Indoorkampioen faalt buiten Van Hooijdonk berust in bijrol van Feyenoord Wim den Eisen beleeft een superweekeinde hina Jochem Uytdehaage mag Europese titel niet verdedigen fcede ster -Korea JrPSV JiHaan dscoach Hersman zit stuk na opgave SPORT -23 DECEMBER 2002 enendaal wint loodzwaar dritparkoers fstkampioen kampt met ikementen wint rrtoernooi dam - De eerste hoofd ei het seizoen is binnen |C. De waterpoloërs uit aan den Rijn legden za- 3ijieslag op de KNZB be rt* Polar Bears te ver- j een meer boeiend dan ;.(and duel won AZC uit- 1 met 7-6, door een laat |t van Kimmo Thomas. gis blij met bekerwinst ietie sterke tegenstander ickeyers ief In het Nederlandse 1 zijn twee spelers ge- adat zij bij een do oie positief waren be- |Bij Nijmegen Tigers riadese verdediger her door de bond {"geschorst, bij Hee- ^lyers werden bij de dse Canadees Jamie [de urine stoffen ge- lie op de dopinglijst en. De twee speelden i weekeinde al niet bij hun club. jJn/cpd - PSV zal na Lee R met wie zaterdag de Higen werden afgerond, Eeen tweede speler elftal van Zuid-Korea n. Park Ji Sung, de 21- 9 htermiddenvelder van irple Sanga, tekent in 9 en contract voor 3,5 ~j SV. Hij moet nog me- rs keurd worden. Kyoto n laar geen medewerking ïg Park nog bij de Ja- b onder contract staat. 3 ntenis loopt op 1 janu- 'Ibbelslag lukt, vertrekt 1 januari met twee Ko- spelers in de selectie trainingskamp in Tur- Young Pyo is een stuk an Park. De 25-jarige in LG Anyang heeft al itig interlands achter de ïns het WK speelde hij iddink alle wedstrijden, flerd die tegen de Ver laten. In de partij tegen was hij de man die Figo dstrijd moest houden. Lee nog niet kopen van Ïg. Omdat de financiële i beperkt zijn wil PSV Januari huren voor de ||et seizoen. Daarna kan ïen transfer gesproken Volgens Hiddink heeft rel oren naar zo'n con- Uit Zuid-Korea komen acties dat LG Anyang ter 10 van het nationa- tiet wil verhuren, maar verkopen. door Peter van der Hulst assen - Jochem Uytdehaage is een meester in relativeren, maar gisteren werd de val van een groot kampioen begeleid door tranen. In de catacomben van ijs baan De Smelt liet de sportman van het jaar, olympisch, Europees en wereldkampioen zijn emoties de vrije loop. En zelfs dan lijkt Uytdehaage zich nog in de hand te hebben. „Of ik met mijn schaatsen heb gegooid? Nee, joh. Dat is zonde, die heb ik dinsdag weer nodig." Vooraf was bekend dat tijdens het NK allround in Assen repu taties zouden sneuvelen. Dat Uytdehaage uiteindelijk als achtste allroundschaatser in rang van het ijs stapte, daar had zelfs de grootste pessimist geen rekening mee gehouden. Hij loopt daardoor het EK in Hee renveen en zeer waarschijnlijk ook het WK in Göteborg mis. Daarmee was het leed voor zijn ploeg TVM nog niet geleden. Uytdehaage staarde in het pers centrum met ontzetting naar de televisie. „Jeetje, Carl Verheijen is er ook niet bij", reageerde hij ontzet op de vijfde plaats van zijn ploeggenoot. En dat terwijl Verheijen de laatste maanden indruk maakte in de wereldbe kerwedstrijden. „Dit was een kilo-Utrecht-tan- go-toemooi." Hoe groot de de ceptie ook, Uytdehaage vond dat hij zichzelf niets kon verwij ten. „Ik heb het idee dat ik er het maximale uit heb gehaald. assen - Het allroundseizoen is voor Martin Hersman al ten einde voordat het goed en wel begonnen was. De Lissenaar gaf tijdens het NK al na een afstand op met een rugblessure. „Er is niets ka pot, maar ik kan me niet nor maal bewegen. Ik opende op de 500 meter in 10,58, een tijd die ik voor het laatst in de D-junioren reed." Hersman finishte uiteindelijk nog als zesde in een tijd van 38,24. De problemen verer gerden in de voorbereiding op de vijf