LEIDE 'Natuurlijk komt er een burgemeestersreferendum' Polonaise op het Leidse Volkslied 6& Ambulancediensten klaar voor fusie Kankermedicijn gaat weer in de boekenkast REGIO R1 Gemeenteraad blijft in meerderheid voorstander www.autoheemskerk.com VAlhMl 'Gemeenten moeten studenten wijzen op vrijstelling van ozb' ken op lichte dag n twee woningen aan gracht en één aan de aat is dinsdag op te dag ingebroken. In llen werd een deur roken. Uit één woning otoestel, verrekijker, telefoon en paspoort Uit de andere twee lts vermist. (advertentie) n stelt )e nogal eens voor ngen en bij voorkeur op de .t onverwachte plaatsen. GELUID t prettig te weten dat u dan Olufsen bij u kunt hebben ind 1 heeft een sublieme pergave en speelt overal waar ?-<een stopcontact is. ad li WAAR pd 1CD, radio en 5 actieve Leverbaar in vijf kleuren u gaat, gaan zij ook. flof 81, Leiderdorp, i 071 541 24 97 vrijdag 27 DECEMBER 2002 ITeinig animo gerencentra ir pasjes e pakt inaars op De politie heeft in de :htend van eerste drie mannen van 43, jaar afkomstig uit Den gepakt. Zij worden ver- n inbraak in V&D aan arkt en maakten onder rloges, armbanden en buit. De politie was chillende auto's ter oen er een inbraak- het warenhuis afging, zagen drie mannen en. Een van hen kon al eestraat worden inge- de andere twee na een lging op de Haagweg. ker ontkomt K»e bewoner Toen de bewoners van aan de Iepenrode gis- ag even voor zes uur imen, zagen zij licht in hun woning. Ver ende er op de eerste ig een onbekende man pkamer in die van daar teneden sprong. Een rende daarop naar laar kon de inbreker achterhalen. De man >ning binnengekomen ruit naast de voordeur n. Het is nog niet be- uit het huis iets rmist. door Robbert Minkhorst leiden - Leiden probeert het ge woon nog een keertje: met een referendum een nieuwe burge meester kiezen. De benoeming van Harry Groen mislukte - deels omdat de raad het beloofde refe rendum afblies - maar de voor standers beloven alsnog een volksraadpleging. PvdA, Groen- Links, D66, Leefbaar Leiden, SP en LWG/De Groenen hebben een meerderheid in de Leidse ge meenteraad. Alleen WD, CDA en de Christenunie willen een be noemde burgemeester. Gevallen en opgekrabbeld: de vertrouwenscommissie, be staande uit de fractievoorzitters van de negen politieke partijen, en de rest van de gemeenteraad laten zich niet kisten door de ferme taal van minister J. Rem- kes vorige week. „Nieuwe ron de, nieuwe prijzen", kondigt D. van den Bosch aan, fractieleider van Groenlinks. Remkes vond het maar niets dat de Leidse politici het burge meestersreferendum om zeep hielpen. Dat was het onvermij delijke gevolg toen vertrouwens commissie en gemeenteraad er één kandidaat met kop en schouders bovenuit zagen ste ken: WD'er Groen. Een tweede geschikte kandidaat was er niet, dus was een referendum prompt zinloos. Dat probleem wós met Remkes doorgesproken en die vond het op 20 november geen enkel probleem, aldus de gemeente. Remkes schrijft echter aan de Tweede Kamer: „Ik heb op 18 december de fractievoorzitters persoonlijk doen weten dat ik niet gelukkig ben met de wijze waarop de procedure is verlo pen. Voorts ben ik van mening dat een aangekondigd referen dum niet tijdens een procedure behoort te worden afgelast. Bei de onvolkomenheden, de enkel voudige aanbeveling en het af gelasten van een referendum zijn voor mij reden om te be sluiten dat de procedure op nieuw moet." CDA-leider W. Bleijie is niet van plan bij de voorstanders van een referendum de woorden van