OOG in OOG 'Dit politieke klimaat nodigt soms uit tot meewaaien' c c c C US8)I i i De vragen I De regels ZATERDAG 21 DECEMBER 2002 ER BIJ Thom de Graaf, van 11 juni 1957, is de fractievoorzitter van D66 in de Tweede Kamer. Van 1990 tot en met 1994 zat hij voor die partij in de Leidse gemeenteraad, daarna vertrok hij naar Den Haag. De Graaf, meester in de rechten, werkte eerder onder meer voor het ministerie van binnenlandse zaken en was lid van de advies commissie veiligheid van de KNVB. Naast zijn werk in /de Kamer zet De Graaf zich onder an dere in als voorzitter van de Jtaad van Ad vies van de Stichting SieboldHuis in Leiden, de stad waar hij woont met zijn vrouw en twee kinderen. door Eric de Jager Thom de Graaf: „Ik denk datje zelf maar moeilijk kunt beoordelen of je aantrekkelijk bent of niet." Foto: Hielco Kuipers 15. Wanneer heeft u voor het laatst te veel gedronken? „Dan moet ik diep graven in mijn geheu gen. Ik heb wel eens lang en veel gedron ken, dat ik wist: ik moet nu niet meer ne men, anders gaat het fout. Of dat ik in m'n bed lag en dat alles begon te draaien. Maar dan moet ik echt teruggaan naar m'n stu dententijd en een paar jaar daarna. Dat hing samen met het levensritme en de vriendschappen van toen. In mijn studen tentijd had ik nog alle tijd om in de kroeg of op de studentenvereniging alle facetten van het leven door te spreken. Veel van de mensen met wie ik dat deed, zijn mijn bes te vrienden geworden, juist omdat die ge sprekken zover voerden. En ja, daar hoorde een biertje bij. Later heb je daar geen tijd meer voor en geen geestelijke ruimte, dan heb je meer verantwoordelijkheid: werk, gezin, noem maar op. Het heeft mijn studie overigens nooit beïnvloed. Maar ik moet zeggen dat er destijds, voor de invoering van de twee fasestructuur, meer tijd was voor dolce far niente. Tegenwoordig ben ik nog één a twee keer per jaar prettig aangeschoten. Als het een leuk feestje is en ik hoef niet te rij den." 19. Vindt u zichzelf aantrekkelijk? „Dat heb ik het grootste deel van mijn le ven niet gevonden. Ik heb altijd wel aan merkingen gehad op m'n uiterlijk. Maar in de loop der jaren is dat minder belangrijk geworden. Als puber had ik het moeilijk: mijn haar stond alle kanten op. Terwijl mijn vrienden hun haar tot op de schou ders hadden hangen, had ik een soort afro- kapsel. Maar als je ouder bent, accepteer je jezelf meer dan op je zeventiende. Ik vond het vroeger vervelend dat ik zo lang was, ik Adel overal op. Maar op een gegeven mo ment ebt dat weg. Je bent wie je bent. Ik denk dat je zelf maar moeilijk kunt be oordelen of je aantrekkelijk bent of niet. Als je gekozen wordt tot Miss World, kan ik me voorstellen dat je overtuigd bent van je ei gen aantrekkelijkheid, maar ik heb geen vastgestelde schoonheidscriteria. Wat de een sprekende ogen vindt, vindt de ander misschien wel vissenogen. Voor een politicus is het belangrijk dat het uiterlijk niet afleidt van de boodschap. De mensen aan A/vie je je verhaal vertelt, moe ten ondertussen niet denken: 'nou, die mag wel eens naar de kapper'. Als Kamerlid moet je er wel een beetje verzorgd uitzien. Of dat nu met of zonder stropdas is, moet iedereen zelf weten. Ik laat het van de gele genheid en mijn stemming afhangen. Ik sta wel eens versteld van de vele opmerkingen die je krijgt over hoe je er uitziet, als je naar buiten treedt." 29. Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? „Afgelopen jaar heeft de moord op mijn collega-lijsttrekker mij geraakt. Om dezelf de reden als iedereen: hoe kan het dat in Nederland een politicus wordt vermoord? Maar ook om persoonlijke redenen: For- tuyn werd vermoord op een plek waar ik de vrijdag ervoor liep. Hij kwam na mij in het zelfde radioprogramma op 3FM. Ik had hem die ochtend nog gezien in Breda. En dan de nasleep: hatemail, bedreigingen, persoonlijke bewaking- Verder heb ik bij de dood van veel be roemdheden herinneringen of gevoelens. Ik zie paus Johannes XXIII opgebaard lig gen in mijn herinnering. Toen was ik nog een klein jongetje. De moord op Robert Kennedy staat me bij: iedereen riep het over straat. De dood van Joop den Uyl. Een zeer aansprekende politicus. Ik heb nooit op hem gestemd, maar de eerste keer dat ik in het stemhokje stond, twijfelde ik. Ik heb uiteindelijk op Terlouw gestemd, omdat ik kort daarvoor lid was geworden van D66. En zo raakt ieders dood mij op zijn eigen manier. John Lennon, bijvoorbeeld. Ik ben een Beatles-fan. En toen ik hoorde van de dood van Lennaert Nijgh, kwamen er alle maal liedjes uit mijn jeugd bij me op." 38. Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? „Ik heb op vakantie nog nooit een seconde het NOS-joumaal, kranten of een soapserie gemist. Ik ben juist blij dat ik even weg ben. Deze vraag kun je eigenlijk pas beantwoor den als je lang buiten Nederland verblijft, maar ik heb nooit een jaar in het buiten land gewoond, of zo. Ik zou de cultuur mis sen. Van toneel tot (sommige) teleAdsie. De kranten zou ik ook missen. Ik ben een krantenvreter. Misschien zou ik ook wel heimwee hebben naar het Nederlandse, af gepaste, ingepolderde, keurige, knusse land. Maar verder? Ja, drop. Gewoon drop zou ik missen. En sinterklaas. Als je in Nederland woont, maak je eigen lijk maar weinig gebruik van de dingen die je zou missen als je in het buitenland zou wonen. Hoe vaak gaat een mens nu naar het theater of musea? Dat doe je maar wei nig, maar het zijn die cultuuruitingen die je gaat missen, denk ik. Ik ben een Nederlander, en erg geïnteres seerd in de vaderlandse geschiedenis. Maar ik zou ook ergens anders kunnen wonen: Italië, Engeland, Duitsland, Frankrijk. Prins Claus zei het al rond de verloving van Wil- lem-Alexander en Maxima: 'Ik ben wereld burger, Europeaan en Nederlander'. Naar mate Nederland duidelijker deel uitmaakt van een groter geheel, voel je je minder Ne derlander. En dat is.niet per se slecht. Het is belangrijk dat iedereen die hier woont, zich deel voelt van de Nederlandse cultuur en identiteit, maar het is niet zaligmakend. Uit mijn jeugd ken ik nog het gevoel dat het een grote stap was als je op vakantie de grens passeerde. Dat gevoel raak je kwijt. Door het vele reizen, door het wegvallen van de Europese binnengrenzen, door de euro. Toen ik vroeger van Lisse naar Nijme gen verhuisde, voelde ik me eerst niet thuis. Maar dat verdween heel snel toen ik de overeenkomsten zag: mensen, steden, ze hebben overal wel raakpunten. Zo werkt het ook met Nederland en het buitenland." 46. Wat was uw angstigste moment? „Eén moment heeft een hele diepe indruk op me gemaakt. Toen ik een jaar of 11,12 was, hadden mijn ouders een flat in Bergen aan Zee. Het stormde behoorlijk, maar ik ging toch met mijn oudere broer de zee in. Ik stond tot mijn borst in het water en ver loor in de hoge golven mijn evenwicht. Ik ging een paar seconden - ik weet niet hoe lang het geduurd heeft - onder en raakte in paniek. Ik voelde hoe ik weggezogen werd. Mijn broer heeft mij toen gered. Hoe moei lijk of heldhaftig die redding echt was, weet ik niet, maar hij kon me op één of andere manier vastgrijpen en boven water trekken. De angst staat me heel helder voor de geest. Het was net of ik al had losgelaten. Sindsdien heb ik met mijn broer een heel innige band. Mijn kinderen zijn gelukkig nooit ernstig ziek geweest, anders was dat mijn grootste angst geweest. Toen mijn dochter een half jaar oud was, in de Avinter van 1986/1987, was het prachtig schaatsweer. Ik had mijn dochter in een draagzak voor mij en wan delde over het ijs naar mijn schaatsende vrouw. Ik gleed uit en in plaats van mijn ar men voor mij te houden, sloeg ik ze in een reflex om mijn dochter. Die knalde met haar achterhoofd op het ijs. Het was een paar tellen heel stil en toen begon ze oor verdovend te huilen. We zijn alle huizen langs de Zijl afgeweest op zoek naar een arts. Dat moment, dat je Arreest voor het ergste, is een moment waarop je wereld bij na instort." 