ECONOMIE Laatste ronde voor de gulden Nieuwe hypotheek kan sigaar uit eigen doos zijn 'Het is niet onze schuld dat boeren te weinig verdienen' Bouw iets voorzichtiger met geven kerstpakketten Oude munt even terug bij C&A en Free Record Shop jld-topman ^t terug als imissaris Nieuwe jas voor KLM-vloot Provincie Limburg moet naam maken met wijn Het dreigende knock-out endwerk dt duurder in - Uitzendwerk wordt tnuari 2003 duurder. De :ne Bond Uitzendonder- »en, de branchorganisa- uitzendorganisaties, ver dat de kosten met ge ld 2,5 procent zullen stij- f verhoging wordt gro- ls veroorzaakt door de van de wachtgeldpre- ie verdubbelen bij uit- achten met een detache- intract. Een andere oor- in de stijging ligt in de ing van het minimum- ir 1 januari 2003 met Dcent en de wijzigingen :iale premies en werkge len. eesmiddelen aanbesteed }ag De poging van drie Drgverzekeraars om de n twee geneesmiddelen Europese aanbesteding rh omlaag te krijgen is Te weinig bedrijven zich gekwalificeerd om edure voort te zetten, zo de verzekeraars CZ, Univé laten weten. Met jesteding van omeprazol uurremmer) en sim- ie (cholesterolverlager) de bedrijven medicijnfa- en verleiden hun prijzen erkloze medicijnen te n. Alleen al op de twee niddelen hoopten zij 40 liljoen euro per jaar te Dat geld geven de fa- en nu als bonussen en ;n aan apothekers, stel- Drgverzekeraars. r geld voor erleidsters - Ervaren leidsters in eropvang mogen van de rers een extra loonsver- krijgen. Dat blijkt uit het 1 dat de werkgeversor- e MO Groep voor een kinderopvang-CAO. Op mier hopen de werkge- hun personeel te laten er wel degelijk carrière- dieden in de kinderop- n Alle 30.000 werkne- de kinderopvang wordt Igend jaar 2,5 procent on in het vooruitzicht FNV-bond Abvakabo it bod te mager. zaterdag 21 DECEMBER 2002 utrecht/amersfoort/gpd - Bouwbedrijven geven rond de ze tijd traditioneel een kistje wijn aan hun relaties. Niet meer dan 'een uitgebreide kerstkaart', zegt een wijnim porteur uit DeU. De waarde is 20 25 euro. De parlementaire enquête naar bouwfraude maakt bouwers ook op dit punt voorzichtiger. Koninklijke Bam Groep in Bunnik schreef de directies van alle aangesloten bedrijven ont vingen een brief, waarin de gel dende richtlijnen voor het ge ven van relatiegeschenken nog eens 'dringend onder de aan dacht worden gebracht'. Woordvoerder Pronk: „Aan re laties mogen alleen kleine ge schenken worden aangeboden als blijk van waardering voor de plezierige samenwerking. Uitgangspunt is dat de waarde in geen geval de indruk mag wekken te verplichten tot we derdiensten. Vuistregel is een waarde van 25 euro." Hoogleraar ethiek, politiek en economie Graafland vindt het 'verstandig dat de bouwwereld een signaal afgeeft door een versobering van kerstcadeaus'. Het bevestigt volgens hem een trend van versobering. In 1999 heeft de overheid richtlijnen opgesteld voor ambtenaren rond het aanvaarden van rela tiegeschenken. Ook de Belas tingdienst heeft de regels aan gescherpt. Een woordvoerster van Ballast - Nedam: „Veel van onze bedrij ven kiezen sinds die tijd voor het schenken aan een charita tief doel rond kerst. Dat is echt in plaats van de kistjes wijn ge komen. Onze relaties hebben destijds een brief ontvangen waarin we uitlegden dat ze voortaan geen wijn meer kre gen. Bij ons is de kist wijn uit de gratie. Wat ook meespeelt: het was financieel een moeilijk jaar voor het bedrijf." amsterdam/anp - De Nederland- sche Bank (DNB) is een laatste campagne begonnen om consu menten er op te wijzen dat ze hun guldens (munten en biljet ten) per 1 januari niet meer bij de bank om de hoek kunnen inleve