Ook de kerstboom kun REGIO je Vreest onze oorlogszuchtige samenleving niet Warme kerstsfeer in de Onaangenaaif verrast doort artikel over jac! MAANDAG 23 DECEM NAVRAAG Sla het spaarvarken aan scherven, loop alle binnenzakken in de kle dingkast na en check nog één keer alle vakken in koffers en tassen. Nog een paar dagen namelijk, en dan wordt het inwisselen van de oude vertrouwde gulden een stuk lastiger. Nog dit jaar kunnen mun ten en biljetten worden ingeleverd bij de bank op de hoek. Vanaf i ja nuari 2003 moeten guldenbezitters naar de Nederlandse Bank als ze van hun oude geld euro's willen maken. Loopt het al storm bij de banken in de regio? RICHARD TROMPERT van de Rabobank aan Dorpsstraat in Noord wij kerhout vertelt. Veel wisselkUintjes aan de balie gehad, de laatste dagen? „Nee, eigenlijk helemaal niet. In de loop van het jaar zijn er wel re gelmatig mensen met guldens aan de balie geweest, maar van ex tra drukte in de laatste weken is eigenlijk niets te merken. Eind maart van dit jaar was wel een piekpe riode. Veel mensen dachten toen dat het wisselen na 1 april geld zou gaan kos ten, wat overigens niet het geval was." Hebben jullie nog actie gevoerd om de mensen erop te wij zen dat de tijd be gint te dringen? „Nee, hier in Noord- wijkerhout niet. We hadden ook eerlijk gezegd onze tijd hard nodig voor andere zaken. De vestiging van waaruit ik nu spreek is pas vorige week geopend, vandaar." Straks moet je naar de Nederlandse Banlc. Moet je dan met je handjevol guldens naar Amsterdam? „Bijvoorbeeld. Maar er zijn meer vestigingen van de Nederlandse Bank: vier in totaal. Het meest in de buurt is die in Wassenaar, aan de Rijksstraatweg 334. Daar kun je tot 1 januari 2007 munten inle veren en tot 1 januari 2032 biljetten. Daarna is het echt helemaal over. De mensen moeten er wel aan denken dat ze bij de Neder landse Bank een legitimatie moeten tonen." Valt het u ook zo op hoe slecht de mensen een jaar later aan de euro gewend zijn? „Ja, natuurlijk valt me dat op. Heel veel mensen rekenen nog om. Ik denk dat dat over is zodra je iets hebt gekocht in euro's. Koop je nu een televisie dan denk je bij jezelf: voor die vorige betaalde ik 2000 gulden en ga je omrekenen. Maar bij een volgende televisie doe je dat niet meer, want dan kim je immers een bedrag in euro's met een bedrag in euro's vergelijken. Zelf doe ik het ook nog wel, hoor. Vooral bij grote bedragen. Huizenprijzen en zo. Wat ook een rol speelt, is dat steeds wordt gezegd dat de euro alles duurder heeft gemaakt. De mensen gaan omrekenen om te kijken of dat zo is. Helaas moet ook ik erkennen dat ze gelijk hebben. Alles is in derdaad duurder geworden." Heeft u ook zo'n heimwee tiaar de gulden? „Totaal niet Ik ben als man uit het bankwezen dagelijks met geld bezig en inmiddels helemaal gewend aan de euro. Maar ik hoor wel veel om me heen dat mensen graag de gulden terug zouden zien." tekst: Paul de Vlieger foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1902, Dinsdag 23 December REFORMKLEEDING - Er wordt veel gepraat over reformkleeding. Zoolang de vrouw weinig beweging nam, was er geen behoefte aan verandering. Maar het leven gaat zijn gang, de toestanden wijzigen zich. Een goed reformtoilet volgt getrouw en eenvoudig de lange slin- gerlijnen van het vrouwenlichaam. De mannen hebben met vreugde gezien den terugkeer der vrouw tot het natuurlijk leven. Ze zwemt te genwoordig en rijdt schaatsen, het rijwiel was een bevrijder, en ten nis was een hervormer. Kortere rokken, zoodat ze niet alleen wande len, maar loopen, hard lopen in de tennisbaan kon. 0 tennis! Is er iets zoo bevalligs als een frisch Hollandsch meisje, dat tennis speelt? De poëzie der beweging toont ze! KATWIJK - Gelijk elders in