Vijftien keer prijs voor LZ SPORT AZC blij met bekerwinst én sterke tegenstande Rijnstreek overdonde koploper EMM: 33-3( Katwijker Kloosterziel aan de leiding Sijbrands doet gei oog dicht na recoi Van den Burgh zeker van WK De Zijl/LCB bekert verder waterpolo - De vrouwen van de waterpolovereniging De Zijl/LGB hebben zich gekwalifi ceerd voor de volgende ronde van de Man Meer cup. In zwembad De Zijl was de twee deklasser met 8-2 te sterk voor ZVVlaardingen. Doelpunten kwamen van Aukje en Iefke van Belkum (3), Wendy van Berkel en Marisca van Beukering. In de volgende ronde ontmoeten de Leidse vrouwen ZPA uit Al melo. Trainer weg bij zondagtak Lisse lisse - Trainer Rob van den Wijngaard vertrekt bij de zon dagtak van FC Lisse. De oefen- meester wil na drie seizoenen elders aan de slag. Medio janu ari praat het bestuur van de club met trainer Ruud Bröring van de zaterdagselectie over de eventuele verlenging van zijn contract. Smits naar eerste plaats veldrijden - Piet Smits heeft de negende cyclo-cross in de reeks van de regiocompetitie Zuid- Holland op zijn naam geschre ven. De renner uit Hazerswou- de klopte zaterdag in het A-veld onder anderen Richard Vïs- scher van Dirty Hill (tweede) en clubgenoot John Spek (derde). Door zijn zege in Dordrecht is Smits de nieuwe lijstaanvoer der. Karpov wint van Kasparov new york - De Russische scha ker Anatoli Karpov heeft na veertien jaar zijn aartsrivaal en landgenoot Garri Kasparov weer eens verslagen. De voor malig wereldkampioen won een demonstratie over vier par tijen met 2,5-1,5. triatlon - Casper van den Burgh heeft nu al zijn ticket voor het WK triatlon binnen. De Lei- denaar maakt deel uit van de ploeg die op 11 mei in Ibiza Ne derland vertegenwoordigt op de lange afstand: 4 kilometer zwemmen, 120 kilometer fietsen en 30 kilometer hardlopen. Met zijn uitverkiezing komt voor de regerende sportman van Leiden een eind aan een periode vol kommer en kwel. Tijdens het laatste wereldkampioenschap in Nice in september moest Van den Burgh opgeven vanwege darmklachten. Daarna was hij drie maanden uit de roulatie. Ook zijn selectie voor het vol gende WK, waarvoor geen gele genheid meer is om vormbe houd te tonen, stond daardoor op de tocht Het bevrijdende be richt van de keuzecommissie van de triatlonbond viel toeval lig samen met de sportieve ren tree van de Leidenaar. Van den Burgh maakte zaterdag een voorzichtige comeback op de halve marathon van Linschoten. Hij legde de 21,1 kilometer af in 1 uur 19 minuten en 7 secon den, goed voor de 43ste plaats. „Het ging nog niet zo snel", al dus Van den Burgh, „maar ik heb nog nauwelijks klachten. Afgelopen week kreeg ik medi cijnen die me van mijn klachten moeten afhelpen. Over een week weet ik of het middel helpt. Hopelijk kan ik mij dan in het nieuwe jaar onbezorgd voorbereiden op Ibiza." eindhoven/leiden - Met vijftien medailles is de vijftien leden tel lende zwemselectie van LZ 1886 temggekeerd van de NK korte- baan in Eindhoven. Trainer Ge rard Meurs had er twaalf a veer tien verwacht en is dus tevre den. Lenneke van Schaik kon haar prestatie van vorig jaar niet her halen. De 16-jarige zwemster, in januari gekozen tot sportvrouw van het jaar in Leiden, won vrij dag de 100 meter rugslag bij de vrouwen, maar moest op zater dag en zondag genoegen nemen met brons op de 50 meter rug slag en met de eerste plaats in de B-finale op de 100 meter vlinderslag. Op de 200 meter rugslag zwom ze in de serie goed, maar viel ze tegen in de A- finale. Vorig jaar won ze twee ti tels op de NK kortebaan. „Het is dit seizoen al een paar keer voorgekomen dat het op de 200 meter net niet lukte, terwijl ze het wel kan", aldus Meurs. „Dat is vooral een psychische kwes