ren. In het nieuwe jaar kunnen burgers de briefjes en munten van de voormalige nationale munteenheid alleen nog maar bij DNB-vestigingen inleveren. Sinds begin dit jaar de euro is ingevoerd en vier weken later de gulden als wettig betaalmiddel verdween, is het merendeel van de guldens uit circulatie gehaald en vernietigd. Tien maanden na de introductie van de nieuwe munteenheid waren nog 44 mil joen guldenbiljetten met een to tale waarde van 760 miljoen eu ro in omloop, aldus het jongste DNB-kwartaalbericht. De consument die nog guldens in bezit heeft en die na de jaar wisseling wil inleveren, krijgt het betreffende eurobedrag niet contant in handen, zo heeft de centrale bank laten weten in een advertentie in diverse dagbla den. DNB zal het geld per giro overmaken. Tot uiterlijk eind 2031 kunnen guldenbiljetten bij DNB worden ingewisseld. Gul denmunten moeten vóór eind 2006 zijn ingeleverd. De detailhandel heeft al inge speeld op de hoeveelheid gul dens die nog bij de bevolking zit. Kledingconcern C&A besloot vorig maand het voormalige be taalmiddel tijdelijk te accepte ren. Ook in de vestigingen van Free Record Shop kunnen consu menten tot eind dit jaar weer met guldens betalen. De keten van muziekwinkels besloot in de zomer tot deze actie toen uit DNB-berichten bleek dat de hoeveelheid guldens in omloop groter was dan verwacht. „We wilden een extra campagne voe ren om dat geld actief terug te halen", aldus marketingdirec teur R. van Geest van Free Re cord Shop. De campagne kreeg de naam Eurowissel II in navolging van de eerste actie van vorig jaar. Daarbij konden klanten artike len met de valuta's van alle eu rolanden betalen. Dit keer heeft Free Record Shop een aantal buitenlandse munteenheden uitgesloten, maar andere uit niet-eurolanden toegevoegd. Voor de betaling in vreemde va luta's heeft de onderneming een miljoen enveloppen laten druk ken. De actie loopt gesmeerd, zo liet Van Geest gisteren weten. De in houd van de enveloppen bestaat grofweg voor de helft uit Neder lands geld en de andere helft uit Voorzitter supermarktkoepel Van den Doel: 'Stemmingmakerij' nan Belgisch /brew weg - De bestuursvoorzitter Jelgische brouwer Inter- ugo Powell, legt in fe- ijn functie neer. De lan John F. Broek Po- gt hem op. Powell heeft ?n jaar bij Interbrew ge- )nder zijn leiding kwam _*w in de top-3 van brou- - de wereld. Het concern .000 mensen in dienst, end bestuursvoorzitter l) is afkomstig van het idbury Schweppes. tink stapt j Corio De bestuursvoorzitter vastgoedfonds Corio, T. c, legt zijn functie neer. t de onderneming tien - id. Het bedrijf heeft gis- eegedeeld op zoek te ar een opvolger. (57) zal naar verwach te algemene vergade- aandeelhouders in igtreden. Over de eer- maanden van dit jaar ecte beleggingsresul- Corio met 15 miljoen len tot 125 miljoen het eind van die pe- iroeg de waarde van de lille bijna 3,6 miljard m/anp - C. van der Hoe- in 2003 zijn commissa- lij ABN Amro en KPN it heeft detailhandels- Ahold vrijdag bekend- Van der Hoeven treedt lid van de raad van issen bij de bank en :omconcern, omdat hij wil richten op zijn told. voor zijn besluit ran der Hoeven 'Aholds :e plannen voor de ko- „Ik heb besloten ige activiteiten tot een te beperken", liet hij •rklaring weten. old-bestuursvoorzitter (beleggers vorige maand nieuwe winstwaarschu- kwam na een eerdere iwing in de zomer. Om el orde op zaken te stel- lAhold bedrijfsonderde- fcopen die niet direct met Kjte maken hebben. Hoeven werd in 1997 *0 tot commissaris bij ■^ro en is sinds 1998 lid ï's raad van commissa- lij trekt zich terug op de loudersvergaderingen _|pril (ABN