LEIDEN REGIO 'Laat burger betalen voor groene diensten' 'Zelfs op vakantie ga ik bij bakkers kijken' Conservenfabriek naar Veenderveld Postkantoor krijgt snel onderdak in stadhuis iddag in denkooi R3 en op s jaar len eten erboerderij chool napt o|ng over vogels ort Plan natuurvereniging om land van Wijk en Wouden open te houden kost 1,2 miljoen euro per jaar Wel Blokker en Xenos, maar geen supermarkt Rein Preenen zegt bakkersvak vaarwel Tunnelboor ligt tien dagen stil ide-rijndijk - Gym- en jazzvereni- irug organiseert een e op vrijdag 3 januari hal van de Eenden- [terwoude-Rijndijk. en van vier tot en aar zijn welkom, ten zijn verplicht. :ost anderhalve eu- niddag duurt van ,30 uur. dinsdag 24 DECEMBER 2002 Buurthuis Vliet- roners Organisatie Voorschoten heb- 5 januari een geza- »uwjaarsreceptie. imst is van vier tot et buurthuis aan de zlaan 2. Alle Vliet- ir ook andere be ien zijn welkom om te brengen op het Voor de zesde rt de kinderboerderij jchotense Burg. van >ark op oudjaars- ebollen, die ter len gebakken. Wie en 17.00 uur de lerij bezoekt, krijgt varme chocolade wellicht de laatste e traditie in hetpark want er rijn verge- annen om de kin- te verplaatsen. /een - Alphen trekt uit om het oude uw van de voorma- Jtiool aan het in Aarlanderveen en. Dat geld is no- »ebouw is een dus- it te brengen dat ba- le Viergang er tijde- kk kan vinden. Die op de huidige loca- icob van Damstraat iand neerzetten. De tot 1 januari 2004 ;n van de Maria- ima wil de woon- 'onenCentraal op die iartementen in de ;or bouwen. nl den rijn - Vogel- jaKoudekerk/Hazers- ijtdt op donderdag 9 uur een diale- ftrem- en duikvogels Irs in Nederland bi- r')e bijeenkomst is in biim De Oude Wereld, 1 sreld 57 in Alphen dl. De entree voor o^edraagt 2,50 euro. 1 erkgroep houdt 12 ja- dcursie in het Zeger- d i Het vertrek is om irhaf het parkeerter- \ünderboerderij aan heester Bruins Slot- 1 IVandeling duurt cir- ïté. Voor meer infor- ajfi313777. >3 3= jhouten tafel op wielen =I970.- Gelderland Model 5811 van 4105- leOOr 2985,- ïnf 'efi aL. I .DlBank lil fo- 2940,- V* elé uijrme korting op: .kasten Minotti Montis "Charly"/ T* Ind ligne Roset hting met hoge tot wel 60% I door Marfeta Kroft zoeterwoude/rijnwoude - Met een bijdrage van 2,50 euro per in woner van Zoeterwoude, Rljn- woude, Leiden, Leidschendam- Voorburg en Zoetermeer is de kans groot dat het Land van Wijk en Wouden een open boeren landschap blijft. Het geld is be stemd voor boeren die 'groene diensten' leveren. Om ervoor in aanmerking te komen moeten ze aan 25 voorwaarden voldoen om de natuur, het milieu en de recre atie op en om het bedrijf te be vorderen. Zo luidt het voorstel van de natuurvereniging aan de gelijknamige gebiedscommissie Wijk en Wouden. In de natuurvereniging rijn boe ren en burgers vertegenwoor digd. In de gebiedscommissie ritten boeren, burgers en verte genwoordigers van de gemeente en de provincie. Volgens Van Leeuwen snijdt het mes bij dit voorstel aan twee kanten: „Boe ren houden een landschap in stand. Ze leggen zich daarbij al lerlei regels op om rekening te houden met weideplanten, de sloten, vogels enzovoort. In ruil daarvoor krijgen ze een bedrag van circa vijfhonderd euro per jaar per hectare land. Het voor deel van de burgers is dat er een waardevol veenweidelandschap temidden van de steden Leiden, Alphen en Zoetermeer in stand blijft. Ze kunnen er bijvoorbeeld wandelen, fietsen en kanoën." De natuurvereniging Land van Wijk en Wouden baseert het be drag van 2,50 euro per inwoner op het aantal hectares land dat nog in handen is van melkvee houders. Als iedere boer bereid is groene diensten te leveren, zou hij daarvoor vijfhonderd eu ro per hectare moeten krijgen. De beloning is gebaseerd op het bedrag dat boeren in het Groene Hart minder verdienen ten op zichte van de collega's elders in het land. Die achterstand wordt weer veroorzaakt door onder meer een slechte kavelstructuur en hoge grondprijzen. Een re kensom leert dat de boeren in Wijk en Wouden in totaal jaar lijks 1,2 miljoen euro nodig heb ben. Uitgaande van zo'n 450.000 mensen die in dit gebied wo nen, betekent dat 2,50 euro per persoon per jaar. Met deze ruggensteun is het voor boeren aantrekkelijker om het bedrijf voort te zetten, meent de natuurvereniging. