REGIO R5 Huurhuizen in Bollenstreek gaan op internet Kerststress voor herdertjes en engeltjes ige Katwijkers met eigen musical de planken op Een yrugbybaly als tribune voor het Sassenheimse The Bassets? Woningbouwcorporaties willen meer duidelijkheid woningzoekenden Rijnland spuit geen zand op voor stranden Diefstal van karren bij FloraHolland is gestopt 'Hollywood' in hotel De Baak xs*2ï'; m hdc973 dinsdag 24 december 2002 en ik - Een aantal bont- listemacht gestolen lis aan de Binnenweg rijk. De inbrekers bra- ïam open om het huis komen. De bewoners t thuis op het mo- de inbraak. lub geeft un Peru ik - De Lionsclub 1 k heeft de opbrengst 1 ranje Gala 2002 ge- l aan vijf doelen. Het leel gaat naar Peru ouw van een techni- ol: 75.000 euro. Ver- geld overgemaakt ichting Kinderen van loordwijkerhout, de Jenjamin Oost-Euro- lofarendsveen, de jons Helpen Interna- Langendijk en de )EEPA in Noordwijk. :llingen ontvangen elk I uro. door Sjaak Smakman streek - Bollenstrekers op zoek naar een huur huis kunnen vanaf 17 januari terecht op het in ternet. Het wereldwijde web neemt de rol van de woonbon gedeeltelijk over. De zes woning bouwcorporaties gaan werken met inschrijving voor woningen via de internetsite www.duinen- bollen.nl. Het grote voordeel voor woningzoekenden is dat ze meteen zien hoeveel kans ze hebben op een bepaald huis. Is die naar hun smaak te klein, dan kunnen ze op zoek gaan naar een ander huis waarbij ze wel een reële kans ma ken. Alle vrijkomende huurwoningen in de Duin en Bollenstreek zijn sinds een paar jaar in principe beschikbaar voor woningzoekenden uit alle gemeenten. Om de twee weken wordt daarvan een lijst gepubliceerd met een korte beschrijving. Wie belangstelling heeft, moet een bon insturen en vervolgens afwachten. Voor de corporaties betekent het bonnensys teem een enorme berg administratief werk. Het internet moet daarin verandering bren gen. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan een nieuwe website waarop vraag en aan bod direct aan elkaar worden gekoppeld. De corporaties publiceren op de site alle beschik bare woningen en de woningzoekende kan vervolgens zijn of haar keuze bepalen. Het bijzondere aan de site is dat iedereen na het invoeren van zijn gegevens meteen zijn of haar plaats op de ranglijst kan zien van de mensen die zich voor datzelfde huis hebben gemeld. Een inschrijving handhaven wanneer je op nummer vijftien of lager staat, heeft doorgaans weinig zin. De woningzoekende kan in zo'n geval wel meteen kijken of er hui zen beschikbaar zijn waarbij hij wél een reële kans maakt en zich vervolgens daarvoor in schrijven. Volgens beleidsmedewerker D. Salman van de Noordwijkse Woningstichting gaat een Noord- wijks huurhuis gemiddeld naar de vijfde in schrijver. „Het gebeurt nogal eens dat mensen afvallen na de controle van de opgegeven ge gevens, bijvoorbeeld over hun inkomen. An dere mensen haken af als ze het huis hebben bekeken. Dan is het toch niet helemaal wat ze zoeken." Voorzitter A. Uilkema van de corporatie van woningbouwverenigingen in de Duin- en Bol lenstreek benadrukt dat het van belang is om de stand van zaken goed in de gaten te blijven houden. Wie op een gegeven moment eerste staat voor een bepaald huis, mag er niet zon der meer van uitgaan dat hij dat huis krijgt. Het kan immers heel goed dat er daarna ie mand komt die meer punten heeft en dus de eerste plaats overneemt. Overigens worden de schriftelijk ingestuurde woonbonnen meteen op de internetsite ver werkt. Op het web staat dus de actuele stand van zaken. En wie de papieren woonbon in stuurt, kan ook snel inschatten hoeveel kans hij maakt. Een groot voordeel van het systeem is dat een woningzoekende op elk