REGIO A W Leiderdorpse bedrijven ontevreden Ter Aar, Liemeer en Nieuwkoop gaan ambtenarenkorps delen f ruus Schalekamp op de praatstoel van grootvader mf Toch kerstcadeaus voor beroofde Leimuidense familie Café Landzicht wijkt mogelijk voor huizen R3 Vandalismemeter loopt fors op iwoude huldigt en vrijwilliger woude - Rond 7 december vrijwilliger van Rijnwou- "Tn 2002 bekend moeten len. De gemeente nam af- len zomer nog het initiatief m commissie van vrijwilli- imen te stellen die uit el- •rn een bijzondere vrijwilli- locht kiezen. Die kreeg n oorkonde van de ge- ite. Het zou het begin wor- lan een jaarlijkse traditie, t van het goede voornemen in elk geval dit jaar niets Jr terecht. ,,De commissiele- kijn om verschillende rede- piet meer bij elkaar ge- tt", legt een woordvoerster jemeente Rijnwoude rtjDf de vier dorpen van Rijn- ,jrle wel een vrijwilliger van krijgen, is nog niet be- penLinks zoekt Warmond aond - De provinciale v e van Groenlinks brengt c januari een bezoek aan 1 ^-ond. De partij maakt zich i over de bedreiging van luurhistorische en land- jelijke waarden in het 'lijk gebied rond War- i. In het nieuwe streek- dat de provincie in janua- ïandelt, worden mogelijk- rf n geschapen voor War- 0 d om meer huizen te bou- zaterdag 28 DECEMBER 2002 'Dit kunstje is nog niet vertoond' onder andere in de Klin- ergerpolder. Evenals de ting Behoud Warmondse 3 >rs, de Vereniging Betrok- Varmonders en de histori- vereniging Warmelda st GroenLinks daar vraag- is bij. in ssieveihng: T»ooo euro Irwoude De achtentwin- missieveiling Zoeterwou- eft ruim 42.000 euro opge ld. Tijdens de veiling zelf oktober kwam er al l euro binnen, inmiddels edrag dankzij giften en tes opgelopen tot 42.378 De missieveiling wordt i|ar gehouden om geld in te f Hen voor projecten in ont- plingslanden. Aan deze eten zijn Zoeterwoudena- erbonden. De opbrengst |it jaar gaat naar zo'n zes- lebieden in de wereld. I Zambia, Brazilië en Tan- wordt er dit keer ook geld liden naar onder andere I en Colombia. door Wim van Wanrooy ter aar/regio - Geheel vrijwillig gaan drie gemeenten in het Groene Hart intensief samen werken. Ter Aar, Liemeer en Nieuwkoop koersen af op één gezamenlijk ambtenarenkorps. „Voor Ter Aar is een gemeente lijke herindeling op dit moment een stap te ver. Als je gaat herin delen gaat de identiteit van de gemeente verloren. De afstand met de burger wordt dan te groot", zegt Arie Epskamp, die deze maand aan zijn derde jaar als burgemeester van Ter Aar begon. De drie gemeenten zijn bezig aan een opmerkelijk proces. „Zeg maar gerust uniek, want nergens in Nederland kom je dit tegen. Dit kunstje is nog niet vertoond", meent Epskamp. „Ter Aar sluit zijn ogen niet voor de realiteit. Maar samenwerking heeft verreweg de voorkeur bo ven een herindeling. Dat geldt ook voor Liemeer. Lk moet zeg gen dat Nieuwkoop daarente gen al jaren de opvatting heeft meer te zien in een herindeling. Maar we zijn eikaars natuurlijke partner in deze regio. Vandaar die samenwerking." Epskamp (48) legt uit hoe dat komt. „We zitten in hetzelfde soort gebied. Het gaat om drie Groene-Hartgemeenten, met eenzelfde natuurlijke beleving en eenzelfde problematiek. Als je Ter Aar bijvoorbeeld naast Al phen aan den Rijn legt, kom je tot de conclusie dat wij juist geen natuurlijke partners zijn. Zo'n huwelijk kan niet tot stand komen en leidt in de meeste ge vallen tot een scheiding. We doen wel dingen met Alphen sa men, zoals belasting en afval, maar die stad heeft meer een centrumfunctie." De vrijage met Liemeer en Nieuwkoop komt niet uit de lucht vallen. Er is al een interge meentelijke sociale dienst waar bij de drie gemeenten samen werken met Jacobswoude. Het hoofdkwartier is gevestigd in Rijnsaterwoude, in de gemeente Jacobswoude. Iedere gemeente heeft wel een eigen