De eeuwenoude traditie van het kerstdini GESPREK VAN DE DAG Het menu van de Nederlander Stemmen Gratis naar de supermarkt als alternatief kerstpakkl MENSELIJK Popster STING heeft een 200 hectare groot gebied gekocht in de Italiaanse regio Toscane. Een deel van het verworven land bestaat uit wijnranken. De voor malige zanger van The Police wil zich storten op de pro ductie van topwij nen. Hij heeft ook plannen voor de pro ductie van olijfolie, aldus de krant Cor- riere delta Sera. Sting betaalde 6 miljoen euro voor het kleine stukje Tosca ne, dat overigens grenst aan een land goed dat al in han den was van de ar tiest. Foto: Reuters Een traditionele kerstman met witte baard en dikke winterkleren, dat vinden ze in het tropische Afrika niet zo geloofwaardig. Ook de gezellige kerstmuziek met arresleebelletjes slaat niet aan. De kinderen daar zien liever een KERSTMAN met RASTAHAAR. Volgens een gisteren verschenen onder zoek van de Universiteit van Kaapstad begrijpen Afrikaanse kinderen niets van een dikingepakte kerstman die zich per slee door de wintersneeuw be geeft. Dat beeld is wel te zien in veel Afrikaanse winkels. Maar thuis draai en de families hele andere kerstmuziek. ,,De kerst man en Afrika, dat gaat niet samen", aldus onder zoeker socioloog Otto Nyumalo. Het meisje op de middenpagina van PLAYBOY is volgens onderzoekers door de jaren heen een stuk minder volup tueus geworden. Ze beantwoordt hiermee aan het heer sende schoonheidsideaal, dat een meer androgyn uiter lijk voorschrijft. Dat is de conclusie van onderzoekers, die zich vol overgave op de studie van elke centerfold in het blootblad sinds 1953 stortten. Zij ontdekten dat het gewicht van de modellen weinig was veranderd, maar dat boezem en heupen kleiner waren geworden terwijl de taille aan omvang had gewonnen. De studie werd deze week gepubliceerd in de van oudsher luchtige kersteditie van het British Medical Journal. De beroemde Duitse actrice en zangeres HILDEGARDKNEF verschijnt in 2003 op een Duitse post zegel van 55 euro cent. Dat hebben de Duitse posterijen be kendgemaakt. De Knef-zegel is onder deel van een serie zegels over vrouwen uit de Duitse ge schiedenis. Knef overleed in februari van dit jaar op 76-ja- rige leeftijd. Foto: EPA Ongeveer 22.000 Italiaanse kinderen hebben tot nu toe hun SPEELGOEDPISTOLEN en -geweren ingeleverd in ruil vooreen magisch spelletje. De pater salesiaan Silvio Mantelli, beter bekend als Mago Sales (Sales de tove naar), begon de actie vorig jaar met kerst onder het motto Kerstmis van vrede. Dat heeft het religieuze webmagazi ne Vidimus Dominum gisteren gemeld. Mantelli dankt zijn bijnaam aan zijn voorliefde voor magische en goo chelspellen. In het centrum van zijn Missionaire Jonge- rendienst in Turijn zamelt hij elke zaterdagmiddag speel goedwapens in. Om de toeloop aan te kunnen, heeft hij een groep vrijwilligers ingeschakeld. Honderden scholen, parochies en jongerengroepen doen mee aan de actie. De Schotse organisa tie ter behoud van het natuurlijk erf goed heeft geen goe de voornemens met EGELS in 2003. De SNH heeft namelijk het DOODVONNIS geveld over 5000 exemplaren die le ven op de Uist-ei lan den, onderdeel van de Hebriden. Vol gens de Britse om roep BBC vreten de egels te veel eieren op van zeldzame vo gels op de eilanden. De egels zijn in 1974 juist met opzet in het gebied uitgezet om de tuintjes van de bewoners vrij te houden van ongedierte. Voor sommige soorten is sindsdien een teruggang van 60 procent vastgesteld. De egelslacht, met behulp van dodelijke injecties, is voor zien voor april volgend jaar. Foto: AP In de Franse hoofdstad Parijs is gisteren een PLEIN naar de Marokkaanse oud-koning MOHAMMED V genoemd. De