m Nalatigheid kost de NS negen ton Hoe veilig zijn kerken met kerst? Leidsch Dagblad SETS verkopen? JKerst is net als 3 oktober daar bezuinig je niet op ,T LlVÏ NS houden vast aan duurdere treinkaartjes Vrouw verloor beide benen Kerstwens Bioscopen rekenen op grote toeloop rond kerst Dieven stelen kerstcadeaus Vandaag tot vijf uur open! Leidsch Dagblad NR. 431124 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 aken gaan bij makelaar etjes rgen en tranen tboom f miljoen loudens ?EGIO evoogd niversiteit slopen Preenen it afscheid lakkersvak 1 ugbybal ibune voor lassets? ijelist Lucas ders gingen l en vonden ,en Jozef, en het ^ggende in de -SOAP Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 24 DECEMBER 2002 SPRINTERS utrecht/santpoort-noord - De Nederlandse Spoorwegen moe ten een nu 23-jarige vrouw uit Santpoort-Noord een schadever goeding van ongeveer 900.000 euro betalen. De rechtbank in Utrecht heeft de NS volledig aan sprakelijk gesteld voor een onge val in april 1998, waarbij de Sant- poortse beide benen verloor. De NS overwegen in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak. De Spoorwegen hebben de vrouw eerder al 300.000 gulden (136.000 euro) betaald, het maximum dat een vervoerbe drijf als schadevergoeding kan geven. De rechtbank in Utrecht vindt dat te weinig en door breekt daarmee het wettelijke maximumbedrag voor een aan sprakelijkheidsvergoeding. De studente aan de Hoge Hotel school wilde in haar woonplaats op een avond in april 1998 de trein richting Beverwijk nemen. Ze rende vlak voor vertrek van de trein het perron op, probeer de met haar hand een treindeur te openen, maar kwam hiertus sen. Inmiddels zette de trein zich al in beweging. Hoewel de conducteur zag wat er gebeur de, lukte het hem niet de machi nist te waarschuwen. Uiteinde lijk trokken passagiers aan de noodrem. De machinist is door het openbaar ministerie ver volgd, maar de Haarlemse rechtbank sprak hem vrij. De Santpoortse is destijds in be roep gegaan tegen de hoogte van de schadevergoeding die de NS uitbetaalden, omdat haar in komstenderving vele malen ho ger is. Ze moest haar studie sta ken en is afhankelijk van specia le voorzieningen, aldus haar ad vocate, E. van Hilten. Zij verweet de NS 'grove nalatigheid' en kondigde in 2000 al een extra schadeclaim aan. Die is nu door de Utrechtse rechtbank geheel toegewezen. Volgens de rechtbank is aange toond dat de deuren van het treinstel, een zogenaamde sprinter, 'in alle opzichten bij zonder onveilig zijn en niet aan gepast aan de huidige stand van de techniek'. De deuren hebben geen klembeveiliging. Zo'n voorziening zorgt dat deuren automatisch opengaan als er iets tussen komt. Ook ontbreken bij de sprinter-deuren zoge naamde brede rubberen profie len. Een onderzoeksbureau dat Van Hilten inschakelde, concludeer de eerder dat de vertrekproce- dure van NS-treinen allesbehal ve veilig was. De NS stelden dat de beveiling juist was verbeterd na het ongeval. Volgens Van Hil ten liet het onderzoek zien dat er sprake is van materiaalpro blemen en onkunde bij de NS, waardoor het slachtoffer een hogere schadevergoeding kon nog gekker op het moet zelfs de rechter komen om de prijs ;je vast te stel- •ne minister De Boer Her) dreigt de NS voor ente slepen. '%n in twee stappen het *Je negen procent duur- n. Door op de laatste it jaar de eerste verho- ^voeren, kunnen de NS lar zomer opnieuw de 'Optrekken. Maar de NS 1hiermee de afspraak tje dit jaar vanwege agingen niet duur- irden. 