'Zondag normale werkdag' Kameel maakt kerstverhaal bijna compleet NS-stations op slot voor zwartrijders IdXElz |*/S Paard van de kerstman slaat op hol 'Steun voor winkeliers in slechte buurt' Super autowassen 100% Krasvrij Vlietwijk Lijk vermiste man gevonden HEMA dicht door gaslek Aan onze abonnees Leidsch Dagblad 'VN bereiden zich voor op 900.000 vluchtelingen' Duitsers gepakt met wapentuig Werkgevers willen recht op weigering in CAO omzeilen en einde Regenboog' NR. 431123 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 OPGERICHT 1 MAART 1860 afgelast geest wil er peuk het niet in ehaage mag pese titel verdedigen Hooijdonk st in bijrol Feyenoord er: een inisch instrument :n wakker te die geen •en hebben Middag regen maandag 23 DECEMBER 2002 Leidsch ill Dagblad IMENTAAR NDAGSRUST poit gedacht dat de zon- nog eens een serieus lp van discussie zou .want had de zondag in eeuw al niet alle stadia n van een geheiligde op niets mocht en kon, mg zo ongeveer de eni- eit was, tot een dag die reinig onderscheidt van j dagen van de week en het consumentisme in entra hoogtij viert _de zondag blijft onder- n nieuwe ontwikkelin- nze geseculariseerde sa- waarin de 24-uurs zich steeds verder op staat tegelijk een sterke aan gereglementeerde die rust moet vooral op e zondag genoten kun- Èn. Wie niet wil werken kan dat binnenkort n parlementair initia- PvdA en Christen-Unie met een beroep op de Ctrs hebben inmiddels de ïopend op deze nieuwe nheid. Het verzet van pvers is niet onbegrijpe- I het recht van werkne- jdagarbeid te weigeren, el zeer royale uitzonde- Icollectieve arbeidscon- dus hebben de werk- ities VNO/NCW opgeroepen de uit- via de CAO-onderhan- ingedaan te maken, dat werkgevers via de erhandelingen de nieu- irvenheid van individu- fiemers ongedaan kun- ken, is twijfelachtig, vakbonden zullen van- jen ontstaansgeschie- ie begon met de strijd lenurendag* - het nieu- •p arbeidsrust niet snel Blijft over de indivi- kgever die zijn indivi- temer in voorkomen- in - zoals bij ploegen- log altijd een vrije zon- ■igeren. Ook hier zal eerst via de rechter "worden afgedwongen. ~n iets vo11 londag. sassenheim - De lampionnen- optocht in het Sassenheimse centrum is het afgelopen week einde in grote consternatie ge ëindigd. Het paard dat de ar renslee van de kerstman trok, sloeg in het zicht van de veewa gen op de J.P. Gouvemeurlaan op hol. De wilde rit eindigde een paar honderd meter verder in het slootje bij basisschool De Rank aan de Antoniuslaan. Be halve de schrik van hun leven, hielden de Voorhoutse koetsier M. Grimbergen en de Lissese kerstman J. Zwetsloot aan de rit schaafwonden en een gekneus de rib over. Zwetsloot heeft geen idee waar om de Fries de benen nam. „Er kwam geen auto langs, niets. Het is me een compleet raad sel." Volgens een omwonende schoot het hoofdstel los, waar door het paard schrok en koet sier Grimbergen geen controle meer had over het dier. Grim bergen, die een stalhouderij heeft en voor de eerste keer in haar leven meemaakte dat een dier op hol sloeg, was vanmor gen niet bereikbaar voor com mentaar. Ook de bewoners van Antonius laan schrokken flink, vertelt een van de omwonenden. „We hoorden een enorme herrie. Toen we buiten gingen kijken, zagen we de kerstman half in het water staan. Het paard hing met zijn buik op de wallenkant en stond met de achterbenen in het water. De vrouwelijke koet sier lag onder de slee in de sloot." Nadat omwonenden het alarmnummer 112 hadden ge beld, wist de brandweer het on fortuinlijke drietal weer op het droge te krijgen. „Met zes man hebben ze het paard en de slee eruit getrokken. Het is eigenlijk nog heel goed afgelopen, hoe wel de koetsier haar been be hoorlijk had bezeerd. Maar je moet er niet aan denken wat er gebeurd zou zijn als hier men sen