REGIO Hangplek nog even niet mobiel Valkenburg verkettert De Kleurige Kust van Hou het Bloeiend ,t. Jeroenskerk over half jaar uit de steigers Sassenheimer winnaar Gouden Ezel 2002 Katwijkse bibliotheek krijgt toch subsidie R5 Katwijk onderneemt weer actie tegen antennemast oichop Van Luyn: 'Deze erfenis moeten we koesteren' HDC 973 maandag 23 DECEMBER 2002 en g'PS ik - Auto rijden met een 1 het gips is een 36-jarige leer duur komen te staan, in reed vanmorgen om voor twee met, volgens itie, te hoge snelheid over &nde van de Industrie- oningin Julianalaan. Hij raakte in een slip en tegen een muur. De poli- istateerde bij aankomst n arm in het gips zat. Hij een proces-verbaal voor lijk rijden. sster chept Een 71-jarige Lissese is «middag gewond geraakt i botsing op de Ruishorn- i Lisse. Ze werd geschept e wagen van een 55-jari- itsgenote uit een uitrit De fietsster moest met lofdwond en een gebro- I en naar het ziekenhuis n gebracht. ibus imd k - Drie keer de toege- loeveelheid borrels had -jarige Katwijker achter en toen hij zaterdag- om half tien in de Tram een in een parkeerhaven ind taxibusje ramde. Een nde liep door de klap chten op en moest naar nland Ziekenhuis wor- bracht. Uit een adem- e bleek dat de Katwijker had gedronken. Hij krijgt j, oces-verbaal. K opgepakt teekpartij I wijkerhout - Een 25-ja- II is is zondagmorgen op- op de Vogelaardreef in wijk. Hij zou samen met iat twee Polen hebben ideld op een camping Duinschooten in Noord- 11 ïout. De vechtpartij ont- loen een 31-jarige Pool -jarige vriend uitliet. Net O moment kwam de Rus 6 n maat langs waarna om Jf lelijke redenen de vecht- legon. De Polen werden n ;n en geschopt. De 31-ja- 5i tol zou zijn gestoken met 5 es. Beiden zijn maar het gebracht. De Rus zat bij c nhouding onder het ■n :n het gras. katwijk - De gemeente Katwijk doet een laatste poging om de komst van een 53 meter hoge antennemast in de Noorddui nen tegen te houden. Maar dat lijkt bij voorbaat lastig. De antennemast maakt deel uit van het netwerk C2000, een nieuw communicatiesysteem voor de hulpdiensten in Neder land. De politie, brandweer, am bulances en marechaussee staan hiermee direct met elkaar in contact. De mast is lelijk, on gepast in een natuur- en recrea tiegebied en kan een stoorzen der zijn voor het communicatie systeem van de reddingmaat schappij, zo klinken de bezwa ren. Maar omdat er voor de mast geen vergunning nodig is, kan de projectorganisatie van C2000 hem zonder meer plaat sen. Alleen over de keuze voor de locatie mag de gemeente meepraten, maar behalve het parkeerterrein bij de Noorddui nen, is er geen geschikte plek. In een laatste poging om de mast te weren uit het natuurge bied gooien burgemeester en wethouders het over een andere boeg. De grond waarop de an tenne moet komen, is niet van de gemeente en kan dus niet zo maar worden vrijgegeven, zo schrijven ze aan de projectorga nisatie. Het beoogde opstelpunt naast het parkeerterrein is ei gendom van Domeinen, een af deling van het ministerie van fi nanciën, en daarmee heeft nog geen overleg plaatsgevonden, staat in de brief. Navraag bij Domeinen leert dat Katwijk met dit argument wei nig kans van slagen heeft. Do meinen hecht een groot belang aan het plaatsen van de circa tweehonderd masten door heel Nederland, zegt een woordvoer ster. „Het gaat er om dat de hulpverleningsdiensten goed kunnen functioneren. Ons alge mene standpunt is dat we daar alle medewerking aan verle nen." De dienst heeft daarom niet bij voorbaat reden om voor Katwijk van dat standpunt af te stappen. Gesprekken met de ge meente zijn inmiddels gaande, laat zij weten. Daarover kan Do meinen op dit moment geen verdere uitspraken doen. katwijk - De Katwijkse biblio theek krijgt - ondanks het feit dat de politieke partijen er moeite mee hebben - toch een extra subsidiebedrag om de ga ten te dichten. De gemeente raad stelt 960.000 euro beschik baar voor volgend jaar en 36.000 euro om de tekorten van de af gelopen twee jaar te dekken. De weerstand in de Katwijkse politiek is er vooral tegen dat laatste bedrag. In 1996 is name lijk al afgesproken hoeveel geld de bieb zou krijgen in de ko mende zes jaren. Dat dat ach teraf niet genoeg blijkt, is eigen lijk een probleem dat de biblio theekdirectie zelf moet oplos sen, menen de politici. Anders