Succesvolle behandeling in Rijnland LEIDEN REGIO Etuiegeest voelt niets voor theehuis zonder peuk farm maakt minder herrie Warme winter voor Wereldwinkel Oegstgeest Geen uitspraak van minister over nieuw boomteeltcentrum Commotie over drempels in Rijnsaterwoude Taakstraf voor afranseling buurtbewoner Brandschade in Leiderdorp stoel voor =gmadenaar a Hoesel maandag 23 december 2002 -jmobilist n sloot lan den run - Als ge- overmatig alcoholge- >en 37-jarige man uit oude-Rijndijk vrijdag- et zijn auto te water De wagen raakte van n kwam tot stilstand in aan De Hoom in Al- 3 i den Rijn. De man het ongeval niets >n de politie hem een afnam, bleek dat hij te gedronken. De politie ices-verbaal opge- door Janneke Dijke oegstgeest - Arnold Boon, bewoner van het voormalige Endegeest in Oegstgeest, is verontwaardigd. Vanaf 1 janua ri gaat zijn favoriete theehuis op het Endegeestterrein 's avonds dicht en mag hij er ook geen sigaret meer opsteken. Voor zijn gevoel komt het erop neer dat het theehuis dicht gaat. „Ik doe overdag therapie en vind dat ik 's avonds naar het theehuisje mag. Dat is goed voor de integratie, want daar ontmoet ik mensen van buiten Endegeest." De nieuwe openingstijden van het theehuis zijn een gevolg van veranderingen bij de Rijngeest Groep, waar het voor malig Endegeest onder valt. „Vroeger woonden er 600 pati ënten, nu nog maar 150", legt Annemarie Plinta van de Rijngeest Groep uit. „Dat komt door de tendens dat men sen naar woonwijken verhuizen. Wij kunnen natuurlijk niet al die voorzieningen handhaven, want dat kost te veel geld." De suggestie is geopperd om het theehuis maar te sluiten. Maar dat stuitte op veel verzet van cliënten, zegt Plinta. Daarom beheert de afdeling dagbesteding het thee huis vanaf 1 januari, en gaat daar een deel van de activitei ten houden. „Het is een interne verandering, het theehuis blijft open", aldus Pinta. De openingstijden veranderen omdat de dagbesteding alleen overdag werkt. Het theehuis is straks van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 17 uur open, en in het weekeinde. Doordat het theehuis een openbaar gebouw is, geldt er vanaf 1 januari een rookverbod, zoals in alle openbare ge bouwen in Nederland. Evenals de patiënten vindt Pinta dat vervelend. „Binnen de psychiatrie rookt zo'n beetje 99 pro cent. Ik ben een niet-roker, dus van mij mogen alle sigaret ten de deur uit Maar veel sigaretten roken kalmeert deze mensen. Ze komen in het theehuis voor die peuk, dus voor hen is deze wet bezwaarlijk. Ze hebben het idee dat hun die peuk en het theehuis worden afgenomen." Dat is niet zo, benadrukt Pinta. Ze probeert met man en macht een oplossing te vinden voor het probleem, en wil begin volgend jaar duidelijkheid hebben. Als het mogelijk is, wil ze de status van het theehuis van openbaar gebouw veranderen in iets anders, zodat er wel gerookt mag wor den. Lukt dat niet, dan moet er een aanbouw komen, zegt ze stellig. „Het theehuis is klein, dat kun je niet in tweeën splitsen. Ik kan ze niet in de kou laten staan roken." Arnold Boon is nog lang niet gerustgesteld. Dat het thee huis eigenlijk openblijft, weet hij wel. Maar voor zijn gevoel gaat het dicht. „Wij roken als idioten. Als je er straks niet meer mag roken en het 's avonds dicht is, heb ik er niets meer aan." Boon vindt dat er maar op andere onderdelen moet worden bezuinigd. „Laat mensen uit Endegeest in de tuin werken, dan kunnen ze bezuinigen op het tuinonder houd." Als ze maar niet aan zijn theehuis komen. „Ik