Minimumlijder zet grootverdieners te SPORT 2 Pieter van den Hoogenband boos over programma van zwembond l Groenewold snoert in Assen critici de mond 'Ouwe krijger' Groenendaal is weer helemaal op het goede spoor Ralf van der Rijst verrast ook zichzelf op NK allround Janica Kostelic weer q, klasse apart op de slal® Atkinson wint Dutch Open Maastricht - Vemessa Atkinson heeft in Maastricht het Dutch Open Squash gt 'wonnen. In de finale won de N ederlandse nummer één in drie games van de Schotse Pamela Nimmo: 9-3 9-5 9-5. Slippens/Stam koppelkampioen Amsterdam - Met grote over- macht hebben d e wielrenners Robert Slippen?; en Danny Stam in het Amsterdamse Velodrome de nationale titel koppelkoers veroverd. Na 50 kilometer, die in een 1 uur en 2 minuten wer den afgelegd, hadden de favo rieten drie ronden voorsprong op De Jong/Jonkman en De Ja- ger/Zuijderwijk. Voor Robert Slippens was dit de 30e natio nale titel. Duitse schiiatstitel voor Friesinger inzell - Anni Fries inger heeft voor de tweede keer de Duitse allround schaatstftel bij de vrouwen veroverd. De 25-jarige wereldkampioene deed dat in Inzell. Ze veroverde het kampi oenschap met overmacht. Friesinger won aller vier afstan den. Haar voornaamste tegen standster Claudia Pechstein had zaterdag, na de eerste twee nederlagen, opgegeven. Bij de mannen ging de titel naar Ste fan Heythausen. Marathomroge Huizebosch-Smit Groningen - Jenita Hulze- bosch-Smit heeft in Groningen de achtste wedstrijd van de KNSB/Essent-competitie ge wonnen. De schaatsster uit Gramsbergen toond e zich de snelste in de massas print. Petra Grimbergen legde b eslag op de tweede plaats en behield de lei ding in het klassement. Handballers verslaan Letland Luxemburg - Met een zege op Letland heeft de Nec.erlandse mannenhandbalploi-g het vier- landentoemooi in Luxemburg alsnog met een succesje afge sloten. De twee andere partijen, tegen België en Luxemburg, gingen verloren. België werd toemooiwinnaar meit drie over winningen. De andere deelne mers wonnen ieder één keer. Zaterdag verloor Oranje van België met 29-21, eem dag later volgde herstel tegen Letland: 30-29. Tommy Haas meldt zich af hamburg - Tommy Haas komt niet uit op de Australian Open. De 24-jarige Duitser ondergaat donderdag een schout leropera- tie en is daardoor niet op tijd fit voor de eerste Grand-Slam van het nieuwe kalenderja; ir. Haas haalde vorig jaar de halve finale in Melbourne. Hij verloor toen van Mar at Safin. Sven Hannawald springt 't bes t engelberg - De Duitse schans- springer Sven Hannawald heeft in Engelberg zijn eerste over winning van het seizoen in de wereldbeker behaald. Daags voordien was hij op de dezelfde schans nog als derde geëindigd. Gisteren maakte Hannawald in de regen sprongen van 133 en 132,5 meter en kwam op een puntentotaal van 282,9 punten. Tweede werd Andreas ^iVidhölzl en derde Andreas Gold,berger, beide uit Oostenrijk. Mayr plaatst zich voor WK engelberg - Skispringer Inge- mayr Mayr heeft zich diit week einde dankzij zijn prest aties tij dens wereldbekerwedstrijden in Engelberg geplaatst voor het WK. De Nederlander werd op de 120-meterschans zaterdag 34e, een dag later 33e, genoeg voor een WK-ticket. Het was de eerste keer dit seizoen dat Ma^/r zich plaatste voor het hoofdtoernooi van een wereldbekerwedstrijd. maandag 23 december I door Gijs van Oosten assen - Hij studeert bewegingswetenschap pen, ontvangt een beurs van 68 euro per maand, schaatst in een geleend pak van een shorttracker en doet over twee weken mee aan het EK allround in Heerenveen. Ralf van der Rijst (25) heeft afgelopen weekeinde op het NK allround in Assen ook zichzelf verrast. Zijn motto: „Van geld ga je niet harder schaatsen." Van der Rijst, die bij zijn ouders in Woerden woont, eindigde in het klassement van het NK allround op een vierde plaats. Goed ge noeg om met de sterke nationaal kampioen Gianni Romme, de weer opgelapte Mark Tuitert