gewenst moment zijn inschrijving kan wijzigen. Wordt iemand op de ranglijst gepasseerd, dan kan hij besluiten voor een ander huis te kiezen. Ook als er een huis beschikbaar komt dat beter aan de wen sen voldoet, dan kan de woningzoekende déar meteen voor inschrijven. Overigens kunnen woningzoekenden zich net als bij het huidige systeem maar voor maxi maal drie huizen tegelijkertijd inschrijven. Voor de woningzoekenden heeft het interac tieve systeem grote voordelen, maar voor de corporaties ook. Hoewel het systeem van de woonbonnen blijft gehandhaafd, betekent elke inschrijving via het internet een besparing op het papieren administratieve werk. Bovendien hoopt Uilkema dat het aantal in schrijvingen per woning sterk zal afnemen: wie ziet dat hij toch geen kans maakt op een bepaald huis, zal verder kijken. s van Delft De één schrijft lied- nder regisseert toneel- De vrienden Peter (23) en Marius van ^4) hebben hun taien- - urende anderhalf jaar neerd. Samen maak- de musical Homerun, is het laatste weekend jaar in het Katwijkse uitvoering wordt uit- ontstond anderhalf den. De Katwijkers be- dat het misschien wel zijn om met de jeugd- n de christengemeen- een musical te maken ;rmee aan de slag ge- Duyn: „Vanaf sep- irig jaar hebben we maanden geschre- lout vult aan: „Sa- iben we het verhaal hij heeft vervolgens is voor zijn rekening ik de liedjes." De Irs kennen elkaar al iden hebben ze op het College, locatie Pieter ten, en zijn vervol de PABO, de lera- ling gegaan. Al op de pire school schreef en _rde Van Duyn toneel stukken, Elshout schrijft al minstens zo lang zijn eigen liedjes. Een uitstekende com binatie van talenten om een musical samen te stellen, moe ten ze gedacht hebben. Met de jeugdgroep waar ze beiden lid van zijn, werd de uitdaging aangegaan. Maar liefst acht spelers, twaalf dansers en zes bandleden gingen er in mee. Van Duyn: „Er wilden meer jongeren meedoen dan kon, dus is er auditie gedaan. De besten op het gebied van to neelspelen en zingen hebben we eruit gepikt." Vanaf januari is elke vrijdag avond hard geoefend. Van Duyn ging met de toneelspe lers aan de slag, Elshout heeft met een bandje de liedjes op genomen en de groep onder leiding van Wendy Zange heeft daar het dansgedeelte op sa mengesteld. Het eindproduct mag er zijn, zo vinden ze, met een onderwerp dat veel men sen zal aanspreken. Van Duyn: „Het verhaal gaat over een jon gen en een meisje die weglo pen van huis, omdat ze het da gelijks leven zat zijn. Ze willen een punt zetten achter het ver leden en trekken de stad in. Daar maken ze allerlei dingen mee, maar toch valt het tegen en gaan ze zelfs uit elkaar. Meer vertellen we nog niet, maar het zoeken van een eigen thuis is iets waar veel mensen, vooral jongeren, zich in kun nen herkennen." Elshout: „Het is niet alleen de bedoeling dat we het publiek vermaken, maar ook dat ze over het the ma gaan nadenken, dat ze er door geraakt worden." Voor de avonden van 27 en 28 december zijn in totaal zeven honderd kaarten a vijf euro be schikbaar, waarvan de helft al verkocht is. Elshout: „Het is de bedoeling om zoveel mogelijk jongeren uit de streek te trek ken, zeker niet alleen de fami lie, vrienden en kennissen van degenen die aan de musical meewerken." En Van Duyn: „Vooraf zit je wel tegen het grote aantal beschikbare plaat sen aan te hikken, wat dat be treft is Tripodia wel een grote gok geweest. Maar nu zijn er al 350 kaarten verkocht en zullen ook veel mensen nog een kaartje aan de deur kopen, denk ik." De voorbereiding is achter de rug, het werk zit er voor de jonge Katwijkers op. Van Duyn: „De spelers zelf zijn nog het zenuwachtigst. Voor hen zullen het wel gestresste kerstdagen worden." De musical