N. Korea stopt VN-toezicht reactor BUITENLAND Ooit beschikbaar: Kenyanen vinden het einde van de Regenboog Weghalen verzegeling en camera's is reactie op staken olieleveranties door VS Verkiezingen Montenegro waarschijnlijk niet geldig Levenslang voor ex-leider Rode Khmer na moorden Mis in Bagdad Gladheid en drukte veroorzaken verkeerchaos in Oostenrijk Oppositie offert kerst op om Chavez te wippen se legerheli "it bij Kabul Een Duitse militaire he- is zaterdagmiddag tort in de buurt van het j van de Afghaanse id Kabul. Zeven Duitse ;n zijn daarbij om het komen, zo heeft het ninisterie van defensie eeld. Volgens ooggetui- den ook zeker twee, ï'ogelijk ook acht men- It le grond zijn gedood. aak van de crash is nog end. aire leider -ontsnapt i - De vermoedelijke leider van de Baski- cheidingsbeweging on Fernandez de Iradi, ;n ontsnapt uit het poli- u in het Frans-Baski- yronne, waar hij sinds dag vastzat. Iradi ont- r nkele uren voor hij met neens donderdag opge- TA-verdachten voor ver worden overgebracht ijs. lie redt I uit de pot De politie in de Fili- ;ft kunnen voorko- tientallen honden tij- feestdagen tijdens het Ïer als lekkernij zouden opgediend. De politie weekeinde in de stad ongeveer 180 honden uktn gepakt zaten in veel hokken. Ongeveer ne- <an de dieren waren nog "j. Volgens de politie wa- jonden bestemd voor itsjrestaurants. Sinds 1999 verboden het menu te zetten. burgers l|en lasergun inn- Enkele Britse politie- Ü3 zijn begonnen met waarbij burgers krijgen uitgereikt. Na ig gaan de burgers de im snelheidsovertre- ;t te stellen en door te de politie. Dat meld- m$unday Times. De gege- jcht de burgers verzamelen —geen juridische geldig- p korpsen wijzen de jlers wel op hun fout. maandag 23 DECEMBER 2002 ine vindt kilo coke - De Franse douane steren een zeilschip on- !pt met aan boord 900 aïne, die mogelijk be- as voor Nederland. De van de harddrugs aats in de westelijke ha ns Lorient, meldt het re- dagblad Ouest France. IJeregistreerde epje was aan boord van ter schip, dat nog vier j-boten terugbracht naar |k na de zeilwedstrijd |u Rhum. Volgens het l was de cocaïne be- Dor Nederland of Italië. mkus naar -ïde ronde - De kiezers in Litouwen I gisteren zittend presi- Idas Adamküs welis- meeste stemmen in de ntsverkiezing gegeven, Iet voldoende voor een ■e meerderheid. Adam- plet op 5 januari in de Jronde moeten opne men zijn enig overgeble- tal oud-premier Ro- djPaksas. Adamkus, die president is, behaal- iveer 32 procent van de |ïn, tegen Paksas onge- 16 procent, meer dan de in hadden voorspeld, ïntsvoorzitter Arturas tkas werd derde. lie uwe ie achten Bali t - De Indonesische po- !ft zes namen toege- an de lijst met verdach- r de bomaanslagen op i in oktober meer dan ;ns kostten. De zes nieu- lachten, vier Indonesiërs Maleisiërs, komen bij injpdonesiërs die de politie jro: op verdenking van be- heid bij de bloedige en. De politie heeft tot /ijftien Indonesische iten gearresteerd, onder Irie hoofdverdachten. in v^lag op i in India lhi - Bij een aanslag op n in Zuid-India zijn za- :eker twintig mensen ge- twintig gewond ge plat meldden de Indiase gisteren. Aanvankelijk )g gedacht aan een on- ïaar de politie zei later óngen te hebben gevon- de maoïstische Naxa- trein hebben laten :en. Deze communisti- Depering voert al ruim tar aanvallen uit op re- instellingen. seoul/rtr - Noord-Korea is be gonnen met het verwijderen van toezichtcamera's en verzegelin gen van de Verenigde Naties uit de Yongbyon-kernreactor. De re actor werd in 1994 gesloten na een akkoord met de Verenigde Staten over bevriezing van Noord-Korea's kernprogramnma. In ruil voor de sluiting zou een westers consortium twee reacto ren bouwen die ongeschikt zijn voor militaire doeleinden en zouden de VS het land 500.000 ton olie per jaar leveren. Afgelopen maand stopten de VS met de olieleverantie in reactie op de bekentenis van Noord- Korea dat het in het geheim zijn kernprogramma heeft voortge zet. Volgens