TOP incasseert bij koploper Fortuna vijfde nul op rij Bij Trigon is het stil langs de kant lgenent verliest, ,nt en wint bijna Lomans: Nieuwe hockeyregels 'vreemd maar niet verkeerd' Leiden kan wel winnen bij Dunckers HDC985 i Ik k maandag 23 DECEMBER 2002 de 'tien' van ide't der Marei •n/atletiek - Oud-triat- van der Marei heeft een 0 kilometer gelopen in )ten. Onder gunstige digheden legde de Aar- ener zaterdag beslag op ilfde plaats in 34 minu- seconden. Carl Thac- in de halve marathon in met één tel voorsprong iel de Maat. Aart Stigter 1.10.36 beslag op de ilaats. Veteraan Jan Wil- Bruggen uit Rijnsater- klasseerde zich in als 25ste. Bij de vrou- ram de Katwijkse vijftig- Leny van der Plas met van 40.58 goed voor de de 10 kilometer. De ve /an Leiden Atletiek hoef its tien, doorgaans veel concurrentes voor zich n. Aan het loopfestijn Jioten namen 3.100 ers deel. >e tennistop t Dekkerhal door Michel van Gent korfbal - TOP staat halverwege de zaalcom petitie stevig op de voorlaatste plaats na de 28- 18 nederlaag tegen Fortuna. De hoofdklasser uit Sassenheim incasseerde de vijfde 'nul' op rij met gelatenheid, want de ploeg had zich in Delft tegen de ongeslagen koploper weinig kansen toegedicht. Al in de eerste twintig minuten kwam het standsverschil in de score tot uitdrukking (5-1, 8-2). Judith Kok (2), Marion Broekhuizen, Ste ven Baart en Sander Harmzen haalden op tot 9-7, maar daarna viel de aanval weer stil. Ar- noud Kok, vervanger van de geschorste Stan ley Lardé, hield intussen Dennis Vreugenhil aardig in toom. Hij kon desondanks niet voor komen dat de landelijk topscorer 12-7 (rust) en 13-7 inschoot. Deze doelpunten maakten aan de laatste spanning een einde, want in de resterende mi nuten liep het verschil rap op naar tien pun ten. Tim van der Horst liep tegen een gele kaart op, omdat hij zijn tegenstander in de rug duwde. Fortuna - TOP 28-18 (12-7). Doelpunten: Sander Harmzen (4), Steven Baart, Amoud Kok (3). Johanna van Drongelen, Judith Kok, Tim van der Horst (2), Marion Broekhuizen en Mascha Nieuvvenhuijsen. TWEEDE KLASSE Tempo stak in de topper tegen medekoploper HKC(U) in puike vorm en zegevierde afgete kend met 12-18. De Alphenaren moesten even wennen aan de ambiance van de hal, maar namen vervolgens het heft stevig in handen (2-0, 3-5). Zij konden namelijk lang balbezit houden, doordat zij hun lengtevoordeel onder de paal goed benutten. Dat gaf direct na de paalwisseling de doorslag. Toen vergrootten Wouter Keizer (3), Linda Toet, Erik Holthausen en Marcel Haagsman de voorsprong van 7-9 (rust) tot 7-15. De aanvallers werden hierna geconfronteerd met achterverdedigen. Zij na men met de ruime marge geen overbodige ri sico's meer. Met twee doelpunten in anderhalve minuut redde Pernix de winst bij DKV(IJ): 13-14. Inge Homberg zag haar schot vanaf de middenlijn door de mand vallen, nadat Ewoud van der Kooij kort tevoren had gescoord. „Wij zijn door het oog van dje naald gekropen, want we speelden zomeravondkorfbal op laag niveau", stelde trainer Perry Venema vast. Alleen in het derde kwartier vertoonde zijn ploeg een ople ving. Goals van Irene van der Burg, Inge Hom berg, Saar Karstens en Huig Schoonderwoerd leverden na 7-8 (rust) een voorsprong van 8-11 en 9-12 op. Daarna zakte het spel echter zo zeer weg, dat de thuisploeg helemaal terug in de wedstrijd kwam (13-12). De tweede aanval van Fiks leek op papier ge handicapt tegen ZKC'31 met twee invallers, maar dat viel reuze mee blijkens elf doelpun ten. Fenno van den Berg (5) en Michiel Vree ken (3) vervingen Henrik Hooimeijer (enkel blessure) en Arjan Wildschut (voorhoofdshol teontsteking) met verve, terwijl Judith Hogen- dorf ook goed was voor een hattrick. Zij zagen op 11-8, 12-11 en 14-13 