'Financieel beleid CDA onrealistisch' BINNENLAND U pakt in en wij pakken uit! 'Wie ganzenlever vraagt, kan het krijgen' Hopen tegen beter weten in na vermissing op Filipijnen hristmas ShoDDin Ruim 200 gezinnen in rij voor voedselpakket Anti-kwakzalvers kraaien victorie van tiMÏÏSÏSIÏi it over frest Grootste levende kerststal Vrijspraak voor buschauffeur Kritiek van WD-leider Zalm 'Beter drie dan twee in één cel' Aantal passagiers Schiphol sinds 1993 verdubbeld 1 bij Van Til eg over [zak bellen' Het Korps Landelij- Jiensten (KLPD) luurs van de mensen, ueld 'vanuit de het alarmnummer De politie wil met riten van mobiele te- tijken hoe de over- irden voorkomen. Bij amde 'broekzak hel per ongeluk een lmkt waarmee het imeerde alarmnum- geactiveerd. Volgens ad vorig jaar negen- ït van alle 'alarmtele- maken met broek- De broekzakbeller ;ms-bericht met het ri de politie terug te beller krijgt dan het het toetsenbord te - De raadkamer van Rotterdam be- jdjaar of de voorlopi- is van drie vermeen- (ten wordt opgehe- eeft de kamer giste- gemaakt. De raad- ïdelde het verzoek ïen om hun voor laan te maken. De len hun verzoek in le van hun vrij- Bge week. te overval dwagen nk's Nederland over- jute voor haar geld- uto's vanuit Breda »n. Reden is een zeer ige, overval op een ort die gisteravond in tsvond. De overigens •ldroof vond nota voor de deur van tal distributiecen- rink's. De overval I is de achtste op geldtransporteurs Geldnet in tien ■ijd. n jaar voor itgooier [et gerechtshof in ïft gisteren een 45- ;mmer conform de beroep veroordeeld jaar cel. De man ugustus vorig jaar anaat in een Am- ing. Bij deze gra- kwamen twee het leven en raak- leren gewond. De mde de climax van leel conflict waarbij ol speelden. botte ar kapper - Een ontevreden gisteren het perso- iten van een kapsa- erdam de schrik van lezorgd. De vrouw reden over haar >te haar geld terug, iper daar niet mee avam ze terug met akbijl waarmee ze »ls insloeg en het dreigde. De vrouw 'luchtig. indum letrolijn' - Tegenstanders rd-Zuidlijn hebben irobeerd de aanleg we metrolijn te ver- ij eisten voor de be er in Amsterdam dat m halfjaar wordt uit- die periode moet er referendum komen. Iteraad stemde in ok- d&t de Noord-Zuidlijn. ;elfaaand begint de aan- üF eUeekt latiënt 10IEen 50-jarige pati- 'n l ziekenhuis in 'd g gisteren tijdens tig tot twee keer toe d met bloed dat mo tet is met het aids-vi- n werd overvallen —ink die het had voor- i draagbare cd-spe- rvaller dreigde met ispuit, gevuld met latiënt gaf zijn klei- if, waarna het tot een kwam. Daarbij in- 'we overvaller het %i arm en been, ter- 'iki dat hij aids had. De 'eee zich met de disc- ?'»voeten en is nog rëeÜe patiënt wordt - behandeld. dinsdag 24 DECEMBER 2002 utrecht/gpd - De gasten van restaurant Karei V in Utrecht (chique locatie, 4-gan- genmenu voor 50 euro) vragen erom. En zolang deze gasten geen principiële be zwaren hebben tegen ganzenlever, staat het gerecht op de kaart. Dat is tegen het zere been van Wakker Dier. De stichting voerde gisteravond ac tie tegen het gebruik van ganzenlever bij drie restaurants in Utrecht en een in Gro ningen. Vanavond voeren ze actie in Rot terdam en Den Bosch. Ze willen nu een maal ganzenlever, kreeft en langoustines, vertelt restaurantmanager Johan Kragtwijk van Karei V: „Veertig procent van onze gasten kiest foie gras." Het probleem van de dierenbeschermers is de intensieve periode van het afines ten, voordat de vogels worden geslacht. Drie maanden lang groeien de eenden en ganzen in vrijheid op. Daarna worden ze in stallen gehuisvest en gedurende veer tien dagen afgemest, de zogenaamde 'ga- vage'. De intensieve