Irak schiet Amerikaans toestel neer BUITENLAND Advocaat in vergeldingszaken na ypping Is 1 Aangehouden kopstuk al-Qaeda nam vlieglessen Noord-Korea: VS kunnen nucleair conflict oplossen Vliegramp Iran kost 46 mensen het leven Eenzame jongetjes bezorgen Britten kersttranen Israëlisch leger weg uit Bethlehem met Kerstmis 3Slager van Kampala wil sterven in Uganda ft eptercrasb misch falen' helikoptercrash die I ien weekend in Af- let leven kostte aan se militairen van de j ht IS AF en twee Af- nderen, is volgens 1 voerder van het r waarschijnlijk het een technisch man- iderzoekers door- iteren de brokstuk- t neergestorte toe- :k naar aanwijzingen. 1 as een defect in het chanisme van de j( oorzaak van het on- .lefinitieve conclusies derzoek worden pas 3weken openbaar, in van de zeven sol len op eerste kerst- trieerd. euwe leider tpublikeinen Mi - De Republikei- Lmerikaanse Senaat teren senator Bill nnessee als hun Ier gekozen. Hij volgt -|op, die zich vrijdag zag af te treden na i den uitspraak. De rist, een rijke hartchi- 5 le Republikeinse en in januari, wan- mblikeinen door de kiezingen de meer de Senaat krijgen. (estoken na iing cadeau ^en ouder echtpaar is ïjnen doodgestoken ""kleinkinderen toen llen hen een kerstca- Iren. De 77-jarige p 78-jarige vrouw idag tijdens een be- 26- en 23-jarige Die kwamen vra- als kerstcadeau, touders dat wei- :en de kleinzonen ifden de twee van Idus een politie- ier. 'je vindt drugs Te Franse douane Ijïg en gisteren in *iepen bijna ander- icaïne onderschept. »n bevonden zich sa- :ele andere scheep- d van een vracht- r Fransen vonden van de zeilboten iUn cocaïne. In een )t werden gisteren lissen de 400 en 500 fugs gevonden. De ft tot nu toe geen gen verricht. le bosbrand ^controle -e grootste bosbrand ig jaar, die de afgelo- I jwoedde in de Austra- Victoria, is onder e brand begon een |en door bliksemin- Big Desert Wilder- 'r in heeft 180.000 hec- 3ied verbrand. d^ieden uit de hele vannacht in ge- brandgang van 320 ondom het vuur te &r Duitse dinsdag 24 DECEMBER 2002 gister ing 1 lp, lei washington/afp - opa - De Iraakse luchtmacht heeft gisteren een onbemand Amerikaans ver kenningsvliegtuigje neergescho ten. Het toestel van het type Pre dator werd neergehaald boven het zuiden van Irak, waar Iraakse gevechtsvliegtuigen niet mogen komen. De voorzitter van de Amerikaan se chefs van staven generaal Myers bevestigde in Washington dat het toestel verloren was ge gaan door 'vijandelijk vuur' van een Iraaks gevechtsvliegtuig. „Ze hadden een gelukstreffer en haalden de Predator neer." Hij benadrukte het incident niet te zien als een escalatie. „Dit is iets wat ze al jaren doen. Het voorval deed zich voor bo ven het gebied in Zuid-Irak waar de Amerikanen en Britten een vliegverbod hebben ingesteld voor Iraakse gevechtsvliegtui gen. Ook in Noord-Irak is een dergelijke zone ingesteld. De vliegverboden worden niet ge steund door een resolutie van de VN-Veiligheidsraad. De Amerikanen en de Britten hebben de afgelopen weken hun patrouilles boven de zones opgevoerd in verband met de oplopende spanning rond de wapeninspecties van de VN. Dat heeft geleid tot meer gewapende incidenten. Bijna steeds gaat het om het beschieten van die toe stellen door Iraaks luchtafweer geschut en het bestoken van de Iraakse radarinstallaties door de bondgenoten. Het is niet duidelijk of de VS in Irak al eerder dergelijke toestel len hebben verloren. Naar ver luidt is de afgelopen jaren al twee keer eerder een Predator neergeschoten. Dit toestel werd ook in Afghanistan