SPORT Een echte voetbalhater briljant aan het woord Verdi LINKS BUITEN Basketbalcoach moet boeten Miami - Pat Riley, coach van de Miami Heat, is door de Ameri kaanse basketbalbond NBA een boete van 50.000 euro opge legd. De coach had na de ne derlaag tegen de New York Knicks (97-92) stevige kritiek op de scheidsrechters. „Zij fluiten in het nadeel van mijn ploeg, omdat ze mij niet mogen", al dus Riley. „In ons land bestaat vrijheid van meningsuiting, maar scheidsrechters kunnen daar niet mee omgaan. Als ze kritiek krijgen, nemen ze bin nen de lijnen revanche." Britten dol op atletiek londen - Atletiek heeft de har ten gestolen van de Britten. Uit een groot onderzoek blijkt dat inwoners van Engeland, Schot land, Wales en Noord-Ierland het liefst sportieve successen zien in de moeder der sporten. Meer nog dan in volkssport voetbal. De uitkomst van het onderzoek is opmerkelijk, want in soortgelijke studies kwam al tijd voetbal ais populairste sport naar voren. Nu koos 20,9 procent voor atletiek en 17,9 procent voor voetbal. De studie werd verricht onder ruim 2000 Britten in opdracht van UK Sports, een door de regering in gestelde instantie die geld uit loterijen verdeelt over de top sporters in het land. David Moorcroft, voorzitter van de Britse atletiekbond, schreef de toegenomen populariteit toe aan de successen op de Geme nebest Spelen en de Europese kampioenschappen van dit jaar. Vooral Paula Radcliffe heeft indruk gemaakt in Groot- Brittannië met haar wereldre cord dit jaar op de marathon (2.17.18) en haar Europese titel op de 10 kilometer. Rugby zakte in het consumentenonderzoek van de tweede naar de achtste plaats, cricket van de vierde naar de negende. Weer protest tegen olympische tram athene - Duizenden Grieken uit het kustplaatsje Faliro hebben geprotesteerd tegen de aanleg van rails voor de zogenoemde olympische tram. Ze vinden dat het initiatief een bedreiging voor het milieu is. De nieuwe baan, zo'n 23 kilometer lang, moet de kuststreek met het hartje van Athene verbinden en wordt verantwoordelijk voor het vervoer van een groot deel van de 'olympische familie' ge durende het evenement. De ac tievoerders kondigden aan tot hardere acties over te gaan als hun wensen niet worden inge willigd. Preses voetbalclub belandt in de cel Lissabon - De voorzitter van de Portugese eersteklasser Guima- raes, Antonio Pimenta Macha- do, is opgepakt. Hij wordt be schuldigd van corruptie bij de transfer van verdediger Fernan do Meira naar Benfica. Macha- do is al voorzitter van Guima- raes sinds 1980, dat is een re cord in Portugal. Meira speelt ondertussen bij het Duitse VfB Stuttgart. Een mijl te snel voor Bill Johnson breckenridge - De befaamde afdaler Bill Johnson, na een mislukte comeback tegenwoor dig nog slechts recreatieskiër en instructeur, heeft bij een bizar ongeluk in Breckenridge in Co lorado een dijbeen gebroken. De 43-jarige Amerikaan, ge wend aan hoge snelheden, stond bijna stil in de sneeuw toen het gebeurde. „Ik stapte op mijn skistok of zoiets en rol de ondersteboven. Ik kan nog steeds met 100 in het uur naar beneden, maar een slakken gang van een mijl is kennelijk een probleem", zei Johnson, die in Denver is geopereerd. Veel WK-coaches zijn baantje kwijt hamburg - Van de 32 bonds- coaches die op het wereldkam pioenschap voetbal afgelopen zomer in Azië actief waren, zijn er nog maar tien in functie. Niet alle hoofdtrainers van de WK- ploegen kregen ontslag. Zo stapte Big Phil Scolari na het behalen van de wereldtitel met Brazilië vrijwillig op. Van de vier halvefinalisten zijn Rudi Voller bij Duitsland en Senol Günes bij Turkije nog bonds coach. Met Scolari koos ook Guus Hiddink, die op het WK met Zuid-Korea verrassend op de vierde plaats eindigde, vrij willig voor een nieuw avontuur (bij PSV). De andere bondscoa- ches die na het WK aan het be wind bleven zijn: Eriksson (bij Engeland), Schafer (Kameroen), Trapattoni (Italië), Bielsa (Ar gentinië), Arena (Verenigde Sta ten), Olsen (Denemarken), Go