TH Vrees voor kernwapens Noord-Korea f tj intratuin HEBBES! HEBBES! HEBBES! SETS KORTINGEN TOT verkopen? Koningin Beatrix waarschuwt voor verloedering 'Atoombom binnen 30 dagen' Ruim honderd doden in Japan door kankermedicijn Cadeau in Koeweit De Carisma Shogun. GRANDIOZE OUDEJAARSMARKT Lezers maken van hun hart geen moordkuil in 'kwestie-Groen' Maatschappelijk debat gewenst over 'levenslijden' Winst en omzet bij FloraHolland groeien als kool Avonddiensten geldtransport tijdelijk gestopt Terugblik op 2002 Leidsch Dagblad NR. 43115 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 urants zien kerstdagen ,pder klanten welijks kerst r Nederlandse epen in Kabul Weld tijdens stviering in j den-Oosten onaise iet Leidse tslied emkundige irschuwt woude ttenburg onderhuur pakken 'MmcI Whately onze wensen lid zouden hi|en, dan zouden al vreugden IMENTAAR THANASIE Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 27 DECEMBER 2002 SPRINTERS t.W-lriUTM: den haag - Koningin Beatrix heeft in haar jaarlijkse kersttoe spraak gewaarschuwd voor de maatschappelijke verloedering in Nederland. De koningin stelt vast dat tolerantie geen excuus mag zijn om zich af te wenden van echte problemen. „Nie mand mag de ogen sluiten voor onrecht en grof geweld. Dat mensen elkaar krenken, beledi gen en discrimineren kan niet worden gedoogd." De koningin zegt dat de Neder landse burgers in een verwar rende tijd leven, vol onvrede en onbestemde angstgevoelens. „De samenleving lijkt te verloe deren. Losgeslagen van oude ankers blijkt onze maatschappij niet goed bij machte om te gaan met het opbreken van vertrouw de zekerheden. Te lang zijn on rust en onbehagen weggedrukt. londen-seoul/afp-rtr - Deskun digen zijn zeer verontrust door het besluit van Noord-Korea om de sinds 1994 gesloten kernreac tor van Yongbyon weer in wer king te stellen. Het communisti sche land heeft volgens de voor aanstaande Britse atoomgeleerde John Large mogelijk binnen der tig dagen na het opstarten van de reactor de beschikking over een atoombom. Directeur Mohamed El-Baradei van het Internationaal Atoom energie Agentschap (IAEA) zegt dat zijn organisatie geen moge lijkheid heeft de aard van de werkzaamheden in de reactor te verifiëren. Ook zijn belangrijkste zorg is dat de Noord-Koreanen plutonium dat door de reactor wordt geproduceerd, onmiddel lijk voor de productie van kern wapens gaan gebruiken. De regering in Pyongyang kon digde 12 december aan dat het zijn nucleaire programma, dat sinds 1994 als gevolg van een overeenkomst met de Verenigde Staten stil lag, ging activeren. De verwachting is dat de reactor ui terlijk over twee maanden is op gestart. Large, die deel uitmaakt van de Britse Nucleaire Coördinatie 1 y loeheid mag voor artsen ind zijn om oude men- ïlpen een einde aan hun maken. De Hoge Raad proken in de zaak Bron- de oud PvdA-senator die da'door de dood vergeten en bijgestaan door zijn se huisarts P. Sutorius, st uit het leven stapte, letter van de in het bui- zeer omstreden Neder- It uthanasiewet, is de uit- ran de Hoge Raad niet ld. Het hoogste rechts- lepaalde dat het in de lanteerde begrip 'on- en uitzichtloos lijden' rb<toppeld is aan een echte lelijke of psychische - aartoe hoort levensmoe- {eris de Hoge Raad niet, r veel valt te zeggen voor ment dat de maatschap- m psychische gevolgen ismoeheid wel ondraag- en zijn. lak als deze zijn daarom on aars of verliezers, be- n moreel gelijk of onge- örius betoonde moed de kwestie Brongersma en°P zoek te gaan naar de van de euthanasiewet le uitspraak niet in zijn )Ot is uitgevallen, heeft de ld wel de gewenste dui- d geschapen over wat let mag. Daaraan zullen ïn hulpverleners zich louden. wild gevolg van de uit- dat