van Peter Elshout (links) en Marius van Duyn wordt dit weekeinde tweemaal opgevoerd. Foto: Dick Hogewoning Betrokkenen mogen in enquête kiezen door Gerard Baas sassenheim - De Sassenheimse rugbyclub The Bassets houdt een enquête onder leden, spon sors, adverteerders en dona teurs om te bepalen hoe de nieuwe tribune er uit moet zien. De bijna 25 jaar oude rugbyclub die in de hoogste landelijke klasse speelt, wil een tribune voor ongeveer 150 personen, die over minimaal drie en maxi maal vijf jaar op het sportpark aan de Vïjfmeiweg moet staan. Er zijn vijf ontwerpen waar de geënquêteerden uit kunnen kie zen. Deze ontwerpen variëren van een eenvoudige rechttoe-recht- aan tribune waar al een bouw vergunning voor is, tot een ont werp in de vorm van een rugby bal. Zo'n tribune is nagenoeg geheel ovaal, tot de onderkant aan toe. De rugbybaltribune zou een enorme trekpleister zijn op het sportpark aan de Vïjf meiweg, dat vanaf de A44 goed zichtbaar is. Het plan is volgens de bedenkers, Edwin Schrama en Patrick Ritzen van het Noordwijkse Bouwkundig Bu reau Caltek, uniek. „Naar mijn weten bestaat er in de hele we reld niet zo'n dergelijke tribu- ne", zegt Ritzen. Uniek zijn kost echter veel geld. Aan het rugbybal-ontwerp hangt een prijskaartje van 250.000 euro. Dat komt door de complexiteit van de bouw, legt Ritzen uit. „Het gebouw bestaat voor het grootste gedeelte uit ronde en ovalen staalcontruc- ties. We gebruiken bijna geen rechte lijnen. En ik zei het al, zoiets is nog nooit gemaakt" Het simpelste ontwerp, een der- tien-in een-dozijntribune, is veel goedkoper en kost 107.000 euro. Daarnaast is er een plan om de oude muziektent die op het vorige sportpark van The Bassets aan de Parklaan diende als clubhuis in ere te herstellen; dit plan kost 190.000 euro. De resterende twee ontwerpen zijn variaties op het rugbybal- ontwerp, waarbij de bal verzon ken in de grond ligt. Alleen de bovenkant is daarbij ovaal. Af hankelijk van de grootte van de tribune kosten die voorstellen 183.000 of 210.000 euro. Aan de geënquêteerden wordt niet alleen gevraagd welk ont werp zij het best vinden, The Bassets wil ook weten welke bij drage, in natura of in geld, van hen verwacht mag worden. „Met zelfwerkzaamheid kunnen we een deel van de kosten druk ken. Dat moet ook wel, want we zijn dan wel een financieel ge zonden vereniging", zegt Bert Groeneveld van de speciaal op gerichte tribunecommissie, „we zijn ook niet zo'n grote vereni ging. The Bassets heeft 150 le den. Gelukkig zit daar veel jeugd bij; onze ^lub behoort met het aantal jeugdleden bij de topdrie van Nederland, dus we hebben een mooie toekomst." Groeneveld verwacht veel van de zelfwerkzaamheid. „Zo heb ben we ook het clubhuis in 1997 gebouwd. Het clubhuis is casco neergezet, de clubleden hebben zelf al het binnenwerk gedaan. Als je alleen daarnaar kijkt, gaat dat de richting in van een bouwtechnisch eenvoudige tri bune, want dan heb je veel meer mogelijkheden om het werk zelf te doen. Maar wil je echt iets moois en bijzonders, dan komt de rugbybal in zicht. Het is een moeilijke keuze, die een brede ondersteuning nodig heeft. Daarom vragen we ieder een die betrokken is bij The Bassets om hun mening. En hun steun." ners tichting Welzijn Ou- ;int op dinsdag 27 ja- een cursus bridge iners. Ouderen uit m, Lisse, Warmond en Voorhout van 55 der kunnen de twaalf gen in sociaal-cultu- ïm 't Trefpunt in I. De kosten bedragen de cursus vindt ie- dag plaats van 14.00 lur. rjassen erbroek jek - De Lisserbroekse :lub houdt op vrijdag ber een toernooi in 5 de Meerkoet. Er zijn vleesprijzen te win- legang is 3,50 euro. aoi begint om acht nds. ers in in netje Het jeugdteam van Katwijk is door wet- Op 8 