inlichtingendiensten werken niet mee' 26xTIP STORY 0800-9010 BUITENLAND BEL GRATIS: Blair: Voorbereiden op oorlog tegen Irak NU OVERAL TE KOOP VN-inspecteur Blix kritisch over verschaffen van informatie door Amerikanen en Britten Ruim 1 miljard na misleiding beleggers in VS Hersenen van Ulrike Meinhof alsnog begraven Lott levert invloedrijke functie Republikeinen in Spartaanse opvoeding ,szw .nl Dan weet u het snel. Rechter: Trombose door vliegen reden voor zaak DO itpartij eist is in Jemen Bij een schietpartij tus- ie en vermeende terro- ijn gisteren in Jemen len gevallen, onder wie itieman. Vier mensen, twee politiemensen, gewond. De schietpartij its in Mukalla, in de Hadramavt, op 850 ten zuidoosten van tad Sanaa. Een groep ide mannen had zich leen woning verschanst, de verdenkt de mannen it ze deel uitmaken van iristennetwerk al-Qaeda betrokken waren bij ig van 6 oktober op de nker Limburg die ten kan Jemen voer. Daarbij »en Bulgaars beman - I om het leven. Huweer teistert 'Hen-Oosten [evige regens en wind- lebben gisteren in het |-Oosten slachtoffers ge- aanzienlijke schade :ht. Bij verkeersongeval- ypte als gevolg van het :r zijn zeker veertien gedood en 78 gewond- In Israël verloren giste- •rkeersongelukken die Je vooral toeschrijft aan k zeven mensen het le- fibanon zijn talrijke bo- Jworteld door de storm ~ke woningen onder wa- flot schrapt sr en sikkel De Russische lucht- itschappij Aeroflot Ie communistische ha- iikkel uit haar logo. Dat jde Moscow Times giste- ;ens de commercieel van Aeroflot hebben i.èissische als buitenland en negatieve associaties beeldmerk. Het boord- jel van Aeroflot krijgt |s nieuwe, modernere r Luxemburg ^gesteld 'C Ibc washington/rtr-afp - Het hoofd van de VN-wapeninspec- ties in Irak, Hans Blix, heeft giste ren gezegd dat hij te weinig in formatie krijgt van de Ameri kaanse en Britse inlichtingen diensten. Volgens Blix hebben zijn inspec teurs nog geen of weinig infor matie gekregen over onder meer de locaties waar volgens de VS en Groot-Brittannië massaver nietigingswapens liggen opge slagen. Hij stelde dat de dien sten allerlei methoden hebben om plaatsen te bekijken en tele foons af te luisteren, waar de in specteurs niet over beschikken. Snel na de uitlatingen van Blix, verklaarde een hoge Amerikaan se regeringsfunctionaris dat de VS de inspectieteams op zeer korte termijn informatie van in lichtingendiensten over het wa penprogramma van Irak zal ver strekken. Het zou gaan om loca ties. Hij zei dat dit tevens een test was voor de betrouwbaar heid van de inspecteurs. Woordvoerder Fleischer van het Witte Huis verklaarde eerder al dat het 'in het belang van de Verenigde Staten is om de in specteurs de instrumenten te geven waarmee zij hun werk kunnen doen'. Maar volgens hem konden er geen geheimen worden versterkt waardoor „bronnen en methoden" in de toekomst zouden worden aan getast. De Amerikaanse regering meent dat de Irak hard op weg is zijn allerlaatste kans op een vreedza me oplossing te verliezen. Presi dent George Bush zei gisteren dat Hussein nog 'ver verwijderd' is van de door de VN-Veilig heidsraad geëiste ontwapening. Hij noemde dat 'niet bemoedi gend'. Bush beloofde dat de VS zich zullen houden aan de voorwaar den van VN-resolutie 1441, die Irak dreigt met 'ernstige gevol gen' als het zich niet ontdoet van zijn massavemietingswa- pens of de VN op enigerlei wijze tegenwerkt. De VS hebben be loofd eerst met de andere leden van de Veiligheidsraad te over leggen vooraleer Irak de oorlog wordt verklaard. Voordien zul len zij proberen de andere raadsleden ervan te overtuigen dat de Saddam Hoessein de re solutie al heeft geschonden. De VS publiceerden gisteren een lijst met de omissies die volgens Washington in het overzicht van de Iraakse wapens staan: Er staat niets in over ongeveer 2000 kilo biologische groeimiddelen die de inspecteurs in 1998 in Irak aantroffen. Hiermee zou onder meer antrax kunnen zijn gemaakt. Ook meldt Bagdad in het rapport niets over uranium dat uit Niger betrokken zou zijn en ook is er geen bewijs dat honderden huizen met mos terdgas en