kilometer. „De rug verkrampte bij het inlopen. Dan kun je wel doorgaan, maar dan loop je het risico dat je iets kapot maakt, of dat je eindigt in een tijd van 7.20. Dat heeft geen zin. Het was een heel moeilijke beslissing om niet van start te gaan. Emotioneel heb ik het erg zwaar", aldus Hersman die zaterdagavond meteen naar huis terugkeerde. Bij de vrouwen staakte Helen van Goozen na twee afstan den de strijd. „Ik had zater dag een heel slechte dag. Dat komt omdat ik in de week er voor ziek was. Ik dacht dat ik hersteld was van mijn buik griep, maar dat viel tegen. Wat heeft het dan nog voor zin om voor de 1500 meter van start te gaan", aldus de Hoogmadese. Leimuidenaar Bob de Jong sloot het NK in Assen met ge mengde gevoelens af. Hij was tevreden over zijn zege op de tien kilometer en de tweede plaats op de vijf kilometer, maar baalde van het feit dat hij zich niet voor het EK all round kon plaatsen. Zijn kor te afstanden schoten daar voor tekort. Door een lichte blessure kon hij niet op snel heid trainen. „Mijn accelera tievermogen was daardoor aangetast." Op de 500 meter (39,52) kwam hij als 22ste over de finish en op de 1500 meter ging het niet veel beter; veertiende in 1.58,67. De Jong had op de mijl moeite om in zijn ritme te komen. „Maar de lange afstanden ben ik te vreden over. Ik eindig op de tien kilometer zeven secon den voor Gianni Romme." Alleen de opening en de eerste bocht op de 500 meter konden beter, maar zelfs dan had ik het EK niet gehaald." Uytdehaage schreef afgelopen zomer na het zo succesvol ver lopen olympische jaar zijn ster ke en zwakke punten op een briefje. „Ik ben niet sterk op traag ijs", was een van de con clusies die hij aan het papier toevertrouwde. Met een NK op de buitenbaan van Assen hadden er bellen bij hem moeten gaan rinkelen. In plaats van een voorbereiding in Baselga de Pine of Inzeil koos hij voor een trainingsstage in Er furt. De constante omstandighe den in de overdekte hal vond Uytdehaage beter voor de trai- ningsopbouw. „Het liep tech nisch prima en dan twijfel je niet aan jezelf. Ik ben kampioen op de indoorbanen, maar ik moet mezelf een dikke onvol doende geven voor hard rijden op traag ijs. Dit zat er een keer aan te komen." TVM-coach Gerard Kemkers trok zich de tegenvallende pres taties van Uytdehaage en Ver heijen aan. In het na-olympi sche jaar liet hij de teugels wat vieren, zodat in de komende ja ren opnieuw naar een olympi sche piek kan worden toege werkt. „We begonnen later met de training. Ik weet niet of we daar nu de prijs voor betalen." Verheijen concentreerde zich volgens Kemkers zo op de 1500 meter, dat zijn prestatie op de tien kilometer daaronder leed. Hij moest zich tevreden stellen met een reserveplek voor het EK. Kemkers: „We zijn dit week einde op onze plek gezet. Het is een heel gezond gegeven dat we uit onze droomwereld worden geholpen." Kemkers sluit niet uit dat het openen van winkels en allerlei huldigingen negatieve gevolgen hebben gehad voor Uytde- haage's prestaties. De Utrechter heeft tijd nodig om aan veran- Barbara de Loor naar EK in Heerenveen Barbara de Loor heeft een startbewijs gekregen voor het EK, over twee weken in Hee renveen. De schaatsster mis te dit weekeinde in Assen het NK, het kwalificatietoernooi, door een rugblessure. Op ba sis van haar prestaties eerder dit seizoen wordt ze toch af gevaardigd. Sandra 't Hart, de nummer 4 van het NK, is eer ste reserve. Nederlands kam pioene Renate Groenewold, nummer 2 Annamarie Tho mas en nummer 3 Marja Vis gaan ook naar Heerenveen. Bij de mannen werd de top-4 van het NK afgevaardigd. In volgorde van de uitslag zijn dat Gianni Romme, Mark Tuitert, Rintje