ga er bijna elke dag heen. Het theehuis is ontzettend belangrijk voor ons. Je kunt er koffie of cola drinken. Je kunt er ook bier krijgen, maar de mensen die er werken letten altijd goed op dat de mensen niet meer dan twee biertjes drin ken. Het is ook een kleine supermarkt waar je bijvoorbeeld een rol pepermunt kunt kopen. En ik kan daar mensen ontmoeten van buiten Endegeest. Laat ik het maar met een populair woord zeggen: dat is integratie. Naar mijn mening hoort dat te blijven bestaan." ;sing voor irmanstraat r - De leerlingen van ;rt College in Wasse- ven straks - als de gro- iwing van hun school i ze in noodlokalen op veldles krijgen - niet (feijermanstraat naar jebouwen. Na een i protest van bewo- de wijk Ter Weer be- imeente om de igd over de Deijlerweg jden. De omwonen- ien tijdens een infor- enkomst aan dat hun n te krap zijn voor de n leerlingen van het College. De verbou- de school begint in itenpand ■onument lan den rijn - Alphen Rijn vraagt het ministe- Inderwijs, Cultuur en pappen het pand aan lastraat 2-4 aan te wij- jeschermd rijksmonu- t gemeente komt daar- .rfmoet aan het verzoek Jichting tot Behoud van Erfgoed. Het pand is al ojzen als beschermd ge- ^k monument. Als wo- i de vroegere Alphense I is het van historische B. Het pand maakt deel vroegere vruchten- Jmonadefabriek. Sneller de oude met een kunstheup leiderdorp - Het Rijnland Zieken huis in Leiderdorp heeft een nieu we behandelmethode ontworpen voor patiënten die een kunstheup of kunstknie nodig hebben. Vanaf september is de methode getest Met succes, want met ingang van het nieuwe jaar behoort de methode tot het standaard zorgpakket van het ziekenhuis. De behandelmethode heeft als motto 'samen beter worden'. Tot voor kort revalideerden pati ënten na de operatie alleen. Bij de nieuwe methode wordt een groepje van vier of vijf patiënten tegelijk behandeld en leren zij vervolgens samen opnieuw lo pen. Doordat ze elkaar zo sti muleren, zijn ze - zo is de erva ring in het Rijnland - sneller de oude. De behandeling duurt een week. Patiënten worden op zondag opgenomen in het Rijnland Zie kenhuis, en op maandag heeft de operatie plaats. Vanaf dins dag liggen ze niet meer de hele dag in bed. In plaats daarvan verblijven de patiënten samen, in hun dagelijkse kleding, in een soort huiskamer waar speciale, comfortabele stoelen staan op gesteld. De patiënten stimuleren elkaar, en worden daarnaast vooruit geholpen doordat ieder een persoonlijke coach aanstelt. Dit is een familielid of goede vriend die gedurende de behan- delweek regelmatig naar het zie kenhuis komt. Aanmoedigen bevordert een sneller herstel, heeft het zieken huispersoneel gemerkt. De erva ring leert dat mensen zich door deze aanpak minder ziek voe len. Vaak kunnen de patiënten de zaterdag na de operatie al naar huis. In het project werken artsen van verschillende disciplines samen. Voor de speciale behandeling komen alleen mensen in aan merking die behalve de ge wrichtsafwijking gezond zijn, en van wie vooraf verwacht wordt dat ze snel uit het ziekenhuis kunnen worden ontslagen. t toont begrip voor jongerensociëteit in Oude Wetering qi Rietbroek tering - Omwonenden erensociëteit 't Farm in fctering hebben minder ^te bezoekers en het ge- het jongerencentrum, uur van 't Farm trof len om de overlast te iren. Het gebouw is be- eerd, er is een pasjes- ingevoerd voor vaste i en na sluiting surveil- willigers en de beveili- het jongerencentrum rgemeesterswijk om de bewaren. Binnenkort mogelijk