KUNST CULTUUR Syb zegt De Kast vaarwel in ArenA 'Nederlands' rode draad bij Cantorij Mystiek drieluik René Verhoeff Houseparty Innerci trekt 45.000 bezoekt Kinderen zingen sterretjes va de hemel in Hooglandse ker Musical Nijntje krijgt vervolg Toneelschrijver Knott dood Gestolen Rubens teruggevonden Ben Jolink in ziekenhuis Gratis musea niet drukker Emoties lopen hoog op Bluesdiva Ana Popovic oj, tournee langs gevangenis Publiciteitsfoto Amsterdam - De musical over het beroemdste konijn van Ne derland, Nijntje, krijgt wegens gebleken succes een vervolg. De eerste musicalreeks van Nijntje wordt 5 januari afgeslo ten in de Koninklijke Schouw burg in Den Haag. Meer dan 175.000 mensen gingen er naar toe en de bijbehorende cd be haalde een gouden status. De voorstelling naar de verhalen en tekeningen van Dick Bruna is 315 keer opgevoerd. Nijntje II is naar verwachting vanaf mei 2004 in de theaters te zien. Ivo de Wijs en Joop Stokkermans werken aan het vervolg. new york - In zijn huis in New York is de Amerikaanse toneel schrijver Frederick Knott op 86- jarige leeftijd overleden. Knott schreef slechts drie toneelstuk ken. Het eerste, 'Dial M for Murder', verscheen in 1952 op Broadway en werd daar 552 keer opgevoerd. Regisseur Al fred Hitchcock maakte er in 1954 een spannende film van. "Wait Until Dark' was in 1966 eveneens een groot Broadway- succes. In de film uit 1967 van Terence Young speelde Audrey Hepburn de hoofdrol van de blinde vrouw. Knotts derde stuk, 'Write Me a Murder' was in 1961 een halfjaar op Broad way te zien. Dublin - Een Iers echtpaar is in staat van beschuldiging gesteld in verband met de diefstal van vijf kostbare schilderijen, die vrijdag werden teruggevonden in de Ierse hoofdstad Dublin. Het gaat om twee werken van de Vlaamse meester Peter Paul Rubens en één van de Neder landse schilders Jacob van Ruisdael, Willem de Jonge van de Velde en Adrien van Ostade. De schilderijen waren gestolen uit Russborough House, het huis van wijlen de Engelse kunstverzamelaar en filantroop Sir Alfred Beit. Het was al de vierde keer dat dieven toesloe gen in het huis. hummelo - Zanger Ben Jolink van de popgroep Normaal is met problemen aan de lucht wegen in het Slingeland Zie kenhuis in Doetinchem opge nomen. Volgens manager D. van Berkum geeft Jolink dit jaar geen optredens meer. De Ach- terhoekse zanger lijdt aan ast ma en voelde zich begin vorige week na een optreden in Rot terdam al niet goed. Vrijdag kon Ben nog net de eindstreep ha len tijdens een concert in Har- denberg. Zaterdag is hij op aan raden van een longarts in het ziekenhuis opgenomen. muziek recensie Lidy van der Spek Kerstconcert door Hartebrugkoor en Schola Cantoaim van de Hartebrugkerk O.I.V. René Vertioeff, mm v vocaal kwartet Sine Nomine. Bernadette de Koning, sopraan. Corry Arendse, sopraan, Dorien van Rumt, alt, Arthur Eijs, tenor, Rob in 't Veld, bariton, leden van Leiden Sinfonietta en Jan Verschuren, orgel Gehoord: 22/12, Hartebrugkerk, Leiden, De Hartebrugkerk is ook dit jaar weer een oase van rust en sereniteit, midden in een hec tisch kooplustig Leiden. Koor, orkest en vocaal kwartet Sine Nomine zijn in dit kerstconcert mooi, organisch op elkaar inge steld. Dat is niet zo verwonder lijk als je weet dat dirigent René Verhoeff al jaren zijn muzikale, katholieke en tikje mystieke stempel op dit drieluik drukt. Meer dan ooit is de orkestklank