LEIDE Afwijzen referendum 'correct maar flauw' REGIO Anti-fascisten bestormen oefenruimte van extreem-rechtse band 'Politiek kijkt niet naar de inhoud' Vanuitje slaapzak oorlog voeren R1 Schuilplaats in het bos Directeur Zorg en Zekerheid voorspelt verdere premiestijgingen Premies per maand in euro's van enkele ziekenfondsen Rechter tikt gemeenteraad op de vingers srsbaas bakt die voor Isscherm maandag 23 DECEMBER 2002 irme winter ereldwinkel rtgeest ngplek even mobiel liauffeur bndeld •n taxichauffeur (30) is zaterdagnacht bij in in de Merenwijk ingens mishandeld, laar in zijn auto aan- ioor een bromfietser uit om de berijder te spreken. Toen de ir er vandoor wilde de taxichauffeur Daarop kreeg de taxi een aantal rake klap- imfietser kreeg daar- twee andere kna- erhaaldelijk op de insloegen en in trap an liep letsel aan ge- st en been op. Het er vandoor richting ger fd I en 17-jarige Leidenaar als bezorger van een ïstaurant, is zaterdag- de Munnikenstraat jongens beroofd. Het hem daar de door- ider bedreiging van loest hij zijn porte- 'jeven. Daarna Ie drie richting Oos- :aat. 'oor een meuw ge rm langs de A44 heeft ïnte Leiden een subsi- tiim zes en een halve (gen van het ministerie Het scherm moet de ferlast verminderen bij Q aan de Valkenburg- j woongebouw Mont- hoek van de Rijndijk igse Schouwweg en tafplaats Rijnhof, jaar moet het klaar :herm verrijst direct l44, vanaf afrit 8 tot is vanaf woonge- Intfort tot net voorbij Jrfplaats, over een leng- 6 meter. Het scherm ile meter hoog. Ter \n de Oude Rijn krijgt tn een beweegbaar it het net als de brug —ir kan. door Marijn Kramp leiden - Plots is het rennen. Zo'n dertig man springen uit een busje dat op de Middelstegracht staat geparkeerd. Ze sprinten de Ir. Driessenstraat over naar de ingang van het Muziekhuis. Snel ontrollen ze een spandoek met de kreet 'strijd mee tegen fascis me'. Borden worden in de lucht gestoken waarop staat: 'oefen sessie voor Brigade M afgelast'. Dat lijkt bij deze gelukt. De le den van de extreem-rechtse band maken zich rap uit de voe ten als ze de demonstranten op de oefenruimte af zien stormen. Sinds ruim een jaar oefent Bri gade M, voorheen Brigade Mus- sert, in het Muziekhuis dat aan de overkant van de ingang van de parkeergarage van Albert Heijn staat. In oktober van dit jaar ontstond hierover commo tie in de politiek. Groenlinks, CDA, PvdA, SP, Leefbaar Leiden, LWG/De Groenen en Christen- Unie vonden dat wethouder Pechtold ervoor moest zorgen dat deze band niet langer in de gesubsidieerde oefenruimte kon spelen. Pechtold beloofde in ac tie te komen, maar dat gaat de AntiFascistische Aktie (AFA) niet snel genoeg. Het is al weer bijna drie maan den geleden dat hij dit beloofde, stelt J. van Beek. „En wij hebben niet de indruk dat er iets gebeurt op dit vlak, vandaar dit protest." Met trommels, toeters en ratels maken ze op zondagavond een hoop herrie aan de Middelste gracht. Een paar buren van het Muziekhuis moedigen de de monstranten aan. We wisten helemaal niet dat dit soort lui naast ons oefenen, vertelt een buurvrouw. „Wat een schande zeg, en de wethouder doet niets? Goed dat jullie dit in de gaten houden. Zet 'm op." Wat oudere bewoners komen eveneens uit hun kersthuisjes. Een beetje schuchter lopen ze richting de groep. Een vrouw treedt hen tegemoet en legt het doel van de actie uit. Ook zij reageren geschrokken. „Bij ons in de straat? Dat zou je toch niet denken hè? Ze zijn toch niet agressief, mevrouw?" De vrouw stelt hen gerust. De agressie van Brigade M richt zich niet op de oudere bewoners van de Mid delstegracht. Terwijl zo'n dertig demonstran ten herrie