door vingers gezien BINNENLAND JVXgdlScJl falcil Vaak Speurtocht naar garagehouder na oplichting 'Financiering radicale imams moet verboden' 'Schikking mét schuldbekentenis heeft meer rechtszaken tot gevolg' Soap LN nog niet voorbij vantiMHÏGni Rapport: patiënt onvoldoende beschermd Tien jaar na de vliegramp in Faro r Dickens in Deventer bij Van Til gewond na ie vuurwerk rn - Een 15-jarig jon- Zuid-Hollandse Óu- s gisteren zwaarge- ikt door vuurwerk, net zijn broertje in het kruit van enkele een buis. Die ont- tijdig, vermoedelijk tuis wilden dicht er een vonk ont- ongen liep ernstig p en raakte een hand ie andere hand wer- ingers afgeslagen, je bleef ongedeerd. lobilist rijdt ia aanrijding automobilisten een 22- iner van Dieren in ilaats overreden. Een Hg er na de aanrij- lor en liet de man ind op straat achter, stak bij rood een straat automobilist iet meer ontwijken, man gewond op een andere estuurder van die 1 over zijn benen ng er vervolgens vol maandag 23 december 2002 Autobedrijf verdacht van grootschalige zwendel leel onwel letel hotel - Elf personeelsle- City Noord Hotel in li en vier gasten zijn iwel geworden door vorm van koolmo- fiftiging. Volgens de rwas de oorzaak ver een defecte verwar - I. Zes personeelsle- 's morgens over en misselijkheid. In huis werden kleine koolmonoxide in aangetroffen. De r heeft de ketel uitge- lartij: Dode ronden Bij een schietpartij n De Meem zijn za- id een dode en twee gevallen. Over de en het verloop van wisseling wil de poli- n gegevens bekend t dodelijke slachtof- 4-jarige inwoner van 1, de gewonden ko- nelo en hebben de 23 en 31 jaar. De be de flat, een 49-jarige n De Meem, en twee nnen zijn door de gehouden. ilo illegaal erk ontdekt A - De Amsterdamse ft 1293 kilo illegaal n beslag genomen. Iheid werd vrijdag een woning in Slo- e 35-jarige bewoner itend aangehouden, de politie vandaag e politie kreeg een tip in box van de woning ïrwerk zou liggen. Na wek trof ze 56 dozen grote pakketten met landers in nen vermist )rie Nederlandse irden sinds woens- in de Filipijnen. De ;rs, plus twee Fili- ;n, raakten vermist iruig water van Siquij- fto voeren, waar ze tan snorkelen. De ma- jhet appartementen- jraar ze logeerden gaf tmist op toen bij na- dat ze nooit op Apo [Igekomen. ïijnselen van okokken Een jongen van Hoensbroek is in het overleden aan iging. Het kind was ijk besmet met de ikken-bacterie. Dat :s op uit de ziekte- ilen. Het slachtoffer ht tegen de C-variant cterie, die bloedver- n hersenvliesontste- Ueroorzaken. In Ne- 'Dmt echter ook de 'f variant voor, waarte gen vaccin beschik- I 'lalsupporters thouden - De politie van Rot- ?i)eft gisteren acht Ajax- p aangehouden die in waren van wapens. Jirde vlak na de wed- Ilsior-Ajax in de om- li het stadion. Vooraf- l de wedstrijd NAC- in Breda werden ze- en aangehouden. Het es NAC-supporters, I met broeksriemen, li een barkruk, en een r van Feyenoord die afstak. door Helma van den Berg utrecht - Medische fouten wor den in Nederland vaak door de vingers gezien. Justitie, overheid en burgers hebben onvoldoende medische kennis om missers in te schatten. De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) onder neemt veel te weinig actie. En buitenlanders die in eigen land voor medisch falen zijn gestraft, kunnen hier gewoon hun vak uit oefenen. Dat meldt het onlangs gepubli ceerde evaluatierapport van de Wet op de beroepen in de indi viduele gezondheidszorg (BIG). Volgens het rapport zijn patiën ten in Nederland daardoor on voldoende beschermd tegen medische fouten. De evaluatie is uitgevoerd door onderzoekers van diverse uni versiteiten in opdracht van Zor- gonderzoek Nederland. Opzet was om voor het ministerie van volksgezondheid te onderzoe ken of de Wet BIG, die eind 1997 is ingevoerd om patiënten te be