REGIO 'Geef mij maar de lijn Den Haag-Amsterdai Een fietsendief zonder berouw en een kluisjesrover n GERECHT Christine Maré, hoofdconducteur bij NS Conducteurs zijn voor veel mensen het gezicht van de Nederlandse Spoorwe gen. Als alles goed verloopt, hoor je de conducteur netjes omroepen welk sta tion öe trein nadert. Gaat het echter mis, dan is de conducteur de onheils boodschapper. Het gaat de laatste an derhalfjaar vaak mis bij de spoorwe gen: blaadjes op de rails zorgen voor vierkante treinwielen, zakkenrollers die de Schiphollijn onveilig maken en fre quente vertragingen veroorzaken bij veel reizigers voor irritatie. Maar er gaat ook veel goed bij de spoorwegen, weet hoofdconducteur Christine Maré uit Leiden. „Veiligheid van de reizigers en serviceverlening aan reizigers staan voorop. Kaartjes knippen is zoveel on belangrijker." Improvisatie „Voor mij is iedereen gelijk, dus be handel ik iedereen gelijk. Mensen moeten natuurlijk niet te ver gaan, maar in principe kunnen ze rekenen op respect en vriendelijkheid. Er zijn voor conducteurs geen strakke regels over de omgang met mensen. Vol- gens mij ben ik geen doorsnee con ducteur, de meeste zijn veel strenger. Tijdens onze opleiding wordt de na druk voornamelijk gelegd op impro visatie. Je hebt als conducteur veel vrijheid in het behandelen van ver- REGELS VAN Regels zijn er om je aan te houden. Als wapen tegen de chaos. Maar over 'normen en waarden' valt te twisten. Wie de regels bedenkt, weet dat maar al te goed. Op de pagina Regio 2 verschijnt wekelijks de serie 'Regels van het Huis'. In deze interviews vertellen personen over (het handhaven van de regels in hun 'huis'. In aflevering 6: NS-hoofdconducteur Christine Maré. schillende situaties. Je moet zelf aan voelen en zelf inschatten hoe je het beste kunt handelen in verschillende situaties. Ik probeer me in mensen te verplaat sen. De mensen, daar gaat het in dit werk allemaal om en ik weet dat er collega's zijn, die minder begaan zijn met het lot van de mensen. Maar toch, de conducteur is er in de eerste plaats voor de veiligheid van de reizi- gers en serviceverlening aan de reizi gers. Kaartjes knippen is zo veel on belangrijker." „Er zijn in een trein gewoon bepaal de reisregels waar je je als reiziger aan moet houden, en ook al ben ik zelf niet iemand die graag regels op volgt; om sommige zaken kun je niet heen. Reizigers moeten bijvoorbeeld een kaartje hebben. Zo werkt het nu eenmaal. Heel soms zie ik het door de vingers, als ik echt het gevoel ik heb dat er meer aan de hand is. Laatst zat er een Antilliaans meisje van een jaar of 15 op het balkon van een trein met een baby in haar ar men. Ze had geen kaartje, nou dan kan ik het niet over mijn hart verkrij gen om daar een probleem van te gaan maken. Ik zeg er wel iets van, maar ik laat het verder rusten." Zakkenrollers „Het is natuurlijk een beetje vreemd dat we soms in de trein omroepen dat er zakkenrollers aan boord zijn, maar we kunnen er zo weinig tegen doen. Je ziet het aan de houding van die jongens. Ze stappen met z'n ach ten in en zijn heel snel en onopval lend. Ik heb het wel eens meege maakt dat ik ze op Amsterdam Slo- terdijk de trein in zag stappen, één bleef buiten staan, en even later werd er een tas naar buiten gegooid. Ik ben er even achteraan gerend en schreeuwde dat ze die tas moesten neergooien, en dat heeft nog gehol pen ook; ze lieten de tas achter en renden weg. Je hebt niet altijd zoveel geluk. Ik moet ook zeggen dat ik steeds minder de neiging heb om er wat aan te doen. Het is dweilen met de kraan open." „Ik ben nooit bang om naar mijn werk te