Onderhoud spoor vergt miljard euro A NDAG OPEN 9 3333333 in m BINNENLAND U pakt in en wij g pakken uit! Eindeloos wachten op Maria Geen nieuw onderzoek Faro-ramp v ham Overheid erkent schuld aan verwaarlozing Kwartjes van Kok voor Balkenende Buitenlandse liefde 'stelselmatig tegengewerkt' Geen geboortebewijs Afwijzing door ontbreken beconnummer ispace Star Shogun. j Vuuaj fe li.040,- BEDRIJVEN EN RWI.ISINSTELI.I Pluk-ze-vordering van 25 miljoen OM vervolgt winkeliers om discriminatie asielzoekers h/IM BAAN #1 Help hongerend Afrika nu! Giro 555 |Den Haag Balkenende: Kabinet met twee partijen LU O SPETTERENDE EINDEJAARSACTIE Af\°/ KORTING Beuken!5 GRATIS GRATIS lidatenlijstje >penbaar 5 Gemeenteraden 0 de toekomst niet lan- d maken welke twee bij hen bovenaan staan als er een uTgemeester benoemd den. Het kabinet be- ogenoemde openbare ing gisteren terug te imdat teveel kandida- jroblemen mee heb- het burgemeestersre- waarbij de bevolking keur voor een van bei- [aten mocht uitspre- i de baan. Voor lo- icedures, zoals bij- in Leiden, geldt het etsvoorstel niet. Dat iers nog door het par- orden goedgekeurd. dik oneens foorstel Zalm Jmn - President Wellink Tederlandsche Bank Tiet oneens met WD- jm, die woensdag sug- hneer tijd te nemen latsschuld af te lossen, iet veel te vroeg om nu n dat we in budget- ilemen komen", aldus RTL Nieuws. „Een ig voor 25 jaar moe- let opgeven bij de eer- fte tegenwind. Er ko- hveer meevallers." jr Pietje iverleden irc - De geestelijk va- jki en Doki, Pietje Puk p Joep, Henri Ar- 1 op 83-jarige leeftijd Zijn eerste succes erie van tien boekjes ipjes Tup en loep. rie Pietje Puk werden 3,5 miljoen boeken n Chantal 'uit is geraakt' De 16-jarige Almelose die begin dit jaar op- de door twee bedreig- fcteurs in Apeldoorn te i, zegt op haar school D te zijn mishandeld. »der houdt haar thuis, chooldirecteur F. de tn mishandeling geen plgens hem is Chantal, [RO genomineerd voor an het Jaar' uit balans. Ui heeft spijt itspraken iM - Ayaan Hirsi Ali, (Tweede-Kamerlid heeft gisteren eer- raken dat de islam ijke cultuur is, terug- ,ik heb er spijt van ?d heb dat de islam zei ze tijdens een te van de weten- |ke bureaus van de i PvdA over de islam. zaterdag 21 DECEMBER 2002 den haag - Niet de automobilist, maar het openbaar vervoer moet het 'Kwartje van Kok' krijgen. Om die mening kracht bij te zetten voerde Milieudefensie gisteren actie in Den Haag. Daarbij gooiden de actievoerders zak ken met ruim 30.000 'Kwartjes van Kok' over het hek bij het torentje van premier Balke nende. Eerder verzamelde de organisatie de kwartjes bij automobilisten en carpoolers, die vinden dat de toenmalige tijdelijke verhoging van de benzinebelasting niet teruggedraaid hoeft te worden. Het huidige kabinet beloof de het 'kwartje' in 2004 van de benzineprijs af te trekken. Het CDA van Balkenende wil het geld van het kwartje na de verkiezingen overigens in een fonds storten, waarvan weg en ov-projecten worden betaald. Foto: GPD/Jacques Zorgman door Dylan de Gruijl en Jos Steehouder den haag/gpd - De overheid heeft het spoorwegnet in Neder land jarenlang verwaarloosd. Vol gens minister De Boer (verkeer) is minimaal een miljard euro extra nodig om verdere achteruitgang van de dienstverlening te voorko men. Het is de eerste keer dat de overheid erkent medeschuldig te zijn aan de veelvuldige vertragin gen op het spoor. De Boer is 'zich kapot geschrok ken' van externe rapporten die zijn ministerie heeft laten ma ken over de staat van het spoor. Meer ellende is onvermijdelijk, stelt hij, tenzij er acuut meer geld beschikbaar