geen kans om twee keer op rij te scoren, maar op 15-15 wel, goed voor 17-15 winst. Het andere vak was afhanke lijk van de schotkracht van Matthijs de Visser, die vijfmaal succes had. De Danaïden behaalde in het degradatieduel tegen DKV/Victoria een dure 14-16 zege. De blauw-witten kwamen na een zwakke opening (3-0) beter in de wedstrijd en dicteerden na 6- 5 het scoreverloop. Dat gebeurde in hoofdzaak door de individuele kwaliteiten goed uit te buiten. Mark Rietbergen (7), Ame Heijman (4) en Aart Tholens (3) ontpopten zich als koele kansenafmakers, goed voor een maximale voorsprong van 8-12. In de slotfase liep het minder soepel, zodat routiniers Ingrid Slinger land, Heiko Locher en Martijn van der Meer hun opwachting maakten, mede om tijd te winnen bij het wisselen. DERDE KLASSE Voor Fluks is de degradatienood juist toege nomen door de 13-11 nederlaag tegen DES. De Noordwijkers hadden eerst alle moeite met het felle verdedigen van hun tegenstanders. Dat resulteerde na 25 minuten in 8-3. Bij deze stand viel Carine Varkevisser uit met een vin gerblessure. Haar vervangster Alexandra Braun maakte prompt 8-4. Na de pauze zette het herstel zich voort, maar het gat bleef steeds twee punten. Ramses Duindam, Arno van Haarlem, Frank van Meijgaarden en René Spaanderman scoorden als enigen tweemaal. Crescendo had geen enkele moeite met het futloze GKV(H) en won eenvoudig met 25-10. „Het is een verplicht nummer", stelde coach Martin Verhorik vast, „maar als je niet gauw afstand neemt, kun je het toch moeilijk krij gen." Deze stelling had hij ook aan zijn spelers voorgehouden, en met succes. Nisha Verwey, Gertjan Hensing (3), Michel Wijnen (2), Sylvia Baak, Nathalie Brouwer en Linda Meijers zorg den voor een rustgevende 11-4 ruststand. Geruime tijd leek KZ Leiden op weg naar een goed resultaat bij Haarlem. Joost Kwestro (3), Bianca Wïtteveen, Rik Noordervliet (2), Maar- tje van Berkum, Vivianne Klein, Christel van Lunteren en René Amoldus zorgden voor een maximale voorsprong van vier punten (6-10 en 7-11). Daarna verloren zij de greep op het duel door onervarenheid en enige ongelukkige tegentreffers (16-14). Coach Erik van Lunteren gaf opdracht om de vrouwen meer in stelling te brengen, maar dat leverde geen punten meer op: 19-18 verlies. -De Leidse tennistop t deze winter groten- Indoor Districts Kam- happen categorie 3 en BI), die vandaag bij Warmond zijn begon- een Jasper de Regt is jartij, de thuisspeler n ook de lijst van (toch 32 deelnemers aan. ie Dekker-speler staat i der Kaaij als tweede rd. Bij de acht deelne- vrouwen voert nieuw- )uy Gu Yantier, overge- uit Amsterdam, de lijst r Merel Aalders. De interesse van de Leid- stop wordt mede toege- n aan het feit, dat de fi- oudjaarsdag 's mid- irden afgewerkt. Loting: l): 1. J. de Regt, 2. N. v.d. T. Boef, 4. F. Vogel. 1. DG. Yantier, 2. M. HE4 (B2): 1. J. Vanden- 2. W. de Roode, 3. R. P. de Koster. DE4 (B2): 2. M. Vink. Zanten komt in sprint •nschaatsen - Meivin (ten is er niet in ge le Piet Keijzer Bokaal in it te slepen. De mara- atser uit Oude Wete- één van de favorieten, idigde vrijdagavond te- id als vierde. In het ird ontsnapte Rick van uit Pijnacker. Van Zan- m in de sprint om de idiumplaatsen net te- de Vreede uit Mon- aaslander Paul Robijn lem voor. Bij de vrou- ed Chantal Boer, voor- Iwoonster van Wou- als eerste over eind- i$ij de jeugd vanaf 16 |hte Sebastiaan Kramer •ut) als tweede. J Vink vierde oningen *L «nschaatsen - JOOSt jft opnieuw onder lat hij een goede kandi- <tm na dit seizoen de naar het landelijke A- maken. Hij is larschijnlijk de enige chaatser uit de Leid ie daartoe in staat is. Ier van Noordwijker- igde zaterdagavond in ;n als vierde. Voor de was het de achtste ïting in de reeks om de