Noord-Korea is het land door het stoppen van de oliele veranties nu genoodzaakt de kernreactor weer op te starten om energie te produceren. In een brief aan het Noord-Ko- reaanse ministerie van kern energie heeft directeur El-Bara- dei van het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) het land opgeroepen zich aan zijn verplichtingen te hou den en niets te doen wat de controle van de IAEA op de re actor Yongbyong in de weg staat. In een verklaring die het IAEA zaterdag in Wenen heeft uitgegeven, uit El-Baradei zijn 'diepe teleurstelling' over het Noord-Koreaanse besluit. De Verenigde Staten hebben de maatregelen van Noord-Korea tegen het VN-toezicht op hun kernreactoren gisteren veroor deeld. Het besluit 'roept nieuwe onge rustheid op' over het beleid van Noord-Korea, verklaarde woordvoerder Fintor van het ministerie van buitenlandse za ken. „We dringen er bij de De mocratische Volksrepubliek Ko rea op aan de stilgelegde kernin stallaties niet te herstarten", al dus Fintor. Eerder op de dag had Japan ge zegd de beslissing te betreuren en de Noord-Koreaanse rege ring opgeroepen 'al zijn nucleai re programma's te bevriezen en een positieve houding te kiezen voor een vreedzame oplossing van de kwestie'. Opkomst slechts 45,9 procent podgorica/afp-anp - De presi dentsverkiezingen in Mon tenegro van gisteren zijn waar schijnlijk ongeldig. Volgens on afhankelijke waarnemers en partijwoordvoerders is de ver eiste opkomst van 50 procent niet gehaald. Slechts 45,9 pro cent van de 450.000 stemge rechtigde Montenegrijnen nam de moeite om naar de stembus te gaan. De officiële uitslagen van de ver kiezingen worden pas aan het eind van de week verwacht. Als de uitslag ongeldig wordt ver klaard, is dat de eerste mislukte verkiezing sinds het einde van het communistisch bewind in 1990 en de derde in de Federa tieve Republiek Joegoslavië (FRJ) in twee maanden tijd. In de an dere Joegoslavische deelrepu bliek Servië werden de verkie zingen tot twee keer toe ongel dig verklaard omdat de opkomst onder de 50 procent bleef. Als het benodigde opkomstper centage in Montenegro wel is gehaald, is er een onbetwiste winnaar. Parlementsvoorzitter en ex-premier Filip Vujanovic van de Democratische Partij der Socialisten (DPS) heeft volgens waarnemers van het onafhanke lijke Centrum voor Vrije en Eer lijke Verkiezingen 83,9 procent van de uitgebrachte stemmen gekregen. De jurist Vujanovic, in 1954 in Belgrado geboren, was van 1998 tot oktober dit jaar premier on der de naar onafhankelijkheid strevende president Milo Djuka novic. Tijdens diens ambtster mijn zette Montenegro zich af tegen het bewind van de Joego slavische president Slobodan Milosevic in Belgrado. De gang naar de stembus kwam op een cruciaal moment voor de Joegoslavische deelrepubliek: de huidige FRJ wordt op termijn omgevormd in een lossere con federatie Servië-Montenegro. Als de verkiezingen inderdaad ongeldig zijn, moeten de Mon tenegrijnen volgende maand opnieuw hun stem uitbrengen. phnom penh/ap - De voormali ge Rode-Khmerleider Sam Bith is vandaag tot levenslang ver oordeeld voor de moord op drie buitenlandse toeristen in 1994. De rechter noemde de 69-jarige Sam Bith 'het echte brein' ach ter de 'kwaadaardige misdaden tegen onschuldige burgers'. Toen de trein waarin de Austra liër David Wilson, de Brit Mark Slater en de Fransman Jean-Mi- chel Braquet zaten op 26 juli 1994 in het zuidoosten van Cambodja door de Rode Khmer werd overvallen, was Sam Bith volgens de aanklagers de regio nale commandant van de Rode Khmer. Zelf beweert hij enkele weken voor de overval op de trein te zijn ontslagen door Pol Pot, de hoogste leider van de Rode Khmer die overleed in 1998, vlak voordat de organisa tie na jaren van terreur uiteen viel. Sam Bith is een van de weinige Rode-Khmerleiders die voor het gerecht zijn gebracht. Een pro ces tegen de kopstukken van het maoistische schrikbewind dat de Rode Khmer van 1975 tot 1979 in Cambodja uitoefenden en