ECONOMIE Kerstboom staat in ruim 2,7 miljoen huishoudens Italianen vinden euro een veel te dure lire dtiO&L NMa alckoord met overname van Casema Hogere omzet veiling Aalsmeer 'Kosten KLM moeten lager om verlies te voorkomen' Omvangrijke bottelfusie bij Coca-Cola Duisenberg geeft nu toe: Euro verhoogde prijzen Onderzoek Intermediair: 'ABN is beste werkgever' Olieprijs schiet omhoog 2ekerstdagopenvan12.00-17.00uur vooreensf eervol lesta rtva n2003 1st aardgas jordzee )e Nederlandse Aard- itschappij (NAM) heeft gevonden bij een ring in het zuidelijke de Noordzee. De gas- een omvang van bijna I kubieke meter en zit iter diep. De vondst is de om alle huishou- de vier grote steden dam, Rotterdam, Den Utrecht) ruim een jaar aardgas te voorzien, ringen in de buurt van ht leverden niets op. 10 duikt in software iiE - De Amerikaanse onderneming Yahoo h versterkt met een nt van software voor rhines. Yahoo maakte bekend dat het 235 dollar neertelt voor het ische Inktomi, dat be- idememingen als .com, eBay, Microsoft dart van zijn zoektech- n voorziet. De ovema- n poging van Yahoo om terrein terug te win- ïet gebied van zoeken iet. ware Sun ook r Windows re - Een Amerikaanse rechtbank heeft giste- st dat Microsoft het Ja- amma van concurrent rosystems moet opne- ijn besturingssysteem s. Volgens de rechter uitsluiten van de tech- ran Java illegaal en al- oeld om het monopo- licrosofts Windows te nen. Microsoft gaat te- itspraak in beroep. meer illegale uctie DogStar e - De Algemene In- ienst heeft weer pro- opgemaakt tegen toederbedrijf in Meere onverwachte in- Dleek dat de fabrikant '•doorging met het ille- ^erken van slachtafval, •fabrikant DogStar folgens de AID net als per zonder de benodig- bining van de RW en i ïe juiste documenten i Jierkomst en gezond- l het vlees. Justitie over- ft bedrijf tot aan de lak te sluiten. viawerf trekt bezoekers i - De Bataviawerf in Le- »eft het afgelopen jaar bezoekers getrokken. is daarmee tegen ten opzichte van (aande jaren. In 2000 a slechts 65.000 mensen giekje aan de werf en in ren dat er 110.000. Het loeling het aantal de Bjaren omhoog te ïn naar 200.000. De Ba- f hoopt dit te bereiken bouw van het 17de admiraliteitsschip De tovinciën te hervatten. eus: Na vijf leer bijstand - Demissionair mi- f Geus van sociale za- at de uitkering van ie- langer dan vijf jaar in nd zit, omhoog gaat. I zegt dat vandaag in view met het dagblad [folgens De Geus zou- veer 100.000 uitkerin- procent omhoog [Dat zou 40 miljoen eu- Vastgoed In MidKap c - De Vereniging van bezitters (VEB) vindt 5oedfondsen niet thuis- I de MidKap, de index 1 ielgrote fondsen op de jeurs in Amsterdam, jlen volgens de vereni- goede afspiegeling van van de □fondsen geweld aan- omenteel bevat de enkele onroe- ^onderneming, maar L |ne van vijf van derge- dsen is op komst. Uit ,'lopige berekening van 0 imzetten komt het In aanmerking. meel Hermes jiaar Arriva Streekvervoerder Ar- bij de overname van ten in Gelderland van nt Hermes al het bij- de personeel overne- vervoerder moet de nemers dezelfde ar- rwaarden bieden en standplaats respecte- ïeeft de rechtbank in gisteren bepaald. Arri- per 1 januari van Her- ervoersrechten (con- »ver voor twee regio's land. dinsdag 24 DECEMBER 2002 den haag/anp - Casema, het op twee na grootste kabelbedrijf in ons land, mag in handen komen van de Amerikaanse investe ringsmaatschappijen Carlyle en Providence. De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) heeft gisteren bekendgemaakt geen problemen te zien in de overname. De kartelwaakhond zette het licht op groen omdat beide investeerders geen kabel- of media-activiteiten in Europa hebben. De transactie, waarmee zo'n 700 miljoen euro is gemoeid, is ove rigens nog niet beklonken. De partijen zijn formeel nog in ge sprek Omdat de zaak is