ECONOMIE 'Overheid moet winkeliers helpen' Ziekteverzuim en WAO-instroom dalen flink us Airways aet weer perspectief Brussel prolongeert koehandel in visquota Staatssecretaris Wijn ziet dat imago verslechtert 'Dure grond duwt bouw in het slop' Bedrijfsleven verstuurt minder kerstkaarten 'Beschuitvinder' wint van Bolletje jardengat BZ groter gedacht Duits afscheid van mark verloopt erg moeizaam HOC 158 maandag 23 DECEMBER 2002 ihirdoch jers/Win McNamee lurdoch met staats-tv - Mediamagnaat Ru- Ijdoch heeft met zijn s Corporation een ■sloten met een Chi- nciale zender. News irmee het eerste bui- jfe omroepbedrijf dat pden op de Chinese ^Volgens de Chinezen van uitwisseling van i's ter bevordering rzijds cultureel begrip, p brengt amuse- amma's waaronder lith, een Chinese vari- )j succesvolle serie Heijn haalt i uit schap Albert Heijn haalt al konijnenvlees uit de Reden is dat niet kan jarandeerd dat de ïeidsdatum op de goed is. Het konij- sïjhaalt in veel gevallen jeven houdbaarheids- ;t, zo is gebleken. De 'ctketen raadt klanten tonijn hebben ge- die terug te brengen 'cel. Zij krijgen hun nfrabeheer i bundelen' - Nederlandse ver- ijn verontwaardigd ;rdere beperking van verkeer door Oosten- ;nd jaar morgen ze ten minder maken rennerpas dan in ïen hanteert een rege lt transitoverkeer aan om zo milieuver- jen te gaan. Het Ko- Öederlands Vervoer f regelgeving 'in strijd )eginsel van vrij ver goederen en diensten'. Demissionair mi- 5) Boer (verkeer) voelt er om de NS en Railin- in één holding onder" om te voorkomen ijven langs elkaar :n. Hij wil dat zijn lent hierop gaat stude- laat een beslissing ipvolger over, zo liet [ochtend weten op van zijn ministerie. rs boos Ktenrijk den haag/gpd - Het langdurig ziekteverzuim en het aantal WAO-gevallen zijn het afgelo pen jaar fors gedaald. Dat blijkt uit de eerste gegevens die bij de arbodiensten zijn verzameld. De diensten voorzien de komende tijd een verdere daling. Branche-organisatie BOA spreekt van een 'duidelijke trendbreuk' met het verleden. Volgens een woordvoerder zijn de financiële prikkels en de wet Poortwachter die 1 april in wer king trad, belangrijke oorzaken van het lagere ziekteverzuim. De nieuwe wet verplicht de werkgever om samen met zijn zieke werknemer op papier af te spreken hoe het werk weer zo snel mogelijk kan worden opge pakt. De slechtere economie, die doorgaans leidt tot een lager ziekteverzuim, heeft slechts marginaal bijgedragen aan de daling, aldus de BOA-woord- voerder. „Werkgever en werknemer zoe ken nu veel eerder naar alterna tieven bij ziekte", signaleert ook projectmanager en ex-bedrijfs arts Goudswaard van Achmea Arbo. „Voorheen verdween een werknemer na een week of zes uit het zicht. Dan kwam er een vervanger en was het probleem minder hard." Bij Achmea Arbo zijn 50.000 bedrijven uit voorna melijk het midden- en kleinbe drijf aangesloten, met in totaal 800.000 tot 900.000 werknemers. Goudswaard constateert dat het langdurig verzuim is teruggelo pen na de invoering van de wet Poortwachter. Eerder stond het onderwerp hoog op de politieke agenda en sprongen arbodien sten met hun activiteiten al in op een gestructureerde aanpak van het ziekteverzuim. Maar pas vanaf het moment dat de werk gever wettelijk verplicht werd er iets aan te doen, is het verzuim zo opvallend gedaald. Arbodienst Arboned constateert bij haar klanten een daling van de WAO-instroom in 2002 met ruim 15 procent. In de horeca is de daling zelfs 27 procent en in de zorg 18 procent. Arboned is met 55.000 klanten met 1,1 mil joen werknemers een van de grootste arbodiensten in Neder land. Volgens de BOA betekent