de Noordzee-visschersplaatsen hebben de hooge besommingen der vaartuigen en daarmede in verband staande flinke verdiensten der visschers het gevolg dat velen dezer de huwelijksboot instappen. Wekelijks komen velen hunner ten ge meentehuize om in ondertrouw te worden opgenomen, zoodat er da gen zijn, dat zes tot acht paren als bruid en bruidegom de secretarie verlaten. Anno 1977, vrijdag 23 december ZOETERWOUDE - Op het kloosterterrein aan de Laan van de Goeder Herder zal in 1981 worden gestart met de bouw van 125 woningen, verdeeld in 80 procent sociale- en 20 procent vrije sectorbouw. De bouw wal worden uitgevoerd door aannemingsbedrijf Noorlander. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie; B.M. Essenberg. C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen. Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiatehdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres; Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubrieksadv.)- 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail; abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV. Afdeling Lezersservice, postbus 503.2003 PA Haarlem. Even kijken bij het kindje Jezus na de voorstelling van de toneelvereniging Pankras in Sassenheim. Foto: Dick Hogewoning vervolg van voorpagina ZOETERWOUDE/RIJNSBURG - Alles goed en wel beschouwd moet kerst in een stal gevierd worden. Net als zo'n tweeduizend jaar geleden bij de aller eerste kerst. Op Boerderij 't Geertje in Zoeterwoude hebben ze dat het best begrepen. Wie gisteren en vorig weekeinde daar de kerstmarkt be zocht, is nu al in de juiste stemming. In de stallen van de scharrelboerderij zorgden daar behalve de juiste kerst snuisterijen, zuivelmandjes en kerst stukjes, ook de geur van brandend hout en zelfgebakken brood en een keur aan stalvee wel voor. „Mam, een os hoort toch ook in de stal van Jezus?", vraagt een meisje, „waar is die dan en wat is eigenlijk een os?" „Een os", antwoordt moe der, „dat is geloof ik een mannetje koe. Maar dit is niet de kerststal hoor. Dit is gewoon een boerderij met veel dieren." Heel veel dieren. Want verspreid over de meerdere stallen is de verzameling nagenoeg compleet. Er zijn koeien, geiten, kippen, varkens en zelfs pas geboren hondjes die tussen het stro lekker warm geknuffeld worden. De enige die je zou kunnen missen zijn Maria en Jozef, maar volgens de overlevering zijn die twee in de dagen voor 25 december nog hevig op zoek naar een slaapplaats. Ze zouden even N in Zoeterwoude moeten kijl er is plek zat. Zo ervaren de! in de ruim bemeten stallen i scharrelboerderij hoe mooil in een diervriendelijke om| „Kijk dan, die kippen kijkei ons", juicht een meisje in stal met uitzicht op de kip[ plaats. „Ze denken natuurlij in de bioscoop zitten." Gezellig was het ook op hel meester Koomansplein in R Daar vormden glühwein, en soep, worst en warme choq melk zaterdag de ingrediënt de Kerst-Inn. Veel dorpsbi maakten van de gelegenheij den door de Oranjevereni^ kele buurtverenigingen, gel het jaar op een sfeervolle sluiten. In het donker van dag kwamen veel mensen even langs'. Lekker een praj^ ken met vrienden en beker' tegen het lijf loopt. De jonj bij de pony's en schapen, dL dere kinderen vergapen zic^e modeltreinen van verenigin Spoorbiels. Op de achtergr<je ziek van de Flora Brassband ren van Popcore All Sounds, kerstsfeer is geschapen. De weersomstandigheden <TV ook bij aan de gezelligheid. koud, ideaal dus voor een bjj( glühwein. Alles kan tegenwoordig, zelfs kerstbomen leasen. Carinne Kohl- beck en Lisette Rodenburg kopen de (kunst)bomen, bezorgen ze aan huis bij ondernemingen en particulieren, tuigen ze ter plekke op met ballen in de gevraagde kleuren en halen ze op elk ge wenst moment ook