'O God, we gaan weer hemelen1 Bloed op de werkvloer Een zware, maar dankbare taak V bijlage 2002 Riek en Joop van der Horst hebben Rieks moeder van 87 in huis genomen. Ze willen haar de rest van haar leven verzorgen. Hun dochter moest bijna vier jaar geleden het ouderlijk huis verlaten om plaats te maken voor oma. „Ik zou het iedereen afraden", zegt Riek. „Je houdt geen eigen leven meer over." Maar tegelijkertijd heeft ze 'geen minuut spijt' van haar beslissing. door Pauline van der Mije Eer uw vader en uw moeder Riek van der Horst was nooit van plan moeder in haar gezin op te nemen. „Toen mijn vader tien jaar geleden doodging, zei hij: 'Jij bent nu verantwoordelijk voor je moeder'. Hij wou dat ze bij mij kwam wonen. Ik heb gezegd dat hij veel van mij kon eisen, maar dét nooit. Hoe moest dat, in zo'n klein hokkie? De kinderen waren nog jong, het was altijd druk bij ons." Inmid dels heeft moeder al jaren haar eigen ka mer in de krappe Haarlemse vierkamer- flat van Joop en Riek. Ze moest er zelf ook niet aan denken om haar Heemsteedse huurhuisje te verlaten. „Ze had een tuintje, daar was ze helemaal gek mee", zegt Riek. „In die tijd was ze bovendien nog helemaal goed. Maar langzamerhand werd ze oud en krakke mikkig." Riek deed steeds vaker de was en de boodschappen voor haar moeder, Joop stofzuigde en haalde haar bed naar beneden zodat ze de trap niet meer op hoefde. „We kwamen er vier keer per week", zegt Riek. „Als we een dagje weg gingen, was het: eerst even langs moe. Dat moest van Joop." „Ja, anders pieker de jij de hele dag hoe het met haar zou gaan zegt Joop. Bijna vier jaar geleden stonden ze op het punt om op vakantie te gaan toen moe der belde. De dokter was bij haar, ze moest naar het ziekenhuis. Daar bleek dat ze van alles mankeerde. „Haar hart was niet goed, haar vaten poreus, ze had kleine beroertes, haar benen deden het niet meer en haar darmen ook niet." Na twee weken werd ze uit het ziekenhuis ontslagen. „Joop zei: 'Kom, we pakken haar op en nemen haar mee'. Hij had de kamer van onze dochter Pauline voor moeder ingericht." Pauline zou voorlopig op oma's huisje passen. Joop: „Ik zei te gen moeder: 'Blijf nou van de winter bij ons. Dan knap ik je tuintje op en kan je daar in het voorjaar weer zitten'. Maar dat is er dus nooit meer van gekomen". Riek: „Na een half jaar heeft de huisbaas de huur opgezegd. Woedend was ik. De huur werd toch betaald? Daardoor kreeg zij weer last van haar hart. Ik ben nog één keer met haar naar de tuin wezen kijken. Maar ze zei al snel: 'Nu wil ik weer naar huis'. Vanaf dat moment was onze flat haar thuis." Inleveren Na de ziekenhuisopname zag het er naar uit dat ze niet lang meer zou leven. „Ze was zó ziek." Riek zorgde dag en nacht voor haar. Eten geven, verschonen, een spuitje geven voor de benauwdheid en een pilletje voor de maag. Ze leerde klis- ma's geven en hartfilmpjes maken. „We hebben hele nachten samen gehuild en Riek van der Horst, haar moeder met Oscar op schoot en echtgenoot Joop. Foto: United Photos De Boer/Michel Schnater afscheid genomen. De uitvaart, wat ze aan moet, wat er op de kaart moet staan, alles is afgesproken. Ze is een paar keer schijndood geweest. Dan werd ze hele maal grijs en ademde niet meer. Nou is ze dood, dachten we. Maar even later had ze weer kleur. Je went eraan. Als het nu ge beurt, zeggen we: o God, we gaan weer hemelen." Na een paar maanden knapte moeder weer wat op. Ze ging mee op vakantie, naar een rolstoelvriendelijke bungalow. „Dan kreeg ze weer een maagbloeding. En dan wou ze weer niet naar het zieken huis", memoreert Riek. Zij heeft veel in geleverd, de afgelopen jaren. „Al je vrien den raak je kwijt, want je komt nooit meer ergens. Joop en ik zijn laatst voor het eerst in al die jaren samen naar een feestje geweest. Meestal moet een van ons thuisblijven. Het afstuderen van mijn zoon heb ik gemist omdat moeder te ziek was." Riek is dit jaar vijftig geworden. „Eerst zouden we op vakantie. Dat is ge annuleerd, want moe was te ziek. Toen zouden we uit gaan eten - dat ging ook niet. Een gezellige avond thuis moest worden afgezegd. Ze was zo allejezus ziek dat ik mijn verjaardag aan haar bed heb doorgebracht. Dat heeft één voordeel: je blijft jong. Ik word volgend jaar gewoon weer vijftig. Want mijn feest wil ik heb ben!" Voldoening Het verzorgen van moeder geeft ook veel voldoening en gezelligheid. „Elke dag drinken we samen koffie. Op het plein of bij mij?, vraag