komt voor achterstallig onderhoud aan rails, bovenleidingen, wissels en beveiligingssystemen. Een volgend kabinet moet dat geld beschikbaar stellen. In to taal is de komende vier jaar dan 2,4 miljard euro nodig. Alleen al om nog verder afglijden van de dienstverlening aan de treinrei ziger te voorkomen moet snel worden geïnvesteerd. „Een mil- door Bernice Breure den haag - Nederlanders met een buitenlandse partner zijn soms jaren bezig om hun geliefde over te laten komen of juist hun uitzetting te voorko men. Om zoveel mogelijk 'ongewenste vreemdelin gen' te weren, werken de Nederlandse autoriteiten stelselmatig tegen, aldus de Belangengroep Buiten landse Partner. Maandag demonstreren de leden in Den Haag onder het motto 'Waar is mijn Maria'? Suzanne wist dat het niet makkelijk zou worden om voor haar Cubaanse vriend een verblijfsver gunning te regelen. Maar het gesprek dat het tweetal had bij de vreemdelingenpolitie verliep wel erg vernederend. „Mevrouw, weet u wel dat deze man er alleen maar op uit is om van u te profiteren?" Naar schatting enkele duizenden Ne derlanders zijn vele maanden, soms jaren bezig om legaal met hun buitenlandse partners te kun nen samenleven. Vooral sinds de aanpassing van de vreemdelingenwet in 1995 verloopt de proce dure moeizaam. De meeste ambtenaren zijn ui teraard niet zo uitgesproken als bovengenoemde agent, maar de Belangengroep Buitenlandse Part ner ervaart wel 'stelselmatige tegenwerking'.Alle betrokken organisaties bijten zich direct vast in onderdelen die juridisch betwist kunnen wor den", zegt woordvoerder Joop Steenvoorden. „Nooit wordt eens souplesse getoond en naar de menselijke kant gekeken." Veel aanvragen voor een voorlopige of definitieve verblijfsvergunning stranden op het ontbreken van een geboortebewijs. „Er zijn vijf landen waar die documenten tientallen jaren geleden nog niet bestonden. En dat weten ze op de ministeries maar al te goed. Toch stokken de procedures zon der zo'n geboortebewijs", aldus Steenvoorden. Bij de belangengroep komen verder klachten bin nen over de 'volstrekt eigenzinnige methode' die de IND hanteert om het inkomen te berekenen van de Nederlanders. De belangengroep wil dat er een soort informatie loket komt. „Het zou fijn zijn als iedereen met een buitenlandse partner vooraf wordt bijgepraat over de procedure. Nu zetten allerlei instanties je steeds op het verkeerde been, iedereen beweert weer wat anders. Je moet er echt heel scherp bo venop zitten en je bij alles afvragen of het wel klopt." Maandag verzamelt de belangengroep onder de kerstboom aan het Plein bij de Tweede Kamer. Met de feestdagen voor de deur vestigen ze de aandacht op hun ontbrekende 'Maria' of 'Jozef. Al meer dan drie jaar strijden John Nievelstein (41) en Anne Ohwofase Ojitobor Kpekpere (34) om een permanente ver blijfsvergunning voor de Nigeri- aanse. Ze werden verliefd in Ghana, waar John werkte als projectleider en Anne het ge weld in haar eigen land was ont vlucht. Het leven in Afrika beviel hen 'perfect'; toch besloten ze dat het beter was om een gezin te stichten in Nederland. John reisde vast vooruit en dacht de papierwinkel wel even te kun nen afhandelen. Na een maand kwam Anne, maar voorlopig heeft ze nog geen vooruitzicht op het Nederlands staatsburger schap. De molen is tot stilstand geko men omdat Anne geen geboor tebewijs kan laten zien. „Toen zij werd geboren, was het hele maal niet verplicht om daarvan aangifte te doen", zegt Nie velstein. Speuren in allerlei documenten van Anne's school heeft nog weinig bruikbaars opgeleverd. „Soms staat