huidige Marokkaanse koning Mohammed VI woonde de ceremonie in het vijfde arrondissement bij. Moham med V weigerde tijdens de Tweede Wereldoorlog de Ma rokkaanse joden uit te leveren aan Vichy-Frankrijk. In 1956 speelde hij als sultan een belangrijke rol bij het tot stand komen van de onafhankelijkheid van Frankrijk. In 1957 nam hij de titel koning aan en vier jaar later over leed hij. De kerstdagen zijn voor veel Nederlanders hét moment om letterlijk en figuurlijk te 'onthaasten'. Bijna negen van de tien Ne derlanders schuift thuis aan voor een kerst diner met gemiddeld vier tafelgenoten. Het diner wordt zelf bereid en daar wordt an derhalf uur langer over gedaan dan op een doorsnee werkdag. En in één op de vier ge vallen is de kok iemand die normaal nooit kookt. Om het niet te ingewikkeld te maken, serveert hij meestal een mix van diverse vleessoorten. Dit valt af te leiden uit een representatief onderzoek van het Erasmus Food Manage ment Instituut (EFMI) van de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam. Het EFMI keek naar het kook- en eetgedrag van de Nederlander die tijdens de kerstdagen thuisblijft, 88 pro cent van de bevolking. Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van het Centraal Bureau Levensmiddelen (CBL), de brancheorganisatie van super- marktondememingen. Traditioneel draaien die de beste dagen in de aanloop naar Kerst. „Hoewel we de groei van de supermarktom- zetten de laatste maanden licht zagen af vlakken, wordt december weer een absolute topmaand voor de supermarktondeme- mers", zegt voorzitter Klaas van den Doel van het CBL „Of we nou vinden of merken dat het economisch minder gaat, Kerst blijkt een zeer stevig verankerde traditie in Neder land. Wij verwachten in de week voor Kerst een recordomzet van boven de 600 miljoen eu ro, zon 35 miljoen euro meer dan vorig jaar. Normaal hebben de gezamenlijke super markten een weekomzet van 450 miljoen euro. We hebben het er voor over om ons zelf en anderen culinair te verwennen. Het past in de al langer ingezette kooktrend." De talloze pizza- en sparerib-bezorgers lij ken daarvan de eerste slachtoffers. Uit het onderzoek blijkt dat die op eerste kerstdag beter dicht kunnen blijven, want nul pro cent van de ondervraagden zegt ze te bellen. Op tweede kerstdag doet maar één procent dat. Ook afhalen is bijna taboe. Op eerste kerstdag doet één procent dat, de volgende dag twee procent. In tegenstelling tot een aantal andere onder zoeken blijkt de populariteit van wild in ab solute aantallen nog bescheiden. In slechts acht procent van de huishoudens komt op één van de twee kerstdagen konijn, ree of hert op tafel. „Wild is de laatste jaren enorm in populariteit gestegen, vooral omdat su permarkten het zijn gaan aanbieden, maar in het totale beeld blijft de traditionele bief stuk of het stukje kip veruit favoriet", zegt Van den Doel. „Vis blijkt gemiddeld maar in vijf procent van de kerstdiners als hoofdge recht te worden voorgeschoteld. Wat ook opvalt: pasta is weliswaar gemeengoed ge worden, maar met de kerst 'not done'. Op eerste kerstdag zet vrijwel niemand dat op tafel en op tweede kerstdag één procent. Achille Prick Trefwoord bij de kerstinkopen is 'veel'. Ook in vroeger tijde nadruk op pakken watje pakken kan om vetreserves op te voor de rest van het winterseizoen. Foto: United Photos de Boer/Rob Hendriks Vroeger had niemand diepvries of blikgroente. Zelfs de techniek van wecken in potten bestaat pas honderd jaar. Vóór die tijd was het een ernstig probleem om vol doende groente, fruit en vlees te bewaren door de winter heen. Er werd gekonfijt, gerookt, ge droogd, gepekeld, in het zuur ge zet, op kalk gezet of ingemaakt De schimmel die