voorge legd aan de NMa, lijkt een over name zeer waarschijnlijk. Dat was anders bij de vorige kandidaat die in Parijs aan de deur klopte bij Casema's moe derbedrijf France Telecom, het Amerikaanse Liberty Media. Dit bedrijf had wel 750 miljoen euro over voor Casema. Dan zou het samen met zijn dochter UPC 60 procent van alle kabelaanslui tingen in Nederland in handen hebben. Toen de kartelwaak hond deze overname dreigde te gen te houden, zag het bedrijf van de koop af. France Telecom heeft het geld hard nodig om zijn enorme schuldenlast te verminderen. Bovendien is Casema al enige jaren verliesgevend. Het bedrijf verzorgt kabelaansluitingen voor 1,4 miljoen huishoudens in onder meer de Randstad. rijswijk/anp - Ruim 2,7 miljoen huishoudens hebben dit jaar een kerstboom aangeschaft. Dat be tekent dat 39 procent van de 7 miljoen huishoudens een boom in huis heeft. In 1999 lag dit cijfer nog op 45 procent, zo maakte het Productschap Tuinbouw gisteren bekendgemaakt. Het marktaandeel van de kerst boom met kluit in de totale ver kopen is 55 procent en van de kunstkerstboom 14 procent. In 1999 was dit respectievelijk 64 en 7 procent. Het tuincentrum als verkooppunt is in opmars. In 1999 werd nog 35 procent van de kerstbomen bij de centra ge kocht, in 2002 is ruim 42 pro cent van de kerstbomen bij een tuincentrum gehaald. Dit gaat ten koste van de straathandel, want hun aandeel ging van 17 procent in 1999 naar 12 procent in 2002. Volgens verkopers bij tuincentra waren vooral de Servische Spar en de Nordmann in trek. De verkoop kwam pas echt goed op gang op 6 december. „Voor die datum verkochten we zo'n 30 bomen per dag, daarna werden dat er 200 tot 300 per dag", al dus Hanselman van Intratuin Breda. De kerstboomverkoop via inter net loopt nog niet goed, hoewel steeds meer bedrijven een eigen website hebben. „Het heeft erg weinig rendement", meldt een woordvoerder van kerstboom- bedrijf Rompelberg uit het Lim burgse Bunde. Handelaars zeg gen vooral op internet actief te zijn om meer naamsbekendheid te krijgen. Volgens het Centraal Bureau Le vensmiddelen (CBL) blijkt uit onderzoek dat de meeste Ne derlanders beide kerstdagen thuis eten. Op eerste kerstdag ligt dat aantal op 60 procent te gen 52 procent op tweede kerst dag. Respectievelijk 31 procent en 40 procent eet bij familie, vrienden of kennissen. Een per centage van 34 eet beide dagen thuis. Licht eten is nog steeds favoriet in restaurants met kerst. Ook doen diners met muziek het goed. Pasta's en wild zijn even eens populair bij consumenten. Deze trend verschilt niet met de kerstdiners die vorig jaar wer den geserveerd. De toprestaurants van Konink lijk Horeca Nederland (KHN) zijn tijdens de kerstdagen vrijwel volgeboekt. Ook de middenklas serestaurants hebben veel reser veringen voor kerstdiners en lig gen op hetzelfde niveau als vorig jaar. Deze reserveringen voor kerstdiners komen dit jaar wel later op gang, meldde voorzitter Van Eeghem gisteren. Raadsel hoe konijnenvlees kon stinken zaandam/gpd - Albert Heijn staat voor een raadsel waar om het konijnenvlees uit Chi na in de koeling ligt te stin ken. Gisteren haalde het su permarktbedrijf enkele tien duizenden konijnen uit de schappen. Het gaat om een zending vlees uit China, die zelfs als de verpakking er nog om zit, een vieze, zure lucht verspreidt. Klanten die het vlees onmid dellijk thuis hebben ingevro ren, zullen waarschijnlijk niets merken. Pas als het uit de vriezer komt en enigszins ontdooid twee tot drie dagen in de koelkast ligt, begint het te stinken. Normaal moet het vlees zeven dagen houdbaar zijn in een koelkast. Albert Heijn heeft geen idee waar het probleem zit. Het konijnenvlees dat voorafgaan de aan deze zending werd ge leverd, was wel van goede kwaliteit. Volgens een woord voerder wordt nog onder