Weermannen ruziën over witte ke GESPREK VAN DE DAG 'Piet Paulusma voorbarig met voorspelling voor feestdagen' Weekend Londen na Big Ben-prijsvraag le Kerstsneeuw steeds zeldzat» Kerstverhaal MAANDAG 23 DECEMBER MENSELIJK Het jaarlijkse Kerstfeestje voor kinderen van de Zuid-Afri kaanse ex-president NELSON MANDELA is gisteren ont aard in een chaos. Duizenden aanwezigen verdrongen zich om bij de cadeaus te komen, die mede door de Ameri kaanse talkshow-presentatrice Oprah Winfrey werden uit gereikt. Drie kinderen belandden met lichte verwondingen in een ziekenhuis. Voor het feestje in Mandeia's geboorte plaats Qunu waren 20.000 presentjes en 15.000 voedsel pakketten gereed gezet. Volgens de woordvoerster van Mandela waren vooral opdringerige volwassenen en oude re kinderen schuldig aan het uit de hand lopen van de bij eenkomst. Sommige kinderen zijn twee tot drie dagen on derweg voor Mandeia's kerstfuif. Ze krijgen er onder meer chips, snoepjes, chocolade en een kerstmaaltijd met kip. Het Amerikaanse weekblad Time heeft gisteren drie vrouwe lijke klokkenluiders uitgeroepen tot PER SOON VAN HET JAAR 2002: een FBI-agente die een kritisch me morandum schreef over het functioneren van haar dienst en me dewerksters van Enron Corp. en WorldCom Inc. die de corruptie bij hun bedrijf aan de kaak stelden. De drie vrouwen - Coleen Row ley, Cynthia Cooper en Sherron Watkins - worden geëerd 'omdat zij geloven - wer kelijk geloven - dat de waarheid niet uit de boeken mag worden geschrapt en omdat zij ervoor hebben gezorgd dat dit niet is gebeurd'. Foto: AP Het IJSBERENPAAR Vera en Victor in Ouwehands Dieren park in Rhenen heeft een JONG gekregen. Vader Victor gaat nu proberen om ook in het Amsterdamse Artis voor nageslacht te zorgen, aldus een woordvoerder van Ouwe hands Dierenpark gisteren. De medewerkers van de die rentuin hebben het jong, dat op 11 december is geboren, pas deze week te zien gekregen. Moeder Vera verbleef sinds eind november in een kraamkamer en is met came ra's in de gaten gehouden. Bezoekers kunnen de jonge ijs beer en zijn moeder pas over enkele maanden in het echt zien. Het is voor ijsberen namelijk van belang om in alle rust voor het jong te kunnen zorgen. Het leven in Spanje stond gistermiddag even stil. Reden: de trekking van de jaarlijkse KERSTLOTERIJ, die met een prijzenpot van 1,66 miljard euro de grootste ter wereld is. De loterij, bijgenaamd 'el gordo' (de dikkerd) kent een zeer ingewikkelde verdeelsleutel De hoofdprijs moest wor den gedeeld door liefst 180 mensen met hetzelfde serie nummer. Altijd nog genoeg reden voor deze prijswinnaar met geluksnummer 8103 om de champagnekurken even flink te laten knallen. Foto: AP ISABELLA, de dochter van prins Bernhard jr. en prin ses Annette, is gis termiddag in Apel doorn GEDOOPT. Dat gebeurde in de kapel van Paleis Het Loo Nationaal Mu seum, zo liet de Rijksvoorlichtings dienst weten. Domi nee A. van der Mei den ging voor in de dienst. De peetou ders van Isabella zijn prins Maurits, José Sekrève (zus van Annette) en Menno de Jong(een vriend van Bern hard). De doopplechtigheid werd bijgewoond door fami lie en vrienden. Isabella Li- Luisteraars van BBC World hebben het IERSE VER ZETSLIED A nation once again gekozen tot hun ge liefdste nummer. Er waren 6500 liedjesgenomineerd. A nation once again, rond 1845 door Thomas Osbour- ne geschreven, werd in 1964 door The Wolfe To nes op de plaat gezet. Het steunt de strijd van de le ren voor onafhankelijkheid van de Britten. Aan de pei ling hebben 150.000 men sen uit 153 landen meege daan. Het eerste westerse nummer is Believes/an de Amerikaanse zangeres Cher op plaats acht. Op tien ly Juliana van Vollenhoven werd op 14 mei van dit jaar geboren. Foto: ANP staat de Bohemian Rhapso dy van Queen. Hoewel de Beatles met 55 nummers waren waren genomineerd, is geen ervan hoog op de lijst geëindigd. Wel bleek The Ketchup Song van de Spaanse zusters Las Ket chup tamelijk populair. BBC World hield de peiling ter gelegenheid van zijn ze ventigjarig bestaan. Hoewel