naar dit idioom toegegroeid. Concertmeester en ook de eer ste violist van de tweede violen Wendelien van Welie zorgen voor een verfijnde klankwereld rondom koor en solisten. Sine Nomine zingt twee 'snoe zige' kerstliedjes, getoonzet door L Claessen (1956) en Gus- tav Holst (1934). Op de tweede sopraan na. die niet echt zuiver intoneert. is dit viertal een voorbeeld van fraaie samen zang. De kerstliedjes zweven transparant en sfeervol de kerk in. Maar ook het gezamenlijk coloriet van het Hartebrugkoor is licht en homogeen. Zo zijn 'Hoe leit dit Kindeken' en 'En tte le boeuf et l'ane gris' even eens doortrokken van een me ditatieve lichtvoetigheid. De 'Messe de Minuit pour Noël' van de 17de-eeuwer Charpen- tier is een lieve lust voor het oor. De solisten etaleren hun sprankelende kwaliteiten en het koor behoudt die homogene, sferische kleur ook in fortissimi. Het toppunt van Roomse 'Min ne' is Gorecki's 'Totus tuus' (Maria, geheel de Uwe), de de vote groet van een man die in Polen eindelijk weer van Maria mocht getuigen na jaren van Russische overheersing. Een mystieke waas druipt van de te dere harmonieën. En het tot driemaal toe lang aangehouden ruisend zachte 'Maria' ontstijgt de zwaartekracht. Met de Can- tus Pastoralis (herderszang) 'Pueri concinite' - vrij vertaald: komt jongeren tesamen - van de 19de-eeuwse Von Herbeck tonen orkest en koor nog een maal wat het geraffineerd dose ren van dynamiek teweeg kan brengen: een atmosfeer waarin het wonder zich kan voltrekken. leiden - Naar het museum zon der te betalen. Dat gold voor de bezoekers van Museum Boer- haave en het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Zaterdag was de eerste dag van een twee weken durende actie waarin de toegang tot deze twee musea gratis is. Toch was het aantal mensen dat hiervan profiteerde nog gering. „Er waren iets meer bezoekers dan normaal, maar niet veel", laat een woordvoerder van Vol kenkunde weten. Zij vermoedt dat de meeste mensen zo voor de feestdagen andere zaken aan het hoofd hebben. Ook bij Museum Boerhaave was het niet veel drukker dan anders. „Maar we hebben goede hoop dat het van af vandaag drukker wordt. We hebben een heel leuk programma met kinderactiviteiten." Foto: Dick Hogewoning Amsterdam - Zanger Syb van der Ploeg trad zaterdagavond voor de allerlaatste keer op met pop groep De Kast Na achttien jaar laten hij en drummer Nico Oud- huijse de bandleden achter zich om samen een nieuwe Engelsta lige rockgroep op te richten. Voor ongeveer 6ooo fans speel de de Friese groep nog één keer in de huidige samenstelling in de Amsterdam ArenA. De emoties lopen hoog op tij dens het concert Nadat de groep de laatste noten heeft ge speeld, barsten vele fans in tra nen uit Ook de bandleden to nen zich zichtbaar aangedaan. „We hebben een fantastische tijd gehad. Ik zie jullie wel weer, bedankt", roept zanger Syb het publiek toe. 