tie." Toesja Klein (15) verbeterde een aantal pr's en haalde bij de jeugd op zaterdag en zondag twee gouden, drie zilveren en twee bronzen medailles. Nick Driebergen won zilver op de 1500 meter vrije slag bij de juni oren, net als zijn clubgenoot Dingeman van der Pluym in een andere categorie. Driebergen was twee minuten sneller. „Hij is 14 jaar en eigenlijk nog junior, maar hij zwemt al bij de jeugd- selectie van de KNZB", aldus Meurs. Bas van Velthoven van De Zijl/LGB blijkt volledig hersteld van de blessures waarmee hij vorig jaar kampte. De 17-jarige zwemmer uit Hazerswoude ver raste zaterdag met zijn eerste gouden medaille op een NK, op de 200 meter vrij. Gisteren werd hij tweede op de 100 meter vrije slag. Door zijn prestaties is hij opgenomen in de kernploeg. Zijn ploeggenote Femke Heems kerk won totaal vijf medailles. Zaterdag won ze de 200 meter vrije slag en de 50 meter rugslag bij de jeugd, op die afstand was ze als vijfde geplaatst. Op zon- Lenneke van Schaik kon haar prestaties van vorig jaar niet herhalen. Archieffoto: Henk Bouwman dag won de zwemster uit Roe- lofarendsveen de 100 meter vrij in een persoonlijk record wan 57.29 en op de 200 meter rug slag werd ze vierde. Annelotte Hendriksen uit Oegst- geest, _zwemster van de Voor- houtse club De Colombiaan, werd in haar leeftijdscategorie (meisjes van 14 en 15 jaar) derde op de 50 meter vrije slag en vijf de op de 100 meter vrije slag. handbal - Rijnstreek heeft koploper EMM hand balles gegeven. De ploeg uit Alphen aan den Rijn won gisteren in de eigen Rijnstreekhal met 33-30 van de Middelburgers, die de toon aangeven in de regioklasse C. Door de verrassende zege schaart Rijnstreek, dat zeven verliespunten heeft, zich bij de titelkandidaten. De Alphense handballers overdonderden de te genstanders in de eerste helft. In hoog tempo voerden zij de score op tot 19-11 bij rust. Vooral door de inbreng van Comé van Jaarsveld (acht treffers) en topscorer Remco Pabst (negen stuks) steeg de thuisclub tot grote hoogte. In de tweede helft speelde EMM alles of niets. Dat resulteerde in veel tijdstraffen voor Rijnstreek, maar toch slonk de voorsprong niet hard. Van beide ploegen was de verdediging het zwakste onderdeel. Het team van trainer Adrie de Jong moest het doen zonder de geblesseerde Sander Verbrugge en twee spelers die al op vakantie waren. Vrouwen Foreholte won voor de tweede keer in vijf dagen met slechts één doelpunt verschil. In Etten-Leur dwong Internos de Voorhoutse handbalsters gis teren tot een inhaalrace. Maar net als in het bekerduel van dinsdag tegen Fortissimo maakte Foreholte in de slotfase de winnende treffer. Daphne Hoek benutte twee mi nuten voor tijd een strafworp, waardoor haar ploeg met 18-17 won. De zwaarbevochten overwinning leverde Forehol te bovendien de ongedeelde koppositie in de hoofdklasse B op, omdat de concurrenti liet vallen. De ploeg van trainer Elly Spreeuw trad aan in de laatste wedstrijd van het kalei Peggy van Drongelen en Kim Geerlings I door ziekte niet hun gebruikelijke niveau zwakke eerste helft (10-7 voor Internos! Mariska van Steijn en Helga Janson Forel sleeptouw. Ook de inbreng van doelvrou Seur was groot. Zij stopte vier strafwoi voedde met kiene uitworpen de aanvi kwamen de gasten pas zes minuten langszij (13-13) en gaven zij een veilig fj voorsprong van 17-15 nog bijna uit handel De stemming kwam er op de terugreis pa£ toen tot de Voorhouters "doordrong dat rent Ventura een nederlaag had geleder door heeft Foreholte de titelkansen in dJ competitiehelft in eigen hand. J Stompwijk '92 bevindt zich na de kleine J derlaag tegen Gemini in de gevarenzone regioklasse C. Trainer Jos Stigter verwacl jaarwisseling een positieve wending