Remkes nog eens in herinnering te roepen. Want zou het mis schien verstandiger zijn om na het debacle rond Groen niet nog een keer een referendum te be loven? Bleijie draait de zaak lie ver om. De PvdA bijvoorbeeld kan het niet maken om nu in eens tegen een referendum te zijn. Na de voordracht van Groen ontstond binnen die par tij de grootste ophef over Groen zelf en over het afgeblazen refe rendum. Bovendien veranderde de PvdA haar mening al aan het begin van de procedure; de frac tie was eerst tegen, maar ging na een kiezersraadpleging om. De PvdA heeft een morele plicht jegens haar achterban, geeft Bleijie aan. „Ik zou zeggen: pak de andere procedure. Maar de politieke realiteit is anders. De PvdA heeft nauwelijks de kans om nog om te draaien." Fractie voorzitter C. Broeyer van die partij beaamt dat. „We hebben het beloofd. In de fractie moe ten we er nog wel even over pra ten. Ik ben in elk geval een sterk voorstander van het referen dum. We kunnen en willen nu niet terug." Bleijie is verder wel wat somber over de tweede ronde voor Lei den. „Ze zullen na dit gedoe niet door Eric-Jan Berendsen leiden - Ze zijn uit alle hoeken en gaten van Leiden naar buurt huis Morschwijk aan de Topaas laan gekomen. Zo'n vijfendertig vooral oudere alleenstaanden kijken maanden uit naar de kerst-inn die daar jaarlijks wordt gehouden op Tweede Kerstdag. Voor acht euro (exclusief de drankjes) koffie met gebak, krentenbol, bingo, kerstdiner en als hoogtepunt staat 's middags het optreden van Leidse Kees en Wies Cavé op het programma, de zanger en zangeres van het (Leidse) levenslied. „Zo mensen, daar zijn we dan. Het is weer zover, Tweede Kerstdag. We zijn weer in Mor schwijk. Wat zien we er nog goed uit. Daar kunnen best nog een paar jaartjes bij." Als een volleerd artiest bespeelt Leidse Kees de zaal. Evergreens als een Pikketanissie, Ach vader lief toe drink niet meer, Tulpen uit Am sterdam en het enige echte Leid se volkslied Ik ben een Leidse Glibber gaan er bij de gasten in als koek. Al gauw is de polonaise een feit en staat een aantal da mes op de stoelen. Het geheel wordt glimlachend gadegeslagen door de vier vrij willigers die de kerst-inn bege leiden: Netty, Angèle, Dirk en Co. Mensen die al jarenlang op Tweede Kerstdag belangeloos voor de medemens klaar staan. „Er zijn drie kerst-inns die wor den georganiseerd door de Stichting Leidse Kerst-inn. Eén in buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan, één in diensten- Leidse Kees en (rechts van hem) Wies Cavé zorgden gisteren voor een uitgelaten stemming bij de kerst-inn in buurthuis Morschwijk aan de Topaaslaan. Foto: Mark Lamers centrum Zijloever en één hier", zo legt Dirk uit. „Elke kerst-inn heeft zo zijn eigen programma. Morschwijk staat bekend om het optreden van Leidse Kees en Wies. Echt Leids, hè? 's Och- (advertentie) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A U T QeiaeeMgilfeE R K L. (071)-5310811 R. (071 )-3312866 tends als de mensen binnen ko men vragen ze al: ze komen toch wel hè? Ze zijn toch niet ziek geworden?" Dirk heeft in het dagelijks leven een baan bij de Gamma in Kat wijk. Zijn vrouw Angèle werkt bij de Eltax. „Maar dit is zó leuk om te doen. Het is wel aanpoten, maar het blijft gezellig", aldus Dirk. „Dan zit je met Kerstmis tenminste niet in een vast stra mien. We doen het al jaren want voordat we naar Morschwijk kwamen, werd het feest altijd in het Volkshuis aan de Apothe- kersdijk gehouden. Ook toen kwamen er al mensen uit de