sommige artsen in p mensen zullen helpen 'lp4in levensmoeheid gere- 30futhanasie. Een element fkeur sluipt zo in de Daartegenover staat dat 31^aak niet betekent dat 31! over 'mensen die klaar oihet leven' nu voorgoed Is. De discussie gaat ge- op<der. ;r; 3leiden de argumenten aajfius en anderen op den een aanpassing van de eniichien was de tijd er nu 9. ti voor. Rest de vraag eseeen intelligente, zelfbe- in als Brongersma über- hrifhulp van een arts nodig ,vo(*n einde aan zijn leven sj' tokyo/afp-anp - Een medicijn tegen kanker heeft in Japan in een periode van vijf maanden 124 levens geëist. In totaal heb ben bijna vijfhonderd mensen schadelijke neveneffecten van het medicijn Iressa ondervon den, zo maakte het Japanse mi nisterie van volksgezondheid op eerste kerstdag bekend. Zij kre gen onder meer longontsteking en uitval van de lever. De Japanse regering heeft be- IHET GROENE WARENHUIS Verplichte verdraagzaamheid, waarmee geduld wordt wat in wezen onaanvaardbaar is, leidt tot schijntolerantie." De koningin, geheel in het zwart gekleed, besteedde ook aan dacht aan het roerige jaar voor de koninklijke familie zelf. „Voor mijn familie en mijzelf is dit een diep ingrijpend jaar geweest", zei ze in het begin van haar re de. „In bruiloft, geboorte, doop en dood zijn alle fasen van het leven aan ons voorbijgegaan." In de toespraak, die op televisie werd gevolgd door bijna 1,4 mil joen ldjkers, een half miljoen meer dan vorig jaar, deed ko ningin Beatrix een aanbeveling om 'echte tolerantie' te berei ken. „Dat begint bij luisteren. Luisteren is meer dan aanhoren. Men behoeft het niet eens te zijn met wat een ander beweegt om zich daarvoor toch open te stellen." Ze vindt dat de Neder landse maatschappij moet zoe ken naar nieuwe vormen van samen leven. „Tussen verschil lende religies en overtuigingen en tussen uiteenlopende leefge woonten en verhoudingen moe ten we bruggen slaan." Pagina Binnenland Kersttoespraak van koningin Groep, maakt in The Times korte metten met het argument dat de reactor, 90 kilometer ten noor den van Pyongyang, een belang rijke bijdrage aan de energie voorziening in Noord-Korea kan leveren. „Het is helemaal niets, het heeft geen enkel nut. De re actor kan slechts enkele dorpen van energie voorzien", zegt de geleerde. Volgens hem wijzen alle scenario's erop dat Noord- Korea bewust aanstuurt op de productie van kernwapens. Noord-Korea beschuldigt de VS ervan op een confrontatie aan te sturen. Het staatspersbureau KCNA stelt dat uit opmerkingen van de Amerikaanse minister van Defensie Rumsfeld blijkt dat Washington Noord-Korea liever ten val wil brengen dan een ge sprek aan te gaan. De herhaal delijk gepubliceerde Amerikaan se eis dat Pyongyang zijn nucle aire programma stopzet, is vol gens KCNA 'niet meer dan een opiumdroom'. Rumsfeld zei eerder deze week dat de VS best twee oorlogen te gelijk kunnen voeren en winnen en dat Noord-Korea een fout maakt als het aanneemt dat Washington al zijn aandacht no dig heeft voor het conflict met Irak. perkingen opgelegd aan het ge bruik van het medicijn. Alleen longkankerspecialisten mogen het nog voorschrijven. Boven dien moeten patiënten die het gebruiken in een ziekenhuis blijven. In Japan werden sinds juli 18.000 mensen met het me dicijn behandeld. Iressa is bedoeld voor patiënten die een vorm van longkanker hebben die niet te opereren valt en in gevallen waarbij de kanker terugkeert. Uit eerste onderzoe ken van het middel blijkt dat veel longkankerpatiënten baat hebben bij Iressa. Het middel is van de Britse fa brikant AstraZeneca, die ook in Nederland is gevestigd. Het me dicijn staat in Nederland niet op de lijst van toegestane medicij nen, maar wordt naar verluidt