REGIO Kolen hebben Van Duyns hart gestoler Artikel over jacht een blamage voor de krant Solisten ten onrechte niet in artikel over benefiet-concert Groene golf Churchilllaan past niet in Pechtolds straal HOC 970 ZATERDAG 28 DECEMBER 2O0 NAVRAAG De verkoop van vuurwerk mag vandaag officieel beginnen. Maar na tuurlijk is er al een hele tijd volop vuurwerk besteld. Wat worden dit jaar de toppertjes? De har de knallen, de gillende pij len, de kleurige vonkfontei- nen? Navraag bij THOM PRINS, eigenaar van Inter- toys in Katwijk. Wij hebben begrepen dat heel Katwijk bij u zijn vuurwerk haalt.. „Dat zou mooi zijn. hè? Nee, niet heel Katwijk hoor, er zijn nog meer verkooppunten. Maar wij zitten natuurlijk wel mid den in het centrum, dus je stapt hier makkelijk even binnen als je ziet dat we het verkopen." Wat verwacht u dit jaar het meest te verkopen? „Eigenlijk hetzelfde als vorig jaar, denk ik. Het is namelijk elk jaar hetzelf de. De pakketten van 15 a 20 euro vliegen de deur uit. En wat het losse vuurwerk betreft, ver kopen we qua aantallen het meest astronauten, babypijltjes en grondbloemen. Het meeste geld gaat om in de grote sierpotten. Dat zijn dingen die voornamelijk de oudere klanten kopen. Of pa pa's." Steekt u zelf ook vuurwerk af? „Ja, natuurlijk! Je moet toch weten wat je verkoopt, of niet? En zonder de smaak van oliebollen en de geur van buskruit is oud en nieuw niet compleet." Morgen mag de verkoop pas beginnen, maar nu knalt het hier en daar al aardig. Heeft u daar ook last van? „Dat is vuurwerk uit het illegale circuit, of wat ze van vorig jaar hebben overgehouden. En van dat illegale circuit hebben we zeker last. Net als nog meer verkooppimten. Want voor ons worden de regels steeds strenger. Wij hebben onze vuurwerkkluizen bijvoor beeld onder de grond liggen, maar dat mag volgend jaar niet meer. Want de brandweer moet er goed bij kunnen. Dus dat betekent dat we kostbare winkelruimte moeten leegmaken om het vuurwerk te kunnen opslaan - en dat kost ons dus het hele jaar geld. Dan zul len sommige verkooppunten zich genoodzaakt zien te stoppen met het legale vuurwerk. En dat werkt het illegale circuit weer in de hand. Daar maak ik me echt zorgen over." tekst: Anton Diedrich foto: Cynthia van Dijke UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1977, woensdag 28 december WARMOND - „Plantsoenen en parken hebben we genoeg. Laat Kou- denhoorn als één van de weinige gebieden in deze streek nou in he melsnaam ruig". Aan het woord zijn de biologen Sevenster en Udo de Haes, die beiden verbonden zijn aan de werkgroep milieubeheer van de Rijks Universiteit van Leiden. Het is niet voor het eerst dat ze zich bezighouden met het stuk grond dat keer op keer de Warmondse ge moederen verhit. Ook toen bebouwing dreigde van de Zwanburger- polder kwamen biologen van de Leidse universiteit in het geweer. Samen met vele anderen slaagden zij erin om een uitspraak van de r\r: ;n bewerkstelligen waarin gesteld wordt dat bebouwing van de Z".c'; gerpolder niet is toegestaan. Een deel werd vergraven en zo ontst: nd de 80 hectare grote plas 'het Joppe'. Met die vergraving ver dween een typisch Hollands weidegebied. Maar het ruige eiland Kou- denhoorn dat ervoor in de plaats kwam, kan de beide biologen mis schien in vervoering brengen. Bij de verschillende bezoeken aan het eiland hebben zij kunnen constate ren dat er een enorm vogelre servaat is ont staan. Minstens 98 verschillende soorten werden waargenomen. Alhoewel de stand van de grutto's is terug gelopen door het verdwijnen van het weidegebied, zijn er nu bruine kiekendieven, kluten, lepelaars en vele andere soorten te zien. Anno 1977, woensdag 28 december ZOETERWOUDE - De eerste lam metjes zijn al weer geboren en wel in Zoeter- woude bij de fa milie Droog. De jonge diertjes maken het goed. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien daeen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail. abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55.00 p/j €210.60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten'berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. Stef moet pekelen. Eerst dacht ik aan een slechte grap, maar nee hoor, het meest prominente bericht in de maandageditie van het Leidsch Dagblad was toch werke lijk 'Het natrillen is de reflex van het rennen' (als ze niet worden doodgeschoten trillen ze na het rennen óók, neem ik aan). Hoe krijgt een redactie het in haar hoofd om zoiets tot kop te maken? Is dat de restyling? Dan zou ik deze hele voorpagina nog maar eens goed bekijken want bepaald evenwichtig is hij niet. De foto toont vier onverschrokken jagers. Persoonlijk zou ik die foto wat anders in scene hebben gezet. De laarzen op de dode dieren en niet zoals 'natuurbeheerder' Stef, het kopje van de woerd even op lichten: kijk maar hij doet niets meer, ik heb hem goed geraakt; Op zijn werk is Stef ook gewend aan de dood, meldt hij aan journalist Jan Preenen, dus trekt hij er op zijn vrije dag graag op uit om te doden. Het verband ontgaat me helemaal. Jagers doden als hobby. Ze zeggen dat ze het doen om de boeren te helpen. Ik zou wel eens willen weten hoeveel schade hazen aan suikerbieten berokkenen. In de Els- geesterpolder al helemaal niet, denk ik. De vos is een hooligan (moet de lezer eens over nadenken). En hazen en eenden maken zich schuldig aan vandalisme (ook een doordenkertje). Dat vier, althans lichamelijk, volwassen mannen in de krant willen komen is al onbegrijpelijk, maar dat het Leidsch Dagblad daar op die plek zo'n artikel aan wijdt, is een enorme blamage. Wim Oudshoorn, Lisserbroek. Naar aanleiding van het artikel 'Benefiet-concert smaakt naar meer', georganiseerd door de Rotaryclub regio Lei den, in de Uit-bijlage van 19 december wil ik zeggen dat ik teleurgesteld ben dat de solisten van deze avond niet worden genoemd. De professionele solisten, Bob van der Ent (viool) in het vioolconcert in A groot van WA Mozart en Anja van Dooren (klarinet) in het klarinetconcert in A groot eveneens van Mozart, waren deze avond zeker twee mensen die het benefiet-concert tot een succesvolle avond hebben gemaakt. Zelf was ik een van de gelukkigen die van hun werkelijk magnifieke vertolking van deze beide concerten heb mo gen genieten. Jammer dat ik hierover niets heb kunnen teruglezen. B.K.M. van Oosten, Leiden. Met niet geringe verbazing heb ik in het Leidsch Dagblad van 18 december kennisgenomen van de uitspraak van wethouder Pechtold aangaande een even tueel toekomstige 'groene golf op de Churchilllaan. De wet houder betoogt dat een groene golf voor de zwakkere verkeers deelnemers (fietsers en voetgan gers), komend vanuit de zijstra ten van de Churchillaan, een verslechtering van de verkeers veiligheid betekent. Terwijl een groene golf een mid del is om én het milieu te die nen (immers auto's rijden een constante snelheid zonder al te vaak te hoeven optrekken en af remmen, hetgeen beter is voor het milieu), én de verkeersveilig heid te verhogen (immers, au to's rijden een constante, in te stellen (aangepaste) snelheid), lijkt een groene golf juist een middel waar het verkeer in Lei den Zuid-West mee gebaat is. Mijn verwondering betreft met name het volgende. In de dis cussie rondom de aanleg van d'e Rijn Gouwe Lijn (RGL) door Lei den hebben direct-betrokkenen uit stadsdeel Zuid voortdurend betoogd dat de