SPORT Happy tussen de rookies Feyenoord grijpt naast Bosschaart Voetbal op Boxing-day is een gezellig dagje uit Afgedankt Marcel Huijbens begint aan elfde basketbalweek Nieuwe hoofdsponsor Amsterdam Astronauts Stefanovic tot 2006 bij Vitesse Inbrekers stelen auto De Boer 2 beste speler loemenië i - Cristian Chivu, aan- Jan Ajax, is in zijn va- "jtoemenië gekozen tot p het jaar. Chivu (22) Ife de meeste stemmen lor de krant Gazeta Dr georganiseerde ver- Itemgerechtigd waren jtters van de clubs in loense eredivisie, de Jse trainers, sportjour- ,fn fans. Chivu haalde ^drian Mutu (Parma ~iin Contra (Club Atle- idrid), Daniel Pancu en Mirel Radoi (FC :arest). In 2001 ein- bij dezelfde verkie- irde. In 2000 kwam hij :de plaats. )er Sar tchakeld Edwin van SFulham is een jeschakeld. De inter- eft een gebroken Detsbeentje. De voor- Jacied raakte zaterdag Istrijd tegen Newcastle desseerd toen hij Alan /jnderuit haalde. Reser- ,an Maik Taylor verde- pmende weken het jjulham, dat op tweede Jegen West Ham ■in Keown dig aan klap /.De Engelse voetbal- peeft Arsenal-verdedi- Jn Keown in staat van Jging gesteld wegens van tegenstander Nistelrooij (Manches- d) eerder deze maand. Verd niet gezien door jchter Gallagher. 4>od zijn trainer Arsène la het incident zijn ex- i voor zijn gedrag. De piet bekendgemaakt manier Keown wordt De voetballer heeft dagen de tijd om in be- naan. lijdsgrens *rs verdwijnt' icpAiN - De wereldvoet- liFIFA wil de leeftijds- internationale ejchters met ingang van dihaffen. Dat beweert vice-voorzitter van Het besluit zou vorige '4en bestuursvergade- zijn genomen. ij$n ook de Europese ond UEFA hanteren 45 Maximale leeftijd voor ran internationale )len. Mede daardoor JDick Jol en Mario van vorig jaar afscheid ne- lessure fian valt mee De rugblessure die T Martin Hersman af- iveekeinde tijdens de dse kampioenschap- md dwong op te ge- inee te vallen. De rij- 6 e ploeg-Orie is zondag Onderzocht, maar de gen niets verontrus- »rsman moet rust ne- nderdag besluit de rij- deelneemt aan de •iectiewedstrijden ko- *rekeinde. Hersman zaterdag, op de eerste lQle NK allround in As- 3rg toen hij tijdens de [HruP voor de 5 kilome- :eeg van zijn rug. iai "van Heek »ij Leiden iii'oetbalvereniging Lei- (f op zoek naar een De huidige oe- ter Hein van Heek gaat Trainer Coach 1 vol- e In dat niet combineren bij de zaterdag- teer. De Leiderdorper begonnen bij de ia "Visser terug ■Oegstgeest 2 Vx - Wim Visser keert jaar terug als trainer palvereniging Oegst- eiLeidenaar is nu werk- ,a^het Haagse HW, hij is ïepijn derde seizoen be- nJr (53) was trainer van erkV, LFC en Oegstgeest. pe .bran Duijn naar KRV nVijf jaar trainde Arie j het tweede van Quick onder zijn leiding °n van Nederland werd met jn komend seizoen .hoofdtrainer. Bij KRV 19-jarige Katwijker Derg op. De Katwijkse asser heeft met de rainer een contract van ifgesloten. dinsdag 24 DECEMBER 2002 door Dimitri Walbeek haarlem -Landskampioen bas ketball Amsterdam Astronauts heeft gisteren op de persconfe rentie van de Haarlem Basket ball Week (HBW) aangekondigd dat het een nieuwe hoofdspon sor heeft. Internetbedrijf Demon heeft zich voor een periode van drie jaar vastgelegd. Dit seizoen alleen nog als naam op de voorkant van de shirts Ri coh Astronauts; Ricoh staat voortaan op de rug van de spe lers te lezen. Vanaf komend sei zoen is Demon hoofdsponsor en naamgever van het voorma lig team van succestrainer Ton Boot. Ricoh had eerder dit sei- Marcel Huijbens: „Als je bij het Nederlands team dertig spelers van niveau hebt, wil ook niemand op tweede kerstdag bij hun schoonmoeder aan het diner zitten. Dan willen ze wel allemaal spelen." Foto: Fotobureau Ton Kastermans door Arnold Aarts Hilversum - Resultaten uit het verleden gaven Marcel Huijbens geen enkele garantie voor toe komstige deelname aan de Haar lem Basketball Week. Tien keer achtereenvolgend meegedaan, drie keer geselecteerd voor het All Star Team en zeven keer ge kozen tot man van de wedstrijd. Het zijn