mez (Ecuador) en het duo Sö- derberg/Lagerback (Zweden). maandag 23 DECEMBER T Tbetbalhaters - er moeten er nog tallozen v zijn, maar horen doe je ze niet meer. Al lang het hoofd in de schoot gelegd. Voor zo ver ze zich in het verleden deden gelden, viel altijd op hoe saai en humorloos hun ui tingen waren. Maar één keer trof ik een re laas aan van iemand die werkelijk briljant uiting gaf aan zijn afkeer van de voetbal sport. Het mag u niet worden onthouden. De redactie van het jubileumboek 'HFC 1879-1919' vroeg aan ene Charivarius zijn gedachten over de voetbalsport eens aan het papier toe te vertrouwen. Achter het pseudoniem Charivarius ging de literator en taalzuiveraar dr. Nolst Trenité (1870-1946) schuil. Hij ging als volgt tekeer, na eerst te hebben opgemerkt dat hij 'zijn pen zou be dwingen en zijn termen zou verzachten': 'Dit spel, dit afschuwelijke uitvindsel, dat het lichaam radbraakt, dat de hoofden en harten van onze smaakloze jongelieden vult. tot er geen plaats is voor eenige belangstel ling in iets hoogers, dat gebouwd is op de schop, de meest onaesthetische en verach- telijkste aller bewegingen, want jongens, die schoppen, zo leerden wij al vroeg, liegen, klikken en spelen valsch - dit spel, dat de prachtige lijn van het jonge lichaam ver- kronkelt tot de meest onnatuurlijke leelijk- heid; welke schilder, welke beeldhouwer kiest een voetballer tot model? Zie hoe de knoestige, spierknobbelige extre miteiten grotesk geproportioneerd, ver wrongen onder het scheven lijf staan - dit spel, dat onafscheidelijk verbonden is aan vloeken, gemeenplaatsen en plat-Amster- damsch - dit spel, dat een morbide wellust wekt in 't ongeëquilibreerde brein van neu- ropathische lanterfanters en schandspecima zelfs van de laagste schichten der maat schappij, dat de onbluschbare hartstocht heeft van alle slagersjongens en dienstmeis jes van lossen levenswandel, dat wekelijks het uitschot der natie in dichte drommen naar de tribunes drijft, waar deze bestiale conglomeraties van gedepraveerden, onder 't telkens aanheffen van een stierlijk gebulk, hun vuilaardige vreugde vieren met gedege nereerde ellendelingen in 't veld, die daar in helsche spelverliederlijking met de infer- naalste beenverrekkingen rondhossen om een stom stuk leer. Dit spel ,maar ik meen dat wij 't er liever eens mondeling over moeten hebben, indien gij wenscht, dat ik u werkelijk openhartig mededeel, hoe ik over het voetbalspel denk'. Schitterend! Zou gramschap over voetbal ooit nog eens met zoveel verbaal vuurwerk zijn weergegeven als Charivarius deed in 1919? Ruud Paauw DU is de 45ste aflevering van een serie over de ge schiedenis van de sport Voetbal zoals Charivarius het meende te zien in zijn tijd. Archieffoto Ons voetbal is niet veel meer waard. In het bui tenland is alles, maar dan ook dlles, groter of beter. Neem Italië. Je denkt even dat we weer meetellen als Ajax met 2-1 wint van AS Roma, totdat een collega je erop wijst dat deze club eigenlijk het FC Twente van Italië is. Twaalfde op de ranglijst. Was bij wijze van spreken Chievo (vijfde), Mode na (achtste) ofEmpoli (elfde) naar de Arena afge vaardigd, dan was er voor Ajax geen eer te beha len geweest. ,Als dit jullie voetbal is, zegt dat alles over jullie voetbal", vertelde mijn Itali aanse collega-televisieverslag gever na de door Ajax overtui gend gewonnen wedstrijd, ter wijl zijn gezicht sporen ver raadden van een diep medelij den, met mij. „Roma staat niet model voor het voetbal in Rome en hele maal niet voor dat in Italië", raakte mijn door de wol van de Serie A geverfde collega nu op dreef.jZeker tien van onze clubs zijn beter dan Roma, dus beter dan Ajax. Hier is mijn kaartje. Ik ben zelf supporter van Atalanta. Als je in de buurt van Bergamo bent, bel gerust en neem je vrouw mee. Dan zul je nog eens wat zien! En nog een fijne kerst." Te laat viel me in dat Ajax net die week zijn jaarcijfers bekend had gemaakt: 25 miljoen euro verlies. Tenminste nog één klasse ment waarin ons