hadden gelopen", conclu deert een buurvrouw. De Fries werd ten slotte, een uurtje later dan gepland en ge heel gekalmeerd met de veewa gen afgevoerd naar zijn stal in Voorhout. den haag/gpd - Winkeliers in achterstandswijken die moeite hebben het hoofd boven water te houden door de vele winkel diefstallen, zouden een financi eel steuntje in de rug moeten krijgen van de overheid. Staats secretaris Wijn (economische zaken) wil zo voorkomen dat winkeliers in sociaal zwakke wij ken hun deuren sluiten, terwijl hun aanwezigheid volgens hem bijdraagt aan de leefbaarheid van een buurt. Uit onderzoek van zijn ministe rie blijkt dat bedrijven twee maal zo vaak slachtoffer zijn van criminaliteit dan gewone bur gers. De economische schade van diefstal en fraude bedraagt voor het bedrijfsleven zo'n 3 miljard euro per jaar. Daarbij gaat het ook om diefstal door ei gen werknemers. Vooral de middenstand heeft het zwaar te verduren. Wijn wil winkeliers met belastingvoor deeltjes ondersteunen in hun strijd tegen overvallen en dief stal. Behalve fiscale ondersteu ning voor geplaagde detaillisten in slechte buurten, wil Wijn ook dat bedrijven hun investeringen om criminaliteit tegen te gaan voor een deel kunnen aftrekken van de belasting. Hij denkt daar bij bijvoorbeeld aan systemen waarbij winkeliers elkaar waar schuwen als een van hen pro blemen heeft. (advertentie) v. Beethovenlaan 67 Voorschoten 071-3614455 www.vlietwijk.nl KIA dealer Leiden e.o. De drie koningen kwamen in Sassenheim met een echte kameel op kraambezoek. Foto: Dick Hogewoning sassenheim - De aanwezigheid van Maria en Jozef is mooi mee genomen, maar een levende kerststal is niet compleet zonder dieren. Als er maar iets van lam metjes, koeien, ezels, ossen, koeien of kippen staat, is het goed. Hoe meer, hoe beter. In Sassenheim pakte de onderne mersvereniging dat, bij de vier voorstellingen van het kerstver haal op het plein voor de Her vormde Kerk, net iets anders new york/anp - De Verenigde Naties bereiden zich erop voor dat een eventuele oorlog met Irak een stroom van 900.000 vluchtelingen op gang kan bren gen. Daarnaast zou de complete olieproductie van het land stil komen te liggen en de elektrici teitsvoorziening in het land 'ernstig achteruitgaan'. Dat meldt de Britse krant The Times vandaag uit interne VN-rappor- ten. De rapporten voorspellen dat de zwaarste gevechten zullen plaatsvinden in het centrale ge bied rondom Bagdad en dat het Koerdische gebied in het noor- aan dan elders. Onder het mot to: 'hoe exotischer hoe beter' kwam een van de drie koningen aanrijden op een kameel. Alles ging goed. Het brave beest liep gewillig een rondje in het kleine cirkeltje waar het vooral jonge publiek zich bevond, zette zijn koning af en wandelde goedmoedig weer verder. Tot de een-na-laatste keer. De kameel voelde zich blijkbaar zo op zijn gemak dat hij uitgebreid ging den van Irak goeddeels buiten schot blijft. Het zal zeker een maand duren voordat het zui delijk deel van Irak toegankelijk is voor humanitaire hulporgani saties van de VN. Hoewel de VN nog altijd de hoop uitspreken dat een oorlog met Irak kan worden voorko men, brengen de hulporganisa ties hun noodvoorzieningen en evacuatieplannen in gereedheid voor de honderden internatio nale medewerkers die zich nu in Irak bevinden. Volgens The Times probeert se cretaris-generaal Kofi Annan de voorbereidingen van de VN ge staan plassen, vlak bij het koor tje van engeltjes. Het koor blonk tot dat moment uit in stemmig kerstgezang, maar toen even niet. Gillend van de schrik - nog eens versterkt door de geluids installatie - deinsden de twintig witte jurkjes achteruit, tot hilari teit van de rij omstanders. Het werkte beter dan welke publici teitsstunt dan ook, want de be langstelling bij de vierde voor stelling