raketten die biologi sche wapens kunnen vervoeren, verloren zijn gegaan of zijn ver nietigd. Daarnaast maakt Bag dad ook geen melding van an dere ingrediënten die gebruikt kunnen worden voor de pro ductie van chemische wapens. Amerikaanse soldaten staan in de rij voor het ontbijt, terwijl de zon boven de woestijn in Noord-Koeweit opkomt. Foto: Reuters/Chris Helgren irc De strijdkrachten imburg nemen voort- jburgers op uit andere _aten. Dat heeft het lurgse parlement beslo- taaatregel is bedoeld "forkomen dat het rtogdom niet langer kan ,aan de verplichtingen "fJAVO- ofVN-verband. irde is wel dat de bui- Brs 36 maanden voor Hng in Luxemburg heb- loond. Ze moeten ook jn dan zeventien. Het urgse leger is al jaren ►n bij de vredesmissies Sjlkan. De werving van militairen is evenwel al probleem. Het landje 30 inwoners, onder luitenlanders. doden door em Indonesië -)- Tien Indonesiërs zijn in één klap gedood - seminslag. Nog eens iren raakten gewond, politie in het westen De groep schuilde op voor de regen nabij ild, toen het noodlot rijk richt imraad op Franse functionaris- oslimleiders hebben en om de vijf miljoen |in het land te laten voordigen door een I vormen raad. Frank- 1 de grootste moslimge- ap in Europa. Moslim- kies en de overheid zijn ezig hun relatie te ver- vooral sinds de aansla- t VS op 11 september, ite gespreksronde be- perdag, nadat minister /art binnenlandse za- rie grootste moslimor- s had opgeroepen sa- erken in plaats van el- irs te zitten. De raad |ieel de Franse Raad /loslimreligie heten. ^er betrokken "A-aanslag I E Verder terughoudende reacties op rapport Blix Door onze correspondenten Internationaal is in de meeste ge vallen terughoudend gereageerd op het rapport van VN-inspecteur Blix. Alleen de Britse premier Blair riep het leger op zich voor te be reiden op een mogelijke oorlog tegen Irak Londen In een kerstboodschap voor de troepen verontschuldigde Blair zich gisteren voor de huidige onzekerheid, maar hij noemde die 'onvermijdelijk'. „Want op het ogenblik weten we gewoon niet of Irak zal voldoen aan de resolutie van de Verenigde Na ties of niet", aldus Blair. „Het belangrijkste op dit ogenblik is dat we alle noodzakelijke voor bereidingen treffen en capaciteit opbouwen in de regio zodat we onze missie kunnen uitvoeren indien die nodig blijkt." Parijs De Franse premier Raffarin leg de er in een reactie op de verkla ringen van VN-inspecteur Hans Blix de nadruk op dat 'alles in het werk moet worden gesteld' om een oorlog te voorkomen. „Oorlog is wel het laatste van het laatste. Alles moet worden gedaan om dat te voorkomen", aldus Raffarin. Hij zei te hopen dat het rapport van Blix de in ternationale gemeenschap in staat stelt „de werkelijke toe stand in Irak te meten". Niet al leen moet een eventuele toena me van massavemietingswa- pens worden onderzocht, maar daarnaast moet worden bestu deerd op welke wijze deze wa pens kunnen worden vernietigd zodat een oorlog kan worden voorkomen, aldus Raffarin. Berlijn De Duitse minister van defensie Peter Struck (SPD) sprak zijn verbazing' uit over de Ameri kaanse reactie op de door Irak ingeleverde wapenlijst. Struck zei ervan uit te gaan dat de lijst zou worden gecontroleerd en mogelijk door de Iraakse leider Saddam Hussein zou worden 'verbeterd'. Washington dreigde bij monde van minister van buitenlandse zaken Colin Powell echter al bij voorbaat met militaire gevolgen omdat de lijst zwaar ontoerei kend zou zijn. „Die reactie is toch wel wat verrassend", aldus Struck. Bondskanselier Schroder (SPD) sluit een Duitse militaire bijdra ge aan een oorlog in de Golf na drukkelijk uit In Washington is hij wegens die categorische af wijzing scherp bekritiseerd. De Duitsers wijzen erop dat zij sa men met Nederland in februari al het commando van de ISAF- vredesmacht in Afghanistan overnemen en ook daarnaast ook een belangrijke bijdrage le veren aan de strijd tegen het ter rorisme. Duitse woordvoerders menen echter dat de overname van het commando in Afghanis tan niet mag worden gezien als compensatie voor de Duitse af wezigheid op een mogelijk slag veld