een daling van het ziekteverzuim met 1 procent voor werkgevers een besparing van bijna 1 mil jard euro aan loondoorbetaling. Eerder deze maand meldde het uitvoeringsinstituut werkne mersverzekeringen ook al dat er nauwelijks WAO'ers bijkomen. airlington/anp-rtr-dpa - De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij US Airways heeft dit weekeinde een plan gepresen teerd om een einde te maken aan de surseance van betaling. De rechtbank in Alexandria (Vir ginia) spreekt zich medio janua ri uit over de reorganisatie waar mee het bedrijf 1,8 miljard dol lar per jaar wil bezuinigen. Om te overleven moet de fede rale regering zich garant stellen voor een krediet van 1 miljard dollar en de belangrijkste eige naar van US Airways, het staats pensioenfonds van Alabama, moet zijn belang met nog eens 240 miljoen dollar versterken. Inmiddels ligt er een principe akkoord met de vakbonden voor 200 miljoen dollar extra bespa ringen. Eerder was al een ak koord bereikt voor een bezuini ging van 850 miljoen en de pilo ten stemden in met een kosten reductie van 100 miljoen. US Airways leed in 2001 een ver lies van 2,1 miljard dollar. Bij US Airways werken nog 32.000 mensen. Voor 11 september 2001 waren dat er 46.000. door Hans van Soest den haag - Staatssecretaris Wijn (economische zaken) is geschrok ken van een onderzoek dat zijn ministerie hield naar de veilig heid in het bedrijfsleven. Meer dan de helft van alle bedrijven heeft jaarlijks te maken met dief stal, fraude of roof. Schade: 3 mil jard euro per jaar. Vooral de detailhandel heeft het zwaar te verduren. Sommige branches raken 3 procent van de omzet kwijt aan criminaliteit. Daar komt bij dat het personeel vaak psychische schade onder vindt en ondernemers steeds minder zin hebben hun zaak nog voort te zetten. Wijn: „In Amsterdam-West en Rotterdam sluiten supermark ten hun deuren in sociaal zwak kere buurten. In sommige wij ken wordt het moeilijk om nog personeel te krijgen en veel werknemers willen niet meer 's avonds werken. De criminaliteit heeft grote gevolgen voor zowel de maatschappij als het onder nemingsklimaat. Onlangs hoor de ik van een Engelse bank die het personeel heeft verboden nog langer met de Schipholtrein te reizen, omdat er te veel lap tops werden gestolen. Voortaan handelt die bank zaken met Ne derlandse klanten liever af per telefoon dan dat ze mensen hier naartoe stuurt. Ons imago ver slechtert." Uit het onderzoek blijkt dat veel bedrijven geen allochtonen meer in dienst nemen, omdat die zich in hun beleving vaak schuldig maken aan criminaliteit. Wat gaat het kabinet daar aan doen? Wijn: „Het is goed dat we dat probleem nu durven benoe men. Het leidt tot ongewenste werkloosheid. Door het onbe noemd te laten, lijden de goe den onder de slechten. We moe ten er extra aandacht aan beste den. Het zou goed zijn als de al lochtone gemeenschap zelf zich nadrukkelijker in deze discussie mengde. De sociale controle is nu nog onvoldoende. Ik hoor te vaak dat ouders zeggen: 'Thuis ben ik de baas, op straat de poli tie'. Dat is niet zo. Als je zoon thuis komt met een duur leren jack, dan hoor je hem te vragen hoe hij er aan komt." Het bedrijfsleven is erg ontevre den over de manier waarop de politie omgaat met aangiftes. Wijn: „Er zijn niet alleen nega tieve geluiden over de politie. Maar de politie moet wel duide lijk maken aan winkeliers dat ze prioriteit geeft aan hun proble men en criminelen vasthoudt, zodat die na een half uur niet weer voorbij de winkel lopen. In januari sluit het kabinet een convenant met de detailhandel en enkele grote bedrijven over het tegengaan van criminaliteit