maken voor de deur van het Muziekhuis, houden wat andere leden van AFA de omgeving in de gaten. Mis schien komen de bandleden nog terug. Toen de demonstran ten aan kwamen sprinten, rende een bandlid dat voor de oefen ruimte zat te wachten snel weg en het busje dat net wilde inpar keren trok snel op. De 'verken ners' van AFA zien het busje e politie heeft zater- |op de 2e Binnenvest- ti 26-jarige Leidenaar L Hij wordt ervan ver- ]t daarvoor in een uit- jgenheid in dezelfde i Leidenaar (21) te pishandeld. De ver- ii de man met een |i het gezicht hebben deze tussenbeide jen vechtpartij. iden in erkeer en fietser (54) uit Lei- erdagmiddag gewond m zijn schouder. Hij gereden door een 45- omobiliste uit Leiden Stevenshofdreef reed af wilde slaan. Daarbij man die uit tegen- Ide richting op het 1, over het hoofd. middag raakte in de een fietsster (43) uit vond aan haar rug. ïuit de richting at en gaf bij de krui de Garenmarkt geen i een auto be ar een 41-jarige Lei- alhouders riing bijeen [et Leidse biotechbe- ling belegt woensdag ïn aandeelhouders - ig. Onder meer stelt voor om mogelijkhe- hutten om het aan- jerskapitaal te vergro- komen enkele perso nderingen aan de or- ping wil de zeer erva- Ch-ondernemer John noemen in de Raad cht. Ook is Pharming meer op de Ameri- ste arkt te gaan doen. Het noemt daartoe Samir vice-president en ma- ctr rector in de VS. leiden - Laag zonlicht scheert over een houtwal in het Bos van Bosman. Dat park tussen Rijnsburgerweg, Blauwe Vogelweg en Wassenaarse- weg is sinds de zomer in renovatie. Dat gebeurt zoveel mogelijk naar het oorspronkelijke ontwerp van tuinarchitect Springer uit 1920. Beplan tingstekeningen uit die tijd zijn nog in het bezit van de gemeente. Bedoeling is dat het park compleet met Engelse doorkijkjes in de oude staat wordt hersteld. Van de struiken en bomen die moeten wijken voor deze doorkijkjes worden houtwallen gemaakt. Voor de vogels en andere die ren betekent dit een extra schuilplaats in het Bos van Bosman. Foto: Henk Bouwman door Roelf Reinders leiden - Directeur Ron Hendriks van de Leidse zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid is verdrietig, zegt hij. Hij moest vorige week bekendmaken dat hij de zieken fondspremies fors verhoogt, net als andere verzekeraars eerder hebben gedaan. Z Z's zieken fondsverzekerden betalen vol gend jaar 210 euro meer. De verhoging is noodgedwon gen, zegt Hendriks. Om de extra operaties te betalen die de wachtlijsten weg moeten wer ken. Om de verliezen op de be- leggingsmarkt op te vangen, hoewel Zorg en Zekerheid al vrij conservatief heeft belegd (35 procent in aandelen, 65 procent in obligaties). En om de zieken fondskas te spekken waar Balke nende het laat afweten. Want het demissionaire kabinet ver laagt de rijksbijdrage in deze pot, waaruit ziekenhuizen, huis artsen en medicijnen worden betaald, met 700 miljoen euro. En dat is wat Hendriks zo ver drietig maakt. De forse korting illustreert volgens hem de des interesse van de politiek in de gezondheidszorg. De knikkers, dat is het enige dat telt, niet de zorg zelf, oordeelt hij. „Den Haag kijkt niet naar de inhoud van de zorg. De politiek heeft al leen maar oog voor de vraag: Wie betaalt welk deel van de kosten? De discussie over de toekomst van het verzekerings stelsel gaat alleen maar om pre mies. Niet over hoe de gezond heidszorg eruit moet zien. En dat stuit me tegen de borst." Volgens Hendnks bedrijft het kabinet met zijn korting op de ziekenfondskas ordinaire inko menspolitiek waar de lagere in komens de dupe van zijn. „Want wat is er aan de hand?", legt hij uit. „Het kabinet haalt 700 miljoen