Ritsma en Ralf van der Rijst Eerste reserve is Carl Verheijen, tweede reser ve is Ids Postma. at Jr/rtr - Arie Haan is de !t*®bondscoach van het rdejiationale eiftai in Pe- r inde hij een contract. I de Chinese voetbal teren bekendgemaakt. e ran als de bond weiger- fdi over het contract te aar dafige Haan zei tijdens :onferentie in de Chi- fdstad wel dat hij zich .leeft gesteld goed mee ■'Pil tijdens het toernooi 1 Ofë Cup, dat in 2004 in r ptdt gehouden. Ook wil r; ilaatsen voor het WK uitstand. malige middenvelder je kwam eind vorige n; Uiting aan voor de laat- 3kel van onderhandelin- dag rondden de partij- Haan volgt in China linovic op. HHSHsm Feyenoorder Ono wordt tegen de grasmat gewerkt door de NAC-spelers Schreuder en Feher. Foto: AN- P/Ed Oudenaarden breda/gpd - In alle jaaroverzich ten dook hij de afgelopen weken prominent op. Pierre van Hooij donk was immers dé man die Feyenoord in 2002 aan de UEFA Cup hielp. De Brabander mocht in de media uitgebreid nagenie ten van het grootste succes uit zijn loopbaan. Een loopbaan die hij het liefst zou vervolmaken met een nog nimmer behaald kampioen schap. Om dat te bereiken zal Pi-Air nog een jaar langer bij Feyenoord moeten blijven. Want na de teleurstellende 1-1 tegen zijn oude club NAC kun nen de Rotterdammers de titel dit seizoen wel vergeten. „Negen punten achterstand op PSV en zeven op Ajax is wel heel veel", verzuchtte Van Hooijdonk na de laatste wedstrijd van het jaar. De 33-jarige aanvaller wei gerde vooruit te lopen op zijn toekomst De kans is echter groot dat hij er nog een seizoen aan vastplakt in Rotterdam. Na de hoopgevende 6-1 over winning vorige week tegen AZ stapten de Rotterdammers gis termiddag weer met een kater van het veld. En dat terwijl Fey enoord onder zware weersom standigheden in Breda uitste kend begon. Onder aanvoering van de licht voetige Thomas Buffel en Sebas tian Pardo - de absolute uitblin kers in de eerste helft - kregen de vlot combinerende gasten in de eerste acht minuten liefst vier prima kansen om te scoren. Slechts één daarvan werd benut. door Janet van Dijk zoeterwoude-dorp - De Zoeter- woudse trainer Wim den Eisen zag de afgelopen twintig jaar veel goede schaatsers onder zijn vleugels wegvliegen. Drieënder tig om precies te zijn. Gianni Romme, Bart Veldkamp, Leo Visser, Jeroen Straathof en de anderen vertrokken uit de selec tie van het gewest Zuid-Holland, naar een kernploeg van de KNSB of naar een profploeg. Dit seizoen kwamen er drie terug. Met hen behaalde de trainer het afgelopen weekeinde op hetNK allround opvallende resultaten. „Het was een superweekeinde voor mij", zei Den Eisen gister avond. Met vijf medailles - zilver en brons voor Ralf van der Rijst, goud en zilver voor Bob de Jong en brons voor Emiel de Jager - en een verrassende vierde plaats van Ralf van der Rijst in het al gemeen klassement, speelde het gewest Zuid-Holland een alles behalve anonieme roL Wim den Eisen, door succesvol le schaatsers vaak geroemd om zijn gedegen trainingsaanpak, noemt het goede begeleidings team - met de Zoeterwoudse fy siotherapeut Theo Schraden en assistent-trainer Jan Aanen - als belangrijke factor voor het suc ces. „Misschien", denkt hij, „hebben deze jongens bij de profploegen niet de kans kunnen krijgen om door te groeien, of hebben ze niet de punten kunnen zien waar verbetering nodig is. Ik weet het niet. Ik heb ze geanaly seerd en gekeken wat er moest gebeuren. Ze hebben altijd in de schaduw gestaan van anderen, en daar moesten ze uit proberen te komen. In het gewest zijn ze zelf de betere schaatsers, dat geeft misschien ook zelfvertrou wen. Bovendien moeten ze nu meer zelfstandigheid tonen." Den