Amro) en 12 door Achille Prick leidschendam - Supermarktke tens zijn het afgelopen jaar meerdere keren neergezet als gewetenloze zakkenvullers. Ze verdienen zich suf aan goedko pe boerenproducten en de in troductie van de euro. Klaas van den Doel behartigt als voorzitter van het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel de belan gen van de branche en slaat te rug. „Ik vind het doodzonde en heel triest als je ziet dat de boeren enorm achteruit gaan in inko men omdat ze onvoldoende be taald krijgen voor hun groenten en vlees. Maar ze moeten nou eens ophouden met de zwarte piet bij ons neer te leggen. De supermarktondernemers zijn daar absoluut niet verantwoor delijk voor en kunnen er ook echt niets aan doen." Klaas van den Doel, sinds ruim twee jaar voorzitter van het Cen traal Bureau Levensmiddelen handel (CBL) - de belangenor ganisatie voor supermarkt on dernemers - lucht zijn hart. Ge regeld ligt zijn branche onder vuur als de supermarkten wor den neergezet als een stel zak kenvullers. Deze week demon streerden melkveehouders bij een distributiecentrum van Al- bert Heijn. Onlangs opende ook het Productschap Tuinbouw de aanval: de kostprijs van agrari sche producten staat vaak in geen verhouding tot de ver koopprijs in het schap. Met an dere woorden: de boer verdient niets of nauwelijks en de super markt heel veel, dus de consu ment wordt getild. „Ik vind het stemmingmakerij; ze weten zelf heel goed dat ze appels met peren vergelijken", reageert Van den Doel gelaten. „Heel simpel: wij verkopen geen varken maar een varkensvlees product. Ze gaan totaal voorbij aan de hele keten tussen het moment waarop een boer zijn product verkoopt en het mo ment waarop de consument het bij ons afrekent. Alsof daartus sen niets gebeurt aan bijvoor beeld: transport, bewerking, ver pakking en marketing. Hun re denering is mij echt te simpel. Het productschap moet eerst maar eens kijken naar z'n eigen afeetorganisatie; kennelijk sla gen ze er onvoldoende in een vuist te maken naar de markt." Eerder dit jaar zaten de super markten ook al in het verdach tenbankje. De consument was nog niet gewend aan de euro en gaf de nieuwe munt uit als een gulden. De bekende super marktketens boekten dan ook recordomzetten. „Maanden vóór de invoering van de euro hebben wij er bij onze leden op aangedrongen om dubbel te prijzen en te laten zien dat alles tot achter de komma is omgere kend. Nu tonen de cijfers aan dat de gemiddelde prijsverho ging in de supermarkt onder het inflatieniveau is gebleven. Dan kun je niet spreken van lukrake prijsstijgingen." (advertentie) Stoppen met werken als u een kind krijgt... Wat betekent dat financieel? "7 kindenstoppenmetwerken.SZW.nl Van den Doel raakt riiet van streek van de beschuldigingen. Integendeel, hij blaakt van zelf vertrouwen. Logisch, want zijn branche boert goed, ondanks de zwakke economie. „In euro's zetten we dit jaar weer meer om dan vorig jaar, maar veel be langrijker is dat we een volume groei gaan halen van 2,5 pro cent. We verkopen dus echt meer spullen; dat is heel belang rijk." Het verwijt dat het succes van de supermarkt de ondergang van de speciaalzaak op de hoek is wuift Van den Doel weg. „Ten eerste voldoen wij gewoon aan de vraag van de consument: die wil zijn dagelijkse boodschap pen graag op één plek binnen halen. Tegelijkertijd heeft de moderne consument veel wen sen en je ziet dat de goede spe ciaalzaken zich rondom de su permarkten nestelen en meer dan goede zaken doen." Jakarta 11 Royal Dutch Airlines i schiphol - De complete KLM-vloot ondergaat de komende paar jaar een subtiele verandering. De