zocht of mogelijk tussentijds ontdooien van het ingevroren konijnenvlees de oorzaak is. Ook zou er iets mis kunnen zijn met de houdbaarheidsda tum. Het konijnenvlees wordt uit China gehaald omdat dat land een groot aanbod heeft, aldus een woordvoerder van Albert Heijn. Albert Heijn zegt eigetl vleescontroleurs te heb ben en ook de konijnenfokke rijen in China worden gecon troleerd. „Wij kopen al tien tallen jaren in China." Over de schade en eventuele claims wil AH geen medede lingen doen. Waarschijnlijk loopt de schade in de tonnen. „We verwachten dat tijdens de kerstdagen ongeveer 1,5 miljoen tot 1,8 miljoen mensen in een restaurant eten. Net zo veel als vorig jaar. Wel is de verwachting dat mensen minder geld beste den, dus dat de omzet daalt." De Consumentenbond meldde eerder dat een kerstdiner in een restaurant de afgelopen vijf jaar afgenomen is tot 8,8 procent van de huishoudens. aalsmeer - De Bloemenveiling Aalsmeer verwacht dit jaar 6 procent meer omzet te draaien in vergelijking met vorig jaar. De omzet komt uit op iets minder dan 1,6 miljard euro. Tij dens de kerstweek werd voor een recordbedrag van 42 miljoen euro verkocht, 15 procent meer dan in dezelfde periode van 2001. De omzet in snijbloemen - het grootste deel van de omzet - groeide met 4 procent naar ruim 1 miljard euro. Aan kamerplanten werd voor 450 miljoen euro omgezet, 8 procent meer dan in 2001. De grootste groei was er bij de tuin planten. De omzet bedroeg 110 miljoen euro, 17 procent meer dan in 2001. Foto: Hans van Weel amstelveen/anp - De KLM moet verder kosten besparen om een nettoverlies in het derde boek jaar op rij (2003-2004) te voor komen. Dat zegt topman Van Wijk in een interview met het personeelsblad Wolkenridder. Er zijn volgens hem nauwelijks mogelijkheden om de inkom sten van de luchtvaartmaat schappij te verhogen, terwijl de kosten wel fors stijgen. „We groeien niet, we kunnen in deze ongelooflijk concurrende markt geen hogere ticketprijzen neer zetten. De vooruitzichten zijn niet gunstig." De KLM moet haar eigen huis op orde bren gen, stelt Van Wijk, maar niet volgens de strategie 'hier en daar een onsje minder'. De top man heeft het nadrukkelijk niet over ontslagrondes, maar over 'slimmer werken', lichtte een KLM-woordvoerder het inter view toe. Van Wijk ziet bijvoor beeld veel mogelijkheden in het gebruik van internet. „We kun nen de passagier meer zelf laten doen, vanaf de koop van een tic ket tot en met het afhandelings proces." Ook in de vracht, bij de technische dienst en andere be drijfsonderdelen biedt internet legio mogelijkheden, aldus de directeur. Van Wijk noemt vlootvemieuwing een ander goed voorbeeld. Vlootvemieuwing betekent minder brandstofkosten. Foto: ANP/Toussaint Kluiters mexico-stad/anp - In de botte larijwereld is gisteren een grote fusie aangekondigd. Het Mexi caanse Coca-Cola Femsa en het Amerikaanse Panamerican Beverages (Panamco) gaan sa men verder, waardoor wereld wijd de op een na grootste bot telarij van Coca-Cola-frisdran- ken ontstaat met een jaarom zet van 4,6 miljard dollar. Afgesproken is dat Coca-Cola Femsa in contanten en aande len 3,6 miljard dollar betaalt voor alle activiteiten van Panamco. Dat is inclusief 880 miljoen dollar aan schulden. De nieuwe onderneming is ac tief in Midden- en Zuid-Ameri- ka. Coca-Cola Femsa, waarin Coca-Cola een belang heeft van 30 procent, heeft bottela rijen in Mexico en Argentinië. Panamco is als producent en distributeur van dranken van Coca-Cola aanwezig in Mexi co, Brazilië, Colombia, Vene zuela, Costa Rica, Nicaragua, Guatemala en Panama. Coca- Cola is ook aandeelhouder van Panamco. Dit belang wordt verruild voor aandelen in Co ca-Cola Femsa, de naam van de nieuwe bottelarij. A Bankpresident weigert Gretta te muilkorven den haag/gpd - President Wim