euro uit de zieken fondskas. Dat bedrag is door alle Nederlanders, rijk en arm, opge bracht. Maar ik heb als zorgver zekeraar wel zorgplicht en moet dus zorgen dat het tekort wordt aangevuld. Daarom moet ik de nominale premies met 125 pro cent verhogen. Dat wordt alleen betaald door de ziekenfondspa tiënten, de mensen die onder de loongrens zitten. De premiever hoging van de particulier verze kerden -12,5 procent bij ons - is veel kleiner. Zo zijn de lagere in komensgroepen veel slechter af. Ik zie het ministerie van volks gezondheid als een dependance van het ministerie van financi en. En dat is al jaren zo." De stijging van de ziekenfonds premies bij Zorg en Zekerheid is groter dan bij welke andere maatschappij dan ook. Hoe kan dat? „Wij hebben de stijging van de kosten in de gezondheidszorg te laag ingeschat. Voor een deel is Directeur Ron Hendriks van Zorg en Ze kerheid voor spelt nog ver dere stijgin gen van de ziekenfonds premie: „le dereen wil zo lang mogelijk blijven leven. Dat is prima, maar kost veel geld." Foto: Henk Bouwman dat wel verklaarbaar. De extre me kostenstijging van 17 pro cent in de huisartsenzorg door de komst van de huisartsenpos ten was niet goed te voorzien. En ook de kosten van medicij nen zijn heel hard gestegen. Bo vendien is het declaratie- en consumptiegedrag van onze verzekerden, dat steeds onder het landelijk gemiddelde lag, aangetrokken." Verwacht u veel boze reacties van uw klanten? „Ik weet het niet. Ik erken dat verzekerden in grote mate af hankelijkheid zijn van de verze keraars. Maar iedereen heeft de vervolgens op de Kaasmarkt staan. Misschien, zo wordt ge opperd, proberen ze extreem rechtse sympathisanten op te trommelen. De groep blijft daar om nog een tijd staan. Even fixeren de ogen als een busje aan de overkant van de Ir. Driessenstraat stopt. Twee pas sagiers stappen uit, inspecteren de omgeving en kijken een beet je verdacht om zich heen. Na deze korte verkenning gaat de achterdeur toch open. Het blij ken afvaltoeristen die de contai ners vol komen gooien. Een kleine twee uur na de bestor ming breekt de ploeg op. Het busje van Brigade M is al enige tijd niet meer gesignaleerd. MAATSCHAPPIJ OUD NIEUW VERSCHIL Zorg en Zekerheid 13,95 31,50 17,55 Zilveren Kruis 15,99 28,90 13,02 Univé 17,95 28,95 11,00 CZ Groep 13,10 27,80 14,70 Azivo 19,90 33,00 13,10 Het Anker 9,50 19,95 10,45 Bron: Zorg en Zekerheid Nieuwe regels moeten Brigade M weren Wethouder Pechtold laat in een reactie op de kritiek van AFA weten, dat hij wél hard aan het werk is om Brigade M te weren uit het Muziekhuis. In de afgelopen periode is onder zocht of er juridische gronden zijn om de band aan te pak ken, maar dat blijkt, aldus Pechtold, erg moeilijk. „Ze wisselen voortdurend van naam en huren de oefenruim te ook niet onder hun eigen naam af. Daarbij moeten we hun overtredingen constateren en dat is lastig, aangezien ze in een geluidsdichte ruimte spe len." Om Brigade M in de toe komst toch uit te kunnen slui ten van oefenruimte is beslo ten nieuwe huisregels voor het Muziekhuis op te stellen. „In het nieuwe jaar worden ze van kracht. We moeten dus nog even geduld hebben. Want laat er geen misverstand over be staan dat ik het ook erg on prettig vind dat een band als Brigade M in een gemeentelijk gebouw oefent" door Robbert Minkhorst leiden - De gemeenteraad van Leiden heeft nogal flauw gehan deld door bewoners een referen dum over de Rijn Gouwe Lijn te onthouden. Dat valt af te leiden uit een uitspraak van de Haagse rechtbank. De bestuursrechter wijst een re ferendum niet alsnog toe. Dat was wel waar zeven bewoners van de Lammenschansweg