loket. „Dat is een mooi voorbeeld van samen werking. We deden al aan vrijen in het donker. Nu gaan de gor dijnen open", zegt Epskamp. Ter Aar, Liemeer en Nieuwkoop hebben elk 50.000 euro in het project gestoken. Epskamp noemt dat een flinke slok. Als al les op rolletjes loopt, moet de samenwerking tussen de drie gemeenten op 1 januari 2004 gestalte krijgen. Ambtenaren zelf, ondernemingsraden en ge meenteraden moeten zich er nog over uitspreken. „Iedereen is ervan overtuigd dat we het zo niet volhouden. Iedereen werkt zich een slag in de rondte. Als kleinere gemeente loop je steeds achter in de dienstverlening. Or ganisatorisch ben je kwetsbaar. Wij leiden mensen op voor gro tere gemeenten. Daar kunnen ze een financieel betere positie bekleden. Onze ambtenaren werken hartstikke goed, maar door voortdurende wisselingen, ook bij ziekte en vakantie, krijg je een vertraging van de werk zaamheden. Daarom moeten we ervaring bij elkaar brengen en toch proberen de afstand met de burgers klein te hou den." Het samenbrengen van ambte lijke diensten betekent niet dat er in één plaats een groot ge meentehuis voor de drie ge meenten verrijst. Epskamp: „De taken zullen in een gezamenlijke organisatie verdeeld worden. Ja, dat betekent dat ambtenaren uit Ter Aar naar Nieuwkoop of Lie meer gaan en omgekeerd. Ik denk dat het dan gaat om de helft van de ambtenaren. Een hele klus, dus. Die consequentie moet je eraan verbinden. Het wordt samen, maar toch apart. We zijn voorloper op dit gebied en ik vind het reuze spannend. Beschouw het maar als experi ment. We staan nu aan de voor avond van het concretiseren van onze plannen. Nu maar hopen dat de raden dit zullen volgen. Want die moeten zich er nog over uitspreken." Burgemeester Arie Epskamp van Ter Aar: „ledereen is ervan overtuigd dat we het zo niet volhouden. Als kleinere gemeente loopje steeds achter in de dienstverlening." Foto: Mark Lamers door Janneke Dijke leiderdorp - Bedrijven in Leider dorp geven hun gemeente slechts een magere voldoende. Op een schaal van i tot io scoort het gemeentehuis een 5,6. Bedrij ven vinden dat de gemeente te weinig bij hen betrokken is, dat het beleid slecht aansluit op hun wensen en dat ambtenaren on voldoende meedenken. Inwoners van Leiderdorp zijn tevredener dan de bedrijven. Zij geven hun gemeente een 6,3. De gegevens komen voort uit een enquête die de gemeente Leiderdorp heeft gehouden on der inwoners en bedrijven. Dui zend huishoudens en 1200 be drijven kregen een vragenfor mulier toegestuurd. 276 huis houdens en 178 bedrijven stuur den de lijst ingevuld terug. Het onderzoeksbureau Effectory vindt dat een 'prima respons', zo staat te lezen in de toelich ting op het enquêterapport. Voor een groot deel komen de kritiek en de aanbevelingen van bedrijven en inwoners overeen. Beide groepen willen sneller antwoord als ze de gemeente een brief sturen. Ook moeten die antwoorden duidelijker wor den geformuleerd. Bedrijven hebben een extra wens: zij wil len weten bij welke ambtenaar ze terechtkunnen met hun ver schillende vragen. Veel respon denten zijn geïnteresseerd in de berichten op de gemeentepagi na in het Leiderdorps Weekblad, maar velen van hen klagen er over dat het huis-aan-huisblad slecht wordt verspreid. Sommi gen vragen zich af of de ge meente de berichten over onder meer kap- en sloopvergunnin gen ook elders kan publiceren. Inwoners willen op buurtniveau graag meer invloed dan nu. Be drijven willen meer te zeggen hebben in hun eigen straat, maar ook in hun eigen branche. Wethouder Roest (economische zaken/personeelsbeleid) zegt dat hij zich de kritiek aantrekt. „Eén van de belangrijkste resul taten van de enquête is het be antwoorden van brieven." De gemeente is dit najaar begon nen om de klantvriendelijkheid te verbeteren. „Nu moet het