he le stad. Zelf wonen we achter de Haven, dus deze kerst-inn is be slist niet gebonden aan een be paalde buurt" En weg is hij weer. Om een drankje in te schenken, om gas ten naar en van het toilet te be geleiden en om een rolstoel de losliggende plank naar de feest zaal op te duwen. „Eigenlijk is dit levensgevaarlijk, want die plank ligt los, daar moet eens aan worden gedaan. Maar ja, de gemeente bezuinigt alleen maar op het buurthuiswerk." Bezuini gingen die de kerst-in ook kun nen treffen. „Ruim voor de kerst gaan de bedelbrieven al uit naar bedrijven", aldus Dirk „Wordt er niet op gereageerd, dan gaat er later dat jaar nog een katte belletje uit. En dan maar hopen 'Patiënten profiteren van samenwerking' dat er voldoende geld binnen komt." Geld is op dat moment het laat ste waar de bezoekers zich druk om maken. In de feestzaal is de stemming tot het kookpunt ge stegen als Wies Cavé en Leidse Kees het duet Rode Rozen zin gen. Zichtbaar genietend nemen zij het applaus in ontvangst. „Het is de dankbaarheid waar je het voor doet", zegt Leidse Kees na zijn optreden. „Deze mensen zoeken vertier en dat is toch moeilijk in deze tijd. De dank baarheid heb je na elk optreden maar hier is het toch anders. Het optreden voor Tweede Kerstdag volgend jaar staat al in mijn agenda." (advertenties) door Robbert Minkhorst leiden/woerden - Vier ambulan cediensten in de regio slaan de handen ineen. De patiënten pro fiteren, zegt directeur J. Schnerr van de Zorggroep Utrecht West (Zuwe). Jarenlang vormen de Duin- en Bollenstreek, de Leidse regio, Gouda, de Rijnstreek en de Krimpenerwaard een lappende ken voor ambulancevervoer ders. In het verzorgingsgebied Hollands Midden - gelijk aan dat van politie en brandweer - zijn verschillende vervoerders aan de slag. Er bestaat wel een Centrale Post Ambulancever voer, maar die kan nooit zo effi ciënt werken als nodig is. Te vaak rijden ambulances leeg te rug. De aanrijtijden lopen sterk uiteen; die van Leiden zijn pri ma, terwijl in buitengebieden meer dan eens de wettelijke norm wordt overschreden. Interne strubbelingen, machts spelletjes en ovemameperikelen bemoeilijken lange tijd verdere samenwerking. Tot twee jaar ge leden zijn in Hollands Midden de semi-particuliere Zorggroep Utrecht West, met ambulance diensten in de Bollen- en de Rijnstreek, de overheidsdiensten Midden-Holland (Gouda en de Krimpenerwaard), de Leidse Eerste Hulp Dienst en de even eens Leidse, particuliere Gebr. De Jong actief. De Jong staat te koop en blijkt een interessante overnamepartij. Het familiebe drijf maakt niet alleen winst - wat niet zo vaak voorkomt in de sector - maar wie De Jong krijgt, heeft ook de meeste vingers in de pap bij de vorming van een Regionale Ambulancevoorzie ning (RAV), waartoe het rijk elke regio heeft verplicht. De Zuwe zou De Jong graag overnemen, maar moet knarse tandend vanaf de zijlijn toekij ken. Lang wordt exclusief met de gemeente Leiden onderhan deld. „Wij wachten even af', zegt Schnerr in 2001 tegen het Leidsch Dagblad. „We hebben nog geen bod gedaan. Het heeft weinig zin om met z'n allen ach ter hetzelfde meisje aan te lo pen." Getreuzel van de gemeente en gedraal van verzekeraar Z Z, die toestemming moet geven, drijven De Jong in de armen van familie uit Den Haag. Wéér een ambulancedienst erbij, moppert de Alphense wethouder J. Voogd (CDA/volksgezondheid) in deze krant. „Het maakt het ziekenvervoer er niet gemakke lijker op." Uiteindelijk 'komt alles toch nog goed'. De Witte Kruis