schermen tegen ondeskundig en onzorgvuldig handelen, wel voldoende werkt. Nee, concluderen de onderzoe kers. De regels worden veel te vrijblijvend toegepast. Opmer kelijk is bijvoorbeeld de geringe actie die de Inspectie onder neemt. Zo blijkt uit het rapport dat de Inspectie instellingen veel te weinig controleert en pas optreedt na klachten. Door personeelsgebrek kan de Inspectie ziekenhuizen niet va ker dan eens per jaar bezoeken en huisartsen eens per vijftig jaar. Vorig jaar diende de Inspectie bijvoorbeeld acht klachten bij het tuchtcollege in, terwijl in Nederland in totaal ruim 327.000 artsen, verpleegkundi gen en andere behandelaars on der het tuchtrecht vallen. Bo vendien laat de Inspectie meest al na te controleren of opgeleg de tuchtmaatregelen wel wor den opgevolgd. Opmerkelijk is ook het grote aantal klachten dat door de al gemene medische tuchtcolleges ter zijde wordt gelegd.: 80 pro cent van de ruim 800 klachten die jaarlijks binnenkomen. Bij de tuchtcolleges van tandheel kunde wordt de helft van de klachten niet ontvankelijk ver klaard. Om patiënten in Nederland be ter tegen medische missers te beschermen, is er volgens de onderzoekers dringend meer openheid geboden over de stap pen die patiënten tegen behan delaars kunnen nemen. De In spectie zou minder terughou dend moeten optreden. Verder zouden in het BIG-register ook de gegevens van buitenlandse veroordeelde behandelaars op genomen moeten worden, om dat verwacht kan worden dat met de uitbreiding van de Euro pese Unie veel meer buiten landse artsen zich in Nederland vestigen. woerden - De eigenaar van een autobedrijf in Woerden is spoor loos verdwenen. De politie heeft de hulp van Interpol ingeroepen om hem te vinden. Tientallen au to's die bij de garage voor door verkoop of reparatie waren afge leverd, zijn weg. Ook mensen die bij hem een tweedehands wagen kochten zijn bedot. Het bedrijf is volgens een mededeling op de ramen 'wegens verbouwing' ge sloten. De ramen zijn afgeplakt met zwart landbouwplastic. Het is duidelijk dat de ondergang van het Woerdense garagebedrijf Hartmann met zorg voor de buitenwereld verborgen moet blijven. Een bergje ongeopende enveloppen achter de voordeur - waaronder een blauwe van de fiscus - wijst niet in de richting van enige bouwactiviteit. Op het telefoonnummer van het bedrijf wordt niet opgenomen. Wel wordt een bandje afgespeeld dat onder andere verwijst naar een 06-nummer. En wie dat draait, hoort van een KPN-telefoniste dat deze gebruiker geen berich ten kan ontvangen. Alle contactlijnen zijn afgesne den en dat lijkt doelbewust ge daan. Vermoedelijk om de schuldeisers nog even koest te houden. Met contact leggen heeft ook de politie problemen. Er is daarom een internationaal opsporings bericht verspreid voor de, naar verluidt, met miljoenen euro's verdwenen directeur uit Hille- gom. Ook diens bedrijfsleider zou inmiddels spoorloos zijn. Hoeveel handelaren en particu lieren door het bedrijf zijn bena deeld en voor welke bedragen, kan de politie nog niet zeggen. Wel bevestigt de politie dat er inmiddels aangifte is gedaan door twaalf particulieren en drie autodealers. Vijftig tot zestig au to's zouden verdwenen zijn. Aangiften komen uit het hele land - bedrijven uit onder meer Woerden, Harderwijk, Heemste de en Langerak zouden getrof fen zijn - en verwacht wordt dat er meer zullen volgen. Onder gedupeerde handelaren gaat het verhaal over een collega uit de Woerdense regio die nog niet zolang geleden een trailer vol laren - Een jongetje steekt een van de 56 kaarsen aan voor de slachtoffers van de vliegramp in Faro. Honderden nabestaanden, overlevenden en andere betrokkenen woonden zaterdagmiddag een herdenking bij in de St. Jans Basiliek in Laren. Het was precies tien jaar geleden dat de DC10 'Antony