zijn dat om- die toch last hebben u,jie na sluitingstijd de Jjende vrijwilligers direct teek waren een groep rJyoners, het bestuur van °v]de politie, de woning- 'c, eniging, de brandweer r meente bij elkaar voor ek Verrassend genoeg toonden de omwonenden waar dering voor de vrijwilligers die er volgens hen alles aan doen om de overlast te beperken. Ook gaven zij aan dat de maatrege len helpen, al heeft een enkeling nog wel eens last van een scoo ter die door de straat scheurt of van enige bezoekers die in de nachtelijke uren in de wijk blij ven 'vergaderen'. Het is de be doeling dat de verschillende partijen elkaar over een half jaar weer treffen om de situatie te evalueren. Het viel Dennis Loos, voorzitter van 't Farm, honderd procent mee dat de meeste omwonen den zo positief waren tijdens de bijeenkomst. „Maar dat mag ook wel", zegt Loos. „Want we hebben er veel aan gedaan om de overlast te verminderen." Het bestuur heeft een enquête onder de omwonenden gehou den waaruit bleek dat slechts ze ven bewoners nog veel last heb ben van 't Farm. Zij zouden dan De Wereldwinkel in Oegstgeest is nu nog een wagen. Straks betrekken de vrijwilligers na meer dan dertig jaar straatventen een leegstaande winkel in de Passage. Foto: Henk Bouwman 'We kunnen voor een habbekrats ervaring opdoen als winkelier' ook het liefst zien dat de uit gaansgelegenheid verplaatst wordt. Volgens wethouder Reijnders zien deze omwonen den in dat dit niet reëel is. „Een alternatieve plek voor het jonge rencentrum is voorlopig niet voorhanden. De komende jaren blijft 't Farm op dezelfde plek Wat mij betreft verdient het be stuur van 't Farm een pluim voor zijninspanningen." Een bewoonster van de Vosters- straat, die niet met haar naam in de krant wil, geeft ook toe dat het rustiger is geworden in de wijk „Er is nog wel eens wat herrie", zegt zij. „Maar de ge luidsoverlast is minder gewor den." Zij is één van de bewoners die nog steeds graag zouden zien dat de jongerensociëteit verplaatst wordt. „Daar zou de wethouder zich eens wat sterker voor moeten maken", vindt zij. „Hij belooft wel zich er voor in te spannen, maar er gebeurt niets." door Nancy Ubert oegstgeest - De medewerkers van de Wereldwinkel in Oegst geest hoeven de komende maanden niet te verkleumen. Na meer dan dertig jaar straat- venten krijgt de organisatie tij delijk een dak boven haar hoofd. „Kunnen we vast wat er varing opdoen, voor als het me nens wordt", zegt woordvoerder Hans Potters. Als de renovatie en nieuwbouw van winkelcentrum Lange Voort achter de rug is, hoopt de Oegst- geestse Wereldwinkel een pand je te kunnen huren in het nieu we dorpshart. „Daar zijn we hard aan toe, na zo veel jaar", aldus Potters. De organisatie krijgt de kans daarop een voor proefje te nemen. Met ingang van 1 januari komt een pand in de Passage van het winkelcen trum leeg te staan. Over een paar maanden gaat de Passage tegen de Makte om plaats te ma ken voor nieuwbouw. „Om te voorkomen dat met zo'n leegstand de boel verpaupert terwijl de overgebleven winke liers nog doormoeten, mogen wij de winkelruimte tijdelijk en voor een zacht prijsje te huren", zegt Potters. Over een paar maanden staat de Wereldwinkel dus weer op straat. Potters: „Maar we hoeven het pand pas te verlaten als het warmer wordt." Een beetje provisorisch gaat het er straks wel aan toe, waar schuwt Potters. „Een pinauto maat zetten we niet neer. Dat is zonde van het geld. Per slot van rekening moet je voor zo'n ding betalen en een contract af te