en de onverwoestbare Rintje Ritsma opgenomen te worden in de nationale se lectie voor het EK allround van 3 tot 5 janu ari 2003. Voor Van der Rijst, die erkende allrounders als Carl Verheijen, Ids Postma en Jochem Uytdehaage achter zich liet, is het optreden in Thialf een absoluut hoogtepunt in zijn carrière. Zijn talenten werden weliswaar tij dig onderkend - hij reed in de kernploeg van Henk Gemser en de afgelopen twee jaar bij de commerciëlen van TVM - maar tot grote successen kwam hij niet. Zijn beste prestatie was een zesde plaats op het NK allround van 1999 en verder schitter de Van der Rijst vooral buiten het seizoen in obscure wedstrijden in Calgary. Hij dankt er zijn hoge klassering op de wereldranglijst al ler tijden, ook wel Adelskalenderen, aan: Van der Rijst staat als tiende Nederlander op een 25ste plaats. De laatste jaren werd weinig van Van der Rijst vernomen. Behalve dat hij een goed contract had getekend bij TVM maar door een kaakontsteking nauwelijks aan schaat sen was toegekomen. In het voorjaar van 2002 zat er geen nieuwe verbintenis meer voor hem in. Van der Rijst werd als werkloos schaatser teruggeworpen naar het gewest Zuid-Holland, waar hij een ploeg vormt met Bob de Jong en Emiel de Jager. Coach is Wim den Eisen, de man die voor Gianni Romme de weg naar het succes plaveide. De twee bescheiden sponsors Bloksma Keu kens en IMKO Opleidingen nemen de on kosten voor hun rekening. „Ik wilde afgelopen jaar nog niet stoppen met schaatsen", zei Van der Rijst gisteren in Assen. „Ik wist dat ik er niet alles had uitge haald. Het kon nog beter." Een positieve verandering noemt Van der Rijst de combi natie met zijn studie aan de Vrije Universi teit in Amsterdam. Bij TVM werd hij 'een beetje geleefd'. „Ik studeer nu drie uur per dag heel geconcentreerd en ik schaats drie uur per dag heel geconcentreerd. De afgelo pen jaren was ik de hele dag met schaatsen bezig, dat was te veel voor mij." Van der Rijst ging terug naar de basis. Naar het slechte ijs op De Uithof in Den Haag. In de zomer trainde hij hard met Den Eisen („Kikker- sprongen en zandzakken, dat werk") om ver volgens ook zijn schaatstechniek te verfijnen. Den Eisen: „Ralf schaatste met zijn knieën naar buiten. Die staan nu weer naar binnen, waardoor hij energie overhoudt en een rusti ge glijfase heeft. Ook heb ik hem trainingen laten doen om zijn bilspieren sterker te ma ken, waardoor zijn afeet beter is." Op 1 december won Ralf van der Rijst de Eindhoven Cup, een titel die de status heeft van 'the best of the rest' omdat de toppers niet deelnemen aan dit kampioenschap. Den Eisen zag Van der Rijst onder druk vier af standen goed rijden. „Ralf is niet alleen fy siek maar ook mentaal aan het groeien. Hij kan met wedstrijddruk omgaan. Dat bewees hij ook tijdens de tien kilometer die hij 25 ronden lang vlak reed." Van der Rijst, die drie jaar geleden aan vier wereldbekerwedstrijden deelnam, krijgt van de KNSB voor het Europees kampioenschap allround een nieuw schaatspak van Nike. Het pak dat hij de afgelopen weken had ge leend van shorttracker Knut Alsemgeest kan weer terug. „Ik heb zelf een gewestelijk pak, maar het Nike-pak gaf me vertrouwen. Het is niet heel belangrijk, maar alle kleine beetjes helpen." Schaatsster pakt titel allround door Peter van der Hulst assen - Renate Groenewold mag niet zeuren, maar eigenlijk vindt ze dat maar onzin. „Dan zie ik stukken op internet met 'Renate moet niet zeiken'. Ik vind dat vervelend. De mensen weten niet wat voor pijn ik heb gehad." De TVM-rijdster twijfelde lang; niet over haar schaatscapacitei- ten, wel over haar fysieke ge steldheid. In Assen kreeg ze niet alleen de bevestiging van haar kunnen, ze rekende gelijk tijdig af met haar criticasters. Groenewold werd Nederlands kampioen allround, voor Anna- marie Thomas en Marja Vis. Met gemengde gevoelens woonde Groenewold in de af gelopen week het sportgala bij. Gretha Smit