keerpunt komen. Het beant woorden moet gewoon sneller kunnen." Over de kritiek op het gebrek aan betrokkenheid bij het bedrijfsleven zegt Roest: „Dat zou ik wat genuanceerder willen benaderen. Wij kunnen het nooit iedereen naar de zin maken." Wel vindt Roest dat de gemeente niet actief genoeg is. „Wij moeten er meer in investe ren, zodat we beter weten wat de bedrijven willen. De vacature op economische zaken is zojuist weer vervuld. In 2003 willen we op elk bedrijventerrein een soort vereniging oprichten. Nu heb je soms dat bedrijven elkaar tegen werken." Roest wil dat niet op zijn bordje krijgen. Voor de overige klachten den ken ambtenaren en wethouders de komende maanden na over concrete oplossingen. Tegelijk met deze enquête hield de ge meente een onderzoek onder bezoekers van het gemeentehuis en onder maatschappelijke in stellingen. De resultaten daar van zijn eind januari klaar. Inbrekers stalen voor 20.000 euro orzitter neemt afscheid van Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest Nancy Ubert Foeest - Geertrui (Truus) ekamp verlaat de Stichting jjn Ouderen Oegstgeest. ik vlucht niet, het is gewoon jtjes Secretaris J. Ekel wordt »uwe voorzitter van de ou- lorganisatie, die de afgelo- '°1ren amper het hoofd boven twist te houden. Zo'n 2000 ;n maken gebruik van de tn ten van de SWOO en bijna 1 v>ijwilligers zetten zich voor Opting in. Schalekamp is de jjj^pen zes jaar vol overtuiging nambassadrice geweest, igb [eej zit Truus Schalekamp ls graag i*1 de leren bruine uil die precies even oud is eelf. Die stoel praat mak- zo blijkt in de loop van iprek. „Hij is nog van ider Schalekamp ge- I daarom is de stoel me zo öar. Ik ben in Pernis gebo- loen Pernis nog echt Pernis n geen Rotterdam. Mijn ider, actief voor de CHU, ar wethouder. In Pernis is iet zolang geleden een laar hem vernoemd, dat •est een bijzonder gevoel, ld was ik regelmatig bij •pa te vinden, hij woonde •ns. Ik denk dat ik door ituurlijk actief ben ge- haar studententijd heeft ip zich ingezet voor :happelijke organisaties, als ze de voorzittersha an de SWOO heeft overge- 1, heeft ze nog geen tijd Ihterover te zitten. De klei- uw met kordate trekken in laat, zorgt een dag per 'oor twee van haar drie inderen en blijft onder ïctief voor de Nederlandse kie Vereniging, waarvan m ertijd vijf jaar voorzitter is st. Coeliakie (spreek uit: seuliakie) is een ziekte waarbij het lichaam geen gluten verdraagt. Dit eiwit komt onder meer voor in tarwe, haver en rogge. Als een coelia- kie-patiënt iets met gluten eet of drinkt, raakt het slijmvlies van de dikke darm beschadigd en dat leidt weer tot tal van licha melijke ongemakken. Schale kamp is een coeliakie-patiënt van het ergste soort, zegt ze. Als kind lag ik altijd op de grond op mijn buik te lezen. 'Lig je weer in de weg', zei m'n moe der dan. Ik was een heel zieke lijk meisje met groeiachterstand en opgeblazen buik. Ik heb wat in ziekenhuizen gelegen. Ik heb nooit geweten wat ik mankeer de. Pas veel later is me dat dui delijk geworden. De ziekte is na de oorlog ontdekt, want voor kinderen die geen gluten kon den verdragen is de oorlog wrang genoeg heel goed ge weest. Er was immers geen brood meer verkrijgbaar. Toen er wel weer brood was, ging het met de gezondheid van een aantal kinderen juist slechter. Zo is men de ziekte op het spoor gekomen. Maar dat is allemaal aan me voorbij gegaan, hoor. In die tijd werd je amper iets ver teld door de dokter. Je deed wat hij zei dat goed voor je was en daarmee basta." Naarmate Schalekamp ouder werd ging het iets beter met haar. „Ik ging fysische geografie studeren. Na mijn kandidaats in 1956 ben ik gestopt. Ik trouwde namelijk en in die tijd legde je als vrouw dan je studie neer. Be lachelijk, denk ik nu, maar zo ging dat vroeger. Je begrijpt wel dat ik me al snel