sluiten. Een nutteloze investe ring, want als we straks weer vanuit de marktkar verkopen, hebben we niets aan een pinau tomaat. Als we definitief een pand betrekken - als het meezit over een jaar of drie, als Lange Voort op tijd wordt afgebouwd - dan willen in één keer iets goeds neerzetten. We gaan ons tijdelij ke onderkomen zo leuk en aan trekkelijk mogelijk inrichten, maar willen pas geld in de aan kleding van de zaak steken, als we ons definitief kunnen sette len. Voor de Wereldwinkels is een nieuwe outfit bedacht en daaraan doen we zeker mee." De organisatie is flink aan het sparen om uiteindelijk een mooie zaak te openen. „Die paar maanden onderdak geven ons de kans om ook eens grote re artikelen te verkopen. Aarde werk en dergelijke. Dat is na tuurlijk goed voor de omzet." „We verkopen niet uit winstoog merk", zegt Potters. „Maar we moeten wel wat winst maken om te kunnen investeren in de verdere groei van onze onderne ming. We krijgen van de ge meente een waarderingssubsi die van ongeveer 300 euro per jaar. Dat is natuurlijk mooi mee genomen. Als we een definitief onderkomen bemachtigen, kloppen we zeker bij de ge meente aan voor een douceur tje. Maar het is niet de bedoe ling dat we afhankelijk worden van subsidie. Want als de poli tieke wind anders waait, zou die geldstroom kunnen stagneren. Dus gaan we met ons onderne mingsplan niet over één nacht ijs. En deze winter kunnen we voor een habbekrats ervaring opdoen als winkeliers. Hebben we de eerste kinderziekten over wonnen voordat het serieus wordt." Wereldwinkel Oegstgeest mag dan tijdelijk de Passage ingaan, organisatorisch heeft dat nogal wat voeten in de aarde gehad. Tot nu toe wordt op twee dagen verkocht: dinsdags is de kar op de markt te vinden en op zater dag staat hij aan de Irislaan. Vanaf januari draait de Wereld winkel helemaal mee in het rit me van de andere winkeliers, in clusief de koopavond op vrij dagavond. „We hebben genoeg vrijwilligers kunnen vinden", zegt Potters tevreden. „Met wat passen en meten is de bezetting helemaal rondgekomen." De Wereldwinkel Oegstgeest is in 1971 opgericht. „Aanvankelijk verkeerden we in een primitieve staat. Eerst stonden we met een tafel in het gemeentehuis. In 1986 kregen we een tweede hands visserskar, waarmee we de markt opreden. Die kar was uiteindelijk niet meer verrijd baar." Aanvankelijk verkocht de We reldwinkel vooral levensmidde len. „In het toenmalige Zen dingshuis liep een ander project voor het goede doel, daar werd vooral kunstnijverheid verkocht. Het één beet het ander niet en daarom zijn we in 1996 gefu seerd. Toen hebben we een nieuwe kar gekocht. Ook een tweedehandsje. Met dat venten stuiten we herhaaldelijk op lo gistieke problemen. Voor de voorraad moeten we altijd heen en weer rijden. Heerlijk dat we het wat dit betreft straks gemak kelijker hebben." den haag/alphen- Tegen twee mannen uit Alphen aan den Rijn is 240 uur taakstraf geëist en een voorwaardelijke celstraf van zes maanden. Zij worden ervan verdacht een 59-jarige buurtgenoot zowel met hun blote vuisten als met een tuin- schop te hebben afgeranseld. Het slachtoffer had door zijn ge drag voortdurend ruzie met de buurtbewoners en uitte dat door bedreigingen en luidruch tig gedrag. Eén van de twee ver dachten - een 41-jarige Alphe- naar - pikte dat niet langer en riep in het bijzijn van buren: 'hij is voor mij'. Op 4 september - een zonnige najaarsmiddag - ging hij verhaal halen, nadat hij in zijn tuin eerst enkele glazen alcohol had