indrukwekkende records, maar voor de routinier van Den Bosch dreigde dit jaar een bas- ketballoze kerst. Een opvallend sterke start van de competitie be zorgde de Brabanders echter als nog het felbegeerde tweede tic ket voor de HBW. En daar had Marcel Huijbens (35) amper rekening mee ge houden. De negentiende bas ketbalweek in 2000 was waar schijnlijk zijn laatste geweest. Want het Nederlands team doet niet meer mee en de clubs kon den slechts deelname afdwin gen door successen in de com petitie. En daarin is Den Bosch dit jaar niet meer dan een outsi der. Beperkt door financiële mogelijkheden bestaat de ploeg van ex-bondscoach Toon van Helfteren voornamelijk uit jeugd. Het moet pijnlijk zijn voor Mar cel Huijbens, die met onder meer drie landstitels veel glorie kende in De Maaspoort. Maar dat ziet de Hilversumse forward heel anders. „Den Bosch was al tijd de ploeg waar iedereen van wilde winnen, maar die situatie is voorbij. Vorig jaar waren we bijna failliet en deze zomer weer. Niemand gaf een stuiver voor ons, maar we staan ge woon op de tweede plek. Het is leuk om met dit jonge team te basketballen. En ik vind het wel mooi dat de verschillen in de competitie niet zo groot zijn als de budgetten doen vermoeden. Je vraagt je bijna af waarom je zoveel geld uitgeeft als het ook op onze manier kan. De keerzij de is dat we met dit Den Bosch ook tien keer op ons plaat had den kunnen gaan." Huijbens is één van de weinige bekenden in het huidige Den Bosch. Zijn teammaats hebben namen als Jouke Pots, Bas Mut saards, Marcel Aarts en Kees Akerboom. Kees Akerboom? Het blijkt de zoon te zijn van de le gendarische schutter. Waarmee - als door een speling van het lot - de cirkel van Huijbens' carrière rond is. Want zijn allereerste wedstrijd in de eredivisie lever de een rechtstreeks duel op te gen de vader van zijn huidige medespeler. Het werd een memorabel avondje in Urk, waar Huijbens bij Orca's speelde. „Ook Kees heeft het er nog wel eens over. Het was in zijn laatste jaar en ik kwam als pikkie net kijken. Bij de eerste bal ging ik vanaf de kop dribbel, dribbel, dunk. Akerboom wist niet wat-ie mee maakte. Hij vroeg zich af waar hij aan was begonnen." Na drie jaar Orca's en een bles surejaar na een kort verblijf in Amerika vertrok Huijbens naar Den Bosch. Voor een jaartje, was de bedoeling. De club regel de aantrekkelijke stageplekken, waardoor de toenmalige hts'er door kon gaan met basketbal. Maar het bleef niet bij het ene seizoen. Huijbens bleef hangen in Brabant, tot op de dag van vandaag. Den Bosch toonde al tijd begrip voor de situatie van Huijbens, die wel eens een trai ning moest overslaan om zijn studie te kunnen afronden. Ook dit seizoen ontmoet Huijbens het inlevingsvermogen, waar hij zoveel prijs op stelt. Zijn huidige coach Van Helfte ren ontploft niet van woede als Huijbens een kwartiertje van een training mist. Als zelfstandig ondernemer in de automatise ring is het namelijk wel eens las tig op tijd te verschijnen. Van Helfteren weet dat hij in de wedstrijden op Huijbens kan re kenen. De statistieken van het huidige seizoen zeggen genoeg. Van af bouwen of meehobbelen is geen sprake. „Fysiek heb ik niet te klagen. Ik heb gelukkig nooit onder coaches gewerkt waarbij je lichaam per jaar een paar jaar ouder wordt. Dat heeft bijvoor beeld Rolf Franke met Ton Boot meegemaakt bij Den Helder. Toen Boot kwam, dunkte Rolf achterover. Toen Boot ging, was Rolf blij als hij een lay-up kon lopen." Met het eind van zijn loopbaan houdt Huijbens zich nog niet bezig. Hij bekijkt van jaar tot jaar hoe het gaat en hoe het lichaam het volhoudt. Huijbens verheugt zich al op de basketbalweek. Nog steeds vindt hij het een fantastisch evene ment, leuker dan het bekertoer nooi of de Europa Cup. Van de tien keer dat Huijbens aan de basketbalweek meedeed, droeg hij zes keer het shirt van het Ne derlands team. „Dat ging altijd minder dan met Den Bosch. Maar dat is logisch. Opeens word je bij elkaar gehaald en moet je een team vormen. Dat