Holding komt erachter dat het niet zo heel veel heeft aan De Jong - het bedrijf is immers actief in een 1 andere ambulanceregio - en verkoopt de dienst met winst door aan de gemeente Leiden. Die sluit vervolgens een over eenkomst met Zuwe. Beide wor den voor de helft eigenaar. Directeur Schnerr van Zuwe en de gemeente zijn verheugd over de gevonden oplossing. Boven dien is nu de weg vrij voor de vorming van één RAV. Is het gedoe nu afgelopen? „Hiermee is de angel uit het probleem gehaald. We hebben de sleutel in handen om na de bestuurlijke drukte en de moei lijke vergaderingen alles om te zetten in constructief overleg. We gaan nu met Gouda de on derhandelingen in. Iedereen heeft er belang bij dat ze daar ook mee doen. Gouda is wel een zorgenkindje. Het bedrijf heeft financiële problemen. Ze heb ben daar ook een hele moeilijke regio, een slechtere bereikbaar heid. We moeten daar met z'n allen een oplossing voor verzin nen. Eigenlijk zijn we nu aan het voorsorteren voor die ene am bulanceregio." Laat me radendat is beter voor de patiënt? „Ja. Er is voorzien dat alle am bulancediensten in Nederland worden ingebracht in RAVs. Dat is de toekomst. Ik doe dat liever op een ordelijke manier en snel, dan dat we daar nog twee jaar op gaan zitten te wachten. Hollands Midden is een wat ingewikkelde regio met 'werkgebieden' van vervoerders door elkaar heen. Vanuit het be lang van de patiënten moet er zo snel mogelijk afstemming ko men. En als dat lukt, kan er heel veel geregeld worden, gaan we de dienstverlening verbeteren. Ik vind het heel leuk om hier aan te werken. We kunnen naar efficiënter en beter vervoer." jj$ Uitgekeken g op uw college's Morgen vindt u de baan die bij u past in r.leidschdagblad.nl (advertentie) meer dan 100 soorten PANNENKOEKEN Steenstraat 45-47, LEIDEN ook vestigingen in LEIDERDORP en KATWIJK STOKKE PEEL™ DE NIEUWE STOEL VAN STOKKE de natuurlijkste zaak van de wereld. VALHAL LEIDERDORP Meubelplein 3 Tel 071-541 34 44 Fax 071-589 25 71 in de rij gaan staan voor Lei den", vreest de CDA'er. „En de grootste ramp zou zijn als we wéér met één kandidaat komen. Je hebt al gezien dat met een be perkt aantal kandidaten de kans dat je op één persoon uitkomt, erg groot is." Van den Bosch bekijkt het liever van de zonnige kant. „Er is meer aandacht voor het referendum en de vacature in Leiden dan ooit tevoren. Wellicht levert dat juist meer kandidaten op. De huidige procedure is waarde loos, de wet deugt van geen kant, maar ik vind wel dat we het maximale uit die wetgeving moeten halen." D. Sloos (Leefbaar Leiden) is niet onder de indruk van Rem kes' woorden. „Geschrokken? Ik ben nog nooit geschrokken. Ja, van de poes van de buurvrouw. Natuurlijk komt er een referen dum. Geen twijfel mogelijk." D66-voorman O. Welling wijst erop dat het Remkes is die Lei den op het verkeerde been heeft gezet. „Hij keert terug op het punt van die enkelvoudige voor dracht. Had dat eerder gezegd. De ellende is veroorzaakt door de onduidelijkheid over de pro cedure. En de twijfel óf je wel een referendum over de nieuwe burgemeester moet houden, zo die er al was, is nu toch echt verdwenen in de stad. Zie de ophef erover." Deal Crucell en Centocor van de baan door Wilfred Simons leiden - De overeenkomst van het Leidse biotechnologiebedrijf Crucell met Centocor voor een nieuw kankermedicijn ging vo rig jaar nog gepaard met juich kreten. Crucell zou ruim 18 mil joen euro ontwikkelingskosten van Centocor krijgen, de marke- tingrechten op de Europese markt behouden en ook nog eens tien procent royalty's krij gen over de inkomsten op de Amerikaanse markt. De 'miljoenendeal' is echter al weer beëindigd. Centocor zegt dat het niet doorgaat met de ontwikkeling van een nieuw medicijn tegen kanker, omdat het 'te lang" zou duren voordat het middel op de markt kon ko men. Centocor heeft de licentie op het medicijn aan Crucell te ruggegeven. Daar staat het vol gens woordvoerder A. Bos weer 'in de boekenkast'. 