genuttigd. De buur man was niet thuis, maar bij dat eerste bezoek sneuvelde in elk geval diens deur en een deurbel. Even later fietste het slachtoffer de straat in Het sein voor de buurman om op hem af te stor men, vergezeld dit keer van zijn 31-jarige kompaan. Toen de man zijn fiets in zijn tuin had geparkeerd, drongen de ver dachten zich op. Vanaf dat mo ment lopen de lezingen uiteen, maar dat er geslagen en ge schopt is was voor de officier van justitie, mede aan de hand van getuigenverklaringen, dui delijk. Zelfs het gebruik van een tuinschop werd niet uitgesloten. Foto's lieten tijdens de rechtszit ting duidelijk zien hoe het slachtoffer was toegetakeld. Zijn gezicht was bont en blauw en een neustussenschot stond scheef. „Ik vond het gedrag van me neer, waar onze straat last van had, zeer onaangenaam", zei de hoofdverdachte tegen de rech ter. Hij bekende zijn aandeel, terwijl de jongere verdachte vol gens hem in de kwestie alleen maar probeerde te bemiddelen. De rechtbank doet op 3 januari uitspraak. leiderdorp - Meerdere auto's en een woning in Leiderdorp zijn gisterochtend vroeg beschadigd door brand. Om zes uur kwam bij de politie de melding binnen dat er een auto op de Florijn in brand stond De brandweer kon niet voorkomen dat het voertuig zwaar beschadigd raakte. Twee ernaast geparkeerde wagens en een nabij liggende woning lie pen ook schade op. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. »e - Peter van Hoesel is ..1 tot bijzonder hoogle- ^'uurskunde aan de Eras- yersiteit Rotterdam. De en.! Hoogmadenaar, frac- 30Mter van Gemeentebe- gemeenteraad van Ja- <e^de, moet ervoor zorgen n rasonderzoek een seri- PPjrsitair vak wordt. 'flag die Van Hoesel we- I Rotterdam gaat wer- jt hij verlof van het Eco- 11 instituut voor het Mid- eHleinbedrijf (EIM) waar- lociirectievoorzitter is. De Universiteit in Rotter- als eerste universiteit .land een leerstoel in op 11?kd van toegepast be- pirzoek 2 ™]een branchevereniging ^rfebied, de Vereniging :n Jeidsonderzoek (VBO). 3ra'Van Hoesel gaat onder <eni leerboek maken voor )n§| beleidsonderzoek In 1'. ir begint in Rotterdam zl4ersopleiding voor be- ^rzoek r^rSel studeerde psycholo- ^Jrlen, waar hij later pro- in de sociale weten- l Hij was onder meer van de Dienst Sociaal 2 "lappelijk Onderzoek !n nidse universiteit en van voor Beleid in Leiden. Uljee: 'Druk uitoefenen op minister vóór de verkiezingen' op de nieuwe - weliswaar de missionaire - WD-minister. Eind oktober liet Kamp tijdens een rondleiding door het toe komstige PCT-terrein (pot- en containerteelt) Uljee weten nog enkele weken bedenktijd nodig te hebben. Uljee: „De inspec teur van ruimtelijke ordening zou voor 22 januari een nieuwe afspraak met Kamp regelen. Maar dat lukt volgens haar niet. Kamp heeft het driik omdat hij ook Defensie moet waarnemen. Ik heb geen zin om te wachten. Stel dat de WD tijdens de ver kiezingen verliest, dan wil Kamp helemaal geen uitspraak meer doen en moeten we wachten op een nieuw kabinet. Ik ga dus flink druk zetten. Een meevaller is, aldus Uljee, de aanhoudende belangstelling on der de boomkwekers om zich in het nieuwe gebied te vestigen. R. Schiperus, woordvoerster van de VOF Ontwikkeling PCT be vestigt dat. „Stel dat we vandaag toestemming krijgen, dan kun nen we meteen voor zeventien hectare grond uitgeven." Het gaat volgens haar om boom kwekers uit de regio Boskoop. „Ze willen het liefst in deze regio blijven omdat Boskoop toch hét boomkwekerijcentrum van Ne derland is. Maar