gaan. Van mij mag de lijn wel een beetje druk en spannend zijn. Er zijn dagen dat ik heen en weer rij tus sen Gouda en Alphen, nou veel saai- ers is er in ons gebied niet. Geef mij maar Den Haag-Amsterdam, daar ge beurt wat en daar heb je veel te doen. Het is in ieder geval leuk om iedere dag mensen te helpen." Pistool „Ik heb zelf nooit vervelende ervarin gen met geweld gehad tijdens mijn werk. Maar het gebeurt. Een tijdje ge leden kreeg een collega van mij een pistool tegen zijn hoofd omdat hij had gevraagd of iemand met een brandende sigaret in de rokerecoupé wilde gaan zitten. Het ligt er natuur lijk aan hoe je het aan iemand vraagt. Mensen kunnen erg extreem reage ren als je ze toesnauwt, maar daar is natuurlijk geen enkele reden voor. Het bleek dat deze conducteur het heel netjes gevraagd had. Hij heeft maanden thuis gezeten na die erva ring met dat pistool." Vrijheid „Ik heb 15 jaar achter het loket bij NS gezeten. Onder andere op Leiden Centraal Station. Een jaar den werkte ik op het Haagsj Laan van NOI en ik verveel^ woon. Ik heb toen besloten! conducteursopleiding te gaj Ik heb er nog geen dag spijl had. Je hebt als conducteur! vrijheid." „Iedereen die de opleiding I volgd is 'hoofdconducteur'J 'conducteur' bestaat niet bl kunt ingeroosterd worden 3 trein' en dat betekent dan c| de leiding hebt over de plo$ trein. De conducteurs zijn 4 veiligheid van de mensen, d nist is er voor de veiligheid 1 vervoer. Maar de 'chef treiri of en wanneer er gereden vj „Je bent voor de mensen hö en het aanspreekpunt van li voor vragen als voor klachti een kick als ik een hele krap stap goed kan laten verlopê zijn mensen vaak dolblij. Dl moet je als het misgaat mef dienstregeling mensen stee! formatie voorzien. Soms de} echt dat ze je iets nieuws ve "Weet u wel dat er niks wori roepen en dat er geen trein| Schiphol rijden'. Natuurlijk, dat, maar ik sta hier persoo; te helpen. Het kost vaak eve de reizigers dat zien. Veel nf blijven in jou een soort poli zien, maar zo is het natuurl Coen Polack NAVRAAG Staatssecretaris Wijn van Economische Zaken wil tobbende winke liers een financiële steun in de rug geven. Middenstanders in achter standswijken, die kampen met een overmaat aan diefstallen, zouden belastingvoordelen moeten krijgen om het hoofd boven water te houden. Wijn wil zo voorkomen dat winkeliers in sociaal zwakke wij ken hun deuren sluiten en de situatie in die buurt er verder op ach teruit gaat. SJAAK SCHEFFER, woordvoerder van de Leidse Luifelbaan- winkeliers, twijfelt aan de uitvoerbaarheid van Wijns plannen. Goed plan? „Ik denk dat ik het onzin vind. Hoe kun je nou controleren hoeveel ergens wordt ge stolen? Of je betrapt iemand op heterdaad, of je constateert aan het eind van het jaar dat je voorraden een stuk minder zijn dan je dacht." „Het neigt ernaar dat het hier om een an der probleem gaat: dat van middenstanders die het om wat voor reden slecht doen. Dat die een subsidie kunnen krijgen. En dat ge beurt dan onder het mom van een over maat aan winkeldiefstallen. Mij lijkt dat een ondernemer moet zorgen dat ie zelf zijn boterham verdient." De meeste spullen worden door eigen werknemers gestolen. Nou precies, ik wilde het niet zeggen, maar daar doelde ik net wel op toen ik zei dat je de hoeveelheid winkeldiefstallen niet goed in kaart kunt brengen. Tweederde van de winkeldiefstallen wordt door eigen personeel gepleegd. Ik denk dat winkeliers er zelf alles aan moeten doen om winkeldiefstallen zoveel mogelijk te beper ken. Camera's ophangen en zo. En de overheid zou de straffen voor winkeldiefstallen flink moeten vergroten. Maar