Ruys' van Martinair op het vliegveld van Faro in Portugal verongelukte. Daarbij kwamen 56 van de 370 passagiers om, 106 raak ten zwaargewond. Foto: Ton Kastermans den haag/gpd - Regeringspartijen WD, CDA en LPF willen verbieden dat buiten landse fundamentalistische organisaties moskeeën in Nederland financieren waar van de imams anti-democratische preken houden. De fracties reageren daarmee op een uitzending van Nova zaterdag, waaruit bleek dat imams in Amsterdam en Den Haag volharden in hun radicale uitspraken. Eerder dit jaar ontstond er al ophef over ver gaande uitlatingen van een aantal imams. Het openbaar ministerie besloot toen niet over te gaan tot vervolging. Nova onderzocht vervolgens in het najaar opnieuw preken van verschillende imams. Zo betoogde de imam in de Al Tawheed moskee in Amsterdam dat vrouwen die zon der toestemming van hun man het huis ver laten straf verdienen. De imam van de As- soenah moskee in Den Haag vergeleek libe ralen, socialisten en democraten met bond genoten van Satan. „Schandelijke uitspraken", aldus WD-lijst- trekker Zalm gisteren. „We moeten nagaan of deze imams de Nederlandse nationaliteit hebben. Als dat niet zo is moeten we over wegen ze het land uit te zetten", verklaarde hij in het Radio-1 Journaal. Daarnaast wil hij een eind maken aan de financiering van deze moskeeën door organisaties in het bui tenland. Zo zou de Al Tawheed moskee geld krijgen uit militant-fundamentalistische hoek in Saudi-Arabië. Ook CDA'er Rietkerk en LPF'er Palm steu nen dat voorstel. De drie fracties riepen de regering vorige week in een motie al op na te gaan of zij de financiering van militant- fundamentalistische clubs kan blokkeren. „De regering moet nu aan die motie gevolg geven", aldus Rietkerk. Voor getreuzel is geen tijd meer, stelt ook de WD. Minister Donner van justitie werkt aan een notitie waarin hij kijkt hoe broedplaatsen van terrorisme in Nederland aangepakt kunnen worden. Gretta Duisenberg niet vervolgd amsterdam/anp - Het OM frl Amsterdam zal Gretta Duisen berg niet vervolgen wegens dis criminatie. Dat heeft de Federa tie Joods Nederland vandaag ge zegd. Justitie vindt haar uitlatin gen wel 'krenkend en kwetsend' maar dat is niet genoeg om haar wegens antisemitisme te vervol gen. „Wat zij wel heeft gedaan, is bijdragen aan het vergiftigen van de atmosfeer waarin het pu blieke debat moet plaatsvin den." De Federatie Joods Ne derland deed op 3 oktober aan gifte tegen Duisenberg na een interview over een handtekenin genactie tegen de Israëlische be zetting van de Palestijnse gebie den. Toen Duisenberg de vraag kreeg voorgelegd hoeveel hand tekeningen ze dacht op te halen, zei ze 'zes miljoen'. Deze uit spraak werd gezien als verwij zing naar de holocaust. Gretta Duisenberg ontkent dit. auto's in Hartmanns handen zag oplossen als sneeuw voor de zon. Hij verkocht ze, maar afge rekend werd er niet. De verhuurder van het bedrijfs pand weet te vertellen dat twee weken geleden op een zondag, ineens alle auto's uit het bedrijf werden weggehaald. Wie de auto's kwam halen is on bekend. Een werknemer van een bedrijf in de straat zegt dat er bij Hartmann de laatste tijd vaak dubieuze figuren rondlie pen. „Mannen met lange jassen aan in grote zwarte auto's. Van die gasten die je maar beter niet kon aanspreken omdat ze je dan waarschijnlijk meteen een pis tool in je gezicht duwen." Eén van de gedupeerde hande laren vertelt dat het met Hart mann in de beginjaren goed za ken doen was. „Ik heb nooit wat gemerkt. Pas de laatste tijd leek het er op dat het grote geld was gaan lokken, dat ze een luxe le ventje wilden of zo en daarom maar zijn begonnen met de boel te flessen. Volgens deze handelaar die be slist anoniem wil blijven, heeft de eigenaar zijn vrouw meege trokken in de ondergang. „Ik