gebruikt. Daar werd het ook ingezet voor gevechtshandelingen. In de verklaring over massa vernietigingswapens die Irak heeft overhandigd aan de Ver enigde Naties ontbreken gege vens over 6000 chemische bom men. Dat hebben bronnen bij de Verenigde Naties in New York gezegd die het document kennen. Het zou gaan om chemische munitie van het soort dat ge bruikt werd in de oorlog tussen Irak en Iran van 1980 tot 1988. Volgens deskundigen gaat het onder meer om 550- en 1000- ponders met een chemische la ding. Experts menen dat het mogelijk mosterdgas betreft, omdat Irak sinds 1983 in staat is dit te maken. Medewerkers van het Interna tionaal Atoomenergie Agent schap (IAEA) zijn gisteren be gonnen met de ondervraging van Iraakse wetenschappers over de mogelijke productie van massavernietigingswapens. washington/afp-rtr - Een Sau- dische man die in de Verenigde Arabische Emiraten is opgepakt, volgde vlieglessen in de buurt van de belangrijkste scheep vaartroutes in de Straat van Hormuz. Abd-al-Rahim al-Nashiri (36) zou het brein zijn achter de aan slag op het Amerikaanse oor logsschip USS Cole in Jemen in 2000, die aan zeventien Ameri kanen het leven kostte, en de explosies op de Amerikaanse ambassades in Kenya en Tanza nia van 1998. De laatste aansla gen kostten 224 mensen het le ven. De Verenigde Arabische Emira ten maakten gisteren bekend dat de Saudiër eind oktober in het kleine emiraat Umm al-Qai- wain is aangehouden. Ameri kaanse regeringsfunctionarissen hadden de arrestatie eerder ge meld. Hij is overgedragen aan de Amerikaanse autoriteiten en wordt vastgehouden op een door de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA ingerichte gevan genis in Jordanië. Volgens de Amerikaanse krant The New York Times van giste ren wordt de Saudiër be schouwd als leider van het ter reurnetwerk al-Qaeda in het ge bied van de Perzische Golf. Te gelijk met hem pakten de auto riteiten in de Emiraten ook an dere vermoedelijke aanhangers van al-Qaeda op. Die zijn niet aan de Verenigde Staten overge dragen. Een van de arrestanten probeer de het diploma internationaal zeeman te verwerven, zodat hij zonder visum toegang tot inter nationale havens zou krijgen. Een Amerikaans bemanningslid maakt een vliegtuig klaar aan boord van het vliegdekschip USS Harry Truman. Het door kernenergie aange dreven schip liep gisteren de haven van Marseille in Frankrijk binnen voor technisch onderhoud. Na de kerst assisteert het andere Amerikaan se schepen op de Middellandse Zee. Foto: AP/Claude Paris seoui - Alleen de Verenigde Sta ten kunnen het conflict oplos sen dat is ontstaan over de her start van het Noord-Koreaanse kemwapenprogramma. Was hington moet de kwestie niet in ternationaliseren, omdat dat leidt tot een 'oncontroleerbare catastrofe'. Dat schreef de door de staat gecontroleerde Noord- Koreaanse krant Rodong Sin- mun vandaag. „Het is niet nodig dat een derde partij zich met de nucleaire kwestie op het schiereiland be moeit. De kwestie moet worden opgelost tussen Noord-Korea en de VS, de partijen die er verant woordelijk voor zijn", aldus het blad. Eerder uitte Zuid-Korea scherpe kritiek op Pyongyang die twee weken geleden aankondigde het nuclaire programmma te her vatten. Volgens Pyongyang is dat nodig, omdat de VS het land geen olie meer levert. Washing ton besloot daartoe, nadat be kend was geworden dat Noord- Korea nog steeds in het geheim plutonium fabriceert dat ge schikt is voor kernwapens. Dit weekeinde begon Noord- Korea met de verwijdering van de verzegelingen van de kemin- stallaties