en omgeving op hoopten; zij span den een kort geding aan tegen de gemeenteraad nadat die had besloten dat de sneltram door de binnenstad gaat lopen. Met dat besluit verviel de variant over bestaand spoor - de voor keur van de wijkorganisaties in de Professoren- en Burgemees- terswijk en Tuinstad/Staalwijk. Omwonenden vrezen onder an dere voor de verkeersveiligheid. Zij wilden de tracékeuze voor leggen aan de bevolking. De bestuursrechter vindt dat de raad onzorgvuldig heeft gehan deld. De politiek voerde eerst een discussie over het tracé, wees vervolgens het inleidend verzoek om een referendum af en besloot daarna om dat tracé door het centrum te laten lopen. Daarmee sloeg de raad zijn in woners een rechtmatig wapen uit handen. Als je voor het in strument van het referendum hebt gekozen, is dat niet netjes. Zo ga je niet met je burgers om, moppert de rechter. Veel hebben de omwonenden niet aan die opmerkingen. Want hoewel onzorgvuldig, handelde de gemeenteraad uiteindelijk correct. Puur op formele gron den geeft de rechtbank Leiden gelijk In de referendumverorde ning staat dat alleen referenda mogelijk zijn over 'concept raadsbesluiten'. Omdat de poli tiek op 29 oktober besloot tot een voorkeurstracé door de bin nenstad, werd dat besluit on herroepelijk en dus ongeschikt voor een volksraadpleging. Advocaat M. Wagemakers zei tijdens de zitting al dat als de gemeenteraad verzoeken om re ferenda mag afwijzen, de hele verordening 'een dode letter is'. De raad is zelf ook niet meer te vreden over de regeling en wil die opnieuw bekijken. Bewoner F. van Oosten is van zelfsprekend teleurgesteld dat de rechtbank de gemeente gelijk geeft, maar wijst op het waarde oordeel van de rechter. „We voelen ons nu sterker. Dit is toch een behoorlijke tik op de vingers van de gemeente." (advertenties) meer dan 100 soorten PANNENKOEKEN Steenstraat 45-47. LEIDEN ook vestigingen in LEIDERDORP en KATWIJK Sprankelende Kerstdagen en een spetterend Nieuwjaar vrijheid om een nieuwe maat schappij te zoeken." Bent u bang dat uw verzeker den naar goedkopere zorgver zekeraars overstappen? „Nee. Wij waren lang goedkoper en komen nu met onze premie verhoging in de middenmoot terecht. Er zijn maatschappijen die duurder zijn, er zijn maat schappijen die goedkoper zijn. Maar meer zaken dan alleen de hoogte van de premie spelen een rol bij de keuze voor een zorgverzekeraar. Word ik op tijd geholpen, bijvoorbeeld. Wij fi nancieren het Leids Verwij zingsproject dat de communica tie tussen huisartsen en zieken huizen verbetert. Vroeger liepen veel spreekuren in het zieken huis in het honderd omdat er zoveel spoedpatiënten door heen kwamen. Met het Verwij zingsproject is het aantal verwij zingen van spoedpatiënten van twintig tot twee procent afgeno men en kunnen veel onderzoe ken op één dag worden gedaan. Dat heeft natuurlijk voordelen voor de patiënt." De premieverhoging is mede nodig door de aanpak van de wachtlijsten in de ziekenhui zen. Hoe staat het daarmee in de Leidse regio? „Het aantal behandelingen in de ziekenhuizen is nog onvol doende om de wachtlijsten weg te werken. Ze bestaan dus nog. Daarom zijn we bijvoorbeeld een luchtbrug naar een zieken huis in Engeland begonnen voor patiënten die te lang op een knieoperatie moeten wachten. En hebben we met een zieken huis in het Duitse Recklinghau sen afspraken voor orthopedi sche operaties voor patiënten op de wachtlijst. De ziekenhui zen in de regio staan niet te jui chen. Die willen het zelf doen. Maar dan moet je wel de capaci teit ervoor hebben, natuurlijk." Blijft het bij deze premiestij ging? „Nee. De premies blijven stij