veiligheid van zwakkere verkeersdeelnemers komend vanuit de zijstraten van de Lammenschansweg niet gro ter werd door de geplande aan leg van de RGL over de Lam menschansweg. Dat zwaarwe gende argument om de RGL niet over de Lammenschansweg aan te leggen is van tafel ge veegd, mede onder het mom dat de RGL zoveel beter is voor het milieu. Het werkt dus op zijn minst ver bazing dat de redenatie die niet goed genoeg werd bevonden om de 'inmenging' van een sneltram in het Leids binnenste delijk verkeer tegen te hoij wel goed genoeg is om eei, groene golf op de Churchl tegen te houden, terwijl dj de verkeersveiligheid aan drukke weg zou kunnen x\ gen, en het milieu zou kui dienen. Het heeft er dus alle schijil dat de wethouder argumej rondom de verkeersveilig! van zwakkere verkeersdeej mers alleen wil horen als i zijn (zij)straatje past. Thed van Geen groene golf Churchilllaan een flater van jewelste Gelezen in het Leidsch Dagblad van 18 december wethouder Pechtold wil geen groene golf op de Churchilllaan. Wat wil hij nou? Dat iedereen zoals nu voor rood op elkaar staat te wachten? Dat auto's van irritatie van rood stoplicht naar rood stoplicht gaan scheuren? Dat tijdens een hoog auto ver - keersaanbod de hele Chuchill- laan (plus omliggende verkeers aders) vast komt te staan? Op zijn zachtst gezegd een merkwaardig standpunt van de wethouder. We praten hier niet over een 'secundaire' weg door een woonwijk, maar over een weg die veel doorgaand verkeer te verwerken krijgt. Of men dat nu wil of niet, het is nog steeds een belangrijke verkeersader in Leiden. Er is dan één beproefde manier om auto's aan de maximum snelheid (50 km per uur) te hou den en dat is een groene golf. Automobilisten die dat weten, pikken zulks meteen op. Gevolg: geen onverantwoord hardrijden meer, zodat ook overstekende fietsers en voetgangers veiliger De Churchilllaan in Leiden. Is de weg wel of niet beter af met een groene golf? Archieffoto: Hielco aan de overkant kunnen komen. Waarmee Pechtolds enige argu ment ook meteen van tafel kan. Maar nee hoor, de wethouder weet het beter en torpedeert een goed plan wat zowel de door stroming, de geluidsoverlast, als de veiligheid van weggebruikers aan wil pakken.Een flater van je welste, die in het licht van hier aan voorafgaande blunders van de gemeente (fietspad Utrechts- eveer, renovatie kruispun vendaal) helaas niet eens als een verrassing komt. Teus Lu Katwijker Arend van Duyn is een van de dertig kolenhandelaren die zijn overgebleven van de geschatte 10.000 die er ooit waren. Met zijn vrachtwagen - 'een oud beestje, maar de motorkap is nog nooit open geweest' - rijdt hij kriskras door het gebied dat zich uitstrekt van Vogelenzang tot het Westland. Vroeger had hij aan een paar Katwijkse straten voldoende. Foto: Hielco Kuipers SCHRIJVENDE LEZERS 'Ze zijn mijn lust en mijn leven en ik ga door tot die lust een last wordt' gas hielden ze hun hoofd boven wa ter door andere firma's op te kopen en ook nu er in Nederland nog maar zo'n dertig handelaren zijn overge bleven van de geschatte 10.000 die er ooit waren, boeren ze nog redelijk. Ondanks de zachte winters van de laatste jaren. „Met de vorige als dieptepunt. In januari en februari hebben we geen kooltje verkocht." Van september tot maart maken ze dagelijks ritten in het gebied tussen Vogelenzang en het Westland. Met hun vrachtwagen („een oud beestje, maar de motorkap is nog nooit open geweest"), om him laatste klanten te bedienen. Een paar honderd hebben ze er nog, verspreid over de hele re gio. Ooit hoefden ze maar twee stra ten in Katwijk in te rijden om hun vracht kwijt te raken. Nu moeten ze tientallen kilometers afleggen. „Naar plekken