donkerblauwe bies op de romp wordt smaller en de witte daaronder verdwijnt he lemaal. Daardoor krijgt de nu al gebruikte kleur blauw extra de ruimte. Het logo op de toestellen wo(dt groter uitgevoerd. De onderkant van de toestellen en de motoren worden grijs. Op de voorgrond een Jumbo in de 'nieuwe' kleuren, op de achtergrond de nu 'oude' versie. Foto: Capital Photos Het oversluiten van een hypo theek kan verstandig en voorde lig zijn. Vooral als de rente flink is gedaald. Er zijn echter ook nade len aan verbonden: een boete voor vervroegd aflossen; kosten voor het opnieuw afsluiten van een hypotheek; notariskosten; taxatiekosten. Bovendien is niet alles hiervan aftrekbaar voor de belasting. Maar uiteindelijk kan toch de conclusie zijn dat het voordelig is een nieuwe hypo theek af te sluiten. Soms echter zit het voordeel van het oversluiten wel heel erg bij de geldverschaffer en wordt de hypotheekgever (de huiseige naar dus) niet veel meer dan een sigaar uit eigen doos aange boden. Neem de Gelink Adviesgroep. In opvallende tv-reclames - met slogans als: 'lagere maandlasten, direct geld in handen en een kortere looptijd' - wordt gepro beerd huiseigenaren nieuwe hy potheken te laten afsluiten. Of misschien beter ge zegd: klanten hun portemonnee te laten omkeren. „Het is vooral Gelink die hieraan veel geld ver dient", weet financi eel adviseur Kees Boonstra. Boonstra is onafhankelijk financi eel deskundige en werkt onder de vlag van de Federatie Fi nanciële Planners (FFP), een beroepsor ganisatie die een keurmerk verstrekt aan financiële advi- seurs die aan eisen Hans van betrouwbaarheid en deskundigheid voldoen. Aan de hand van een offerte van Ge link illustreert Boonstra zijn be wering. Een huiseigenaar wil zijn bestaande hypotheek van 290.000 euro zodanig verhogen dat er voor onderhoud en ver beteringen zo'n 35.000 euro be schikbaar komt. Het aanbod behelst om te be ginnen het afsluiten van een nieuwe hypotheek, van 400.000 euro. Dat is 110.000 euro hoger EIGEN BEURS dan de bestaande hypo theek. Van de 110.000 euro is 35.000 euro be schikbaar voor woning verbetering. Om de hui dige maandlasten van bruto 1.030 euro (inclu sief risicoverzekering) gelijk te houden, dient 54.000 euro van de ver hoogde hypotheek te worden gestort in een beleggingsdepot. Hierbij wordt uitgegaan van een gemiddeld jaarlijks ren dement van 7 tot 8 pro cent en een eindsaldo van nul. nders Voorts wordt 12.000 eu ro gereserveerd voor kosten van notaris, afsluiten en taxatie. Alsmede 9.000 euro als premie voor het afdekken van de risico's op arbeidsonge schiktheid of werkloosheid. De hypotheek wordt afgelost uit de opbrengst van een al bestaand beleggingsdepot van 80.000 eu ro. „Hier gaan ze dus heel veel geld aan verdienen," reageert Boon stra op de offerte. „Dat begint al bij het voorgestelde beleggings depot van 54.000 euro. Eenma lig brengt ze dat 1 tot 2,5 pro cent op aan provisie. Maar om dat Gelink een grote speler is in de markt, krijgt ze de hoogste provisie, 2,5 procent, dus 1.350 euro. Vervolgens elk jaar nog eens tussen 0,25 en 0,4 procent - zeg maar gerust 0,4 procent, dat is 216 euro." Het afsluiten van de nieuwe hy potheek van 400.000 euro levert Gelink 1 procent provisie op, zijnde 4.000 euro in het laatje. Van de 12.000 euro premie die de cliënt betaalt voor zijn WAO- en WW-verzekering steekt Ge link volgens Boonstra zeker de helft in zijn zak. „Minimaal 35 procent, maar gebruikelijk is 50 procent, dus kassa voor Gelink: 4.500 euro." En indien het bedrijf ook nog eens de bestaande beleggings portefeuille van 80.000 euro mag onderbrengen, levert ze dat