voetbal wel de concurrentie het hoofd kon bieden. Dacht ik. Deze week kwam aan het licht dat de Serie A een totale schuldenlast heeft van plusminus 1 mil jard. Euro! (De eretribuneplaatsen voor de wed strijd èn de reiskosten voor mijn vriendin en mij naar Bergamo nog niet inbegrepen!) En wat doet dé sportkrant van Italië in de week dat bekend wordt dat de Serie A zich niet op de rand van de afgrond bevindt, maar erin? Ophef maken over juichen! Daags voordat wereldkundig wordt dat het 'cal- cio' afkoerst op een magnifiek bankroet, stelt La Gazzetta dello Sport zijn pagina's open voor een debat over juichen. „De Argentijnse middenvelder Simeone van Lazio heeft kritiek op het juichen van zijn ploeggenoten na een doelpunt. Typisch Italië. Er valt binnenkort nooit meer te juichen, maar je er tóch druk om maken. Ik herinner mij mijn slapeloze nacht voor mijn eerste voetbalwedstrijd. Angstbeelden van een carrière zonder ook maar één doelpunt, laat staan een zege, spookten door mijn jonge hoofd en deden mij urenlang staren naar de donkerte om mij heen. Met maar één goal, desnoods in mijn dromen, zou ik die nacht al meer dan tevre den zijn geweest. Hóe dan te juichen was geen vraag. De vraag was óf er te juichen viel. Die eerste wedstrijd ging met 8-0 verloren. De tweede ging veel beter: 0-0. Maar nog steeds niet gejuicht. Diego Simeone ergerde zich groen en geel aan zijn landge noot Claudio Lopez, die na elk van zijn drie treffers tegen In- temazionale de 'Ketchup Song" imiteerde: ,Als voetballer moet je op een mannelijke manier juichen en niet een dansje voor tieners nadoen. Nu staat Simeone niet bekend als de Giuseppe Verdi van de Serie A, maar stel ddt hij meer met Verdi opheeft dan met Las Ketchup, wat dan nog? Was Lopez mijn ploeggenoot ge weest, had ik hem liever vier dan drie keer zien huppelen. Vier - drie, in plaats van 3-3. Tegen Inter!Me dunkt. Eigenlijk herinner ik me maar één voorbeeld van het tegenovergestelde. Met het Studio Sport-elftal speelden wij ooit voor het goe de doel in Drente. Een slijtageslag tegen een veel te fitte tegenstander. Na een 4-1 achterstand speelden wij toch nog met 4-4 gelijk en in de slot minuut raakte Sierd de Vos - toen nog in onze ge lederen - op weergaloze wijze de paal. Sierd ontving ooit een kerstkaart met daarop de spreuk: „Bescheidenheid Sierd de Vos." Want in cynisme openbaart zich vaak de waarheid, maar dit terzijde. Terwijl Sierd in de kleedkamer hoog opgaf over zijn heroïsche bijna-winnende treffer, stelde onze keeper vanuit de douchecabine droogjes vast dat hij liever gelijkspeelde dan te winnen dankzij De Vos. Simeone en onze keeper hebben gelijk. Verdi schreef schitterende opera's. Frank Snoeks UIT HET OOG De man met de meeste verwar rende naam in het regionale voetbal, Jan Wouters, speelde bij hoofdklasser ARC en was als (as- sistent-)trainer actief bij datzelf de ARC, Zevenhoven, het Langer- aarse Altior en Esto uit Bodegra ven. Een hardnekkige kniebles sure maakte een einde aan zo wel zijn spelers- als later aan zijn trainersloopbaan. De 39-jarige coach is inmiddels dusdanig her steld dat hij volgend seizoen zijn rentree als oefenmeester wil ma ken. „Op mijn 22ste stapte ik van Zevenhoven, de club uit mijn woonplaats, over naar ARC en daar heb ik acht seizoenen in het eerste elftal gespeeld. In die periode ben ik vier keer aan een meniscus in dezelfde knie ge opereerd. Op het laatst bestond de dinsdagtraining voor mij uit alleen wat loopwerk, op don derdag deed ik voorzichtig een beetje mee met een partijtje om op zaterdag toch weer een hele wedstrijd te spelen. Pappen en nathouden, het hield een keer op en dat gebeurde op mijn dertigste. ARC gaf me vervol gens de kans om een trainers cursus te volgen en tegelijker tijd assistent bij het eerste elftal te worden. Daar ben ik de club nog altijd dankbaar voor. Na twee jaar ARC ben ik hoofd coach bij Altior geworden. Van de vier jaar die ik in Langeraar doorbracht, haalden we de laat ste drie seizoenen de