up. Vink staat nu vijfde ;emeen klassement. door Menno Schraven basketbal - Nog nooit won BS Leiden volgens coach Martin Hoekstra in Hilversum van Dunckers, ondanks dat deze wedstrijden vaak tot het laatst toe spannend bleven. Dit keer toonde Leiden aan wel over de langste adem te kunnen be schikken en besliste het de wed strijd op 79-83. Na een goed eerste kwart (15- 23), dat het hoger geklasseerde Dunckers nog afsloot met een raak noodschot van de middel lijn, bedroeg het verschil bij rust tien punten, 38-48. Center Edgar Verwoerdt hield zijn Hilversum- se tegenstrever regelmatig van scoren af, maar moest dat wel bekopen met vier persoonlijke fouten in de eerste helft. Jerome Hoste nam die taak in het verdere verloop goed over en maakte na rust ook al zijn tien punten. Nadat Dunckers in het derde kwart verdedigend in een zone ging spelen, kwam Lei den even in de problemen, maar bleef de ploeg toch aan de goede kant van de score 60-64. Wel vond nog bijna een omslag in de wedstrijd plaats, nadat Dunckers met 68-64 even de lei ding had genomen. Driepunters van Thomas Schelvis en Ewout Crijnen hielpen Leiden uitein delijk mede aan de overwinning. Het missen van 19 van de 41 Leidse vrije worpen droegen daar bepaald niet aan bij. Scores: Schelvis 19, Bakker 17 (5 op. 7 driepunters), Versteegen 16 (10 re bounds), Verwoerdt 11, Hoste 10 MSV kende gistermiddag in ei gen huis weinig moeite met een jong Den Helder 2: 79-58. Bij rust was het verschil al voor een groot deel gemaakt (40-26). Met name inside kende de Noord wijkers, ondanks het ontbreken van Marco Pikaar (ziek), een fors overwicht. MSV verdeelde de scores keurig over de vier perio des met zo'n twintig punten elk. Doordat de naaste concurrentie enkele steekjes liet vallen, blijft MSV stevig rond de derde plaats in de promotiedivisie staan. Zaterdag wacht voor de beker- competitie nog wel de ontmoe ting met Groene Uilen, waarna een team uit de eredivisie moge lijk de volgende tegenstander wordt. „Een goede manier om onze ware kracht te testen", al dus coach Burhan Alibegovic. Scores: Van der Holst 19, Koek 17 (9 re bounds), Engelhart 11. ,e,IONI «rJlen j F 1 iningen - Tussen een lende vijf kilometer op liddag en een uitste- kilometer op zondag denk Angenent zaterdag- 3) marathon van Gronin- 'sv eerste sinds twee jaar. ^'bruggenaar sprong drie an,Voor het einde weg uit roep van negen man. kon hem volgen. Erik werd tweede, Ce- ud blijft leider in het klassement n) brgaande wedstrijden 0'jnooit ruimte. Vandaag j jle rijders niet meer op ostkend. Maar ik laat mij a3ajhet veld slaan", zei An ns'pa de spannende wed- /aiiiarin het peloton bijna "sdjnent intact bleef. i.83 waar hij buiten mede- Me twee langste afstan- [sspet NK allround reed, a inent 's middags al snel ,|'lat een goede tijd er op ixilometer niet in zat. Hij er.irtiende. „Er zat geen zei hij. „Door de zes- i die natuurijswedstrij- den ben ik waarschijnlijk mijn snelheid kwijtgeraakt." Voor de marathon in Groningen werd er veel over Henk Ange nent geroddeld. ,„Die vent is gek", klonk het. „Een NK all round en een marathon op een dag kan niet. Dat breekt hem op." Zijn ploegleider, Warmon- der Pascal Vergeer, wilde niet dat hij in Groningen zou rijden. „Maar toen Angenent een slech te 5 kilometer in Assen reed, wist ik genoeg. Hij heeft de afge lopen week te veel rust geno men en daardoor kon hij op het NK niet goed presteren." Na zijn zege zei de winnaar van de laatste Elfstedentocht dat hij in elk geval een goed excuus had als de tien kilometer de volgen de dag ook zou mislukken. Maar dat gebeurde niet. In de koude, troosteloze en bijna lege schaatshal in Assen reed Ange nent zondagmiddag indrukwek kend. Alleen Bob de Jong was sneller. Gianni