de omroep ongeveer 150 miljoen luisteraars heeft, had hij niet zo'n grote inte resse verwacht. Van Noor wegen tot Botswana en van Mexico tot Indonesië brachten mensen hun stem uit. De populaire Ameri kaanse televisieserie FRIENDS wordt NOG ÉÉN SEIZOEN voort- gezet, zo heeft om- roepmaatschappij NBC zaterdag be kendgemaakt. Friends, dat sinds 1994 loopt, was in het afgelopen jaar bij Amerikaanse televi siekijkers de best ge waardeerde se/ie. Van de acteurs heeft alleen Aniston, die afgelopen zomer goede recensies kreeg voor haar rol in The good girl, ook een film loopbaan opge bouwd. Hoewel dat van dit jaar ook gezegd werd, wordt volgend jaar écht het laatste seizoen voor Friends, aldus de N ^-woordvoerster. Foto: Reuter^ Winnende deelnemers radiospel shoppen zich suf Het overbekende klokgelui horen van de Big Ben, dan meteen bellen in de hoop een deftige reis te kunnen winnen mét 100 euro aan zakgeld, is niet voor iedereen weggelegd. Om preciezer te zijn: voor slechts dertig mensen. Zij vertoefden dit weekend op uitnodiging van Radio 538 in de tot ultieme kerstsfeer omgetoverde Britse hoofdstad. De dertig uitverkorenen, geëscorteerd door vriend, vriendin, pa of ma verbleven in het luxu euze viersterren Shaw Park Plaza, tegen de rand van hartje stad. De belangstelling voor het kersttripje was enorm: afgelopen week hadden niet minder dan zo'n 100.000 mensen het commerciële radiostation ge beld voor de actie X-mas Shopping. Niet eerder heeft een luisteraarsactie van Radio 538 zoveel respons gekregen. Het was ook een reis zonder enige verplichtingen. "Vrijheid, blijheid' was het blije motto. Geen pro gramma, geen agenda. Dus waar draaide het uit eindelijk om? Juist ja. Om shoppen! Vele kilome ters asfalt hebben de Nederlanders vertrapt en ve le dure ponden gespendeerd in de stad die werke lijk onbetaalbaar is (geworden). „Ik ben helemaal failliet", zegt de Haarlemse Nancy Verwey (22), nadat ze twee dagen lang van winkel naar winkel heeft geparadeerd. Die 100 euro vond ze een bij zonder aardige geste, 'maar daarmee konden we slechts een hapje en een drankje kopen'. Voor kle ding en andere zaken moest ze mijlendiep in haar portemonnee kijken. „Maar ik vond het wel heel erg geslaagd hoor", zegt ze. Monique Ultee (24) uit Huizen, die net als Nancy haar vriend van kle dingzaak naar kledingzaak op sleeptouw had meegenomen, zegt zich ook rotgeschrokken te zijn van de prijzen die Londenaren doodleuk dur ven te vragen. Zij pikte onder andere een biosje: de nieuwe James Bond en betaalde grif zo'n (om gerekend) dertig euro. Jasper Mulder (25) uit Hil versum kijkt tegen het eind van de trip in de loun ge van het grote hotel eveneens met plezier aan het Londen-tripje terug. „Hoewel ik met veel pijn in mijn portemonnee thuis zal komen." En wat hebben ze en masse bezocht? Nou, het grappige is dat de bekeken plekken en gebouwen opvallende gelijkenissen vertonen met het lijstje dat Radio 538 vlak voor vertrek had uitgereikt: So- ho, Kensington, niet te vergeten Notting Hill (markt Portobello Road), Regent Street en Oxford Street én last but not least Harrods, het aardige 'winkeltje' van de Egyptische miljardair Maham- med Al Fayed. Vrijheid, blijheid mocht dan gelden voor de zestig reizigers, voor 'nacht-dj' Jules van Hest (hij pre senteert van maandag tot en met donderdagnacht van 03.00 tot 06.00 uur het programma 53 N8) iets andere koek. Hij moest 'inbreken' - zoals dat in radiotaal heet - in het programma van Gordon. En omdat het klokgelui van de Big Ben een week cen traal had gestaan op het radiostation, deed Jules verslag onder de de 'bulderende'.Big Ben, in aan wezigheid van enkele winnaars van de reis. Jan van Stipriaan Luïscius Nederlands 'beste weerman' zit er bij zijn belangrijkste verwach ting van het jaar waarschijnlijk naast. Piet Paulusma, landelijk bekend van zijn weerpraatje op SBS6, durfde het een week voor de start van de feestdagen al aan om een 'witte kerst' te voorspel len. We krijgen een typisch Hol landse, groene kerst, zeggen col lega's