nacompe- titie. Vervolgens stapte ik over naar Esto in Bodegraven met een kampioenschap als bekro ning. Halverwege dat jaar werd al duidelijk dat ik niet verder kon omdat ik een bottransplan- tatie moest ondergaan. Ik dreig de te worden afgekeurd voor mijn werk en dan kan en mag je niet als trainer actief zijn. Toch ben ik later nog een paar maan den bij Zevenhoven aan de slag Jan Wouters. Archieffoto: Loek Zuyderduin gegaan nadat de trainer daar werd ontslagen en dat heeft me mijn baan gekost. Zo ver gaat mijn liefde voor de sport. Anderhalf jaar ben ik nu uit de roulatie en ik mis het voetbal enorm; De verantwoordelijk heid, spelers onder je leiding zien groeien en het plezier met de selectiegroep. Een paar maanden geleden is er opnieuw naar mijn knie gekeken en die bleek goed hersteld. Zo goed zelfs dat ik weer voorzichtig meetrain met de lagere elftallen van Zevenhoven, vooralsnog zonder daarvan een terugslag te krijgen. Ik ben ook van plan voor volgend seizoen een club te zoeken, eentje met ambitie, om weer te gaan trainen. Het voetbal heb ik in de ijskast moeten zetten, maar nu de deur weer op een kier staat grijp ik die mogelijkheid met beide handen aan." UIT GESPROM Lange-afsta zwemster E Dijk vertelt Sportweek keer dat ha Hans van Goor Het Ki overzwom: „Hij kwam aan in Fra mocht er maar een kw blijven. Anders kom je het land binnen. Moes doodmoe, nog vier uui boot terug naar Engeli Chelsea-aanvaller Jei selbaink in Nieuwe R „Mijn grootste ovenvii zijn dat een Nederlaru mij wil hebben bij een lands cluppie. Niet da gaan, maar dat is een verhaal. Idem: „Ik voel me vaak heel ker. Heb ik het goed ge Heb ik het niet goed gt heb het niet over voetb Ik heb het over het hel Misschien over voetba het minst. Oud-prof Hans van A der andere Vitesse en kijkt in Voetbal Inter terug op zijn loopba: „Ik heb in het Bernabt van Real Madrid een I lat gekopt. Alleen dat al de moeite waard. Pierre van Hooijdonl UEFA Cup-winst van oord, in Sportweek: „En de finale zou ik h San Siro of Bernabeu speeld of zo. Nu was eigen stadion en dat i. een beetje gek Ik 1 zoals de Brazilianen c de wereldtitel, met de cockpit en champagn van de vliegtuigtrap a De Liberiaanse voetl George Weah, amba: van Unicef en SOS K pen, in De Telegraaf: „Mensen zijn nu nog voor de vrede, zijn no egoïstisch. Dat neem i mand kwalijk. Alleen tie. Idem: „Ik ben ook niet bang dood. Ik ben een goed zet me in voor Liberie van de wereld. God bi wanneer iemand doo weet zeker, dat God n dat ik sterf. Daar hou aan vast." Ajacied Rafael van d VI: „Ik wil niet dat de mi ken: 'Daar loopt-ie w zijn Ajax-tas'. Als er 0 ook een Ajax-embleei weigerde ik het in mi te dragen. Ik wil de sc arrogantie vermijden Steeple chase-loper L Vroemen in Sportweg „De steeple heeft in Ak bijna geen traditie. T^ de Olympische Spelen aan steeple chase deefc mensen: 'Dat is toch paarden?'" Bondscoach Dick A<L de Volkskrant: u „Vijfjaar geleden wa\r denkbaar dat in een l mij iemand op witte L schoenen zou spelen L ik: als iemand op witL tien beter speelt dan dan moet hij op witt gaan spelen.L Michael Boogerd in I] meen Dagblad over winning in de konig^ van de Tour de FraiZ, „In het peloton heerst zwijgende afspraak qj, men naar de eerste c($ hoopt stiekempjes cL\t dat protocol doorbrei er achteraan kunt. Ifc lijk niet zo'n renner L eerste zo'n afspraak heb nog nooit gewon(r sneaky te zijn.f Ö1 Idem: jt „Ik zag moto 1 - bij 1^ wist precies hoe dat moest uitzien. Die mfc gaan je zelfs aanmoéL zo'n lange dag krijg j^ band met ze. Ook mfe van de tijdwaarnem\ hem twijfelen, moet slonken voorsprong fa schrijven?" e Voormalig internati Eijkenbroek (62) bll0 rug op een interland len, in 1969: „Ik weet nog dat we |e< de wedstrijd van bori&\ Georg Kessler allemd 1 van onze directe tege, kregen. Die moesten k ons opnemen en hem, onder ons kussen /egg, inner me dat Wim el Suurbier opmerkte: t Kunnen we niet be-1 ter een foto uit de Playboy nemen?"' n

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24