in de polder waar nog geen aardgas is en naar oudere mensen die hun kolenkachel nooit hebben weggedaan toen het aardgas kwam in 1963." De komst van het aardgas leek de kentering in hun bestaan te worden, maar de Katwijkse brandstofhandel bleef niet alleen dankzij de overna me van andere bedrijven overeind. Arend en Kees van Duyn ontgon nen ook andere afzetgebieden. „Voor openhaardhout bijvoorb Zijn we in 1973 mee begonnen, dens de oliecrisis. Sindsdien he we dat erbij gehouden. We hak die blokken zelf, in de bossen b leis Het Loo. Daar gaan we 's o< tends vroeg met de vrachtwage I heen en dan kloven we per och met de hand een paar ton hout Loopt altijd aardig, dat hout, n< de bruinkoolbriketten. Als de k 1 valt, zoals pas geleden, kan de trale verwarming het niet aan e men de houtkachels tevoorsch Dan gaan de bruinkoolbrikette weg als warme broodjes." „We verkopen trouwens toch h veel aan de deur", aldus Van D die ook vanwege 'die gezellighf voorlopig niet aan stoppen wil ken. Onvoorziene omstandighi daargelaten. „Doen die zich vo dan hebben we een afspraak n een kolenhandelaar in Maassli die in dat geval onze klanten 01 neemt. Maar anders werk ik ge door, want lichamelijk heb ik g klachten en ik zou niet weten v zou moeten gaan doen. Kolen I ben nou eenmaal mijn hart ges' Prachtig product, puur natuur 1 gloed ervan is heerlijk. Ze zijn 1 lust en mijn leven en ik ga dooi die lust een last wordt. „Mooi gezicht, hè", zegt hij, wijzend op de zwarte bergjes die er liggen. „Dat is antraciet 1, daar ligt antraciet 2. Dat is extraciet en daar ligt cokes. Hebben we onlangs weggehaald uit de kelder van een huis hier in het dorp. Vijftig jaar oud, maar is het niet schitterend? We zullen die partij niet snel kwijtraken, want er zijn niet veel stokers meer voor cokes. Daar Energie heeft hij nog genoeg. Drieënzeventig is Arend van Duyn, maar het enthousiasme van de enig overgebleven kolenboer in de regio is nog altijd niet te temperen. In de loodsen op het erf achter zijn huis aan de Varkevisserstraat in Katwijk begint hij al aan een gloedvol betoog over zijn brandstofhandel. DE DINGEN DIE VOORBIJ GAAN moet je hele grote kachels voor heb ben, zogenaamde Godinnen en daar vind je er niet veel meer van. Maar het is prachtig dat we die cokes heb ben. Kan ik van genieten en dat heb ik ook als ze hier een nieuwe voor raad antraciet hebben gebracht. Als die er ligt, ga ik 's avonds altijd nog even kijken. Dat is zo'n mooi ge zicht. Een plaatje." Op weg naar zijn kantoortje gebaart hij naar de petroleumautomaat die in een andere opslagruimte staat. „Hebben we ook een streek- functie mee. Mensen uit de verre omtrek komen hier kannetjes met vijf liter halen. Om vis op te bakken. Doen ze liever op petroleum dan op gas, want dat wordt te heet." Eenmaal binnen bij de brandende convectorkachel, loopt hij helemaal warm. „De antraciet die je zag, komt uit Wales, waar nog veel particuliere mijnen zijn, en uit de buurt van Münster in Duitsland. De kolen die ze daar naar boven haalden, waren aanvankelijk niet best. Maar sinds ze een nieuw kolenfront zijn be gonnen, lijken het wel diamanten." Het zal duidelijk zijn: kolen beteke nen 'alles' voor Arend van Duyn. Zijn broer en zakenpartner Kees (69) gaat in januari dan toch eindelijk volledig van zijn AOW genieten en het beroep mag uitsterven; zelf denkt hij er niet aan om te stoppen. Arend van Duyn is kolenboer voor het leven. Als jongetje van 13 sjouw de hij al met zware kolenzakken in het bedrijf van zijn vader en met zijn broer overwon hij alle tegenslagen, nadat ze samen de zaak hadden overgenomen. Na de intrede van het aard-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12