4al van de 'geprivati- draagt inmiddels alle rvan een heuse soap. itandiging en opsplit- het spoorbedrijf zijn rhislukt. Ooit bedoeld •Scurrentie op het spoor "Ven, de 'privatisering r5' (de staat is nog altijd Aleelhouder van de NS c<iar van het spoornet) ^er ellende tot gevolg rei ^ijden niet op tijd, zo rade grootst denkbare c 4 een vervoersbedrijf. '"Ir is de dupe. De ver- binnen het bedrijf opeenvolgende conflic- it. Concurrentie op het i 'laat niet De gammele 14 van Lovers zijn door NS allang van Ttireven. Het achter- ?Jderhoud aan het spoor "ten miljard euro. minister spelen nu fen schuiven de zwarte- S tog NS-directie. De poli- en echter dat niet de volgende directies, en hun voorgangers 34orritsma) verantwoor- voor de onwerkbare de spoorwegen. 'e «wijst de reiziger geen °'tat door naar de rechter ,UK De NS moeten als on- 'gfy nu eenmaal winst 'n t reiziger is beter af als uitvoering geeft aan zijn eggestie om de NS en eheer weer onder één fc brengen. Daarmee e-1 eerste, voorzichtige terug naar de 'goede n het spoor nog staats- s en de treinen op tijd utrecht/gpd - De Nederlandse Spoorwegen zijn niet van plan nog een duimbreed toe te geven aan minister De Boer (verkeer) om een rechtszaak over duurde re treinkaartjes in juli te voorko men. Dat zegt het bedrijf in re actie op het vernietigende oor deel dat De Boer gisteren velde over haar compromisvoorstel. De demissionaire bewindsman noemde het NS-voorstel giste ren 'onbespreekbaar'. De NS liggen al maanden zwaar onder vuur over hun voorne men om de prijzen in een half jaar twee keer te verhogen: in de nacht van 31 december met 4,9 procent en in juli nog eens met 4,15 procent. Om aan de kritiek tegemoet te komen opperden de NS een soort ruil. Zij zijn bereid om de prijsverho ging van juli uit te stellen tot de cember. Maar op één voorwaar de: het ministerie moet de hoge re inffaheffing van 14 miljoen euro, de huur die NS betalen voor gebruik van het spoor, ook een jaar uitstellen. „Ons voorstel is billijk", aldus een NS-woord- voerder. „Als de minister niet op het voorstel ingaat hebben wij door Marijn Kramp/ANP leiden - Ellenlange rijen voor de inpaktafels in de parfumerie, tij den wachten op een verkoper in een elektronicazaak en in de file schuifelen langs de schappen in de supermarkt. Het winkelper soneel puft en steunt: het is on gelooflijk druk deze maand. On danks alle verhalen over de dure euro, de oorlogsdreiging en de economische crisis shopt Ne derland er lustig op. De Raad van Detailhandel (RND) schat dat alle winkels sa men ongeveer 800 miljoen euro extra omzet boeken. Deloitte Touche berekende vorige week dat een huishouden gemiddeld 453 euro aan kerst uitgeeft en 313 euro aan sinterklaas. Niet alleen de winkeliers, ook de Noordwijkse hoteliers hoor je niet klagen, meldt Anita de Roos van de VW Rijnland. „Ook wij hebben absoluut geen signalen gekregen dat het minder goed loopt dan in voorgaande jaren. Tijdens de kerstdagen zijn er vaak nog wel wat kamers vrij omdat mensen die over het al gemeen in familiekring vieren. Maar met oud en nieuw komen de buitenlandse gasten." Bij hotel en bungalowpark De Witte Raaf loopt het zelfs iets beter met de reserveringen dan het voorgaande jaar, meldt Bar bara de Graaf. Het hotel is met kerst helemaal volgeboekt. „Hetzelfde geldt voor de bezet ting in het restaurant. En in de maanden voor kerst hebben we het ook veel drukker gehad dan vorig jaar. Toen pakten veel be drijven hun oudejaarsfeest so ber aan vanwege 11 september. Dit jaar was wat dat betreft weer alle schroom verdwenen." Een kleine steekproef in de Leidse horeca levert eveneens een rooskleurig beeld op. Fabers is al drie weken volgeboekt voor het kerstdiner, Verboden Toe gang heeft sinds een week geen plaats meer te vergeven en ook het Prentenkabinet is helemaal vol. Wouter van Leeuwen, sa men met zijn broer goed voor acht horecazaken, 'draait super' deze maand. „Ons kerstfeest in stadscafé Van der Werff is al we- Pinnen, pinnen en nog eens pinnen Het winkelpubliek betaalt vooral met de pinpas. Zowel gisteren als zaterdag werden 5,8 miljoen transacties geregistreerd, hon derdduizend keer meer dan vorig jaar. Geld opnemen uit pinau tomaten is daarbij niet meegerekend. De drukste tijd lag zaterdag