'Heel jammer' en 'ongelooflijk' zijn de reacties op het vertrek van de zanger en drummer. De fans zingen nog een keer uit volle borst de welbekende lied jes mee. „Ik ben een echte fan en heb meer dan vijftig concer ten bijgewoond", zegt T. Algra uit het Friese Witmarsum. Ze blijft de nieuwe formatie van De Kast steunen. „Ik laat ze niet in de steek." Reden om na al die jaren te breken met de band is de be hoefte aan een nieuwe uitda ging, legt manager H. de Boer uit. In eerste instantie wilden Van der Ploeg en Oudhuijse tij dens het eerder aangekondigde pauzejaar met de band Spanner beginnen, maar daar namen de overige drie bandleden geen genoegen mee. Zij wilden niet wachten en besloten door te gaan met De Kast, definitief zonder de twee bandleden. Wie de nieuwe zanger en drummer worden, is nog niet bekend. Waarom het afscheidsconcert in Amsterdam is en niet in Friesland, waar het tenslotte al lemaal begon, komt volgens De Boer door de ligging. „De Kast heeft fans uit alle windstreken, ook in Brabant en zelfs in Bel gië." Het concert vond plaats in de amfitheateropstelling voor een intieme sfeer. De Kast brak in 1997 door met het Friestalige nummer 'In nije dei'. Het nummer behaalde net geen eerste plaats in de hitpara de omdat op dat moment Elton John na het overlijden van prin ses Diana met 'Candle in the wind' op één stond. Van de Friese single werden 50.000 exemplaren verkocht Op 6 juni van dat jaar hielden ze hun eerste megaconcert in het Abe Lenstra Stadion in Hee renveen. Daar kwamen 12.500 mensen op af. Na die zomer werd ook de eerste fanclubdag georganiseerd. Het album 'Niets te verliezen' werd dat jaar platina, een verkoop van 100.000 exemplaren. Vanaf dat moment ging het bergopwaarts met de popgroep. De bandleden toerden door het land en gaven concerten in on der meer Ahoy' Rotterdam en het Gelredome in Arnhem. Na het album 'Niets te verliezen' volgden albums als 'Met andere ogen', '3 x Gelredome', 'On voorspelbaar', 'De Kast live' en 'Noorderzon'. Ook won de groep diverse prijzen, zoals een Edison en enkele TMF-awards. Syb van der Ploeg bedankt zijn publiek na het laatste nummer. Foto: ANP/Olaf Kraak amsterdam/anp - De gTOOt- schalige houseparty Innercity heeft in de nacht van zaterdag op zondag ongeveer 45.000 mensen naar de Amsterdamse RAI getrokken. Verdeeld over zeven zalen, draaiden 35 dj's onder meer techno, trance en elekttomuziek. Hoofdacts waren onder anderen Kevin Saunder- son, Sven Vath en Tiësto. Het uitverkochte evenement werd voor de vijfde keer gehou den. De politie deelde ter plekke aan acht bezoekers een proces verbaal uit wegens drugsbezit. Het evenement stond met por tretten van Lenin en communis tische vlaggen in het teken van de Sovjet-Unie in de jaren zes tig. Volgens organisator ID&T, die van een zeer geslaagde nacht spreekt, was er daags voor het feest in Amsterdam en om geving een run op rode par- tykleding. Vorig jaar trok Innercity nog 42.500 feestgangers, huidige aantal van 45.(X gens de organisatie de reikt Innercity zal ni< worden. Bezoekers 'grootste overdekte dar ter wereld' kregen eei grond. Voor de door waren in de RAI eeni straten ingericht, die sti den gecontroleerd do 1 poosten. Tijs Verwest alias Tiësto voor de vierde keer op 19, Dit jaar verklaarde het M gevende Engelse blad I zine de trance-dj tot b1( de wereld. Desondanlfcr hij er niet met een and dan vorig jaar. Verwest1 landers zijn heel nu< mag dan wel nummer wereld zijn, je moet je blijven bewijzen. Dit is mijn lievelingsfeest. V« met Innercity stelt de maal niks voor." heerhugowaard/gpd De mannen moeten even ontdooi en. Liggen onderuit in de kanti- nestoelen alsof ze de saaiste af levering van 'Goede tijden, slechte tijden' zien. Want in de gevangenis kijk je eerst de kat uit de boom. Na een half uur heeft de blonde bluesdiva Ana Popovic het ba- jesvolk opgewarmd. Met sner pende gitaarsolo's. Maar voor het begeleidend heupwiegen wordt ook geklapt 'Uit, die kle ren!' Johnny Cash deed het met zijn legendarisch concert in San Quentin BB King en ook de Nederlandse bluesgitarist Magie Frankie gingen haar voor. Maar een vrouwelijke bluesgitarist die optreedt in een gevangenis, daarmee is Ana Popovic uniek. Afgelopen zaterdagavond trapte ze af met haar 'Jailhouse Blues Tour' in de penitentiaire inrich ting Westlinge in Hir waard. 