wel in de experimentele fase toegediend aan longkankerpati- enten. Volgens de farmaceuti sche internetsite pharma.nl be hoort Iressa tot een nieuwe groep kankermedicijnen. „Deze medicijnen richten zich slechts op de zieke cellen en veroorza ken minder bijwerkingen, zoals misselijkheid en haaruitval". koeweit - Amerikaanse mariniers openen hun kerstcadeautjes tijdens de kerstviering in de Koeweitse woestijn. Er zijn zeker 12.000 Amerikaanse militairen gelegerd in Koeweit, de meesten op nog geen vijf ki lometer van de Iraakse grens. Pagina Buitenland: Meer nieuws over Irak. Foto: Reuters/Chris Helgren (advertenties) Voor wie nog meer wil... Vanaf 18.990,- - Katwijk aan Zee, Auto Dijksman Katwijk B.V. Leiderdorp, Automobielbedrijf Oudshoorn B.V. Brandstofverbruik. Carisma 1.6 gem. 7,4 1/100 km (1 op 13.5), C0> 176. www.mitsubishi- Voorschoten, Leidseweg 518, woensdag/donderdag/vrijdag koopavond SALE start vandaag. Kom nu! Inter IKEA Systems B.V 2002 WWW.IKEA.nl leiden - Dat de ophef rond de benoeming van de nieuwe burgemeester van Leiden de lezers van het Leidsch Dagblad raakt, blijkt wel uit de stapel ingezonden brieven die over dit onderwerp op de redactie werd bezorgd. De lezers van deze krant wensen van hun hart geen moordkuil te maken. Met uitspraken als 'zakkenvul ler', 'aangeschoten wild', 'het ze', 'verwende, kleine kinde ren' en 'een weerloos persoon neersabelen' sparen zij noch de kandidaat, noch de ge meenteraad, noch het Leidsch Dagblad als de brenger van het nieuws. Hoewel een meerder heid van de brievenschrijvers het toejuicht dat minister Remkes de procedure wil laten overdoen, zijn er ook lezers die alle ophef over Harry Groen en het afgeketste referendum maar onzin vinden. „Een refe rendum leidt tot ongewenst populisme", schrijft Niels Bijlsma. J. van Arkel heeft het over een 'door de krant en ge frustreerde raadsleden in het leven geroepen affaire'. Er zijn ook pleidooien voor een herkansing voor kandidaten als Cees Waal, Jan Hoekema en Steven de Vreeze. En oproe pen aan Groen om zich niet meer kandidaat te stellen: Harry Groen zou zichzelf en de gemeente Leiden een dienst bewijzen door zich terug te trekken, in plaats van zijn kan didatuur tegen beter weten in te handhaven." Noordwijker Frans van Egmond adviseert daarentegen: „Nemen die go zer. Je weet niet wat je weg gooit." Pagina Rio: Een selectie uit de brieven over de 'kwestie-Groen' utrecht/anp - Het artsenge- nootschap KNMG bepleit een maatschappelijke debat over 'le venslijden' naar aanleiding van het arrest van de Hoge Raad over zelfdoding. Daarin is de Haarlemse huisarts P. Sutorius schuldig bevonden aan hulp bij zelfdoding van oud-PvdA-sena- tor E. Brongersma in april 1998. Voor de KNMG is nu duidelijk geworden dat de Hoge Raad lë- vensbeëindigend handelen door een arts alleen aanvaardbaar vindt als het lijden van de pati ent in overwegende mate te ma ken heeft met een lichamelijk of psychisch classificeerbare aan doening. Het ministerie van justitie laat in een eerste reactie weten dat het arrest belangrijk is, omdat Ne derland nu in de pas loopt met de internationale afspraken. De Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NWE) is 'uitermate teleurgesteld'. De vereniging vindt dat de Hoge Raad de nadruk veel te veel legt op de levensmoeheid van Bron gersma, en te weinig bij zijn psychische en maatschappelijke problemen, die ook bijdroegen aan de wens van de oud-senator om eeri einde aan zijn leven te mogen maken. Advocaat Sjöcro- na van huisarts Sutorius noemt het arrest 'spijtig'. „En mijn cli ënt is net zo teleurgesteld als ik over de uitspraak". Pagina Binnenland: Vonnis zet lijdende ouderen klem' rijnsburg/ANP - FloraHolland, een