is lastig, omdat wij in Nederland niet een bepaald type basketbal spelen. In andere landen zie je dat wel. Als je een basketballer van de ene kant van Joegoslavië laat spelen met een basketballer uit het andere deel gaat het per fect. Aan één week trainen heb ben ze genoeg om een team te vormen." De historie van Oranje tijdens de HBW wordt gekenmerkt door problemen. Hét lijstje met po tentiële internationals oogde tel kens veel fraaier dan de namen op het wedstrijdformulier. Het regende jaarlijks afzeggingen. „Het is natuurlijk ook geen offi cieel toernooi, waarvoor de clubs niet verplicht zijn spelers af te staan. En ik verdenk Neder landse clubs ervan hun interna tionals soms te hebben verbo den om te spelen in de hoop dat Oranje zou afzeggen en dat ze zelf alsnog mochten meedoen. De pest is dat onze top veel te smal is. Als je dertig spelers van niveau hebt, wil ook niemand op tweede kerstdag bij hun Optie Van Hooijdonk gelicht rotterdam/anp - Feyenoord heeft deze maand vergeefse po gingen gedaan om middenvel der Pascal Bosschaart (22) over te nemen van FC Utrecht De transfer is afgeketst op de hoge transfersom. Dat liet Jorien van den Herik maandagavond in het televisieprogramma Studio 2 weten. „FC Utrecht wilde 5 miljoen eu ro voor hem hebben. Daarmee wilde de club kennelijk meteen de schulden wegwerken. Die transfer is dus van de baan", gaf Van den Herik te kennen. De preses van Feyenoord maak te tevens bekend dat de Rotter damse club de eenzijdige optie op topscorer Pierre van Hooij donk voor een extra jaar zal lichten. Het tweejarige contract van de lange aanvalsleider loopt dit seizoen af. Van Hooijdonk heeft zelf al laten doorscheme ren graag in de Kuip te willen blijven, mits Feyenoord zich versterkt. Van Hooijdonk sprak na het puntverlies zondag bij NAC in Breda nog zijn teleurstelling uit over de gang van zaken bij Fey enoord. Het verschil met koploper PSV halverwege het seizoen is opge lopen tot negen punten. Num mer twee Ajax heeft zeven pun ten meer dan de Rotterdamse nummer drie van de ranglijst, een positie die aan het einde van het seizoen slechts recht geeft op rechtstreekse deelname aan de UEFA-beker. Na de snelle uitschakeling in de Champions League beschouwt trainer Bert van Marwijk de titel race nog niet helemaal als gelo pen. Duidelijk is wel dat de oe- fenmeester met het huidige be schikbare materiaal de strijd met PSV en Ajax niet structureel kan volhouden. De roep om ver sterkingen, met name in de de fensie, wordt luider en luider. „We kijken met z'n allen iedere dag hoe het beter kan", aldus Van Marwijk. „Of we met nieu we spelers bezig zijn? Dat houd ik voor me." Ook sterspeler Pierre van Hooij donk weet niet wat de clublei ding van plan is. Hij is nog in af wachting van een duidelijk te ken van de clubleiding. „Ik wil mee blijven doen om de prij zen." zoen aangegeven te willen stop pen. Demon zit in Amsterdam en is een dochterbedrijf van het Brit se Thus, een beursgenoteerde onderneming in communicatie diensten. Demon probeert met deze sponsoring naamsbekend heid te verwerven. Manager Piet Meijer van Astronauts gaf aan dat het heel erg lastig was om een nieuwe hoofdsponsor te kunnen vinden. „We hebben lang moeten zoeken en zijn blij dat we uiteindelijk Demon heb ben gevonden." Astronauts speelt donderdag, tweede kerstdag, de openings wedstrijd van de basketbalweek tegen Racing Basket Antwerp. Pascal Bosschaart (links in duel) is te duur voor Feyenoord. Archieffoto; ANP schoonmoeder aan het diner zitten. Dan willen ze wel alle maal spelen." Ondanks de vele afzeggingen heeft Huijbens nooit overwogen zich af te melden. „Dat zouden mijn vrienden uit mijn geboor teplaats Leiderdorp niet pikken. Die rekenen erop dat ik mee doe." Huijbens heeft goede herinne ringen aan de basketbalweek. In 1993 werd hij zelfs naar aanlei ding van zijn optreden tijdens de HBW door Frank Layden, coach van de Utah Jazz, uitge nodigd voor een zomerkamp. Het ging best aardig, maar een contract zat