te pletter ver veelde. Zo'n huishouden heb je toch in een vloek en een zucht gedaan. Dus besloot ik thuis ta len te gaan studeren: Engels, Italiaans en Frans." In 1968 kwam Schalekamp met man, zoon en dochter in Oegst geest wonen. Hier werd ze actief voor de plaatselijke afdeling van de WD. Van 1974 tot 1980 zat ze voor die partij in de gemeente raad. „Vanaf het begin is mijn lot met de SWOO verbonden ge weest, want in die tijd wilde men graag een raadslid in het bestuur van de ouderenorgani- satie. Ik werd toen vice-voorzit- ter." In 1980 verliet ze de politieke arena van het dorp. „Ik was in middels gescheiden en wilde mijn onafhankelijkheid terug. Daarom ging ik op zoek naar een betaalde baan. Die vond ik bij de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveilig heid. Een leuke job, ik deed veel literatuuronderzoek. Tien jaar later keerde de coeliakie in alle hevigheid terug. „Ik was zo ziek geworden dat besloot met vervroegd pensioen te gaan. Pas daarna ben ik erachter gekomen waar ik mijn hele leven al last van heb. Dankzij een vriendin die de ziekte ook heeft en me aanraadde me daarop te laten testen. Toen de diagnose was gesteld ben ik onmiddellijk lid van de patiëntenvereniging ge worden. De ziekte beperkt je so ciaal behoorlijk. Uit eten gaan of bij iemand eten is geen sponta ne actie meer." Penningmeester vap de school adviesdienst, bestuurslid van de Leo Kannerschool, voorzitter van de indicatiecommissie: Schalekamp kan het allemaal op haar conto bijschrijven. Zes jaar geleden overleed de toenmalige voorzitter van de SWOO, J. Overeem, vrij plotseling. „Ze hadden iemand nodig die een beetje op de hoogte was van de gang van zaken en daarom werd ik voor die functie gevraagd. Over de SWOO is zoveel gezegd en geschreven. In het gemeente huis is de stichting regelmatig onderwerp van gesprek. De af gelopen jaren is de financiële si tuatie steeds slechter geworden. Ik heb geen zin om daarover verder uit te weiden, dan zeggen ze straks 'daar heb je d'r weer'. door Marieta Kroft LEiMuiDEN - De kerstcadeaus la gen op tafel in de huiskamer. Klaar om onder de boom te leg gen, zodat ze woensdag konden worden uitgepakt. Maar het liep anders voor Rob Hoogeveen, zijn vriendin Mirjam Vogels en hun tweeling Mees en Swaan van tweeënhalf uit het Leimui dense buurtschap Vriezekoop. Maandagochtend 5 uur ont waakte Hoogeveen door het ge schreeuw van zijn dochter. „Rustig maar, niets aan de hand suste hij haar. „Maar toen ik even later beneden kwam, bleek er wel degelijk iets aan de hand te zijn." Hoogeveen: „Het waaide in huis. Deuren en ramen aan twee kanten bleken open te staan. Inbrekers. Van alles heb ben ze kunnen inladen: de com puter, mijn brillencollectie, een hele tas met pinpasjes en... de kerstcadeaus. Dat waren vooral pakjes voor de kinderen en voor de schoonmaakster. Pakjes voor Mirjam en mij waren ook weg, maar dat was niet zo erg. Ik heb zojuist de balans opgemaakt: voor 20.000 euro hebben ze din gen gestolen." Dat bedrag had nog flink op kunnen lopen als zijn dochter niet was gaan huilen. „De inbre kers zijn toen op de vlucht ge slagen. Ze waren net bezig om een heel oud schilderij van de muur te halen. Ze waren zo weg. Tja, professionals, zei de politie" Veel van de kerstcadeaus had het gezin Hoogeveen-Vogels van anderen gehad met de bedoe ling die op eerste kerstdag uit te pakken. Rob en zijn vriendin hebben ze maandag allemaal gebeld om te zeggen dat dat feest niet door kon gaan. „Maar diezelfde dag stonden ze bij ons voor de deur met nieuwe ca deaus. Ze zijn allemaal meteen na onze telefoontjes naar de winkel gestapt om opnieuw du plo, my little pony en een paar sprekende poppen te kopen. En zelf zijn we maandag en dinsdag ook weer inkopen gaan doen. Want ook de schoonmaakster mocht niet onder de