agenten zullen toch niet gaan surveilleren in de buurtsu per. En het eigen personeel, dat die camera's moet bewaken, steelt dus zelfooL „Ja, dat maakt het er nog ingewikkelder op. Maar je kunt dan wel beter bewijsmiddelen verzamelen en daarmee naar de politie stap pen. Die moet er dan vervolgens wel iets mee doen." Is het aantal winkeldiefstallen op en rond de Luifelbaan alarme rend? „Het komt in vergaderingen van de winkelierevereniging niet zo heel vaak aan de orde. Een slager heeft er natuurlijk niet zo veel last van, maar een fotograaf wel. De grote ketens, zoals Blokker en Albert Heijn, hebben er het meeste last van en die hebben hun ei gen aanpak van het probleem. Nou, en we weten wat meneer Blokker onlangs nog geroepen heeft. Zo'n keten als Blokker verliest drie procent op de omzet aan diefstallen; ik denk dat het bij ons gemiddeld om één procent gaat." Zou het voorstel van Wijn wel iets kunnen zijn voor echte achter standswijken „Leiden kent dat probleem niet zo. Maar bij sommige wijken in Den Haag en Amsterdam kan ik me wel iets van de situatie voor stellen. En dan is het misschien een idee om winkeliers te subsidi ëren. Alleen blijf ik me afvragen hoe je dat dan doet: de ene buurt niet, de andere buurt wel? En waar ligt de grens dan?" tekst: Ema Straatsma foto: Mark Lamers UIT DE ARCHIEVEN COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiatehdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus S03,2003 PA Haarlem. DINSDAG 24 DECEi Christine Maré: „Het is natuurlijk een beetje vreemd dat we soms in de trein omroepen dat er zakkenrollers aan boord zijn, maar we kunnen er zo weinig tegen doen." Foto: Dick Hogewoning zijn schouders op. „Ik had ge woon een fiets nodig", her haalt hij voor de zoveelste keer. „Waarom koopt u dan niet zelf een fiets?", wil de offi cier weten. De verdachte kijkt daarop verveeld rond. „Geen idee", geeft hij vervolgens ga pend toe. Demonstratief laat hij zijn handen in zijn zakken glijden. Dit tot ergernis van de officier: „U vindt dat we hier aan het zeuren zijn, hè? Ik heb heel wat fietsendieven voor het bankje gehad. Maar u bent niet de meest berouwvolle, kan ik u verzekeren." „Fietsendiefstal komt hier in de stad veel voor", vervolgt hij. „Ik weet uit eigen ervaring hoe vervelend het is als je fiets wordt gestolen. Ik heb in Lei den gestudeerd en ben op die manier wel tien fietsen kwijt geraakt." De uiteindelijke eis van de of ficier luidt 300 euro boete. De rechter geeft daarop het laat ste woord aan de verdachte. „Ik kan nu wel zeggen dat ik niet zal betalen, maar ik zal wel moeten", klinkt het laco niek. „Dat is een ding dat ze ker is," stelt de rechter vast, „want ik volg de eis van de of ficier." Geldkluisje Een Leidenaar komt als klus jesman overal. Zo doet hij in de zomer klein onderhoud op een Leidse middelbare school. Per maand verdient de man ruim voldoende om er een leuk leven op na te houden. De gedachte om andermans spullen mee te nemen, is dan ook nog nooit bij hem opgeko men. Tot hij op een dag een sleutel van de kantinekluis vindt. Bij het openen van de kluis, blijken er honderden eu ro's in opgeborgen te liggen. De verleiding wordt de klus jesman te groot. Hij graait in de kas en neemt ruim acht honderd euro mee naar huis. Zijn honger naar de bankbil jetten is met die ene keer al leen nog niet gestild. Dus gaat hij nogmaals op dievenpad. Als iedereen de kantine heeft verlaten, opent de Leidenaar voorzichtig de kluis en zo ver dwijnt de volgende achthon derd euro. Een verborgen ca mera registreert de actie en de man wordt de volgende och tend door zijn baas op