kan elke instelling wel met reke ningen achteraf gaan komen als het budget wat krap is. Dat zwembad Aquamar en stichting Tripodia dat al hebben gedaan, versterkt die angst. Toch zijn de politieke partijen, met uitzondering van Bakens Verzetten KabAÉfc, akkoord ge gaan met het Sibsidievoorstel. Schoorvoetend weliswaar, maar ze erkennen dat de bibliotheek een belangrijke functie vervult. Bovendien doet de bibliotheek er zelf alles aan om de uitgaven zo laag mogelijk te houden, zo heeft wethouder Slings de politi ci donderdag verzekerd. De om schakeling van het wijkfiliaal in Katwijk aan den Rijn naar een buurtbieb voor met name jeugd en ouderen is daar een voor beeld van. Die inzet verdient be loning, vindt Slings. Volgens haar is de extra subsidie noodzakelijk om schoon schip te kunnen maken. „Het is elke maand weer lastig om de sala rissen te kunnen uitbetalen, dat kun je niet hebben. Er hoeft maar iets te gebeuren, of de bi bliotheek zit in de problemen." Stichting mag naam van gemeente niet meer gebruiken valkenburg De gemeente Val kenburg wil niets meer te ma ken hebben met De Kleurige Kust, een initiatief van de stich ting Hou het Bloeiend om de Bollenstreek beter op de kaart te zetten. Dat betekent dat De Kleurige Kust de naam van Val kenburg nergens meer mag ver melden. Reden voor de stap is een aan alle media verstuurde brief van voorzitter J. Zwetsloot van Hou het Bloeiend over het besluit van demissionair minis ter Kamp om niet te bouwen op het vliegkamp Valkenburg. .Allemaal heel aardig", zegt ge meentesecretaris Arissen, „maar die brief gaat alleen maar over de bollenstad en niet over ons. Nu er een besluit is genomen dat voor ons gunstig is, vallen ze daarover. Als die club zich al leen met de Bollenstreek en de bollenstad wil bezighouden vin den wij dat best, maar dan niet meer met onze naam erbij." In de brief spreekt Zwetsloot zijn verontrusting uit over het besluit van Kamp in diens stel- lingnamebrief. „Direct dringt zich de vraag op, waar in het westen van het land de noodza kelijke bouw van woningen dan wél moet plaatsvinden. Het spook van een bollenstad doemt ogenblikkelijk weer op", aldus Zwetsloot in de brief. En: „Wel licht is het allemaal nog niet zó officieel, maar er is wel alle re den om heel goed op de zaak te blijven letten. Met zijn allen hebben we in deze streek vast gesteld, dat de streek om een hele reeks van redenen de moei te van het bewaren meer dan waard is. Als we nu gaan schui ven, is het gedaan met de Bol lenstreek en krijgt de verstening spoedig de overhand." Zwetsloot zegt de stap van Val kenburg 'heel vervelend' te vin den. Volgens hem doet Hou het Bloeiend niets anders dan de doelstellingen van het ook door de gemeente Valkenburg onder tekende Pact van Teylingen be waken. „Daarin is in 1996 al op genomen dat Valkenburg als ventiel voor de woningbouw fungeert en wij houden ons aan die afspraken. Ik zie ook wel dat daar in het zuiden van de streek inmiddels genuanceerd over wordt gedacht. Maar ik vind het wel jammer dat nu in Valken burg een draai van 180 graden is gemaakt." m 'Eerst aan alle voorschriften voldoen' door Jan Preenen noordwijk - De bus waarmee het jeugd- en jongerenwerk in Noordwijk op zoek gaat naar hangjongeren komt voorlopig niet in actie. De omgebouwde SRV-wagen van Rengocars in Roosendaal is inmiddels gearri veerd en staat tijdelijk op het parkeerterrein van Beuk aan de Van Berckelweg. „We gaan de bus eerst in januari inrichten en vervolgens gaan we ervoor zorgen dat we dit keer wel aan alle voorschriften vol doen", aldus coördinator A. Muller. De mobiele hangplek komt in de plaats van de twee zeecontai ners die vlakbij het Irisplein en de Witte School hebben ge staan. De gemeente moest die weghalen, omdat bezwaarma kers er achter waren gekomen dat de containers anders waren neergezet dan in de vergunning stond vermeld. Om een kort ge ding af te wenden, sloot de ge meente de containers, waarvan er één op 25 september bij wijze van proef als sleutelwerkplaats was geopend. De bus is als alternatief bedacht door Muller. Zij ziet op deze manier meer kans om in contact te komen met jeugd die niet in het jongerencentrum Time-Out aan de Van Panhuysstraat komt. „Het is de bedoeling dat we vol gend jaar op meerdere punten in Noordwijk gaan staan. Alleen