dat 1,7 miljoen Cambodja- nen noodlottig is geworden, is nooit van de grond gekomen. bagdad - Hoewel de sfeer door de dreigende oorlog met de VS verre van normaal is, gaat het dagelijkse leven in Irak gewoon door. Dat geldt ook voor de le den van de minuscule christelijke minderheid in het door moslims gedomineerde land. Hier tuurt een jongetje door het hek tijdens de mis in de Evangeli sche Kerk in Bagdad. Intussen gaat de propaganda oorlog tussen de VS en Irak onverminderd door. De VS verwierpen vanochtend het aanbod van Irak om geheim agenten van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA mee te sturen met de VN-wapeninspec- teurs. Volgens het Witte Huis ligt de bewijslast niet bij Washington, maar is het aan Irak om aan te to nen dat het niet over massavernietigingswapens beschikt. Bagdad zei gisteren dat ClA-agenten wel kom waren in Irak om verdachte wapenopslag plaatsen aan te wijzen. De CIA - die overigens allang in Irak is - maakte op zijn beurt een geheim Iraaks plan openbaar waarin staat dat Saddam in het be ginstadium van de Golfoorlog in 1991 biologische wapens wilde gebruiken. Dat plan faalde echter omdat zijn verkenningsvliegtuigen werden neerge haald. Foto: AP/Dusan Vranic wenen/dpa - Spekgladde wegen door ijzel hebben zaterdagochtend in grote delen van Oostenrijk geleid tot een ver keerschaos. Talrijke autosnelwegen, vol met vakantiegangers op weg naar de ski gebieden, werden afgesloten na volgens Oostenrijkse media 'ontelbare' ongeval len. Grote problemen deden zich voor op de AIO tussen Salzburg en de Tauerntun- nel en tussen Innsbruck en Kufstein. Voor zover bekend viel er zeker één do de, in de omgeving van de hoofdstad Wenen. Er waren ook talrijke gewonden. Bij de alarmcentrale van de ANWB in Den Haag en het steunpunt in München zijn zaterdag overdag geen meldingen binnengekomen van Nederlanders die in Oostenrijk in problemen zijn geraakt. „De grootste gladheid deed zich voor rond Wenen en in het oosten van het land, buiten de wintersportgebieden", al dus de ANWB. „De files vandaag zijn niets vergeleken met de monsterfiles, in extreem barre omstandigheden, van een jaar geleden." In Duitsland waren de wegen zaterdag ochtend goed, maar wel erg druk. Vooral Oppositie ruikt na veertig jaar de macht door onze correspondent Eelco van der Linden Nairobi - Een wonder: het is de Kenyaanse oppositie voor het eerst gelukt de gelederen te slui ten. De 'Regenboogcoalitie' ver wacht deze week de macht over te nemen van de bijna 40 jaar re gerende KANU-partij van presi dent Daniël arap Moi. De nieuwe held van Kenya is een 71-jarige in een rolstoel. Thee met de president. Voor de 24ste keer nodigt Daniël arap Moi aan het eind van het jaar een paar duizend getrouwen uit om op het gladgeschoren gazon van 'State House' in Nairobi de banden aan te halen met de president en zijn partij KANU, sinds de onafhankelijkheid in 1963 onafgebroken aan de macht in Kenya. De zon is mild, de thee mier zoet. Als de gezichten wit waren geweest, zou je je op een feestje van het Britse koloniale bestuur wanen. Het enthousiasme is er nog als Moi een ronde maakt langs de in een carré zittende gasten. Ie dereen staat op, dringt naar vo ren en roept met de zwaaiende wijsvinger - KANU's handels- Ondanks zijn verwondingen door een bijna fataal auto-ongeluk, lijkt de Kenyaanse oppositieleider Mwai Kibaki van de Regenboogcoalitie erin te slagen de macht van de huidige president Daniël arap Moi te breken. Foto: AFPI/Simon Maina merk - om aandacht van het stamhoofd. Maar niemand ont komt aan de ongemakkelijke greep die hoort bij het einde van een regime. „Het is jammer, maar ik denk dat dit echt de laatste keer is", zegt Thahalon Luzala, die zichzelf als campag nevoerder van KANU voorstelt, en zonder veel schroom een kijkje geeft in de KANU-keuken. „De mensen hebben er genoeg van, willen verandering", zegt hij kijkend naar Moi die terug schrijdt naar zijn zetel. „Zelfs geld heeft geen effect