voorll ervaren ploeg, die sinds de competitiesta tober slechts één overwinning behaalde. Gisteren overrompelde Gemini de thuisf een agressieve start. „Ik vond de agressl11 gaan", zei Stigter, „maar de scheidsrechje pen niet in. Daarna bleven we precies dm achterstaan." Stigter zag ook lichtpunj. Bennes scoorde drie keer en de jonge Af lieveld weerde zich dapper. Ook ving de gemis van Eugenie van Gelswijk, die kaart kreeg, volwassen op. maandag 23 DECEMBER 2( door Wim Siera Vervolg van Si Amsterdam - Het gebrek aan tegenstand in de competitie begint AZC langzamerhand op te breken. De Alphenaren zijn sinds maart 2001 on geslagen en zagen de succesreeks alleen onder broken door De Robben dat vorig jaar in de be kerfinale toesloeg. Coach Eric Noordegraaf was daarom verheugd over de sterke tegenstand die Polar Bears bood tijdens de bekerfinale. „We hebben er weer een tegenstander bij." Noorde graaf keek ook al reikhalzend uit naar de eerste ronde van de tweede competitiehelft, als beide finalisten elkaar weer ontmoeten. De overwinning in het volgepakte Sloterpark- bad was zwaarbevochten. AZC begon met de energieke Tjerk Kramer in de hoofdrol voort varend aan de finale (3-1), maar gaf in de tweede periode al langzaam het heft uit han den. Het gedreven spelende Polar Bears kon evenmin een stempel drukken op het duel. Tot ver in de vierde periode waren beide ploegen aan elkaar gewaagd en was de spanning te snijden. Dat AZC alle zeilen moest bijzetten was niet verwonderlijk. De tegenstander kreeg dit jaar een flinke kwaliteitsimpuls door de te rugkeer van Jeroen Cavalje en Marco Scheffer en vond dan ook weinig obstakels op z'n weg naar de finale. Voor AZC was de toegang naar de finale al even makkelijk. Zelfs in de halve finale kon te genstander AZPC geen tegenstand van beteke nis bieden. Eric Noordegraaf en zijn spelers waren, zoals de laatste jaren gebruikelijk is, de grote favoriet, maar die rol kon AZC alleen maar waarmaken in de eerste zeven minuten. De 3-1 voorsprong aan het einde van de eerste periode was geflatteerd. Hoewel de doelpun ten vim Alphense makelij fraai waren (de doel treffende omhaal van midvoor Kramer na twintig seconden was een pareltje) viel er wei nig krachtsverschil te ontdekken. Doelman Sol Het was aan doelman Ronald Sol te danken dat de schade in de eerste periode beperkt bleef tot een enkel doelpunt. Hij pakte 'zekere' doelpunten van Cavalje en Van Eek. Polar Bears was niet uit het veld geslagen door de snelle achterstand. Gesterkt door de gedachte dat AZC het op belangrijke momenten nog wel eens laat afweten, gooide de bekerwinnaar van elf jaar geleden er nog een schepje bovenop. Doelpunten van Bas de Jong (zijn enige, hij werd uitgeschakeld door Björn Boom) en Ca valje tilden de ploegen op gelijke hoogte. De eerste haperingen in de Alphense machine waren toen al merkbaar. Sol gooide verkeerd uit en Cavalje profiteerde (4-4). De 5-4 van Thomas gaf niet meer dan een goed uitzicht op het winnen van de finale. In het tweede ge deelte viel er van aanvallende acties nauwelijks meer te genieten. De krachten vloeiden weg en alleen Kramer kon nog een gaatje vinden in de defensie van Polar Bears. De onmacht van AZC in de aanval was vooral te wijten aan de mager bezette reservebank. Jari Gobel en Bob Brebde maken geen deel meer uit van de hoofdmacht en met de blessu re van Kjell Boom waren de wisselmogelijkhe den van Noordegaaf beperkt. De coach moest dan ook een stevig doen op zijn basisspelers. In dat opzicht was het beslissende do van Kimmo Thomas extra belangrijk: ei lenging zou voor de vermoeide AZC'ers schijnlijk te veel van het goede zijn gi Na de diagonale schuiver van Thomas, er toch nog bijna een verlenging. De