De ondernemers beloven meer te investeren in bijvoorbeeld ca meratoezicht en opleiding van het personeel. De overheid moet op haar beurt toezeggen dat ze hen voldoende helpt bij de bestrijding. Dat kan door be tere samenwerking met de poli tie, zodat winkeliers bijvoor beeld aangifte kunnen doen in de winkel en daarvoor niet een halve dag op het bureau hoeven doorbrengen. Of door betere af spraken over de handhaving van winkelverboden. De politie heeft een tekort aan personeel om alle zaken aan te pakken, wat kan het kabinet het bedrijfsleven nog meer bieden? Wijn: „Er moet niet te makkelijk worden gedacht dat de politie toch niets doet. Als winkeliers geen aangifte doen, kan de poli tie ook geen patronen ontdek ken. Uit het onderzoek blijkt dat het vooral veelplegers zijn waar winkeliers last van hebben. De politie moet dus altijd op de hoogte worden gesteld van dief stal. Maar hoe gaat dat in de praktijk? Toen ik zelf nog in een winkel werkte als tiener, vatte ik eens een junk in de kraag die wat stal. Mijn baas had echter geen zin hem vast te houden totdat de politie kwam: Voordat die er is, heeft hij met zijn ge schreeuw al mijn klanten weg gejaagd'. De bedrijven moeten dus zelf ook meewerken. Maar de overheid zou op haar beurt meer oog moeten hebben voor hun problemen. Op alle terrei nen: zo moeten bedrijventerrei nen overzichtelijker worden en beter verlicht. En een juwelier die een anti-ram-paaltje voor zijn gevel wil zetten, moet niet worden teruggefloten door een welstandscommissie." Kleine bedrijven en winkels heb ben vaak onvoldoende financiële armslag om te investeren in be veiliging. Wijn: „Daar zou de overheid moeten bijspringen. Ik denk aan fiscale voordeeltjes voor kleine winkeliers die investeren in sa menwerking. Zo was ik in Haar lem in een winkelstraat waar winkeliers elkaar via een elektro nisch apparaatje in hun zak waarschuwen als er iets loos is. Dan schiet men elkaar te hulp. Het is voor winkelpersoneel goed te weten dat ze er niet al leen voor staan. En om te voor komen dat bijvoorbeeld super markten uit sociaal zwakke buurten verdwijnen, zou hen via de belastingen een extra steun in de rug moeten worden gege ven. Wel moet dan worden aan getoond dat ze bijdragen aan de leefbaarheid van de buurt." Staatssecretaris Wijn: „Bedrijventerreinen beter verlichten", Foto: GPD/Cees Zorn voorburg/anp - Projectontwik kelaars en bouwbedrijven heb ben zaterdag in een brandbrief aan minister Kamp (VROM) ge klaagd over de hoge grondprij zen en de fors gestegen bouw kosten. Daardoor dreigen steeds meer nieuwbouwprojecten in het slop te geraken. Branchevereniging NVB vreest dat de productie terugloopt naar hooguit 50.000 nieuwe huur- en koopwoningen. De helft van het aantal dat het ministerie on langs als wens heeft geuit. Vol gens de koepel zijn de bouwkos ten van een modale koopwo ning in vijf jaar tijd met bijna 100.000 euro gestegen. Komend jaar verwacht de NVB nog meer prijsverhogingen en vreest voor een totale kostenstijging van 88 procent ten opzichte van 1997. Vooral omdat de marktprijzen van een modaal koophuis dit jaar nauwelijks nog toenemen, is het volgens de NVB steeds moeilijker nieuwe projecten op te zetten. „Geen enkele onder neming is zo gek om onrenda bel te investeren. Daarmee stag neert ook het proces van door stroming waarvan vooral star ters op de woningmarkt de dupe zijn." In de brief pleit de NVB voor een forse verlaging van de grondkosten. Ook wil ze af van allerlei kwaliteitseisen die wel veel geld kosten maar waar de huizenkoper zelden de waarde van inziet. Bij RTL-nieuws zei Kamp zater dagavond dat hij denkt