meer. We hebben nog een aardig budget om stemmen te kopen, maar er is geen interesse. Onze kandi daat, Uhuru Kenyatta, ligt niet goed. Bij de oppositie is het anders om: als Mwai Kibaki het ver keersongeluk niet zou hebben overleefd, dan nog zou drie kwart van zijn aanhang op hem hebben gestemd." De Kenyanen hebben er vrese lijk genoeg van. Waarvan? Van alks. De economische malaise, de werkloosheid, de corruptie, de misdaad. Zoals vaker in Afri ka is het vooral een gevoel: 'Ge noeg is genoeg*, is de meest ge hoorde zin. Mwai Kibaki is de absolute held, maar moeilijk als 'nieuw en fris' te bestempelen. De 71-jarige econoom diende 12 jaar onder Moi als minister van financiën en vice-president. Hij stapte uit KANU en richtte zijn Democratische Partij op toen in 1991, onder grote druk van de buitenwereld, een meerpartijen- stelsel werd ingevoerd. Tweemaal verloor Kibaki van Moi, en dat kwam alleen omdat de oppositie zich niet wist te verenigen. Dit keer is dat wel ge lukt. De goedmoedige en als eerlijk en competent te boek staande Kibaki leidt de Regen boogcoalitie (NARC), waarin be halve bijna alle grote oppositie partijen ook een fors aantal voormalige kopstukken uit KA NU zitten. Ze zijn overgestapt omdat ze niet konden verkroppen dat Moi de onervaren zoon van Kenya's eerste president Jomo Kenyatta - en voorganger van Moi - aan wees als troonopvolger. Het bijna fatale auto-ongeluk van Kibaki drie weken, maakt deze verkiezingen bizar. Terwijl de aanhang in permanente exta severkeert, ontbreekt degene w^-r het om gaat. President weet van geen wijken door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - 'Desnoods vieren we kerstmis in januari'. Vakbondslei der Carlos Ortega - een van de voormannen van de oppositie verenigd in het Democratisch Co- ordinaat - laat geen twijfel be staan dat Venezuela net zolang doorstaakt totdat het Zuid-Ame rikaanse land verlost is van presi dent Hugo Chavez. En dat kan nog wel even duren, want Chaves houdt zijn poot stijf. Geen haar op zijn hoofd die erover piekert de handdoek in de ring te gooien. De vreedzame betoging van vrij dagavond was de vierde demon stratie in de inmiddels al drie weken durende algemene sta king, die het openbare leven grotendeels heeft platgelegd. Een zee van anti-Chavez de monstranten eiste zijn onmid dellijke opstappen, omdat hij het land met zijn links-revolu tionaire beleid volgens hen eco nomisch ruïneert. Maar de stoet trok anders dan gepland niet langs het regeringspaleis in de hoofdstad Caracas. De president had namelijk aangekondigd dit met 'alle mogelijke middelen' te zullen beletten. Door zijn waarschuwing serieus te nemen, hangt nu ook over de staking een geur van slijtage. Ook al omdat de manifestaties een routineus karakter beginnen te krijgen. De oppositie beseft dit. Daarom moet de volgende protestmars wel naar het rege ringspaleis leiden met alle ge vaar van dien. Waarnemers houden hun hart vast. Zij vergelijken de situatie in het land met een kruitvat dat over het hete asfalt rolt. De kans op een staatsgreep of burger oorlog blijft volop aanwezig. Na Nederland, de Verenigde Staten, Canada en Duitsland raadde dit weekeinde ook de Britse rege ring haar onderdanen aan om Venezuela te verlaten. In dit klimaat van groeiende es calatie boekte Chavez afgelopen week twee kleine succesjes. Hoewel ook de strijdkrachten intern sterk verdeeld zijn over zijn persoon, staat het opperbe vel pal achter hem. Het dicht draaien van de oliekraan door de anti-Chavez gezinde directie van de staatsoliemaatschappij PDVSA werd een daad van sa botage genoemd. Voor een tweede succesje zorgde de (neu traal ogende) Hoge Raad, De stakende oliearbeiders moeten weer aan het werk, voordat de opperrechters zich uitspreken over de legitimiteit van de sta king. Maar dit bevel legde de ontslagen maar aangebleven PDVSA-directie naast zich neer. Beide opstekers voor Chavez hebben de patstelling echter niet kunnen doorbreken. Voor de oppositie