het matje geroepen. Met het schaamrood op zijn kaken verontschuldigt de klus jesman zich uitgebreid voor de rechter. „Het spijt mij zo. Het is verschrikkelijk dom geweest. Had ik die ellendige sleutel maar nooit gevonden dan werkte ik nog op die school", snikt de man verdrietig. De of ficier heeft geen enkele mede lijden met hem: „U heeft schandalig misbruik gemaakt van de situatie. Dat het schoolhoofd u heeft ontslagen, vind ik volkomen te man krimpt ineen b ren van deze hardel „Stel dat u morgen sleutel vindt?", roejf cier sarcastisch. „Dil daar mooi vanaf', f Leidenaar zachtjes.1 hier goed op afgekl doet de rechter deu| te horen. Zij vindt 1 officier dat de man7 draging maar in zj monnee moet voele een boete van duili op, waarvan de hj, waardelijk. „Dan he stok achter de deur, 1 zelfde situatie zichi. voordoen", verklaag klusjesman wil tegef maar daar geeft c| hem de kans niet „Meneer, u mag 1 beste met u." Langq de man de zaal uit. Floor Ligtvoet Een Leiderdorpse stukadoor loopt in zijn lunchpauze naar huis. Als hij de Zijlpoort na dert, krijgt hij genoeg van het wandelen. Het gaat hem bij lange na niet snel genoeg. Dan valt zijn oog op een glanzende blauwe Gazelle. Dat is precies wat ik nodig heb, denkt de man. Hij pakt de fiets op en haalt een paar meter verderop na wat wrikken het slot er van af. Helemaal in zijn nopjes met zijn nieuwe aanwinst trapt hij de dagen daarop trots rond op zijn tweewieler. De kans om in Leiden met een ge stolen fiets gepakt te worden is minimaal, rekent de Leider dorper voor zichzelf uit. Het is dan ook 'botte pech' als hij wordt aangehouden voor een verkeerscontrole en zijn ijze ren ros weer moet inleveren. Voor de rechter betuigt de stu kadoor geen spijt. Integendeel, de man legt uit dat het eigen lijk heel logisch om een fiets van een ander mee te pakken op het moment dat je een tweewieler nodig hebt. „Maar u was maar een kwartiertje lo pen van huis verwijderd", con stateert de officier van justitie verontwaardigd. De man haalt ANNO 1952, Woensdag 24 December SPORT - ,,Wij zitten voor een groot probleem, hoe wij de asphalt- jeugd van de grote steden kunnen ombouwen in grasjeugd. De licha melijke ontwikkeling en de sport zullen datgene moeten vervangen, wat destructief werkt. Meen niet, aldus dr. Linthorst Homan in zijn openingswoord van de buitengewone algemene vergadering van het Nederlands Olympisch Comité, dat het probleem alleen voor de stadsjeugd geldt. Want ook op het platteland is grotere verbreiding van de lichamelijke ontwikkeling en de sport dringend gewenst. Ver geet niet, dat Nederland zit met het hoogste bevolkingspercentage per vierkante kilometer in Europa, maar met het geringste percentage per vierkante kilometer voor passieve en actieve recreatie". KERSTMENU - (van ongeveer f. 4,50 voor vier personen). Gebonden kippensoep; Ribkarbonades, spruitjes, aardappelpurée; Luchtige rijstpudding. EUROPA - Op Eerste Kerstdag voegt Duitsland zich bij de nog be trekkelijk weinige landen, die dagelijks een televisie-programma uit zenden. Deze uitzendingen hebben 's avonds tussen 8 en 10 uur plaats. Na Engeland en Frankrijk is Duitsland aldus het derde land in Europa, dat deze stap onderneemt. Anno 1977, zaterdag r 24december - :r-; LEIDEN - Dit ver vallen pand aan de Uiterstegracht zal door de stich ting Het kleine Leidse woonhuis worden opge knapt. De stich ting wil oude, maar niet monu mentale kleine huizen restaure ren. Architect Veldman maakt momenteel een restauratieplan. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damlate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14