U tratte; Fiël van der Veen I I et is de zorg van de samenleving anno 2002: nor men en waarden. Agressie op straat, onbeschoft gedrag in de winkel, een geheven middelvinger in het verkeer; massaal ergeren we ons aan het gebrek aan fatsoen van de medeburger. Maar liefst 88% van de bevolking vindt - blijkens een recent onderzoek - dat het slecht gesteld is met het besef van normen en waarden bij de buur man. Paradoxaal genoeg vindt ieder voor zich dat hem of haar weinig te verwijten valt. Dezelfde enquête die het normverval in kaart bracht, leverde op dat 96% van de mensen van zichzelf vindt dat ze wél netjes zijn, keu rig voor rood licht stoppen en nooit voordringen bij de kassa. Nederland is de weg kwijt en zoekt wanhopig naar de goede koers. De individualisering is uit de hand gelopen. De bezinning is in volle gang. CDA-leider Jan Peter Bal kenende heeft van het normbesef zijn wapenspreuk ge maakt: 'Fatsoen moetje doen'. Als duwtje in de goede richting komt er volgend jaar voor de basisscholen een volledig lespakket over normen en waarden. Tien nieuwe Gebo den. Maar hoe actueel zijn de ou de Tien Geboden nog? Volgens de Bijbel Deuteronomium 5,6-21, zijn deze uitspraken tot het volk van Is raël door God zelf op twee stenen tafelen gegrift en op de berg Sinaï aan Mozes overhandigd. De eerste Geboden be staan uit voorschriften voor de houding te genover God, de overige regels bepalen de verhoudingen tussen mensen Qpderling. Wie de oude teksten naleest ontkomt niet aan een gevoel van actualiteit. Deze kerstbijlage verkent de waarde van de tek sten op de stenen tafelen voor het hedendaags leef patroon. Ofwel: normen en waarden - de Tien Geboden in deze tijd. Van de Tien Geboden bestaan verschillende versies. Wij kozen voor de meest gangbare, de verta ling van het Ne derlands Bijbel genootschap.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23