gen. Kijk naar de vergrijzing en de vooruitgang in de medische technologie. Iedereen wil zo lang mogelijk leven en zo goed mogelijk. Dat is prima, maar dat kost veel geld." m Kamsteeg AUTO LEASE door Floor Ligtvoet leiden - Het landschap ligt er verlaten bij. Het regent pijpen stelen en de druppels kaatsen een voor een terug. Een Ameri kaanse soldaat zoekt op een door en door natte grond dek king achter een struik. De vijand zit hem op de hielen. Gespan nen houdt hij zijn adem in. Het is buiten pikzwart. Hij ziet geen hand voor ogen. Totdat hij zijn 'nightvision'-bril opzet. Onder tussen komt zijn tegenstander van achteren aangeslopen. Zon der aarzeling draait de soldaat zich om en schiet drie kogels in de borstkas van de man. Dood. Nog dertig 'hits' te gaan. „Dat was een mooie actie", con stateert Michaël Neuwahl tevre den terwijl hij met zijn hand op het toetsenbord de Amerikaanse soldaat bestuurt. Drie dagen lang voert hij samen met andere eerstejaars ict'ers van het ID College oorlog op de computer. In een kamer waar het daglicht door luxaflex wordt uitgeban nen, hebben de leerlingen zes tien pc's op elkaar aangesloten. Dit zogenoemde Local Area Network (LAN) zorgt voor een lang weekend gameplezier. „We vechten op dit moment in een team tegen de computer", licht Neuwahl enthousiast toe. De harde digitale strijd op leven en dood dient volgens hem wel degelijk een hoger doel: „Com puterspelletjes spelen schept een band. Dat is belangrijk, want we moeten nog drieënhalf jaar verder met elkaar op school." Toch draait het in het realisti sche oorlogsspel Ghost Recon niet alleen om de samenwer king: „We kijken na afloop na tuurlijkwei wie de meeste sol daten heeft vermoord", grinnikt Neuwahl. Erik van Diemen ver betert hem: „Het is afleggen in plaats van moorden. Dat klinkt wat minder kwaadaardig." Om het agressieve karakter van de spelletjes die ze spelen, maakt Neuwahl zich geen enkele zor gen. „We zijn allemaal zestien jaar of ouder. We gaan heus niet iemand in het echt afschieten en dan denken dat 'ie wel weer terugkomt omdat het op de computer zo gaat. Hier krijg je niet van die Amerikaanse tafere len", verzekert hij. Hoewel Van Diemen in de afge lopen achtenveertig uur maar twee uur heeft geslapen, ver maakt hij zich prima. Opgerold in zijn slaapzak nestelt hij zich weer achter zijn computer scherm. Energiedrankjes en bo terhammen met jam en choco- pasta houden hem op de been. „Ik hou dit gemakkelijk nog uren vol. Mijn lcd-scherm zorgt ervoor dat ik niet zo snel last krijg van mijn ogen." Terwijl an deren af en toe een luchtje gaan scheppen, is Van Diemen niet van zijn computer weg te slaan. Zijn favoriete spel is Unreal Tournament, waarbij iedere speler in de huid van een com mando kruipt en in ruïnes, kel ders en grotten tegenstanders overhoop schiet. „Hier zie je echt vleesklompe# vliegen", legt hij uit. „Je kunt dit spel beter niet spelen als je misselijk bent." Een terechte waarschuwing, zo blijkt. Nadat hij zijn tegenstan der heeft uitgeschakeld, blijft een bloederig vertrek achter. Heel anders is de wereld buiten hun computerscherm. In de vrijgemaakte ruimte bij LTC- Leiden liggen geen afgehakte le dematen maar slaapzakken en luchtbedden op de grond. Naast de laatste computersnufjes ne men de boys ook het avondeten door. „Donderdag Thais, giste ren pizza en vanavond steengril len." Computers en eten, meer hebben ze op zo'n LAN-party eigenlijk niet nodig. De simpele ruimte zonder wasfaciliteiten voldoet prima. Want waarom douchen als je een paar schone kleren bij je hebt, vinden de gamers.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9