0 De Jailhouse Blues Toift idee van haar managi Ana heeft het concept tuiging geadopteerd. nisconcerten zijn een b bluestraditie. Je fleurt voor de gevangenen 1 wordt er zelf sterker x altijd ergens op een mtti um ver weg van de r" maar hier sta ik er midfo vind het ook wel mooi't beetje een statement f2 groeiende misdaad te[| Maar ik ga niet preken h Bang voor de bajei „Nee. Dan kun je ook ft" op straat zijn, want daPj de mensen die een goefcr caat konden betalen. 60 niet dat ze met dingb gooien. Het ergste dat K' toe naar mijn hoofd hé. is een mannenonderbroW muziek recensie Susanne Lammere Concert: Adventsconcert door de Leidse Cantorij o.l.v. Hans Brons. M.m.v Theo Visser, orgel en Maarten de Klerk, doedelzak. Gehoord: 22/12, Hooglandse Kerk, Leiden. De grote kracht van de Leidse Cantorij is dat ze een lied waar kan maken. Die voordracht kunst begint met tekstbegrip, waardoor precies dat geaccen tueerd wordt wat ertoe doet. Maar wat vooral opvalt, is dat de leden goed naar elkaar kun nen luisteren. Daardoor, en door het vocale niveau van alle stemgroepen, ontstaat werkelij ke samenzang die elk lied bete kenis geeft. Hun adventsconcert, waarin dit jaar Nederlandse muziek de ro de draad vormt, klinkt dus ook niet als een willekeurige verza meling oude bekenden en nieu we probeersels, maar als een hecht doortimmerd en verras send programma, waar je met plezier je oren voor gespitst houdt. Na de processional hymn 'Come thou Redeemer', waarmee ze eerst simpel en dan steeds meerstemmiger hun plaats op het podium opzoe ken, zingen ze een prachtige 'Hymn to the Virgin' van Benja min Britten. En meteen etale ren ze voluit hun kunnen. Deze ode krijgt zijn kracht door de rust en de beheersing, de perfect geplaatste pauzes en het heel lichte rubato, dat de juiste woorden benadrukt. Ook het Ave Maria van Tomas Luis de Victoria is een mooi voorbeeld van het opnieuw betekenis ge ven aan overbekende woorden met een interessante tempo wisseling en doordacht en zeer verzorgd zingen. Het daarop volgende Magnificat van J.P. Sweelinck imponeert wat min der; het lijkt dan meer te gaan om de ingewikkelde klankpa- ttonen en vocale krachtpatserij dan om de muziek. De Engelse kerstliederen zijn van een totaal andere sfeer. Daar overheerst de schattig heid, met soms een scheutje kitsch, zoals in het bijna funda- mentloze 'O little town of Beth lehem'. Daarbij vergeleken heeft het heel simpele 'O salig heilig Bethlehem' veel meer vorm en bite. Ook bijzonder is het stijlvolle en knap meer stemmige, maar buitengewoon transparante 'Komt hier be- zoecken die u ziel bemint', ge arrangeerd door de Nederland se componist Julius Röntgen. Bepaald hey raarste kerstlied dat ik ooit" gehoord heb is 'BIow.JdIqw, thou winter wind' st van Shakespeare en ge- In een sfeervol ingerichte Hooglandse Kerk wordt zondagavond geluisterd naar het adventsconcert van de Leidse Cantorij. Een dag eerder was er een kinderkerstconcert. Foto: Mark Lamers arrangeerd door John Rutter. Een slecht huwelijk van een cy nisch nihilistische tekst en mierzoete muziek, die de Can torij zingt zonder enige ironie, wat het bizarre effect nog ver hoogt. Wel volkomen raak is het afsluitende 'Hodie Christus natus est' van Hendrik An dries- sen. Hans Brons laat het koor verkondigend beginnen om het op te zwepen tot het bouwen van een heuse wall of sound, waarvoor de Hooglandse Kerk bijna te klein is. muziek recensie Lidy van der Spek Kerstconcert oratoriumvereniging Ex Animo, jeugdkoor Op Maat en kinderkoor Eigen Wijs o.l.v. Wim de Ru, m.m.v. brass ensemble Matthew Locke o.l.v. Joop van der Wouw en een Instrumentaal Ensemble. Gehoord: 21/12, Hooglandse Kerk, Leiden. Het is weer groot feest in de Hooglandse met kerstbomen in afie hoeken van de kerk. Slingers rode kerststerren om lijsten een heleboel jong goed, in de rug gesteund door Ex Animo, het koor van Wim de Ru. De wijn staat zachtjes te glühen. Koster Vromans houdt alles nauwkeurig in de peiling. Na een stralende opening van de Matthew Locke Brassband zetten vijf jongens een maag delijk 'Stille nacht' in, opge vangen door het hele jeugd koor Op Maat. Wat dit jaar op valt zijn de grappige bewerkin gen voor het instrumentale en semble. In veel liedjes spelen een, twee of drie blazers (fluit, klarinet en hobo) dwars door de 'eigen wijs' van de liedjes heen, wat keer op keer een ver rassend effect geeft. 'In dulci jubilo' en 'O Kindeke klein' zijn daar mooie voorbeelden van. De fluit speelt vaak de stralen de boventoon, maar ook de hobo (Nieke Schouten) en kla rinet (Marije van Amersfoort) verzorgen om beurten super leuke solo's en de viool (Hara van Amersfoort) zigzagt daar zwierig doorheen. Het kinderkoor laat bereknap horen hoe je een ingewikkelde canon moet zingen: héél goed op de dirigent letten om pre cies te weten wanneer je in moet vallen. Nu dat ging al be hoorlijk goed in 'Ubi sunt Gau- dia'! Japke is van plek gewis seld. Stond ze vorig jaar nog midden in het koor 'Frans' te zingen, nu speelt ze op de vleugel met de trommelaar in de achterhoede. Heel goed rea gerend op de inzetten die De Ru duidelijk aangeeft, para deert de altijd weer leuke 'Little drummerboy' voorbij. Van mij had het overigens wel iets snel ler gemogen. Ook deze keer mogen er weer heel veel kinderen solo's zin gen, of tenminste in kleine groepjes optreden. Hannah, Elizabeth en Heieen in het 'Eia eia' lied zingen de sterretjes van de hemel, en Kyra neemt wondermooi 'A great and might Wonder' voor ha ning. Met sprankelen! spel 'uit den hoge' zin^ Tommen, Lisanne, Martunia en Moya borst coupletten uit you, merry gentlemen' ten met een heerlijke saus van alle koren. Au leert als een veertje in je over Maria in een d bos en de T van 'Tore ches' knalt er weer pra bij het jeugdkoor, geeft heel zijn 'haite i de volle kerk in 'O klein'. Zo zijn er heel ten, te veel om op te 1 die fantastisch voor hl licht treden. Met 'Jingle bells' in ee bewerking van Wilico" elke kop een rode kèN die naar alle kanten 9|c nemen de koren swin) heerlijk keihard loeil scheid. Ook de luistera ten er wel pap van eir( meren klappend en r mee. Suggestie: waarop - den er niet meer vac spetters van liedjes dClc gegooid; kinderen kunt nen, klappen, wijzen,., den, zwaaien en zingC lijk! Het zou de sfeer no™ ker maken. FL

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14