was wel genomi neerd voor de verkiezing van Sportvrouw van het Jaar en zij niet De Rouveense won tijdens de Olympische Spelen van Salt Lake City zilver op de vijf kilo meter. „Ik haalde ook zilver (op de drie kilometer, red.) en werd derde op het EK allround, maar voor de buitenwereld is het ver haal van Gretha interessanter. Mijn sportprestatie is er niet minder om." De beelden die ze tijdens het gala van haar olym pische drie kilometer zag, beur den haar op. „Ik kan toch wel aardig schaatsen", luidde haar conclusie. Groenewold kon het goed ge bruiken na een periode vol mi sère. Een chronische rugblessu re speelde de afgelopen maan den weer in alle hevigheid op. De 26-jarige schaatsster is ge wend dat haar lichaam in ver gelijking met andere topspor ters wat meer gebreken ver toont. Ze kijkt er niet meer van op als haar arm zomaar uit de kom schiet, of dat ze door haar enkel gaat. „Dat heb ik mijn he le leven al. Ik ben ermee gebo ren." Een groter probleem is haar rug. Groenewolds rugwervels verschuiven gemakkelijk van hun plaats, waardoor haar ze- NK MANNEN punten 500 m 1. Romme 160.708 38,30 7) 2. Tuitert 161,514 37.25 1) 3. Ritsma 162,070 38,31 8) 4. Van der Rijst 162,563 39,28(19) 5. Verheijen 162,847 38,98(15) 6. Postma 163,013 38,17 4) 7. De Jong 163,022 39,52(22) 8. Uytdehaage 163,272 38,62(11) 9. Sol inger 165,659 38,56(10) lO.Prinsen 165,688 39,48(21) ll.Kingma 166,393 38,85(13) 12.01de Heuvel 166,420 38.17 4) NK VROUWEN punten 500 m 1500 m 3000 m 5000 m 1Groenewold 2. Thomas 3 Vis 4. 't Hart 5. Reitsma 6. Cramer 7. Oosting 8. De Vries 177,032 42,25 6) 178,329 41.07 1) 178,335 42,02 5) 178,949 42,41 7) 179,681 42,53 8) 179,890 41.65 2) 180,337 42,75(10) 180,860 41,65 2) 2.08,00 1) 4.26,04 1) 7.57.76 1) 2.08.87 2) 4.31.16 5) 8.11,10 8) 2.10,07 3) 4.28,63 2) 8.01,68 4) 2.10,28 4) 4.30,18 4) 8.00.83 2) 2.10,35 5) 4.33,47 8) 8.01,23 3) 2.13,30(10) 4.33,16 7) 8.02,81 5) 2.13,14 9) 4.29,36 3) 8.03,14 6) 2.15,08(13) 4.32,63 6) 8.07,46 7) De schaatskampioenen van deze winter poseren: Gianni Romme en Renate Groenewold. Foto: GPD/Hans de Graaf nuwen in de knel kunnen ko men. „Om dat risico zo veel mogelijk te beperken, moet ik aan mijn 'spierkorset' werken." In de sportschool brengt ze haar buik- en rugspieren 'op spanning', om de rug zoveel mogelijk te kunnen ondersteu nen. Groenewold weet wat er kan gebeuren als ze die onder houdswerkzaamheden laat ver sloffen. De pijn in haar rug keerde in de eerste helft van het seizoen in alle hevigheid terug. Duurtrainingen bleven de laat ste weken beperkt tot het rijden van maximaal vijf ronden. Voor de drie kilometer was dat geen probleem, ook al waren haar laatste rondjes niet opti maal. „Maar dat komt omdat ik die trainingshardheid mis." De zege op de drie kilometer gaf haar het nodige zelfvertrouwen. Groenewold won vervolgens ook de 1500 meter en vijf kilo meter. „Het is me alleszins meegevallenzei ze na het vol tooien van de slotafstand. Ze beseft dat het niet genoeg is om een rol van betekenis te kunnen spelen op het EK all round. „Ik heb de komende twee weken absoluut nodig. De 500 meter moet beter, anders doe ik niet mee voor het klasse ment, want mijn zesde plaats hier is gewoon slecht." Grote zorgen maakt ze zich niet. „Er hoeft maar dit te gebeuren en het gevoel is weer teru{Te Groenewold kan zich d 1 al op haar Duitse conqi - richten (Claudia Pecli,, Anni Friesinger), wantje de lichamelijke ongL hield ze in Assen de Ifo mas en Vis achter zich-jj, !Z b to Nederlander winnaar op loodzwaar wereldbekerparkoers door Ad Pertijs kalmthout - Richard Groenendaal noemt zichzelf een 'ouwe krijger'. Die geven zich niet snel ge wonnen, verduidelijkt hij. Door een verkoudheid en door problemen met zijn door de teamsponsor geleverde schoenen, zat er de afgelopen weken even geen vaart meer in zijn rijden. Gisteren, in een kil en nat Kalmthout, waren alle donkere wol ken verdwenen. De ouwe