de wo ningproductie omhoog te krij gen zodat de prijzen zullen da len. „Want dan kunnen aanne- mers niet meer vragen wat ze willen en zullen ook gemeenten met elkaar moeten concurreren waardoor de grondprijzen zak ken." ligheid bij and Bank den - In de top van de 1 Bank is onenigheid. Iterdag verspreid pers- tiaakt de bank bekend [Jcerkerker per 1 janua- !aad van bestuur stapt. Ing hiervoor zijn ver tan mening over het te feleid van de bank." ge zal vooralsnog uit D bestaan, bestuurs- r A. Offringa en het lid ergen. De vacature de loop van 2003 op- g/gpd - De volksverze- IVBZ (bijzondere ziekte- ;omt volgens de nieuwe ïngen over de econo- 006 14 miljard euro te waarschuwing kreeg de Geus (sociale zaken) a weekeinde van het an Zorgverzekeringen. 1 tscollege vindt dat de AWBZ in de periode 6 tot 13,7 procent moet Ie Geus heeft de premie B echter al vastgesteld procent tegen 10,25 öu. Om het gat na 2003 jen, moet de premie in r 14 procent, baseert de nieuwe be en op recente ramin- het Centraal Planbu- zijn diverse redenen öplopende tekorten. Zo 1 ziekenhuizen de ten weg te werken en le gemiddelde leeftijd ar toe. den haag/gpd - Bedrijven hebben dit jaar minder kerstkaarten verstuurd. Vooral goe de doelen lijken daarvan het slachtoffer: on dernemingen hebben daar zo'n 10 procent minder kaarten gekocht dan in december 2001. Sommigen bedrijven zijn overgestapt op kerstpost per e-mail. Grote leveranciers van kerstkaarten aan be drijven, zoals Intercard en Unicef, hebben te kampen met een flinke daling van de verko pen. Unicef houdt er rekening mee dat de daling nog hoger kan uitvallen dan 10 pro cent. Begin januari zijn de definitieve over zichten er pas. Bij Intercard, een bedrijf dat zich richt op zakelijke kerstkaarten, is de verkoop ook gedaald, maar exacte cijfers worden niet gegeven. De afnemende populariteit van de traditio nele kerstkaart is meestal niet ingegeven door bezuinigingen. Werkgeversorganisatie VNO-NCW 'wilde wel eens iets nieuws' en is overgestapt op kerstwensen per e-mail. Vol gens een woordvoerster krijgen alleen de politieke kopstukken een ouderwetse papie ren kaart. „Want die kijken niet vaak in hun mailbox." KPN heeft dit jaar inderdaad minder kaarten verstuurd. „We kijken iets kritischer naar wie we een kaart sturen", aldus de directie woordvoerster, „Daar komt bij dat het be drijf dit jaar iets is geslonken." TPG, eigenaar van de posterijen, bezuinigt niet op kerstgroeten en heeft er weer 'tien duizenden' verstuurd. „Het hoort bij onze business", zegt de voorlichtster. „Het is be langrijk dat onze klanten weten dat je aan ze denkt." Het totale aantal kerstkaarten dat TPG Post verwerkt lag de afgelopen jaren stabiel op 200 miljoen exemplaren. apeldoorn/gpd - Theo Tempels is tevreden met de uitspraak van de Zutphense rechter in een zaak die beschuitfabriek Bolletje tegen hem aanspande. De 63-ja- rige oud-werknemer van Philips is de uitvinder van de inkeping in de beschuit waardoor deze gemakkelijker uit het pak te ha len is. Tempels heeft octrooi op zijn vinding. Bolletje eiste dat Tem pels op straffe van een boete Iedereen behalve milieuclubs tevreden met verwaterd akkoord door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - Ruim 100 uur duurde de traditionele slag om de vis quota in de Europese Unie dit jaar. Vijf dagen en nachten van scherp onderhandelen waarbij de visserijministers meer in de 'biechtstoel' ('waar ligt uw grens') dan aan de vergadertafel zaten. Als iedereen na afloop het resul taat omhelst, wekt dat op zijn minst argwaan. Toch zijn alle deelnemers ver guld met het akkoord dat afgelo pen vrijdagavond