mestperiode bestaat eruit dat de dieren enkele keren per dag worden gevoerd. Via een trechter wordt geplette en vochtige maïs in de maag van het dier gebracht. De lever groeit snel uit. Angst, pijn, verwondingen, infecties en botbreuken zijn het gevolg, zo beweren de actievoerders. Onzin, zo meent de Franse landbouwattaché Elisabeth Mer rier. „Een mishandelde gans of eend geeft geen goede foie gras. De dieren worden uitstekend behandeld. Een boer die zijn dieren slecht verzorgt is een dief van zijn eigen portemonnee." „In feite heeft de mens de natuur geïmi teerd. De ganzen aten zich vlak voor hun najaarstrek vet, zodat ze de wintermaan den goed door konden komen. Die die ren bouwen dus een vetreserve op. En dat gebeurt bij het ganzen- en eenden- mesten ook. Een slechte behandeling van de beesten is strafbaar. Ik denk dat deze actie voor een belangrijk deel uit onwe tendheid wordt gevoerd", aldus Mercier eerder dit jaar. In Nederland wordt jaarlijks 22.000 kilo ganzenlever gegeten. Wakker Dier, dat deze zomer een nieuwe actie begon, boekte kleine succesjes. De Apendans in Groningen schrapt het product tijdens de kerstdagen van de kaart. Restaurant Goesting in Utrecht denkt er over na evenals de kok van Café West in Utrecht. Het werd nergens knokken gisteravond. „We werden redelijk bejegend", vertelt Mattheus Bleijenberg van Wakker Dier. De gast is de baas bij Karei V en 'onze klanten hebben geen bezwaren tegen het eten van ganzenlever'. „Een restaurant als het onze voert nu eenmaal exclusieve producten. Gasten weten dat ganzen op deze misselijkmakende manier het leven afhandig wordt gemaakt. Maar kreeften komen ook niet lekker aan hun eind. En die truffelvarkens hebben het ook niet fijn. De hele dag naar truffels zoeken en als ze er een hebben gevonden mogen ze 'm niet eens opeten", aldus Kragtwijk. weert - Een medewerker maakt nog snel even de kleren van een herder in orde. In de Sint Martinuskerk in Weert is de grootste levende kerststal van Europa te zien. Ruim 150 deels levende, deels opgezette dieren vormen tot en met het katholieke feest van Drie koningen (6 januari) een trekpleister voor bezoekers uit Nederland, België en Duitsland. De kerststal beslaat een oppervlakte van 380 vierkante meter. Dertig vrijwilligers heb ben sinds 11 november avond aan avond gebouwd aan het decor met leeuwen, olifanten, giraffen, en andere opgezette dieren. Verder liggen en lopen levende schapen, kippen, konijnen, pony's en een geit met jongen. De kerk verwacht ook dit jaar weer een slordi ge 150.000 bezoekers. Foto: ANP/Bas Rutten haarlem - Een 50-jarige bus chauffeur uit Amstelveen die op 24 juni een meisje (3) doodreed voor de aankomsthal van Schip hol, is gisteren door de Haar lemse rechtbank vrijgesproken. De officier van justitie eiste twee weken geleden vier maanden voorwaardelijke celstraf en een rijverbod van l,5f jaar. Hij heeft echter niet kunnen bewijzen dat de chauffeur schuld heeft aan het ongeluk, vindt de rechtbank. De chauffeur had dienst op de Zuidtangent van Amsterdam Zuidoost naar Haarlem. Op Schiphol Plaza passeerde hij een Haarlems gezin, dat op de stoep liep. Het meisje zat bovenop een koffer op een bagagekarretje. Het kind viel en kwam onder de bus terecht. Zij was op slag dood. Volgens de officier van justitie had de chauffeur te dicht langs de stoep gereden, waardoor een parasol op het karretje door de bus werd gegrepen en het karre tje kantelde. den haag/gpd - Er is nog geen enkele zekerheid over het lot van de drie vermiste Nederland se vakantiegangers op de Filipij nen. In het zeegebied waar de mannen en hun twee Filipijnse gidsen vorige week woensdag