Duisenberg van de Europese Centrale Bank (ECB) erkent nu ook dat de invoering van de eu ro is misbruikt om prijzen te verhogen. „In de horeca en bij het afgeven van parkeervergun- ningen is de omrekening zo sterk naar boven afgerond dat er sprake was van een werkelijke prijsverhoging", geeft Duisen berg in een interview met RTL-Z toe. De uitspraken komen op het moment dat heel Nederland bijna een jaar steen en been heeft geklaagd over de prijsver hogingen door de euro. Duisen berg vindt ook dat de ECB te te rughoudend is geweest in de voorlichting naar consumenten. De centrale bank had duidelij ker moeten vertellen dat de om schakeling 'enigszins prijsverho gend' zou werken. „We hadden daarin eerlijker moeten zijn." Gisteren werd bekend dat Dui- senbergs echtgenote Gretta niet wordt vervolgd door het open baar ministerie. Wel kreeg zij een veeg uit de pan wegens haar 'opzettelijk krenkende en kwet sende uitspraken over joden'. Duisenberg: „Mijn vrouw heeft recht op een vrije mening. Ik haarlem/anp - De beste werk gever van 2002 is ABN Amro. De bank eindigt voor het pensioen fonds in de zorgsector, PGGM. Op de derde plaats staat Kas Bank, pal voor ING. Met een vijfde plek is het ministerie van sociale zaken de enige werkge ver van de overheid in de top tien. De eerste plaats heeft ABN Am ro onder meer te danken aan het budget dat de bank heeft uitgetroldcen voor opleidingen, thuiswerkplekken en kinderop vang, zo blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van In termediair. Daarmee ging het bedrijf in tegen de trend van on dernemers die na reorganisaties juist minder geld beschikbaar stelden, aldus het weekblad voor hoogopgeleiden. ABN Amro heeft eenvijfde van het aantal banen geschrapt. Werknemers stapten vrijwillig op en kregen een puike afvloei ingsregeling, aldus FNV Bond genoten. De vakbond was daar om niet verrast door de uit komst van het onderzoek naar de beste werkgevers, aldus In termediair. PGGM dankt de tweede plaats aan primaire en secundaire ar beidsvoorwaarden, maar ook aan extra voorzieningen. Het pensioenfonds heeft op het be drijfsterrein tennisbanen laten aanleggen en een crèche ge bouwd. Verbetering op veel punten van de arbeidsvoorwaarden en het personeelsbeleid hebben Kas Bank, voorheen Kas Associatie, naar de derde plek opgestuwd. Verder kent dit bedrijf een wachtlijstbemiddeling voor zie ke werknemers en een fietsen- plan. Het onderzoek naar de beste werkgever heeft Intermediair sa men met de Universiteit van Amsterdam ontwikkeld. De en quête bevat bijna 100 vragen over onder meer de arbeids voorwaarden, bonussen, verlof regelingen, ziekteverzuim, ver zekeringen en het verloop onder het personeel. new york/anp/rtr - De prijs voor ruwe olie heeft gisteren het hoogste niveau van de afgelo pen 22 maanden bereikt. De prijsstijging op de Londense ter- mijnmarkt bedroeg bijna 5 pro cent. Daar kostte de Brent-olie uit de Noordzee 29,71 euro. In New York moest voor een vat (159 liter) dat in februari wordt geleverd 31,70 dollar worden neergeteld. Sinds februari 2001 is de olie niet meer zo duur ge weest. De prijsstijging kent twee oorza ken. Vooral de stakingen in Ve nezuela zorgen voor een aan zienlijke beperking. In 's werelds vijfde olieland ligt de productie al vier weken zo goed als stil. Dit weekeinde maakten de minis ters van de Organisatie van Olie- Exporterende Landen bekend nog geen maatregelen te zullen nemen om het aanbod aan te vullen. Daarnaast klinkt het roffelen van de oorlogstrommels in Was hington en Londen steeds lui der. Handelaren vrezen dat het samenvallen van een aanval op Irak en het voortduren van de uitval in Venezuela fors beslag zal leggen op de reserves van de andere OPEC-producenten. Irak is de op zes na grootste expor teur van olie. door onze correspondent