denk dat zij niet eens wist dat er dingen op haar naam gebeur den. Waarschijnlijk is zij op de vlucht omdat ze daar nu achter is. Ze liggen in echtscheiding, weetik." De truc die bij Hartmann vaak gebruikt werd, was het aanvra gen van een nieuw kenteken voor een bestaande auto. Een garagebedrijf kan met de origi nele kentekenpapieren en een deel van het chassisnummer, zonder enig probleem een auto bij de Rijksdienst voor Wegver keer (RDW) afmelden. „Vervol gens wordt even daarna doorge geven dat het kenteken zoek is geraakt en dat er een nieuwe moet komen. De Rijksdienst voor het Wegver keer zorgt voor een nieuwe regi stratie, alleen, dit keer staat het op naam van de handelaar en die kan met die auto verder doen wat die wil." Een fatsoenlijk garagebedrijf zal zoiets nooit doen, zegt deze handelaar. „Maar het is wel een lek in het systeem van de RDW. Ik heb ze er wel eens over ge beld maar ze vinden het niet nodig er iets aan te doen." den haag/gpd - Personen en be drijven zullen in een strafzaak minder snel geneigd zijn een schikking te treffen als die wet telijk geldt als een expliciete schuldbekentenis. Vooral voor grote 'witteboorden'-criminelen wordt het dan minder aantrek kelijk om strafvervolging af te kopen. De rechterlijke macht en het openbaar ministerie (OM), die nu al overbelast zijn, riske ren daarmee een nog grotere werkdruk. Die waarschuwing uit hoogle raar strafrecht Theo de Roos op een voorstel van Joan de Wijker- slooth, de hoogste baas van het OM. In een blad van het minis terie van justitie stelt de voorzit ter van het college van procu reurs-generaal voor om de schikking bij wet gelijk te stellen aan een schuldbekentenis. Vol gens De Wijkerslooth neemt dat onduidelijkheid over de schuld vraag weg. „Waarom zou ie mand honderden, of zelfs tien duizenden euro's betalen, als hij niets heeft gedaan?" Met zijn voorstel probeert de 'super-pg1 de Tweede Kamer te gemoet te komen. De Kamer had de voorbije jaren grote moeite met schikkingen van de bouwfraude rond de Schiphol- tunnel, maar ook 'deals' met communicatiebedrijf Versatel, chemie-ondememing Vos en verzekeraar Delta Lloyd vielen verkeerd. Het gevoel was dat de betrokken bedrijven en de ver antwoordelijken zich ten on rechte niet voor de rechter hoef den te verantwoorden door, weliswaar voor grof geld, hun vervolging en eventuele veroor deling af te kopen. De Roos is het met De Wijker slooth eens dat de schikking nu eigenlijk ook al een vorm van schuld bekennen is. Maar een schikking wordt veel minder aantrekkelijk als ze ook formeel als ruiterlijke schuldbekentenis gaat gelden. „Je moet bij een schikking ook de mogelijkheid open houden dat een persoon of bedrijf naar buiten toe geen schuld hoeft te bekennen", zegt De Roos. „Als verdachte bespaar je jezelf zo niet alleen een lange juridi sche procedure, je ontloopt ook nog eens de negatieve publici teit die bij een rechtszaak komt kijken. Daar hebben witteboor dencriminelen veel meer onder te lijden. Dwing je ze bij een schikking formeel schuld te be kennen, dan valt dit voordeel weg. Het zou mij niet verbazen als vooral witteboordencrimine len dan liever voor een rechts zaak kiezen." Dat staat haaks op de aankondi ging van De Wijkersloot eerder dit jaar om meer strafzaken af te doen met een schikking, onder meer om de overbelaste rechter lijke macht te ontlasten. Vorig jaar trof het OM in 56.000 zaken een schikking. Het overgrote deel, 45.000, betrof schikkingen onder de duizend gulden (453 euro). den haag/gpd - Fred Teeven had nu nog steeds lijsttrekker van Leefbaar Nederland (LN) kunnen zijn. Tijdens het partij congres van 8 december, waar op Teeven de politiek verliet, blijken er 270 steunbetuigingen voor hem in de brievenbus te hebben gelegen. „Er dus gesjoe meld", aldus