband moest 126 euro uit de portemonnee komen. Waar at prijsverschil in zit, weet Jan-Wil lem Luyken, woordvoerder van Mojo Concerts die vele concer ten van topartiesten in Neder land organiseert, niet precies aan te geven. „Alles wordt be paald in Amerika. Het manage ment van The Rolling Stones re gelt alles. Wij hebben alleen maar uit te voeren wat zij dicte ren. Maar een concert in Ahoy, dat veel kleiner is dan de Arena, is natuurlijk veel intiemer. En als bezoeker betaal je daar natuur lijk ook voor." Dat de prijzen de laatste jaren enorm gestegen zijn en je voor een concertbezoek fiks in de buidel moet tasten, lijkt de con sument weinig te deren gezien de snelle verkoop van kaarten. Een reden voor die stijging is volgens Luyken mede te wijten aan de dalende verkoop van cd's. De daarmee gepaard gaan de inkomstendaling voor arties ten proberen ze op een andere manier te compenseren; optreden is voor topartieS middels een fikse inkojjj bron geworden. Moest I jaar of twintig geleden mv bij als The Stones op I gingen, nu levert het g(ij „En artiesten weten ook d hen graag live willen daar soms astrononüsq dragen voor over hebéeiia als je hoort dat er bij co» van Bruce Springsteen Ikc beeld op de zwarte mark ten voor 1000 euro van (fee gingen. Dat horen artiest tuurlijk ook", aldus Luykfe Volgens de woordvoerd Mojo is Nederland ver|g met het buitenland nog koop. In de VS betaal jj The Stones 300 dollar (301 en in Engeland rond i pond (233 euro) voor el plaats. Natuurlijk is The feu Stones een topband die zame hoogte staat. De! zijn dus navenant. The ffik Chili Peppers die 19 en 2fer Ahoy op stelten zetten, Jd 'maar' gemiddeld 33 e»n; dan heb je het toch beslfe s een topact uit de VS. E De Nederlandse rockbar» a zit daar op 21 en 22 febnli gemiddeld 29 euro volaj kaartje net onder. Mat)] landgenoot André Hazelac je op 21 en 23 juni in d«h gemiddeld weer 45 euro 1st len. ml :d

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16