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat al leen al in het Land van Wijk en Wouden het percentage boeren in tien jaar tijd met 21,9 procent is afgenomen tot ongeveer twee honderd. Als gevolg van een slecht economisch perspectief willen jongeren het bedrijf van hun ouders niet overnemen of ze verhuizen naar andere delen van het land of naar het buiten land. „Zolang de vrijkomende grond bij andere melkveehou ders terechtkomt, is er in dit ge bied niets aan de hand", ver volgt Van Leeuwen. „De erva ring leert echter dat er nogal eens vrijkomende grond naar hobbyboeren, natuurorganisa ties of projectontwikkelaars gaat. Met her en der kippetjes en paarden, krijg je een romme lig gebied." Wijk en Wouden werkte een plan voor de productie van groene diensten uit naar aanlei ding van een actie van elf burge meesters in het Groene Hart. Het elftal bracht twee maanden geleden rijn bezorgdheid over de teloorgang van het veenwei delandschap, over op leden van Theo van Leeuwen: „Het mes snijdt aan twee kanten." Foto: Henk Bouwman de Tweede Kamer. Om het tij te keren, pleiten ze er bij de volksvertegenwoordigers voor om geld beschikbaar te stellen voor de productie van groene diensten die boeren zou den kunnen leveren. Als het plan doorgaat, legt de boerensector zichzelf in een tijd van veel en complexe wetten nog meer regels op. „Iedereen is echter vrij om wel of niet mee te doen", benadrukt Van Leeuwen, die zelf melkveehouder in Zoe terwoude is. „Willen ze het niet, dan hoeft het niet." Hij bena drukt dat het hierbij niet om een smeekbede van de agrarische sector aan de burgers gaat. „Als er geen draagvlak is om te beta len, en boeren zien geen kans om hier een bedrijf voort te zet ten, dan vertrekken ze. Dat zou voor het landschap erg jammer rijn." Hij hoopt in maart meer duide lijkheid te krijgen over het door gaan van het project zoeterwoude - Winkeliers in Zoeterwoude-Dorp hoe ven niet bang te zijn dat er een supermarkt of een an dere winkel in de foodsector komt aan de Rijneke Boule vard in Zoeterwoude-Rijn- dijk. Volgens wethouder Ates be staan hierover afspraken met het woonwinkelcen trum. Nils Beverwijk van het be stuur van de Rijneke Boule vard bevestigt dat. „Er zijn duidelijke afspraken over dat dat niet gebeurt. Die afspraken rijn al ge maakt in de tijd van burge meester Houdijk en daar houden we ons als bestuur aan." De Winkeliersvereniging Zoeterwoude (WIZO) maakt zich zorgen over de komst van een Blokker en een Xe nos naar de Rijneke Boule vard. Die zaken betrekken het pand van kledingzaak Superconfex, dat al maan den leegstaat. De WIZO is bang dat Blok ker en Xenos klanten weg trekken uit het centrum van Zoeterwoude-Dorp, waar winkeliers voor flinke inves teringen staan nu de dorps kern op de schop gaat. De winkeliers vragen zich af wat de woonboulevard nog meer in petto heeft. Een su permarkt op de Rijneke Boulevard zou de plannen dwarsbomen voor het dorpscentrum, waar de C1000 een grotere super markt wil openen. r - Industrieterrein 't Heen - leg 15 - H2ïAH Katwijk - 071 40 80 008 door Judy Nihof leiden/leiderdorp - De kersttul- banden en stollen zijn net voor zien van een laagje poedersuiker. Ze zijn klaar om ingepakt te wor den, maar bakker Rein Preenen