die de Verenigde Na ties in 1994 hadden aange bracht. teheran/ap - Een lijntoestel met veel luchtvaartdeskundigen uit Oekraïne en Rusland aan boord is gisteravond niet ver van de stad Isfahan in centraal Iran ver ongelukt. Daarbij zijn alle 46 be manningsleden en passagiers om het leven gekomen. Iraanse bronnen hebben dit gemeld. Het toestel stortte om half acht 's avonds plaatselijke tijd neer bij het dorp Baqerabad, dicht bij Isfahan, ongeveer 400 kilometer ten zuiden van de Iraanse hoofdstad Teheran, aldus de Iraanse televisie. Het vervoerde luchtvaartdeskundigen die mor gen in Iran een testvlucht zou den bijwonen van een geza menlijk Iraans-Oekraïens toestel dat deels gebouwd in een fa briek in Isfahan. Een anonieme Iraanse bron zei dat het ramptoestel, een Anto- nov-140, kort voor de landing het contact met de verkeersto ren op het vliegveld van Isfahan had verloren. Waarom het was neergestort, was niet onmiddel lijk duidelijk. Het toestel had een tussenlan ding gemaakt in het Turkse Trabzon, maar daar was nie mand aan boord gekomen of van boord gegaan. De Antonov- 140 is een toestel voor de korte afstand en kan 46 tot 52 mensen vervoeren. ^en rechtbank in de Rostock heeft giste- ®malige minister fause van verkeer -d tot drie jaar en ne- Sen celstraf. De rech twezen dat de 49-jari- ichuldig is aan frau- Iltingontduiking. 1 minister van ver- bondskanselier 93 moest hij na een iidalen aftreden. Hij meer op dubieuze in vergoeding voor 4ng van zijn gezin ^rende aan de Oost- m>d en gekregen. ;as lekt ibad |ln het tropisch lijs van een vakan- 1 de Belgische kust is 1 chloorgas ont- zoekers van het 1 Oostduinkerke zijn aan de luchtwe- |)men in ziekenhui- ende en Veume. De i een probleem met ktallatie zijn. door onze correspondent Harm Harkema londen - Aan tranentrekkend kerst- nieuws geen gebrek in Groot-Brittan- nië. Uitgebreid verhaalden de Britse kranten gisteren over de twaalf] arige Rufus Polak uit het Zuid-Londense Battersea die twee weken lang in zijn eentje een huishouden heeft gevoerd nadat zijn moeder, de weduwe Jill Parker (53), de woning in depressieve toestand had verlaten. Rufus is nu een held, het levende be wijs dat het toch nog goed kan komen met de jeugd van tegenwoordig, want met een ijzeren discipline bleef hij niet alleen dagelijks naar school gaan, maar kookte hij ook nog zijn potje, poetste zijn schoenen en streek zijn broek. „Rufus heeft een sterk karakter en gedraagt zich altijd al zeer verant woordelijk", zei op school zijn trotse juf. De jongen had aan niemand verteld dat moeder was vertrokken omdat hij vreesde dat ze anders in moeilijkhe den met de autoriteiten zou komen. Die werden echter toch ingelicht, toen vrijdag een collega van de moeder aan de bel trok. Jill Parker bleek haar zoontje op zeven december wat huis houdgeld te hebben gegeven met de mededeling dat ze er niet meer tegen kon en er eventjes helemaal tussenuit ging. Ze bleek geregeld last van de pressies te hebben sinds haar echtge noot drie jaar geleden was overleden. De zoektocht die dit weekeinde op gang kwam, duurde maar kort. Moe der werd gevonden in een nabijgele gen hotel, waarna ze zich vrijwillig in een ziekenhuis liet opnemen. De inkt van het verhaal was nog maar net droog, of de politie in het Midden- Engelse Derby kwam op de proppen met nog een alleen gelaten jongetje. Behalve een enkel traantje wekte dit verhaal echter vooral woede en erger nis op. Een elfjarig ventje zou op 17 decem ber met zijn kleine zusje en zijn vader en moeder drie weken op vakantie naar de