Romme, de offi ciële nummer twee, moest bijna een seconde op hem toegeven. Angenent was blij: „Dit bewijst breda/gpd - Hij heeft er een dubbel gevoel bij, zegt hij, maar al met al kan Bram Lomans zich wel vinden in de spelregelwij zing die de internationale hoc- keyTederatiê heeft doorgedrukt. „Het afschaffen van de verplich te stop bij de strafcorner scheelt mij al gauw acht, negen doel punten per jaar", zegt de straf cornerspecialist van HGC én het Nederlands elftal. Lomans ziet dus wel brood in de aanpassing van de hockeyregels die per direct zijn ingegaan. Ook al omdat het afschaffen van de verplichte stop bij de strafcorner een hoop onduidelijkheid weg neemt bij spelers en publiek. „Als je hockey voor het publiek toegankelijker wil maken, dan moet je duidelijkheid scheppen. Nu is de stop bij de comer nog te vaak een punt van discussie. Wij staan er met onze neus bo venop en weten waarom een scheidsrechter fluit, maar de toeschouwer ziet de bal het doel in vliegen en snapt niet waarom de goal vervolgens wordt afge keurd." Hetzelfde geldt, wat Lomans be treft, voor de regel dat een ver dediger voortaan een schot op doel ook boven de schouder met de stick mag tegenhouden. Tot nu toe werd zo'n reddings actie bestraft met een strafbal. „Ook dan was vaak niet te zien of de speler nu wel of niet te hoog kwam met zijn stick. Ook dat soort discussies is voortaan verleden tijd. Terecht, want als een speler een keihard schot nog uit de kruising weet te tik ken, dan kan ik daarvoor alleen maar in mijn handen klappen." Het dubbele gevoel bij Lomans zit 'm niet zozeer in de aanpas sing van de spelregels, maar meer in het moment waarop de regelgeving wordt doorgevoerd. Halverwege het lopende sei zoen, op een moment dat zelfs niet alle teams in de hoofdklasse een gelijk aantal wedstrijden heeft gespeeld. „Mochten de aanpassingen van invloed zijn op het spel, dan zijn ze dat mo gelijk ook op het verlóóp van de competitie. Het was logischer geweest als de bond de regels pas bij het begin van het nieuwe seizoen had ingevoerd." Peter de Leeuw, bij de hockey- bond belast met arbitragezaken, kent de argumenten. ,A1 met al verwachten we niet dat de regel wijziging van al te grote invloed is. Er worden nn ook doelpun ten onterecht toegekend of afge keurd. In Duitsland worden de nieuwe regels per 1 maart van kracht. Vandaar dat ook wij hebben besloten om door te bij ten." Peter Reijnaars, coach van hoofdklasser Push, vindt het moment van invoering verba zingwekkend, maar denkt dat het effect van de ingreep in het vrouwenhockey minimaal zal zijn. Speltechnisch voorziet hij geen revolutionaire veranderin gen. „Sleeppushes in de kruising zijn in het vrouwenhockey op de vingers van één hand te tellen. Grootste voordeel is dat we van de discussie af zijn of een bal wel of niet stil heeft gelegen. En verder zullen de ploegen die nu een slechte stop hebben in hun vuistje lachen." Leidse ploeg verliest van WION: 11-17 door Maarten Dekker leioen - Hopen op het herleven van het verleden, er zit niks an ders op voor Sporting Trigon. De Leidenaars korfbalden vorig sei zoen nog op het hoogste niveau, tegen de beste ploegen van Ne derland, maar het kan snel gaan: na de 11-17 nederlaag van gisteren tegen WION staat Sporting Trig on anoniem onderaan in de over gangsklasse. De entourage is meeveranderd. Puilde de Vijf Meihal voorheen uit wanneer een gerenommeer de tegenstander op bezoek kwam bij Sporting Trigon, nu is slechts een van de drie uit- schuifbare tribunes aardig ge vuld. Het publiek in Leiden was vroeger immer luidruchtig, soms provocerend, maar vooral trots op 'zijn' ploegje, dat het zomaar tot hoofdklasser had ge schopt. Nu is het stil langs de kant. Alleen een paar spelende kinderen