zich op het voedsel nestelde, schepten onze voorouders er zonder een vies ge zicht te trekken van af. De ge woonten rond het kerstdiner zijn door de eeuwen heen weliswaar veranderd, maar de oorsprong daarvan zijn nog altijd merkbaar. Hoe tijdrovend en ingewikkeld het conserveren ook was voor onze overgrootmoeders, hoe zuinig iedereen ook moest zijn met voedsel om de winter door te komen, met Kerstmis was er altijd een bijzondere en relatief overvloedige maaltijd. „Al in de Middeleeuwen stond Kerstmis bekend als dikke vreet- avond en waarschijnlijk is dat in de millennia daarvóór nooit an ders geweest", zegt culinair his toricus Carolina Verhoeven. Zij schrijft een proefschrift over de eetgewoonten van Nederlanders door de eeuwen heen. Verhoe ven groeide op in Rijkevoort, studeerde geschiedenis aan de Nijmeegse Universiteit en is nu conservator van het Culinair Historisch Museum De Vleer in Appelscha, waar de geur hangt van voedselbereiding, kooktech- nieken, conserveringsmetho den, smaakveranderingen en re cepten door alle jaartallen heen. In het museum liggen alleen al 4.500 kookboeken vanaf de vijf tiende eeuw, met regionale re cepten. Van worstenbroodjes tot kniepertjes, van zult tot bis schopswijn, van pekelvlees tot slemp, van balkenbrij tot bloe dworst. „Vroeger leefden en dachten de mensen in seizoenen. Daarin schuilt immers de geheimsleutel van alle leven", vertelt Verhoe ven. „De levenskansen waren óf goed, óf slecht maar nooit ertus senin. De zomer was het goede seizoen. De winter, het slechte, begon de dag na Sint Maarten - 11 november - en duurde tot Pasen. Het goede seizoen, waar in volop geoogst kon worden, liep van Pasen tot Sint Maarten. Het was van levensbelang om de kelder op die dag alvast goed vol te hebben staan met voedsel dat zo geprepareerd was dat het tijdens het slechte halfjaar houdbaar zou blijven." Ook Ineke Strouken, directeur van het Nederlandse Centrum voor Volkscultuur, weet veel over de overlevingsstrategieën van onze erflaters. „Met Sint Maarten ging iedereen nog één keer uitbundig eten en drinken, om de dag ema meteen te be ginnen met soberen, zuinig zijn en uit de mond sparen. Dat ging zo door tot de allerdonkerste en koudste tijd van de winter. Juist in die dagen van de zonnewen de, van Kerstmis tot Driekonin- het niet.En op de verbaasde blik van De Hartog gaf hij de volgende toelichting: „Die kok is een vakman. Hij krijgt een probleem op zijn vakgebied, de bietjes in dit geval, piekert zich suf maar komt er niet uit. Dat komt nogal eens voor op een schip. Maar als de vakman het niet weet, hoe moet ik het dan weten? Dus doe ik maar of ik er verstand van heb en dan gooi ik stiekem kop of munt. Dat scheelt iedere reis een hoop werk. Daar moest ik aan denken. De bewoners van onze flat vergaderden. Ik kwam bin nen op het moment dat de voorzitter zei: „Wij houden de tekst van de reglements wijziging aan maar verwijzen daarbij naar punt 21b van de statuten. Wie is hier vóór?" Kop of munt, dacht ik. Ik keek de zaal rond en zag de meeste han den omhooggaan waaronder die van ie mand in wier oordeel ik wel vertrouwen had. Ik stemde vóór. Zou zoiets nou wel eens in het echt voor komen? Ik bedoel op een niveau van lan delijk belang. Zou het voor komen dat ie mand, een politicus bijvoorbeeld, voor of tegen stemt terwijl hij, net als ik op die vergadering van zijn santé niet afweet? Daar weet ik toevallig een aardig voor beeld van. Jaren geleden werden twee ou de socialisten uit mijn eigen Halfioeg af gevaardigd naar een regionale vergade ring van de PvdA Een klus die zij, zoals ze het uitdrukten, 'op routine konden klaren'. Na afloop kwam één van hen, de oude mevrouw Dekker, tiog even bij ons