verzameling van vijf veilin gen waaronder de Rijnsburgse, verwacht dit jaar een winst van 3 miljoen euro, 1 miljoen meer dan vorig jaar. De omzet zal groeien met 170 miljoen naar 1,9 miljard euro, mede door de integratie van de Venlose veiling Zon. Flora heeft 53 procent van de markt in bloemen en potplan ten. De omzet groeit ook door een hogere export. Vooral ka mer- en tuinplanten vonden meer aftrek. Komend jaar ver wacht het bedrijf een omzet groei van 4 procent door meer export. Snelle groeiers zijn het Verenigd Koninlaijk, Spanje, Ita lië en Rusland. Bij FloraHolland zijn naast Ven- lo en Rijnsburg de veilingen in Naaldwijk, Bleiswijk en Eelde aangesloten. houten/anp - De waardetrans porteurs Brink's en Geldnet zijn tijdelijk gestopt met hun buik transporten in de avonduren. Dat heeft directeur van Brink's Nederland, J. van Werkhoven, vandaag bevestigd. Aanleiding is een overval op een van zijn geldwagens maandag in Breda. Tot net na de jaarwisseling werkt Brink's volgens een nood plan. „De schade voor winkeliers en banken is nihil omdat we door de vrije dagen een ander pa troon van geldverwerken heb ben", schat Van Werkhoven. Mochten de waardetranspor teurs hun noodplan na de jaar wisseling volhouden, dan wordt het door winkeliers geleverde geld later geteld en dus later op de rekening bijgeschreven. Ook krijgen winkeliers dan later hun wisselgeld geleverd. Brink's en Geldnet hebben de golf van overvallen al eerder aangekaart bij de top van het openbaar ministerie (OM). Die onderkent het probleem, verze kert Van Werkhoven, maar het zou aan de politie zijn om met een landelijk team te komen. Verkeerschaos door ongeluk A44 sassenheim - Een kop-staart- botsing op de A44 bij Sassen heim, waarbij drie auto's be trokken waren, heeft gister avond voor een verkeerschaos gezorgd. De politie sloot de snelweg ongeveer een uur lang af. Op de andere rijbaan ont stond een file door kijkers. Het ongeval onstond doordat een 72-jarige automobiliste uit Wil lemstad (Noord-Brabant) rond kwart over zes te laat afremde voor een file in de richting van Den Haag en op de auto's van een 37-jarige man uit Den Hel der en een 42-jarige Hagenaar botste. Een inzittende van die laatste auto, een 18-jarige vrouw, liep bij de aanrijding pijn in de nek op. Zij kon ter plekke worden verzorgd. Eerste gipsvlucht inmiddels geland Rotterdam - De eerste vlucht met geblesseerde winterspor ters uit Oostenrijk is gisteren al geland op Rotterdam Airport. De vlucht werd ingelast vanwe ge de grote drukte in de winter sportregio's. Aan boord van het vliegtuig waren zeven gewonde skiërs uit Nederland en België. Vandaag zal de eerste officiële gipsvlucht op Rotterdam Air- port landen. Een jaar in oude foto's, oud nieuws, oude krantenkoppen en oud zeer dat levert uiteindelijk toch weer een nieuwe bijlage op. In het eindejaarskatem kijken we morgen volgens een vast stra mien terug op 2002. In de rubriek 'Oud Nieuw' zetten we verle den en toekomst tegenover el kaar, in 'Oud Zeer' mag iemand met verbittering terugkijken op een persoonlijk ongerief en in 'Oud Nieuws' laten steeds vijf personen him licht schijnen over een kwestie uit het voorbije jaar. En ten slotte is er onder de kop 'Oude kranten' de jaarlijkse nieuwskalender. De eindejaars- bijlage begint met 'Oude foto's': de fotografen van het Leidsch Dagblad kozen 'hun' foto van het afgelopen jaar en geven een toe lichting op die keuze. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant e NaamDMDV Postcode Telefoon (Lvm controle nabezorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau bank-gironummer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN s

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1