Concrete afspraken over water in de Bollenstreek REGIO Je kan toch niet verwachten dat alle oliebollen perfect zijn Leidsch Dagblad Leidsch Dagblad erry christmas met een (mini) hristmas-merrie 4.000 lezers Taart voor Lissese advertentie 75.000 lezers van het Leidsch Dagblad hebben verhuisplannen van het Leidsch Dagblad zijn geïnteresseerd in reclame voor merkartikelen R5 ccordeonist :zocht door tniorenorkest Waterschap en bollentelers samen aan de schoonmaak ïezonde dochter op eerste kerstdag Voor alle informatie over het adverteren in dit dagblad kunt u bellen met: 071 5 356 300 www.leidschdagblad.nl Voor alle informatie over het adverteren in dit dagblad kunt u bellen met: 071 5 356 300 www.leidschdagblad.nl zaterdag 28 december 2002 Gerard Baas en Laurens Foudraine in/katwijk - De lage eindklassering van zijn eigen bakkunsten in- sseert Jan Overdevest niet zo heel veel. Over de bakkers uit de top hij echter minder te spreken. „Dat zijn jongens die machines van leter gebruiken om oliebollen te bakken. Alles wordt exact afge- zodat er een perfecte bol uitrolt, echt vakmanschap komt daarbij kijken. Een paar man controleren of alles wel goed gaat. Dat bak- gaat niet volgens de oude tradities zoals wij die wel hebben." bakt hij wel volgens traditie, die al 200 jaar in de familie „Het oliebollen bakken t doorgegeven van genera- ip generatie. Zelf heb ik het een nog geleerd van mijn tvader." Echt erge klachten t hij nog nooit ontvangen zijn klanten. „Natuurlijk je wel eens te horen dat ze der smaken. Je kan niet ver- hten dat élle bollen perfect Een foutje is menselijk, i?" Maancn uit Katwijk heeft toch beter gedaan. Jn de lollentest van het Algemeen blad haalde de 'Katwijkse sterbakker', zoals het bedrijf zelf noemt, de derde prijs, is dan wel een lagere score vorig jaar - toen was de bol Van Maanen de beste van erland - maar de trots is er mdwijkerhout - Het Coördi- Ouderen Noordwijkerhout orenorkest zoekt een accor- list voor de repetities op derdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur. Daarnaast zijn egelmatig optredens in ver- [ingshuizen, verpleeghuizen dienstencentra voor senio- Het orkest onder leiding Wim Berrevoets speelt film- lansmuziek met een vleugje Voor meer informatie kunt ellen met Bets van Wetten het CON: 0252-370390 iheugentraining >or ouderen rhout Vergeetachtige ou- uit Sassenheim, War- jd, Voorhout, Lisse en Hille- kunnen bij de Stichting □jn Ouderen Teylingen een us geheugentraining volgen, cursus begint maandag 17 uari en beslaat acht lessen, essen worden gegeven door luismans van 10.00 uut tot uur in het gezondheids rum in Voorhout. De kosten agen 45 euro. weinig minder om. Directeur Henk-Jan van Maanen, die eer lijk zegt dat hij nogal zenuwach tig was voor de uitslag van de test bekend werd, straalt van trots: „We zijn heel content. Na onze winst van vorig jaar zeiden we al dat het alleen slechter kon en dat klopt: derde is inderdaad minder dan eerste. Als je het ju ryrapport bekijkt, kan je alleen maar concluderen dat we tevre den mogen zijn." Van Maanen legt uit: „Er waren dit jaar twee onderdelen: een vaktechnisch - en een consu mentenoordeel. De vakmensen gaven ons een eerste plaats, de consument vond twee andere oliebollen lekkerder. Nou, dat is altijd mogelijk. Het is maar net de bol van dat moment, de vorm van de dag zogezegd. We horen tot de smalle top van Ne derland en daar is de concur rentie stevig. Ik denk dan ook dat we de komende jaren regel matig stuivertje gaan wisselen." Bakker Van Maanen uit Katwijk is verguld met zijn derde plaats in de jaarlijkse oliebollentest van het Algemeen Dagblad. De test is belangrijk voor de Katwijkse bakker met tientallen filialen in de regio, die ongeveer een mil joen oliebollen per jaar verko pen. De winst van vorig jaar le verde een lawine aan publiciteit op. „Heel Nederland, vol met kritische klanten die waarde hechten aan kwaliteit, kwam zo te weten waar ze de lekkerste oliebollen konden kopen. De mensen stonden in de rij om de Van Maanen-bollen te ko pen. „Ik zal je eerlijk zeggen, we hebben van die rijen genoten. Het