tussen 14.15 uur en 15.30 uur. Door een storing bij de Postbank was het gisteren overigens voor een deel van haar rekeninghou ders onmogelijk met de pinpas te betalen of geld op te nemen. Volgens de Postbank werd het probleem veroorzaakt door een storing in het computersysteem waarop de betaalterminal en pin automaat het saldo van de klant controleert. ken uitverkocht, Mas y Mas zat de afgelopen tijd vol met borrels en de keukens draaiden ook erg goed de afgelopen tijd." Mevrouw Van Egmond, die de kerstkoopavond in Leiden ge bruikt voor haar laatste inkopen, laat zich eveneens niet uit het veld slaan door de terugval in de economie. Ze was het meeste geld kwijt bij de parfumerie, denkt ze. Daar kocht ze een paar cadeautjes van om en nabij de 50 euro. „Ik schat - nee, ik hoop - dat ik zo'n 250 euro aan ca deaus kwijt ben. En dat eten, ja, dat komt er dan nog bovenop. Ze geeft zeker net zoveel uit als in voorgaande jaren. „Terwijl het duurder is gewor den, ja. Dat voel ik wel in mijn portemonnee.Ik let ook meer op de kleintjes hoor, tegenwoordig. Maar niet met de kerst. Dat is net als met 3 oktober. Je viert het maar een keer per jaar. En daar ga je dan toch niet op be zuinigen?" iVEi f»*"' nog steeds het voornemen om per 1 juli de prijzen te verho gen." Minister De Boer heeft al laten weten alles in het werk te stellen om de dubbele prijsver hoging te voorkomen. De Twee de Kamer heeft hem opdracht gegeven desnoods naar de rech ter te stappen. Volgens de minister schenden de NS met een 'truc' de belofte die zij begin dit jaar aan de reizi ger deden. Toen beloofde het bedrijf de prijs van de trein kaartjes dit jaar ongemoeid te laten als compensatie voor de slechte dienstverlening in 2001. Volgens de NS hebben de trein reizigers al het hele jaar geprofi teerd van de lagere tarieven. Een stijging op 31 december is daar om gerechtvaardigd. Bovendien is de dubbele prijsverhoging bit tere noodzaak om uit de rode cijfers te blijven, stelt het bedrijf. Om toch aan de kritiek tege moet te komen deden de NS vo rige week een compromisvoor stel: uitstel van de prijsverho ging van juli tot december, in ruil voor uitstel van de jaarlijkse verhoging van de infraheffing van 14 miljoen euro. bhopal - Jonge kinderen uit de Indiase stad Bhopal hebben zich verkleed als kerstmannen. Zij namen deel aan een betoging tegen terrorisme en voor de wereldvrede. Zij willen dat er een einde komt aan het bloedvergieten en de haat in de wereld. Foto: EPA amsterdam/anp - De Neder landse bioscopen gaan een top- kerst tegemoet. Van 'The Two Towers', 'Harry Potter en de geheime kamer' en 'Pietje Bell' worden extra voor stellingen gegeven om aan de belangstelling te kunnen vol doen. Er wordt verwacht dat de zer dagen ruim 1,1 miljoen mensen naar de bioscoop gaan. 'The Two Towers', het tweede deel van 'Lord of the Rings', heeft tijdens de eerste dagen dat de film draait bijna anderhalf keer zoveel bezoekers getrokken als het eerste deel vorig jaar. De afgelopen dagen zagen al 252.000 mensen de film. Vorig jaar waren dat er 155.000. leimuiden - Een familie aan de Vriezekoop Zuid in Leimuiden moet het tijdens de feestdagen zonder kerscadeaus stellen. Een inbreker heeft in de nacht van zondag op maandag alle pre sentjes gestolen. De dader kwam binnen nadat hij in het raamkozijn gaatjes had geboord. Behalve de cadeautjes, maakte hij jassen, tassen, schoenen en zonnebrillen buit. (advertentie) Op Kerstavond zijn alle IKEA vestigingen open tot 17 uur. Op le en 2e Kerstdag gesloten. Vrijdag 27 december start de SALE om 10 uur! 