5. Welk kunstiverk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? „Er is één kunstenaar waar ik sinds 25 jaar alles van weet en heb gezien in musea over de halve wereld: Alberto Giacometti. Een groot beeldhouwer, schilder en tekenaar. Tekenen is de essentie van zijn werk, hoe wel hij beroemd is geworden als beeldhou wer. Zijn beelden zijn in de lucht gesneden tekeningen. Ik heb ooit als student met een vriend nog eens een hele pagina volge schreven over Giacometti. Dat was overi gens de laatste keer dat ik mezelf als kunst kenner profileerde, haha. Ik heb ook zijn atelier bezocht. Ik ben in aanraking geko men met Giacometti via de Franse dichter René Char, die liet mij werk zien dat hij zelf had en vanaf dat moment was ik verkocht. Ik teken graag en als ik ooit een kunstwerk gemaakt zou willen hebben, dan is het een portrettekening van Giacometti. Zijn teke ningen gaan om de essentie van een blik, de blik van de tekenaar en van de gepor tretteerde." 16. Welke rol in welke film had u ivillen spelen? „De rol van Gustav von Aschenbach in Death in Venice' van Luchino Visconti. De film is naar het boek 'Der Tod in Venedig' van Thomas Mann. Het boek gaat over een schrijver, de film draait om een musicus. De prachtige manier Avaarop Dirk Bogarde de componist speelde, maakte een enorme indruk op me. Hij A/vist er zoveel gevoel in te leggen, zoals hij de essentie van leven, de vertwijfeling, het reiken naar het onbereik bare uitbeeldde, dat zou ik graag kunnen. En dan met muziek van Gustav Mahler er bij, prachtig. Dichter bij huis had ik ook wel in 'Soldaat \'an Oranje' Avillen spelen. En dan vooral in de opnames in de kamer bo ven Barrera, dat lijkt me een leuke plek. Ik houd van film, ik ben een veelvraat. Hoe wel ik te weinig toekom aan bioscoopbe zoek. Maar er zijn zoveel mooie films ge maakt. Zoals de betere oude Franse thril lers. 'Le demier Metro' is ook een schitte rende film. Maar Catherine Deneiwe speelt daarin de hoofdrol, dus voor mij is die niet Echt goed acteren is moeilijk. Dat realiseer de ik me toen ik schooltoneel speelde en regisseerde. Het is een bijzonder talent. Weet je wie echt goed is? Gijs Scholten van Aschat. Hij staat vooral op het toneel en speelt minder vaak in films, maar zijn ta lent zou ik graag hebben." 32. Wat is de karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren? „De vraag heeft een aantal dubbele lagen. Er wordt min of meer gevraagd waar je trots op bent. Je ijdelheid wordt aangespro ken, maar tegelijkertijd je zelfkennis. Ik zou mezelf graag vele goede eigenschappen toedichten, maar ik ben Avie ik ben. Daar zitten prettige en minder prettige kanten aan. Ik kan wel zeggen dat ik herinnerd Avil worden om mijn goede humeur, maar dan zijn er hier in mijn kantoor vast wel men sen die zeggen: nou, dan moet je niet op maandagochtend komen! Hoewel ik over het algemeen een gelijkmatig humeur heb. Zie je waar de moeilijkheid zit? Als ik toch zelf iets moet noemen: loyaliteit. Ik ben loyaal in vriendschappen. En integriteit. Ik hoop dat mensen dat in mij herkennen en waarderen. Ik kan de vraag ook omdraaien. Ik zou het als politicus vreselijk vinden als mensen later zeggen: die opportunist, die waaide met alle Avinden mee. Ik blijf liever consistent, hoeAvel dit politieke en media- klimaat soms uitnodigt tot meewaaien." 