december jam van Jeffrey van l|ik Erwich, Daan iff n Ramon Koster het ds kampioenschap terklasse schaken in Katwijkse jeugdteam ir de overwinning ;nk van de wethou- terles ideren warmond - Stich- Ijn Ouderen Teylingen 1 het nieuwe jaar twee cursussen. Voor 55- it Warmond, Sassen- oorhout die weinig of n van computers is er nerscursus. Ouderen ir bekend zijn met de kunnen de cursus (Word volgen. De cur- irden gegeven in het ltureel centrum in vanaf maandag 13 1 vanaf 17 januari in dheidscentrum op de n Voorhout. De acht 1 anderhalf uur kosten •elijk 65 en 80 euro. 1 bij 0252-231805. katwijk/noordwuk - Het komend seizoen wordt hoogstwaarschijnlijk geen zand opgespoten voor de stranden van Katwijk en Noordwijk. Volgens het Hoogheemraadschap van Rijnland, dat al sinds 1990 zorgt voor extra zand om de kust te beschermen tegen een flinke storm, ligt er op dit moment genoeg zand. Alleen als er nog een paar grote stormen komen, wordt er wellicht toch nog zand opgespoten. In het voorjaar wordt de definitieve beslis sing genomen. Er is voldoende zand voor de kust onder meer doordat er steeds meer zandbanken voor de kust worden ge vormd. Dat is een natuurlijk proces waar Rijnland weinig greep op heeft. Daarnaast is er de laatste jaren veel zand uit zee naar de kust gehaald. Dat is deels op de stranden van het Rijnlandse gebied (tussen Wassenaar en IJmuiden) terecht gekomen en deels onder water voor het strand. Dat er geen extra zand meer wordt opgespoten, betekent niet de kust voor Katwijk en Noordwijk helemaal veilig is. De komende tijd wordt hard gewerkt aan een plan om de hele kust op de Del tahoogte te krijgen. En dat betekent dat maatregelen nodig zijn ter hoogte van de Boulevard in Katwijk en bij het Gat van Palace in Noordwijk, de enige twee zwakke plekken in de kust van het Rijnlandgebied. Op dit moment wordt gewerkt aan een plan van aanpak dat over enkele weken gereed moet zijn. Daarin worden maatregelen voorgesteld om de kust voor de komende vijftig jaar veilig te maken, vooral gezien de voorziene stijging. „Dan hebben we het over maatregelen die nodig zijn om de toekomsti ge zeespiegelstijging op te vangen. door Ilse Keuenhof voorhout - 'Wij komen tezamen onder 't sterrenblinken, een lied moet weerklinken voor Bethle hem'. Met dit lied uit de keeltjes van de katholieke kinderen uit Voorhout start de Herdertjesvie ring morgenvroeg om negen uur in de Bartholomeus. Zo'n zestig dreumesen verkleed als, Jozef, Maria, engel of herder zingen dan alle bekende en minder be kende kerstliedjes, paraderen met sterren en zeggen een kerstge bedje op. Alles natuurlijk driftig thuis geoefend met papa of ma ma. De kinderen oefenden vorige week voor het laatst hun optre den in een ijzig koude kerk De meeste kostuums moeten nog gemaakt worden, dus zitten de kinderen veilig in hun dikke winterjas, een sjaal gewikkeld om de nek op het altaar. De flui tiste wrijft haar handen warm tussen haar knieën. In het mid den van de kinderkring houdt een jongetje zijn kleine broertje stevig vast. Zijn lipjes gaan wat op en neer, maar echt meezin gen is voor hem nog erg lastig. Ondertussen werkt de koude kerk op de kleine blaasjes. De piasmoeder loopt af en aan met dribbelende kleintjes in hoge nood. Angela de Graaf leidt het kinder koor. Met de werkgroep is ze al vanaf november bezig. „Twee hele intensieve maanden." De herdertjesmis in de kerk bestaat zo'n tien jaar. Het is voor de kin deren uit de groepen een tot en met vier. „Het is een speelse, ge zellige en ongedwongen manier om de kinderen weer de kerk in te krijgen. Ze maken kennis met een echte kerkdienst" Terwijl de andere kinderen drif tig 'Middenin de winternacht' zingen, hangt toekomstige kerstengel