Hans Celeijnse rome - Koop een Italiaanse krant bij een willekeurige Ro meinse kiosk en betaal de 90 centesimi met een munt van 50, een van 20 en twee van 10 euro cent Floeps, daar is het blauwe bakje met de gleufjes voor euro munten keurig gerangschikt van 1 cent naar 2 euro. Ook in veel bars staan die bakjes in of op de kassa. Dit bij de introductie van de euro gratis aan de midden stand geleverde hulpstuk mag symbolisch heten voor het euro- gevoel van de Italianen. Dat is er namelijk niet. „Straks wordt dat ding weer opgeheven, dan pleur ik dat blauwe bakje weg en pak m'n lire-doos weer", grijnst Maurizio, de kioskhouder om de hoek DE URO Na 1 jaar Italianen moeten in euro's beta len maar denken nog in lires. De aanschaf van een auto of huis wordt in miljoenen of miljarden berekend, in duizenden euro's vertalen veroorzaakt psychologi sche problemen. De euro roept wantrouwen op, de erfenis van de introductie van de nieuwe munt. Enthousiaste Italiaanse politici en bankiers riepen net als hun collega's in andere lan den dat de euro makkelijk in ge bruik was, en zeker niet tot ho gere prijzen zou leiden. Eén eu ro is bijna 2000 oude lire waard. Maar in de praktijk wordt vaak omgerekend van 1 euro naar In de serie T)e euro na één jaar' blikken zes van onze buitenlandse corresponden ten terug op de effecten die de introductie van de nieu we Europese munt, de euro, op 1 januari van dit jaar had. Vandaag de tweede afleve ring uit Italië. 1000 lire. Een Toscaanse makelaar had aan één telefoontje genoeg om contact tussen een woningzoe kende en woningbezitter in een nietig dorpje te regelen. De ma kelaar vroeg achteraf, toen het contact succes had opgeleverd, voor dat ene telefoontje 100 eu ro. „Dat is bijna 200.000 lire man, ben je gek geworden", protesteerde de nieuwe huur der. De makelaar zwichtte, 200.000 gaf bij nader inzien ook hem een veel duurder gevoel dan 100. Vanwege de vele klachten over prijsopdrijvers wordt - vergeefs - de schuld wel gegeven aan het ontbreken van een bankbiljet van 1 euro, omdat munten mak kelijker de portemonnee uit zouden rollen. De Italiaanse horeca klaagt steen en been over het dramati sche gedaalde tip-niveau. Vroe ger waren fooien van 500- of 1000-liremunten de gewoonste zaak van de wereld. Maar het dure imago van de euro heeft de Italianen fooi-angst bezorgd. Kijk in de fooienbakjes op de bar, 50-jes kom je er nauwelijks tegen, het barst van de euro dubbeltjes (vroeger 200 lire). De euro blijft voor de Italianen een veel, veel te dure lire. (advertentie) Wim Duisenberg. Foto: Reuters/Kai Pfaffenbach ben niet haar bezit, zij is niet mijn bezit." Gretta heeft volgens haar man gezegd bereid te zijn haar strijd voor de Palestijnen te staken als ze haar man daarmee te zeer voor de voeten loopt. „Ze heeft herhaaldelijk gezegd: als jij of je instituut er last van hebben, hoef je maar een kik te geven. Maar ik geef geen kik." In het gesprek zei Wim Duisen berg ook dat hij op zijn hoede is voor eventuele bedreigingen en dat er 'tegenmaatregelen' wor den genomen. Het echtpaar wordt sinds de actie van Gretta door de politie bewaakt. Haar man maakt zich daar naar bui ten toe geen zorgen om. „Ik zit nu in een functie waarin bedrei ging wel vaker voorkomt." Mobi viert het kerstfeest dit jaar met een uitgebreide presentatie van de collecties 2003. Kom daarom ook naar de feestelijke openstelling op tweede kerstdag. Veel aanbiedingen, vele topmerken. Dan zit u goed in het nieuwe jaar' STEEDS VERRASSENDE AANBIEDINGEN IN TRENDY TIJDLOOS HUISWAARDERPLEIN 5A, 1823 CP ALKMAAR WWW.M0tl.Nl TEL (072) 5119691- VOLS DE (OUDEN EISEN PMkEENTEIIItEIN 0PENINS5TUDEN MA-W0: 9 30-17.30 UUR - 00: 9.30-21 00 UUR VI: 9 30-18.00 UUR ZA: 9 30-17.30 UUR Z0N0A6S 6ESL0TEN

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7