er wel een maand en het geboortejaar in, maar niet de volledige datum." In middels heeft de moeder van Anne in Nigeria voor de recht bank onder ede verklaard waar en wanneer haar dochter is ge boren. „Maar zelfs die verklaring wordt hier zomaar terzijde ge schoven." Het echtpaar heeft inmiddels een zoontje. Het gezin woont weliswaar onder één dak en offi cieel mag Anne de afloop van de procedure in Nederland af wachten. Maar ze is al meerdere keren per brief gesommeerd het land mét kind te verlaten. „Ge lukkig weet onze advocaat dat elke keer te voorkomen, maar de paniek is steeds weer groot", zegt Nievelstein. Bovendien lei den ze nu een 'leven met re stricties'; hun Nigeriaanse hu welijk wordt hier niet erkend, in Nederland trouwen is onmoge lijk. Zoon Jaimy, geboren in Venlo, mag niet de achternaam van zijn vader dragen. Kinder bijslag krijgt het echtpaar niet. Anne mag werken noch een in burgeringcursus volgen. (advertenties) MITSUBISHI MOTORS 1 Katwijk aan Zee, Auto Dijksman Katwijk Leiderdorp, Automobielbedrijf Oudshoorn ■-Wtverbruik Space Star 1.3 gem. 6.8 1/100 km (1 op 14,7). C0i 164. www I.V. i.V. nze filialen in Haarlem en Hillegom zi|n g 22 december van 10.00-17.00 uur geopend I HAARLEM: Westelijke Randweg/hoek Vlaamseweg. Tel: 023-510 15 30 HILLEGOM: Beeklaan 18. Tel: 0252-53 59 35 Rik van Boeckel en Lilien Jara- millovalle trouwden afgelopen zomer op Cuba, waar Lilien nu nog woont. Bij thuiskomst ging de muzikant/entertainer uit Lei den snel aan de slag om een verblijfsvergunning voor zijn vrouw te regelen. „Het is onge looflijk hoeveel formulieren en persoonlijke documenten daar voor nodig zijn. Er ging letterlijk een 'pak van mijn hart' op de bus." Maar zijn verzoek werd al na een maand afgewezen. Re den: Van Boeckel zou te wéinig verdienen. amsterdam/blaricum - Voor het gerechtshof in Amsterdam is 23 miljoen euro gevorderd van een 69-jarige beroepsoplichter. Van zijn 65-jarige vrouw, bij wie he ling bewezen werd geacht, wil het openbaar ministerie ruim twee miljoen euro ontvangen. Het is een van de grootste 'pluk- ze-vorderingen' uit de Neder landse rechtsgeschiedenis. De man sprak schande van de vor dering op zijn vrouw. Zij had niets met zijn zaken van doen, ook al droeg een van zijn Pana mese bv's haar naam. Elke Nederlander die met een buitenlandse partner wil sa menwonen, moet minstens ze ventig procent van het mini mumloon verdienen. Maar daarbij hanteert de IND wel een vreemde rekenmethode, aldus Van Boeckel. Hij maakt als zelf standig ondernemer 'muzikale en journalistieke producties', maar hij mag maar tachtig pro cent van dat inkomen opvoeren. „Ze gaan er automatisch van uit dat bijna twintig procent naar de belasting gaat. Maar in de opgestuurde formulieren heb ben ze zelf kunnen zien dat ik over de afgelopen jaren niks hoefde te betalen." Zijn partti me baan in loondienst bij een muziekschool wordt volgens hem niet meegeteld. Omdat die 's zomers twee maanden dicht is. Hij is er inmiddels achter dat hij zijn inkomen heeft laten be rekenen door een erkend bu reau dat echter geen zoge naamd beconnummer heeft. .Alleen kantoren met zo'n code mogen de inkomensberekening voor de aanvraag doen. Maar wist ik veel, zoiets word je door zutphen/anp- Het openbaar mi nisterie gaat drie winkeliers uit Wapenveld vervolgen wegens discriminatie van asielzoekers. Zij hingen afgelopen zomer bordjes op met de mededeling dat er maar één asielzoeker per keer naar binnen mocht. Daar mee wilden de winkeliers, eige naren van een slijterij en een elektronicawinkel, diefstal voor komen. De bordjes