zijn verdwenen, wordt nog altijd gezocht. De vermisten zijn de broers Marcel (33) en Jacco (30) Wil- derom uit Tilburg en het Zeeuwse Wemeldinge en de 44- jarige Klaas Bisschop uit Die- men. Familie en vrienden wach ten in angstige spanning op nieuwe berichten, maar volgens een woordvoerder van Buiten landse Zaken is nog geen enkel levensteken ontvangen. De Filipijnse autoriteiten gaan ervan uit dat Nederlanders zijn omgeslagen met hun bootje op een tocht van het eilandje Si- quijor, waar ze sliepen, naar Apo. Dit is een piepklein atol en natuurreservaat tussen Siquijor en het grote eiland Negros. De mannen wilden hier gaan snor kelen in ondiepe koraaltuinen. Mogelijk zijn ze onderweg ver rast door slecht weer. „Mis schien een zware, lokale on weersbui. Want echte stormen zijn hier al weken niet geweest", weet Bert-Jan Schaap van duik school Seaquest Dive Centre op het naburige Filipijnse eiland Cebu. De Nederlandse eigenaar kent het gebied waar de mannen zijn verdwenen als zijn broekzak. „Wij varen er elke week naar toe om te duiken. Een voordeel is dat het zeewater daar nu zeker 28 of 29 graden warm is. Bij zo'n temperatuur kunnen drenkelin gen het minstens enkele dagen in het water uithouden." Schaap vermoedt dat de drie een kleine zeekano hebben gehuurd om de ongeveer één uur durende over tocht van Siquijor naar Apo te maken. „Met die boten vaart hier iedereen. Ze zijn van hout en als ze omslaan, blijven ze drijven. Je kunt je daar goed aan vastklampen." Schaap sluit nagenoeg uit dat de vakantiegangers het slachtoffer zijn geworden van rebellen of zeerovers. „Die zijn in dit cen trale deel van de Filipijnen niet actief. Ze zitten zo'n zes-, zeven honderd kilometer naar het zui den." Bij het centrum voor versla vingszorg Kentron in Breda, waar Marcel Wilderom preven tiemedewerker is, is het nieuws van de vermissing ingeslagen als een bom. „Marcel is een echte avonturier. Hij ging wel vaker in die regio op vakantie, dit keer samen met zijn broer. We wach ten af, maar misschien is het hopen tegen beter weten in", vreest een medewerker. breda/gpd -Het CDA houdt de kiezers voor de gek door vast te houden aan aflossing van de staatsschuld binnen 25 jaar. Dat vindt WD-voorman Gerrit Zalm. Zijn partij komt in januari met nieuwe bezuinigingsvoorstellen. De liberalen willen de komende jaren vasthouden aan loonmati ging- ,Als het CDA de staatsschuld binnen één generatie wil aflos sen en dat denkt te kunnen doen met de door het Centraal Planbureau berekende econo mische tegenwind, dan leidt dat tot bezuinigingen van 20 miljard euro volgend jaar", aldus Zalm. „Ik ben benieuwd waar het CDA dat geld vandaan wil halen. Dat is onrealistisch." De WD-lijst- trekker stelt dat de omvangrijke tekorten niet in een jaar zijn om te toveren in een overschot. „We komen achter op het schema van aflossingen. Ik vind dat het CDA daar eerlijk over moet zijn." Zalm zei dat tijdens een werkbezoek in Zundert. De WD komt met een nieuwe financiële paragraaf van haar verkiezingsprogramma waarin kennelijk geen 20 miljard euro, maar wel forse bezuinigingen terug te vinden zijn. Zalm wilde gisteren nog niet aangeven op welke posten en tot welke hoog te. Wel houdt de WD vast aan de 0,5 miljard extra uitgaven voor de hele veiligheidsketen, 'van politie tot gevangenis'. „Bo venop de voorstellen die er al liggen komt daarmee het budget 'Nieuw onderzoek radicale imams' De WD wil dat het open baar ministerie een nieuw onderzoek verricht naar uit latingen van imams. Aldus WD-lijsttrekker Zalm giste ren in Zundert. Zalm wil een hernieuwd onderzoek naar aanleiding van uitlatingen van radicale imams in Den Haag