er niet in. Huijbens mocht terugkomen van de Ame rikanen als het lijf was ver zwaard met minstens twaalf kilo spieren. Huijbens verwacht dat Den Bosch veel gaat leren tijdens de komende HBW. Voor de jonge ren wordt het ongetwijfeld een enerverende ervaring. Zoals voor Kees Akerboom junior. Huijbens: „Hij koos vorig jaar voor Eiffel, omdat daar een ge weldig budget is. En het is voor een jongen van achttien jaar de moeilijkste weg om te gaan spe len voor Den Bosch, de club waar zijn vader ongelooflijke dingen heeft gedaan. Voor Den Bosch is het heel goed dat hij nu bij ons speelt. Het leuke is ook dat Kees senior dit seizoen weer regelmatig op de tribune zit. In ieder geval meer dan de afgelo pen twaalf jaar dat ik bij Den Bosch speel." arnhem/gpd - Dejan Stefanovic heeft zijn contract bij Vitesse met twee jaar verlengd. De ver bintenis van de Joegoslavische international liep tot 2004. De contractverlenging van Stefano vic (28) komt als een volslagen verrassing, maar zal beide par tijen voordeel opleveren. Ste fanovic krijgt de zekerheid van een verbeterde verbintenis en weet hij voor welk bedrag hij weg mag. Vitesse zal hem geen strobreed in de weg leggen als er een club komt die hem wil over nemen. Voordeel is dat op deze manier het risico wordt verme den dat Stefanovic komende zo mer voor een betrekkelijk laag bedrag naar elders zal verkas- glasgow/anp - Inbrekers heb ben in de nacht van zondag op maandag de autosleutels gesto len uit het huis van voetbalinter national Ronald de Boer en zijn er vandoor gegaan met zijn dure BMW. De Boer speelt in Glas gow bij de Rangers. „Het ge beurde heel vroeg in de och tend. Het is irritant, maar er is tenminste niemand gewond ge raakt, dat is het belangrijkste", aldus De Boer. londen/gpd - Terwijl de voet ballers in de rest van Europa vrolijk aan de kerstdis zitten, moeten de Engelse profs het doen met een sobere sportmaal- tijd. In Engeland wordt er op tweede kerstdag gewoon ge speeld. Voetballen op Boxing- day is een dagje uit voor het he le gezin. Wij Nederlanders gaan op twee de kerstdag massaal naar de woonboulevards. In Engeland hebben ze wat anders. Daar trekken complete volksstammen donderdag naar de voetbalstadi ons. „Het is traditie, de mensen weten niet anders", zegt Romeo Zondervan, de voormalige spe ler van ADO Den Haag en FC Twente, die tien jaar lang in En geland speelde. „Tweede kerst dag - oftewel Boxing-day zoals de Engelsen zeggen - is voetbal dag, daar leven de mensen van en daar kijken ze ook weken naar uit. Het hele gezin gaat ook mee naar het stadion. Pa en ma, opa en oma, de kinderen: ieder een wordt dik ingepakt en gaat voetbal kijken. Ook mensen die anders niet gaan, vinden het voetbal op die dag opeens leuk." Maar hoe zit het eigenlijk met de voetballers zelf? Manager Ga ry Megson van West Bromwich Albion vindt dat de spelers niet te veel moeten zeuren. „Ze vie ren de kerst maar in de zomer als ze meer tijd hebben. Voor mijn jongens geen pubs en clubs dit jaar." Raimond van der Gouw, reser vekeeper van West Ham United, haalt de schouders op. „Werken op tweede kerstdag is de logi sche consequentie als je in En geland gaat voetballen. Een lek ker etentje met de familie zit er voor mij met de kerst niet in. Maar na zeven jaar Engeland weet ik niet anders meer." Als de rest van de familie de ko mende dagen de geborgenheid van de kerstboom opzoekt, zit Van der Gouw met zijn collega's in een hotel. Ver weg van alle feestelijkheden bereidt hij zich dan voor op de drukste tijd van het jaar. Want druk is het. Neem zijn programma de komende week: op tweede kerstdag speelt Van der Gouw met West Ham thuis tegen Fulham, zaterdag wacht de uitwedstrijd tegen Blackburn Rovers en op Nieuw jaarsdag staat het duel met Charlton Atletic op het pro gramma. Voor Van der Gouw dus geen oliebollen en champagne dit jaar. „Maar eerlijk gezegd zou ik niet weten wanneer ik op oude jaarsavond thuis ben geweest. Dit keer zitten we in een hotel in ons eigen stadion. Tsja, leuk