in Irak. Moskou Rusland houdt zich nadrukkelijk op de vlakte. Het Kremlin gaf geen commentaar. De Russi sche ambassadeur bij de VN, Segej Lavrov, prees het rapport van de wapeninspecteurs uit voerig, maar trok volkomen an dere conclusies uit de verklarin gen van Blix dan de VS en Groot-Brittannië. „Blix heeft verklaard dat er geen aanwijzingen zijn dat Irak che mische wapens heeft", aldus La vrov. „Bovendien komt de door Irak verstrekte informatie over nucleaire wapens overeen met het beeld dat IAEA heeft." Over de tekortkomingen in de Iraakse verklaring over chemische, bio logische en nucleaire wapens zweeg Lavrov volkomen. Peking Voor China blijft de VN-Veilig- heidsraad hét orgaan waar uit eindelijk de beslissing moet worden genomen over een oor log tegen Irak. Peking laat zich niet direct uit over het Iraakse rapport, waarvan het als perma nent lid van de Veiligheidsraad een kopie heeft gekregen. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken be nadrukte evenwel dat de nauw keurigheid van het rapport door het VN-inspectieteam zal moe ten worden vastgesteld. Ongeacht het oordeel van Blix' team blijft China echter voor stander van een politieke oplos sing van de kwestie-Irak. Tege lijkertijd zal Peking zijn veto recht waarschijnlijk niet gebrui ken om te voorkomen dat de VS met een VN-mandaat achter Saddam aan kunnen. Daarvoor is de sterk opbloeiende relatie met Washington China te veel waard. zaterdag 21 DECEMBER 2002 new york/anp - Tien zakenban ken in de Verenigde Staten moeten samen boetes van 1,4 miljard dollar betalen wegens het misleiden van beleggers. Dat gebeurt in het kader van een gisteren bekendgemaakte schik king met de Securities and Ex change Commission (SEC), de Amerikaanse beurscommissie. Analisten van de banken prezen aandelen aan van bedrijven waarin ze niet echt geloofden om van die ondernemingen aantrekkelijke opdrachten voor hun bank binnen te halen. Deze praktijken waren voor de SEC aanleiding strengere regels op te stellen voor beursanalisten bij banken om belangenverstrenge ling te voorkomen. Van het bedrag van 1,4 miljard dollar gaat een deel naar gedu peerde beleggers. Citigroup moet met 400 miljoen dollar het meest betalen. Credit Suisse First Boston krijgt een boete van 200 miljoen dollar, Morgan Stanley 125 miljoen dollar, Goldman Sachs 110 miljoen dollar en Merrill Lynch 100 mil joen dollar. De overige vijf ban ken betalen elk 80 miljoen dol lar. Dat zijn JP Morgan, Bear Steams, UBS Warburg, Lehman Brothers en Deutsche Bank. berujn/afp - De hersenen van de Duitse terroriste Ulrike Mein hof zijn in Berlijn begraven, na dat ze 26 jaar lang waren be waard voor wetenschappelijk onderzoek. Dat heeft dochter Bettina Roeh van de medeop richtster van de Rote Armee Fraktion (RAF) gisteren bekend gemaakt. Een um met de as van de herse nen is donderdag in besloten kring begraven op het kerkhof van Berlin-Mariendorf, naast het graf van Ulrike Meinhof, zo lichtte de dochter toe. Bettine Roeh onthulde in november dat de hersenen van haar moeder niet waren begraven met het li chaam. Ze bleken zonder toe stemming van de familie te zijn bewaard, eerst in Tübingen en later in een psychiatrisch insti tuut in Magdenburg. De dochters van Meinhof, die in 1976 in gevangenschap over leed, hadden de hersenen vorige maand via de rechter opgeëist om die alsnog te kunnen begra ven. Vorige maand werd tevens bekend dat de hersenen van drie andere RAF-leden, Baader, Ensslin en Raspe, zoek zijn. De drie pleegden volgens de Duitse autoriteiten net als Ulrike Mein hof zelfmoord in hun cel. Ook hun hersenen zijn na hun dood in 1977 naar Tübingen overge bracht, maar daar zouden ze in middels niet meer zijn. rry - Een rooms-ka- iriester was volgens de Érse politie in 1972 be- bij een bomaanslag van iarbij negen mensen dood. De toenmalige ttieve Britse minister •rd-Ierland, William heeft kardinaal Wil- /a ij way toen aangeraden :L Ier over te plaatsen AKerse Republiek. Alle inmiddels overleden. ocinformatie van de vei- )Cjlienst was de priester jap bij de bomaanslag in waar drie kinderen tot Spioffers