Eisen had zelfs verwacht dat Bob de Jong, specialist op de lange afstanden, op het all- roundtoemooi bij de eerste vijf zou komen. Hij werd zevende. De Leimuidenaar kwam met een vooralsnog onverklaarbaar slechte conditie van zijn spieren terug van een trainingskamp, waardoor hij een paar dagen niet kon schaatsen. Hij plaatste zich wel voor de World Cups. Volgens Den Eisen zijn er ge noeg details waar De Jong aan kan werken, zodat zijn prestaties de komende vier jaar nog verbe teren. Als specialist op de lange afstan den en met een betere 500 me ter moet de Leimuidenaar een goed allroundkampioenschap kunnen rijden, maar de lange afstanden moeten zijn hoofd doel blijven. „Zijn lichaam is daarvoor gemaakt" Bij Van der Rijst is alles drie we ken geleden in een 'versnelling" gekomen, vertelt Den Eisen. „Normaal heeft hij in wedstrij den altijd slechte momenten, die heeft hij nu het hoofd kun nen bieden. Bovendien hebben we zijn techniek vier weken ge leden aangepast zodat hij effici ënter rijdt, en er zat ook een dis harmonie in de krachtsverhou dingen in zijn lichaam." Er was al eerder een indicatie dat het goed zat, toen de schaatser uit Woerden de selectiewedstrijden in Eindhoven won. Voor hulp bij het mentale aspect heeft Den Eisen geen hulp van buitenaf gezocht „Ik ben niet zo psycholoog-achtig", zegt de Zoeterwoudenaar, die werkt als directievoerder in een bouw team van het ministerie van de fensie. Volgens Den Eisen doet fysiotherapeut Schraden, die ook al vijftien jaar aan het ge west is verbonden, goed werk op dat gebied. „Hij heeft een goede invloed op mensen, en neemt dat soort zaken, waar ik niet aan toekom, over. We vul len elkaar perfect aan." Het succes van de afgelopen da gen kwam niet uit de lucht val len, al tekent de trainer aan dat bij Van der Rijst alles klopte, en dat anderen misschien niet vol gens de verwachtingen presteer den. Daartegenover staat dat de 500 meter van Van der Rijst te genviel. Een eendagsvlieg is Van der Rijst niet, meent Van Eisen. „Er zullen wel dalen komen, maar hij kan nog doorgroeien, en op het EK moet hij bij de eer ste zestien kunnen rijden. Dat is niet slecht" Zowel Van der Rijst als De Jong plaatste zich voor wereldbeker wedstrijden. De bond heeft de gewestelijk trainer bij wijze van uitzondering toestemming ge geven om zijn pupillen over de grens te begeleiden, Den Eisen bekijkt deze dagen of hij zich kan vrijmaken. Op de vraag of hij niet bang is dat hij zijn goede schaatsers vol gend seizoen weer kwijt is, ant woordt Den Eisen: „Het zou ook kunnen dat ze mij kwijt zijn." Als het 'verantwoord is' en 'fi nancieel aantrekkelijk' zou de Zoeterwoudenaar wel serieus willen nadenken om van het trainerschap zijn beroep te ma ken. Voorlopig is het nog niet aan de orde. „Mijn dag kan niet meer kapot. En ik heb net sms- 'jes gehad van de schaatsers, dat ze een geweldig weekeinde heb ben gehad." deringen te wennen. Dat geldt niet alleen voor nieuwe oefenin gen, maar ook voor de status van sportheld. „Jochem haalde vorig jaar iets prachtigs. Daar moet hij dan ook van kunnen genieten. Dit is het eerste week einde waarin hij een waarschu wing kreeg. Daar moeten we maar eens over praten." Sport 2: NK schaatsen allround Pardo tikte in de vijfde minuut de 0-1 binnen, nadat NAC-doel- man Gabor Babos een voorzet van Buffel slecht had verwerkt. NAC had kort na die goal op een onoverbrugbare achterstand moeten worden gezet Maar er volgden louter missers. De in ei gen huis moeilijk te kloppen Brabanders kregen daarom langzaam maar zeker grip op het duel en slaagden er na rust wél in om de Rotterdammers op eigen helft vast te zetten. In de slotfase maakte