werd bereikt over de vangsthoeveelheden en de vlootomvang in 2003. Staats secretaris Odink (visserij) sprak over een 'historisch moment', en niet alleen vanwege de lengte van de vergadering. Eurocommissaris Fischler prees op zijn beurt de visserijbewinds lieden voor hun 'vooruitziende blik' bij het bereiken van deze 'mijlpaal'. En de vissers waren heel blij omdat het allemaal 'veel erger' had kunnen uitpak ken. De vissers hebben gelijk, de onderhandelingen over hun broodwinning hadden veel dra matischer kunnen aflopen. Als het aan Duitsland en Zweden had gelegen - de enige twee lid staten die tegen het akkoord stemden - was dat ook gebeurd. „Want de vissen hebben een goed akkoord nodig", verklaar de de Duitse minister Künast Vangsthoeveelheid Europese visserijsector toi EU-quotum Toegestane Nederlandse vangsthoeveelheid WUTINC 16.000 41.000 anp - bron EU haar opstelling. Het is niet moeilijk Künast te begrijpen. Niet alleen heeft haar land verhoudingsgewijs een heel kleine vissersvloot en dus nau welijks iets te verliezen, maar Künast is als 'groene' minister gevoeliger dan haar EU-colle- ga's voor de rampzalige situatie van de visstand in de Europese wateren. Al jaren luiden biologen de noodklok maar nu doen zij dat indringender dan ooit. De ka beljauw wordt volgens hen met uitsterven bedreigd, heek, schel vis en wijting zitten dik in de ge varenzone en de voor Neder land belangrijke schol- en tong vangst dient drastisch beperkt te worden omdat daarmee te veel kabeljauw naar boven komt. Aanvankelijk lijkt commissaris Fischler oog te hebben voor de adviezen van de wetenschap pers. Een verlaging van de vangsthoeveelheid voor kabel jauw met 66 procent (Noordzee) tot 80 procent (ten westen van Schotland) acht hij noodzake lijk. Voor Noordzee-tong en - schol bepleit hij vangstbeper kingen met 20 procent. En de Europese vissersvloot moet zo'n 10 procent inkrimpen. Want er is niet alleen te weinig vis maar vooral ook te veel boten. Wat de visserijministers afgelo pen week met Fischlers plannen deden laat zich het best als 'koe handel in vissen' omschrijven. Onder druk van de 'vrienden van de visserij' zoals Frankrijk, Spanje, Italië, Griekenland en Ierland zichzelf noemen, wordt eerst het saneringsvoorstel des kundig ontmanteld. Dus blijft het nu nog tot 2005 mogelijk om Europese en staatssteun te ver strekken voor de nieuwbouw en modernisering van de vissers vloot. Is de verplichting om ou de boten uit de vaart te nemen voor er nieuwe bijkomen flink verzacht. En komt er nauwelijks geld voor de omscholing of ver vroegde pensionering voor vis sers. Ook de vangstvoorstellen gaan eraan. Samen met de Britse en Deense kabeljauwjagers zorgen de vissersvrienden ervoor dat het kabeljauwquotum volgend jaar niet met 100 procent wordt verlaagd (een vangstverbod, zo als de biologen willen), of met 65 procent (Fischler) maar uit eindelijk met 45 procent. Voor schol en tong blijft de vangstver mindering beperkt tot respectie velijk 5 en 1 procent. Bovendien krijgt Fischler niet de macht om in de toekomst de vangsthoe veelheden zelf vast te stellen. De van 100.000 euro zou stoppen met uitlatingen in de media en dat hij geen actie zou onderne men tegen supermarkten die de bewuste beschuit verkopen. In beide gevallen is Tempels in het gelijk gesteld. „Het was de eerste keer dat ik voor de rechter stond. Je voelt je een crimineel. Een heel raar ge voel." De uitspraak sterkt Theo Tempels in zijn voornemen via juridische stappen te bewerk stelligen dat Bolletje de fabrica ge en verkoop van 'zijn' product staakt tenzij daar een redelijke financiële vergoeding tegenover