maar onhandige Cavalje schoot frank de bal op de handen van Sol. Cavalje lil ook nog lange tijd ietwat beteuterd d zwemzaal van het Sloterparkbad, waar loërs van AZC hun zoveelste feestje viert AZC - Polar Bears 7-6. Periodestanden: 3-1, 2- 1-0 Toeschouwers: 450. Doelpunten AZC: Tjerk 3, Kimmo Thomas 2. Niels Zuidweg en Joeri Stol prompt in slaap viel. dacht Sijbrands, zal he wel overkomen. Dat hij vreemde plaats in slaa „Maar de eerste nachten ik veelvuldig wakker en naar het zakdambordje o anten te analyseren." De zevende aanval op z reldrecord was georga door het bedrijf van de 81 Jan de Wilde. Hij is ee made man' die 457ste laag", bromde hij) op van Quote van de 500 rijk derlanders staat. Hij willi wensen van Sijbrands grootmeester zat alleen royale kamer en had uitj via de microfoon contact buitenwereld. Hij werd n Big Brother geregistreer een camera. Voor hem velletje papier met de van de 22 tegenstanden volgorde waarin ze aan den zaten. De rating varieerde van (ereklasser) tot 1.000 (I klasser). Auke Scholma, meester en in Lutten co tator, was geïmponeer ventje van achttien heb twee partijen blindsimull speeld", herinnerde h „maar dat was eens e meer." Wat Sijbrands in op het bord toverde, w hem onbegrijpelijk. Voo dat de kwaliteit in elke hoog niveau lag. „Ton is de borden één voor roepen, voor de geest t< zonder ze met elkaar te ren. Ik vind dat iets onv baars. Dat kKan ik niet vi Na afloop meldde Sijbn hij tot halverwege de se grootste tegenstander 1 weest. Het rekenwonc een kinderlijke rekenfi maakt. Hij was ervan ui dat hij twaalf partijen winnen om de 70 procei len. Daarom zat hij lar rats of hij wel zou void de limiet en sloeg hij ren biedingen af. Halverwi nam hij van arbiter Teer gen overwinningen en remises zouden volsta viel een zware steen vi rug", zei hij terugkijkend De tegenstanders vond I „Zelfs de lagere bordenj lastig om te bespelen." y vrouw Hetty was de ref ging een lange zit. „VF hoeft het niet meer", lief ontvallen. „Word maar F wereldkampioen." Ir Het wereldkampioenschap voor junioren in Alphen duurt tot en met zondag. Foto: Henk Bouwman door Jan Bey dammen - Ton Sijbrands heeft de jeugd in Alphen aan den Rijn het goede voor beeld gegeven. Als opwarmertje voor het wereldkampioenschap dammen voor ju nioren speelde hij bij gastheer La Gro Ad vocaten simultaan tegen 25 genodigden. Op de dag voor zijn geslaagde aanval op het wereldrecord bfinddammen verloor Sijbrands alleen van Alphenaar André Venema Vervolgens begon het WK voor spelers tot 20 jaar, waarbij Katwijker Mi- chiel Kloosterziel na drie ronden de kop positie deelt met de Oekraïner Joeri Anikeiev en de Let Viesturs Tomass. De aanwezigheid van Sijbrands zo kort voor zijn uitputtende recordpoging wek te alom verbazing. Die stond in schril contrast tot de aftvezigheid van diverse deelnemers. In de tot speelzaal omge bouwde vergaderruimte begroette groot meester Johan Krajenbrink slechts zes tien deelnemers. Dammers uit Moldavië en Azerbeidzjan kregen geen visum, de afvaardigingen uit Litouwen en Letland kwamen niet opdagen en twee spelers uit Turkmenistan - van wie er maar één speelgerechtigd was - waren nog onder weg. Meisjes De wereldkampioen bij de meisjes tot 20 jaar, Darya Tkatsjenko uit de Oekraïne, wilde een dag voor het toernooi betere condities afdwingen voor zichzelf en haar trainer, maar kreeg die niet. Er werd al niet meer op haar gerekend totdat ze tijdens de openingsceremonie belde dat ze onderweg was met de trein. Ze ver scheen op het laatste moment achter het bord en mocht direct plaatsnemen tegen nationaal juniorenkampioen Klooster ziel. De Katwijker had geen clementie met de laatkomer en speelde kampioene Tkatsjenko naar een