krijger kwam als vanzelf bovendrijven. In de loodzware tweede wedstrijd voor de wereld beker liet hij op indrukwekkende wijze alle zes Belgen achter zich. Hij nam daardoor tevens de leiderstrui over van Bart Wellens. Deze jeugdige Belg domineerde het veldrijden de afgelopen we ken, maar een verkoudheid trof nu hem. „Ik dacht even: het lukt wel. Dus niet, bleek na twee ron den." De bliksemstart van Wellens stelde Groenendaal gerust „Want dat is meestal een teken dat hij niet in goeden doen is." Berden nam de leiding over van Wellens en Groenendaal was de enige die de Belg kon volgen. Halverwege de wedstrijd zocht de Nederlander de aanval en na een solide gere den solo pakte hij in het donker wordende Kalmt hout de zege. „In het bos was het tijdens de laat ste ronde zo donker geworden, dat je de modder- sporen niet meer zag", zei hij lachend. De wereldbekerveldrit van Kalmthout werd gete kend door de modder. De ontdooide bovenlaag maakte in combinatie met de gestaag vallende re gen van de omloop een ouderwetse martelgang. „Het was een uur lang duwen, duwen en nog eens duwen. Zelfs op de verharde weg met de wind op kop", vertelde Groenendaal na afloop. 'Een schoon parkoers' noemen de Vlaamse lief hebbers van de ouderwetse cross zo'n omloop. Bij die wedstrijd paste een 'schone' winnaar. Het is bekend dat Groenendaal zich in zijn element voelt als er op de pedalen geduwd moet worden. Zwaar lopende parkoersen hebben zijn voorkeur. Maar het was niet alleen dat gisteren. Groenen daal reed een wedstrijd, waar de ervaring en pro fessionaliteit van afdroop. „Op deze omloop mag je na een foutje niet gaan 'panikeren'. Als je je gaat haasten, rijd je jezelf vast in de modder en kost het nog meer energie", zei hij over een klein slip pertje in de beginfase. Daarna nam hij resoluut de leiding bij de achtervolging op Wellens en Berden. „Ook zoiets. Je moet op kop rijden. Dan zie je de sporen in de modder het best. Degene die achter je rijdt, reageert steeds een seconde te laat." Kortom, Groenendaal had de regie weer eens ou derwets in handen. De verwende Vlaamse volgers stonden ervan te kijken. „Echte toppers mogen niet twijfelen. Die moeten altijd doorgaan", sprak hij over zijn moeilijke periodes. n Belgische concurrenten vormden in Kalmthout geen be- r Richard Groenendaal. Foto: Reuters/F.Lenoir ge in haar loopbaan. ,k, kerstcadeautje", lachtfo ringd door jubelendq c Ze is pas twintig maaif middels een imponeiK lijst opgebouwd. Op [v, tiende stond Kostelic Re podium bij een wekj wedstrijd: bij haar slal<fes in Park City werd derde. Op haar nejei won ze het overall-\\ j ment en het WB-klasstjj) lom, maar drie knifo: stelden haar niet in st tels het afgelopen seiz«p dedigen. Pas in Salt P stond ze er weer, n U sche gevolgen: drie kr op slalom, reuzensj g combinatie - en een (Super-G) maakten haty cesvolste alpine-skieij.j één Spelen. jffr De winst in de afdalin0 terdag was voor Michljd meister. Het was de jj j zoenszege voor de ff, Oostenrijkse. Dorfmeic jaar wereldkampioen» j daling, was in 1.43,53 to re tdJ lenzerheide/alta badia/anp - Janica Kostelic is in het nog pril le skiseizoen een klasse apart. Gisteren won de drievoudig olympisch kampioene in Len- zerheide een slalom meetellend om de wereldbeker, na een zes de plaats in de afdaling van za terdag. Daarmee was ze de beste skister van dit weekeinde en leidt ze riant in het overall-we reldbekerklassement. Kostelic, een held in Kroatië, leidde na de eerste run al com fortabel met een verschil van een kleine halve seconde op de Duitse Annemarie Gerg. Na haar tweede optreden was het gat met de concurrentie alleen maar gegroeid. De Finse Poutia- inen bleef op 1,23 seconden nog het dichtst in de buurt en pakte haar tweede tweede plaats bin nen een week. De Nieuw-Zee- landse Riegler verraste met haar eerste podiumplaats sinds vijf jaar. Kostelic, met de Duitse Ertl de enige skister die op alle vijf