schreeuwen door het gepiep van de sportschoenen op de houten vloer. De toeschouwers lijken te be rusten, ze zien dat het recente verleden eeuwen geleden lijkt. Wie Sporting Trigon een jaar niet heeft zien spelen, schrikt zich rot bij de aanblik van de huidige ploeg. Hoe onbedui dend de rol van de Leidse club in de hoofdklasse ook was en hoeveel kwaliteit de spelers ook tekort kwamen, het niveau van de wedstrijden was altijd hoog. Nu, in de overgangsklasse en met zes nieuwelingen in het team, is het spelniveau drama tisch omlaag gegaan. Er zit nau welijks tempo in het spel, de bal wordt moeizaam en traag rond gespeeld en het schotpercenta ge is laag. Gisteren ontbraken ook nog eens twee vaste waarden (Wen dy van Hooven zat een schor sing uit en Brenda Venema was op wintersport) en bracht de tactiek van de tegenstander de amusementswaarde van het spel nog verder omlaag. De WION-verdedigers schermden consequent de paalpositie af, waardoor Trigon na ieder schot opnieuw de afvang moest neer zetten. Nooit kon een schutter eens twee keer achter elkaar aanleggen, eerst moest een me despeler weer zo'n vervelende en tijdverslindende pirouette maken om de beste plek onder dat ik bij de drie beste Neder- bruggenaar, die ook vindt dat hij heeft geleerd: „Op de 5 kilome- landers hoor", aldus de Wou- dit weekeinde een goede les ter hoor ik niet thuis." Henk Angenent sprong in Groningen drie ronden voor het einde weg. Niemand kon hem volgen. Archieffoto: ANP Sporting Trigon-aanvoerder Sander de Haas heeft de bal. De Leidenaar werd met vier treffers topscorer van zijn ploeg. Foto: Dick Hogewoning de mand te bemachtigen. De Leidenaars kwamen geen mo ment in hun spel en keken de hele wedstrijd tegen een achter stand aan. De arbitrage paste zich ook aan aan het niveau van de wedstrijd, wat tot veel gemekker van de Trigon-bank leidde. Coach Ro bin Sommeling kreeg al halver wege de eerste helft een waar schuwing van de scheidsrechter. De klachten aan het adres van de leidsman waren meestal te recht, maar toch ook een gevolg van frustratie over de eigen on- vermogens. Met name Sander de Haas leek geregeld de wan hoop nabij, na weer een keer knullig balverlies of een misluk te combinatie. De aanvoerder was gisteren de enige speler in het team die ook deel uitmaakte van de talentvolle en succesvolle lichting korfballers die vanaf het midden van de jaren negentig Sporting Trigon 1 vormde. De rest van dat team is gestopt of vertrokken naar een andere club. Daarom moet Sommeling het in zijn eerste jaar als Trigons hoofdtrainer doen met tweede of zelfs derde garnituur spelers en daar heeft hij vrede mee. „Natuurlijk had ik het graag an ders gezien, maar het is een ge geven. Al is het wel zo dat nog niet bekend was dat Maarten van Vliet wegging, toen ik bij Trigon tekende. En daama is bijvoorbeeld ook Liane de Groot vertrokken. Je kunt niet zeggen dat dat verrassend is, maar je hoopt stilletjes dat ze blijven. Helaas." De spelers met wie Trigon het mee moet doen, presteren naar hun mogelijkheden, vindt Som meling. „Ik denk dat we niet be ter kunnen dan we vandaag hebben laten zien. Dat kun je een harde conclusie vinden, maar ik bekijk het positief. Te gen deze tegenstander was het niet genoeg, maar ik schat in dat we met onze kwaliteiten en in deze vorm best een kans heb ben om twee clubs onder ons te laten. We krijgen Refleks en SCO nog thuis. Als we die wedstrij den winnen, moet het lukken om erin te blijven." Meer dan dat kan Sporting Trigon op dit moment niet nastreven. Sporting Trigon-WION 11-17 (6-11). Doelpunten Trigon: Sander de Haas 4, Cindy van Hooven 2, René Becker 2, Misja IJzerman 2, Daan Niesing. Toe schouwers: 100.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21