moet dat nog worden geregeld in de APV, de algemene plaatse lijke verordening. De gemeente moet die wijziging aankondigen, mensen kunnen daarop reage ren en als alles in orde is, kun nen we pas gaan rijden. Dus dat duurt nog wel even. Veel bezwa ren verwachten we overigens niet. In gemeenten als Den Haag en Rotterdam gaf dat ook niet zoveel problemen. Maar goed, we willen deze procedure goed afwerken om nieuwe pro blemen te voorkomen." Muller is op dit moment nog co ordinator van het jeugd- en jon gerenwerk en wordt met ingang van volgend jaar directeur van de nieuwe overkoepelende or ganisatie die is ontstaan na de samenvoeging met de voor- en naschoolse opvang in Noord wijk. Muller is een jaar geleden in Noordwijk als coördinator aan de slag gegaan. De coördi nator van de voor- en naschool se opvang Noordwijk is enkele maanden geleden vertrokken. n; wijk - Nog een half jaar- in de steigers de toren van 3 leroenskerk in Noordwijk i aan het zicht onttrek- ►an verwacht Ouwehand s uit Katwijk klaar te zijn e renovatiewerkzaamhe- isschop Ad van Luyn van k sdom Rotterdam kwam "lt aterdag, op uitnodiging t kerkbestuur, persoonlijk hoogte stellen van het oedige verloop van de werkzaamheden. Archi- et Onderwater uit Rijns- lidde de bisschop en zijn rond. d efden geen ladders be ien te worden om de der- si ter naar de torenspits te '{a( iggen, want een bouwlift et gezelschap moeiteloos ig. Pastor Bert van der :oos ervoor met beide be- i de grond te blijven aan t van de toren. Wat Van de opmerking ontlokte: rder laat ons in de steek, maar goed gaat." Geluk- s iedereen voorzien van au whelm. Die waren er D| or de versiering, want de m het hoofd te stoten te- •a; aghangende steigerdelen er eer niet denkbeeldig. vater deed de bisschop k' eid uit de doeken welke )tie er vooraf ging aan de tie. Met de zeer ernstige en in de muren van de sJ 'sommige scheuren wa- j groot dat je er een hand ti steken' - haalde de Je- erk in september 2000 al- 5.o ten, de radio en televisie. neente achtte de situatie 's e toren van het ene op 0 lere moment zo onveilig, ej( wonenden zelfs acuut uit ,ll( lizen werden gehaald en iss werden ondergebracht. viDte ontsteltenis van het stuur werd zelfs sloop toren geëist, omdat deze orten zou staan, vater: „Een deskundige na een brief aan de gemeen teven 'de toren staat rtf gratie van de gewoonte'. neente raakte daardoor lh al in paniek. Persoonlijk )t die reactie wat overtrok- ie scheuren zaten er al en jaren." „Als het was Bisschop Van Luyn (rechts) krijgt hoog in de lucht uitleg over de werkzaamheden aan de Noordwijkse torenspits. Foto: Henk Bouwman misgegaan had je ook het jour naal gehaald", reageerde Van Luyn droogjes. De architect, als geboren Noordwijker en voor malig lid van het kerkbestuur zeer betrokken bij de renovatie, moest toegeven dat restauratie ook niet kon uitblijven, maar slopen van het bouwwerk ging hem echt te ver. „Daar hebben we ons met hand en tand tegen verzet. We waren al sinds 1997 bezig met onderzoek naar de scheuren en het maken van een herstelplan. De actie van de ge meente heeft de zaak alleen ver sneld." Met allerlei acties werd geld bij een gebracht door parochianen, het bisdom zegde een financiële bijdrage toe en het rijk kwam met subsidie over de brug. Be gonnen werd met het aanbren gen van een tijdelijke staalcon structie, waarop de 12.000 kilo gram zware torenspits nu rust. Die constructie maakt het mo gelijk, zo liet Onderwater Van Luyn zien, om bij hele grote scheuren grote stukken van de buitenmuur in een keer weg te halen en te vervangen. Waar mogelijk worden de originele stenen hergebruikt. Een aantal galmgaten wordt dichtgemet seld, voor nog meer stevigheid. De oorzaak van de scheurvor ming van de uit 1926 stammen de toren, is volgens de architect de Belgische steensoort die bij de bouw is gebruikt. Bij vochtige omstandigheden zetten de ste nen uit en drukken de voegen naar buiten toe. Bisschop Van Luyn zei veel waardering te hebben voor de inspanningen voor het behoud van de Noordwijkse toren. „De kerk is door generaties van kerk leden opgebouwd. Het is een er fenis van eeuwen die we moeten koesteren. Ik heb veel waarde ring voor de parochianen die dit steunen. Die wil ik daar ook graag voor bedanken." Ook Conrad Steinebach van de afde ling bouwzaken