de disciplines uitkomt, was zeer te vreden met de zestiende WB-ze- Teleurgestelde topzwemmer meldt zich af voor twee nummers op nationale kampioenschappen korte baan door Arjen Vos eindhoven - Uitgerekend in het weekeinde dat de zwembond de .Stichting Topzwem- men Nederland presenteerde, met als doel het zwemmen verder te professionaliseren, kwam de grootste zwemvedette van ons land in frontale botsing met diezelfde bond. Pieter van den Hoogenband meldde zich boos af voor twee nummers op de laatste dag van het NK korte baan. „Ik ben heel erg teleurgesteld in de organi satie", aldus Van den Hoogenband. De Eindhovenaar keerde vrijdagmorgen terug van een trainingskamp van twee weken in Melbourne. „Ik had daar best langer willen blijven, maar ben speciaal voor deze wed strijd teruggekomen. Het is voor mij eigen lijk de meest oninteressante wedstrijd van het seizoen, maar omdat het in mijn eigen stad is, voor eigen publiek en sponsors, ben ik dat hele pokkeneind teruggevlogen. Met pijn in mijn hart." Terug in Eindhoven wachtte de olympisch kampioen een onaangename verrassing. Van den Hoogenband had de organisatie geruime tijd geleden gevraagd om zijn num mers, de 100 meter vrij en de 50 meter vlin der, op de slotdag van het NK niet achter el kaar te plaatsen. Na een zwaar trainings kamp en een slopende, lange reis wilde VDH graag wat meer rust tussen zijn twee individuele nummers. „Dan had ik wat kun nen herstellen. Nou, dat was geen pro bleem, zeiden ze. Toen ik echter vol goede moed in het bad kwam, bleek het niet gere geld te zijn. Jammer dat ze niet mee willen denken. Ik heb hier enorm de balen van." En dus besloot Van den Hoogenband een daad te stellen. „Normaal hebben zwem mers een mentaliteit van: niet zeuren, maak er maar het beste van. Maar dat dit soort dingen niet bewerkstelligd kunnen worden, dat stelt me enorm teleur. Ik had wel voor een van de twee afstanden kunnen kiezen, maar dacht: ik laat de boel maar eens een keer de boel. Ik zwem alleen nog de estafet te met mijn clubje." Voorzitter Erik van Heijningen van de KNZB betreurde de gang van zaken. „Waar wij kunnen, proberen we als zwembond Pieter van dienst te zijn. Ik vind het jammer dat hij teleurgesteld is, zeker omdat hij speciaal voor deze wedstrijd naar Nederland geko men is. Daar heb ik grote waardering voor. Ik ga dit uitzoeken om te voorkomen dat dit soort zaken nog eens gebeuren." Tijdens de tweede dag van het NK presen teerde de KNZB de opzet van de nieuwe Stichting Topzwemmen Nederland, die als doel heeft om het topzwemmen in Neder land optimaal te organiseren en talentvolle zwemmers zich te laten ontwikkelen tot topsporter. Op die manier moet Nederland mondiaal een vooraanstaande rol blijven spelen. De organisatie met bondscoach An- dré Cats, assistent Marcel Wouda, directeur Marcel van der Togt, technisch adviseur Jac- co Verhaeren en wetenschappelijk adviseur Hans Elzerman moet daar garant voor staan. De STN wil niet alleen de sporters zelf maar ook hun coaches in het land onder steunen en begeleiden. De KNZB geeft de STN de ruimte om slagvaardig te werken, maar er blijft een nauwe band tussen de twee instanties, aldus Van Heijningen. Van den Hoogenband schitterde zaterdag op de 200 vrij (1.43,44) en als slotzwemmer van de PSV-estafettes. Zaterdag ging de 100 vrij in 46,63 seconden, zondag in een on- B voorstelbare 46,52. Met ovemanfe zijn alleen de Zweed Lars Frölaifc Amerikaan Neil Walker ooit snellödi Het team kwam door deze verrijd VDH uit op 3.11,61, een verbeterijai Nederlands clubrecord met 6,5 sei t maar 0,04 boven het nationaal de landenploeg. Mark Veens (48)11, Erik Zwering (48,80) en Mitj4 je (47,45) legden daarvoor de basfee rondde de snelste man ter wereld jaa ningsnummer de voorzet vaq»u (54,06 rug), Martin de Wildt (l.Olfc J en Keizer (52,24 vlinder) met een; fende explosie af. ie. Je

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18