nog eens direct 2.000 euro en jaarlijks 320 euro op. Alles bij el kaar is de opbrengst voor Gelink 11.850 euro direct en vervolgens jaarlijks 536 euro, gedurende de looptijd van de hypotheekle ning. Het risico voor de klant is twee ledig. Ten eerste zit hij met een hoger hypotheekbedrag. Een daling van de prijzen voor on roerend goed kan de waarde van het onderpand onder die grens doen belanden, met als gevolg dat de cliënt bij een eventuele (gedwongen) verkoop van het huis met een restschuld blijft zitten. Ten tweede dient jaarlijks 10 procent gemiddeld rendement op de beleggingen te worden gerealiseerd. „Dat is om aan de benodigde 7 tot 8 pro cent netto-opbrengst te komen voor de aflossing en de lagere maandlasten," zegt Boonstra, „want zo'n 3 procent gaat op aan beheerskosten." Boonstra waarschuwt tot slot voor de mate van aftrekbaarheid voor de belasting. Onbeperkt af trekbaar zijn alleen de kosten voor de verbetering van het huis. De premie van 9.000 euro voor de risicoverzekering ar beidsongeschiktheid/werkloos heid is alleen het eerste jaar af te trekken. „Ook boeterente wordt steeds minder vaak als aftrek post geaccepteerd," weet de fi nancieel adviseur. Guldens kunnen nog tot 1 januari bij de 'gewone' banken worden in geleverd. Foto: ANP vreemde valuta's. Concrete cij fers wilde Van Geest niet kwijt. „We zijn verbaasd over de grote hoeveelheid briefjes van 10, 25 en 50 gulden. Je zou verwachten dat de Nederlanders die toch veel eerder hebben omgeruild. Blijkbaar komen ze nog steeds te voorschijn uit reiskoffers of jassen." Ook organiseert SWN een drie jarige cursus tot keldermeester. Beide cursussen worden gehou- .den aan een nieuwe wijnfacul teit te Vlodrop, die is verbonden aan de wijnuniversiteit van Bor deaux. Drie maanden geleden richtte E. Bossenbroek de SWN op. Vol gens hem kan Limburgse wijn goed concurreren met Franse en Italiaanse wijn. De naam van de wijn wordt - naar Frans mo del - vernoemd naar een Lim burgs chateau': een landgoed of hoeve. Cabernet Sauvignon en Pinot Noir zijn voorbeelden van mogelijke druivensoorten die in Limburg verbouwd gaan wor den, aldus Bossenbroek vlodrop/anp - Grootschalige wijnbouw in Limburg, dat is wat de Stichting Wijnbouw Neder land (SWN) voor ogen staat. Binnen vier jaar is 36 hectare aangeplant en over twee jaar kunnen wijnliefhebbers al hun oordeel vellen over de nieuwe Limburgse wijnsoorten, aldus de stichting. SWN streeft naar uitbreiding tot 2500 hectare wijnbouw over een aantal jaren. Om dit te bereiken biedt de stichting eenjarige cur sussen aan voor iedereen die wijnboer wil worden. Hiervoor hebben zich al veertig mensen aangemeld en de animo stijgt, zegt B. Tangelder, een van de bedenkers van het wijnproject. BEURS IN ZICHT De stemming aan het Damrak is in mineur. De eindejaarsrally, die enkele weken geleden er aan leek te komen, is vroegtijdig ge sneefd. Aandelenbeleggers zijn aangeslagen en de koersniveaus brokkelen iedere dag verder af. Zoals inmiddels gebruikelijk, doet het spiegelbeeld van deze ontwikkelingen zich voor bij de staatsobligaties. Staatsleningen met een resterende looptijd van twee of drie jaar zijn door de aanhoudende koersstijgingen zo duur geworden, dat het rende ment op deze leningen nog maar amper boven de drie pro cent per jaar uitkomt. Naast de matige economische ontwikkelingen, spelen de toe nemende spannin gen rond Irak de beurs momenteel parten. De olieprijs is in de afgelopen maand met een klei ne twintig procent opgelopen tot meer dan dertig dollar per vat. En de laatste da gen valt een snelle stijging te noteren van de goudprijs. Weliswaar gaat