was een gekkenhuis. Ach teraf zeiden we dat we foto's hadden moeten nemen. Uit e- mails bleek dat er zelfs Gronin gers en Limburgers voor onze bollen naar Katwijk waren geko men. Een in Amerika wonende Hollander vroeg of we een paar konden opsturen." „Op een gegeven moment wa ren alle bollen verkocht. De laat ste vier dagen van het jaar gin gen er 400.000 oliebollen over de toonbank; normaal waren dat er 250.000. Dit jaar is de pro ductie voor de laatste vier dagen opgevoerd naar 600.000. Die verkopen we ook wel. Met die derde prijs hebben we toch weer een bewijs van kwaliteit. Het recept van onze bakker John Hulsbosch blijft werken." Voor de thuisbakkers heeft Van Maanen een paar tips: „Zorg dat de olie op een constante tempe ratuur van 180 graden is, dat is één. Verder moet het beslag 25 gra den warm zijn, warmer dus dan kamertemperatuur. Stook des noods de kamer wat hoger op. Als dat niet lukt kun je natuurlijk ook gewoon de oliebollen van Van Maanen kopen." Of die van Tijssen, de Voorscho- tense bakker die zevende werd. Zijn geheim is volgens Tijssen moeilijk uit te leggen. „Ik heb het recept dit keer iets aange past, en we hebben vier keer proefgebakken. Het laatste waar we op hebben gelet, zijn de kau- weigenschappen. En we bakken ze elke dag natuurlijk vers." De bakkerij van Tijssen aan de Admiraal Bankertweg bakt voor de winkels aan de Rijnegom- merstraat in Zoeterwoude, de Schoolstraat in Voorschoten en de Doezastraat, de Hogewoerd en de IJsselkade in Leiden. Directeur Henk-Jan van Maanen draait voor de gelegenheid mee in de productie van een van Nederlands lekkerste oliebollen. Foto: Henk Bouwman (advertentie) door Saskia Buitelaar streek - De bloembollensector en het Hoogheemraadschap van Rijnland kibbelen niet langer over het vervuilde slootwater in de Bollenstreek. Ze gaan er samen wat aan doen. De KAVB (Koninklijke Algemee- ne Vereeniging voor Bloembol lencultuur) en het schap heb ben afspraken gemaakt over manieren om het fosfaatgehalte in oppervlaktewater te vermin deren. Binnenkort komt er een proef project baggeren, om te kijken wat het effect is van het verwij deren van de vuile sliblaag uit de sloten. De instanties willen ook over de grens kijken om te zien of andere landen wellicht betere technieken hebben om het vervuilde water te reinigen. Deze zomer nog rolden de twee instanties kibbelend over straat. Volgens het waterschap vervuilt de bollenteelt het water dermate met meststoffen en bestrijdings middelen, dat het slootwater in de Bollenstreek het slechtste is van heel Rijnland, zelfs heel Ne derland. De KAVB reageerde ge prikkeld en stelde dat de sector al veel beter aan de milieunor men voldoet dan het water schap zegt. Het waterschap dreigde het Pact van Teylingen niet meer te ondertekenen, dat vooral gericht is op behoud van de bollenteelt, maar trok na overleg dat dreigement weer in. Inmiddels hebben beide partij en al weer samen om tafel geze ten en nagepraat over het geru zie in de laant. Ze betreuren het dat daardoor de indruk is ont staan dat de twee niet overweg kunnen, zegt algemeen voorzit ter S. Langeslag van de KAVB. Want op regionaal en landelijk niveau is het overleg altijd goed geweest. „Het is de laatste tijd alleen een beetje achterop ge raakt en we hebben nu gecon stateerd dat er nog veel dingen moeten gebeuren. Er is over en weer best wat opwinding ge weest, maar het is verstandiger om de koppen bij elkaar te ste ken." Met schoner water als doel heb ben de KAVB en Rijnland nu concrete afspraken gemaakt, zo als het proefproject sloten bag geren. Daarmee gaat voor de bollen- sector een wens in vervulling. Die roept al jaren dat uit de bag ger in de sloten een groot deel van de vervuiling afkomstig is. Verder gaan de partijen beter in beeld brengen hoe het nu pre cies is gesteld met de vervuiling en welk aandeel de bloembol lentelers van nu daarin hebben. Volgens Langeslag is uit de cij fers inmiddels wel gebleken dat er geen duidelijk verband is tus sen de huidige vervuiling en de bemesting die tegenwoordig wordt toegepast. Want hoewel de sector de afgelopen jaren veertig