laat ze nog even liggen voor de fotograaf. Het is een feestelijk ge zicht. „Dat is het leuke van het bakkersvak. Als je ziet dat er iets moois uit de oven komt. Als je iets bakt en het is te donker, heb je echt de pest in." Rond de kerst hebben bakkers het razend druk. Bakkerij De Sleutels aan de Leidse Willem straat vormt daarop geen uit zondering. Een paar stappen harder lopen is voor de 63-jarige bakker geen probleem. „Als je maar wel aan je rust komt. Wat dat betekent? Even geen televi sie kijken, even niet uitgebreid de krant lezen. Dat komt later wel weer." Het is de laatste hectische kerst voor Rein Preenen. Hij stopt met bakken. Het moest er een keer van komen. „Ik heb het steeds maar uitgesteld. Maar je moet een keer de knoop door hakken." Het is niet dat hij 'op' is. „Lichamelijk zou ik het nog wel een tijdje vol kunnen hou den. Maar het rijn de zorgen er omheen. Net heb ik bijvoor beeld weer een brief gekregen over het lozingsrecht. Daar staan dingen in die een paar jaar geleden al geregeld rijn. Dan moet je daar weer over gaan bellen met de Nuon. Als je jong bent stap je daar makkelijker overheen." Een opvolger heeft Preenen niet. Zijn zoon koos een andere rich ting. Toch blijven de bakkerij en de vier winkels bestaan. De bak kerij aan de Leidse Willemstraat en de winkel aan de Leiderdorp- se Splinterlaan worden begin volgend jaar overgenomen. Om dat de onderhandelingen nog lopen, noemt Preenen liever geen naam. Wel staat vast dat bakker Hendriks de winkel aan de Lange Mare per 1 april over neemt. Ook gaat Hendriks brood bakken voor de zaken aan de Beatrixstraat en het Prins Hendrikplein. Preenens broer Aad blijft zelf gebak maken ach ter de winkel aan het Prins Hen drikplein. Preenen is blij dat al het winkel personeel en de bakkers hun banen behouden. In de Willem- straat werkt hij al jaren samen met twee bakkers. Dat loopt ge smeerd. „Wij hebben nooit een rotbui. Er wordt heel veel gela chen." Preenen noch de andere bakkers hebben zich ooit riek gemeld. Wie zich echt heel be roerd voelt, gaat gewoon wat eerder naar huis. Wel moest een van de bakkers door Joris Rietbroek roelofarendsveen - Conser venfabriek Volwater uit Roelof arendsveen, onder meer pro ducent van diverse tafelzuren van het merk De Gekroonde Leeuw, vertrekt in 2004 naar het Veenderveld. Daar vestigt het bedrijf zich in één pand. Momenteel produceert de fa briek nog op drie plekken: De Lasso-Zuid, de Langeweg en de Floraweg. De gemeente Al kemade heeft het pand aan de Floraweg gekocht, bouwbedrijf Jos Jansen heeft de grond aan de Langeweg in handen en au tobedrijf Mooren vestigt zich in het pand op de Lasso. Voor directeur K. Volwater was het al een tijd een droom om de fabriek op één locatie te vestigen. „Eindelijk hebben we straks alles bij elkaar", vertelt ze. „We kunnen straks stukken efficiënter werken. Chauffeurs hoeven bijvoorbeeld niet meer tussen drie panden heen en weer te rijden met onze pro ducten. Bovendien rijn veel vrachtwagens in de dorpskern natuurlijk niet ideaal. Dat is straks verleden tijd." Volwater kan 'niet wachten' om naar het Veenderveld te vertrekken. „We rijn nu nog druk bezig met het ontwerp. Het ziet er al erg goed uit. In juni 2004 ho pen we te verhuizen. Het liefst nog eerder, maar we moeten wel reëel blijven." De gemeente Alkemade wil de grond aan de Floraweg, zo'n vierduizend vierkante meter, bestemmen voor kwekerijen. „Wij zien dit gebied als een duurzaam glas- en tuinbouw gebied", aldus wethouder Uit den Boogaard. „We willen voorkomen dat er zich een to taal andere branche vestigt, zoals bijvoorbeeld metaalnij verheid. Het gebied moet be doeld rijn voor nieuwe of reeds bestaande kwekerijen." Met bestaande kwekerijen doelt Uit den Boogaard op en kele bedrijven