staat. Hij vindt het jammer dat het zo moet. „Maar met Bolletje valt nu eenmaal niet te praten." Bolletjes argument om het oc trooi te negeren was het feit dat het bedrijf al eerder, in 1986 en 1997, brieven van mensen ont ving die met hetzelfde idee op de proppen kwamen. EU-ministers zullen dat blijven doen waarmee voortzetting van de 'koehandel' in quota is verze kerd. Opmerkelijk is de ommezwaai van Fischler. De commissaris verdedigt zich met het spreek woordelijke 'het glas is half vol, halfleeg' verhaal. Oké, de staats steun voor de nieuwe schepen blijft bestaan maar over twee jaar houdt het echt op. En het kabeljauwquotum mag dan eenderde ruimer zijn dat hij wil de, het blijft een afname met bijna 50 procent. De commissaris klampt zich bo vendien vast aan het feit dat de EU eindelijk een begin maakt met het beperken van het aantal dagen dat vissersboten op zee mogen zijn. Dat maakt de kans groter dat de vissers de quota respecteren, zeker als tegelijker tijd de controle op 'zwart' vissen wordt aangescherpt. Staatsse cretaris Odink meent dat met de 'zeedagenregeling', die Neder land al tien jaar kent, een 'prin cipiële doorbraak' is bereikt. De vreugde over het moeizaam bereikte cikkoord is aan de mi- lieüclubs niet besteed. Zij voor spellen nog minder vis waarover straks nog harder gestreden zal worden. Odink had zes schone overhemden in zijn koffer ge stopt voor hij naar Brussel af reisde. Zijn opvolger doet er goed dit voorbeeld te volgen als volgend jaar december de vol gende Europese 'visslag' los barst. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De Duitsers nemen maar moeilijk afscheid van hun mark. In december stuntte C&A in de kerstverkoop met de mo gelijkheid om in oude, ver trouwde Duitse marken te beta len. En het liep storm bij de 185 filialen: op verzoek van de klan ten is 'Auf Mark und Pfennig' zelfs verlengd. C&A ontving in de eerste week al meer dan 2 miljoen mark, ongeveer tien procent van de totale omzet in die periode. „Wij vragen ons wel eens af waar al die marken nog vandaan komen." DE2^r U RO Na 1 jaar In Kropp, een plaatsje met 6000 inwoners in de deelstaat Slees- wijk-Holstein, ging de midden stand C&A overigens voor. In november besloten zo'n 50 win kels en middenstanders hier eveneens marken te accepteren 'om slapend geld naar Kropp te lokken'. En ook hier was de be langstelling enorm. Kropp haal de met de actie, tot genoegen van de inwoners, de internatio nale media en bij sommige win keliers steeg de omzet met 3 procent. In de serie 'De euro na één jaar' blikken zes van onze buitenlandse corres pondenten terug op de effecten die de introduc tie van de nieuwe Euro pese munt, de euro, op 1 januari van'dit jaar had. Vandaag de eerste afleve ring uit Duitsland. Beide acties spelen in op wijd verbreide nostalgie naar de mark, die door Duitsers vooral wordt geassocieeal met betere economische tijden (het "Wirt- schaftswunder') én met lagere prijzen. Hoewel de prijsopdrij ving door de komst van de euro in de praktijk erg blijkt mee te vallen, hebben veel Duitsers de indruk dat de nieuwe munt het leven er een stuk duurder op heeft gemaakt. 'Der Euro ist ein Teuro', was maandenlang een gevleugelde uitspraak en het massablad Bild spoorde het publiek aan om 'af zetters' op te sporen en via Bild te kijk te zetten. Maar ook die opwinding is weer weggeëbd. De woede over de dure euro heeft inmiddels plaats gemaakt voor algehele verontwaardiging en zorg over de slechte staat van de Duitse economie en over de door de regering-Schröder aan gekondigde belastingverhogin gen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7