behoorden. In K is nooit iemand ver- jivi- De priester is nooit 1. Hij werd later iord-Ierland aange- Donetsk - Een lerares van een gymnasium in de Oekraïense stad Donetsk gooit een emmer water leeg over het hoofd van een leerling. Anderen wachten bij een temperatuur van min tien bibberend op hun beurt. Foto: Reuters/Alexander Khodotioply door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Onder grote poli tieke druk en met duidelijke te genzin heeft Trent Lott gisteren zijn invloedrijke functie als frac tieleider van de Republikeinen in de Amerikaanse Senaat neer gelegd. Hij deed dat 'in het be lang van de beste agenda voor de toekomst van ons land'. Lott werkte zich in de nesten met een volgens hemzelf 'on doordachte' opmerking, waar mee hij de indnik wekte terug te verlangen naar de tijd dat ras senscheiding nog legaal was in de VS. Na een aanvankelijke stil te breidde het schandaal zich als een inktvlek uit. Lott wist de ge moederen ondanks vijf publieke excuses niet meer tot bedaren te krijgen. President George Bush - ook Re publikein - veroordeelde Lott's uitlating vorige week in harde bewoordingen, maar het Witte Huis hield officieel vol niet te vinden dat hij moest aftreden. Achter de schermen werd daar door de hofhouding van de pre sident wel op aangestuurd. Lott streed voor behoud van zijn po sitie, maar zijn verzet brak nadat senator Bill Frist, die een goede relatie met Bush heeft, zich offi cieel meldde als tegenkandidaat. Trent Lott zou meerderheidslei der zijn geworden van de nieu we Senaat die op 7 januari aan treedt, een van de topposities in de Amerikaanse politiek. De Re publikeinen wisten bij de tus sentijdse verkiezingen in no vember enkele senaatszetels van de Democraten te kapen, en dat betekent dat de leiding van de (advertenties) Stijgt volgend jaar het minimumloon? «o WerkgelejenheJd Senaat overgaat naar de Repu blikeinen die 51 van de 100 ze tels hebben. De meerderheids leider stelt de agenda vast, en bepaalt welke wetsvoorstellen met voorrang behandeld wor den. Lott had steun onder Re publikeinen, waarvan somriii- gen meenden dat er sprake was van een heksenjacht. Maar de algemene opinie in de partij - die werd gedeeld door het Witte Huis - was dat de politicus te veel beschadigd was om belang rijke Republikeinse wensen zon der al te veel concessies aan de Democraten door de Senaat te krijgen. Lott blijft wel namens de staat Mississippi in de Senaat zitten. MARTIJN VRIJT MET EIGEN STYLISTE melbourne/ap - Mensen die door lange vliegreizen trombose hebben gekregen kunnen lucht vaartmaatschappijen aanklagen. Dit is het gevolg van een proef proces in Australië over dit zo genoemde Economy Class Syn drome. Het hooggerechtshof van de staat Victoria bepaalde gisteren dat het oplopen van bloedstol- sels als gevolg van langdurig zit ten in een nauwe ruimte als een ongeluk kan worden be schouwd. Dit laatste is belang rijk, omdat reizigers alleen scha de bij maatschappijen kunnen claimen als er daadwerkelijk sprake is van een ongeluk. De maatschappijen Quantas Air ways en British Airways hadden het hooggerechtshof juist ge vraagd een claim op die grond af te wijzen. Centraal stond de klacht van een 59-jarige Australiër, die in het ziekenhuis moest worden opgenomen en arbeidsonge schikt raakte nadat zich op een retourvlucht van Sydney naar Londen een bloedprop in zijn aderen had gevormd. Luchtvaartmaatschappijen zeg gen dat er geen aantoonbaar verband is tussen vliegen en trombose. Volgens hen kan de aandoening zich ook openbaren na lange ritten in auto's en trei nen en in ziekenhuisbedden. Studies steunen deze zienswijze, alhoewel sommige onderzoe kers zeggen dat de druk in vlieg tuigcabines de kans op de vor ming van bloedproppen ver1 groot. Qantas en BA hebben tot 7 fe bruari de tijd tegen de beslissing van het hooggerechtshof in be roep te gaan. Als de uitspraak blijft gehand haafd en door andere rechtban ken wordt gevolgd, kunnen tien tallen maatschappijen die lan- geafstandsvluchten uitvoeren, zoals de KLM, aanklachten ver wachten.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5