Canarische Eilanden. Maar op de luchthaven van Manchester bleek hij het land niet uit te mogen, omdat hij niet over een eigen paspoort be schikte. Einde vakantie voor het gezin zou men zeggen, maar pa en ma waren niet voor een gat te vangen. Ze gaven htm zoontje de huissleutels en de huishoudportemonnee, kusten hem liefdevol en zetten hem in een taxi naar huis met de mededeling dat er nog heel veel eten in de vriezer lag. Buren schakelden vervolgens de poli- bethlehem/rtr - Het Israëlische leger heeft zich vandaag terugge trokken uit Bethlehem om gelovigen in de gelegenheid te stellen het kerstfeest te vieren in de stad waar volgens de bijbel Jezus is gebo ren. Het leger blijft wel aan de randen van de stad aanwezig, maar de militairen zullen zich niet in de stad zelf vertonen. Legertroepen trokken vorige maand de stad weer binnen na een Palestijnse zelf moordaanslag. De kerstviering krijgt door de bezetting een ingeto gen karakter. Israël heeft toegezegd dat het tijdens de feestdagen de militaire maatregelen versoepelt zolang het rustig blijft in de stad. De Palestijnse president Yasser Arafat haalde gisteren uit naar de Is raëlische bezetting van Bethlehem. „Is het eerlijk dat de hele wereld Kerstmis in vrijheid viert, terwijl onze mensen in Palestina en Beth lehem ervan worden weerhouden kerst te vieren?", vroeg Arafat, zelf een moslim, tijdens een bijeenkomst met Palestijnse christelijke leiders in Ramallah. Israël heeft Arafat voor het tweede jaar verbo den kerstbijeenkomsten in Bethlehem bij te wonen. lolitiechef van Bay- Baskenland) en beschikten zijn giste- rst. Aanleiding is de Jgvan de 31-jarige Tbon Fernandez Ira- 4nacht in Bayonne. tjcolas Sarkozy van Ise zaken drong op fl aan, nadat uit een iderzoekwas geble- mstige gebreken' t politiebureau. kampala/dpa - De massamoor denaar gaf zich graag uit als grappenmaker. Hij bezocht on genood de Britse ko ningin, sprong tijdens een topontmoeting in pyjama in een zwem bad en noemde zich zelf 'de laatste koning van Schotland'. De Ugandese despoot Idi Amin werd echter vooral bekend als de 'slager van Kampala', omdat onder zijn ge welddadig bewind van 1971 tot 1979 naar schatting honderdduizend mensen wer den vermoord. In zijn ballingsoord in Saudie- Arabië droomt Amin van een te rugkeer naar Uganda. Hij viert op nieuwjaarsdag zijn 75ste ver jaardag. Volgens zijn zoon be reidt Amin in Mekka zijn thuis komst voor. Hij heeft een huis laten restaureren in zijn geboor testad Arua en wil daar binnen- Archieffoto: ANP kort intrekken. Volgens zijn zoon is het Amins doel om zijn laatste jaren in Uganda te rente nieren. Idi Amin kreeg in 1971 steun van de Britten toen hij de macht greep van de toenmalige president Milton Obote, wiens linkse bewind door het wes ten werd gewan trouwd. Al binnen en kele dagen toonde Amin zijn ware ge zicht: legerofficieren, rechters en intellectuelen die Obote hadden gesteund, ver dwenen spoorloos. Hele dorpen werden met de grond gelijkge maakt. Volgens Amnesty Inter national werden in de acht jaar die volgden minstens 300.000 mensen vermoord, soms door de dictator zelf. Zijn nederlaag kwam in 1978, toen troepen uit Tanzania de dictator op de vlucht joegen. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Zo'n 3600 nabe staanden van n september heb ben zich geschaard achter het zelfde doel. Ze willen de 'finan ciers' van al-Oaeda via de Ameri kaanse rechtspraak pakken waar het zeer doet: in hun geld. De eis is astronomisch hoog: meer dan één biljoen dollar. Advocaat Allan Gerson gaf de aanzet tot de juri dische strafexpeditie. Er staat een prijs op terreur. Dat is de boodschap die advocaat Allan Gerson verkondigt. Hij werd bekend door de zaak 'fa milies van PanAm vlucht 103 versus Libië'. Nu heeft de jurist zijn juridische haken geslagen in leden van de koninklijke familie van Saudi-Arabië en in talloze andere Saudische lieden en in stellingen, die hij en zijn cliën ten beschouwen als financiers van terronsme. Vanuit een villa aan de rand van stadswildemis Rock Creek Park in Washington werkt Gerson (57) aan zijn nieuwe levenswerk: de Saudische wortels blootleg gen van het internationale terro risme dat is ontsproten aan de koran. Allan Gerson heeft zich toege legd op internationaal recht, een normaliter niet erg in het oog lopende specialiteit. Op vijfjari ge leeftijd kwam hij naar de VS, als zoon van Poolse joden die de nazi's hadden overleefd. Hij stu deerde rechten aan Yale, werkte bij het Amerikaanse bureau dat nazi-collaborateurs opspoorde in de VS, en assisteerde begin ja ren tachtig de toenmalige Ame rikaanse VN-ambassadrice Jea- ne Kirkpatrick. In de jaren negentig bond hij als advocaat de strijd aan met Libië. Ondanks tegenstand van de Amerikaanse regering kregen hij en de families van Pan Am 103 het voor elkaar dat het Ameri kaanse congres in 1996 een wet Advocaat Allan Gerson. Foto: GPD/Ans Bouwmans goedkeurde, waarin het staats burgers werd toegestaan pro cessen aan te spannen tegen re geringen en instellingen die vol gens de VS terrorisme steunen. Toen hij zich begin dit jaar ver diepte in het financiële netwerk van de 11 /9-terroristen had hij nog geen idee waar hij uit zou komen. Hij nam contact op met FBI-bronnen die hij nog kende van vorige klussen. „Die vertel den me allemaal: volg het Sau dische spoor. Je moet het bewijs volgen, waarheen het ook leidt, dat is mijn richtsnoer." Na een paar maanden onder zoek, realiseerde Gerson zich dat hij een zaak had. Saudi-Ara- bië - een met de VS bevriende natie - zelf kan niet voor de rechter gedaagd worden, omdat het niet op het Amerikaanse lijstje van terreursponsors staat, maar Sudan, Saudische indivi duen, banken en charitatieve in stellingen wel. Gerson, die in deze zaak samen werkt met de superrijke advo caat Ron Motley uit South Caro lina, werkt op basis van 'no cure no pay. Dat betekent dat ze erg veel geld moeten steken in de zaak zonder garantie dat er uit eindelijk wat te innen valt. „Er werken 25 advocaten aan, nog afgezien van de onderzoekers. Alleen al om te beginnen was 10 miljoen dollar nodig", aldus Gerson. De cliënten - waaronder geen Nederlandse nabestaan den - moeten er op rekenen dat het vier tot vijf jaar kan duren voor er een schikking of een uit spraak is. Als er al geld te innen valt, gaat 22 procent tot een der de naar de advocaten. En de eis is gigantisch: duizd^i miljard dollar. De zware taak waar Gerson en Motley voor staan, is te bewijzen dat de aangeklaagde geldschie ters wisten dat ze terrorisme steunden. Met documenten, ex perts en getuigen moeten de ad vocaten de route van het geld naar terreurbewegingen aanto nen, en duidelijk maken 'hoe veel de aangeklaagden werkelijk wisten'. Gerson is er van overtuigd te strijden voor een goede zaak. Hij ziet er iets heilzaams in dat ge wone burgers zich via de recht spraak verzetten tegen radicale moslims die hun extreme visie met geweld willen verspreiden. „Deze rechtszaak is goed voor alle Amerikanen. We worden bedreigd door terrorisme. Dat gaat niet weg, als je het ne geert."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5