het hier om de goud prijs in dollars, die voor Europese be leggers als gevolg van de waar dedaling van de dollar een stuk je lager uitvalt. Maar toch is het onmiskenbaar dat beleggers momenteel in het edelmetaal een zekere bescherming zoeken tegen alle risico's waaraan ze zijn blootgesteld. Het beursjaar 2002 dreigt voor de gemiddelde belegger in aan delen een ongekend fiasco te worden. De AEX-index eindigde het vorige jaar op een stand van 506. We vonden dat toen al een lage stand. Het Damrak sloot voor het tweede achtereenvol gende jaar met verlies en ten opzichte van het hoogste punt aller tijden was er al bijna dertig procent verdampt. In het huidi ge beursjaar echter is dat koers verlies nog eens verdubbeld. Als de AEX-index zich in de aller laatste beursdagen van het jaar niet meer weet op te richten, eindigt onze voornaamste beursgraadmeter - net als trou wens de Midkap-index - het jaar met een koersverlies van meer dan 35 procent. Dat is nog slechter dan het allerslechtste jaar uit de Nederlandse beurshistorie van de vorige eeuw: 1932. In dat jaar liep de toenmalige CBS-index tegen een dreun op van ruim dertig pro cent. De koersdalingen aan het Dam rak zijn volledig in lijn met de ontwikkelingen op de andere West-Europese beurzen. Als va luta-effecten worden meegeno men, is er zelfs geen enkele gro te westerse aandelenbeurs die WIM FONTEINE Private Banking ABN AMRO Haarlem niet dik in de dubbele verliescij fers zit. Australië doet het met een min van zestien procent dan nog het beste. Ook als we kijken naar individu ele aandelen, is het treurnis al om. Maar liefst acht van de 24 grootste beursfondsen in Neder land "moesten dit jaar meer dan de helft van hun koers inleve ren. Tot die acht behoren gere nommeerde bedrijven als Ae- gon, Ahold, Buhrmann en Nu- mico. Ook onder de Midkap- fondsen zijn er acht meer dan gehalveerd. Van alle AEX- en Midkap-fondsen samen zijn er maar twee die het jaar waar schijnlijk met een bescheiden winstje overeind blijven: DSM en KPN. Bij de mid- kappers beperken Vodafone Libertel, Océ en IHC Caland de klap wellicht tot minder dan tien procent. De aandelenbeur- zen lijken knock-out te gaan. In de boks- wereld is sprake van een knock-out, wanneer de bokser 'niet tijdig na het af tellen van de scheidsrechter weer in de bokshouding staat'. Als je naar de hoofdfond sen van het Damrak kijkt, lijken de meesten inderdaad niet 'tij dig na het aftellen weer in de bokshouding' te staan. De ron de van 2002 gaat definitief verlo ren, in ieder geval op punten maar misschien wel door knock-out. Komt er een volgende ronde, met nieuwe kansen? Ik denk van wel, ja. Hoewel u dat misschien een beetje preken voor eigen parochie vindt, of - om in stijl te blijven - oppeppen van de bok ser. De zwakke plekkoi zijn duide lijk. Bedrijfswinslfll en investe ringen. Misschien ook wel de geopolitieke verhoudingen in de wereld. Toch is een bescheiden economisch herstel het meest waarschijnlijk, al was het alleen maar omdat Amerikaanse auto riteiten klaar staan om des noods agressief hun economie weer op te peppen. Daarnaast voorspellen analisten dat ook de IT-bestedingen in de tweede helft van 2003 zullen gaan aan nekken. En niet onbelangrijk is, dat verschillende Amerikaanse bedrijven door de zwakte van de dollar een flinke oppepper van hun verlies- en winsttekening zullen zien. Dat alles kan de mo tor weer op gang brengen en de fighting spirit terugbrengen op de aandelenvloer. In het verleden bleef ik wel eens een nachtje op voor een goede bokswedstrijd. Ik zou het zo weer doen!

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7