weer weg. De partners in het Sassenheim- se bedrijfje Meifleur hebben er een gaatje in de markt mee aan geboord. In de drukke decem bermaand maken steeds meer klanten gebruik van de 'service' van de onderneming, die eigen lijk gespecialiseerd is in de 'wis- selverhuur' van zijden bloemen. Enigszins prijzig is het leasen van de kerstboom wel. maar voor 130 euro per maand ben je van veel rompslomp af. „Met als bijkomend voordeel dat je elk jaar kunt wisselen van kleur." Drie jaar geleden zijn ze emiee begonnen en inmiddels hebben ze er in de eerste twee weken van december de handen aan vol. Carinne Kohlbeck en Lisette Rodenburg (beiden 29) zetten hun compleet gedecoreerde kerstbomen in die periode over al in de regio neer. Voornamelijk bij bedrijven, die inmiddels vas te klant zijn geworden, maar ook bij particulieren groeit de vraag. „Mensen die het druk hebben, vinden dit ideaal", stelt het duo, dat 'verse' en kunstbo men in alle soorten en maten le vert en de klant voor de versie ring jaarlijks een keuze biedt uit drie stijlen. Daarbij volgt het Het Leidsch Dagblad heeft mij afgelopen maandj zonder onaangenaam verrast door het plaatsen r liefst twee artikelen waarin enige plezieijagers uL hun onfrisse hobby mochten verheerlijken. Natuurbeheerders, wel ja! En ook zo toegewijd: f Nederland niet zoveel meer te beheren valt, dan» in Schotland herten schieten. Polen schijnt ook j te zijn om de natuur te gaan 'beheren'; daar schL enkele beren rond te lopen. De kapitaalkrachtige, jager kan nog natuur gaan 'beheren' in Zuid-Afir lopen, giraffen, leeuwen of jachtluipaarden neeil Ook is de vos weer de gebeten hond: plezierjagefj 'm zó graag neerschieten (een voor Nederland a dier, bovendien een concurrent), dat ze zich nieL men daar de meest onzinnige redenen voor uit <L trekken. Zoals bekend is de mens, die de gronde stand kunstmatig verlaagt, de oorzaak van de ter van veel weidevogels. Het is bijzonder jammer dat de krant niet wat rif heeft over gehad voor commentaar van bijvoorö^ Faunabescherming, voorheen Stichting KritischL heer. Maar het woord 'beheer' gaf ze in dit verbi wat vieze smaak in de mond. H.M. vant tweetal, dat de mode- en kle- dingopleiding aan het Holtland College voltooide, de kleuren- trends die je in de kledingmode ziet. „Rood en roze dit keer en ijsblauw, wit en zilver. Maar we hebben er altijd een klassiek model, in rood en goud, bij en particulieren kunnen de boom op aanvraag in elke gewenste kleur laten optuigen. Met glazen ballen - want we willen geen plastic gebruiken - die we daar voor dan speciaal kopen." Voordeel van dat alles is dat hun klanten jaarlijks van 'kleurencre- atie' kunnen wisselen, „en dus altijd een originele boom heb ben. Dat kost dan wel 130 euro, maar dan heb je er ook totaal geen totaal geen omkijken naar. We kopen de boom. we brengen de boom, we tuigen 'm in een uurtje op en we komen 'm ook weer ophalen. We doen alles voor het gemak van anderen. Het bedrijfje, waarmee ze vijf jaar geleden begonnen, slaat niet alleen aan in de aanloop naar de feestdagen aan het ein de van het jaar Ook de wissel- verhuur van zijden planten en bloemen, de eigenlijke handel van de tweepersoonsfirma, groeit zo gestaag dat Meifleur onlangs moest verhuizen van een zolderverdieping, naar een verzamelgebouw op het indu strieterrein Sassenheim-Zuid. „Zijde komt helemaal terug", zegt Lisette Rodenburg. „Komt door een paar zaken. Bij veel be drijven zijn de mensen die de bloemen en planten water ga ven verdwenen, sommige werk nemers zijn allergisch voor het PREEK mogen zijn met Jezus, die ieders angst weg kan nemen. Hij heeft tenslotte voor ons heil het hele scala aan menselijke ellende zelf doorlopen: armoede, afwijzing, verraad, pijn, bespotting. Spruits