ik dan. Zij woonde vroeger aan een plein, zo noemen we haar kamer nu." Als de gezondheid het toelaat gaan ze op donderdagmiddag naar het winkel centrum. „Kleren kopen en iets lekkers Ontlading door computerspelletjes Collega's die elkaar zonder pardon met kogels doorzeven. De chef die in hinderlaag ligt met zijn granaatwerper op scherp. Het afdelingshoofd dat zijn systeembeheerder een dodelijke stroomstoot toebrengt. Op veel kantoren is het spelen van gewelddadige computerspelletjes een geliefde werkonderbreking. Is dat in moreel opzicht iets anders dan een partijtje schaken in de lunchpauze? door Silvan Schoonhoven 'Het was altijd prettig mijn directeur - aan wie ik een gruwelijke hekel had - af te maken. En het was bijzonder onprettig om door hém te worden ingemaakt." Lunchpauzes op het re clamebureau waar Joris (26) tot voor kort werkte, werden goed besteed. Bij het compu terspel Quake kijkt de speler door de ogen van een tot de tanden bewapende strijder in een naargeestig doolhof, bewoond door andere spelers in monsterlijke gedaante. Omdat Qua ke over het computernetwerk wordt gespeeld, kan een groot aantal spelers vanachter het ei gen scherm door hetzelfde doolhof struinen en elkaar tegenkomen. Die ontmoetingen ver lopen zelden gemoedelijk, want elk computer personage beschikt over kettingzagen, machi negeweren, raketwerpers en elektronenkanon nen. Geen nood: wie het loodje legt, krabbelt binnen seconden op een andere plaats in het doolhof herboren weer op, om zich met her nieuwde energie in het strijdgewoel te werpen. Joris: „Tijdens elke lunch zaten er tussen de vijftien en de twintig fanatici over het netwerk verwikkeld in deathmatches. Soms speelden we de variant capture the flag, waarbij de ene groep de vlag van de andere moet veroveren. Soms was het gewoon binnen een tijdslimiet zoveel mogelijk vlees in de pan hakken." Het gevecht, geschiet en gehak loste volgens Joris 'enorm veel frustraties op', reden waar om het bedrijf het toeliet. „Het haalt je com pleet uit de werksfeer en zorgt voor een ont- Machinegeweren, raketwerpers, elektronenka nonnen, rondvliegende ledematen... Geweldda dige computerspelletjes schieten alle kanten op. zettende berg adrenaline. Je wordt er hypera- lert van, je moet je ontzettend concentreren. Het is een koude douche, een klap in je ge zicht. Bij ons lieten ze het ook toe omdat het spelen de werksfeer verbeterde en je erna weer een hecht groepje was." Toch waren persoonlijke verhoudingen op kantoor niet altijd te scheiden van de scher mutselingen in de pauze. Hoewel de ware identiteit van de woestelingen in het doolhof schuilgaat achter een pseudoniem, weet de speler soms wel degelijk dat hij zijn naaste col lega voor de loop van zijn geweer heeft. Of zijn baas. „De baas verkocht ik natuurlijk zéker een klap als het kon. Ik moet benadrukken dat je de meeste tegenstanders niet kent. Maar als je wél weet wie je tegenstander is, en die persoon heeft ook nog een precaire positie op het werk, dan speelt dat onmiddellijk mee. Mijn collega Boudewijn was de beste Quaker van de groep, en een goede vriend van me. Maar als ik hem mij drie dagen achter elkaar had laten inma ken, dan werd ik daar niet blijer van." Afmaken Het vuur openen op je chef en op.medecolle ga's is niet helemaal hetzelfde als een partijtje voetbal, denkt Joris. „Het nadeel van Quake is dat je wel degelijk dood gaat. Je zou misschien kunnen zeggen dat het een vorm van team- builden is, maar eigenlijk ben je elkaar gewoon aan het afmaken." Elkaar afmaken is ook het doel van een andere tak van sport, geliefd tijdens teambuilding-da gen van bedrijven: paintball. Dat is te be schouwen als een levende versie van de com puterspelletjes. Deelnemers rennen rond over een terrein, niet als computerpersonage maar in levende lijve, gewapend met echte geweren en verfpatronen. Ook bij paintball zijn ver schillende scenario's denkbaar. Het veroveren van de vlag van de vijand is de meest gebruike lijke, net als bij Quake. Bestaat er een moreel verschil tussen Quaken en paintballen? Joris vindt van wel, sinds hij met zijn collega's van het reclamebureau ging paintballen in de bos sen. Want dat vond hij niet leuk. „Als de directeur op drie meter afstand zijn ge weer op je leegschiet, heb je daarna alleen nog maai' een grotere schurfthekel aan hem, want dat doet werkelijk pijn. Het is een glijdende schaal. Bij Quake gebruik je alleen je rechter wijsvinger voor