procent minder fosfaat heeft gebruikt, is de waterkwali teit veel minder sterk verbeterd. „Daarom willen we goed gaan kijken naar technieken om het water te zuiveren. Als je kenne lijk niet kunt voorkomen dat de vervuiling erin komt, moet je proberen het eruit te halen. We willen ons nog eens goed ver diepen in hoe andere landen dat doen." _pr Gerard Baas drhout - Met haarzelf als 1 ild staat moeder Ellie tus- haar veulentje Noëlle en boze buitenwereld. Ellie m onk op de avond van eer kerstdag na een elf maan- s t durende draagtijd het le- ■r i aan Noëlle en voorlopig i et zij niet van haar zijde, ij ef hè", zegt Gré Warmer- n, „het is haar moederin- rjict. Zo houdt ze Ndëlle vei- g voorgevaar van water, prik- a iraad en mensen. Dat doet i je bij iedereen, ook bij mij. jn man is de enige die itbij mag komen." 3 i is niet jaloers op haar man In deze dagen is ze alleen :(ar blij met het slechts 39 t timeter hoge vosje, zoals 3i i roodbruin paard heet. Een ,n itwondertje, noemt Gré het ïzige minipaardje. „Ja, een - idertje. Dit is helemaal niet periode dat veulentjes wor- i geboren, want dat gebeurt als bij de meeste dieren maal in de lente. Ik zei al JBn mijn man: we hadden merry christmas en toen jen we een christmas-mer- p uurlijk kwam Noëlle, xfhter van de zwarte Ellie en vos (een roodbruin paard) >£*e, niet geheel onverwacht wereld. Zo'n zes weken ge en merkte Jan dat het el- >rfcje van Ellie nogal opgezet i. Het eldertje is het li- amsdeel waar de melk daan komt. „Dat wordt groter als er een kindje op komst is. Nou, dan weet je wat er aan de hand is, als je een beetje ervaring met dieren hebt." Die ervaring heeft Jan War merdam. De Voorhouter was tot zo'n zeven jaar geleden veehouder met 25 koeien. Tot dat de toename van regeltjes en wetten hem het boeren on mogelijk maakte. „Vanaf toen zijn we voor onze hobby die ren gaan houden." Wat heet, op de hoeve van Jan en Gré lo pen, behalve tien minipaarden en één mini-minipaard, vijf ezels, twee alpaca's (kleine la ma's), vier grote geiten, vier jonge bokjes (slechts twee we ken oud) en drie kangoeroe's. „Dieren waren vroeger ons werk, nu is het hobby. Het is heerlijk, ik heb elke dag een vakantiegevoel." Jan en Gré Warmerdam doen het blijkbaar goed. Niet alleen krijgen de dieren zo goed te eten dat ze het hele jaar door sterk genoeg zijn om te paren, wat hen betreft de enige mo gelijke verklaring voor het vreemde tijdstip van de beval ling, op een concours wonnen ze laatst zelfs een prijs met Noëlle's vader Ame. „Toen we daar aankwamen zagen we dat alle andere dieren enorm opgedoft waren met hoeven in de was en geknoopte manen. Wij hadden Ame alleen maar een beetje opgeborsteld. Wat een stunt dat we toen de der de prijs haalden. Daar waren we best wel trots op." Trots staat Jan Warmerdam met Noëlle in zijn armen. Het minipaardje werd op de avond van de eer ste kerstdag geboren. Foto: Dick Hogewoning *Bron: Doelgroeponderzoek 2001. pers 13 en ouder. Inter/Vieuw-NSS lisse - De personeelsadver tentie van de gemeente Lisse die in november in Interme diair is geplaatst, is door le zers van dat blad tot 'adver tentie van de maand' uitge roepen. De lezers maakten die keuze op basis van origi naliteit, duidelijkheid en over zichtelijkheid. De advertentie was in de nieuwe huisstijl van Lisse. A. van Leeuwen, chef afdeling Personeel en Organisatieza ken, ziet de prijs als een mooie opsteker voor de ge meente: „Het is goed voor onze uitstraling naar de bui tenwereld. Natuurlijk zijn we er best trots op dat we temid den van tal van aansprekende organisaties in de profit en non-profit sector onze perso neelsadvertentie door de le zers van het weekblad uitver koren zien worden." De prijs die aan deze vermel ding is verbonden, is een taart voor het personeel en een bon voor de plaatsing van een gratis advertentie in Interme diair. Intermediair wordt in een oplage van ruim 256.000 toegestuurd aan mensen met een hbo- of academische op leiding. (advertentie) *Bron: Doelgroeponderzoek 2001. pers 13 en ouder, Inter/Vieuw-NSS

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15