echter. „Anders eet ik mijn schoen op." Radio 538-dj Jules van Hest (rechts) interviewde pal voor de Big Ben enkele winnaars van de reis naar Londen. Foto: Eigen foto Charity. Foto: GPD j Charity KRoj van het jaar De 15-jarige Almelose C de winnaar van KRO's I verkiezing. De televisiekji kozen Charity uit vijf ka ten. Zij schoot in januai avonds treinconducteui hulp, die op het station ji Apeldoorn door vijf jonjc werden mishandeld. Ch kreeg bijna de helft vani 25.982 via telefoon, intel sms uitgebrachte stemif De kou zou precies op de helft van beide kerstdagen een nieu we aanval inzetten, waardoor het vooral tweede kerstdag in grote delen van ons land wit kon zijn. Althans, dat was het oor deel van Paulusma donderdag. Het leidde tot opgetrokken wenkbrauwen, onder meer bij de meteorologen van het KNMI. „Paulusma houdt van winters weer. Hij baseerde zich op een Amerikaans model, dat normaal gesproken helemaal zo gek nog niet is", zegt Pieter Luijendijk van het KNML „Maar op onze modellen zagen we helemaal niks dat op een witte kerst kon duiden. We hebben er zelfs vijf tig verstoringen op los kunnen laten die daar misschien nog veranderingen in kunnen bren gen. Maar niks, hoor." Luijendijk denkt dat de wens de vader was van Paulusma's gedachte. Paulusma zelf haast zich te zeg gen dat hij niet de enige is die fout zat. „Ook Weerbureau HWS en Me- teo Consult zaten er tot zater dagavond nog naast met een mogelijke witte kerst. Het irri teert me dat collega's altijd kri tiek op me hebben. Zeker als je ziet dat ze na mijn verwachting over een mogelijke witte kerst ook als een idioot omgingen met voorspellingen richting kou. Ik was toen al lang weer aan het afbouwen richting groene kerst. En wat mijn modellen betreft: ik gebruik gewoon het model van de Duitse weerdienst. Collega's moeten eerst maar eens bij me komen kijken voor ze kritiek spuien." Niettemin is de kans op een schilderachtig maagdelijk land schap dit jaar verkeken, meent Coen Verrijn Stuart van Meteo Consult. „Er is geen enkel mo del meer dat ook maar een indi catie van een witte kerst geeft. Er is geen een model met echte leder jaar weer spannend: krijgen we een witte kerst of niet? Een romantische wandeling door de sneeuw is dit jaar in Nederland echter onwaarschijnlijk. Foto: AP/Amolj kou boven Nederland. Het wordt waarschijnlijk een natte kerst, met hooguit in het noor den wat ijzel", aldus StuarL In het noordoosten van het land is de kans op sneeuw met kerst volgens hem met temperaturen van tussen de drie en zes graden misschien vijf procent. „In het zuidwesten zitten we tegen de tien graden en een kans op sneeuw van een tiende (0,1) procent" Verrijn Stuart treurt mee. „Ik zie het somber, en dus groen en grijs in." Luijendijk van het KNMI lijkt minder medelijden te hebben met de inschattingsfout die Paulusma volgens hem heeft gemaakt. „Paulusma is dan een tijdje geleden wel tot beste weerman bestempeld, maar dat was op basis van maar één maand onderzoek, bovendien gedaan door een vriend van hem. Kijk, hij zit er nooit echt naast omdat hij het weer nogal tactisch presenteert. Hij dekt zich altijd in, door bijvoorbeeld te zeggen dat het overwegend droog wordt Dan kun je alle kanten op." Paulusma, duidelijk geraakt door de in zijn ogen denigreren de opmerkingen, heeft zijn wit- te-kerstverwachting voorlopig herroepen. Luijendijk. „Had hij goed gescoord, dan was hij dé man geweest. Nu gaat hij op zijn bek. Zeker weten. En als het toch nog een witte kerst wordt, eet ik mijn schoen op." Paulus ma zelf houdt nog rekening met een klein kansje dat de KNMI- meteoroloog zijn schoeisel naast de kalkoen opgediend krijgt. „De kou blijft toch wel heel dichtbij boven Duitsland han gen. Ik wil toch nog even de weerkaarten van maandag en dinsdag zien voordat ik defini tief de witte kerst afblaas." Ferdi Schrooten Voor de statistieken is pas spra ke van een 'witte Kerst' als heel Nederland beide kerstdagen is bedekt met een wit tapijt. Dat was voor het laatst in 1981. De laatste keer dat het met Kerst flink