mist het 'demago gische' staatshoofd gezond ver stand door onder deze omstan digheden toch te blijven zitten. Maar voor Chavez is het louter een kwestie van respect voor de grondwet, die hij zelf heeft laten ontwerpen. Hij duldt niet dat een oppositie - naar zijn zeggen bestaande uit 'terroristen, coup plegers, saboteurs, fascisten en chanteurs' - solt met zijn gees teskind. „De democratische spelregels zijn duidelijk. Of een referendum over mijn aanblij ven in augustus op de helft van mijn mandaat. Of een grond wetswijzing doorvoeren." Aan die laatste tijdrovende optie werken een aantal pro-Chévez parlementsleden met zijn in stemming. Het moet zijn goede wil tonen. Mocht het Congres instemmen, dan lijken verkie zingen in april haalbaar. Ook Washington - beslist geen fan van Chévez - steunt dit initiatief. Vakbondsleider Ortega is ervan overtuigd dat de kop van Cha vez met het uitdijen van de cha os zal rollen. Daarom is het zaak dat de oliesector - motor van de Venezolaanse economie - door- staakt. Chévez weet dit. Hij heeft de strijdkrachten daarom op dracht gegeven de weerstand van de PDSVA te breken. Des noods kwaadschiks. Arbeiders Venezuela gaan door met staking De stakende arbeiders in de Venezolaanse olie-in dustrie zullen een bevel van president Chavez om weer aan de slag te gaan negeren. De stakingen in het land gaan hun vierde week in. Chavez had de politie eerder opdracht gegeven iedereen te ar resteren die het noodza kelijke 'opstarten' van de cruciale olie-industrie en andere sectoren nog ver der tegenwerkt. „Ze zul len zes miljoen Venezola- nen in de cel moeten stoppen, omdat we be reid zijn de gevangenis in te gaan", aldus stakings leider William Davila. Oppositieleiders Carlos Fernandez en Carlos Or tega zijn zaterdagavond aan arrestatie ontsnapt. Het tweetal wist te ont komen nadat zij informa tie had ontvangen dat de politie op het pimt stond hen op te pakken. Die had het hotel waar zij verbleven al omsingeld. Via de achteruitgang kon het duo ontkomen. in Zuid-Duitsland leidde het vakantiever keer al vroeg tot lange files. Alleen al op de 'autobahn' A3 tussen Frankfurt en Nümberg was er over een lengte van 180 kilometer sprake van langzaam rijdend en stilstaand verkeer. Gisteren was er al leen nog sprake van gladheid in het noorden van Duitsland en rond de Oos tenrijkse hoofdstad Wenen. (advertentie) een stukje Wouter. Kibaki heeft drie weken geen campagne gevoerd en zal dat ook niet meer doen, vanwege zijn verwondingen; een gebro ken arm, een ontzette voet en een gemene 'whiplash'. Zijn populariteit blijkt uit diver se bijeenkomsten in het land, zoals onlangs in het Uhuru Park in Nairobi. 'Rainbow-NARC'; 'NARC-Rainbow" klinkt het on ophoudelijk uit eerst 20.000, en korte tijd later 150.000 kelen. En dan, na drie uur, is het moment daar. In een rolstoel, met het hoofd uit het open dak van een busje keert Kibaki terug tussen zijn mensen. Geen groter contrast: een uitzin nige, schreeuwende en dansen de menigte, en de door gips en een nekkraag volstrekt bewe gingloze Kibaki. Hij wordt met een pijnlijk soort improvisatie naar het podium gerold, waar hij na een half uur de kortste rede uit zijn lange po litieke loopbaan houdt: „Dank voor jullie vertrouwen, laat God ons bijstaan in onze strijd voor verandering en laat de verkie zingen vreedzaam zijn." Einde. De menigte gaat tevreden naar huis, zonder incident. „Hier kan KANU nooit tegenop frauderen", verwoordt een van de aanwezigen het. Of hij gelijk krijgt, zal aan het einde van de wesA blijken. ledereen tussen 0 en 80 jaar kan na zijn dood nog een levens reddende daad verrichten. Door het afstaan, doneren, van organen en weefsels. Veel mensen hebben zich al laten registreren als donor. U nog niet? Beslis nu. Vraag het donor formulier. Kijk op www.donorofniet.nl. Of bel 0900 - 8212166 (I0centp/m) Donor worden doe je voor elkaar. Stichting Donorvoorlichting

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5