Feher uit een vrije trap de fraaie en verdiende gelijkmaker. „Onze kansen op het kampioen schap zijn bijna gedaan. We zijn te wisselvallig", baalde Van Hooijdonk. „Dat zal er in de tweede helft van het seizoen uit moeten." Volgens Van Hooijdonk was het puntenverlies een kwestie van 'eigen schuld'. „In de beginfase hebben we enkele goede kansen op de 0-2 laten liggen. We be slissen de wedstrijd niet. Dat is typerend voor onze wisselvallig heid. Daardoor gaan we knoeien op het eind. En natuurlijk, in de tweede helft kwamen de ballen van NAC wel aan. Tsja, dan gaat er uiteindelijk wel eentje in." NAC: Babos; Colin, Penders, Schen- ning en Gudelj; Feher, Schreuder en Slot (46. Boussaboun); Stewart (81. Van den Eede), Engelaar en Bobson. FEYENOORD: Lodewijks; Emerton, Van Wonderen, De Nooijer en Paau- we; Kalou (72. Van Persie), Bosvelt, Ono en Pardo (46. Lurling); Buffel (84. Loovens) en Van Hooijdonk IN DE HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Jan Siemerink, die met Peter Blangé, Martin Hersman en Ruud Bröring wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet het bericht over drie geschorste turnsters in de herhaling. „De jaarlijkse sportverkiezin- deeltelijk ontkleed en zelfs gen van het NOC-NSF in sa- naakt hebben geposeerd. Voor menwerking met de NOS wa- al de kiekjes waarop het drie- ren voor mij aanleiding om tal sexy is te zien in het natio- mijn onder nale tumpak- het stof zit tende smo king weer eens uit de kast te trek ken. Als af scheid ne mende spor ter mocht ik ook op de ap- pe Is-met-pe ren-vergelij ken gala avond aan wezigzijn. De uitgereikte prijzen, die de naam dragen van de wereldkampioen schaatsen en wielrennen uit de vorige eeuw, Jaap Eden, gaan ook meestal naar de sporters uit die disciplines. Alle lof dus voor de bedenker van de naam. Maar deze keer werd de show gestolen door de turn sters, die de sportploeg van het jaar werden met in hun mid den Verona van de Leur als de terechte sportvrouw (sport- meid?) van 2002. In ons land, met zoveel toppers, is dat ta melijk ongewoon, want turnen wordt toch met name goed be oefend in bijvoorbeeld Roeme nië en niet in ons kleine kik kerland. Maar ook in het land van de voormalige dictatoren in 1990 geëxecuteerde Nicolae Ceausescu zijn de tijden veran derd. Hoewel? Nicolae Vieru, voorzitter van de Roemeense turnbond, laat de oude tijden weer herleven. Hij heeft name lijk drie topturnsters voor vijf jaar geschorst, omdat zij voor een Japans mannenblad ge- geschoten. De internationa le turn federa tie (FIG) zou ook al sanc ties willen treffen, maar daar kan me neerde voor zitter natuur lijk niet op gaan wach ten. Ik weet het, het is haast niet te bevatten dat we in deze tijd, dertien jaar na de val van de Berlijnse Muur, dit soort prak tijken nog meemaken in Euro paHet moet wel jaloezie zijn, want de dames hebben voor hun modellenwerk40.000 euro gekregen en dat verdient de ar me Nicolae met zijn zware, verantwoordelijke en uiterst belangrijke baan waarschijn lijk niet. Laten we in Neder land maar blij zijn, dat de he ren bobo's zoveel voldoening uit hun werk halen (of genoeg betaald krijgen), dat ze niet dit soort belachelijke schorsingen opleggen aan onze topatleten. We hadden dan toch mooi de prachtige prestaties van Betti- ne Vriesekoop, Stella Jong- mans en Tonny de Jong, om er maar een paar te noemen, moeten missen." Proftennisser Jan Siemerink uit Noordwijk nam dit seizoen afscheid van de atp-tour. Jochem Uytdehaage met schuim op de mond in actie op de vijf kilometer. De Utrechter eindigde als achtste in het NK allround. Foto: ANP/Vincent Jannink

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17