is anders. Van mij had het ook niet gehoeven, want ik neem toch aan dat een beetje prof zich op oudejaarsavond niet vol laat lo pen." Zondervan kan zich zo'n kille eenzame oudejaarsavond nog goed herinneren. „Ik weet nog dat ik in mijn eerste seizoen in Engeland samen met Martin Jol op een hotelkamer lag. Toen het twaalf uur was gaven Martin en ik elkaar de hand en dat was het dan. Buiten was er feest en vuurwerk, binnen lagen wij stil letjes op bed. Da was een heel rare gewaarwording." Dat er in deze periode in Enge land volop wordt gespeeld, heeft niets te maken met het feit dat de kalender overvol is. „Er moet gewoon geld verdiend worden", zegt Zondervan. „De clubs rede neren heel simpel: de mensen hebben nu vakantie en dus vol op tijd om voetbal te kijken. En zo gek is dat niet gedacht, want de stadions zitten in deze perio de mudjevol." Te beginnen op Boxing-day. Als pa en ma, opa en oma en de kids zich in de clubkleuren hul len en genieten van een ietwat andere uitvoering van de kerst bal. Tweede kerstdag live op tv: RTL5:13.00 uur: Chelsea-Sout hampton. 15.00 uur: West Bromwich Albion-Arsenal. 17.00 uur: Middlesbrough-Manches ter United. ACHTERLIJN Zou het toeval zijn dat Ralf van der Rijst uitgerekend onder leiding van Wim den Ei sen zo'n goede beurt maakte op het Nederlands schaatskampi oenschap? De trainer uitZoe- terwoude bracht eerder al 32 andere schaatsers de kneepjes van het vak bij. Meestal liepen - of liever gleden - zij met Den Eisen weg omdat zij zich na zijn lessen zo veel beter en snel ler over het ijs bewogen. Een goede trainer, denk je dan, maar daarvan hebben wij er in Nederland wel meer. Goedbe taalde en hooggewaarde types als Peter Mueller en Gerard Kemkers boeken of boekten ook successen met hun pupillen en krijgen daarvoor waardering en vorstelijke beloningen. Schrijnend wordt het verschil tussen die zogenaamde topcoa- ches en de gewestelijke deeltijd trainer pas als Den Eisen ge flipte topschaatsers weer onder zijn hoede neemt. De rijders moeten terug naar af van het internationale schaats-walhal la naar de tochtige Haagse Uit hof. Dan blijkt zo'n afgedankte schaatser onder de bezielende leiding van Den Eisen plotse ling over onvermoede kwalitei ten te beschikken. Die kwaliteitsimpuls heeft niets met geld te maken, want het gewest Zuid-Holland moet elk dubbeltje omdraaien. Ookge- lijkivaardige trainingsmaatjes zijn in het gewest vaak moeilijk te vinden. Slechts het alziend oog van de onderschatte trainer uit Zoeterwoude, met zijn klei ne maar hechte begeleidings team, deed wonderen bij de Straathofs, Hersmannen, Rom- mes, De Jongen en Van der Rijsten. Waardering krijgt Den Eisen daarvoor zelden. Toegegeven, een enkele keer valt zijn naam tijdens een uitzending van Stu dio Sport. Maar lucratieve trai nersbaantjes waren de afgelo pen jaren nooit weggelegd voor de trainer die zelfs van een werkpaard nog een renpaard kan maken. Misschien is het maar beter ook dat Den Eisen geen goedbetaald trainersbaantje krijgt. Zijn suc cesvolle pupil Van der Rijst zegt met recht dat geld geen kampi oenen maakt. Ook trainers lo pen het gevaar om in te dutten als zij in de watten worden ge legd. Maar om een deskundige trai ner als Den Elsetgalleen om die reden zijn dikverdiende pro motie te misgunnen, dat is de schaatswereld op zijn kop. Hij zou een soort Leger-des-Heils- functie moeten krijgen. Alle uit vorm geraakte of kwakkelende topschaatsers van weleer mel den zich dan - op kosten van de schaatsbond - in Zoeter woude. De lijst van 33 groeit volgend jaar met onder ande ren Jochem Uytdehaage en Carl Verheijen, met wie de interna tionale elite dan plotseling ook weer rekening moet houden. Als Rintje Ritsma zo nodig op zijn veertigste nog naar een EK wil, tuft hij ook maar naar de NV Den Eisen. En als Ard en Keessie het onverhoopt weer op hun vlezige heupen krijgen, is één telefoontje naar Zoeter woude genoeg. Tim Brouwer de Koning

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21