zijn inmid dels verwijderd. In Wapenveld is sinds maart een asielzoekerscentrum met 570 bewoners gevestigd. De winke liers moeten zich op 20 februari voor de kantonrechter verant woorden. De eigenaresse van de plaatselijke slijterij is niet ge schrokken van het besluit van het OM. „Ik ben mij van geen kwaad bewust. Het bordje was bedoeld om aandacht te vragen voor meer veiligheid op straat. Dat doel is bereikt." eten studerend en werkzoekend Noord-Holland vrijdag 17, zaterdag 18 en zondag 19 januari in het Kennemer Sportcentre Fete hi NOORD - HOLLAND ue \en t (Informatie over de beurs en het presenteren van tie\ uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. www.ruimbaanin.nl 040 - 2808409, fax 040 - 2808407 door Richard Mooyman den haag - Voorzitter mr. Pieter van Vollenhoven van de Raad voor de Transportveiligheid ziet geen mogelijkheden om een nieuw onderzoek te doen naar de toedracht van de vliegramp in het Portugese Faro. Vandaag precies tien jaar geleden stortte daar een DC-10 van Martinair neer, waarbij 56 inzittenden om het leven kwamen. Volgens overlevende Cor ten Hove, die gisteren zijn boek 'Fa ro: de ramp na de ramp' presen teerde, is er nooit onafhankelijk onderzoek gedaan. De Portuge se autoriteiten kwamen tot de conclusie dat het extreem slech te weer de hoofdoorzaak was van de crash. Ten Hove betoogde dat veel ge tuigenverklaringen nooit serieus zijn genomen. Zo hebben vol gens hem passagiers voor de landing gezien dat een van de motoren in brand stond. Ook brandweerlieden op het vlieg veld zouden voor het ongeluk vuur hebben gezien. Volgens Martinair was er echter met het toestel niets aan de hand. Van Vollenhoven, die het boek in ontvangst nam, zei desge vraagd geen mogelijkheden te zien om het onderzoek over te doen. „Dat is kansloos. Ik krijg de gegevens nooit meer boven tafel. Wat is weggepoetst, is al lang weggepoetst." Het horen van getuigen heeft zijns inziens na tien jaar geen zin meer. Volgens Van Vollenhoven was er ten tijde van de ramp nog geen sprake van onafhankelijk onge- vallenonderzoek. Hij memoreer de dat het zestien jaar heeft ge duurd voordat in 1999 de onaf hankelijke Raad voor de Trans portveiligheid kon worden op gericht. „De overheid had er moeite mee om het onderzoek uit handen te geven." jard euro extra is het minimum, dan hebben we het nog niet eens over kwaliteitsverbetering", aldus De Boer. „Tienduizenden mensen wachten dagelijks op de trein die vaak niet komt. Ze be talen veel reisgeld voor een kwa liteit die ver onder de maat is. De reiziger is het zat. En ik ook. Nu blijkt dat het te makkelijk is om de schuld alleen bij de NS te leggen." De Boer constateert nu dat de overheid zélf jarenlang het on derhoud van het spoorwegnet heeft verwaarloosd. „Ik vind dat de overheid onvoldoende oog en aandacht heeft gehad voor de toestand van het spoor." De Boer komt tot dezelfde con statering als de Tweede Kamer anderhalf jaar geleden. In op dracht van het parlement bere kende het bureau Twijnstra en Gudde dat sprake was van ach tergebleven investeringen ter grootte van ongeveer een mil jard euro. Raifinfrabeheer, de organisatie die namens de over heid de spoorlijnen onderhoudt, vraagt al lang om veel meer geld. Toch waren die rapporten en adviezen tot nu toe geen aanleiding voor drastisch meer uitgaven. Directeur B. Klerk van Raifinfrabeheer zegt tevreden te zijn over het inzicht van de mi nister, ook al is hij demissionair. Ook de NS zijn blij met de be kentenis van het ministerie. Het bedrijf klaagt al lang over vertra gingen waar zij part noch deel