en Amsterdam. In een tv-uitzending pleitten zij voor onderwerping van vrouwen aan de man en te gen het liberalisme en socia lisme als politieke stromin gen. „Ik zou heel graag wil len dat het OM bekijkt of dit wel klopt met de grondwet." Zalm is tegen het voorstel van de burgemeesters Co- hen (PvdA) van Amsterdam en Deetman (CDA) van Den Haag geduld te hebben met radicale imams. Een eerder onderzoek van het OM leid de niet tot vervolging, omdat de uitlatingen volgens het OM onder de vrijheid van godsdienst vielen. voor veiligheid op 1,3 miljard extra", aldus Zalm. Ook voorziet de WD dat loon matiging niet enkel volgend jaar noodzakelijk is, zoals inmiddels is afgesproken met de sociale partners, „Maar tenminste ook nog voor de vier jaar die daarop volgen", aldus Zalm. zoetermeer/anp - Als justitie gaat experimenteren met 'meer manscellen', dan kunnen er be ter drie dan twee mensen in één cel. Dat is de conclusie van vak bond Abvakabo FNV. De vak bond had vrijdag een bijeen komst met de Nederlandse ver eniging van gevangenisdirecteu ren en politici van CDA, PvdA en SP. Abvakabo baseert zich op stu dies waaruit blijkt dat het beter is om drie dan twee gevangenen in één cel te zetten. „De kans op ruzie en problemen is dan min der groot", aldus een voorlichter van de bond. Abvakabo is de grootste verte genwoordiger van personeel binnen de justitiële inrichtin gen. De vakbond is in principe tegen meermansdetentie, maar wil wel meegaan met een expe riment wegens de politieke en maatschappelijke druk. schiphol/gpd - Het aantal pas sagiers dat Schiphol aandoet is in negen jaar tijd verdubbeld. Landden er in 1993 nog twintig miljoen mensen, gisterochtend arriveerde vanuit Zürich de veertigmiljoenste passagier. Het begon in 1920 toen Schip hol, nog een schamel vliegveldje in de Haarlemmermeerpolder, 440 passagiers te verwerken kreeg. Vlak na de oorlog was dit uitgegroeid tot 16.000. Vervol gens ging het in crescendo: in 1970 werd de tienmiljoenste rei ziger verwelkomd. In 1993 wa ren er twintigmiljoen passagiers, vijf jaar geleden dertigmiljoen en nu dus veertig. „En het is aan de terroristische aanslagen van 11 september te wijten dat we dit aantal al niet vorig jaar boek ten", zegt een woordvoerder van Schiphol. (advertentie) 19 december t/m 4 januari Eindejaarsshow bij Marestad OPENINGSTIJDEN: ma t/m vrij 09.30-18.00 u.,za 10.00-17.00 u. Koopavond Leiderdorp: vrijdag, Lisse: donderdag. Beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag gesloten. Auto Marestad B.V. Van der Valk Boumanweg 2,2352 JC Leiderdorp. Tel (071) 581 23 60 Binnenkort ook in Katwijk- Noordwijld fAI Meer en Duin 52,2163 HC Lisse. Tel.: (0252) 43 50 70. JE VOELT JE LEKKERDER I EEN PEUGEOT (advertentie) Op tweede kerstdag exposeert Van Til zijn mooiste collecties. Modern, eigentijds klassiek en slaapkamerdesign. Zo kunt u alvast ideeën opdoen voor uw inrichtingsplannen in het nieuwe jaar Of misschien zoekt u alsnog iets voor onder de kerstboom. U bent van harte welkom. Veel animo voor actie Rode Kruis Aantal homeopaten loopt flink terug fan in gevonden veT - In een bootje bij - ^'Rotterdam heeft de ■<"%avond een dode m tien. Omdat moge- van een misdrijf, tfc/aag sectie op hét fi- icht. De dode is een itterdammer, aldus voórdvoerder. Op«nlngstl|den: Ma-Di-Wo 9.30-17.30 ui 1823 CJ AJkroaar Do-Vr 9 30-21.00 uur Telefoon (072) 5112760 2a 9 30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten d Eigen parkeerterrein www.vantl.nl DESIGNCENTRUM den haag/anp - Ruim tweehon derd gezinnen hebben zich bij het Rode Kruis opgegeven om een week van een voedselpakket te leven. Dat heeft een woordvoerster van