'Begin vol gend jaar' verwacht Crucell al een besluit over de toekomst van het medicijn bekend te kun nen maken. Het medicijn staat bekend on der de naam 'anti-CD46-anti- stof. Het is een eiwitmolecuul dat binnendringende micro-or ganismen kan vernietigen en dat werkzaam zou zijn tegen borst kanker, dikke darmkanker en een vorm van leukemie. Uit on derzoek van het LUMC is geble ken dat het in staat moet zijn om nierkanker te bestrijden. Volgens Bos bleef het probleem dat de anti-CD46-antistof vanaf het allereerste begin moest wor den ontwikkeld en getest. De kosten daarvan schatte Crucell- topman Dinko Valerio een jaar geleden op 45 miljoen euro, ter wijl het onduidelijk zou blijven wanneer en óf zo'n medicijn op de markt komt. Centocor zou dat risico kunnen lopen, als ka pitaalkrachtig, internationaal farmaceutisch bedrijf (onder deel van Johnson Johnson). Maar ook dit concern zag uit eindelijk op tegen die kosten. De teruggave van de licentie voor het kankermedicijn heeft geen gevolgen voor de werkgele genheid van Crucell. Vorige' week maakte Crucell bekend in het derde kwartaal van 2002 een verlies van 6,5 miljoen euro te hebben geleden, bij een omzet van twee miljoen euro. Crucell verwacht winstgevend te wor den als de partnerbedrijven winst gaan maken met medicij nen, die zij maken met licenties van het Leidse bedrijf. Het werkt zelf aan medicijnen tegen in fluenza, ebola en aids. SLS reageert op LSVb leiden - De Stichting Leidse Stu dentenhuivesting laat haar huurders heel precies weten hoeveel onroerendezaakbelas- ting (ozb) zij betalen. Dat zegt zij in reactie op een klacht van de Landelijke Studentenvakbond (LSVb). Die betichtte woning corporaties en gemeenten er eerder deze maand van dat zij studenten ten onrechte ozb la ten betalen. De SLS is niet in staat om ont heffing of vrijstelling van ozb voor studenten te regelen, zegt woordvoerster Margriet Hen- ninger in een reactie. „De Ge meentewet staat dat niet toe. De gemeenten in de Leidse regio moeten studenten op die moge lijkheid wijzen." De LSVb onderzocht de afgelo pen maanden hoe de inning van ozb in de Nederlandse studen tensteden is geregeld. De syste matiek is dat de gemeenten de aanslag compleet opleggen aan de eigenaren van de studenten panden. Die berekenen de ozb door in de huur. De SLS stuurt de huurders jaarlijks een over zicht waaruit blijkt hoeveel geld ze aan ozb hebben betaald. De studenten kunnen de betaal de ozb terugkrijgen van de ge meente, maar de meeste doen dit niet. Volgens de LSVb laten ze het erbij zitten omdat ze niet weten dat de vrijstelling bestaat Of ze weten niet bij welke ge meentelijke instantie ze moeten zijn. Zowel de LSVb als de SLS vinden dan ook dat de Neder landse gemeenten de studenten actief moeten voorlichten over de kwijtscheldingsregeling. (advertentie) Tijdelijk de 2e fles gratis! 1H amant] Bakt minder vet Voorkomt aanslag in de pan Past in een cholesterol verlagend dieet Zuiver plantaardig

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13