langs. „Hoe is het gegaan?", vroeg mijn vrouw. „Prima", zei de oude dame, „hl zijn altijd dezelfde moties en amende- meuten hoor. Je moet gewoon uit je c hoeken kijken en met de zaal meestem men hè.De volgende dag lazen we in I krant dat het gewestelijk bestuur was c\ getreden na een motie van wantrouwe die met nipte meerderheid was aangen men: „De onverwachte steun van de a) deling Halfweg gaf mede de doorslag j voorde bestuurlijke crisis waarin het d west zich nu bevindt. "Aldus de politi verslaggever. Genoeg voor vandaag. Ik moet even d statuten van onze vereniging gaan na ken. Ben benieuwd wat er staat onder punt 21b. Het diner is traditioneel het hoogtepunt van de kerstdagen. Kip en biefstuk zijn en blijven favoriet. Ook zoetigheid is een must. Foto's: Dick Hogewoning en CPD gen op 6 januari, deed men zich tegoed aan van alles. Dat had een psychologische functie - je kon de zorgen van alledag even vergeten - maar ook een fysieke: je kon vlug wat nieuwe vetreser ves kweken voor de zware maanden die nog moesten ko men, want de kelders raakten almaar leger. Die vetreserves had je nodig om beter tegen de kou te kunnen. Na het uitbundige kerstfeest kreeg de periode van sober le ven weer een vervolg. De magen moesten constant blijven ram melen tot aan carnaval. Strou ken: „Dan pas mocht je je weer heel even te buiten gaan aan uitbundig eten. Het weinige wat er nog lag en toch dreigde te be derven, werd opgemaakt." Na de drie dolle dagen brak de waarachtige vastentijd aan. Die duurde tot Pasen. De katholieke kerk stelde het vasten trouwens verplicht, maar volgens Strou ken is dat minder streng of hardvochtig dan het anno 2002 lijkt.Alle voedselreserves wa ren toch al op en pas met Pasen kwam er zicht op nieuwe pro ducten. Nog steeds nemen hon derdduizenden mensen zich voor om 'na de kerstperiode' te beginnen aan een afslankkuur. Zij volgen daarmee allemaal, onbewust, een oeroud seizoens ritme dat zit ingebakken in onze volkscultuur." Varken, fazant, haas, konijn, wild zwijn, hert, gans, kip en ko nijn waren de gastronomische specialiteiten tijdens de kerstda gen van weleer, zo blijkt uit de vergeelde recepten die Verhoe ven heeft veilig gesteld in haar museum in Friesland. Zulke lek kernijen waren echter alleen be reikbaar voor welgestelden, ge luksvogels, stropers, herenboe ren en andere smulpapen. Het gemene volk moest het hebben van graan, aardappels en gerim peld fruit. Op wild werd in de winter ge jaagd door grootgrondbezitters. Het varken werd al ruim van te voren - in de slachtmaand, liefst even voor Sint Maarten - ge keeld, op zout gezet, gerookt en gedroogd. In sommige streken was het de gewoonte om op kerstavond ook arme mensen te laten proeven van die lekkernij - al was het maar van de kop, po ten of hersenen van de slacht. Ineke Strouken: „De herenboer gooide dan een kerstblok in de haard en zolang dat vuur brand de, kreeg iedereen die langs de deur kram om 'een zalig kerst feest' te wensen wat te eten of te drinken. De as van het kerstblok strooide de boer uit over zijn ak kers, in de hoop dat zijn offer in het voorjaar tot vruchtbaarheid en een goede oogst zou leiden." Op eerste kerstdag was het goed gebruik om met het personeel aan het diner te zitten. Pas op tweede kerstdag gingen de knechten en dienstmaagden naar hun ouders. Ze kregen dan pakketten mee, met spulletjes die de boerin zelf had gemaakt en die zeker tot Driekoningen goed zouden blijven. Zo hadden de behoeftige bejaarden toch weer iets te eten. Strouken: „Het moderne kerst pakket vindt zijn oorsprong in die oude boerentraditie om de ouders van knechten en dienst meiden door de winter te hel pen. De boerin maakte bijvoor beeld van meel kerstbrood en