verhaal is tamelijk standaard: vrede op aarde en geloof in de Heer. Veel moeite om zich aan het thema te houden, heeft hij blijkens zijn preek niet ge daan. Het enige wat hij er erover zegt is dat 'men vroeger niet zo bang hoefde te zijn als tegenwoordig'. Gelukkig krijg je als spreker in de kerk doorgaans weinig weerwoord, want die boodschap gold vroeger bepaald niet voor veel andersdenkenden, andersge- aarden, de armen en ongelukkigen of men sen van een ander ras. Zijn protestante collega Smit doet echter nog minder moeite om een goed verhaal te vertellen. Hij leest alleen een stukje uit de bijbel voor: uiteraard zo vlak voor kerst over de geboorte van Jezus. Maar Burgemeester Vosjan spant de kroon. Hoewel haar verhaal over Jezus aanzienlijk langer is dan dat van Smit is het dermate saai dat enkele bejaarde toehoorders in slaap sukkelen. Nee, van de sprekers moet deze themakerstviering in Warmond het niet hebben. Gelukkig is er de muziek van twee jonge dwarsfluitspeelsters, een zangkoor dat z'n best doet en koffie met, krentenbrood vooraf. Dat maakt veel goed. TIJGERS Lisette Rodenburg (links) en Carinne Kohlbeck volgerf! kant en klare leasekerstbomen de kleurentrP kledingmode. „Rood en roze dit keer en ijsblauw, wHe Maar we hebben er altijd een klassiek model, in rocF bij." Foto: Hielfi' l SCHRIJVENDE LEZ£ 'Was het vroeger beter?' Een idee van de organise rende plaatselijke commissie van de Stichting Wel zijn Ouderen. Maar, net als de eerste spreker, dominee Smit, en de laatste, burge meester Vosjan, negeert Spruit het thema. Na het 'vreest niet' ver haal gaat hij di rect over alles wat vooral ouderen wel moeten vre zen: berovingen bij de betaalauto maat, zinloos ge weld, inbraak. „Er is iets mis met onze samenleving, die de laatste jaren toch wel oorlogszuchtige trekken gaat verto nen." Dan spreekt hij de hoop uit dat de nieuwe regering in Nederland er in zal sla gen het vertrouwen te herstellen. En natuur lijk volgt daarop de verzuchting dat we blij Paul de Tombe preek recensie Onno van 't Klooster Dominee Smit. pastoor Spruit en burgemeester Vosjan; Hervormde Kerk Warmond, zaterdag 14.00 uur „Vreest of schroom niet, zegt God vaak in de bijbel wanneer Hij of één van z'n engelen een sterveling aanspreekt. De ver twijfelde Jozef bijvoorbeeld, die vernomen heeft dat zijn aanstaande bruid zwanger is (maar niet van hem), hoort een engel in zijn droom zeg gen: 'Schroom niet, Maria tot u te nemen'. Het niet hoeven vrezen is de bemoedigende boodschap van God aan ons. Vooral in deze tijd", luidt de boodschap van pastor Spruit aan zijn gehoor van oudere Warmonders in de Hervormde Kerk. Even is de verwachting dat hij zich aan het thema houdt van deze zaterdagmiddag: verse spul, door de airconditioning zijn verse bloemen sneller weg en qua prijs is zijden veel in teressanter. Dat scheelt wel een kwart tot een der de. Daarbij doen we aan wisselver- huur. Dat bete kent dat we de bloemstukken die we neerzetten om de twee maanden wisselen. Zo kun nen we ze aanpas sen aan de seizoe nen en je raakt er nooit op uitgeke ken." Zelf raken Carinne Kohlljeck en Lisette Rodenburg nooit uitgekeken op hun 'onwijs afwisselende werk'. Ze organiseren rond Pasen, in de herfst en rond kerst workshops bloemschikken ('met verse materialen') in hun bedrijfs pand in Sassenheim; ze fleuren binnentuinen van restaurants en vergaderzalen, directieka mers en bedrijfskantines op met hun zijden bloemen en planten en ze maken en verko pen bloemstukken op bestel ling. Aan horecagelegenheden en particulieren. „Dat loopt vooral rond de kerst goed. Net als die kerstbomen. Die markt is in drie jaar echt uit de kluiten geschoten."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10