'De stal hebben we vanwege de brandvoorschriften moeten schrappen' Ma t/m vr 10-21 uur. Za 9 - 18 uur. v IKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10/min.) Agressie op straat, onbeschoft ge drag in de winkel, een geheven mid delvinger in het verkeer; massaal er geren we ons aan het gebrek aan fatsoen van de medeburger. Het is de zorg van de samenleving anno 2002: normen en waarden. Vandaag in de kerstbijlage van deze krant aandacht voor dat thema in relatie tot de Tien Geboden. Een verken ning van de waarde van de teksten op de stenen tafelen voor het he dendaags leefpatroon. Ingeleid met een overpeinzing van Paul Haenen in zijn hoedanigheid van dominee Eppe Gremdaat: 'Moeten we niet 's de nuailce op gaan zoeken?' door Ilse Keuenhof leiden/bollenstreek - Het hele jaar kampen de kerken met leegloop. Steeds meer mensen zoeken hun spirituele levenslust niet meer in de traditionele godshuizen. Maar niet met Kerstmis. Met kerst puilen de kerkbanken uit. Worden stoelen aangesleept om alle gelovi gen een plaats in de herberg te bieden. Vol gens de nieuwe brandveiligheidsvoorschriften mag dit officieel niet meer. Ook een over vloed aan kerstbomen, lichtjes, kaarsen en brandgevaarlijke, met stro beklede kerststal len is uit den boze. Houden de kerken zich aan de voorschriften? Kunnen we met kerst veilig naar de kerk? Pieterskerk in Leiden, dominee Ad Alblas: „Zo'n zes jaar geleden werden we over spoeld in de Pieterskerk. Het was te druk, te gevaarlijk ook. Dat wilden we niet meer en vanaf toen hebben we het kaartensysteem ingevoerd. Iedereen die bij een van de twee kerstavonddiensten wil zijn, moet een kaart je hebben. Die kaarten worden via de VW, via mij en via privé-personen uitgedeeld. Ze zijn gratis. En zoals dat gaat met gratis kaartjes betekent dat dat er veel mensen niet komen opdagen. Mensen zonder kaar ten kunnen een kwartier na de kaarthouders binnenkomen als er nog stoelen over zijn. Dat is meestal het geval. Maar het geeft ons toch de mogelijkheid om een limiet te han teren. Die grens bereiken we als alle stoelen bezet zijn. De brandweer zal nu trots zijn op de volkomen veiligheid van onze kerk." Agathakerk in Lisse, vice-voorzitter paro chiebestuur Co Lieverse: „Jarenlang hadden wij in de Agathakerk een hele grote kerstgroep. Mensen kwamen van heinde en verre om het werk te bewonde ren. Daar waren we beroemd om. Die kerst groep hebben we vanwege de brandvoor schriften moeten schrappen. Heel jammer, maar om daar constante bewaking bij te zetten, dat gaat niet. Ook hebben we geen kerstbomen in de kerk. We verwachten een grote toeloop, zo'n 800 mensen. Ik geloof dat er 900 in mogen. Mochten er meer men sen komen, dan denk ik persoonlijk dat we moeilijk kunnen zeggen: er zijn brandvoor- v schriften, u mag er niet meer in." Hartebrugkerk in Leiden, George Gussen- hoven: „De fietsenstalling naast de kerk wordt vrij gehouden voor de nooduitgang en de kerk deuren zijn van het slot. Ik sta zelf bij de nooduitgang. Onze voormalige koster hield ze wel eens op slot. Als er dan iets was ge beurd, hadden we moeten zoeken naar de sleutel. De Hartebrug heeft plaats voor 750 mensen. Ja, er zijn wel eens meer mensen, maar als men moet staan voelt men er wei nig voor de dienst uit te zitten. De paden staan niet vol, maar bij de deuren staan wel eens mensen. Als het gevaarlijk wordt, grij pen we absoluut in. De Jozefkerk in Noordwijkerhout, pastoor Goumans: „Onze kerk is zojuist helemaal gerenoveerd en voldoet dus aan alle brandvoorschriften. Officieel mogen er 750 mensen naar binnen. Dat is ook het aantal dat we verwachten. Mochten er meer komen dan zullen wij ze niet weigeren. Dan zullen de mensen moe ten staan en vaak gaan ze dan vanzelf wel weg. We vinden het ongepast om mensen te weigeren met kerst. Een kerk is toch iets an ders dan een kroeg. Als je voorzichtig bent is er absoluut geen gevaar." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDV "t. Telefoon a controle nabezorgrig) 'et' Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn Handtekening: 712141 nk-gronummer 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ■JA'.'H.HÜ

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1