de hulporganisatie gisteren be kendgemaakt. Met de actie, waarvoor twintig gezinnen wor den geselecteerd, wil het Rode Kruis de aandacht vestigen op de hongersnood die momenteel in delen van Afrika heerst. De deelnemers aan de actie, die 6 januari begint, krijgen het voedselpakket dat het Rode Kruis ook in noodsituaties uit deelt. Het bevat twee kilo tarwe meel, anderhalve kilo pasta, een kilo bonen, een liter olie, gist, zout en suiker. Deelnemers krij gen begeleiding van een voe dingsdeskundige. De woordvoerster noemt het aantal aanmeldingen 'eigenlijk ongelooflijk'. De hulporganisatie kiest de komende dagen de deelnemers uit. Zij let daarbij op leeftijd en geografische sprei ding. Zij volgt de twintig gezin nen op haar website. Verder moeten zij bereid zijn om vra gen van de media te beantwoor den. Onder de gegadigden zijn ook gezinnen met heel jonge kinde ren. Die worden volgens de woordvoerster vermoedelijk niet geselecteerd. „Het lijkt me voor hen te moeilijk. Bovendien be grijpen die kinderen nog niet waar het over gaat." door Ferdi Schrooten den haag - De belangstelling van artsen voor homeopathi sche geneeswijzen is het afgelo pen decennium sterk afgeno men. Het aantal dokters dat ge registreerd staat als natuurgene zer is met een vijfde gedaald, het aantal nieuwe homeopathie-art- sen is letterlijk gedecimeerd. De Vereniging tegen de Kwakzalve rij kraait de victorie. „Mooi dat we minder broeders hebben die de beroepsgroep alleen maar schaden." Het blad Gezondheidsnieuws brengt het in het jongste num mer als een tegenstrijdigheid. Terwijl de Nederlandse consu ment volgens het tijdschrift steeds meer belangstelling krijgt voor natuurgeneeswijzen, kalft de homeopathische beroeps groep af. Het aantal leden van de artsenvereniging voor ho meopathie (VHAN) is teruglo pen van 443 in 1993 naar 362 nu. Deels komt dat door riet ge brek aan nieuwe aanwas: afgelo pen december begonnen slechts dertien artsen aan de driejarige basisopleiding. Volgens de VHAN heeft de afge nomen belangstelling voor na tuurgeneeswijzen onder artsen alles te maken met het huidige artsentekort. „In de topjaren waren er veel artsen die geen baan konden krijgen. Nu is dat heel anders. Dan is het heel moeilijk om tijdens je werkzame bestaan ook nog eens zo'n pitti ge opleiding te volgen", zegt voorzitter C. Klein-Laansma van de VHAN. Zij wijst ook met de beschuldi gende vinger naar de reguliere opleidingen geneeskunde. Vak ken als homeopathie, acupunc tuur en fytotherapie (kruidenge- neeskunde) ontbreken daarin. Op veel Amerikaanse universi teiten wordt dit soort vakken wel onderwezen. Daar is het voor studenten dan ook makke lijker om te kiezen voor een toe komst met homeopathie, luidt de redenering. De Vereniging tegen de Kwak zalverij (VtdK) is q^aar wat blij dat de Nederlandse opleidingen geneeskunde nog overwegend conventioneel van aard zijn. „Natuurlijk zit deze onzin niet in de studie. Dat zou een schan daal zijn. Toon eerst maar eens aan dat het werkt", zegt voorzit ter C. Renckens, in het dagelijks leven gynaecoloog te Hoorn. Hij betitelt artsen die zich naast de reguliere geneeswijze toeleg gen op homeopathie als 'overlo pers' en 'zwakke broeders van de beroepsgroep'. „Daar scha men wij ons voor. Dat zijn men sen die na jaren van academi sche opleiding opeens uit een ander vaatje gaan tappen, in strijd met bijvoorbeeld de prin cipes uit de scheikunde. Dan gaan ze opeens verdunde mid deltjes maken die er van boven ingaan en van onderen weer net zo makkelijk uitlopen, zonder dat er ook maar iets van ic terug te vinden in het lichaam."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3