was meteen verdubbeld. heim te houden, uit angst dat Irak eruit opmaakt dat de wa peninspecties zinloos zijn en een aanval op het land onont koombaar is. De VN zouden een beroep hebben gedaan op tien landen, waaronder Groot-Brit- tannië, om 37 miljoen euro te geven om de voorbereidingen te bekostigen. Het Wereldvoedselprogramma brengt voedsel bij elkaar om 900.000 mensen gedurende een maand te eten te geven. De Ho ge Commissaris voor de Vluch telingen, Ruud Lubbers, heeft voorzieningen klaarliggen voor 250.000 mensen en kan binnen Ook bij die laatste keer werd re gelmatig gegild van de schrik, namelijk elke keer als de kameel zijn staart bewoog. Maar die had al lang zijn blaas geleegd en stond alleen maar vrolijk te zwaaien. Geduldig wachtte de kameel tot het tijd was om met het hele toneelgezelschap, in clusief Jozef en Maria, weer te vertrekken. Daarbij was ook de pasgeboren Jezus, want het to neelstuk was inclusief een op- drie dagen met zijn medewer kers in actie komen. Hij zou echter tenten en dekens hebben voor maximaal 100.000 mensen. Het zou twaalf weken en 60 mil joen euro kosten om genoeg voorzieningen bij elkaar te krij gen. Unicef is begonnen voorraden naar Irak en vier omliggende landen te brengen. Daarmee kunnen 550.000 mensen in Irak zelf worden geholpen en nog eens 160.000 mensen die naar de buurlanden vluchten. Pagina Buitenland: Meer nieuws over Irak vallend vlot verlopen bevalling. Daarvan was overigens niet ie dere toeschouwer onder de in druk. „Het is geen bab/tje, het is een pop", Idonk het op het mooiste moment van het kerst verhaal. „Sssst", kreeg het meis je als antwoord. „Kijk dan mam", ging het net iets harder, „het is echt een pop. Wat stom." Pagina R2: Warme kerstsfeer in stal (advertentie) kerstvakantie gratis toegang! beide kerstdagen: 12-17 uur kinderkerstpuzzel en veel meer Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www.museumboerhaave.nl Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,f kwartaalabonnement automatische betaling 54,J betaling per acceptgiro 55, Handtekening: Apeldoorn - Bij een groot scheepse alcoholcontrole heeft de politie in de nacht van vrij dag op zaterdag op de Al bij Voorst een Duitse man (43) en vrouw (24) gearresteerd. Zij wa ren in het bezit van twee anti- tankgranaten, een jachtgeweer, een dolkmes en een doorgela den pistool met twee kogels. Het duo uit Dresden, dat tevens 70.000 euro aan contanten bij zich had, zit nog vast. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Stof felijk overschot van de vermiste Alphense asielzoeker Moham med Saleb is zaterdagmiddag gevonden in de Rijnhaven aan de Eikenlaan in Alphen aan den Rijn. Voorbijgangers zagen het lichaam in het water drijven en waarschuwden de politie, die samen met de brandweer het stoffelijk overschot borg. De politie heeft geen aanwijzingen voor een misdrijf. De 25-jarige man verliet op 19 november in verwarde toestand de woning van zijn ouders. alblasserdam - De HEMA Ü1 Alblasserdam is vanmorgen ontruimd wegens een gaslek. Verscheidene personeelsleden werden onwel en moesten door ambulancepersoneel worden geholpen. Volgens een woord voerder van de politie lekte ver moedelijk een slang van het koelsysteem. In verband met de kerstviering zijn onze kantoren morgenmiddag 24 december om 16 uur gesloten. Voor klachten over de bezorging kunt u van 18 tot 19 uur (ipv 19.30 uur) bellen naar 071-5128030. DE DIRECTIE Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst gratis. Straat Postcode Plaats Telefoon vö\ (i.v.m. controle nabezonjng) 50 00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gironummec IMI min: Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl lill'.'ILUI.I.i.'JHüHL'R Poortjes en hekken voor reizigers Schiphollijn door Frans van den Berg Amsterdam - De stations langs de Schiphol lijn (Amsterdam-Schiphol-Leiden) worden in 2004 afgesloten met elektronische poort jes en hekken. Alleen passagiers met een kaartje kunnen dan nog het station in. Ook andere probleemlijnen zoals.de Flevo- en Zaanlijn worden op die manier veiliger ge maakt en ontoegankelijk voor zwartrijders. De Nederlandse Spoorwegen voeren al ja ren toegangscontroles uit op de grote sta tions, zoals Amsterdam en Haarlem. Meest al is dat onderaan de trap naar het perron. „Waar we straks de hekjes plaatsen, weten we nog niet. Dat verschilt per station. Bij het ene onder of bovenaan de trap, bij het an dere bij de ingang. In Amsterdam heb je bij voorbeeld het probleem dat passagiers uit de tram door het station moeten kunnen lo pen naar de pont voor Amsterdam-Noord", legt een woordvoerder uit. Ook de bereik baarheid van winkels en restaurants op de stations is een probleem. De elektronische controle is overigens pas mogelijk zodra een nieuw elektronisch openbaar-vervoerkaartje wordt ingevoerd. Diverse bedrijven ontwikkelen momenteel deze opvolger van de strippenkaart en het treinkaartje. De NS hopen in 2003 het sys teem te testen op de lijn Rotterdam-Hoek van Holland. Het jaar daarop volgen andere probleemtrajecten zoals de Schiphollijn, al ligt daarbij de nadruk op het stuk tussen Amsterdam en Schiphol, zodat stations als Hoofddorp en Leiden vermoedelijk pas later aan de beurt zijn. De jaren daarna volgen nog andere drukke re stations als Haarlem, Hilversum en Zand- voort. Het ligt niet in de bedoeling ook klei ne forenzenstations af te sluiten, tenzij ook daar problemen ontstaan. Hulporganisaties brengen noodvoorzieningen in gereedheid den haag/anp - Werkgevers willen de zondag als normale werkdag in de CAO opnemen. VNO/NCW wil op die manier het recht van werknemers om zondags- werk te weigeren omzeilen. Eind november nam de Eerste Kamer het wetsvoorstel van PvdA en Christenunie aan waarin werknemers het recht krijgen op het weigeren van werk op zondag. De werkgevers gaven toen al aan zich niet in de wet te kunnen vinden. „We adviseren onze leden nu om het zondagswerk bij de CAO-onderhandelingen ter sprake te brengen", aldus directeur sociale zaken van VNO/NCW J. van den Braak. Hij wil dat er per sector duidelijke afspra ken worden gemaakt over hoe het wer ken op zondag is geregeld. „Bijna ieder een is het er over eens dat het huidge wetje te veel onduidelijkheid schept, dat willen we ondervangen door goede af spraken, het liefst in de CAO", aldus Van den Braak. Vakcentrale CNV is fel tegen een dergelij ke regeling in een CAO. „Het is een zot voorstel waar we op geen enkele wijze aan mee gaan werken", aldus CNV-voor- zitter D. Terpstra. „We zijn niet bereid om het wettelijke recht op de weigering van zondagswerk op deze manier te gaan dwarsbomen." Demissionair minister De Geus (Sociale Zaken) noemde eind november de wet 'geen sterk nummer' omdat hij verwacht dat veel werknemers hun recht via de rechter moeten gaan afdwingen. Hij ziet meer in de nieuwe Arbeidstijdenwet die waarschijnlijk in 2003 zal worden aange past. Agressie op straat, onbeschoft ge drag in de winkel, een geheven mid delvinger in het verkeer; massaal er geren we ons aan het gebrek aan fatsoen van de medeburger. Het is de zorg van de samenleving anno 2002: normen en waarden. Morgen in de kerstbijlage van deze krant aandacht voor dat thema in relatie tot de Tien Geboden. Een verkenning van de waarde van de teksten op de stenen tafelen voor het hedendaags leefpatroon. Ofte wel: normen en waarden - de Tien Geboden in deze tijd. Ingeleid met een overpeinzing van Paul Haenen in zijn hoedanigheid van dominee Eppe Gremdaat: 'Moeten we niet 's de nuance op gaan zoeken?'

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1