van het bisdom vindt het belangrijk dat kerk en toren bewaard blijven. „Het is misschien nog de enige hallen kerk die ons land rijk is." Bij een hallenkerk zijn volgens Steine bach de zijbeuken even hoog als het middenschip. sassenheim De voorzitter van de Sassenheimse Oranjevereni ging Theo Gozeling mag zich sinds zaterdagavond met recht beschouwen als een bekende Nederlander. Hij werd in het programma Kopspijkers door Jack Spijkerman uitgeroepen tot de ultieme blunderkampioen van het jaar. Daarvoor kreeg hij De Gouden Ezel 2002 uitgereikt door Spijkerman, vergezeld door muziekkorps. Er waren drie kandidaten voor De Gouden Ezel, Caroline Ten- sen en een politieman die een stepje in beslag nam, maar de kijkers van het televisieprogram ma kozen vorige week via inter net voor de Sassenheimer. De 'eer' viel de Sassenheimer te beurt omdat hij het begin okto ber liet afweten toen hem tij dens een televisie-opname werd gevraagd het Nederlandse volks lied ten gehore te brengen. Na enkele regels gezongen te heb ben, ging hij de fout in en moest er verder het zwijgen toedoen. Eerder in diezelfde uitzending zou Gozeling gepropageerd hebben dat allochtonen die wil len inburgeren verplicht moeten worden om de vaderlandse hymne uit het hoofd te leren. Of het terecht is dat hij de kij- kersprijs voor de grootste mis kleun van 2002 heeft gekregen? Gozeling vindt van niet. „De zaak heeft twee kanten. Dat ik als voorzitter van de Oranjever eniging niet verder kwam dan een paar regels van het Wilhel mus deugt natuurlijk niet. Dat is waar. Normaal zingen we dat twee keer per jaar uit volle borst. Met Koninginnedag en de Do denherdenking en dan lukt dat vlekkeloos. Maar met die televi sieploeg voor m'n snufferd red de ik dat niet." Wat betreft de uitspraak over de Pastor van der Helm zal blij zijn als 'zijn' toren over een maand of zes van het ijzeren corset wordt bevrijd. De steigers oefe nen grote aantrekkingskracht uit op Noordwijkse vandaaltjes. Meermaals is de toren al beklad, zelfs met hakenkruizen. De jon geren klimmen tot in de spits, om daar met stukken hout tegen de klokken te slaan. Als bewijs dat ze boven waren, krasten sommigen hartjes en namen in de zwarte leitjes die de spits be dekken. Op eentje staat te lezen 'I love God'. Theo Gozeling met zijn trofee De Gouden Ezel 2002. Foto: Dick Hogewoning allochtonen die het volkslied moeten leren, wil Gozeling de zaak wel graag nuanceren. „Be gin oktober nodigde TV-West mij en de voorzitter van de Oranjevereniging van Valken burg en een elftal van de voet balvereniging Teylingen uit in de Roode Molenpolder. Kort daarvoor was er een congres ge weest van de Bond van Oranje verenigingen. Bij die gelegen heid werd de stelling geponeerd dat het raadzaam was dat ook het volkslied opgenomen werd als verplicht onderdeel in het in- burgeringsproces", aldus de Sassenheimer. TV-west besloot toen te onder zoeken of de Nederlanders zelf de eerste coupletten van het volkslied eigenlijk wel feilloos onder de knie hebben en hoe de publieke opinie was over de stelling van de Bond van Oranje Verenigingen. „Hoe het met dat zingen is afgelopen, is bekend. Toen mij vervolgens gevraagd werd of ik het eens was met de betreffende stelling, heb ik die niet onderschreven. Bovendien heb ik daar nadrukkelijk aan toegevoegd dat ik van mening ben dat andere zaken prioriteit hebben. Die laatste opmerking was uit de opname van Spijker man verdwenen. Hij heeft ge woon niet mijn hele verhaal la ten zien." Ondanks alle reacties die hij de laatste maanden heeft gekregen, ligt Gozeling niet wakker van de recente ontwikkelingen rond zijn persoon. „Je staat in de pic ture en je loopt een bepaald risi co dat je op deze manier in het nieuws komt. Als je stil in een hoekje blijft zitten, gebeurt dat niet." Het enige dat hij betreurt is dat hij in discussie moest met de leden van het bestuur van de Sassenheimse Oranjevereniging. „Die heb ik mijn kant van de zaak voorgehouden." Etiënne Oomen en zijn medebe stuursleden van de Oranjever eniging willen de zaak verder la ten rusten. „We zijn een vereni ging die feesten organiseert. En zo willen we ook naar buiten komen, de rest houden we in tern. Maar er is nu wel genoeg over gezegd", liet hij gisteren weten.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13