41. Waar krijgt u kippenvel van? „Het is lang geleden dat ik de laatste keer letterlijk kippenvel had. Maar ik kan m'n tranen soms niet bedwingen als ik mijn kinderen zie. Vooral als ze moeten optre den bij bijvoorbeeld schooltoneel. Je ziet de zenuwen. Dat ze niet kwetsbaar willen zijn, maar het toch zijn, omdat ze door een he leboel mensen worden beoordeeld. Mis schien herken ik op dat moment wel iets van mezelf, uit mijn eigen jeugd. Kinderen die groot willen zijn, maar tegelijkertijd klein zijn. Dat ontroert me. Soms maak je iets mee waarbij alles op zijn plaats lijkt te vallen. Dat je iets ziet of hoort; poëzie, een toneelstuk, waarvan je voelt: zo is het bedoeld. Het kan ook met een boek, dat je het uit hebt en dat je voelt: ik heb iets meegemaakt. En in persoonlijke relaties. Als iemand je vertrouAvt en je laat meeleven in zijn vreugde of verdriet." 11. Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? „De meeste dingen die je in het leven zou Avillen doen, maar nooit hebt gedaan, heb ben te maken met de consequenties. Je kunt wel de actie durven ondernemen, alle schepen achter je verbranden, maar wat zijn de gevolgen? Als ik 'durven' vertaal als 'moed', dan betekent dat voor mij juist alle consequenties van je daden Avillen over zien. Moed is niet je ogen sluiten en maar springen. Moed is juist de gevolgen van je handelen 'onder ogen durven zien. Maar een volstrekt non-conformistisch bestaan leiden, je helemaal van niets en niemand iets aantrekken, is wel een interessante ge dachte. Waar het toe zou leiden - of ik in de goot zou eindigen, weet ik niet." finish 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? Wat zult u nooit weggooien? Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? Gaat u liever om met mannen t of met vrouwen? Wordt u met het ouder worden optimistischer of pessimistischer? Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? Wat kan u in mensen vreselijk ergeren? Wanneer heeft u voor het laatst te veel gedronken? Welke rol in welke film had u willen spelen? Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? Wat vindt u opwindend? Vindt u zichzelf aantrekkelijk? Wat is uw slechtste eigenschap? Heeft u een euthanasieverklaring getekend? Waar geeft u het meeste geld aan uit? (Woning en auto buiten beschouwing gelaten) Heeft u wel eens een belangrijke vriendschap verbroken? Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? Zijn er onderwerpen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? Is seksualiteit belangrijk in het leven? Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden gehaald? Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? Wat was de gelukkigste fase van uw leven? Welke dag zou u willen overdoen? Wat is de karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren? In welke andere periode had u graag geleefd? Wanneer was u voor het laatst verliefd? Bent u trouw? Bent u gelovig? Wat zou u graag beter kunnen? Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? Welke kus zou u willen overdoen? Waar krijgt u kippenvel van? Wie bewondert u? Gaat u wel eens alleen uit? Wat was uw slechtste beslissing? Wat is in uw werk uw grootste frustratie? Wat was uw angstigste moment? Wanneer hebt u voor het laatst een leueen (tje) gebruikt? Wat is de grootste wetsovertreding die u heeft begaan? Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? C De geïnterviewde gooit telkens een dobbelsteen met twintig vlakken, om te bepalen welke vraag hij (of zij) krijgt voorgelegd. Voor de eerste vraag wordt gerekend vanaf nul. Bij de volgende negen worpen wordt er doorgeteld, waarbij na vraag 50 weer vraag 1 volgt. Komt iemand op een vraag die hij al heeft beantwoord, dan moet die worp over.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 37