diefstal lij den." Zo kwam dus alles goed voor Mees, Swaan en de hulp. En zelfs Rob Hoogeveen is er - in tegenstelling tot zijn vriendin - vrij laconiek onder. „Ik ben niet zo gauw bang", zegt Hooge veen. Bang dat de inbrekers nog een keer terugkomen, nu ze weten dat hij een mooi oud schilderij aan de muur heeft hangen, is hij evenmin. „Ik heb een mega- alarm. Die zetten we altijd alleen aan als we weggingen. Maar voortaan gaat die ook 's nachts dus aan. En we hebben een hond. Die was heel toevallig een nachtje uit logeren. Hij lijkt wel of die inbrekers het wisten." zoETERwouDE - Op de plek van café Landzicht in Zoeterwoude komen in de toekomst mogelijk acht appartementen. De ge meente is in gesprek met de ei genaars van het café, het echt paar Loos, over de aankoop. W. Loos waarschuwt dat het nog helemaal niet zeker is dat het café weggaat. „De gemeente heeft die vraag bij ons neerge legd. Wij hebben gezegd, kom maar met een goed bod. De ge sprekken bevinden zich dus nog in een zeer pril stadium." Wethouder Ates van ruimtelijke ordening denkt aan de bouw van acht appartementen 'die in de sfeer van drie blokjes bij de Loethe moeten komen'. Zoeter woude heeft in het bestem mingsplan al geregeld dat er woningen op de plek kunnen komen. Toch is het ook volgens Ates de vraag of het project Landzicht doorgaat. „Het moet allemaal wel rendabel zijn", al dus de wethouder. Onderzoek moet dat nog uitwijzen. Uitbater M. Heijne van café Landzicht zegt weinig meer te snappen van de plannen met het café. „Dan is het weer zus, dan weer zo. Een paar jaar gele den wilde ook de C1000 al op deze plek verstrijken. Dat is van de baam' Heijne zou het betreuren als zijn café moet sluiten. Landzicht trekt vooral veel jongeren uit Zoeterwoude. „Ik hoop dat ik voor maart iets hoor. Mijn contract loopt over een jaar af. Ik moet een jaar van tevoren weten of mijn vijf- of tienjarencontract wordt ver lengd. (advertentie) DWROOM ZONDAG GEOPEND! Ook in Almere, Utrecht en Wolvega trassende mogelijkheden in ramen, deuren, serres, schuifpuien, dakkapellen. 'tm»talgiekoiijnen. klassieke ramen en gevelbekleding lijk Zwaaqdiik 30a Tel. 0229 26 12 95 Amsterdam Sarphatistraat 730 Tel. 020 626 17 2' Soms benader ik de dingen an ders dan in het gemeentehuis wordt gedaan." Bijvoorbeeld in het geval van de verkiezing tot vrijwilliger van het jaar, die Oegstgeest in januari voor de tweede keer houdt. De SWOO weigert kandidaten voor de gemeentelijke vrijwilligers- prijs aan te dragen. „Omdat wij vinden dat al onze vrijwilligers even veel waard zijn." Volgens Schalekamp is het de hoogste tijd dat Oegstgeest een gedegen ouderenbeleid ontwik kelt. „Het laatste rapport over ouderenzorg - een inventarisatie was dat, en meer ook niet - is in 1995 verschenen. Als de ge meente een duidelijk beleid uit stippelt, is voor de SWOO ook helder waar haar werk begint en ophoudt. Bovendien moet er een seniorenraad komen. Geen oudemensenciubje dat na be sluitvorming nog wat mag mur melen, maar een serieus advies orgaan dat zich over plannen buigt en daarover een oordeel uitspreekt vóór in de gemeente raad wordt beslist." Als die seniorenraad er komt, stelt Schalekamp zich beschik baar. „Per slot van rekening heb ik veel bestuurlijke ervaring en straks wat tijd over." hoogmade - De vreugde over een vandalismevrij derde kwar taal in Hoogmade is van korte duur geweest. De vandalisme meter van de Hoogmaase Cou rant meldt dat het vierde kwar taal tot nu toe al 1000 euro aan schade heeft opgeleverd. Het vandalisme is gepleegd in het Comelis Spronghplantsoen. Daar zijn onder meer straatste nen in de sloot gegooid en is het gras op het trapveld vernield. Ter voorkoming van nieuw van dalisme, plaatst de gemeente Ja cobswoude een hek.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13