sneeuwde en de gekristalli seerde neerslag ook bleef liggen was in 1964. Meestal komt het zo ver niet. Gemiddeld gebeurt het eens in de vier jaar dat er met Kerst nat te sneeuw valt of sneeuw die maar kort blijft liggen. Dat was voor het laatst in 1995, ti*1 plaatselijk een schamel^ centimeter sneeuw lag. kreeg het oosten van h< eerste kerstdag tien cent maar de sneeuwpoppeii leefden door de dooi de(|| kerstdag niet. Een witte kerst wordt kiij gisch gezien bovendien t meer een zeldzaamheid*' rige eeuw voltrok het fei zich slechts zeven keer derland. Half huilend staat hij voor de deur, z'n rugzak bun- gelend aan z'n arm, de shawl half gedraaid om z'n nek. Nog voordat hij een voet over de drempel heeft gezet, gooit hij het eruit. Martijn heeft hem op de grond gegooid en in z'n rug geschopt. En hij deed niks. Hij liep alleen maar langs, toen Martijn met iemand anders aan het vechten was. Hij snikt, meer van verontwaardiging dan van pijn. Ik heb mezelf, in de drie jaar dat hij de ba sisschool bezoekt, afgeleerd om het ontstaan van deze vechtpartijen te analyseren, laat staan om me te verdiepen in de vraag wie er be gon en wie er mee ophield. Ander ondenverp, dus maar. „Hoe was het kerstfeest? Wist je je zinnetjes nog uit je hoofd?" Bij het kerstfeest tot en met groep twee mogen de ou ders er op de basisschool van onze nazaten nog bij zijn. Dan wordt het feest tui schooltijd gevierd, in een met kaarsen verlichte aula. Twee jaar achtereen verraste otize zoon - die thuis over school net zo gesloten is als een lid van de voormalige BVD in een verhoor met de commissie-Van den Haak - ons meteen optreden in een illuster gezelschap van 4- en 5-jarigen dat een tekst, een gedicht of een versje moest opzeggen. Vanaf groep drie vieren ze Kerstmis onder schooltijd. En omdat wij er dan niet bij mogen zijn, is er ook geen ruimte voor verrassingen. Hij heeft een briefje meegekregen waarop twee zinnen staan die hij uit z'n hoofd moet leren: „Ik schrok toen ik het hoorde en ik dacht: 'Ik verdwijn!' Maar God zei in een mooie droom: 'jij mag de vader zijn. Ik ken het al, beweert mijn zoon. Hij hapt even Tiaar adem en ratelt dan: „Ikschroktoenikhethoordeenikdachtlkverdwijn- maarGodzeiineenmooied oomjijmagdevaderzijn. Daar hebben we dus ook geen omkijken meer naar, zeg ik te gen mijn echtgenote. Maar die vindt dat we nog moeten wer ken aan de intonatie, en wat mogelijkheden moeten aftasten om het allemaal wat langzamer uit z'n mond te krijgen. De dag daarop komt hij thuis met een A4'tje met kerstliederen die hij uit z'n hoofd moet leren. Die ken ik ook allemaal al, beweert hij, maar zijn moeder gaat daar in familieverband toch nog maar flink werk van maken. Zo hebben we wel de lasten, maar niet de lusten van het kerstfeest. Maar het instuderen van kerstliederen is een fluitje van een cent. Welke bezwaren er in de politiek ook mogen leven tegen het godsdienstonderwijs op de basisschool, het is in elk geval r F P li een enorme geheugentraining. Ons kroost dient elke «e; couplet van een psalm of gezang uit het hoofd te lereifr onderdeel waarvoor mijn dochter al jarenlang de eni%-\ op haar rapport scoort. Alleen aan de voonvaarde vafc Zalm dat het godsdienstonderwijs in het Nederlands 1 worden gegeven, wordt door de school maar ten dele 1 De liederen die ze moeten leren komen uit de psalmbim van 1938 en zijn geschreven in de Tale Kanaans. Op de middag van de ochtend van het kerstfeest staat/A zoon weer voor de deur, met naast zich zijn erfvijandf tijn. Allebei met een grote grijns op hun gezicht. „Mam komt hier spelen", zegt mijn zoon. „We zijn weer vrietfe; „Eerst je kerstregels opzeggen zeg ik tegen Martijn. Is „OokJozefwordtinGodsplanbetrokkenJozeffamilievami Davidmagst akszelfdevciderzijn vandegroteZoon vanD\u wiehaddatgedacht'.noujozefzelfzekemiet.»ls Ook Martijn hapt naar adem. a I „Kom maar binnen", zeg ik. 1 Eigenlijk had het op dat moment verschrikkelijk moeë 1 gaan sneeuwen. er Dan was dit een echt kerstverhaal. es

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2