als ze te lang moeten wachten, heb je kans dat ze naar andere delen van Nederland vertrekken." Eerder werd bekend dat de ontwikke lingsmaatschappij een miljoen enclaim bij haar gesprekspart ner Rijnwoude heeft neergelegd vanwege de vertraging. De pro jectontwikkelaars willen een schadevergoeding voor het ren teverlies dat ze lijden omdat ze wel grond hebben verworven, maar nog niet kunnen verko pen, en voor imagobeschadi ging. De hoogte van de claim hangt af van of het nieuwe boomteeltcentrum er komt en zo ja wanneer. De gemeente Rijnwoude stuurt de claim door naar het ministerie van VROM. WLTO-bestuurslid in de Bos- koopse regio, Van Gemeren, gaat ervan uit dat de kassen er op tijd staan voor het volgende teeltseizoen. Dat wil zeggen voor april 2004. „We blijven op timistisch." Omwonenden van de Herenweg zijn bang dat verkeersremmende maatregelen hun huizen beschadigen Foto: Henk Bouwman door Ewout van der Dussen rijnsaterwoude - De aanleg van verkeers remmende obstakels aan de Herenweg in Rijnsaterwoude wordt stopgezet. Wethou der Vink van Jacobswoude moet opnieuw met de omwonenden in overleg. Dat is de uitkomst van een discussie in de gemeente raad, die bewoners massaal volgden. „Waar het ons om gaat zijn de details van het plan, de drempels, de verhoogde vlak ken", zegt A. Dikker, woordvoerder namens de buurtbewoners, en de klinkers. „En dan met name dat deel dat gepland is in de oude zestiende-eeuwse kern." De bewoners van de oude huizen vrezen scheuren in de muren. Sommige huizen staan op nog geen meter van de geplande verhogingen en zijn veelal ongefundeerd of gebouwd op koeienhuiden. Dikker verwijt de gemeente onzorgvuldig heid omdat er volgens hem geen betrouw baar onderzoek is gedaan naar de gevolgen van de werkzaamheden. Dikker: „Wij moe ten de kennis van andere gemeenten benut ten, waaruit blijkt dat de combinatie van slappe veengrond en verhogingen met land- bouwverkeer schade berokkent aan huizen. We moeten het tij keren. Als we doorgaan zijn we allemaal verliezers en als u de wet houder de gevraagde ruimte geeft, dan zijn we allemaal winnaars." Wethouder Vink wijst er op dat er al twee jaar gesproken wordt over verkeersremmen de maatregelen op de Herenweg en dat het comité 'Sluip-weg' 350 handtekeningen had verzameld om de gemeente aan te sporen iets te doen. „Als het om veiligheid gaat en er ouders met kinderen komen is de raad zaal ook te klein", zo waarschuwt hij. Maar de gemeenteraad meent dat Vink moet overleggen met de omwonenden. hazerswoude-dorp/boskoop - Minister Kamp van ruimtelijke ordening heeft zich na zijn blik sembezoek eind oktober aan het nog te ontwikkelen boomteelt- gebied in Hazerswoude-Dorp nog niets van zich laten horen. Daarmee blijft de ontwikkeling van het ultramoderne boom- kwekerijgebied in Hazerswou- de-Dorp onzeker. Wethouder Uljee van Rijnwoude zegt 'flink druk te zetten' om Kamp nog voor de verkiezingen tot een uit spraak te dwingen. Zeker is dat het komende teeltseizoen voor boomkwekers die zich er willen vestigen, niet meer wordt ge haald. Uljee wil van de minister het groene licht krijgen om het 180 hectare grote gebied te mogen ontwikkelen. De procedures wa ren al nagenoeg afgerond toen zijn voorganger, toenmalig PvdA-minister Pronk, in maart onverwacht een streep door de plannen haalde. Hij vond een nieuw kassengebied te veel in breuk maken op het Groene Hart. Pronk is inmiddels weg en dus vestigt Rijnwoude zijn hoop

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11