nederlaag. Na de tweede ronde van zaterdag was het kaf nog niet van het koren geschei den en gingen acht dammers aan de lei ding. Na de derde ronde op zondag be hoort Kloosterziel met vijf punten bij het leidende trio. De bordpuntentelling is, anders dan in de Nederlandse competi tie, in internationale toernooien nog steeds twee bordpunten bij winst. Kloos terziel versloeg de Witrus Andrei Tol- chykau met een omsingelingstechniek. „Mijn start is gelukkig een stuk beter dan bij het Europees kampioenschap", zei Kloosterziel na zijn partij tevreden. Een andere Katwijkse deelnemer aan dit WK, Bas Messemaker, bleef tegen Jasper Lem- men uit Bemmel, op remise steken en volgt het leidende trio met vier punten. Het WK mag ADC organiseren ter ere van zijn 75ste verjaardag. De Alphense ver eniging had aanvankelijk haar zinnen ge zet op het Nederlands kampioenschap, maar dat bleek financieel niet haalbaar. Toen sprak ADC zijn voorkeur uit voor het wereldkampioenschap bij de junio ren tot 20 jaar en dat bleek wel te realise ren. De fondsenwerving voor de ont vangst van 22 deelnemers met ouders en trainers uit vijftien landen lukte wonder wel met de steun van de gemeente, het NOC'NSF en een twintig regionale spon sors. „Van de deelnemers uit Turkmenis tan hebben we niets meer vernomen", aldus toemooivoorzitter Richard van Diggele. „Daardoor spelen we helaas met een oneven aantal deelnemers." Het WK duurt nog tot en met zondag. Eerste kerstdag is een rustdag. lutten/anp - Ton Sijbrands bruiste van energie. De 19 urn en 35 minuten blindsimultaan- dammen waren hem diep in de nacht, tegen half vijf op zondag, niet aan te zien. Hij gaf toe dat het een loodzware bevalling was geweest in De Wildkamp in Lut ten, maar de vermoeidheid liet nog geen sporen na. De adrena line gierde door zijn lichaam. Het liefst had hij alle 22 partijen zet voor zet uit het blote hoofd nog eens nagespeeld. Om alle duizenden varianten die hij on derweg zonder bord, zonder stenen en zonder notaties bere kende, te laten zien. Maar zijn tegenstanders waren, op een enkeling na, al geruisloos met wallen onder de ogen weggeslo pen. Total loss na de barbaarse kwelling, de superlange uitput tingsslag. „Waarom hebben die mensen zo'n haast?", vroeg Sijbrands zich vertwijfeld af. Sijbrands verrichtte in de nacht van zaterdag op zondag een on waarschijnlijke prestatie. Hij speelde blind tegen 22 spelers. Van die partijen won hij er ze ventien en speelde hij er vijf re mise. Met die score van 39 pun ten (88,6 procent) voldeed hij met gemak aan de eis voor er kenning van het wereldrecord dat op 30,8 punten (70 procent) lag. Zijn oude wereldrecord da teerde van drie jaar terug, in Gouda met twintig borden. Se dert 1982 (tien borden) is dit ab surdistische record in het dam men in het bezit van de 53-jari- ge grootmeester uit Muiden. Slapen kon Sijbrands niet na de marathon. Wilde hij ook niet. Hij prefereerde te analyseren, zien waar hij beter had kunnen spelen. Waarom hij op bord 1 tegen Van Marle uit Nijmegen uren voor remise moest vech ten. „Het krankzinnige was", legde hij uit, „dat ik die partij juist het beste had voorbereid. Ik had de eerste 25 zetten op de computer geanalyseerd." Het was de enige partij die het ka rakter had van een krachtme ting. In de overige partijen stond hij vanaf de opening plezierig tot zeer comfortabel. „Wanneer ik weer kan slapen?", wreef hij zich over de kin. Hij haalde een anekdote uit de schaakwereld op. De Argentijn Najdorf speelde in de jaren vijf tig blindsimultaan tegen onge veer veertig schakers. Drie nach ten daarna kon hij de slaap niet vatten. Op de vierde dag ging hij naar de bioscoop waar hij

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22