vulde dat met gedroogde rozij nen en krenten. Of ze bakte olie bollen in lijnzaadolie, maakte peperkoek, kruidkoek en kerst krans met amandelspijs. Het moderne kerstpakket vindt zijn oorsprong in die oude bóeren- traditie om de ouders van knechten en dienstmeiden door de winter te helpen." Culinair historicus Verhoeven constateert dat pas in de laatste Het idee is even simpel als briljant: voorkom gemekker over de inhoud van het kerst pakket en laat personeel zelf zijn 'pakket' bij elkaar winke len. Anderhalve minuut de su permarkt in en de baas be taalt. Het levert nog een vrolijk bedrijfsuitje op ook. Het idee is ontsproten aan het brein van Frank van Gemert van het Hoogeveense soft warebedrijf Plus. Bij eigenaar Ron Vermaning van super markt Plus (geselecteerd van wege de naam) in het buur dorp Zuidwolde vond hij met- Tijdens de vergadering moest ik aan de schrijver Jan de Hartog denken. Misschien de beste vertel lerdie we ooit gehad hebben. He laas staan vertellers niet in hoog aanzien in ons land. Antoon Coo- len, Toon Kortooms, Olaf de Lan- dell, wie kent ze nog? Jan de Hartog dus. Hij zat ooit in de kajuit van een zeekapitein toen de scheepskok op bezoek kwam. „Ik kan een lading bieten inkopen", zei de kok, „erg goedkoop maar dan eten we deko- mende reis wel vaak bietjes. Wat moet ik doen?" „Hier zal ik over nadenken zei de kapitein. Nog was de kok niet verdwenen of de kapitein gooide een muntstuk op. „Kop", riep hij, „we doen een een enthousiaste partner. En zo gingen de 34 it'ers van Plus afgelopen week - het was voor hen een volslagen verras sing - in een rotvaart de super markt door. Met z'n vieren te gelijk en met één restrictie: van elke productgroep mag er maximaal één product in het karretje belanden. „Het valt nog tegen wat dat oplevert, hoor", vertelt personeelslid Jo- landa van Achteren uitgelaten. Had ze van tevoren ingeschat voor ongeveer 100 euro bood schappen mee naar huis te mogen nemen, bij de kassa blijkt de inhoud van haar kar 'slechts' 49 euro waard te zijn. Daarmee heeft Van Achteren ongeveer de gemiddelde buit gescoord. Met een lachend gezicht re kent Van Gemert na een half uurtje 1507,11 euro af. Een leuk idee, maar niet goedkoop dus. „Ach, mijn mensen heb ben een moeilijk jaar gehad. Het bedrijf waar ze werkten ging failliet, ik heb het overge nomen en tegen de stroom in hebben we een heel goed jaar gedraaid. Daar mag best wat tegenoverstaan." Wie ook lacht, is Ron ning. Op een normale f dagochtend draait zijn markt immers geen 15l omzet voor half tien 'si tends. „Ik vond het gelfl schitterend idee, maarL ook commercieel wel \T Misschien doe ik volgej de winkel wel een halv( dicht om dit te doen. Dat is voor ons ook vefi dan dat geneuzel met lf pakketten inpakken." Jacqueline Wouda veer tigjaar sprake is van een verfij ning in de keu ze van dranken, in grediënten en berei dingswijze van het kerstme nu. „Daarop aansluitend is de behoefte ontstaan om de tafel steeds mooier te dekken en ook steeds scherper te selecteren op mensen die mogen aanzitten." Nu de winterluxe gemeengoed is en bereikbaar voor iedereen die niet op straat leeft, zoeken sommige mensen de uiterste vorm van verfijning juist in de omkering. Terwijl ze op andere dagen soms copieus eten, ma ken zij van Kerstmis een feest van de eenvoud. Door bijvoor beeld stamppot te eten, of in ie der geval soberder dan hun da gelijkse gewoonte is. Verhoeven: „Grappig genoeg bevestigen deze c gers op die manier tot de kem van de oeroud dachte, waarin behoec ven en zorgzaamheid begrippen zijn. Zelfs vt stokte anti's blijven he die in geen enkel opziet op de andere van het ja John van Oppen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2