interim-voorzitter Van Galen van Leefbaar Neder land in een brief aan de leden. De chaos bij Leefbaar Neder land is nog niet voorbij. Het nieuwe bestuur is druk bezig de erfenis van het inmiddels opge stapte bestuur op te ruimen en dat valt niet mee, zo blijkt uit de brief. De financiële administra tie is een puinhoop, aldus Van Galen. Het geld voor de cam pagne is op, aangezien het oude bestuur tienduizenden euro's heeft besteed aan optredens van haar beoogd lijsttrekker Ratel band. Het gerommel begon na dat het oude bestuur had voor gesteld met de goeroe van het positief denken de verkiezingen in te gaan. Op een chaotisch verlopen partijcongres diende Teeven vervolgens een motie van wantrouwen in tegen het bestuur. Die kreeg net geen tweederde meerderheid, waarop Teeven opstapte. Toen bleek dat Ratelband het ook niet haalde, vertrok het bestuur en ging LN verder onder aanvoering van de piepjonge Haitske van de Linde (22). Het nieuwe bestuur heeft inmiddels 270 steunbetuigingen voor Teeven aangetroffen in postbussen van de partij. „Voor Ratelband waren dat er maar liefst 37", smaalt Van Galen. „Ik weet niet of ze daar met opzet zijn blijven liggen", verklaarde Teeven gisteren. „Of het fraude is? Die machtigingen waren be doeld voor de verkiezing van de lijsttrekker, ik ging er vanuit dat het bestuur die brievenbus zou legen." Oud-voorzitter Jetten er kent dat er machtigingen zijn blijven liggen. „We hadden een postbus in Den Haag en een in Hilversum. De post die in Den Haag binnenkwam zou doorge stuurd worden door Haitske van de Linde, destijds nog fractie- medewerkster. Maar die was daar toen al drie weken mee ge stopt. Nadat wij Ratelband had den voorgedragen, ja. Dus wij konden er niet bij." Jetten wacht nu eerst de reactie van LN af. Voor Teeven komt het allemaal te laat. „Tja, anders was ik gekozen. Maar ik ga er geen zaak van maken. Toen Ra telband het podium opkwam met het Wilhelmus op de ach tergrond was dat voor mij het failliet van de partij. Ik ben daar verder klaar mee. Ik wens Haits ke veel succes." Of het klopt dat de WD hem ge polst heeft bij de volgende ver kiezingen op de lijst te gaan staan? „Die berichten zijn mij niet onbekend. Maar eerst deze verkiezingen maar eens afwach ten." Tien onbemande tankstations Esso breda/anp - Esso opent vol gend jaar in Nederland tien on bemande tankstations onder de naam Esso Express. Het gaat om een proef van een half jaar. Als de formule aanslaat, wil de oliemaatschappij een 'signifi cant' aantal prijsvechters ope nen. Dat heeft Esso vanmorgen bevestigd. De onderneming gaat zich richten op twee for mules: grote tankstations met bijvoorbeeld winkels en Esso Express. „Per locatie kijken we of we blijven investeren in extra voorzieningen of er een Esso Express van maken", aldus de zegsman. Voor de proef bouwt Esso tien tankstations om. Esso heeft al onbemande stations in België en Frankrijk. In deze lan den zijn ze een groot succes.De korting aan de pomp bedraagt volgens de woordvoerder tus sen de 4 en 11 eurocent per li ter. Deventer - Een vader en twee dochtertjes lijken zo uit een boek van Charles Dickens te zijn gestapt. De En gelse schrijver stond dit weekeinde centraal in de binnenstad van Deventer, waar zo'n vierhonderd perso nages uit diens boeken rondliepen. De twaalfde editie van het Dickens Festijn trok volgens de organisatie honderddertigduizend bezoekers. Foto: ANP/Robin Utrecht nu 1599.- Zani 'Diva' Luxe relaxfauteuil van het Italiaanse topmerk Zani Dit model is verstelbaar en heeft een uitklapbare voetensteun voor optimaal zitcomfort. Schitterend uit gevoerd met metalen frame. Een exclusief Van Til-model. Aanbieding: in diverse leer- kleuren (ind. los hoofdkussen) nu 1599,- DESIGNCENTRUM (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3