aan hebben. „Wij investeren veel in nieuwe treinen, maar het slechte gevoel van de reiziger verdwijnt niet als er telkens wis sel- en stroomstoringen zijn. Een nieuw kabinet kan niet om dit signaal heen", zegt commer cieel directeur B. Meerstadt van NS. De Boer zinspeelt op andere overheidskeuzes. „De reiziger heeft behoefte aan een betrouw bare verbinding tussen huis en werk. Hij zit niet te wachten op technologisch geavanceerde projecten zoals een magneet- zweefbaan van de Randstad naar Groningen. Ook de Hanzefijn van Zwolle naar Lelystad zou wat hem be treft op de helling kunnen. Eer der lieten Raifinfrabeheer en NS al weten geen heil in die nieuwe fijnen te zien. (advertenties) MENSEN IN NOOD NEDERLANDSE RODE KRUIS NOVIB STICHTING VLUCHTELING Afrika: miljoenen dreigen te sterven. We kunnen nü nog iets doen! www.giro555.nl SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES niemand verteld." Lilien had met de Kerst al hier kunnen zijn. Volgens zijn advo caat valt op de nieuwe bereke ning van Rik van Boeckel niets af te dingen. Maar de verwach ting is dat de Cubaanse nu op zijn vroegst in mei zal arriveren. „Zij wordt er erg nerveus van, zelf weet ik soms ook niet meer hoe ik het haar allemaal moet uitleggen. Cuba is natuurlijk ook een moeilijk land, dus ze neemt Nederland niets kwalijk. Het is simpel: we zijn getrouwd en wil len bij elkaar zijn." den haag/gpd - De. kerstwens van demissionair premier Balke nende is kort en duidelijk: een stabiel kabinet dat het vier jaar volhoudt. Dat kan het beste in een coalitie van maar twee par tijen, denkt Balkenende.„De sa menwerking met de WD was het afgelopen half jaar construc tief, maar de kiezer moet die combinatie wel mogelijk maken. Maar het CDA gooit de deur niet dicht voor andere partijen." Balkenende deed zijn uitspraak in een terugblik op het afgelo pen half jaar. ,Als een ding dui delijk is geworden in de afgelo pen periode is het dat de stabili teit in de Nederlandse politiek moet worden hervonden. We moeten streven naar een kabi net dat vier jaar zit. Een stabiele coalitie staat of valt met het vertrouwen dat de be windslieden in elkaar hebben. Wat dat betreft is de LPF voor Balkenende door de mand ge vallen. „Regeren met WD en LPF was de enige mogelijkheid op basis van de verkiezingsuit slag. Dat het kabinet maar 87 dagen heeft geregeerd is niet goed. Maar omdat de politieke machtsstrijd in de LPF maar doorging was dat onvermijde lijk." 19 december t/m 4 januari Eindejaarsshow bij Marestad OPENINGSTIJDEN: ma t/m vrij 09.30-18.00 u., za 10.00-17.00 u. Koopavond Leiderdorp: vrijdag, Lisse: donderdag. Beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag gesloten. Auto Marestad B.V. Van der Valk Boumanweg 2,2352 JC Leiderdorp. Tel.: (071) 581 23 60. Meer en Duin 52,2163 HC Lisse. Tel.: (0252) 43 50 70. JE VOELT JE LEKKERDER IN EEN PEU Binnenkort ook in Katwijk- Noordwijk! OP KEUKEN-EN BADMEUBELS ACUISCPI3 Vraag de wmkel noor de voonraarden GRATIS! Zondag Keuken en öad Horn keuken en bad Lammenschansweg 130 Leiden TEL 071 5320487 A.S. ZONDAG GEOPEND Zaterdag 21 december open van 10.00 tot 17.00 uur 22 december I open van 10.00 tot 17.00 uur ■ySÉC(;.C<JL;M'-2 iiiiWZÏA^i I keukens badkamers MONTAGE EN wand- en AANSLUITEN vloertegels t.w.v. 750,-* KEUKENS s BADKAMERS Zoeterwoude - Hoge Rijndijk 195 - Tel. 071-5892086 Voor meer informatie bel gratis 0800-0234560. of kijk op v/v/w brugman nl aEoeo gddg b, aanloop anifAv IlrAch ol LoAoiie* Vreag noc~- y coewee - - -■ de v^o-eoc-. s--■ t- «ar

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3