Anna Sophie sip kij kend over een stoel. Ze voelt zich niet lekker maar tijd om ziek te worden heeft ze niet. Meteen vanuit school repeteren, dan blokfluitles. En dan nog de zorgen om haar engeltjesoutfit. „Mijn mama heeft de jurk nog niet af, ze is er nog niet eens aan begonnen." Haar moeder, de piasmoeder, komt aanlopen met een rits kinderen. „He moet jij niet parompompompom zin gen?" Een andere moeder, Astrid van der Eist, staat lachend toe te kij ken. Het is voor haar dochter de laatste keer dat ze mee mag doen. Volgend jaar doet ze de eerste communie en dan is afge lopen met de herdertjesmis. Jammer voor haar dochtertje, maar wel zo praktisch voor Van der Eist. „Ik heb drie jaar gele den een hele mooie jurk voor haar gemaakt met een hele bre de zoom. Elk jaar wordt de jurk dus heel makkelijk een stukje langer." Maar de rek is nu echt wel uit de zoom. Volgend jaar had de moeder een nieuwe jurk in elkaar moeten naaien. De ou ders van een engeltje hebben het volgens haar toch een stuk moeilijker dan die van een her dertje. „Die trek je gewoon een jutezak over het hoofd en klaar." Trudy Schellekens, lid van de werkgroep van de mis, heeft alle moeite er graag voor over. „Het is heel erg leuk, deze herdertjes mis. En de kinderen vinden het prachtig. Mijn dochter heeft het er al weken over, ze is er echt vol van. Na alle stress is de viering fantastisch." De afgelopen jaren liep het aan tal kinderen terug. Maar dit jaar zijn het er weer meer. Net als de meeste kinderen en het gros van Nederland is dirigente De Graaf zelf ook geen regelmatige kerk- Trudy Schellekens legt de laatste steekjes aan de engeltjesoutfit van dochtertje Anna Sophie. Foto: Dick Hogewoning ganger. „Maar ik vind wel dat als je je kinderen op een katho lieke basisschool doet en ze laat dopen dat ze dan de kerk een keer van binnen gezien moeten hebben. De herdertjesviering is een prima manier om te laten zien dat de kerk ook leuk kan zijn." Kunnen ze later altijd nog zelf beslissen of ze iets met hun Rooms-katholieke geloof willen doen. rijnsburg - De verdwijning van stapelkarren van de bloemen veiling FloraHolland is gestopt. Dat blijkt uit een recente telling van het aantal karren in de laat ste twee maanden van het jaar. In de eerste tien maanden van het jaar verdwenen nog zesdui zend karren, in de laatste drie jaar ging het in totaal om 16.000 karren. Voor FloraHolland een schadepost van miljoenen eu ro's. De afgelopen maanden zijn ver schillende maatregelen geno men om de diefstal tegen te gaan. Zo zijn er mobiele contro leploegen ingesteld die zeven dagen per week en 24 uur per dag in de gaten houden of de bloemenkarren het terrein af gaan. Ook zijn er nieuwe slot- platen gekomen waarbij beter is na te gaan wie een kar mee neemt. „De combinatie van de ze maatregelen heeft in ieder ge zorgd dat de diefstallen zijn ge stopt", aldus S. Goetgeluk, woordvoerder van FloraHol land. De dieven zelf zijn nog niet gevonden. Eerder spraken woordvoerders van FloraHol land het vermoeden uit dat het om georganiseerde criminaliteit ging. noordwijk - Liefhebbers van glamour en glitter in Holly- woodstijl kunnen op oudejaars avond vanaf tien uur terecht in hotel De Baak aan de Koningin Astridboulevard in Noordwijk. Het feest is georganiseerd door Culture Events en de Negentien de Hole. Er is een optreden van de band 'Starlight' met muziek uit de jaren 70 en 80. Verder werken enkele dj's aan het eve nement mee. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de Negentiende Hole, de midgetgolfbaan van Hotel Huis ter Duin. Het feest duurt tot vijf uur 's morgens. 'Het thema zal veel mensen aanspreken' pvoor

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17