aan de Noorder- hemweg, die daar in de toe komst mogelijk weg moeten. De bestemming van de Noor- derhemweg moet namelijk meer recreatiegericht worden. Aan de Langeweg komen waarschijnlijk nieuwe wonin gen voor starters en senioren. Bouwbedrijf Jos Jansen heeft hiervoor al een plan ingediend bij de gemeente. Dit is bij het college nog een punt van over- De laatste kerststollen van bakker Rein Preenen. Foto: Dick Hogewoning alphen aan den run - Het hoofdpostkantoor van Alphen aan den Rijn krijgt waarschijn lijk per 1 maart een plek in het nieuwe stadhuis. Nu nog rit het kantoor in een noodgebouw aan de Julianastraat. Maar op ver huizing naar de uiteindelijke plek is nu eindelijk zicht. Vol gens wethouder Bas Wienbelt rijn de onderhandelingen nage noeg afgerond en is het 'een kwestie van dagen' voor de par tijen elkaar gevonden hebben. Hoe het verder gaat met de an dere Alphense postkantoren is nog onduidelijk. Het kantoor in de Ridderhof is al enige tijd ge leden overgegaan in een post agentschap en volgens PvdA-er Molleman is het kantoor in de Herenhof eenzelfde lot bescho ren. Volgens hem krijgt de ge meente - als het aan TPG ligt - bovendien de status van een dorp van 10.000 inwoners. „Dit staat in schril contrast met een stad van 70.000 inwoners." Molleman beklaagt zich overi gens over verminderde dienst verlening op het hoofdpostkan toor, dat al sinds maanden in een noodgebouw is gehuisvest. „Al ver voor het vallen van de duisternis - rond half vier - wordt het postkantoor gesloten. Juist in de drukste tijd van het jaar leidt dit tot schrijnende ta ferelen. Mensen komen op de fiets met pakjes en brieven, maar moet onverrifciter zake te rugkeren. Een ingehuurde be veiligingsbeambte houdt ieder een weg van het postkantoor." Wethouder Wienbelt kent de si tuatie. „Wij kunnen er niets aan doen, het is een kwestie van TPG zelf. Na zonsondergang zou de situatie daar te onveilig rijn. Ze ritten in een hoek en het kantoor heeft maar één uit gang." een tijd geleden verstek laten gaan vanwege een operatie. Toen sprong bakker Hendriks bij want het lukte Preenen niet om zelf een gediplomeerde bak ker aan te trekken. „We hebben het overal geprobeerd. Bij het arbeidsbureau en zo. Maar je kan niemand krijgen in het bak kersvak." Zelf heeft de bakkerszoon geen moment spijt gehad van rijn be slissing om in de voetsporen van rijn vader te treden. „Het rit in je of het rit niet in je. Een an der beroep trekt mij niet. Zelfs als ik op vakantie ben, loop ik bij bakkers naar binnen. Hier heb ik nog een recept voor oorlam- brood dat ik ooit heb gehad van een bakker op Vlieland. Nee, ik heb het nooit gemaakt. Het is er niet van gekomen." Een leven zonder de bakkerij kan Preenen zich eigenlijk niet goed voorstellen. Er rijn genoeg dingen te doen. Dat is het pro bleem niet De tuin achter rijn huis kan bijvoorbeeld best een opknapbeurt gebruiken. En hij kan straks vaker naar rijn cara van in De Mije. Toch wil Preenen de banden met het bakkersvak niet hele maal verbreken. Hij is van plan om straks met de auto gebak te gaan brengen van het Prins Hendrikplein naaide Beatrix straat. „Dan val je niet meteen in een gat." leiderdorp/hazerswoude - In de kerstvakantie is het rustig op de verschillende HSL-werkter- reinen in de regio. De tunnel- boor Aurora ligt vanaf vandaag tot en met 2 januari stil, en bo vengronds wordt er tot en met 6 januari niet gewerkt. De tunnel boormachine Aurora heeft de Oude Rijn gepasseerd en koerst na de kerstvakantie af op de schacht Nil. Naar verwachting komt ze daar in april aan. In de schacht Achthoven, waar de boor dit najaar onderdoor ging, worden voorbereidingen getrof fen om de schacht op de tunnel te laten aansluiten.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15