de muisknop. Bij paintball ren je in uniformen rond en betaal je een stel gas ten om in een westers land een stuk bos schoon te houden dat verrekte veel op Bosnië lijkt. Je wordt beschoten met munitie en je houdt er meestal blauwe plekken aan over. En je kent écht angst. Bij Quake ben ik nooit bang geweest. Speel je paintball dan wordt de be- eten bij De Cock, dat is vaste prik." Moeder is nu de spil waar alles om draait. Voor héér staat de verwarming hoog, worden aparte maaltijden gekookt en is een grote auto aangeschaft. Als de kinde ren thuis komen, gaan ze eerst naar oma om hun nieuwtjes te vertellen. En Joop bakkeleit vaak met zijn schoonmoeder. Riek: „Als Joop zijn haar niet netjes zit, zegt moeder: je vriendin komt zeker niet vandaag?'." Joop lacht er smakelijk om. „Ik maak me zorgen als ze niet zulke din gen zegt; dan gaat het niet goed met haar." Sinds een half jaar gaat moeder geestelijk achteruit. „Ze weet vaak niet of iets echt is of dat ze het heeft gedroomd. Dan kan je lullen als Brugman, maar zij heeft ge lijk. In het begin vond ik dat moeilijk, ik werd kwaad op haar. Nu weet ik dat ze er niks aan kan doen." Die verwarring werd Riek teveel; ze raakte overspannen. Twee maanden geleden be sloot de huisarts dat moeder twaalf we ken naar de wijkziekenboeg moest, om Riek rust te geven. „Ik heb haar na drie weken teruggehaald", zegt Riek.Anders was ze nu dood geweest. Ze zat daar al leen op een kamertje en sprak geen mens. Ze had een alarmbel om haar nek, maar daar reageerde niemand op. En als ze haar eten niet snel genoeg opat werd het weggehaald." Riek ontdekte dat haar moeder een grote onsteking in haar mond had. „De dokter kwam maar niet. Daarom heb ik die ont steking zelf opengesneden. Ik vroeg de verpleegster om pap, ze moest toch eten. Kreeg ik griesmeel waarvan de houdbaar heidsdatum allang verstreken was. Dat deed voor mij de deur dicht. Als ze nog een keer weg moet, breng ik haar nog Be ver naar een hondenkennel." Nu gaat moeder twee dagen per week naar de dagopvang voor ouderen. Riek stopt altijd een briefje in haar broodtrom meltje: eet smakelijk, groeten van je vo geltje, of: een lik van Oscar, de hond. „Ze vindt het daar best leuk, maar tot nu toe is ze de helft van de dagen niet geweest. Dan is ze schoolziek. 's Nachts begint ze al te zenuwen dat er misschien iets ge beurt en dat ik er dan niet ben." Riek heeft achteraf geen minuut spijt van haar keuze. Ze heeft papieren waarmee moeder acuut in een tehuis wordt opge nomen, maar die zal ze waarschijnlijk nooit gebruiken. „Moeder is hier als een wrak gekomen. Nu is ze opgeknapt. Dat laat ik niet verpesten door zo'n tehuis. Stel dat ze naar een verpleeghuis gaat en na twee maanden sterft? Ik zou het me zelf nooit vergeven. Dat laatste stukje red ik ook wel. Misschien leeft ze nog een dag, misschien vijf jaar. Daama is er weer tijd voor andere dingen." dreiging fysiek, als je achter een muurtje staat en je steeds meer collega's jouw kant ziet op komen. Toen ik dat merkte dacht ik: hallo, dit klopt niet Het is een spelletje, hier betaal ik voor." Welbeschouwd is elkaar afmaken het doel van élk spel. Wat dat betreft is schaken, net als paintball, het symbolisch voeren van een oor log. Wat Joris betreft is het echter de mate van gestileerdheid die een spel meer of minder verwerpelijk maakt. Om die reden staat Quake met zijn science-fictionpersonages in onder aardse catacomben tamelijk ver van de werke lijkheid. Bij schaken of Risk jagen de spelers hele legers over de kling, maar daar is de strijd volledig geabstraheerd. In tegenstelling tot paintball, dat de rauwe werkelijkheid juist zo dicht mogelijk nadert. Om die reden zou Joris zijn kinderen beslist niet laten paintballen, maar wel weer toestaan Quake te spelen. Dat betekent niet dat computerspelletjes niet over de rand kunnen gaan van wat moreel toelaat baar is. Neem bijvoorbeeld het spel Grand Au to Theft voor de Playstation. „Daarbij moet je de slechtste dingen uithalen, zoals mensen hun auto uit slepen, dood schoppen en er dan met hun auto vandoor gaan om een bank te overvallen. En dat alle maal met de hipste muziek van Eminem eron der. Boudewijn van kantoor vond dat heel leuk, maar zelf dacht ik: waar sléét dit op. Ik had er een discussie over met andere liefheb bers die zeiden: hoe kan je dat toch zo serieus nemen? Het is glashelder dat het grappig is be doeld."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 27